نگاهی به بازار جهانی انرژی / واکسن کرونا بازار نفت را تحت تاثیر قرار می‌دهد

دکتر عباس ملکی،   3990908084
نگاهی به بازار جهانی انرژی / واکسن کرونا بازار نفت را تحت تاثیر قرار می‌دهد

پویایی های بازار

 1. در روز جمعه قیمت نفت مانند سه هفته قبل با افزایش براه خود ادامه داد. نفت برنت برای تحویل در ماه دسامبر در بازار لندن به 48 دلار هر بشکه رسید، گرچه چند روز قبل به 49 دلار هم رسیده بود. قیمت نفت تگزاس گرچه به 46 دلار هر بشکه هم رسید، اما هنوز هم از قیمت ابتدای سال یعنی اول ژانویه 2020 که حدود 60 دلار هر بشکه بود، پایین تر است. قیمت گاز طبیعی هم نسبت به هفته قبل بالاتر رفته و به 2.9 دلار هر میلیون بی تی یو در بازار هنری هاب رسید.

تفسیر هفته

 1. امیدواری سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی جهان به موفقیت واکسن کووید-۱۹، خوش بینی در مورد جلسه اوپک پلاس، و بهبود اقتصاد جهانی باعث تقویت بازارهای بین‌المللی سرمایه در معاملات هفته گذشته شد.

  طی سه هفته اخیر با امید به تولید نهایی و موفقیت واکسن برای مقابله با کرونا، بازار سرمایه در لندن شاهد رشد بوده، از جمله سهام شرکتهای خدمات مسافرتی و کالاها که با همه‌گیری بیماری از اوایل سال جاری میلادی بعضی از آنها علاوه بر افت ارزش سهام تا آستانه ورشکستگی هم پیش رفته بودند بالا آمدند. وضعیت مشابهی در معاملات بازارهای اروپایی به چشم می‌خورد. در ژاپن بازارهای مالی به دلیل تعطیلی بسته بود؛ اما سهام شاخص "نیکی" برای معاملات آتی که قابل خرید و فروش است در معاملات هفته گذشته 27 درصد بالا رفت.


  شاخص کل بازار سرمایه استرالیا هم بیش از 3 درصد تقویت شد. در استرالیا هم اکنون محدودیتهایی در حال اجراست و هفته‌هاست هیچ مورد مرگی مرتبط با کرونا در آن ثبت نشده است. جلسه وزرای نفت و انرژی تولیدکنندگان اوپک با برخی از تولیدکنندگان غیراوپک موسوم به اوپک پلاس در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری برگزار می شود. به احتمال زیاد، کاهش تولید به اندازه 7.7 میلیون بشکه در روز مانند شش ماهه دوم 2020 در سه ماهه اول 2021 تمدید می شود. پس از آن ممکن است اوپک+ به کاهش تولید به اندازه 2 میلیون بشکه در روز رضایت دهد.

  برخی از کشورهای عضو در این زمینه مخالفت دارند. مانند امارات عربی متحده که افزایش سهمیه تولید خود را پی گیری می کند. نیجریه نیز سهمیه بیشتری را درخواست می کند. عراق مایل است که از سهمیه گذاری معاف باشد. لیبی از ماه اوت که تنها 80 هزار بشکه در روز تولید داشت، حالا به 1.5 میلیون بشکه رسیده و در پس از آتش بس میان جنگجویان داخلی، پیش بینی می شود در همین سطح تولید باقی بماند. عربستان و روسیه درخواست یک نشست تکنیکی با حضور کشورها در امروز شنبه 28 نوامبر را دارند تا اختلافات را تا اندازه ای کم نمایند.

 2. روسیه و عربستان سعودی بزرگترین صادرکنندگان نفت خام به چین هستند. گرچه هر دو کشور در ماه اکتبر مقدار کمتری نفت خام به چین فروختند. روسیه در ماه اکتبر سال 2019، 1.64 میلیون بشکه در روز، در ماه سپتامبر 2020، 1.82 میلیون بشکه و در ماه اکتبر 1.56 میلیون بشکه نفت در روز به چین عمدتا از طریق خط لوله صادر کرده است. عربستان سعودی در ماه اکتبر 1.4 میلیون بشکه نفت در روز به چین صادر کرده است. در همین حال مطابق فاز یک توافق مابین ایالات متحده آمریکا و چین، چین می باید مقدار 25 میلیارد دلار از آمریکا نفت و مشتقات آن را خریداری نماید. در ده ماه اول سال 2020 چین تنها به مقدار 6.61 میلیارد دلار نفت خام، ال ان جی و سوخت پروپان و بوتان از آمریکا خریداری کرده است. گمرک چین می گوید که صادرات نفت ایران در ده ماه اول سال 2020 نسبت به 2019، 77 درصد کاهش یافته است.

 3. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود متوسط حجم مصرف جهانی نفت و مشتقات آن در سال ۲۰۲۰ را حدود ۹۳ میلیون بشکه در روز تخمین زده؛ این رقم در سال ۲۰۱۹ میلادی 101.5 میلیون بشکه در روز بود. در آمریکا مقدار نفت خام تولیدی انبار شده در مخازن نفتی کاهش یافته است. به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا مقدار انبارهای تجاری (و نه استراتژیک) در 20 نوامبر به 488 میلیون بشکه کاهش یافته است. انبارهای استراتژیک آمریکا بیشتر شده و به 263 میلیون بشکه رسیده است. صادرات نفت آمریکا به 2.83 میلیون بشکه در روز رسید که بالاتر از ماه اکتبر است و واردات کمتر شده و به 5.23 میلیون بشکه در روز رسید.


  در همین حال خودروهای برقی شرکت تسلا در زیر ذره بین اداره ایمنی ترافیک بزرگراه های آمریکا قرار گرفت. یک اشکال فنی در سیستم تعلیق جلوی این خودروها مشاهده شده است. بخشی از روش های انبار کردن نفت خام به انبارهای شناور در فراساحل FPSO)) باز می گردد. شرکت کپل در این ارتباط قصد دارد که برای نوسازی تانکرهای مورداستفاده برای ذخیره سازی 100 میلیون دلار سرمایه گذاری کند. در همین حال ذخائر انبار شده گاز طبیعی آمریکا بر روی زمین در ماه نوامبر 18 میلیارد فوت مکعب کاهش یافته و به 3940 میلیارد فوت مکعب رسید.

  در منطقه پرمیان که یکی از مناطق تولید نفت خام و گاز شیل با هزینه نسبتا پایین در آمریکاست، شرکتها مجددا به برنامه ریزی برای سرمایه گذاری در جهت توسعه چاه های نفتی و تولید مجدد مشغول شده اند. با کشف سه واکسن کووید-19 حالا امیدواری به افزایش تقاضا برای نفت و گاز و سپس بالارفتن قیمت نفت خام در 2021 در آمریکا بیشتر شده است. سهام شرکت های اکتشاف و استخراج فعال در نفت و گاز شیل در بورس های مختلف آمریکا در این روزها بشدت رشد کرده اند.

 4. بوریس جانسون نخست وزیر انگلستان اعلام کرد که این کشور برنامه ریزی کرده است تا 2030 تولید خودروهای سواری با موتور احتراق داخلی را متوقف کند. این به معنای آن است که مصرف سوخت های فسیلی که در بخش حمل ونقل همچنان قابل توجه بود، به تدریج در این کشور کاهش می یابد.

 5. قیمت یکی از رمز ارزهای مهم یعنی بیت کوین به بالاترین مقدار خود در سه سال اخیر یعنی 16803 دلار رسید. بالاترین قیمت بیت کوین مربوط 17 دسامبر 2017 به قیمت 20089 دلار بود.

 6. به دلیل کاهش واردات برق افغانستان از ازبکستان، 80 درصد از کارخانجات کابل تعطیل شدند.

 7. قیمت مس در بازار بورس لندن به بالاترین سطح از سال 2014 رسید. هر یک تن مس به قیمت 7360 دلار آمریکا معامله شد. در ماه مارس امسال در اوج موج اول شیوع کرونا قیمت هر تن مس به پایین ترین مقدار یعنی 4370 دلار رسید. مس علاوه بر صنایع الکترونیک، در بخش تاسیسات انرژی های تجدیدپذیر نیز کاربرد دارد. بنظر می رسد که تقاضا برای مس با کشف واکسن کووید-19 بیشتر نیز شود.

  شیلی اولین کشور تولید کننده مس در جهان در نظر دارد که تولید مس در 2021 را افزایش دهد. در یک تحول دیگر، در شرق دور و در کنار اقیانوس آرام، روسیه قصد دارد که با سرمایه گذاری 2.2 میلیارد دلاری یک کارخانه تولید فلزات تاسیس نماید. این کارخانه با تولید ورق فولادی مواد اولیه ورودی برای شرکت کشتی سازی را تامین می نماید. شرکت کشتی سازی ژوزدا (Zvezda) با ساخت کشتی های مخصوص حمل و نقل در دریاهای نزدیک به قطب شمال در توسعه و تولید نفت و گاز و انتقال آن سهیم می شود. جالب است که رسنفت شرکت معظم نفتی روسیه این سرمایه گذاری را به عهده دارد. تولید کارخانه سالانه 1.5 میلیون تن ورق فولادی و لوله است.

 8. در اکثر بازارهای شرق آسیا پیش بینی می شود که تا 2030 هزینه تولید الکتریسیته از انرژی های تجدیدپذیر کمتر از زغال سنگ شود. وود مکنزی در گزارش خود این نکته را منعکس کرده که هزینه سطح بندی شده الکتریسیته (LCOE) که هزینه های ساخت و عملیات یک نیروگاه زغال سنگی را شامل می شود، می تواند تا به مقدار 16 درصد 2030 بیشتر از هزینه های تولید الکتریسیته از طریق انرژی های تجدیدپذیر مانند خورشید و باد شود. در حال حاضر هزینه سطح بندی شده تولید الکتریسیته توسط انرژی های پاک کمتر از زغال سنگ ( ونه نفت و یا گاز) در استرالیا و هند است. بخش پژوهشی بلومبرگ (BNEF) معتقد است که تولید انرژی خورشیدی و ذخیره سازی آن در باتری در آسیا ارزانتر از هر روش دیگری برای تولید الکتریسیته بجز در ژاپن است.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 2. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 3. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

 4. توقیف نفتکش ایرانی توسط اندونزی

 5. تور شریک ترامپ برای دلار ایرانی‌ها/ حضور ۴۷ چهره هنری-ورزشی ایران در تبلیغات داماک

 6. بایدن و ایالات نامتحده آمریکا

 7. عذرخواهی صادق زیباکلام از خسرو معتضد

 8. پلیس راهور: مستندات برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز را داریم

 9. عذرخواهی رئیس صداوسیما از روحانی

 10. یارانه نقدی ۲۶۸ هزار تومان شد + جزئیات

 11. انفجارهای تروریستی بغداد؛ ناامن‌سازی عراق با ابزار سعودی

 12. وزیر بهداشت: دروغ انگلیسی‌ها درباره سرایت کرونا اثبات شد/ ورود واکسن کرونا به کشور طی روزهای آتی

 13. واکنش روزنامه کیهان به رفتار نماینده سبزوار

 14. روحانی: فضای بازار سرمایه در فضای فعلی نیازمند آرامش است/ مردم نسبت به افق روشن آینده اقتصاد اطمینان داشته باشند

 15. واکنش نمایندگان‌ مجلس به برخورد یک نماینده با مأمور راهور

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 4. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 5. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 6. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 7. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 8. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 9. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 10. وضع تماشایی آمریکا

 11. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 12. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 13. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 14. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 15. خود «بهشتی» پنداری !

 16. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 17. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 18. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 19. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 20. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 21. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 22. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 23. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

 24. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 25. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

پربحث‌های هفته

 1. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 2. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 3. توقیف نفتکش ایرانی توسط اندونزی

 4. چشم‌بندی روحانی جلوی چشم ۸۰ میلیون ایرانی/ این ۸ سال در سوئیس زندگی می‌کردیم نه ایران!

 5. پراید به زیر ۱۰۰ میلیون تومان رسید + جدول آخرین قیمت خودروها

 6. تور شریک ترامپ برای دلار ایرانی‌ها/ حضور ۴۷ چهره هنری-ورزشی ایران در تبلیغات داماک

 7. رییس‌جمهور: ایران از لحاظ منابع گاز در جهان اول است/ دنیا به نفت و گاز ایران نیاز دارد

 8. همتی: اگر ارزپاشی می‌کردیم دلار ۵۰ هزار تومان و تورم ۱۲۰ درصد بود

 9. جدول/ تازه‌ترین قیمت انواع پراید در بازار

 10. یارانه نقدی ۲۶۸ هزار تومان شد + جزئیات

 11. مردم سال آینده چقدر یارانه می‌گیرند؟ + جدول

 12. تورم در کشورهای اروپایی منفی ماند

 13. تناقض حرف مسئولان با واقعیت بازار/ تخم مرغ دانه‌ای ۲ هزار تومان

 14. شورای رقابت: خودرو تا پایان سال گران نمی‌شود

 15. خریداران مسکن غیب شده‌اند

 16. احضار وزیر اقتصاد به مجلس در پی افت مستمر شاخص‌های بورس

 17. روحانی: فضای بازار سرمایه در فضای فعلی نیازمند آرامش است/ مردم نسبت به افق روشن آینده اقتصاد اطمینان داشته باشند

 18. مدیری که ۳۳ میلیون تومان حقوق بگیرد، چقدر مالیات می‌دهد؟/مالیات حقوق مدیر، ۲ برابر حقوق کارگر!

 19. راغفر: ۴۲۰ هزار میلیارد تومان در ۱۰ سال یارانه نقدی دادیم که فقط مشکل ایجاد کرد

 20. نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران بازداشت شد

 21. زنگنه: داغ صفر شدن صادرات نفت بر جگر دشمنان ایران ماند

 22. حقوق کارگران بازنشسته تامین اجتماعی همسان‌سازی می‌شود

 23. جهانگیری: خودرو با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد

 24. با ۵ میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟

 25. شیب کاهشی قیمت دلار و سکه در بازار

آخرین عناوین