آغاز تست انسانی واکسن ایرانی کرونا با ۵۶ نفر/ داوطلب انجام تست؛ بیش از حد نیاز

اجتماعی،   3991001026 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

محقق اصلی پروژه تولید واکسن ایرانی کرونا و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به جزییات فاز اول انجام تست انسانی واکسن کرونای ایرانی، گفت: احتمالا فاز اول تست انسانی این واکسن از هفته اول دی ماه آغاز می‌شود.

آغاز تست انسانی واکسن ایرانی کرونا با ۵۶ نفر/ داوطلب انجام تست؛ بیش از حد نیاز

دکتر مینو محرز در گفت‌وگو با ایسنا، درباره زمان آغاز تست انسانی واکسن کرونای ایرانی، گفت: احتمالا فاز اول تست انسانی واکسن کرونای ایرانی از هفته اول دی ماه به بعد آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه تاکنون تعداد بسیار زیادی برای شرکت در تست انسانی داوطلب شده‌اند، گفت: فاز اول تست انسانی واکسن کرونای ایرانی با ۵۶ نفر آغاز می‌شود. در این فاز دو تزریق برای داوطلبان در فاصله دو هفته انجام می‌شود. یعنی ابتدا یک تزریق را انجام می‌دهند و دو هفته بعد هم تزریق دوم را انجام می‌دهند.

محرز ادامه داد: از آنجایی که شیوع بیماری کووید-۱۹ در سطح شهر زیاد است و ممکن است آنتی‌بادی افراد دچار اشکال شود، در سری اول داوطلبین در یک جای خاص نگهداری می‌شوند و بعد از اینکه نوبت دوم تزریق را انجام دادند، وضعیت آنتی‌ بادی شان چک می‌شود. البته برخی کارشناسان معتقدند که در افرادی هم که به کووید-۱۹ مبتلا شدند، بعد از سه ماه می‌توانند واکسن تزریق کنند. زیرا نمی‌توان همه را تست کرد.

شرایط داوطلبان شرکت در تست انسانی واکسن کرونا

وی درباره شرایط داوطلبان شرکت در تست انسانی واکسن کرونا، گفت: این افراد باید کاملا سالم باشند، تمام تست‌های لازم برایش انجام می‌شود، در عین حال نباید سابقه ابتلا به کووید-۱۹ را داشته باشد و آنتی‌بادی‌اش باید منفی باشد و بین ۱۸ تا ۵۰ سال باشد.

محقق اصلی پروژه تولید واکسن کرونای ایرانی درباره پوشش بیمه‌ای داوطلبان تزریق واکسن کرونا، گفت: سری اول یک هدیه‌ای به آنها تعلق می‌گیرد و تحت پوشش بیمه نیز قرار می‌گیرند.

چه زمانی واکسن ایرانی کرونا آماده می شود؟

محرز گفت: فکر می‌کنم اگر همه چیز با موفقیت پیش رود و تایید آن را هم از سازمان بهداشت جهانی دریافت کنیم، نهایتا در بهار بتوانیم واکسن کرونای ایرانی را داشته باشیم. نهایتا و حداکثر می‌توانیم اواخر بهار این واکسن را در صورت موفقیت داشته باشیم.

وی درباره برخی فضاسازی‌های رسانه های معاند درباره عدم وجود داوطلب برای تست انسانی واکسن کرونای ایرانی، گفت: این‌ها اصلا درست نیست. می‌خواهند مردم را تحریک کنند و برخی رسانه‌های آن طرفی کارشان همین است. در حالی که داوطلب تست واکسن کرونا از تمام ایران بسیار زیاد است. از تمام ایران، افراد تحصیل کرده و... بسیار داوطلب شدند و داوطلب بیش از حد نیاز وجود دارد.

محرز با تاکید بر اینکه ایران باید واکسن کرونای خودش را تولید کند، گفت: باید بتوانیم خودمان واکسن‌های مورد نیازمان را بسازیم. دانش و تکنولوژی این کار هم وجود دارد. در حال حاضر فقط دو واکسن کرونای فایزر و مدرنا تاییدیه دریافت کرده‌اند که در آمریکا واکسیناسیون را آغاز کرده‌اند. ابتدا پرستاران و کادر بهداشت و درمان را واکسینه می‌کنند و بعد به سراغ افراد مسن و در معرض خطر می‌روند. بالاخره تعدادی که تولید می‌کنند، آنقدر نیست که در همه جای دنیا در دسترس باشد. واکسن آسترازنکا هم مقداری عقب افتاد که آن هم اگر به زودی تاییدیه دریافت کند،  تعداد واکسن برای دنیا بیشتر می‌شود.

