دفاع علی مطهری از چرخاندن اراذل و مجرمان در خیابان

  3990730052 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره دهم می‌گوید: لاتی که احساس می‌کند بعد از ارتکاب یک جنایت به راحتی از زندان آزاد می‌شود طبعاً جری و سرکش می‌شود و نفس‌کش می‌طلبد. اقدام اخیر نیروی انتظامی مبنی بر خیابان‌گردانی اراذل آثار خوبی داشت.

دفاع علی مطهری از چرخاندن اراذل و مجرمان در خیابان

علی مطهری نایب رئیس مجلس دهم، به مناسبت هفته نیروی انتظامی یادداشتی را با عنوان «نیروی انتظامی و اقتدار» در روزنامه شرق منتشر کرد که بخش‌هایی از آن را می‌خوانید:

** در هفته نیروی انتظامی بجاست که یک ارزیابی اجمالی از عملکرد این نیرو داشته باشیم. از کاستی‌های نیروی انتظامی و پلیس ما این است که اقتدار کافی ندارد. رفتار پلیس در کشورهای غربی خصوصا آمریکا بسیار خشن است. روشن است که آن رفتار مورد تأیید ما نیست. اما دقت و ریزبینی در رفتار پلیس خودمان هم نشان می‌دهد که این رفتار نیز ایده‌آل و پذیرفته نیست. عرض اندام‌ها و عربده‌کشی‌های لات‌ها و اراذل همیشه در وقتی است که احساس می‌کنند پلیس اقتدار لازم را ندارد.

** لاتی که احساس می‌کند بعد از ارتکاب یک جنایت به راحتی از زندان آزاد می‌شود طبعاً جری و سرکش می‌شود و نفس‌کش می‌طلبد. اقدام اخیر نیروی انتظامی مبنی بر خیابان‌گردانی اراذل مجرم آثار خوبی داشت، گرچه کتک زدن ضمنی آن قانونی نبود زیرا مجازات آنها همان است که دادگاه تعیین کرده است نه بیشتر. 

** نگاهی به عملکرد پلیس راهور نیز نشان می‌دهد که نیروی انتظامی ما از اقتدار کافی برخوردار نیست. مثلاً هنوز راننده و عابر پیاده به وظایف خود آشنا نیستند. هنوز اکثر رانندگان ما نمی‌دانند که وقتی عابر روی خطر عابر پیاده است باید سرعت خود را کم کنند و با فاصله چند متری از عابر بایستند نه اینکه سرعت خود را زیاد کنند که مبادا عابر عبور کند و اگر هم می‌ایستند به گونه‌ای بایستند که سپر خودروی آنها مماس بر لباس عابر شود. بسیاری از عابران نیز حق تقدم خودرو را زمانی که چراغ عابر قرمز است رعایت نمی‌کنند. وظیفه کیست که این عادت را اصلاح کند؟ آیا جز وظیفه پلیس است؟ پلیس یکی از مربیان جامعه است. باید طی یک برنامه دو ساله مسئله راننده و عابر را حل کند همان طور که مسئله کمربند ایمنی را حل کرد.

** متأسفانه چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب، دولت‌ها به فکر اصلاح این‌گونه امور نبوده‌اند در حالی که در کشورهای توسعه یافته به شدت به این امور اهمیت می‌دهند چون با نظمی که به وجود می‌آید سایر امور جامعه نیر بهتر انجام می‌شود و از صدمات و تلفات انسانی که موجب هزینه‌های هنگفت است جلوگیری می‌شود. وزارت کشور و شهرداری‌ها که مسئول مستقیم این امر هستند اراده‌ای برای رفع این کاستی ندارند. جالب است که اساساً خط کشی محلهای عبور عابر پیاده در اکثر موارد به سختی قابل رؤیت است و برای راننده و عابر چندان مشخص نیست، یعنی پلیس و شهرداریها و وزارت کشور اصلاً چند سالی است به این مهم توجه ندارند و مجلس و شوراهای شهر هم بی‌تفاوت‌اند.

** خوشبختانه حدود دو ماه پیش سرهنگ هادیان، رئیس پلیس راهور کشور در مصاحبه‌ای گفت که می‌خواهیم به موضوع عابر پیاده و راننده سامان بدهیم ولی هنوز اثری از آن ندیده‌ایم.

** نکته دیگری که قابل ذکر است مسئله شیشه‌های دودی خودروهاست. تعداد قابل توجهی از خودروها شیشه‌های دودی با درصد بالا دارند به طوری که داخل خودرو دیده نمی‌شود و چه جنایتهایی که به این وسیله انجام شده است! پلیس می‌گوید شیشه دودی مثلاً بالای بیست درصد ممنوع است، ولی عملاً مانع نمی‌شود. اینهاست که اقتدار پلیس را کاهش می‌دهد. همین طور است نوع رفتار پلیس با موتورسواران خاطی که در پیش روی پلیس از چراغ قرمز عبور می‌کنند یا ورود ممنوع می‌روند و یا در پیاده‌رو می‌روند. 

