چرا «سریال دل» به دل کسی ننشست؟

 3990702071 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

به عقیده برخی منتقدان سینمایی هر قسمت سریال دل که بیش از ۵۰ دقیقه است، ۲۰ دقیقه مفید هم ندارد، باقی آن بازگشت به گذشته و تکرار اتفاقات قبل، کلیپ و موزیک و تصاویر زائد است.

چرا «سریال دل» به دل کسی ننشست؟
فرارو نوشت: آخرین قسمت سریال "دل" که از سریال‌های پربیننده شبکه خانگی محسوب می‌شود به زودی توزیع می‌شود. منوچهر هادی کارگردان این سریال پر حاشیه با اعلام این خبر به بینندگان سریالش وعده پایانی غافلگیر کننده داده است. این در حالی است که سریال دل در هفته‌های اخیر با حواشی تازه و انتقادات فراوانی همراه بوده است.
 
چند روز پیش گفت‌وگویی از سعیدراد بازیگر سرشناس منتشر شد که او در آن به شدت از سریال دل انتقاد می‌کند. راد خود از بازیگران اصلی این سریال است، اما می‌گوید آن را دنبال نکرده است.

سعید راد، در این مصاحبه تاکید می‌کند که از بازی در این سریال پشیمان است. او می‌گوید که حامد بهداد و ساره بیات برای بازی در این نقش مناسب نبودند. من خودم حتی این سریال را ندیده ام و دنبال نکردم، من همیشه می‌گویم که وقتی آدم‌ها کار بزرگی انجام می‌دهند، بزرگ هم فکر کنند. سینما و نمایش خانگی ما همین است و همه از هم دفاع می‌کنند.

سعید راد همچنین گفت است که فقط چند بخش از سناریو سریال دل را خوانده بود و همکاری در آن را قبول کرده بود.

راد در تندترین بخش سخنانش گفت: «انتخاب‌ها و کستینگ‌ها همه غلط بود. مثلا حامد بهداد که خیلی بازی‌هایش را دوست دارم یا ساره بیات مال این نقش‌ها نیستند، چون این قدر غمباره و افسرده و سن بالا هستند که باورپذیر نمی‌شوند. صورت این‌ها اصلا برای عشق و عاشقی شاد نیست که مردم با آن‌ها سمپات پیدا کنند. حامد بهداد یک ضد قهرمان فوق‌العاده است، ولی در این سریال فقط حرف می‌زند. این‌ها زود می‌خواستند بگیرند و تمام کنند و ۲۰ قسمت را بکنند ۳۰ قسمت، ۳۰ قسمت را بکنند ۴۰ قسمت و اگر یک مقدار جا داشت می‌کردند ۵۰ قسمت، چون مردم برای‌شان مهم نیستند. این‌ها دارند بیزینس می‌کنند. من اشتباه کردم و سعی می‌کنم دیگر نکنم. قشنگ نیست من که ۷۰ فیلم پشتم هست این طور به شعور مخاطب توهین کنم.»

ماجراهای یک سریال پربیننده اما منفور!سعید راد و منوچهر هادی

پس از سخنان سعید راد، منوچهر هادی کارگردان و نویسنده سریال در پستی اینستاگرامی واکنش نشان داد. هادی در این پست از سعید راد تجلیل کرد.

هادی خطاب به بازیگر سرشناس فیلمش نوشت: "اگر به هر دلیلی این همکاری به سلیقه شماخوش نیامده و خاطر زیبای شمارا آزرده، من تمام قد به احترام شما، مهربانیهایت و سابقه درخشانت در حوزه بازیگری می‌ایستم و فقط، به خاطرات خوبی که در پشت صحنه با شما داشتم فکر میکنم. هر نقدی به سریال دل و بازی شما هست اشکال من است و این را می‌پذیرم. با تمام وجودم و همه تلاشم سریال دل را ساخته ام و پای کارم چه خوب چه بد ایستاده ام. از همه کسانی که به هر دلیلی با سریال دل ارتباط برقرار نکردند هم عذر خواهی می‌کنم."

پس از این نوشته یکتا ناصر بازیگر نقش "آوا" در سریال و همسر منوچهر هادی در ذیل پست همسرش نوشت: "در این دوران خیلى از آدم‌ها یاد گرفتن که تعریفهارو مال خودشون کنن و انتقادات رو به دیگران حواله بدهند حقا که جایگاه بلند تو تحسین برانگیز و است و وسوسه رسیدن به آن براى بعضى حسادت را جایز میکند. میدانم که حرفهاى نابجارا به دل نمیگیرى ومیدانم که نادرند کسانى که اینقدر خالصانه براى کارشان زحمت میکشند و جواب دشمنان و کینه توزانشان را هم با مهربانى می‌دهند." مشخص نیست واکنش ناصر به انتقاد سعید راد بوده یا دیگر انتقادات وسیعی که علیه این سریال مطرح است. 
 