وی گفت: در دنیا معتقدند که حتی اگر واکسن ۶۰ تا ۷۰ درصد هم مفید باشد، باید آن را تزریق کرد. بنابراین واکسن‌های ویروس‌های ضعیف شده و کشته شده هم ایمنی بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد هم ایجاد می‌کنند و تمام علمای اپیدمیولوژی دنیا معتقدند که هرنوع واکسنی هست، تزریق کنید تا مصونیت ایجاد کند. البته اینکه زمان مصونیت چقدر است هنوز کاملا مشخص نیست. آنطور که در مقالات گفته می‌شود، معتقدند که زمان مصونیت شاید از یکسال هم بیشتر باشد و شاید تا سه سال هم مصونیت بدهند یا اینکه حداقل مانند آنفلوآنزا قرار باشد سالی یکبار واکسن تزریق شود.

محرز اظهار کرد: واکسن کرونای ایرانی بر اساس متد ویروس کشته شده و ضعیف شده است که این نوع واکسن هم مصونیت خوبی می‌دهد. در دنیا واکسن‌هایی که با این روش تولید شدند، بالای ۷۰ درصد و شاید تا ۹۰ درصد هم مصونیت دهند که برای جامعه کافی است.

داوطلبان شرکت در تست انسانی واکسن کرونا به کجا مراجعه کنند؟

وی درباره نحوه ثبت نام افرادی که تمایل به شرکت در تست انسانی واکسن کرونا دارند، گفت: موسسه‌ای که این اقدام را انجام می‌دهد، وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است که باید به این موسسه مراجعه کنند و اگر شرایط لازم را داشته باشند، انتخاب می‌شوند. تمام آزمایشاتی که در پروتکل نوشته شده، برایشان انجام می‌شود، به طور کامل معاینه می‌شوند و اگر واجد شرایط باشند، واکسن برایشان تزریق می‌شود.

