نامه ۲۵۰۰ پزشک به روحانی: واکسن‌‌های mRNA می‌تواند عوارض جبران‌‌‌ناپذیری به‌جای بگذارد

اجتماعی،   3991023095 ۳۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

بیش از ۲۵۰۰ نفر از پزشکان، اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌های علوم پزشکی کشور طی نامه‌‌ای سرگشاده به رئیس‌جمهور متذکر شدند "واکسن‌های mRNA تولید شرکت فایزر و مادرنا می‌‌تواند عوارض ناشناخته و گاه جبران‌‌‌ناپذیری به‌جای بگذارد."

نامه ۲۵۰۰ پزشک به روحانی: واکسن‌‌های mRNA می‌تواند عوارض جبران‌‌‌ناپذیری به‌جای بگذارد

به گزارش تسنیم؛ بیش از 2500 نفر از پزشکان، اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌های علوم پزشکی کشور طی نامه‌‌ای سرگشاده به رئیس جمهوری به تبیین مسئله واکسن آمریکایی و انگلیسی پرداختند؛ مشروح این نامه در ادامه آمده است:

جناب آقای دکتر روحانی

با عرض سلام

ضمن تقدیر و تشکر از زحمات همکاران پرتلاشمان در نظام سلامت و تلاش‌‌های جنابعالی، با توجه به اهمیت موضوع "واکسن کرونا" اینجانبان جمعی از اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌‌های علوم ‌پزشکی کشور مواردی را در این خصوص متذکر می‌‌‌شویم:

1. همان‌گونه که مستحضر هستید بیماری کرونا به‌عنوان یک بیماری نوپدید، به‌طور مداوم علائم و عوارض جدیدی از خود نشان می‌‌‌‌‌دهد، به همین قیاس واکسن آن به‌خصوص واکسن‌‌‌‌‌های نسل جدید یعنی واکسن‌‌‌های ژنتیکی (مانند واکسن mRNA تولید شرکت فایزر، مادرنا و...) می‌‌تواند عوارض ناشناخته و گاه جبران‌‌‌ناپذیری به‌جای بگذارد و هنوز حتی زمان لازم برای مشخص شدن کامل عوارض کوتاه‌مدت این واکسن‌‌ها نیز سپری نشده است؛ ملاحظه می‌‌‌فرمایید که در کشورهای سازنده این‌گونه واکسن‌‌ها اعم از آمریکا و انگلیس نیز، علی‌رغم شروع واکسیناسیون برای برخی گروه‌‌‌های پرخطر و کادر درمانی، بسیاری از افراد با وجود وضعیت وخیم و رکوردشکنی آمار مرگ‌ومیر، به‌دلیل همین شبهات و عوارض احتمالی، حاضر به تزریق واکسن‌‌‌های مذکور نیستند.

2. به‌گفته متخصصان ژنتیک پزشکی، با توجه به نوظهور بودن واکسن‌‌‌های نسل سوم یا ژنی، هنوز نمی‌‌توان از احتمال ایجاد عوارض جانبی بلندمدت مانند ایجاد تغییرات اپی‌ژنتیکی در سلولهای بدن انسان توسط آنها، مطمئن بود چرا که هنوز مطالعات بلندمدت چندساله درخصوص این‌گونه واکسن‌‌‌ها انجام نشده است.

3. ابهامات جدی و قابل تأمل در خصوص سیر اعطای تأییدیه‌‌‌های رسمی به واکسن‌‌‌های تولیدی شرکت‌‌‌های آمریکایی وجود دارد، چنان‌که حتی به‌اذعان رسانه‌‌‌های آمریکایی، مسئولان سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای تأیید برخی از این واکسن‌ها از سوی مسئولان کاخ سفید شدیداً تحت‌فشار قرار گرفته‌‌‌اند که این شرایط، لزوم اتخاذ احتیاط عاقلانه را بیش از پیش گوشزد می‌‌‌کند.

4. آیا منطقی است، از کسانی که داروهای ضروری مورد نیاز بیماران کشور ما (مانند بیماران پروانه‌‌‌ای، بیماران سرطانی و...) را به‌بهانه تحریم‌‌‌های ظالمانه، از ملت ایران دریغ کرده‌‌‌اند و حالا به‌ناگهان دلسوز مردم ما شده‌‌‌اند، واکسن به‌صورت هدیه و خیریه دریافت شود؟

آیا ساده‌انگاری نیست که جان و سلامتی مردم عزیزمان را به‌عنوان نمونه آزمایشگاهی، برای آزمایش و بررسی کارایی واکسن بر روی یک جمعیت خاص، در اختیار سازندگان واکسن آمریکایی یا انگلیسی قرار دهیم، آن هم دولت‌‌هایی که طی چند دهه اخیر به‌انحای مختلف اثبات کرده‌‌اند که کمترین حرمتی برای سلامت و جان ایرانیان قائل نیستند؟

5. تجربه تلخِ داروهای بی‌اثر و ناکارآمدی که به‌عنوان نسخه شفابخش کرونا طی 10 ماه اخیر میلیاردها دلار به جیب شرکت‌‌های دارویی ریخت و اتفاقاً تأییدیه FDA آمریکا و یا WHO را نیز داشت، ثابت کرد نباید مقهور هیاهو و سیاه‌بازی‌‌‌های جریانات به‌ظاهر علمی و مافیای دارویی شد.

6. با در نظر گرفتن خطاهای علمی احتمالی به‌ویژه در مواقع اضطراری و تعجیل در ساخت این واکسن‌‌ها، وجود تردید جدی در مورد کارایی واکسن‌‌های تازه به بازار آمده در مقابل جهش‌‌‌های مکرر ویروس کرونا، وجود ابهام درخصوص بازه ایمنی‌‌‌زایی واکسن و نیز مجهول بودن عوارض درازمدت این واکسن‌‌ها علاوه بر عوارض فوری که تاکنون نشان داده‌‌‌اند (اعم از موارد فوت احتمالی و یا ابتلا به عوارض گوناگونِ گزارش‌شده)؛ مؤثر و ایمن بودن واکسن‌‌‌های فوق زیر سؤال است. امروزه بیوتروریسم امری خیالی و ذهنی نیست؛ نظر به اینکه شواهد مسلم عینی از این شیطنت‌‌‌ها و نیز تست محصولات دارویی و واکسن‌‌ها در کشورهای آفریقایی و جهان سوم نیز وجود دارد.

7. ایران در حوزه پزشکی و محصولات دارویی جایگاه بالا و سابقه درخشانی در صنعت تولید واکسن دارد؛ با توجه به ابهام در بازه ایمنی القائی تمامی واکسن‌‌های کرونا و احتمال احتیاج به تکرار واکسن، تولید واکسن ایرانی، برای پوشش نیاز بالای جمعیت داخلی یک‌ ضرورت است و علاوه بر ایجاد افتخار و غرور ملی، می‌‌تواند زمینه صادرات و فروش به بخشی از جمعیت جهان را هم داشته باشد.

8. تحریم‌‌ها به‌هرحال یک واقعیت تلخ عینی است و تا قبل از فرمایشات مقام معظم رهبری نیز، در مسیر انتقال ارز و یا در اولویت قرارگیری ایران در لیست خرید واکسن، موانع جدی وجود داشته است فلذا تلاش‌‌های ارزنده‌‌‌ دانشمندان و محققان داخلی باید بیش از گذشته مورد حمایت قرار گیرد.

در پایان از حضرتعالی انتظار می‌‌رود علاوه بر اعلام ممنوعیت ورود واکسن‌ از سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه ـ که به‌لطف دقت و تدبیر حکیمانه مقام معظم رهبری ـ مقرر شد، مراقبت بفرمایید که واکسن‌‌های تولیدی این کشورها و هرگونه واکسن تولیدشده از سوی مراکز غیرقابل اعتماد، به‌واسطه‌گری کشور ثالث نیز وارد کشور نشده و برخی واکسن‌‌‌های مربوط به سازوکار کوواکس نیز که ماهیت مورد شبهه و مشکوک به ارتباط با جریانات کاملاً مسئله‌‌دار بین‌المللی دارد، خریداری نشود.

اگر مسئولان ناچار به وارد کردن واکسن مورد تأیید کوواکس هستند، ضروری است دقیقاً مشخص و اعلام شود که اولاً واکسن از چه‌نوعی است (ویروس ضعیف‌شده یا پروتئین نوترکیب یا واکسن ژنی و...) و چه‌تعداد و چه‌زمانی و به‌عنوان محصول کدام کشور وارد خواهد شد.

امید است به‌فضل الهی، تدابیر عالمانه و همگرایی ملی و به‌دور از فضاسازی‌های سیاسی دشمنان خارجی و ساده‌اندیشی‌‌‌های برخی از عوامل داخلی، مسئله واردات، تولید و توزیع واکسن کرونا به مطلوب‌ترین وجه ممکن انجام گیرد.

دیدگاه کاربران

علی۱۷۷۶۸۸۵۱۵:۴۸:۵۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
عجب بینشی این ۲۵۰۰ متخصص یه هفته قبل نمی تونستن هشدار بدن؟ همین که آقا فرمودن .. لطفا نام و امضای این ۲۵۰۰ نفر رو پای این نامه منتشرکنید
ناشناس۱۷۷۷۶۰۵۰۰:۳۶:۴۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
فرض کن اسم دادن اسم یکی از آنها غضنفر غضنفریان میشناسی؟ اسم الکی دادن مشکل توروحل میکنه ؟ مشکل جای دیگه هست اصلا پزشکان جمع نشدن وگرنه دراین اوضاع کجا 2500نفر دور هم جمع شدن نامه نوشتن مگر بیکارند
دارلللبب۱۷۸۳۰۶۲۱۸:۳۶:۵۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
میشه اسماشونو توی سایت نظام پزشکی سرچ کرد... هر اسمی رو نمیتونن بدن
ناشناس۱۷۸۳۲۲۱۲۱:۴۷:۳۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
اعضای هیات علمی رو میشه پیدا کرد https://isid.research.ac.ir/ سامانه علم سنجی وزارت بهداشت
ناشناس۱۷۸۳۲۲۳۲۱:۴۹:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
مگه قراره دور هم جمع بشن؟ امضا ها اینترنتیه. متوجه شدی؟
وحید۱۷۸۳۳۹۵۰۳:۰۱:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
اولیش احتمالا بی لیاقتی مثل مینو محرز هست.
ناشناس۱۷۷۶۹۱۴۱۶:۰۹:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
بیش از 2500 نفر از پزشکان؟ به گزارش تسنیم؟ آفتاب آمد دلیل آفتاب.
ناشناس۱۷۷۶۹۳۳۱۶:۲۶:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
اسامی این پزشکان زبل را می زدید که ببینیم کی هستند!!
ناشناس۱۷۷۸۳۳۷۱۱:۱۶:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
من که هر چی سرچ کردم نه لیست اسامی و نه عکسی از نامه و امضاها نیافتم
ناشناس۱۷۷۶۹۶۲۱۶:۳۸:۴۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
دلایل قابل قبول علمی ارائه نداده اند. در حالی که تا کنون 9 میلیون نفر در آمریکا واکسینه شدند و حدود 26 میلیون واکسن در جهان توزیع شده است!
ناشناس۱۷۷۶۹۸۸۱۶:۵۹:۲۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
این بزرگواران چرا قبل از دستور! این حرفها را نگفتند؟ باید با این افراد به جهت به خطر انداختن جان میلیونها نفر برخورد قضایی کرد.
ناشناس۱۷۷۷۰۰۰۱۷:۰۷:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
راستی این ۲۵۰۰نفر کارتخوان دارن؟
ناشناس۱۷۷۷۰۳۱۱۷:۳۰:۲۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
این اساتید بهتر است دلایل خود را به صورت یک تحقیق همه جانبه در مجلات معتبر دنیا به چاپ برسانند، همان طور که محققان این دو شرکت در مورد نتایج کارشان به صورت مداوم اطلاع رسانی کرده اند و تاییدیه های لازم را اخذ کرده اند. یک استاد نباید با حدس و گمان صحبت کند.
ناشناس۱۷۷۷۰۵۳۱۷:۴۸:۳۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
ما کرونا می گیریم واکسن نمی گیریم
دكتر۱۷۷۷۱۵۵۱۹:۱۲:۰۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