یکتا ناصر پیشتر نیز از انتقادات نسبت به بازی‌اش در این سریال واکنش نشان داده بود. او معتقد بود که انتقادات نشانه این است که به قدر کافی نقشش را خوب ایفا کرده و همین موضوع باعث باورپذیری آن شده است. 

دل یک مجموعهٔ نمایشی به کارگردانی منوچهر هادی و به تهیه کنندگی جواد فرحانی، محصول سال ۱۳۹۸ در شبکه نمایش خانگی است. این سریال به قلم بابک کایدان و میثم کایدان نگاشته شده‌است.

این سریال یک ملودرام اجتماعی است که در خلاصه داستان آن آمده‌است آرش (حامد بهداد) و رستا (ساره بیات) که عاشقانه یکدیگر را دوست‌دارند، پس از فراز و نشیب فراوان به روز عروسی خود می‌رسند، اما با پیدا شدن مهران (مهدی کوشکی) رقیب قدیمی در شب عروسی، ماجرا‌هایی پیش می‌آید و..
 
منتقدان دل چه می‌گویند؟
 
بازتاب‌های منفی سریال دل از ابتدا بسیار زیاد بود. در حالی که این سریال با تبلیغات فراوانی و تصاویر زندگی لوکس و لاکچری شخصیت هایش توانست در چند قسمت ابتدایی مخاطب فراوانی کسب کند، اما در ادامه کار ضعف‌های اساسی از خود نشان داد با این حال همچنان سریالی پربیننده ماند. شاید یکی از دلایلش این بود که قصه و ساخت سریال بسیار سطحی، عجیب و بد بود.

مخاطبان زیادی با وجود اینکه از آن هیچ دلخوشی نداشتند، اما تاکنون آن را پیگری کرده‌اند، بسیاری فقط به دنبال آنند که ببینند این سریال چگونه جمع خواهد شد. "دل" شباهت‌هایی به فیلم‌های کلیشه‌ای هندی دارد و حتی اغراق‌های هندی‌وار و عجیبی در هر قسمت آن دیده می‌شود. برخی آن را شبیه سریال‌های ترکیه‌ای رایج در شبکه‌های ماهواری‌ای فارسی زبان همچون "جم" می‌دانند. ریتم کند سریال بازی‌های تصنعی و بسیار اغراق شده آن بار‌ها مورد انتقاد مخاطبان قرار گرفته است. محتوای سریال نیز حرف و حدیث‌های فراوانی را در پی داشته از جمله اینکه دل تلاش می‌کند یک متجاوز را تبرئه کند.

تکرار، تکرار و تکرار چیزی است که مخاطبان را آزار داده است. مسعود فراستی منتقد مشهور درباره دل گفته است: "پنج دقیقه از این سریال را دیدم و شش دقیقه از آن اسلوموشن بود! … تاحالا آب بستن تا این حد را ندیده بودم! … حالا چی نشون می‌داد به کنار. مطلقاً کارگردانی، بازیگری، قصه و هیچ چیز دیگری هم در کار نبود و جالب اینجاست که کارگردان این سریال، درس کارگردانی در یکی از موسسات هم می‌دهد و این یعنی وضعیت فاجعه!"
 
یکی از انتقادات جدی بازی بازیگران مشهور سریال است به ویژه بازی ساره بیات در نقش رستا بحث برانگیز شده است.
 
ماجراهای یک سریال پربیننده اما منفور!به عقیده برخی منتقدان هر قسمت سریال دل که بیش از ۵۰ دقیقه است، ۲۰ دقیقه مفید هم ندارد، باقی آن بازگشت به گذشته و تکرار اتفاقات قبل، کلیپ و موزیک و تصاویر زائد است. خبرنگاری در این باره گفته است «برای نوشتن یادداشتی، ۱۵ قسمت سریال «دل» رو تو یه یک ساعت دیدم بدون اینکه لحظه‌ای از داستان جا بمونم! همین قدر زباله ...»

سبک زندگی نمایش داده شده در دل نیز بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است. فلور نظری از بازیگران سینما و تلویزیون با انتقاد از شیوه طراحی لباس و گریم بازیگران این سریال گفته است: «شما چند درصد جامعه را می‌شناسید که در خانه با کراوات بچرخد و زندگی کند؟ یا با میک آپ بسیاری مشغول درست کردن غذا باشد. ماشین‌ها همه بنز و بی. ام. و... این سریال‌ها کجای ایران را نمایش می‌دهند و چه ارتباطی با جامعه ایرانی دارند؟»

بسیاری از مخاطبان معتقدند سریال به هیچ عنوان کشش ۴۰ قسمتی شدن را نداشت، با این حال سخنان منوچهر هادی نشان می‌دهد که قرار بوده که تعداد قسمت‌های سریال بیشتر هم باشد. هادی در برنامه کافه آپارات گفت که از قسمت ۴-۵ تا قسمت ۱۰، وقتی متوجه شده انتقادات زیاد است و حوصله مخاطب سر می‌رود، تصمیم گرفته سه قسمت از سریال کم کند و این مجموعه را از ۴۳ قسمت به ۴۰ قسمت کاهش دهد.