محرز همچنین گفت: در فاز اول بعد از تزریق اول واکسن، یک بار آنتی‌بادی افراد چک می‌شود تا ببینیم میزان آنتی بادی چقدر افزایش می‌یابد. بعد از دو هفته تزریق دوم انجام می‌شود و دوباره بررسی‌ها انجام می‌شود. همه این موارد به طور دقیق در پروتکلی تدوین شده که انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: ان شاالله از هفته اول دی ماه به بعد تست انسانی را آغاز می‌کنیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۴۳۷۷۵۰۹:۲۰:۳۳ ۱۳۹۹/۱۰/۱
با ۶۰۰ مورد تست میخان تایید بگیرن.خدا به دادمون برسه.
یه بنده خدا !۱۷۴۴۶۳۶۱۵:۵۰:۳۴ ۱۳۹۹/۱۰/۱
مرحمت کنید مستندات واکسنهای فایزر و آکسفورد و تعداد نمونه ها در فاز اول رو بگذارید که همه از دانش شما مستفیض بشن ؟
ناشناس۱۷۴۳۷۸۹۰۹:۲۵:۲۹ ۱۳۹۹/۱۰/۱
به نظرم با نماینده های مجلس و اعضای خونوادشون شروع کنید.
ناشناس۱۷۴۳۸۱۸۰۹:۴۱:۴۴ ۱۳۹۹/۱۰/۱
جالبه که واکسن کرونا در تمام دنیا با تست انسانی بیش از 50000 نفر انجام شده و در اینجا 56 نفر..معلوم نیست این عدد را از اول و پایه چطور به دست آورده اند که باید 56 نفر باشد و نه 55 یا 57 نفر..دوما هنوز تست انسانی هم با همین عدد جالب انجام نشده صحبت از واکسن زدن سراسری همگانی در تاریخ مشخص می دهند و انگار تست مثبت و درست بوده.خدایی وقتی ما حتی پراید ساخت داخلی را تست فنی و فیزیکی برایش انجام نمی دهیم چطور می خواهید برای این واکسن به این مهمی تست انجام دهید.دوما مگه ساخت واکسن آنفولانزایی که سالها پیش فرمول ساخت آن تکمیل شده سخت از کرونایی است که سازنده های همان آنفولانزار نتوانسته اند آن را بسازند سخت تراست که هنوز محتاج به واردات آن هستیم.اول واکسن آنفولانزا و سوزن انسولین بسازید که واقعا خیلی خیلی خیلی راحت از واکسن کرونا است بعد کرونا را در یابید.
تبریزی۱۷۴۳۸۸۵۱۰:۰۷:۴۷ ۱۳۹۹/۱۰/۱
من داوطلب می شم چون از زندگی خسته شدم.
ناشناس۱۷۴۴۲۴۰۱۲:۳۶:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۱
والا درست می گی دیگه بریدیم.
ناشناس۱۷۴۴۴۹۵۱۴:۲۳:۱۸ ۱۳۹۹/۱۰/۱
جناب تبریزی آگاه به مسایل صیاصی
ناشناس۱۷۴۳۹۰۷۱۰:۱۵:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۱
چه قدر فقر زیاد شده به خاطر پول حاضرند سلامتی خودشون که میلیاردها می ارزه به خطر بندازند
ناشناس۱۷۴۴۴۹۷۱۴:۲۴:۰۹ ۱۳۹۹/۱۰/۱
من فقیر نیستم ولی حاضرم بزنم، احتمال مرگ و نقص عضو دایم از این واکسن نزدیک به صفره و حاضرم برای پیشرفت علم مملکتم واکسن رو بزنم
ناشناس۱۷۴۴۱۶۳۱۲:۰۰:۰۹ ۱۳۹۹/۱۰/۱
آقای روحانی ببین با این مردم چیکار کردی که این همه داوطلب هست برای آزمایش واکسن
ناشناس۱۷۴۴۱۹۵۱۲:۱۱:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۱
هفت‌شهرعشق‌راعطارگشت‌‌‌‌‌‌‌‌‌..........ماهنوز‌اندرخم‌یک‌کوچه‌ایم شمارابه‌خدااینقدر‌مردم‌رامسخره‌نکنید‌.واکسن‌خارجی‌بیاورید‌وخودتان‌راواکسینه‌کنید‌ولی کاری‌به‌ما نداشته‌باشید‌ متشکریم‌ازاینکه‌واکسن‌آنفولانزارا‌مجانا‌به‌همه‌تزریق‌کردید
ناشناس۱۷۴۴۳۲۱۱۳:۰۶:۴۱ ۱۳۹۹/۱۰/۱
همه کشورها دارن واکسن میخرن، فقط ما باید خودمان بسازیم!!!!!!!!!
ناشناس۱۷۴۴۳۸۴۱۳:۳۱:۳۱ ۱۳۹۹/۱۰/۱
خدا به همه رحم کند از دروغهایی که شنیدیم امیدوارم راست باشد
ناشناس۱۷۴۴۴۲۸۱۳:۴۹:۳۳ ۱۳۹۹/۱۰/۱
شما اول بروید قالپاق پراید تولید کنید بعد ..
ناشناس۱۷۴۴۴۳۷۱۳:۵۴:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۱
سوال. چرا گفته ها در مورد خرید واکسن تناقض داره. واکسن خودرو نیست که چون خودمون می تونیم تولید کنیم نباید به فکر خرید بود. یک روز زودتر بشه خرید باید خرید. الان همه دنیا خریدند و ایران هیچ خبر روشن و شفاف و موثقی در این مورد نیست. اگر اقدام کرده اند بگویند از کجا و به چه تعداد. مستنداتش رو در اختیار مردم قرار بدید. جون مردم رو سیاسی نکنید
یه بنده خدا !۱۷۴۴۶۴۳۱۵:۵۲:۳۳ ۱۳۹۹/۱۰/۱
داوطلب پیدا بشه ، فقر زیاد شده داوطلب پیدا نشه ، یه جور دیگه قصه داریم خوب ییهو بفرمایید درب تحقیقات رو تخته کنن و دهنمون رو وا کنیم تا شاید یه روزی واکسن خارجی برسه
ناشناس۱۷۴۴۷۳۵۱۶:۴۲:۲۹ ۱۳۹۹/۱۰/۱
دقیقاً بخاطر فقر است که داوطلب زیاد می باشد . افرادی که حاضر به فروش کلیه و .. می باشند، از سر سیری این عمل را انجام نمیدهند . برای تست نیز همینگونه می باشد.
ناشناس۱۷۴۴۷۵۲۱۶:۵۵:۰۸ ۱۳۹۹/۱۰/۱
عکسشون کو؟
ناشناس۱۷۴۴۸۵۲۱۸:۱۴:۲۵ ۱۳۹۹/۱۰/۱
من همان واکسنی که مسئولین به خودشان و خانواده شان میزنند میخوام
ناشناس۱۷۴۴۹۲۰۱۹:۲۳:۱۶ ۱۳۹۹/۱۰/۱
هر روز چند صد نفر باید بمیرند تا سود فروش واکسن بره تو جیب آقایون و خدای نکرده واکسن تایید شده جهانی وارد کشور نشه. گوش های مردم هم پُره
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

  2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

  3. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

  4. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

  5. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

  6. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

  7. آقای مهندس ، آقای دکتر!

  8. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

  9. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

  10. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

  11. عکسی زیبا از جواد فروغی

  12. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

  13. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

  14. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

  15. کارِ کیست؟!

  16. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

  17. دو كلمه با ظريف و روحانی

  18. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

  19. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

  20. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

  21. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

  22. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

  23. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

  24. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

  25. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

  ابر آروان

  آخرین عناوین