ظریف: آمریکایی‌ها از روش قلدری استفاده می‌کنند/ برای ایران تفاوتی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود

گروه جهان الف،   3990629159 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: اسنپ بکی در قطعنامه ۲۲۳۱ وجود ندارد و آمریکایی‌ها باور ندارند قطعنامه‌ها برمی‌گردد.

ظریف: آمریکایی‌ها از روش قلدری استفاده می‌کنند/ برای ایران تفاوتی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (شنبه) در برنامه گفت‌وگوی ویژه شبکه دوم سیما به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی از جمله تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه پرداخت و به سؤالات مطرح شده پاسخ گفت.

*کشورها معتقدند آمریکا جایگاهی ندارد

وی درباره اینکه پیش از این درباره مکانیسم ماشه گفته بود امشب هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد، عنوان کرد: کلیه اعضای شورای امنیت، به استثنای آمریکا و تنها یک کشور دیگر رسما اعلام کردند اقدام آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسند. شما دو حالت دارید، یک زمان است که کشورها با آمریکا مخالفند، یک زمان است که معتقدند آمریکا جایگاهی در قضیه‌ای ندارد. الان حالت دوم را داریم و کشورها معتقدند آمریکا جایگاهی ندارد.

وزیر امور خارجه با اشاره به قطعنامه پیشنهادی اخیر آمریکا به شورای امنیت برای تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی ایران بیان کرد: ایران بعد از قطعنامه ۲۲۳۱ تحریم تسلیحاتی نبود، بلکه برای خرید و فروش سلاح نیاز به مجوز شورای امنیت داشت. در صورتی که در قطعنامه ۱۹۲۹ ایران تحریم بود و کشورها موظف بودند جلوگیری کنند. در این جا ما موظف بودیم از شورای امنیت مجوز بگیریم.

وی توضیح داد: این شرایط در پایان ماه اکتبر یعنی پنج سال بعد از تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ تمام می‌شود. آمریکایی‌ها قطعنامه‌ای را مطرح، ولی بعد تعدیل کردند و از یک قطعنامه ۳۵ بندی به چهار بندی تغییر دادند که دو کشور مخالفت کردند و ۱۱ کشور رای ممتنع دادند و حتی نیاز به وتو هم پیدا نکرد، چون ۹ رای نیاورد، ولی اینجا یک وضعیت متفاوت است، اینجا ۱۳ کشور رسما به رئیس شورای امنیت نامه نوشتند و گفتند اقدام آمریکا برای استفاده از سازوکار حل و فصل اختلافات را قبول ندارند.

*اسنپ بکی در قطعنامه ۲۲۳۱ وجود ندارد/ آقای پامپئو هم قطعنامه ۲۲۳۱ را نخوانده

وزیر خارجه با بیان اینکه هم اسم ماشه و هم اسنپ بک که آمریکا استفاده می‌کند، هیچ کدام در قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام نیامده است،  اظهار داشت: آمریکایی‌ها در ابتدا یک کلک تبلیغاتی زدند، چون مردم آمریکا و خبرنگاران و این گونه که ظاهرش نشان می‌دهد خود آقای پامپئو هم قطعنامه ۲۲۳۱ را نخوانده‌اند و بیشتر به صحبت‌های کری و اوباما استناد می‌کند.

ظریف گفت: اسنپ بکی در قطعنامه ۲۲۳۱ وجود ندارد. بولتون اخیرا در مقاله‌ای که نوشته عنوان کرده سازوکار بازگرداندن قطعنامه‌های قبلی، یک سازوکار پیچیده و طولانی است. آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند از این سازوکار استفاده نکنند، چون مطمئن بودند زمانی خارج می‌شوند اگر می‌خواستند وارد این سازوکار شوند، شکست می‌خوردند. الان آمریکا می‌گوید من حق دارم از این سازوکار استفاده کنم. پامپئو می‌گوید یک سازوکار ساده است و ما اطلاعیه را می‌دهیم و یک ماه بعد قطعنامه‌ها برمی‌گردد، آن را نخوانده است و الان منتظر است فیلم برجام بیاید بیرون. چون خیلی‌ها کتاب نمی‌خوانند و منتظرند فیلم آن بیرون بیاید. این بار ۱۳ کشور نامه نوشتند و گفتند آمریکا حق این کار را ندارد، آن کشوری که به ادامه محدودیت‌های تسلیحاتی ایران رای داده بود، اینجا سکوت کرده و حتی از آمریکا حمایت نکرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد:  اینگونه نیست که برخی ادعا کنند اسنپ بک برای این است که یک کشور علیرغم مخالفت بقیه تحریم‌ها را برگرداند، الان وضعیت این است که همه اعضای شورای امنیت به استثنای خود آمریکا یا سکوت کرده‌اند یا کتبا نوشته‌اند اصلا آمریکا در این اتاق جا ندارد که صحبت کند و ما موافق یا مخالف باشیم.

ظریف افزود: آمریکایی‌ها ادعا می‌‌کنند ۱۲ شب به وقت گرینویچ یا ساعت هشت شب به وقت واشنگتن یعنی حدود چند ساعت دیگر پایان ۳۰ روز است و قطعنامه‌ها برمی‌گردد، ولی خودشان می‌دانند که این ادعایشان باطل است.

وی توضیح داد: آمریکایی‌ها می‌دانند این اتفاق نمی‌افتد و آمدند از روش قلدری خودشان استفاده کرده و گفتند هر کس به ایران سلاح بفروشد، تحریم می‌کنیم. همین اعلام نشان می‌دهد خود آمریکایی‌ها باور ندارند قطعنامه‌ها برمی‌گردد. چون وقتی ۱۹۲۹ تصویب شد، آمریکا نگفت هر کسی به ایران سلاح بفروشد من تحریم می‌کنم چون آن وقت قطعنامه شورای امنیت بود.

وی گفت: چون آمریکا می‌داند قطعنامه شورای امنیت نیست، مجبور است به راه‌حل قلدری متوسل شود که همیشه داشته از آن استفاده کند.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: بولتون در آمریکایی‌ها تنها کسی است که قطعنامه را خوانده است و خودش آن را نوشته است. فرمان اجرایی اوباما را قاب کرده بود به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهایش در اتاقش گذاشته بود. یکی از دلایلی که بولتون استناد کرده با برجام و ۲۲۳۱ مخالفت کرده این است که آن جایی که ما می‌توانیم قطعنامه‌ها را برگردانیم همان جا وتوی ما را نابود می‌کند و منافع راهبردی ماست که وتو حفظ شود.

*آمریکا یک استدلال بچه‌گانه می‌کند

 رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: در قطعنامه ۲۲۳۱ اشاره‌ای شده به اعضای برجام که نام کشورها آورده شده است و آمریکا در زمان تصویب برجام آمریکا عضو برجام بوده است. یک کسی مثال خوبی زد گفت شما ازدواج کردی در سند ازدواج اسم شما به نام زوج و اسم فرد دیگری به نام زوجه است بعد چند سال طلاق می‌دهی و بعد از چند سال به دادگاه مراجعه می‌کنی و می‌گویی من زوج هستم بله ولی الان دیگر زوج نیستی. آمریکایی‌ها از یک سال و خرده‌ای پیش اعلام کردند که چه نشسته‌اید که اکتبر ۲۰۲۰ تحریم‌های ایران پایان می‌یابد و سایت وزارت خارجه آمریکا روزشمار گذاشت و از خرداد ماه امسال پیش نویس قطعنامه ارائه و تلاش زیادی کردند و خودشان را کنج دیوار گذاشتند، دیدند قطعنامه‌شان به نتیجه نمی‌رسد و گفتند خیلی‌ها می‌گویند پایان محدودیت تسلیحاتی ایران مخالفیم و یک قطعنامه ۳۵ بندی را به چهار بندی تبدیل کردند و به رای گذاشتند و دو رای آوردند و بعد از آن به این سازوکار متوسل شدند.

به گفته ظریف آمریکا یک استدلال بچه‌گانه می‌کند، که من اسمم در قباله ازدواج است و من حق دارم راجع به ازدواج صحبت کنم، در حالی که نامش در قباله است ولی خودش از آن خارج شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: آمریکایی‌ها یک قاعده قلدری دارند که همواره استفاده کردند و اینجا ممکن است استفاده کنند، البته جامعه بین‌الملل باید تصمیم بگیرد که در مقابل قلدری چه اقدامی کند. با توجه به نفوذ آمریکا در بازار مالی توانست قلدری خود را در حوزه تحریم‌های مالی به نتیجه برساند؛ البته تمام کسانی که رعایت می‌کنند می‌گویند علیرغم اینکه می‌دانیم غیرقانونی است رعایت می‌کنیم چون زور دارد و فشار وارد کند. آنها به این نکته توجه نکردند که همان قاعده برای آنها وجود خواهد داشت، پس فردا آمریکا با پروژه نورد استریم هم چنین خواهد کرد، اگر به یک قلدر یک بار اجازه دهی باز هم قلدری می‌کند. یقه آلمان و نزدیک‌ترین متحدش را گرفته است، لذا این رفتار آمریکا رفتار جدیدی نیست.

*از تشکیل سازمان ملل از ۱۹۴۵ تا امروز آمریکا ۱۲۰ مورد تحریم کرده است

وی افزود:‌ از تشکیل سازمان ملل از ۱۹۴۵ تا امروز آمریکا ۱۲۰ مورد تحریم کرده است. یعنی به عنوان یک ابزار هر روز از آن استفاده می‌کند. من به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد سازمان ملل در مجمع عمومی سخنرانی دارم که یک نقشه از این تحریم‌های آمریکا نشان خواهم داد که تمام دنیا به استثنای قسمت کوچکی تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا قرار دارد. زمان قلدری رو به پایان است البته آمریکا حضور قدرتمندی در بازارهای پولی و مالی دنیا دارد و به همین خاطر چین و اروپا تلاش می‌کنند از ارزهای ملی خود استفاده کنند.

*اروپایی‌ها از اول انقلاب تاکنون به ما سلاح نفروختند/بعید می‌دانم تحریم‌های ثانویه آمریکا مانعی برای این کشورها در این حوزه باشد

ظریف درباره واکنش جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: اروپایی‌ها از اول انقلاب تاکنون به ما سلاح نفروختند و زمانی که تحریم قطعنامه ۱۹۲۹ علیه ما در سال ۸۹ آمده و انقلاب سال ۵۷ بوده و ما هشت سال درگیر جنگ بودیم. یک پویشی با فشار درست کردند به نام واسنار که در طول جنگ تحمیلی به دست ایران سلاح نرسد. به لطف خدا و تلاش بزرگان ما در نیروهای مسلح توانستیم در بسیاری از موارد خودکفا باشیم، در مواردی که نیاز به خریدهای تسلیحاتی داریم از این به بعد محدودیت سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل برداشته می‌شود و کشورها این اجازه را دارند که با ایران معامله تسلیحاتی کنند.

وزیر خارجه یادآور شد: ما هیچ وقت از بزرگ‌ترین خریداران سلاح نبودیم، یک چهارم کل خریدهای تسلیحاتی دنیا در منطقه خلیج فارس انجام می‌شود و جمهوری اسلامی ایران در این خریدهای تسلیحاتی در منطقه خلیج فارس هیچ حضوری ندارد و ما می‌توانیم از این پس با کشورهایی که ارتباط راهبردی دارند مثل روسیه و چین نیازهای خود را تامین کنیم. ما بحمدالله در بسیاری از زمینه‌های دفاعی خودکفا هستیم و حتی توان صادرات سلاح داریم و در جاهایی که نیاز داریم می‌توانیم از این به بعد از این کشورها خریداری می‌کنیم و بعید می‌دانم تحریم‌های ثانویه آمریکا مانعی برای این کشورها در این حوزه باشد.

*اگر قطعنامه ۱۹۲۹ قرار بوده برگردد، چه اتفاقی باید بیفتد؟

وی همچنین گفت:‌ اگر آمریکا ادعا کند قطعنامه ۱۹۲۹ برگشته، البته با تحریم‌های ثانویه‌ای که انجام می‌دهد خودش می‌پذیرد برنگشته است. اگر قطعنامه ۱۹۲۹ قرار بوده برگردد، چه اتفاقی باید بیفتد؟ طبق مقررات ملل متحد وقتی قطعنامه لازم الاجرایی صادر می‌شود کشورها موظفند در قوانین داخلی خود بیاورند، اگر قطعنامه گفته کشورها حق ندارند به ایران سلاح بفروشند باید در قانون داخلی خود بیاورند و چیزی را تصویب کنند، باید به کمیته‌ای که در شورای امنیت مرکب از همه اعضا تشکیل می شود گزارش بدهند یک گروه کاری هم در دبیرخانه است که نظارت می‌کند، یعنی چندین مکانیسم است. مکانیسم ملی، اجرایی دبیرخانه‌ای و مکانیسم سیاسی شورای امنیت نیاز است و هیچ کدام از اینها رخ نمی‌دهد، چون قطعنامه‌ای وجود ندارد. وقتی ۱۹۲۹ تصویب شد، همه اینها اتفاق افتاد.

به گزارش فارس، ظریف ادامه داد: براساس قطعنامه ۲۲۳۱ اکثر کشورها قوانین داخلی خود را لغو کردند، یکی از دلایلی که اجرای ۲۲۳۱ طول کشید، این بود که کشورها باید بعد از ۲۲۳۱ می‌رفتند همان قوانینی که برای ۱۹۲۹ تصویب کرده بودند لغو می‌کردند، هیچ کدام از این کارها اتوماتیک رخ نمی‌دهد و روندی را طی می‌کند. الان اکثر کشورها مقررات ۱۹۲۹ را لغو کردند و باید دوباره برگردند که این اتفاق نمی‌افتد. سازمان ملل و دبیرخانه سازمان ملل باید هیأت را ایجاد کند که نمی‌کند و شورای امنیت کمیته ۱۵ نفره نظارت را ایجاد کند که اسمش کمیته ۱۷۳۷ است و چون براساس قطعنامه ۱۷۳۷ تشکیل شده و آن هم تشکیل نخواهد شد. 