دیدگاه کاربران

صمصام۱۶۵۲۹۰۵۱۱:۵۱:۲۵ ۱۳۹۹/۷/۳۰
در خصوص نظر اقای مطهری چند نکته وجود دارد که باید گفته شود جناب مطهری این جوانی که شما او را لات مینامید از شکم مادر لات دنیا نیامده است بلکه به خاطر کوتاهی و بی مسئولیتی نهادهای متولی امر آموزش وفرهنگ لات شده است . اگر در ساختار مدیریتی کشورما ..قدرتی وجود داشت تا از نهادها و مسئولان متولی امور جوانان حساب کشی بکند شما اینگونه اظهار نظر نمیکردید با تفکر شما ظاهرا همه کارشان را به نحو احسن انجام داده اند : پلیس با بگیر و ببند و غل و زنجیر کردن و خیابان گردانی این لات ها وظیفه اش را انجام داده است قوه قضاییه با تشکیل پرونده و انتقال این جوانها به زندان نیز کارش را به نحو احسن انجام داده است منم با خواندن این خبر کامنت میگذارم :دمت گرم نیروی انتظامی حال کردیم ..اینها باید اعدام شوند و عبرت لاتهای دیگر شوند گور بابای این لات ..چشمش کور میخواست لات نشود !
الف ر۱۶۵۲۹۳۸۱۲:۲۰:۴۵ ۱۳۹۹/۷/۳۰
باید این مجرمین را به شدید ترین وضع موجو د مجازات کرد اینها مشمول قاعده حقوق بشر نمیشن فقط هم نوعانشان از آنها دفاع میکنند
ناشناس۱۶۵۲۹۷۷۱۲:۵۲:۱۸ ۱۳۹۹/۷/۳۰
لطف کنید دستور بدهید .. اختلاس گران در رده بالای مملکتی هستند راهم بگردانند تا مردم باور کنند که قانون بر همه یکسان هست این وقت هست که هم به قانون احترام می گذارند وهم عوامل اجرای قانون
ناشناس۱۶۵۲۹۸۳۱۲:۵۵:۴۰ ۱۳۹۹/۷/۳۰
ايکاش طبری و دوستا ی فاسدش هم چرخونده ميشدن
ناشناس۱۶۵۳۰۰۲۱۳:۱۲:۰۱ ۱۳۹۹/۷/۳۰
و لاتی هم که جلوی مردم گردانده شد وقتی آزاد شد انتقامش را از مردم می گیرد
ناشناس۱۶۵۳۰۲۵۱۳:۳۷:۱۹ ۱۳۹۹/۷/۳۰
..چي شده نظراتت با وقتي كه نماينده بودي 180 درجه تغيير كرده. نكنه به انتخابات نزديك ميشويم.
ناشناس۱۶۵۳۰۶۸۱۴:۰۱:۳۱ ۱۳۹۹/۷/۳۰
موافقم.
کریم۱۶۵۳۲۵۲۱۶:۲۸:۵۰ ۱۳۹۹/۷/۳۰
اگر خیابان گردی اراذل و اوباش مفیده، صد در صد خیابان گردانی مفسدان اقتصادی و کسانی که پشت پرده آنهمه غارت و چپاول اموال ملی هستند هم صد درصد درست خواهد بود. شک نداشته باشید که یکی از عوامل رشد بیش از حد گروه اراذل واوباش، همین نابسامانی های اقتصادی ناشی از بی کفایتی دولتها و اختلاس ها و غارتگری هاست. پس تخریب چهره مفسدین اقتصادی خیلی واجب تر از اراذل واوباش است. مسئله اینجاست که هزار هزار میلیاردی دزدی میکنند ودر اصل جنایتکار هستند..
ناشناس۱۶۵۳۳۰۶۱۷:۰۸:۵۶ ۱۳۹۹/۷/۳۰
جناب دکتر عزیز. اینکه این کار آثار خوبی دارد درست . بحث اینه که اوباش گردانی قانونی نیست
ناشناس۱۶۵۳۳۵۲۱۸:۱۱:۳۰ ۱۳۹۹/۷/۳۰
اين .. ها رو بايد بي آبرو هم كرد چون خيلي پست هستند بايد تمام ايران بتابونندشون
ناشناس۱۶۵۳۵۶۰۲۱:۵۹:۴۰ ۱۳۹۹/۷/۳۰
باارذل واوباش باید طوری رفتار کرد که دیگر هوس لات بازی نکنند در هفته یک روز به آنها غذا بدهند باید از زندان بترسند نه اینکه زندان برایشان هتل باشد
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

 2. معمای تورم خرداد ماه !

 3. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 4. آواز خواندن عجیب یک خروس!

 5. پیشنهادهایی بر احوالات این روزهای اجاره

 6. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

 7. رعیتی با زندگی شاهانه !

 8. بن سلمان در ترکیه؛ هدف از بازگشت به صحنه جرم چیست؟

 9. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

 10. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

 11. چرا ائتلاف‌ صهیونیستی علیه ایران شکست می خورد؟

 12. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 13. چمران اگر می‌ماند هم عزیز از دنیا می رفت

 14. واکنش مقام آمریکایی به توییت زینب سلیمانی؛ تهدیدهای ایران علیه پمپئو را جدی می‌گیریم

 15. دزدی از کامیون در حال حرکت

 16. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

 17.  ریشه‌ها را بخشکانید !

 18. قطع انگشتان دزد وهن اسلام نیست، عمل نکردن به احکام اسلام وهن دین است

 19. افشاگری همتی از تصمیمات بی‌ضابطه و تورم‌ساز در دولت روحانی

 20. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

 21. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

 22. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

 23. مردم با صرفه جویی در مصرف انرژی به تولیدکنندگان کمک کنند

 24. رئیسی: رشد اقتصادی به بیش از ۴ درصد رسید/ ماهانه ۱۲ تا ۱۳هزار میلیارد هزینه‌های دولت قبل را می‌پردازیم

 25. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما