چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

گروه اجتماعی الف   3990807064 ۱۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

روز گذشته در یکی از خبرگزاری ها به نقل از وزارت بهداشت عراق اعلام شد در روزهای ۲۷ و ۲۹ مهرماه یعنی یک هفته تا ۱۰ روز پس از برگزاری مراسم اربعین حسینی در شهرای کربلا و نجف تنها یک نفر فوتی ناشی از کرونا ثبت شده است. انعکاس این خبر که پیش از اعلام رسمی وزارت بهداشت عراق در فضای مجازی و به نقل از برخی شهروندان عراقی نیز صورت گرفته بود واکنشهای مختلفی را برانگیخته است. 

چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

به گزارش الف برخی با تکیه بر آمار و ارقام مربوط به وضعیت بیماری کرونا در عراق  نسبت به خبر اخیر با دیده تردید می نگرند و برخی دیگر با تکیه بر اعتقادات دینی چنین چیزی را بعید نمی دانند. 

فارغ از صحت وسقم این رویداد آنچه درباره این خبر شایسته توجه است این است که حتی با فرض وقوع چنین معجزاتی که بیرون از دایره استدلالات و تجربیات علمی هستند ( و البته نمونه های زیادی نیز در طول تاریخ بشری از وقوع آنها ثبت شده است) نمی توان امورات جاری بشری را بر این اساس سامان داد چرا که بنا بر اعتقادات دینی، معجزات، اموری نادر و استثناء هستند و چنین نیست که بتوان سامان طبیعت و جامعه را تنها به دست رخدادهای خارق عادت سپرد. در آموزه های کلامی ما رویدادهای طبیعی نیز در زمره سنن الهی و خود نوعی معجزه اند که صرفا بر اثر تکرار برای ما عادت شده اند و عجز بشر در برابر آنها نیز امری معلوم و پذیرفته شده است. حکم رویدادهای طبیعی نیز به همان اندازهٔ معجزات غیر طبیعی ناشی از اراده غیر قابل تخلف الهی است. هر چند که ممکن است گاهی اراده الهی بر تخلف از این اسباب طبیعی تعلق بگیرد اما چنانکه گفته شد این اتفاقی همیشگی نبوده است و نمی توان وقوع آنها را در همه اوضاع و احوال انتظار داشت.

بنابراین به فرض اثبات وقوع چنین معجزاتی، این اولا به معنای دایمی بودن آنها نیست و ثانیا نباید در رعایت پروتکل های بهداشتی مربوط به کرونا در میان جامعه معتقدان اثر بگذارد.  

در چه شرایطی آمار فوتی های کرونا، صفر می شود؟

بر اساس آمارهای رسمی سازمان جهانی بهداشت، عراق در شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا و آمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به این ویروس کشنده به ترتیب در جایگاه شانزدهم و نوزدهم جهان ایستاده است. بر اساس این آمارهای رسمی، عراق در میان کشورهای جهان عرب نیز در هر دو زمینه شمار مبتلایان و قربانیان، بالاترین آمار را دارد.

طبق داده های رسمی وزارت بهداشت عراق در 24 ساعت منتهی به سه شنبه همین هفته، بیش از چهار هزار و ۵۰۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ثبت شده است و در همین مدت نیز بیش از ۵۰ تن دیگر از مبتلایان به کرونا فوت شدند.

بر این اساس، در همین مدت نیز ۱۹ هزار و ۳۷۲ آزمایش کرونا در آزمایشگاه های مختلف انجام شده است. به این ترتیب، تاکنون بیش از دو میلیون و ۷۹۴ هزار تست کرونا در عراق انجام شده است.

شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در این کشور حدود 460 هزار نفر اعلام شده و آمار کلی مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در عراق نیز به حدود 11 هزار نفر رسیده است.

برخی کارشناسان نظام سلامت می گویند که حتی اگر هیچ مراسم بزرگ و شلوغی هم برگزار نشود، امکان اینکه در یک بازه چندین روزه تعداد فوتی ها در شهرهای بزرگ عراق به صفر برسد، اتفاق بسیار عجیب و نادری است که توضیح «علمی» ندارد.

دکتر محمد صاحب الزمانی، دبیر انجمن های علوم آزمایشگاهی کشور در گفتگو با الف تاکید می کند: «من نمی توانم صحت و سقم آمار فوتی های کرونا در شهرهای عراق را تایید یا تکذیب کنم، چون درباره سیستم بیماریابی و ثبت فوتی های آنها اطلاعاتی ندارم، اما یک نکته مهم این است که آمار فوتی های کرونا در اغلب کشورهای همسایه ما زیر سایه مسائل امنیتی قرار دارد و معمولا بین آمارهای واقعی و آمارهای رسمی در حوزه کرونا، تفاوت معناداری وجود دارد.»

او تاکید می کند: «خیلی از عوامل می تواند موجب شود که آمار فوتی های کرونا در یک منطقه، صفر یا نزدیک به صفر شود. مثلا در برخی کشورهای توسعه یافته به دلیل سیستم بیماریابی دقیق، استقرار نقاهتگاه ها، تاکید بر پیشگیری و کیفیت فرآیند درمانی، آمار ابتلا به کرونا و آمار فوتی ها بسیار پایین است. در مورد کشور عراق، نمی توان گفت که سیستم درمانی شبیه کشورهای توسعه یافته دارد. برخی از عراقی ها می گویند به دلیل همجواری با حرم ائمه و توسل به آنها، آمار فوتی های کرونا پایین است. جدای از این مسائل اعتقادی، باید در نظر داشت که اگر کیت های آزمایشگاهی در یک منطقه وجود نداشته باشد یا به تعداد کافی موجود نباشد، بنابراین آمار ابتلا و فوتی های کرونا نیز ثبت نمی شود، چون اصلا تست کرونا انجام نشده است. البته باز هم تاکید می کنم که من نمی توانم با صراحت بگویم که آمار فوتی های کرونا در عراق، صحیح است یا خیر، زیرا  این کار نیاز به بررسی کارشناسی و علمی و کار میدانی دارد.»

باید در نظر داشت که حتی اگر از نظر شرعی هم به موضوع نگاه کنیم، رعایت پروتکل های ایمنی یک امر واجب است، زیرا کوتاهی در آن باعث بیمار شدن دیگران و تضییع حق الناس خواهد شد. به همین دلیل است که بزرگان دینی و مراجع عظام تقلید نیز بر رعایت کامل پروتکل های بهداشتی تاکید دارند و اتفاقا مراجع دینی، خود به عنوان الگوی رعایت پروتکل های بهداشتی شناخته می شوند. اینکه مثلا فردی ماسک نزند و پروتکل های بهداشتی را رعایت نکند و در عین حال بگوید که به ائمه توسل کرده است، این تفکر غیراخلاقی هیچ جایگاهی در مبانی دین اسلام ندارد.  

