آن جنگ، این جنگ، هفته‌ی جنگ

کورش علیانی،   3990703038 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

داستان چی است؟ چرا مستند بی‌بی‌سی این همه مهم است؟ من سعی می‌کنم این را توضیح بدهم. مفصل است و قدم به قدم جلو می‌روم. امیدوار ام حوصله کنید و دنبال کنید. من بیش از این که سعی کنم شما را با خودم موافق کنم، سرتان را کلاه بگذارم، یا شما را قانع کنم، سعی می‌کنم آن تصویری که پیش چشمم است را به شما نشان بدهم. باور کنید یا نه به من مربوط نیست. من مسئولیتی در برابر باورهای دیگران ندارم.

آن جنگ، این جنگ، هفته‌ی جنگ

۱. دشمن بشر

اسرائیل آخرین پایگاه رسمی جغرافیایی نژادپرستی در این دنیا است. از ۱۹۹۴ که رژیم آپارتاید به طور کامل در آفریقای جنوبی برچیده شد، تا ۲۴ سال بعد در ۱۹ جولای ۲۰۱۸ که قانون اساسی دولت-ملت مردم یهود در کنست به تصویب رسید در جهان هیچ حاکمیتی نبود که اصل بنیادین قانون اساسیش مبتنی بر تبعیض و به طور خاص تبعیض نژادی باشد. انسان‌ها دشمنی تبعیض نژادی با حیات اجتماعی بشری را پذیرفته‌اند و آن را طرد کرده و می‌کنند.

به همین دلیل است که اسراییل هر چه بوده و هر پیشینه‌ای داشته به کنار، در ۱۹ جولای ۲۰۱۸ عملا (شما بگو دو فاکتو) به تمدن انسانی اعلان جنگ کرده است. آغاز این جنگ پنهان‌تر بوده اما از جانب آن حاکمیت است. این که بگوییم اسراییل یک کشور است و عرب‌ها، مسلمان‌ها، ایرانی‌ها، جمهوری اسلامی ایران یا هر نهاد یا ملت دیگر دشمن این کشور هستند حرف بی‌ربطی است. البته ایران چهل سال زودتر و به وضوح اسراییل را شناخته بوده و پایان کار را که جنگ اسراییل با بشریت است پیش‌بینی کرده بوده است. اگر در سال ۱۸۹۹ کشوری پیش‌بینی می‌کرد که هیتلر ظهور خواهد کرد و هرگز با حزب نازی توافق نمی‌کرد، شایسته‌ی جایزه و تشکر بود. ایران نیز ۴۰ سال پیش از تصویب این قانون به وضوح این عاقبت را پیش‌بینی کرده و لایق تقدیر است نه شماتت.

دقیقاً به همین دلیل این نازی‌های صیونیست ایران را نخستین دشمن خود می‌دانند. می‌دانند که ما در برابر آنان زانو نخواهیم زد و تنها راه مواجهه با ایران را نابودی ایران می‌دانند.

۲. متحد پهلوی

این تصویر که ایران زمان پهلوی متحد اسراییل بوده خطا نیست، بخش خطا آن سوی دیگر است. اسراییل زمان حاکمیت پهلوی در ایران متحد این حاکمیت نبوده و از همان زمان کاملا مستقل عمل می‌کرده و متوجه خطر کشوری با این موقعیت ژئوپلیتیک و نیروی انسانی و تنوع آب و هوایی و وسعت بوده است. شواهد این را می‌توانید با مطالعه درباره‌ی طرح تجهیز موشکی ایران توسط اسراییل به نام پروژه‌ی شکوفه (פרויקט פרח) و نیز مطالعه درباره‌ی سفر مخفیانه‌ی شارون با اسم مستعار به ایران ببینید.
برای مثال:
https://www.israeldefense.co.il/node/27769
و نیز اینجا:
Sharon, A., & Chanoff, D. (2002). Warrior: an autobiography. Simon and Schuster.
۳. جنگ نامحدود

جنگ نامحدود (unrestricted warfare) اصطلاحی است که این روزها برای مواجهه‌ی بین قدرت‌ها در عرصه‌ی جهانی به کار می‌رود. در این مواجهه‌ها نه زمان محدودیتی ایجاد می‌کند (به عبارتی جنگ پایان نمی‌پذیرد) و نه عرصه‌ی نظامی تنها محدوده‌ی جنگ است، از جنگ نظامی تا ترور تا جنگ اقتصادی، تا تحریم، تا آلوده‌سازی منابع، تا هک در اینترنت، تا پروپاگاندا و هر چیز دیگر که نتوانید حتی فکرش را بکنید می‌تواند ابزار و عرصه‌ی جنگ باشد و هست.