منتقدان دل در صفحات مجازی منوچهر هادی مدام به او گوشزد می‌کنند که دیگر فیلم نسازد. با وجود این حجم از انتقادات منوچهر هادی واکنش منطقی نشان داده و حتی برخی انتقادات را از طریق صفحه اینستاگرامش منتشر می‌کند. البته در این بین عده‌ای نیز هستند که از روند سریال دفاع می‌کنند، اما تعداد آن‌ها اندک است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۰۹۱۸۵۱۳:۲۳:۳۹ ۱۳۹۹/۷/۲
مثل بقیه سریالها زیر دل میزنه
ایرانی۱۶۰۹۱۹۳۱۳:۲۶:۰۲ ۱۳۹۹/۷/۲
از همسر محترم کارگردان عزیز سریال دل بپرسید. که در توئیت خودش همه را حسود و نا فهم خواند و کارگردان سریال را تنها کارگردان دنیا که سرش به تنش میارزد معرفی فرمودند
ناشناس۱۶۰۹۹۱۵۲۰:۴۳:۳۶ ۱۳۹۹/۷/۲
خوب بنده خدا از کار همسرش دفاع کرده. سریالش اگه خوب نبود نباید کل کارهای بنده خدارو بی ارزش کنن. سلیقه ها متفاوته. الان سریال عاشقانه بسیار عالی بود. دل هم خدایی از مانکن خیلی بهتر بود. کسی هم دوست نداشت همون اول فیلم متوجه میشه که خوب نگاه نکنن.
ناشناس۱۶۰۹۲۰۰۱۳:۲۹:۰۸ ۱۳۹۹/۷/۲
من نمی دانم چه کسی با کت و شلوار و کراوات در خانه راه می رود و می خوابد.مردم را مسخره کردید یا ..
ناشناس۱۶۰۹۵۳۶۱۶:۳۸:۲۲ ۱۳۹۹/۷/۲
از سریال های بیخود تلویزیون سرگرم کننده تر بود
ناشناس۱۶۰۹۵۷۹۱۷:۰۱:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۲
فیلم دل رو فقط کش دادن و پایان قشنگی نداشت منظورم آرش و رستا بود خیلی خلاصه شون کرده بودند
ناشناس۱۶۰۹۶۲۲۱۷:۲۸:۴۶ ۱۳۹۹/۷/۲
چرا فیلمه خیلی خوبیه ممنون از سازنده فیلم
ثابتی۱۶۰۹۶۸۳۱۸:۰۰:۴۲ ۱۳۹۹/۷/۲
یقین دارم که اگر کارگردان این فیلم ، کارگاه لبنیاتی داشت ، بجرم آب بستن به شیر میلیونها تومن جریمه و تعطیلی دکانش ، توبیخ میشد
رستا۱۶۰۹۷۲۹۱۸:۲۸:۱۳ ۱۳۹۹/۷/۲
همش تقصیر رستاس رستا .. رستا .. آهای رستا .. هوی رستا رستاااا
علی۱۶۰۹۸۰۶۱۹:۲۲:۳۷ ۱۳۹۹/۷/۲
والا همگناه تموم شد دیوانمون کردن این دیگه چیه این هنوز تموم نشده
ناشناس۱۶۰۹۸۰۷۱۹:۲۲:۵۰ ۱۳۹۹/۷/۲
بلای جان ما ایرانی ها فرهنگ به شدت مسموم خود بزرگ بینی است که دقیقا از ناتوانی ما سرچشمه میگیره و با حرفهای قلمبه سعی در مخفی کردن آن داریم
نازنین زهرا۱۶۰۹۸۵۳۱۹:۵۸:۲۶ ۱۳۹۹/۷/۲
بهترین و عالی ترین سریالیه که تا به حال دیدم متاسفانه ما انسان ها اینطور هستیم که وقتی یک شخص یا یک گروه موفق میشن اونا رو میکوبیم بیاید رفتارمون رو درست کنیم
ناشناس۱۶۰۹۸۶۲۲۰:۰۸:۳۹ ۱۳۹۹/۷/۲
مردم ما به اندازه کافی گرفتاری و ناراحتی دارند نمیدونم این نمک چیه که به زخم مردم میریزند؟ از ارائه یاد بگیرید ! الان همه مردم فیلم ترکیه ای میبینن
فرشید۱۶۰۹۹۴۱۲۰:۵۶:۳۴ ۱۳۹۹/۷/۲
بسکه مزخرف بود آنقدر طول دادن تا ..
سید۱۶۰۹۹۴۵۲۰:۵۹:۴۴ ۱۳۹۹/۷/۲
بابا هر قسمت را 2 برابر قیمت میفروختید اینهمه آب نمی بستید توش وقت مردم هم گرفته نمیشد
امیر۱۶۰۹۹۷۱۲۱:۲۲:۳۱ ۱۳۹۹/۷/۲
باسلام متاسفانه شخصیت های اصلی سریال آرش و رستا بازی بسیار ضعیف و خلاف انتظار بیننده را ارایه دادن و همانطور که سایرین گفتن در هر قسمت فقط چند دقیقه اندک مفید است و تمام زمان به موزیک و فلاش بک به گذشته است
ناشناس۱۶۱۰۱۵۶۲۳:۲۱:۵۷ ۱۳۹۹/۷/۲
این همه آرایش و تجمل گرایی. اگر کسی شما را الگو قرار دهد و در آن تاثیر بگذارد جواب خدا رو چطور میخواهید بدهید؟؟
ناشناس۱۶۱۰۱۵۸۲۳:۲۳:۲۴ ۱۳۹۹/۷/۲
سادگی بسیار زیباست.
ناشناس۱۶۱۰۲۲۶۰۰:۲۶:۵۷ ۱۳۹۹/۷/۳