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۶۳۱۰۲۱۵:۰۱:۳۳ ۱۳۹۹/۸/۷
پس چرا توی قم و مشهد اینقدر آمار کشته های کرونا بالاست ؟
ناشناس۱۶۶۳۱۳۰۱۵:۱۳:۴۸ ۱۳۹۹/۸/۷
منطقه جمکران قم نیز از میانگین دیگر مناطق قم بیشتر است
ناشناس۱۶۶۳۴۳۷۱۸:۴۴:۴۴ ۱۳۹۹/۸/۷
..حال که خداوندبه بندگانش اختیار داده انتخاب باخودشان میباشد تسلیم محض خداوندومطیع اهلبیت یاتسلیم شیطان وحزب آن
ناشناس۱۶۶۴۵۹۰۱۳:۵۸:۱۳ ۱۳۹۹/۸/۸
ما مطیع عقل سلیم مان هستیم و با شیطان هم کاری نداریم
ناشناس۱۶۶۵۲۶۳۲۲:۳۶:۰۷ ۱۳۹۹/۸/۸
دوستان یه نکته ای عرض کنم اولا که پیاده روی اربعین یه بحث جداست و هیچ وقت تعطیل نخواهد شد تحت هیچ شرایطی و قدرت و اراده خدا بر این موضوعه و قرار نیست که تو تمام حرم های معصومین این اتفاق بیفته.
ناشناس۱۶۶۳۸۹۴۰۱:۰۷:۳۳ ۱۳۹۹/۸/۸
برای اینکه ما به ماسک اعتقاد داریم که یه تیکه پارچه ست یه عده هم به امام حسین فرقی نمیکنه اهل کجائی. به چی اعتقاد داری؟
ناشناس۱۶۶۴۰۵۳۰۸:۵۳:۵۹ ۱۳۹۹/۸/۸
ماشالله چقدر تو کشور کارشناس همه مسائل داریم. دولت یکم از این همه کارشناس استفاده کنه ارز آوری خوبی خواهد داشت. آمار بالای جمکرانو از کجا درآواردید آخه؟
ناشناس۱۶۶۶۱۲۸۲۰:۰۴:۲۲ ۱۳۹۹/۸/۹
دمت گرم چقدر خندیدیم
یوسف۱۶۶۵۸۱۹۱۳:۴۱:۴۰ ۱۳۹۹/۸/۹
شایعه مگه شاخ و دم داره؟ اصلاً مگر دروغ کنتور می اندازد؟ دوستان! بچه یه چیزی پروند شما به دل نگیرید...
ناشناس۱۶۶۳۱۳۲۱۵:۱۴:۲۶ ۱۳۹۹/۸/۷
چون اونجا معجزه نشده
ناشناس۱۶۶۳۱۷۱۱۵:۳۷:۰۱ ۱۳۹۹/۸/۷
حالا قرار نیست همه جا معجزه بشه لابد
ناشناس۱۶۶۳۳۰۹۱۶:۵۷:۰۰ ۱۳۹۹/۸/۷
از بس اونجا میچسبن به در و دیوار و بوس میکنن
ناشناس۱۶۶۳۴۰۶۱۸:۲۲:۲۷ ۱۳۹۹/۸/۷
مگرشما شخصا رصدکردیدمشهد چندتا کشته داده وطوری که وزیربهداشت برداشت کرده بودن ومردم را می ترسانند باید کره زمین خالی ازانسان شود
علی۱۶۶۳۷۴۳۲۲:۵۳:۵۸ ۱۳۹۹/۸/۷
فرماندگی از آن تو یا حسین (ع) ابن علی (ع)
زمانی۱۶۶۳۸۵۱۰۰:۱۸:۲۱ ۱۳۹۹/۸/۸
چه ربطی داره اگر یه جا معجزه شد یعنی همه جا باید معجزه بشه
ناشناس۱۶۶۳۹۸۷۰۸:۰۱:۳۰ ۱۳۹۹/۸/۸
آیا همه ی مردم شهر قم و مشهد دائما به زیارت می روند؟ آیا ساکنان این شهر ها مثل ساکنان کربلا و نجف در خانه را به روی زائر امام باز می گذارند؟ آیا مثل آن شهرها انفاق در راه امام می کنند؟ آیا همه ی مسافران شهرهای زیارتی فقط برای زیارت امام می روند یا مقصود دیگری دارند؟
حجت۱۶۶۴۷۳۳۱۵:۲۲:۳۸ ۱۳۹۹/۸/۸
با سلام شما خیلی بصیرت دارید ممنون تشکر می کنم حرفتان به دلم نشست چون که صادقانه بود و خودم با تمام وجودم این موضوع رو مشاهده کرده ام در پناه خدا سلامت باشید
ناشناس۱۶۶۴۰۶۶۰۹:۰۴:۲۸ ۱۳۹۹/۸/۸
چون در حرم رو بستند،مردم رو از اهل بیت دور کردند
ناشناس۱۶۶۴۱۰۲۰۹:۲۷:۴۷ ۱۳۹۹/۸/۸
آمار ایران صحیح نیست
ناشناس۱۶۶۴۵۹۶۱۴:۰۰:۴۷ ۱۳۹۹/۸/۸
امار عراق صحیحه ؟!!!!!
يه الفي۱۶۶۴۶۲۷۱۴:۱۶:۵۳ ۱۳۹۹/۸/۸
دليلش روشنه ما حسن روحاني داريم اونا ندارن
پوریا۱۶۶۴۹۵۱۱۷:۴۱:۱۴ ۱۳۹۹/۸/۸
عزیزانم زندگی در یک شهر مقدس دلیل بر خدایی و ولایی بودن اهل آن شهر نیست. چه بسا خیلی از فسادها در همین شهرهای مقدس روی می دهند. نکته قابل توجه برای تردید کنندگان اینجاست که اگر شما در مسیر اراده الهی و اطاعت و محبت اهل بیت قدم بردارید مشمول رحمت الهی خواهید شد. فرقی هم نمیکنه در لس آنجلس باشید یا در کربلا و مکه و مدینه. معجزات الی بسیار رخ می دهند. منتهی دیده ی عبرت گیر و ذهن نکته سنج کم است. چه بسا در بسیاری از مراسمات مذهبی داخل ایرانم افراد کرونایی حاضر بوده اند و خبری هم از انفجار کرونا در افراد حاضر در جلسه نشد. ممکنه انسان های مومن و شیعه واقعی هم کرونا بگیرند ولی شفا دست کس دیگر است.
ناشناس۱۶۶۵۱۵۰۲۰:۴۶:۰۷ ۱۳۹۹/۸/۸
عدم رعایت موازین یا از سوی خیلی بی اعتقادان است یا آنهایی که خود را معتقد امامان می دانند
ناشناس۱۶۶۵۲۹۹۲۳:۱۱:۱۵ ۱۳۹۹/۸/۸
چون ما اعتقادمون نم کشیده
حق جو۱۶۶۷۴۵۵۲۱:۴۵:۴۳ ۱۳۹۹/۸/۱۰
چرا الکی حرف می‌زنید بابا برید تو اینترنت آمار مبتلایان کرونا تو عراق و کربلا ببینید بعد شروع کنید به خرافه بازی
ناشناس۱۶۶۳۱۰۸۱۵:۰۳:۵۵ ۱۳۹۹/۸/۷
چین کمونیست که خدا رو هم قبول ندارن چرا اینقدر آمار تلفات پائینه ؟ اونجا هم معجزه شده ؟ ولمون کنید توره حضرت عباس !!!
ناشناس۱۶۶۳۲۰۵۱۵:۵۴:۳۸ ۱۳۹۹/۸/۷
چون چین کمونیست مظنون با ساخت ویروس کرونا هست و شاید واکسن داشته باشد!
معلم۱۶۶۳۵۹۴۲۰:۲۷:۴۸ ۱۳۹۹/۸/۷
به احتمال زیاد
ناشناس۱۶۶۳۹۵۹۰۶:۴۴:۵۴ ۱۳۹۹/۸/۸
توی تایلند هم الان ۵ ماهه آمار کرونا صفره
بچه شیعه۱۶۷۱۸۳۰۱۰:۰۳:۲۶ ۱۳۹۹/۸/۱۴
چون چینیها از طب سنتی خودشون استفاده کردن ،ولی تو ایران وزیر بهداشت حاضره ملت رو بکشت بره ولی دست اطبای طب سنتی به بیمارها نرسه ،ریه من با هفتاد درصد آلودگی کرونا توسط طب اسلامی سنتی و حجامت خوب شد
ناشناس۱۶۶۳۲۰۷۱۵:۵۵:۲۲ ۱۳۹۹/۸/۷
اونجا اگر آمار تلفات پائینه بخاطر اینه که خدا رحم میکنه به مسلمانان منطقه ایغور چین
ناشناس۱۶۶۴۰۰۳۰۸:۱۰:۰۷ ۱۳۹۹/۸/۸
جانا سخن از زبان ما میگویی
ناشناس۱۶۶۳۲۴۵۱۶:۱۴:۲۸ ۱۳۹۹/۸/۷
عوضش توی هند که گاو و بز میپرستن ، تلفات زیاده
ممد۱۶۶۳۹۰۲۰۱:۱۶:۳۵ ۱۳۹۹/۸/۸
تو چین راهپیمایی ۲۰ میلیونی بدون رعایت پروتکل انجام شده؟؟؟؟ چین و چینیا خودشونو کشتن،بالاترین آمار رعایت رو دارن هیشکی بدون ماسک نیست..
ناشناس۱۶۶۴۰۰۵۰۸:۱۱:۰۳ ۱۳۹۹/۸/۸
شاید به این دلیل باشه که از طب سنتی کمک گرفتند
ناشناس۱۶۶۳۱۲۳۱۵:۰۹:۱۷ ۱۳۹۹/۸/۷
باز هم استفاده ابزاری از دین و مذهب !
ناشناس۱۶۶۳۹۹۱۰۸:۰۳:۳۲ ۱۳۹۹/۸/۸
آیا اعتقاد به کرامت امام سوء استفاده از دین است؟
ناشناس۱۶۶۳۱۲۶۱۵:۱۰:۴۷ ۱۳۹۹/۸/۷
چون اصولا کسی زیاد نمیره کربلا و نجف و تردد اونجا خیلی کمه . مثل شمال ایران که نیست مردم هجوم ببرن
ناشناس۱۶۶۳۶۶۲۲۱:۱۹:۴۶ ۱۳۹۹/۸/۷
در روز اربعین در کربلا مراسم راهپیمایی با حضور انبوه جمعیت برقرار شد اما یک هفته بعد کربلا سفید شد و آمار فوتی ها صفر شد.
ناشناس۱۶۶۳۸۸۵۰۰:۵۶:۲۲ ۱۳۹۹/۸/۸
ظاهرا شما اخبار و رویدادهای دنیا را نمیبینین و خبر ندارید. کربلا را در اربعین ندیدید؟؟؟
ناشناس۱۶۶۴۰۵۴۰۸:۵۴:۲۰ ۱۳۹۹/۸/۸
کمک امام حسین است
ناشناس۱۶۶۳۱۴۷۱۵:۲۳:۴۷ ۱۳۹۹/۸/۷
مورد بسیار عجیب عراق!!! در روزهای منتهی به 8 اکتبر و به مناسبت اربعین حسینی طبق اعلام مقامات رسمی عراق حدود 13 میلیون زائر شیعه در فضای فیزیکی کوچکی در بین الحرمین و کربلا گرد آمدند. همه هم شاهد بودیم که این جمعیت تقریبا هیچگونه پروتکل بهداشتی اعم از رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک را رعایت نکردند. بیش از دو هفته از این اجتماع بسیار بزرگ انسانی می گذرد و آمار مبتلایان به کوید 19 و مرگ های ناشی از آن در عراق نه تنها افزایش نداشته است بلکه روند کاهشی نیز نشان می دهند. این اتفاق چگونه قابل تفسیر است؟ 1- گزینه اول: نظام سلامت عراق توانائی شناسائی و ثبت همه موارد جدید ابتلاء را ندارد. اگرچه این گزینه بسیار محتمل است اما چنانچه به این پدیده بصورت "قبل-بعد" (pre-post) نگاه کنیم این ضعف نظام سلامت عراق قبل از این تجمع میلیونی هم وجود داشته است. دولت عراق در موج اول کرونا آمار روزانه حدود دو برابر موارد ابتلاء در ایم پسا اربعین را نیز گزارش کرده است. بنابراین توانائی گزارش دهی در ایام اربعین و متعاقب آن را داشته است. 2- گزینه دوم: مردم عراق در موج های قبلی کرونا به ایمنی جمعی رسیده اند. این گزینه نیز محتمل است ولی هیچ گزارشی از موارد ابتلاء دسته جمعی و یا موارد مرگ قابل توجه ناشی از این استراتژی در موج های قبلی اپیدمی توسط دولت عراق و یا منابع مستقل که نشان دهنده استقرار ایمنی گروهی مردم عراق باشد گزارش نشده است. 3- گزینه سوم: دولت عراق بدلایل سیاسی آمار ابتلاء و تلفات ناشی از کرونا را گزارش نمی کند. دولت عراق بیشتر یک حکومت تکنوکرات است تا یک حکومت ایدئولوژیک شیعی و بعید است به منظور حمایت از این تجمع مذهبی شیعیان چنین سیاسی کاری را انجام داده باشد. همچنین حتی در صورت اتخاذ چنین سیاستی، بعید است افزایش قابل توجه ابتلاء و مرگ و میر عراقی ها برگزاری مراسم اربعین از چشم گزارشگران مستقل و غیردولتی دور مانده باشد. 4- گزینه چهارم: عزاداران حسینی در مقابل ویروس کوید 19 مقاوم هستند. 5- گزینه پنجم: تئوری گسترش اپیدمی کرونا از طریق تشکیل اجتماعات انسانی و کنترل اپیدمی کوید 19 از طریق فاصله گذاری فیزیکی و قرنطیه مردود است.
ناشناس۱۶۶۳۱۶۲۱۵:۳۲:۴۵ ۱۳۹۹/۸/۷
تنها دلیلش اینه که آمار دقیق گزارش نمیدن همین و بس
ناشناس۱۶۶۳۲۳۶۱۶:۰۷:۳۹ ۱۳۹۹/۸/۷
بعدشم ممکنه 10 روز کم باشه و نتیجه اش یه خورده زمان ببره
ناشناس۱۶۶۳۶۵۹۲۱:۱۶:۵۲ ۱۳۹۹/۸/۷
گزینه چهارم درست است.
محمد۱۶۶۳۹۷۱۰۷:۳۰:۰۲ ۱۳۹۹/۸/۸
سلام بر حسین ابن علی(ع) و یاران باو فایش
ناشناس۱۶۶۳۷۶۰۲۳:۰۶:۳۰ ۱۳۹۹/۸/۷
با جمعی از ایرانیان سه سال پیش با شکستگی پای یکی از همراهان مواجه شدیم از خدمات اورژانس فقط ظاهر چند آمبولانس بدون هیچ آگاهی از خدمات اولیه با راهنمائی یکی از افراد گروه پای مجروح را به تخته ای بستند و با بیسیم و تلفن همراه مارا به یک در مانگاه هدایت کردند درمانگاه هم که خودش داستانی بود در نهایت بدون عکس رادیوگرافی پای طرف را گچ گرفتند ساعت 5 عصر مسئول رادیو گرافی رفته بود .
ناشناس۱۶۶۳۱۷۴۱۵:۳۸:۱۶ ۱۳۹۹/۸/۷
مردم عراق به " ایمنی گله ای " دست یافته اند .
ناشناس۱۶۶۳۱۹۳۱۵:۴۹:۲۲ ۱۳۹۹/۸/۷
درست صحبت کن چرا فُحش میدی ؟!
ناشناس۱۶۶۳۱۹۶۱۵:۵۰:۳۲ ۱۳۹۹/۸/۷
اتفاقا ایمنی گله ای به ما بیشتر میاد تا اونا
ناشناس۱۶۶۳۲۲۸۱۶:۰۴:۱۵ ۱۳۹۹/۸/۷
قبول دارید که مردم ایران نیاز مبرم به ایمنی دارن ؟
ناشناس۱۶۶۳۶۳۱۲۰:۵۷:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۷
این فرض که ایمنی در ایرانیان بعلل دغدغه های مختلف اقتصادی پایین آمده باشد را باید مسئولین مد نظر داشته باشند.
ناشناس۱۶۶۳۸۲۱۲۳:۵۰:۰۷ ۱۳۹۹/۸/۷
ایمنی گله ای شاید برای برخی تازه به دوران رسیده های تهرانی بیشتر بیاد.
مریم۱۶۶۵۵۱۳۰۸:۳۸:۲۵ ۱۳۹۹/۸/۹
عزیزم تهرانی های اصل مذهبین بقیه که میبینین ..پرت میگن معلوم نیست از کجا اومدن بعد هرجا میرسن میگن ماتهرانی هستیم.حالا فهمیدی که چطور میشه تهرانی رو از غیر تهرانی تشخیص داد
مهران۱۶۶۳۸۸۶۰۰:۵۷:۱۹ ۱۳۹۹/۸/۸
شعور شما از نحوه صحبت شما پیداست
ناشناس۱۶۶۳۸۹۸۰۱:۱۰:۱۳ ۱۳۹۹/۸/۸
مثل ما که به .. گله ای دست پیدا کردیم فعلا که عراقیا اربعین رفتن ودر امانند ماهم مشغول پیشگیری ومرگ ومیر
ناشناس۱۶۶۳۱۷۵۱۵:۳۹:۰۶ ۱۳۹۹/۸/۷
پس چرا سامرا و کاظمین تلفات زیاده ؟
ناشناس۱۶۶۳۲۸۱۱۶:۴۴:۰۸ ۱۳۹۹/۸/۷
آخه کشوری که هیچ زیر ساخت درست و حسابی نداره و از تامین برق مصرفی مردم عاجز هست،شما توقع دارید کدوم اداره و سازمان آمار تهیه کنه؟؟؟ قطع یقین بدونید که آمار فوتی کشور عراق فاجعه باره.
ناشناس۱۶۶۶۱۳۹۲۰:۱۵:۰۵ ۱۳۹۹/۸/۹
ببخشید قطع به یقین وقتی میگی مگه تو اونجا بودی و آمار رو خودت در آوردی
ناشناس۱۶۶۳۳۰۰۱۶:۵۰:۵۷ ۱۳۹۹/۸/۷
اینو از علما و فقها بپرسید
ناشناس۱۶۶۳۹۹۷۰۸:۰۶:۲۳ ۱۳۹۹/۸/۸
چه مقدار از اهل سامرا و نجف اعتقاد به کرامت امام دارند؟آیا همه شیعه و محب اهل بیت هستند؟
ناشناس۱۶۶۳۱۷۸۱۵:۴۰:۴۸ ۱۳۹۹/۸/۷
بسیار واضحه یا توانایی تشخیص ندارن یا به دلیل برخی ملاحظات آمار دقیق اعلام نمیکنن
علی۱۶۶۳۲۰۱۱۵:۵۳:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۷
وضعیتی که از مردم عراق دیدم اون جا کرونا صد سال جرات نمی کنه وارد بشه
ناشناس۱۶۶۳۲۱۶۱۵:۵۸:۳۱ ۱۳۹۹/۸/۷
اصلا نوشتن چنین چیزها دامن زدن به خرافات است یادتان هست انفجار در حرم امام رضا چند نفر تکه تکه شدند افتادن لوستر بر روی زائرین و تلفات انبوه حوادث مسجد گوهر شاد و،،
ناشناس۱۶۶۸۲۷۳۱۴:۱۸:۰۹ ۱۳۹۹/۸/۱۱
بعضی اشتباهات انسانی و بعضی شهادت هستند.به نظرم قیاس درستی نیست.بیماری آمد که به سبب آن اتفاقاتی افتاد که همه دیدید.این کرامت باعث زنده شدن دل ها می شود.چه بسیار اتفاقات بدی که به توفیق خدا از سرمان به برکت امامان رفع شده است.
ناشناس۱۶۶۳۲۴۴۱۶:۱۳:۰۸ ۱۳۹۹/۸/۷
دیگه خبری از شعار # کرونا _ را _ شکست _ میدهیم نیست ...
ناشناس۱۶۶۳۲۸۳۱۶:۴۴:۲۲ ۱۳۹۹/۸/۷
آدمهای مغرض هرچی خلاف میلشون باشه قبول نمیکنن. صدتا معجزه هم بیاری حرف خودشونو میزنن. قلبشون کوره. البته بعضیا هم منافعشون تو سیاه نماییه
ناشناس۱۶۶۳۸۹۲۰۱:۰۵:۲۸ ۱۳۹۹/۸/۸
احسنت ولی خدا حق را وسط اینهمه دروغگوئی وتوجیه های بی عقلانه آشکار کرده
ناشناس۱۶۶۳۳۰۳۱۶:۵۳:۰۴ ۱۳۹۹/۸/۷
میخواهید لعن و نفرین کنید آدرسش پکن چینه
مهدی۱۶۶۳۳۰۴۱۶:۵۴:۰۸ ۱۳۹۹/۸/۷
اعجاز سیدالشهدا علیه السلام با عقل کوچک و تهی زیر سوال نمی رود. خود شما صحبت از علم و تجربه می کنید آیا نیروهای ماورایی رو میشود با تجربه ثابت کرد پس چون خدا تجربه نمی شود لمس نمی شور وجود ندارد؟ چه دلیلی و اصراری است که این قضیه رو زیر سوال برده شود. امام معصوم علیه السلام مسلط به دو عالم است حال در برابر کرونا .. چرا دانشمندان تجربی شما نمی روند از جای جای مکانهای مذهبی خصوصا حرمهای معصومین حتی امام زاده ها نمونه گیری ویروسی و میکروبی کنند و اعلام شود که آیا وجود دارد یا نه؟
محمدی۱۶۶۳۶۴۱۲۱:۰۵:۲۱ ۱۳۹۹/۸/۷
چرا این حرف را میزنید! اگر آنطور که میگویید رفتند و این تحقیقات را هم کردند و نتیجه مد نظر شما نبود بعد چکار باید بکنیم؟!
ناشناس۱۶۶۳۸۹۰۰۱:۰۴:۲۳ ۱۳۹۹/۸/۸
برادر عزیز و مومن آیا روایات متعدد در مورد بیماری اهل بیت را ندیده و نشنیده اید؟آیا نشنیده اید که حسنین بیمار شدند و امام علی وحضرت فاطمه نذر کردند برای رفع بیماری ایشان سه روز روزه بگیرند؟ آیا علت بیماری یک نوع ویروس یا باکتری یا این قبیل موجودات میکروسکوپی نبوده؟پس به زعم شما کسی که به همه عالم امکان ولایت دارد از جمله موجودات میکروسکوپی نباید از جانب آنها مخاطرهای متوجهش بشود.ولی در عمل می بینید که این بزرگواران نه تنها مثل ما بیمار میشدند از ناحیه این موجودات بلکه خودشان در باب نظافت و رعایت بهداشت سرآمد جامعه بودند.اگر مثلا امامی اکنون در بین مردم زندگی میکرد و دیده میشد نباید مثلا بطور کلی از ماسک استفاده میکرد در صورتیکه وقتی رفتار رهبری را می بینید درخواهید یافت دقیقا آن امام هم همین رفتار را نشان می داد و اگر رعایت نمیکرد به همان درصدی که احتمال بیماری برای ما مردم وجود دارد برای ایشان هم وجود میداشت.به جز حضرت پروردگار هیچ موجودی خارج از دایره اسباب و علل نیست.مگر در موارد معجزه که فله ای و کیلویی نبوده در طول تاریخ و فقط به جهت اتمام حجت برای خدا ناباوران و مشرکان بوده آنهم در مواقع خاص و ضروری .، و السلام علی من تبع الهدی
نگاه دیگر۱۶۶۳۳۲۱۱۷:۰۵:۴۱ ۱۳۹۹/۸/۷
لازم است مقاله با این موضوع جذاب ابعاد مختلفی از این همه گیری را بررسی میکرد. درنتیجه گیری کلی هم که در قالب مصاحبه امده غیر از اشکال کلی لازم بود با یک یا چند پزشک متخصص اپیدمیولوژی ویا عفونی و..عضو کمیته کرونا با اشراف کامل به حوزه های تشخیصی و اپیدمیولوژی مصاحبه میشد تا خواننده به حداقل اطلاعات در این خصوص بهره مند میگردید
ناشناس۱۶۶۳۳۳۱۱۷:۱۴:۴۶ ۱۳۹۹/۸/۷
زمانی که به بهانه کرونا هم حرکت‌های مذهبی هم مراسم وحتی نمازهای جماعت تعطیل شود همانی خواهد شد که دراول جنگ داعش درعراق پیش آمد وبرای حکومت اسلامی دروغین کف زدند وگوسفند کشتند وبعد همه قتل عام شدند وزنان ودخترانشان رابه بردگی بردندهرجا که دیدید از ائمه اطهار دور افتادیدوبه هر بهانه دور بودن از مراسم مذهبی وتعطیلی نماز وحرمها جزء اصول اصلی شد و استخر رفتن وکلیسا رفتن و آتشکده ها مهمتر شد از نمازخواندن منتظر همان قتل عام عراق وسوریه باشید که درطول تاریخ هیچ امتی از اهل بیت حضرت پیغمبر دو نماند مگر اینکه عاقبتش خراب شد
ناشناس۱۶۶۳۳۷۴۱۷:۵۲:۰۰ ۱۳۹۹/۸/۷
علت کاهش مرگ و میر در عراق معجزه نیست و هیچ کس هم اینرا نمی تواند اثبات کند بلکه گردن نهادن مردم این شهرها به توصیه های دولت مرکزی بود و مهمتر اینکه عزم دولت مرکزی برای کاهش ترددها در این دو شهر بود به نحوی که در ایام محرم هیچ مراسمی برگزار نشد سوم اینکه والی های خودمختار ندارند
ز۱۶۶۳۴۳۵۱۸:۴۲:۱۵ ۱۳۹۹/۸/۷
در روز عاشورا ۵ میلیون و در اربعین حسینی خیلی بیشتر از الآن تجمع داشته اند آن هم بدون ماسک و فاصله اجتماعی
ناشناس۱۶۶۳۶۹۹۲۲:۱۹:۲۸ ۱۳۹۹/۸/۷
داداش میگه 13 میلیون نفر آدم اونجا بودند بعد تو میگی مردم به توصیه های دولت گوش کردندو دولت رفتن به این دو شهر رو منع کرد. اصلا مقاله رو خوندی یا یک بار پات به عراق باز شده تا سبک زندگی عراقی ها رو ببینی.
ناشناس۱۶۶۴۳۱۱۱۱:۴۲:۱۹ ۱۳۹۹/۸/۸
کجای این مقاله نوشته 13 میلیون نفر آدم اونجا بودند؟ جمعیت عراق 13 میلیون هست؟
مهدی۱۶۶۴۹۴۱۱۷:۲۸:۰۶ ۱۳۹۹/۸/۸
دادش همه که عراقی نیستن
ناشناس۱۶۶۵۹۱۳۱۵:۲۳:۲۹ ۱۳۹۹/۸/۹
جمعیت عراق رو سرچ کن میفهمی
امامی۱۶۶۵۵۳۷۰۹:۰۹:۳۳ ۱۳۹۹/۸/۹
فقط فقط از خداوند کریم بخواهیم شر کوید۱۹ مشکلات حل بشه از دست بشر خارجه
بینام۱۶۶۳۳۹۵۱۸:۱۰:۴۹ ۱۳۹۹/۸/۷
ویروس وسم ومیکرب اعتقادات سرش نمیشه همین طور که پیغبر امام حسن ع امام رضاع با سم شهید شد‌ند خواهش میکنم خرافات را شایع نکنید به ضرر اسلام است
الف۱۶۶۳۴۱۲۱۸:۲۶:۵۰ ۱۳۹۹/۸/۷
دست بردارید دنبال اثبات چه چیزی هستید ..
ناشناس۱۶۶۳۴۱۴۱۸:۲۷:۲۴ ۱۳۹۹/۸/۷
سالهای قبل که زایرین ایرانی بعد از بازگشت همه مریض بودند می گفتند بهداشت در حد صفر است
ز۱۶۶۳۴۳۲۱۸:۴۰:۴۳ ۱۳۹۹/۸/۷
باشه ما قبول میکنیم و مراعات میکنیم به شرط اینکه عوامل ناشناس و مضمون ستاد مبارزه با کرونا در تمام موارد یکسان عمل کند منظور که هیآت ها و مراسمات محرم و سفر رو تعطیل کرد و ما هم نشستیم تو خونه حرف گوش کردیم در مورد شادی پرسپولیسی ها ،مراسم تدفین استاد شجریان البته بدون ماسک و بدون فاصله اجتماعی، فراخوانی برای کورش کبیر و..یکسان عمل کرده و قوانین را روی همه اقشار یکسان اعمال کنن
ناشناس۱۶۶۳۴۴۲۱۸:۴۸:۴۹ ۱۳۹۹/۸/۷
_ مگه نتیجه صحیح و واقعی معمولا. بعد از دو هفته بعد از ابتلا مشخص نميشود؟!
علی۱۶۶۳۴۶۵۱۹:۰۰:۰۳ ۱۳۹۹/۸/۷
یه زمانی البته سالیان خیلی دورمعجزه خیلی زیادبوده میشه گفت اگراین معجزها نبود شایدالان هم همه دنیا مثل چین بود البته من چین نرفتم ولی طبق گفته اون دوست عزیز عرض کردم که گفته بودن چین که اصلا خداروقبول ندارن ودرجواب دوست عزیز باید بگم که چینی ها شاید خداروقبول نداشته باشن ولی خداوند اوناروآفرید وقبول داره همونطورکه میبینیدمثل تمام آدمهای که خداروقبول دارن به خوبی زندگی میکنن ولی مهم آخرت هست که شما جایگاه بهتری نسبت به چینی هاداریدخداوند بخشنده بزرگ کریم ورحیم اوتنهاکسی هست که هیچ وقت ازکسی روی برگردان نیست
صدرا۱۶۶۳۴۷۶۱۹:۰۶:۳۳ ۱۳۹۹/۸/۷
یهویی کیت کم شده ؟ از قبل اربعین چطور تونسته بودن تعداد بالا رو ثبت کنن ؟ یهویی کم شده ؟؟ پس معلومه این دلیل که توان سنجش کمه دلیل قرص و محکمی برای رد نظریه اعجاز نیست . چون شرایط نسبی است همونطوری که قبلا توان ارزیابی کم بوده الان هم کمه ، ولی الان همون توان آمار فوتی کمتری رو به ما نشان میده .
ناشناس۱۶۶۳۴۷۷۱۹:۰۸:۳۶ ۱۳۹۹/۸/۷
نویسنده محترم به یاد داشته باشند معجزه از دلایل و حجت نبوت است نه امامت و نسبت دادن معجزه به امور ناشناخته (به فرض صحت) در زمان غیبت و پس از آخرین پیامبر صحیح نیست.