امروز ایران به عنوان یک کشور (نه این که فقط یک حاکمیت یا فقط یک ملت، بلکه هم‌تافت این دو که کشور را می‌سازد) هدف جنگ نامحدود اسراییل و متحدانش است. متحدان اسراییل رژیم‌های عقب‌افتاده‌ای مثل عربستان سعودی، امارات، حاکمیت اخراجی یمن، بحرین و امثال آن‌ها و ایالات متحده‌ی ترامپ یا هیلاری کلینتون هستند.

ما با کسانی مواجه هستیم که در دفاع از و اتحاد با حاکمیت‌های کودک‌کشی مثل عربستان سعودی و نیز حاکمیت تبعیض‌گرای اسراییل تردیدی ندارند. اگر اسراییل آخرین پایگاه جغرافیایی نژادپرستی است، این‌ها هم یک مشت زامبی هستند که برای او شرخری می‌کنند.

در این جنگ نامحدود، ایران هیچ راهی جز بردن ندارد. این‌ها دشمنان محدود و معقول نیستند که بتوانید با واگذار کردن چند امتیاز و دادن بخشی از تمامیت ارضی آن‌ها را از حمله به خود باز دارید. اسراییل دشمن بشریت است و شما اولین سنگر مقاومت هستید و اسراییل تا این سنگر را در هم نشکند آرام نخواهد گرفت.

ژنرال شما را دزدیده و در زندان ایالون کشته، شش نفر از سران صنایع هسته‌ای شما را در پایتخت کشورتان ترور کرده که پنج تا از این ترورها موفق بوده، هر روز در کشور شما جنگل و کارخانه و چیزهای دیگر را به آتش می‌کشد. و اکنون نیز متحد مرتجعش که نمی‌تواند تنبان و عقالش را جمع کند در تله‌کنفرانس سازمان ملل می‌گوید ایران دشمن جهان است. خیر. ایران دوست جهان است. دشمن جهان انسانی اسراییل و متحدان عقب‌افتاده‌اش مثل همین ملک سلمان و فرزند تازه به دوران رسیده‌اش هستند.

۴. استراتژی در جنگ

جنگ در طول تاریخ بشر همان‌قدر که بر توان جنگی (جنگ‌افزار، نیروی انسانی و...) متکی بوده، بر استراتژی نیز متکی بوده است. اگر جز این بود، آدم‌ها به جای جنگیدن نیروهای طرفین را ضرب و تقسیم می‌کردند و برنده را اعلام می‌کردند.

استراتژی به زبانی ساده توان حفظ یا بر هم زدن تعادل موجود به نفع نگه‌داری یا رسیدن به وضع مطلوب است.

به همین دلیل از جمله چیزهایی که به طور جدی در جنگ تعیین‌کننده است دو عنصر روحیه و آگاهی است. این که بدانیم در جنگ هستیم و از وسعت و محدودیت جنگ باخبر باشیم و این که ترس، تنبلی، خوش‌خیالی و چیزهایی از این دست بر ما غلبه نکند و از ما شاه سلطان حسین نسازد.

چنین است که دستگاه پروپاگاندای ضد ایرانی اسراییل طرح‌هایی را دنبال می‌کند که بتواند با آن‌ها توازن فعلی را به نفع خودش و برای نابود و قطعه قطعه کردن ایران به کار بگیرد.

یکی از این طرح‌ها بدن‌زدایی از شمای ایرانی در دو مرحله‌ی عینی و استعاری است. همه‌ی ما در قالب بدن خود زندگی می‌کنیم و به قول شاعر اسیر تخته‌بند تن هستیم. (می‌توانید embodiment را سرچ کنید و درباره‌اش بخوانید.) به همین دلیل نگاه من که ته کوچه زندگی می‌کنم به این کوچه نگاه جنوب به شمال است و نگاه همسایه‌ی سر کوچه، نگاه شمال به جنوب. به همین شکل ما در قالب منافع خود که بدن استعاری ما هستند به جهان نگاه می‌کنیم نه از ناکجا و به ناکجا. (باز می‌توانید درباره‌ی conceptual metaphor جست‌وجو کنید و بخوانید.)

اسراییل بسیار خوشحال می‌شود که شما اولا از تن خود به جهان نگاه نکنید. خیلی معنوی پشت پلکتان را نازک کنید و بگویید حالا من نباشم، کجای جهان عیب پیدا می‌کند. وقتی این همه مهیای نبودن باشید، این همه معنوی باشید، او هم با یک گلوله شما را می‌فرستد سراغ معنویت. مقاومتی هم که نخواهید کرد.

همین طور شما را از تن استعاریتان که منافع ملی شما است بیرون می‌کشد. آقا حالا قضیه را از چشم امارات هم ببین، خانم از سمت عربستان به موضوع نگاه کرده‌ای؟ اگر بریتانیایی بودی چه؟ و چرندیاتی از این دست. به شما یاد می‌دهند از چشم همه به منافع ملی خودتان بنگرید جز از چشم ایرانی.

فکر کرده‌اید بریتانیایی و سعودی و اماراتی و تروریست اسراییلی و داعشی این قدر نرم و لطیف هستند که از چشم شما هم نگاه کنند؟

بیژن گرد را که کشت؟ سفارت ایران در لندن چند سال پیش از سفارت بریتانیا در تهران اشغال شد؟ علیرضا عسگری را که کشت؟ قاسم سلیمانی را که کشت؟ مردم یمن را که هر روز بمباران می‌کند؟ غضنفر رکن آبادی را که از ما گرفت؟ 

آدم وقتی از چشم دیگری نگاه می‌کند که آن دیگری هم رفتاری انسانی و آدمی‌زادوار داشته باشد. دشمن رفتار انسانی ندارد. با شما تضاد عمیق منافع دارد و بابت آن منافع سر شما را خواهد برید. خصوصا که به توجیه ایدیولوژیک و فرهنگ رفتاری «השכם להורגו» (اول تو برخیز و بکش) هم مجهز باشد.

دشمن دیگر چه می‌کند؟ شما را ناامید و دلزده می‌کند. هشتگ زندگی نرمال را دنبال کرده‌اید؟ زندگی نرمال چیزی است که این طور برای ما تصویر می‌کنند؟ در دویست کشور دنیا نزدیک نه میلیارد آدم زندگی می‌کنند، چند تا از آن‌ها درآمدی دارند که با آن سه ساله در ایالات متحده خانه‌ی ویلایی پنج اتاق‌خوابه بخرند؟ ۲.۵ میلیارد آدم حتی آب آشامیدنی ندارند و ۴.۵ میلیارد نفر توالت بهداشتی و ایمن.

این روند فریفتن طبیعتا با روی گشاده جواب نخواهد گرفت. اگر کسی بیاید در خانه‌ی شما را بزند و بگوید من رونن سیلبرمن هستم از موساد آمده‌ام شما را ناامید کنم که حرفش را گوش نمی‌کنید. پس تکلیف چی است؟ آن‌ها از تکنیک ایستگاهی استفاده می‌کنند.

شما مدافع نظام هستید؟ شما را با اسم رمز آسیب‌شناسی کمی هل می‌دهند که جابه‌جا شوید. آسیب‌شناسی لازم نیست؟ البته که هست. اما آسیب‌شناسی کارکردی دارد، بهسازی. اگر به نام آسیب‌شناسی ناامیدتان می‌کنند و از بهسازی دورتان می‌کنند جایی از کار می‌لنگد.

همین طور قدم به قدم شما را هل می‌دهند. اول انتقادهای فلانی را بخوان. استاد دانشگاه است، مشهور است، در همین ایران است. بعد که خوب پخته شدی حالا بی‌بی‌سی. نمی‌گویند بودجه‌ی بی‌بی‌سی را وزارت خارجه‌ی بریتانیا می‌دهد. می‌گویند بی‌بی‌سی معتبر است. معتبر یعنی چه؟ 

ایستگاه بعدی وی‌اوای است. آقا ایالات متحده کم جایی نیست. این نظر ایالات متحده است. بعد هم من و تو. قدم به قدم. اول می‌دهندت دست آن ابله داخلی که می‌گوید کسی در مورد اجتناب‌ناپذیری جنگ ایران و عراق کار نکرده. بعد حسین باستانی مستند سپاه منطقه‌ی ده (همان کودتای خزنده) را برایت می‌سازد. بعد همین طور بگیر و برو تا آنجا که ناصر اعتمادی توی «من و تو» بنشیند و بگوید ایران غلط کرد جنگید. یا آن یکی که برای دستور مرکزیت سازمانش هم می‌کشد و هم جان می‌دهد در همان شبکه از توحش خاورمیانه‌ای که برای حفظ خاکش حاضر است خون بریزد می‌گوید.

۵. حقایق را باید گفت

وقتی باستانی آن چیز مسخره را می سازد، و می‌گویی این چرند است اولین واکنش چی است؟ هیچ کس حاضر نیست اقرار کند فریب خورده. درست مثل تجاوز در کودکی می‌ماند. همه مستعد اند برای حفظ آبرو همراه فریب‌دهنده بایستند. می‌گویند این‌ها حقایقی است که تا کنون گفته نشده. حقیقت؟ کتاب مردان رستگار سال ۱۳۹۵ منتشر شده و محتویات این فایل صوتی آنجا هست. چیز جدیدی نیست.

پس چرا سر و صدا نکرد؟ چون شما هم اگر آن را خوانده بودید متوجه می‌شدید باستانی چه قدر مخاطبش را پیچانده. نه دعوا سر چیزی است که او و گنجی می‌گویند و نه آدم‌ها این شکلی هستند که آن‌ها تصویر می‌کنند.

می‌گویند تا به حال نشنیده بودیم. خب معلوم است. اول شما را با برچسب‌های ایديولوژیک نسبت به جنگ آلرژی‌زده کرده‌اند. ۸۱ جلد تقویم تاریخ دفاع مقدس را امیران ارتش نوشته‌اند و بیش از ۶۰ جلدش منتشر شده. ۶۰ جلد کتاب پر از جزئیات. روزشمار ۷۰ جلدی جنگ در حال انتشار است. کتاب‌های درودیان و علایی منتشر شده‌اند. شما خبر دارید؟ نه. چرا؟ چون در نمایشگاه کتاب هر جا صحبت جنگ باشد بدو بدو ازش دور می‌شوید. باز چرا؟ چون همان سیستم ایستگاهی دفاع مردم از کشورشان را در ذهن شما برچسب ایدیولوژیک زده.

آن قدر خاطره دارم از کتاب دادن دست غریبه‌ها در نمایشگاه که بعدها از خودم با جنگ آشناتر شده‌اند که حد و حساب ندارد.

چرا شما را با جنگ بیگانه کرده‌اند؟ تا اسطوره‌زداییتان کنند. آرش اگر در اوستا بماند که خطری ندارد. رستم و سیاوش اگر در شاهنامه بمانند که خطری ندارند. آرش وقتی خطر دارد که بشود بیژن گرد در جنگ هشت ساله و ببینیش. رستم وقتی خطر دارد که بشود مصطفی ریش یا شاهرخ ضرغام در جنگ و ببینیشان. وقتی جنگ را از شما گرفتند و شما را به جنگ بدبین کردند، اسطوره‌زدایی می‌شوید، به جای باور به «کوتاه نخواهیم آمد» باور به «شکست خواهیم خورد» را در شما تقویت می‌کنند.

بعد می‌خواستید چه بشود؟ وا می‌دهید دیگر.

بله حقایق را باید گفت و می‌گویند. شما هستید که نباید پاپ‌کورن را با شیشلیک اشتباه بگیرید، مخصوصا پاپ‌کورن آغشته به خواب‌آور را.

شما را از آن جنگ متنفر می‌کنند تا این جنگ را ببرند. بهترین وقت هم برای این کار هفته‌ی جنگ است. هر طرف جنگ که می‌خواهید بایستید. فقط اگر بنا دارید علیه کشور خودتان بجنگید، اگر بنا دارید سمت خودتان و عزیزانتان شلیک کنید، دست کم ناآگاه نباشید. بدانید دارید چه می‌کنید.

وگرنه، خوش آمدید. دو قدم جلوتر حاج عبدالله تجهیزات انفرادیتان را تحویلتان می‌دهد. امید به خدا. توکل هم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۱۱۲۳۳۱۸:۴۵:۰۴ ۱۳۹۹/۷/۳
جنگ یعنی ویرانی و تخریب. باید از جنگ اجتناب کرد.
عوام۱۶۱۱۳۱۰۲۰:۰۱:۲۱ ۱۳۹۹/۷/۳
چقدر دقیق و مستدل نوشته شده. ممنون آقای نویسنده.
ناشناس۱۶۱۱۶۵۳۰۶:۳۵:۲۵ ۱۳۹۹/۷/۴
آن صلح ، این صلح ، هفته صلح این بهتر نیست ؟!
ناشناس۱۶۱۱۳۴۱۲۰:۲۷:۱۶ ۱۳۹۹/۷/۳
جنایتهای آمریکا و اسراییل سرجای خود اما آیا لازم بود ما باهاشون دربیفتیم؟
ناشناس۱۶۱۱۳۴۹۲۰:۳۱:۳۰ ۱۳۹۹/۷/۳
تا ظلم در دنیا هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم.
عبدالله۱۶۱۱۳۷۳۲۰:۴۲:۰۴ ۱۳۹۹/۷/۳
سلام. بسیار زیبا بود. متشکرم.
ناشناس۱۶۱۱۴۳۷۲۱:۳۹:۳۱ ۱۳۹۹/۷/۳
عالی بود جناب علیانی اجرتان با خدای متعال
ناشناس۱۶۱۱۵۴۵۲۳:۵۷:۴۰ ۱۳۹۹/۷/۳
تنها راه باقی مانده تعامل با دنیاست.
ناشناس۱۶۱۱۵۵۰۰۰:۰۴:۳۴ ۱۳۹۹/۷/۴
آن جنگ ، اين جنگ ، هفته جنگ ... تبتر ------- از عجايب اين واژه آن كه از راست به چپ بخواني جنگ است و از چپ به راست بخواني گنج است !! ميگم نكنه يك موقع خداي نكرده براي برخي اين واژه جنگ بوده و براي عده اي ديگر تبديل شده باشه به گنج !!! ... بله ؟!! ... مردان جنگي ...مردان گنجي !! ... البته خواجه حافظ اين احتمال را خيلي رد نميكنه و مي فرمايد : در دايره قسمت اوضاع چنين !! ... شايد !! ... ولي انشاء الله كه چنين مبادا !!
ناشناس۱۶۱۱۶۵۵۰۶:۳۶:۳۱ ۱۳۹۹/۷/۴
جهان با صلح و مذاکره زیباست نه با به تصویر کشیدن موشک و بمب و کشته
ناشناس۱۶۱۱۷۱۱۰۷:۴۲:۰۷ ۱۳۹۹/۷/۴
چرا هیچ وقت فرصت به منتقدان جنگ داده نمیشود تا در رسانه های خودمان بحث کنند. جاده را یکطرفه نکنید.
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 2. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 3. جدال اصلاح‌طلبان درباره نامزد اجاره‌ای

 4. رئیسی موضع قوه قضائیه درباره فیلترینگ را مشخص کند/ واکنش ناجا و ستاد کل به ضرب و شتم یک سرباز توسط نماینده مجلس/ توضیح دهقان درباره دریافت ملک نجومی/ پایگاه رای حسن خمینی قابل توجه است؟

 5. چرا قوه قضائیه به ماجرای توهین به رئیس جمهور ورود نمی‌کند؟

 6. چرا این قشر امتیازهای ویژه شغلی دارند؟!