سازمان بهداشت جهاني مسئول عوارض آن است و اگر عوارضي داشته باشد مي تواند توسط مراجع بين المللي مورد پيگيري قرار بگيرد .
امیر۱۷۷۷۱۹۸۱۹:۴۴:۳۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
عجب تا دیروز نمیدونستن یدفعه یادشون اومده، راستی کامپیوتر و موبایلو ماشین و هواپیما و دستگاههای پزشکی مثل ام آر آی و .. هم خطرناکه مواظب باشید، به امید روزی که کسی با تملق تو این مملکت بالا نره
ناشناس۱۷۷۷۲۰۴۱۹:۵۲:۰۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
اسم این 2500 پزشک را هم مینوشتید. من که بعید میدونم نویسنده این متن پزشک باشد..
زهرا۱۷۷۷۲۳۴۲۰:۱۵:۳۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
چرا الان؟؟ همیشه منتظریم یک نفر فدا شود بعد، به میدان بیاییم.
ناشناس۱۷۷۷۶۰۰۰۰:۳۲:۴۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
الان کی فدا شده؟
تبریزی۱۷۷۷۳۰۸۲۱:۰۵:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
بنویسید نامه 2500 پزشک .. به روحانی. ظاهرا از نظر این پزشکان کرونا گرفتن و مردن بهتر از تزریق واکسنی هست که سران کشورهای پیشرفته تزریق کردن و احتمال موفق بودنش خیلی بیشتر از عوارض احتمالی جانبی چند سالشه. ظاهرا از دید این نخبه ها ما باید چند سال تو خونه حبس بشیم تا عوارض احتمالی چندساله بررسی بشه و ظاهرا از نظر اونها واکسن ایرانی و کوبایی قرار نیست عارضه ای داشته باشن و فقط واکسن آمریکایی قراره عارضه داشته باشه. ظاهرا این پزشکان درکی از واقعیت دنیا ندارن. ظاهرا نمی دونن هر روز تاخیر در واکسیناسیون یعنی دادن فرصت به ویروس برای جهش و مرگبارتر و مسری تر شدنش. ظاهرا این پزشکان فرمایشی و.. هستن و باید پروانه کارشون باطل بشه.
ناشناس۱۷۷۷۵۱۸۲۳:۱۲:۲۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
از اساس چنین نامه ای دروغ است
ناشناس۱۷۷۷۴۴۲۲۲:۳۳:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
از کی تا حالا کمتر از 200 نفر هم شدن 2500 نفر اگر راست میگویید لیست 2500 نفر را انتشار دهید
عبدالله۱۷۷۷۴۶۵۲۲:۴۵:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
واكسن روسي چطور است؟ آقايان پزشكان توصيه مي فرمايند؟
عمران۱۷۷۷۵۳۴۲۳:۲۶:۳۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
اگر این افراد پزشک متخصص هستند انتظار میرفت در این نامه فقط و فقط در حوزه تخصص خود نظر بدهند. صحبت در مورد «تحریم‌های ظالمانه» و مشکوک بودن به «غرب» این تصور را به وجود میاورد که این افراد یا واقعا متخصص نیستند .. آقایان و خانم ها! اگر متخصص هستید یک مقاله علمی بنویسید، یا گزارشی علمی را به صورت خلاصه مورد ارجاع قرار دهید. هیچ کار مشکلی نیست، اگر شواهدی بر خطر در واکسنهای mRNA دارید به صورت علمی بیان کنید.
ناشناس۱۷۷۷۵۹۹۰۰:۳۲:۰۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
کلا درکشور ما یک نفر نامه مینویسید بجای مثلا1000نفر 5000نفر هیچوقت ما چنین پزشکانی نداریم که جمع شده باشند درباره واکسن هشدار داده باشنددرضمن امریکا سردرگم شده داروبدهد میگویند چرا دارو میدهد حتما دلیل دارد دارو نمیدهد میگویند جامعه بشری را هدف قرارداده تکلیف امریکا چیه؟
ناشناس۱۷۷۷۶۰۳۰۰:۳۴:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
تادیروز میگفتید دوسال طول میکشد تا واکسن کرونا کشف شود وقتی دیدید امریکا انگلیس فرانسه هند وچین وروسیه واکسن کشف کردند برای اینکه ازغافله عقب نمانید گفتید ما واکسن ساختیم شاید واکسن چینی باشد آوردید شیشه واکسن را عوض کردید ..
