از آه مظلوم بترسیم!

 3990901073 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک فعال قرآنی کشور در واکنش به تخریب آلونک زن سرپرست خانواده در بندرعباس و انعکاس گسترده آن در فضای مجازی، نوشت: امیدواریم برخورد قاطع قوه قضائیه با عوامل تخریب آلونک آن خانم مظلوم و بی‌پناه بندرعباسی موجب شود تا دیگر این‌گونه اقدامات که خلاف شئونات نظام جمهوری اسلامی است، رخ ندهد و آه مظلومان دامن‌گیرمان نشود!

از آه مظلوم بترسیم!

مرتضی نجفی قدسی از فعالان قرآنی کشور در پی تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس و انعکاس گسترده آن در فضای مجازی، طی یادداشتی در فارس نوشت:

تخریب آلونک زن بی‌سرپرست توسط مأموران شهرداری بندرعباس که در حومه این شهر با بلوک‌های سیمانی خانه محقری برای خود ساخته بود و بدون امکانات حتی آب و برق با دختر بچه‌اش زندگی می‏‌کرد در فضای مجازی انعکاس گسترده‌‏ای داشته است و وجدان عمومی را متأثر کرد.

متأسفانه اصرار و التماس آن زن بی سرپرست و ناله‌‏های سوزناک دخترش که از عمق وجود خدا را قسم می‏‌دادند هم نتیجه‏‌ای نداشت و مأموران بی‌رحمانه آلونک را تخریب کردند و متعاقبش آن زن نیز از سر نومیدی اقدام به خودسوزی کرد تا در این دنیایی که برایش به مانند جهنم شده است، دیگر زندگی نکند! گرچه خوشبختانه او از مرگ حتمی نجات یافت و دادستانی بندرعباس نیز تمامی عوامل تخریب را احضار کرده و دستور رسیدگی سریع به موضوع راداده است و ظاهراً از طرف سازمان بهزیستی نیز خانه‏‌ای برای آنان درنظر گرفته شده است ولی‏ ای‌کاش این کارها قبل از تخریب انجام می‏‌شد و این‌قدر از آبروی نظام جمهوری اسلامی هزینه نمی‏‌شد! متأسفانه برخی از مسئولان، بخصوص در شهرداری‏‌ها که مکرر از این‌گونه اتفاقات در شهرهای مختلف افتاده است نه تنها از ظلم کردن به محرومین و مستضعفین واهمه‏‌ای ندارند بلکه از تبعات انعکاس این‌گونه رفتارها در فضای مجازی و وجدان‏ های عمومی که محدود به کشور هم نمی‏‌شود، هراسی ندارند!

نظام جمهوری اسلامی از ابتدا متکی بر مردم بوده است و اعتماد عمومی سرمایه بزرگ آن است که باید این سرمایه همیشه محفوظ بماند و کسی حق ندارد با رفتارهای غلط و ناصحیح خود موجب کاهش این اعتماد شود.

حمایت از محرومین و مستضعفین نیز یکی از شاخص‏ه‌های اصلی انقلاب اسلامی بوده است و حضرت امام خمینی (ره) که معمار کبیر این نظام است در یک جمله‏‌ای تاریخی با تصریح بر اینکه یک موی کوخ نشینان بر همه کاخ نشینان ترجیح دارد فرمودند: «آن وقتی که در انقلاب می‏‌دیدم که یک پیرمردی از آن گودنشین‏‌ها از آن منزل محقر خرابه بیرون می‏‌آمد و می‏‌گفت که ما با بچه‌هایمان صبح که می‏‌شود می‏‌رویم برای تظاهرات (مباهات می‏‌کردم) یک موی شما بر همه آن کاخ نشین‏‌ها و آن‏هایی که در این انقلاب هیچ فعالیتی نداشتند بلکه کارشکنی هم تا آن اندازه که می‏‌توانستند می‏‌کردند و الآن هم هر مقدار که بتوانند می‏‌کنند، یک موی شما بر همه آن‏ها ترجیح دارد بلکه مقایسه یک موی شما با آنها نباید صحیح باشد!»

حضرت امام در طول دوران انقلاب بر حمایت از مستضعفین و محرومان تأکید داشتند و تشکیل ارگا‌ن‏‌ها و سازمان‏‌هایی مانند بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی، بنیاد شهید و حتی جهاد سازندگی در راستای حمایت و پشتیبانی از قشرهای محروم جامعه تأسیس و تعریف شدند.

رهبری معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‏‌ای (مدظله العالی) نیز همین مشی سلف صالح را داشته و همواره مسئولان در بخش‏‌های مختلف را به رعایت حال محرومان و مستضعفان و ایجاد عدالت اجتماعی فرا خوانده‌اند.