 7. ثروتمندان ناشناس، خطری برای زمامداران و روحانیون سرشناس!

 8. قالیباف: مرغ باید کیلویی ۱۰ هزار تومان باشد نه ۲۵ هزار تومان

 9. مردم سال آینده چقدر یارانه می‌گیرند؟ + جدول

 10. مادر و دختری که در سن نوجوانی ازدواج کردند

 11. نظر عطاءالله مهاجرانی درباره دولت نظامی

 12. روحانی: ‌تا رسیدن واکسن داخلی استفاده از واکسن خارجی یک ضرورت است/ آغاز واکسیناسیون از بهمن ماه

 13. شرط عربستان برای صلح با صهیونیست‌ها اعلام شد

 14. قالیباف: تهمت نزنید؛ مجلس نه قیمت ارز تعیین کرده، نه سقف برای فروش نفت/ در بودجه انضباط نداریم

 15. دستور ویژه فرمانده ناجا برای پیگیری ضرب و شتم مامور راهور توسط نماینده مجلس

 16. با ۵ میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟

 17. عراقچی: تماسی با دولت بایدن نداشته‌ایم/ برجام پلاس وجود نخواهد داشت

 18. واعظی: روحانی «قوانین مشکل‌دار» را ابلاغ نمی‌کند

 19. کارشناسان صهیونیست: ارتش اسراییل پیروز هیچ جنگی نخواهد بود 

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 4. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 5. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 6. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 7. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 8. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 9. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 10. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 11. وضع تماشایی آمریکا

 12. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 13. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 14. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 15. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 16. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 17. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 18. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 19. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 20. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 21. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 22. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 23. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 24. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 25. زنان آوازخوان کرمانشاهی دستگیر شدند

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 3. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 4. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 5. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 6. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 7. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 8. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 9. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 10. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 11. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 12. چشم‌بندی روحانی جلوی چشم ۸۰ میلیون ایرانی/ این ۸ سال در سوئیس زندگی می‌کردیم نه ایران!

 13. «نفوذ» چیست؟، «نفوذی» کیست؟!

 14. جدال اصلاح‌طلبان درباره نامزد اجاره‌ای

 15. نباید از ترس آمدن یک احمدی‌نژاد به لاریجانی رضایت دهیم/اکثر وزرای روحانی فاقد سابقه تخصصی بودند/همه چیز پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود

 16. رئیسی موضع قوه قضائیه درباره فیلترینگ را مشخص کند/ واکنش ناجا و ستاد کل به ضرب و شتم یک سرباز توسط نماینده مجلس/ توضیح دهقان درباره دریافت ملک نجومی/ پایگاه رای حسن خمینی قابل توجه است؟

 17. واعظی: جای کار اجرایی در مجلس نیست/ مجلس در بورس دخالت نکند

 18. واکنش عضو تلفیق به سخن رئیس جمهور/جمع و تفریق دولت با مجلس فرق دارد؛دولت از جیب مردم تفریق و در جیب خود جمع کرد!

 19. روحانی: ترامپ مُرد اما برجام زنده و سر حال‌تر از دیروز است/ ساکنین جدید کاخ سفید لکه‌های سیاه دوران ترامپ را پاک کنند/ انتقاد تند از کمیسیون تلفیق

 20. پیشتازی رئیسی بر قالیباف در نظرسنجی انتخاباتی

 21. کروبی در منزل قوچانی! +عکس

 22. پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه

 23. چرا این قشر امتیازهای ویژه شغلی دارند؟!

 24. روایت ربیعی از مدیریت درخشان دولت/ ماجرای عجیب استعفای رئیس سازمان بورس/ ظریف، دوکارته شد/ احمدی‌نژاد از یک نامزد ۱۴۰۰ حمایت می‌کند؟/ انتقادات دنباله‌دار قالیباف از لایحه بودجه

 25. پرسش‌های عباس عبدی از نامزدهای ریاست جمهوری/ روایت مولاوردی از میزان توجه دولت روحانی به مسائل زنان/ ادعای ظریف درباره سریال گاندو/ جبهه پایداری می‌خواهد جلیلی رئیس مجلس شود؟

آخرین عناوین