ناشناس۱۷۷۷۸۵۵۰۸:۳۹:۲۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
تا الان ساکت بودن؟ تا رهبر یه حرفی زد کلی ادم یهو پیداشون شد، نامه برای پارازیت و مازوت دارین بنویسین؟
معلم بیوتکنولوژی۱۷۷۸۰۲۹۰۹:۴۹:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
این 2500 نفر باید اولین کسانی باشند که واکسن ساخت کوبا روی آنها آزمایش شود.
ناشناس۱۷۷۸۶۴۹۱۲:۵۳:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
یا للعجب! بزرگترین جایزه جهان اسلام رو خود ایران به مبدع این روش داده منبع: http://fa.mustafaprize.org/page/?id=25 اگه مشکل داره پس جایزه رو چرا دادید؟؟؟
محمد۱۷۷۸۸۳۴۱۴:۰۲:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
فقط بايد اسامي اين ٢٥٠٠ نفر اعلام گردد ودلايل علمي آنها مشخص شود والا اين خبر كذب است
یکی۱۷۸۰۳۵۰۱۵:۲۲:۳۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
این ۲۵۰۰نفر در تاریخ علم جاودانه خواهند بود.
ناشناس۱۷۸۱۳۲۱۱۱:۵۲:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
و هم چنین در تاریخ اسامی خیانت کاران این مملکت
زهرا نصیری۱۷۸۱۳۱۶۱۱:۵۰:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
هر چی گشتم لیست اسامی کامل این ۲۵۰۰ نفر رو پیدا نکردم .مبادا بدون اطلاع ما اسم ما رو پای،نامه گذاشته باشن .
محمد جواد۱۷۸۲۹۶۹۱۷:۰۷:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
به عنوان یک سایت خبری معتبر باید امکان دسترسی و مشاهده اسامی این پزشکان برای مخاطب را ممکن کنید
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

 2. بمب ساعتی که دولت قبل به ارث گذاشت

 3. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

 4. اردوغان در کوچه بن بست

 5. سیف، رییس اسبق بانک مرکزی، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

 6. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

 7. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

 8. ضرغامی: کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد اقوام را به وحدت برساند / پاسارگاد نمادی از مدنیت است

 9. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

 10. رونمایی غرورانگیز از دستیابی ایران به فناوری پرتاب سرد موشک‌های پدافندی

 11. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

 12. تکمله ای بر ماجرای اعتراف برجامی ظريف

 13. سرقت جواهرات یک زن به عنوان مامور تست کرونا

 14. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

 15. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

 16. توقف حکم اعدام آرمان درآخرین ساعات

 17. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

 18. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

 19. قالیباف با طرح صیانت مخالف است؟/ انتقاد یک نماینده از جلسات غیرعلنی مجلس

 20. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

 21. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

 22. پیام سفرهای منطقه ای امیرعبداللهیان

 23. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

 24. ایرانی‌ها بازهم بزرگ ترین خریداران خانه در ترکیه شدند! / خرید ۱۳۲۳ خانه در یک ماه

 25. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

ابر آروان

آخرین عناوین