آقای هادی طنز بسازه بهتره رحمان 1400 عالی بودسریال دل واقعا خسته کننده بود
ناشناس۱۶۱۰۲۴۰۰۰:۵۱:۴۴ ۱۳۹۹/۷/۳
یک سوال. اسپانسر ساخت این فیلم ها احتمالا دولتی است. چون یک شخص سرمایه گذار اینجوری پولش را دور نمی ریزد.
سارا۱۶۱۰۲۵۶۰۱:۰۳:۵۹ ۱۳۹۹/۷/۳
واقعا متاسفم که ۴۰هفته پای فیلم نشستم قسمت آخرش خیلی افتضاح بود خیلییییی
منیر۱۶۱۰۲۵۷۰۱:۰۴:۲۵ ۱۳۹۹/۷/۳
سلام،بابا چه خبره،اینقدر سروصدا نداره،خب یک سریال ساخته،کمی طولانی شده،دست بردارید واینقدر تو ذق طرف نزنید،به خدا دستشون درد نکنه از سریالای ترکی وغیره که خیلی بهتر بود،وانشالله در آینده یک سریال عالی میسازن، دوستشون دارم،جوان هستن وفرصت بسیار،موفق باشین
ناشناس۱۶۱۰۴۲۶۰۸:۲۲:۳۵ ۱۳۹۹/۷/۳
بد و خوب بازی کردن بخورد برسرمان خانم بیات اول بروند برای پف کبودی زیر چشم دکتر بهداد و سخنگو هم بروند از هنرپیشه های ترک وهندی یاد بگیرند کمی ورزش کنند و با شکمهای باد کرده و لباسهای تنگ زشت قبول نکنند که برای خانه های تریلیارد .. فیلم بازی کنند. و خانم ناصر پس از.. جراحی شب و صبح و.. سه خروار گریم آرایشی.. بابا برین کمی بخونین و فیلم ببنین. و کارگردان آخه کدوم بیمار از کما بیرون ا‌مده از تخت icu می پره رو صندلی و بلبلی حرف میزنه چرا خجالت نمیکشین شعور .. مردم رو چی فرض کردین حالمان بهم ریخت
دریای پارس۱۶۱۰۷۲۵۱۲:۵۴:۳۸ ۱۳۹۹/۷/۳
به دل بیننده ها نشسته چرا میخواهید نظر خودتونو تحمیل کنید؟
ناشناس۱۶۱۱۲۸۳۱۹:۳۳:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۳
مثل خیلی ازسریالهای دیگر سردوبی روح که قابل چشمان نازنین مردم ایران نبود

پربحث‌های هفته

 1. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 2. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 3. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 4. قالیباف کرونا گرفت

 5. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 6. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 7. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 8. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 9. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 10. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 11. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 12. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 13. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 14. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 15. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 16. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 17. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 18. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 19. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 20. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 21. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 22. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 23. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

 24. ترامپ چگونه رژیم‌های عربی را وادار به سازش با صهیونیست‌ها کرد؟

 25. باهنر: در برجام گل‌هایی زدیم و گل‌هایی هم خوردیم/ احمدی‌نژاد میگفت می‌خواهم با سرعت ۱۴۰ كیلومتر بروم/ اصلاح‌طلبان نمی‌توانند خودشان را از دولت مبرا کنند

آخرین عناوین