بنابراین وقتی رسالت انقلاب برای ایجاد قسط و عدل تعریف شده و پشتوانه اصلی انقلاب نیز همواره همین مردم محروم و مستضعف بوده‌اند چرا حرکت بعضی از ادارات دولتی و یا شهرداری‏‌ها در تناقض با این جهت شاخص انقلاب است؟! آیا شهرداری‏‌ها نمی‏‌دانند که هر گونه رفتار و حرکت ظالمانه آن‏ها به پای انقلاب و نظام نوشته می‏‌شود؟! چرا شهرداری‏‌ها با اینگونه رفتارهای سخیف و خلاف انسانی و خلاف قانون و شرع به خون شهدا خیانت می‏‌کنند و موجبات تضعیف نظام جمهوری اسلامی را پدید می‌آورند!

خوشبختانه قوه قضائیه برای رسیدگی به این‌گونه تخلفات ورود کرده ولیکن کفایت نمی‏‌کند، آیا حفظ آبروی نظام فقط وظیفه قوه قضائیه است؟ و مدیران دستگاه‌ها و شهرداری‏‌ها هیچ وظیفه‏‌ای در این خصوص ندارند!؟ چندی پیش ریاست قوه قضائیه جناب آقای رئیسی در پی مورد مشابهی تأکید کردند که از منظر ما تخریب کاخ‏‌هایی که به خلاف ساخته شده است اولویت دارد تا آلونک‏‌هایی که ولو خلاف در بعضی جاها ساخته شده است و طبیعی است که برای این‌گونه موارد هم ابتدا باید برای بی‌پناهان و آلونک نشینان محل سکنای مناسبی پیش‌بینی شود و سپس با احترام و حفظ حرمت آن‏ها جابجایی صورت پذیرد.

به هر حال متولیان امر باید خود نسبت به رفع محرومیت‏‌ها پیشگام شوند و برای آن‏ها مسکن و مأوی پیش‌بینی کنند و اگر قادر به اداره زندگی نیستند از بیت‌المال باید برای آن‏ها مقرری تعیین شود.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی اصل‏‌های ۲۱ و ۲۹ به موضوع زنان سرپرست خانوار پرداخته است و نهادهایی مانند سازمان بهزیستی و کمیته امداد در تأمین و حمایت معیشتی از آنان وظیفه دارند.

آمارها نشان می‏‌دهد که بیش از ۱۴ درصد از خانوارهای ایرانی را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‏‌دهند و طبیعی است که این جمعیت همگی در رفاه و آسایش نیستند و نهادهای مسئول وظیفه دارند تا آنجایی که برای آنها امکان دارد در حمایت از آنها دریغ نکنند.

امیدواریم برخورد قاطع قوه قضائیه با عوامل تخریب آلونک آن خانم مظلوم و بی‌پناه بندرعباسی موجب شود تا دیگر این‌گونه اقدامات خودسرانه در شهرداری‏‌ها که خلاف شئونات نظام جمهوری اسلامی است، رخ ندهد و آه مظلومان دامن‌گیرمان نشود و چه زیبا ملا عبدالقادر بیدل سروده است که:

بترس از آه مظلومان که هنگام دعا کردن
اجابت از در حق، بهر استقبال آید

 امیرالمؤمنین (علیه السلام) پس از ضربت خوردن و قبل از شهادت به فرزندانشان امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) وصیت می‏‌کنند و در آن وصیت نامه آورده‌اند که «کونوا للظالم خصما و للمظلوم عونا» یعنی دشمن ظالم و یاور مظلوم باشید و معنای خصم به ظالم این نیست که با ظالم بد باشید بلکه می‏‌گوید بروید یقه ظالم را بگیرید و سرجایش بنشانید و معنای عون به مظلوم نیز این نیست که صرفاً با مظلوم همدردی کنید بلکه بروید به او کمک کنید و اگر این رویه همگان باشد بسیاری از ظلم‏‌ها دیگر بوقوع نمی‏‌پیوندد و مظلومان نیز احساس تنهایی و بی یاوری نمی‏‌کنند.

حضرت امام حسین (علیه السلام) نیز در روز عاشورا و در آخرین لحظات حیاتشان به فرزندشان حضرت سجاد (علیه السلام) وصیت کردند که «یا بُنَیَّ اِیّاکَ وَ ظُلْمَ مَنْ لا یَجِدُ عَلیکَ ناصراً اِلّا الله» یعنی‏ای فرزندم، از ظلم به کسی که در برابر تو، هیچ یاری کننده‏‌ای بجز خداوند ندارد، برحذر باشد! و این روایت به لحاظ اهمیت حداقل از چهار امام معصوم (علیهم السلام) نقل شده است.