زهرا۱۶۶۳۹۸۵۰۷:۵۴:۲۰ ۱۳۹۹/۸/۸
کرامت
علی۱۶۶۳۵۰۷۱۹:۳۴:۵۰ ۱۳۹۹/۸/۷
واضحا معجزه نیست، من یکی خودم بارها معجزه ی امام حسین دیدم، ولی این معجزه نیست؛ طبیعیه چون اصولا بیماری به حرم های اهل بیت ع راه نداره، مگر بعضی عقلشون رو ببندن و بگن کسی از امام رضا شفا نگرفته!!!
محسن۱۶۶۳۵۲۹۱۹:۴۵:۲۱ ۱۳۹۹/۸/۷
این مسئله از قدرت امام حسین علیه السلام است
دوست.۱۶۶۳۵۹۵۲۰:۲۸:۴۲ ۱۳۹۹/۸/۷
آمارهای سازمان کشتار جهانی همش الکی ومصلحتیه .چین ازطب سنتی استفاده کرده.وکارش درست بوده کاری که ما نمیکنیم.
ف۱۶۶۳۶۳۵۲۰:۵۸:۵۸ ۱۳۹۹/۸/۷
السلام علیک من جعل الله الشفاء فی تربته
ناشناس۱۶۶۳۶۵۲۲۱:۱۲:۴۸ ۱۳۹۹/۸/۷
سلام بر کسی که خداوند در خاکش شفا قرار داد. (زیارت ناحیه مقدسه) التماس تفکر .
ناشناس۱۶۶۳۶۸۴۲۲:۰۲:۱۷ ۱۳۹۹/۸/۷
عراق یکی از .. ترین کشورهای جهان است که تا چند وقت پیش نصف مملکت دست داعش بود. آمارهای عراق کاملا غلط است و اصلا آماری وجود ندارد. دولت هیچ اطلاعی از فوتی ها ندارد. نصف مملکت رو گرفته بودند دولت مرکزی خبر نداشت چه شده و از کجا خورده.. حرف این است که بگویند معجزه شد کسی از کرونا در کربلا از دنیا نرفت. در داخل خانه کعبه 150 نفر باهم از دنیا رفتند. در داخل حرم امام رضا بمب منفجر شد ده ها تن در یک لحظه از دنیا رفتند. در کنار خود امام حسین 72 یارش شهید شدند. حال چرا باید امام معجزه نشان دهد و جلوی کرونا را بگیرد؟ مطمئن باشید خیلی ها در کربلا کرونا گرفته و با کرونا هم از دنیا رفته اند اما کلا کشورهایی که سفر به آنجا کم است و پرواز مسافری کمی دارند کرونای کمتری هم دارند.
ناشناس۱۶۶۳۷۳۹۲۲:۵۲:۵۷ ۱۳۹۹/۸/۷
صما .بکما .عمیا.فهم لا یرجعون .ومال حرام باعث می شود کور و کر شوند و بر دلهایشان قفل زده شود .بعضی از نظرات نشانگر بغض از امام حسین ع است .
شبیه راز۱۶۶۳۷۷۵۲۳:۱۹:۱۴ ۱۳۹۹/۸/۷
نویسنده محترم، آمار پایین نجف و کربلا را به بحث معجزه گره زدن کار اشتباهی است سوال اینجاست که بعد از گذشت زمان نزدیک به بیست روز و با توجه به تجمع حدود ۱۵ میلیون نفری باید مطابق گفته های پزشکان فاجعه انسانی رخ دهد و به یقین آمارها بروز فاجعه انسانی کرونا را در کربلا تأیید نمی‌کند. دلیل آن در وهله اول می‌تواند غلط بودن توصیه های پزشکی باشد. همانطور که واقعیات موجود در کشورهای درگیر از جمله ایران هم این مسئله را تایید می کند.
زهرا۱۶۶۳۷۸۶۲۳:۲۳:۲۴ ۱۳۹۹/۸/۷
توسل و استغفار و دعا اهمیتی ویژه در رفع این بلا دارد.به خدا برگردید.هر کاری می کنیم این خداست که اثرش می بخشه وگر نه ما هیچ کاری نمی تونیم بکنیم
ناشناس۱۶۶۴۲۴۰۱۰:۵۹:۴۱ ۱۳۹۹/۸/۸
إن الله لا يغير ما بقوم حتى يغيروا ما بأنفسهم
معلم۱۶۶۳۸۴۷۰۰:۱۵:۳۸ ۱۳۹۹/۸/۸
حالا یه جا معجزه شده به برکت وجود امام حسین علیه السلام قرار نیست که همه جا معجزه بشه اونایی که باور نمی کنن همون صم بکم و عم فهم لایعقلونن اینها همونهایی هستن که اگر زمان پیامبران هم بودن معجزات رو باور نمی کردن چون نمی خوان نفس خودشون رو محدود به دین کنند، راحت ترند که بگن ما باور نمی کنیم. و مکرو و مکر الله والله و خیر الماکرین
ازخداعزت میخوام۱۶۶۳۸۵۳۰۰:۱۹:۴۵ ۱۳۹۹/۸/۸
باید حقیقت رامردم بیپزیرند :روایت ازرسول خدانقل شده که گفته بلاءودردرا بادعاوصدقه دفع کنید من طرفدار اسباب هستم دردنیا باید قبول کرد اسباب همیشه مهم بوده ولی باید قبول کنی که اسباب همه چیزنمیشود امیدباخدا وتوکل براو دکتر رفتن معنادارد اگرخدافراموش شود دکتر کاره نیست من ایران بودم اول کرونا شعارمردم ایران مخصوصا داکترانش این بود :ماکروناراشکست میدهیم،باورکنید همان روزمن بدنم لرزید چراباتوکل برخدا یا بیاری خدا ویاانشاءالله درکلام اینهانیست امیدشان خودشان است مگر نشنیده ونخوانده که خداوند امیدهرکس را بجزخودش ناامیدمیکنه.نتیجه همان توکل برخودشان امروزدیده میشود هیچ کارنمیشه کرد .عزیزانکه گفتن قم ومشهد هم اماکن مقدس است چرا مبتلاه زیاددارد بله هست ولی چه کسی توسل بآنها شدن حرم هارابستندارتباط مردم راگرفتن اعتقادمردم بهم ریخت مگردرعاشورا شاهد کاهش مبتلاوفوتی نبودیم؟مردم عراق اعتقاد بخداوامامان معصوم دارد بیا یکبارحرم هابرو بیبین بعد بحرف من پی میبری .اینکه گفته کیت های تشخیص کم است حرف باساس وموقت است چون الان کل دنیا کیت تشخیص دارد باید بیپذیریم غروربیجاباعث هلاکت ماست
زمانی۱۶۶۳۸۵۴۰۰:۲۰:۳۷ ۱۳۹۹/۸/۸
خیالتون راحت معجزه شده چون اگر حتی یک درصد هم آمار بالا می رفت اونایی که اعتقادات غیر مذهبی دارن صداشون گوش فلک رو کر می کرد.
...۱۶۶۴۱۴۶۰۹:۵۶:۵۷ ۱۳۹۹/۸/۸
کسی نمیتونه به خودش دروغ بگه. هر سوال یا شبهه ای داشتین یواشکی از خودتون بپرسین به پاسخ صحیح میرسین.اما فقط از خودتون اونم یواشکی بپرسین.کسی صداتونو نشنوه. حالا برین به کاراتون برسین..
ناشناس۱۶۶۴۶۳۹۱۴:۲۱:۱۶ ۱۳۹۹/۸/۸
سلام فعلا زوده قضاوت بشه باید بررسی ها بیشتر بشه هم از نظر آماری هم پزشکی خود اماما هم آسیب میدیدن ودکتر میرفتن ولی هیچ کس هم نمیتونه عنایات پرودگار وائمه رو انکار کنه،اللهم عجل لولیک فرج
ناشناس۱۶۶۴۶۷۷۱۴:۴۴:۱۳ ۱۳۹۹/۸/۸
البته از نقشه شوم دشمنان شیعه نباید غافل بشیم که اولش تعلل میکنن تا ذهن مردم به معجزه معطوف بشه بعد یه دفعه آمار بالا اعلام میکنن که بگن اینم معجره تون خدایا ظالمان را به ظالمان مشغول کن که دست از سر ما بردارن آمین
عباس یزدی۱۶۶۴۸۷۵۱۶:۴۰:۴۶ ۱۳۹۹/۸/۸
اصلا بحث معجزه نیست. سیستم زندگی آن‌ها امنیتی تر است. آن‌ها سیستم بدنی مقاومی دارند. روستاهای ما نیز در مقابل شهرنشینان مقاوم‌تر هستند. زندگی شهری بدن را در مقابل برخی میکروب‌ها ضعیف می‌کند.
محسن۱۶۶۴۸۷۶۱۶:۴۱:۳۰ ۱۳۹۹/۸/۸
تو برزیل اجتماعات زیادی بود، ولی اونام نگرفتن، کرونا در اون حدی که میگن آدم نمی‌کشه، آمار فوتی های قبل کرونا بودن رو با بعد کرونا مقایسه کنید می‌فهمید هیچ فرقی نمیکنه، دکترا الکی هرکی میمیره میگن کرونا بوده، مردم استرس و ترس میکشه، نه کرونا
مهدی۱۶۶۴۹۲۲۱۷:۱۵:۱۹ ۱۳۹۹/۸/۸
دود کندور معجزه میکنه برای کرونا استفاده کنید نگذارید ملت بمیرن به محض استفاده چندساعت بعد هیچ اثری از کرونا نخواهد بود امتحان کنید من خودم کرونا گرفتن ۶روز تب شدید به محض استفاده هیچ اثری ندیدم از کرونا
صابر۱۶۶۵۰۲۴۱۸:۴۲:۲۷ ۱۳۹۹/۸/۸
جالب گفتی...اگر آمار بالا می رفت...گوش فلک را پر می کردن...
علیرضا۱۶۶۵۰۴۳۱۹:۰۲:۲۱ ۱۳۹۹/۸/۸
دوستان فعلا ماسکتونوبزنید.
سرباز۱۶۶۵۱۳۷۲۰:۳۲:۵۷ ۱۳۹۹/۸/۸
کسی نگفت قضیه اربعین و آمار صفر کشته شدگان عراقی معجزه بود. بلکه آمار واقعی و یه دودوتا چهارتای ساده است. استدلال هم اینکه ممکنه این کرونا هراسی خودش یکی از سیاست های سازمان بهداشت جهانی باشه در کشورهای هدف
ناشناس۱۶۶۵۳۴۵۲۳:۵۵:۰۵ ۱۳۹۹/۸/۸
به نظر بنده این پایین آمدن ابتلا و مرگ و میر نمیتواند بی ارتباط با کفایت مکتب طب اسلامی و عدم کفایت پزشکی نوین باشد. همه دیدیم که در مراسم و راهپیمایی امسال اربعین هیچ خبری از رعایت پروتکل های سازمان بهداشت جهانی و پزشکی نوین نبود. و میدانیم پروتکل و پیشنهاد طب اسلامی برای هم پیشگیری و هم درمان کرونا دارویی به نام «داروی امام کاظم» بود و هست. شاید به خاطر مصرف این دارو بوده که زائران و مردم عراق به کرونا مبتلا نشده اند. طب اسلامی امروزه طرفداران زیادی در کشورهای مختلف علی الخصوص در کشورهای شیعه که زائران اربعین از آن کشورهاست و به ویژه در عراق دارد. چرا عراق؟ چون آیت الله تبریزیان پدر طب اسلامی هر چند ساکن ایران ولی متولد عراق هستند و شیعیان عراق ارادت خاصی به ایشان دارند. اگر کمی درباره طب اسلامی تحقیق کنید شاید نظر بنده را تایید کنید.
ناشناس۱۶۶۵۳۶۲۰۰:۳۵:۱۷ ۱۳۹۹/۸/۹
خدا را شکر من که خیلی خوشحالم.ودر ایام اربعین از خدا خواستم که به کوری چشم دشمنان امام حسین مواظب زائراشون باشه.الحمدالله بعدد ما احاط به علمک
علی۱۶۶۵۳۷۶۰۰:۵۳:۳۷ ۱۳۹۹/۸/۹
مرد حسابی عاشورا چند میلیون رفتن کربلا اربعین هم 14 میلیون 28 صفر هم 4 میلیون رفتن نجف با حساب پروتکلی شما الان باید تو کربلا و نجف فاجعه رخ داده باشه. یعنی چی که تست کرونا اونجا نیست. پیامبر هم وقتی معجزه نشون می داد کفار می گفتن سحر و جادو. اگر در خانه کس است یک حرف بس است
ناشناس۱۶۶۵۴۳۸۰۳:۱۰:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۹
من معجزه سیدالشهدا رادیدم
ناشناس۱۶۶۵۶۳۵۱۰:۴۸:۰۱ ۱۳۹۹/۸/۹
سلام به همه هموطنامون خواهشا صرفا فقط نخواید جواب بدید کمی هم فکر کنید بعد حرف بزنید حواستون باشه چی میگید
ناشناس۱۶۶۵۶۹۸۱۱:۵۱:۱۳ ۱۳۹۹/۸/۹
شاید اگه اجازه می دادند دو سه میلیون ایرانی می رفتند اربعین الان این وضعیت کشور نبود و امام حسین یه نظری هم به ما می کرد
ناشناس۱۶۶۵۹۰۴۱۵:۱۴:۴۷ ۱۳۹۹/۸/۹
انصافا فقط دلیلش اعتقادشون ما ایرانی ها بعضاً داخل اعتقاد لنگ می‌زنیم بابا مگه واسه امام حسین کاری داره قم و مشهد بیان درهای حرم رو باز کنن تا بهشون ثابت بشه داداشا اعتقادش رو دارین بسم الله تا بهتون ثابت بشه هشت ماه ضریح آقا امام رضا و خواهرش رو به خاطر ی مشت بی اعتقادی که تا ی تعطیلی می شه میرن مسافرت بستن داخل ایران چون ی مشت بی اعتقاد زندگی میکنن بلا تموم نمیشه
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 2. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 3. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 4. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 5. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 6. ضرغامی: روحانی رفت!

 7. کرونا در کشور رکورد زد/ واکنش حسین شریعتمداری به مخالفین طرح صیانت/ توضیحات واعظی درباره تاخیر روحانی در دیدار با رهبری/ پیش‌بینی عنابستانی درباره فیلترنشدن اینستاگرام

 8. وقتی برای آمریکا سلاح اتمی بر کرونا ترجیح دارد

 9. زنگنه: دولتی به مظلومیت دولتهای تدبیر و امید نبود

 10. پرداخت مطالبات معوقه ٨ ساله بازنشستگان

 11. حسین شریعتمداری: «همه یا هیچ» یعنی در جا زدن!

 12. جهانگیری: هیچ کس از ما نپرسید چگونه نفت فروختید

 13. روحانی: توافق برای برجام با معیار فرمایشات مقام معظم رهبری قابل اجراست/ مصوبه مجلس مانع است

 14. صالحی: در دوران روحانی از منجنیق فلک سنگ فتنه می‌بارید

 15. ۹خبر درباره حقوق/ نوبخت: باید شخصی را برای فوق‌العاده ویژه فرهنگیان توبیخ می‌کردم

 16. محسنی اژه‌ای: ۳ ماموریت مهم قوه قضاییه برای رسیدگی سریع به پرونده‌های فساد اقتصادی، پرونده‌های کثیرالشاکی و تعیین تکلیف بازداشت‌های موقت

 17. اعتبار ۷۰۰ میلیاردی بنیاد برکت برای تأمین لوله‌های آبرسانی به خوزستان

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 3. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 4. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. دو كلمه با ظريف و روحانی

 11. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 12. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 13. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 14. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 15. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 16. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 17. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 18. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 19. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 20. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 21. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 22. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 23. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 24. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 25. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 2. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 3. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 4. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 5. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 6. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 7. ابتکار: در سال ۸۹ آب را روی هورالعظیم بستند

 8. جمعی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد مقابل مجلس تجمع کردند

 9. پرداخت مطالبات معوقه ٨ ساله بازنشستگان

 10. حادثه عجیب در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران/ دستگاه میلیاردی درمان سرطان نیامده از کار افتاد!

 11. سوزاندن پایه درختان قبرستان نو در قم!

 12. الزام انتخاب شهردار تهران از بدنه شهرداری منطقی نیست

 13. به مشهد سفر نکنید/ مشهد دردناک‌ترین روزهای کرونایی خود را می‌گذراند

 14. ۳ سال دیگر ظرفیت بهشت‌زهرا پر می‌شود/ یک لایحه خروجی شورا پنجمی ها برای احداث گورستان

 15. آخرین خبر از وضعیت ارشا اقدسی

 16. محسنی اژه‌ای: ۳ ماموریت مهم قوه قضاییه برای رسیدگی سریع به پرونده‌های فساد اقتصادی، پرونده‌های کثیرالشاکی و تعیین تکلیف بازداشت‌های موقت

 17. اعتبار ۷۰۰ میلیاردی بنیاد برکت برای تأمین لوله‌های آبرسانی به خوزستان

آخرین عناوین