امام سجاد (علیه السلام) در دعای ابوحمزه از مردم به عنوان «عیال» پروردگار یاد می‏‌کنند «والخلق کل عیاله» یعنی مردم عائله پروردگار هستند و قطعاً پروردگار نمی‏‌پسندد که با عائله‌اش رفتار بیرحمانه و ظالمانه بکند، باز هم می‌گویم بترسیم از آه مظلومان که همه چیز را بر باد می‏‌دهد و چه زیبا صائب تبریزی سروده است:

از تیره آه مظلومان، ظالم امان نیابد
پیش از نشانه خیزد از دل فغان کمان را

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۹۶۴۸۶۱۵:۱۵:۳۰ ۱۳۹۹/۹/۱
پس لطف کنید هر کس به اموال بیت المال چنگ انداخت گلوی خودتان را پاره نکنید از این به بعد
ناشناس۱۶۹۶۵۰۲۱۵:۲۵:۰۰ ۱۳۹۹/۹/۱
همان قرآنی که می خوانی گفته دست دزد چه بزرگ و چه کوچک باید قطع شود!!!!
ناشناس۱۶۹۶۵۱۲۱۵:۳۱:۳۶ ۱۳۹۹/۹/۱
یک فقیر می اید در بخشی از خانه شما یک اتاقک می سازد و می‌رود زندگی می کند اگر جرات داری خراب نکن
ناشناس۱۶۹۶۵۲۵۱۵:۳۸:۲۸ ۱۳۹۹/۹/۱
مظلوم نمی رود....!
ناشناس۱۶۹۶۵۹۴۱۶:۱۵:۲۵ ۱۳۹۹/۹/۱
همه مردم ایران الان مظلومن
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. اهداف ترور «فخری‌زاده» به روایت روزنامه لبنانی

 2. رفتار دشمن را پر هزینه کنیم!

 3. سر چشمه شاید گرفتن به بیل ...

 4. رهاشدگی بازارها و وعده‌های بی‌نتیجه/ در جنگ اقتصادی غرب وزارت صمت کجاست؟

 5. برگزاری نخستین جلسه دادگاه «پوری‌حسینی»/ نماینده دادستان: پوری‌حسینی متهم است به اخلال عمومی در نظام تولیدی

 6. گزارش مرکز پژوهش‌ها از دلایل شکست پروژه صدور کارت ملی هوشمند

 7. دولت بایدن هنوز نیامده به رژیم صهیونیستی خوش خدمتی می‌کند!

 8. شمخانی: عملیات ترور شهید فخری‌زاده با تجهیزات الکترونیکی انجام شد/ هیچ فردی در صحنه حضور نداشت

 9. مخدوش کردن پلاک در زمان طرح محدودیت تردد

 10. آژانس اتمی: توقف بازرسی‌ها بردی نصیب ایران نمی‌کند

 11. رئیسی: دستگاه‌های امنیتی در شناسایی شبکه نفوذ لحظه‌ای درنگ نکنند/ در انجام اقدامات بازدارنده نسبت به دشمن نباید کوتاهی کرد

 12. عذرخواهی شبکه دو به دلیل یک اشتباه فاحش

 13. بایدن مصدوم شد/ واکنش ترامپ

 14. واعظی: شهید فخری‌زاده عضوی از دولت بود / او ‌نشان خدمت از دست رئیس‌جمهور دریافت کرد

 15. پاسخ مجری شبکه لندنی به یاوه‌گویی‌ها در مورد ترور دانشمند هسته‌ای ایران

 16. متولد روز رُند

 17. عملیات بازار باز از تئوری تا واقعیت

 18. مافیای واردات خودرو دوباره فعال شد؟!

 19. سفر به دور دنیا؛ شرط زن جوان برای ادامه زندگی

 20. تحلیل گاردین از دخالت اسرائیل و مجوز ترامپ در ترور شهید فخری زاده

 21. گلایه خواننده سرشناس ترکیه از عوامل یک سریال ایرانی

 22. واکنش بحرین به ترور شهید فخری زاده

 23. چرا «شهید فخری‌زاده» را دانشمند هسته‌ای معرفی نکردند؟

 24. جدول قیمت خودروها/ پراید چند؟

 25. کشاندن زائران کهنسال به کام کرونا فقط برای ۱۶۰ هزار تومان!

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 3. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 4. یک راه سوم بین دو راهی انتقام

 5. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 6. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 7. این تحلیل ها دام است !

 8. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 9. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 10. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 11. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 12. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 13. وقتش که برسد خواهید دید ...

 14. اهداف ترور «فخری‌زاده» به روایت روزنامه لبنانی

 15. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 16. ظریف: سردار سلیمانی همیشه در مقابل درد و دل‌هایم می‌گفت باید تحمل کنی/ می‌گویند ظریف جاسوس است/ قصدی برای کاندیداتوری در ۱۴۰۰ ندارم/ به امضای جان کری یا قسم اوباما اعتماد نکردیم

 17. حراج آبروی طب سنتی در عطاری‌های متخلف

 18. غذاخوری‌های دانشگاه‌های خارجی چه امکاناتی دارند؟+تصاویر

 19. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 20. همدستان قاتلان شهید فخری زاده چه کسانی هستند؟

 21. رسانه آمریکایی :موساد با پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا اقدام به ترور فخری زاده کرده است 

 22. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 23. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 24. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 25. رفتار دشمن را پر هزینه کنیم!

آخرین عناوین