*از نظر جامعه بین‌المللی ۱۹۲۹ وجود ندارد که بخواهد اجرا کند/حتما واکنش نشان می‌دهیم

وی گفت: آمریکا نمی‌تواند، ولی این کار را خواهد کرد و احتمالا ادعا کند که ۱۹۲۹ برگشته است و من طبق بند ۹ و ۱۳ و ۱۷ این حق را دارم و سایر بندها، این اقدام آمریکا راهزنی دریایی است و اگر بخواهد مانعی ایجاد کند. اگر براساس ۱۹۲۹ بود که ما ۱۹۲۹ را نامشروع می دانستیم، ولی جامعه بین‌المللی معتقد بود که این قطعنامه شورای امنیت است و آن وقت می‌گفت ۱۹۲۹ را اجرا می‌کنم، ولی الان اگر بخواهد چنین کند درست است می‌گوید من ۱۹۲۹ را اجرا می‌کنم، ولی از نظر جامعه بین‌المللی ۱۹۲۹ وجود ندارد که بخواهد اجرا کند. عین این است که یک آدم قداره‌بند سر کوچه بایستد و هر کس بخواهد رد شود باید ۱۰ تومان به من باج بدهد.

ظریف خاطرنشان کرد: آمریکا قبلا کشتی‌هایی که متعلق به ایران نبودند و میعانات ایران را حمل می‌کردند در نزدیکی ونزوئلا ضبط کرد، آنها به دادگاه شکایت کرده و این اقدام آمریکا را راهزنی دریایی برشمردند و اگر چنین رخ دهد راهزنی دریایی است و حتما جمهوری اسلامی واکنش نشان خواهد داد. جمهوری اسلامی یک کشور قدرتمند است و در مقابل اقدامات خلاف قانون آمریکا واکنش نشان داده است و ما معتقدیم این یک ژست سیاسی بوده و آمریکا وارد این حوزه نخواهد شد.

وی تصریح کرد: ولی به همه رسما اعلام می‌کنیم اگر آمریکا بخواهد به ادعای ۱۹۲۹ چنین اقدامی را انجام دهد، از نظر قوانین بین‌المللی این اقدامش راهزنی دریایی است و با آن برخورد می‌شود و خود آمریکا مسئول عواقب آن خواهد بود.

* چه زمانی ایران از مکانیسم حل و فصل اختلاف داخل برجام استفاده کرد

وزیر خارجه درباره استفاده ایران از مکانیسم حل و فصل اختلاف بیان کرد: اولین باری که ایران مکانیسم حل و فصل اختلاف داخل برجام را راه انداخت در نوامبر ۲۰۱۶ و آبان و آذر ۱۳۹۵ و زمان اوباما بود که آمریکا قانون تحریم‌های ایران را تمدید کرد کنگره برای ۱۰ سال تمدید کرد، ولی اوباما امضا نکرد ولی وتو نکرد و یکی از معدود قوانینی است در آمریکا که بدون امضای رئیس جمهور برای اجرا می‌رود.  همان زمان ما براساس بند ۳۶ برجام روند حل و فصل اختلافات را شروع کردیم بعد از اینکه در ۱۳۹۷ آمریکا از برجام خارج شد باز هم روند حل وفصل اختلافات را براساس بند ۳۶ شروع کردیم در نوامبر ۲۰۱۸ طی نامه‌ای که به مسئول وقت اتحادیه خانم موگرینی نوشتم گفتم ما روند حل و فصل اختلافات را شروع و به پایان رساندیم. 

ظریف عنوان کرد: ما دو مرحله اول را پیش رفتیم و طرف مقابل به کمیته نرفت و بعد از خروج آمریکا از برجام ۱۱ تعهد به ما دادند در دو جلسه وزرا پیگیری کردیم که انجام نشد ما بعد از آن گفتیم ما براساس ماده ۳۶ به سمت کاهش تعهدات می‌رویم از اردیبهشت ۱۳۹۸ شروع کردیم در پنج مرحله تعهدات برجامی را کاهش دادیم این کاهش دادن تعهدات برجامی در اجرای مکانیسم حل و فصل اختلاف است. 

وی گفت: امروز تقریبا به غیر از بحث نظارت‌ها که ما نظارت‌ها را کماکان حفظ کردیم که به دنیا نشان بدهیم برنامه سلاح نداریم محدودیت‌هایی که در برجام پذیرفته بودیم همه را کنار گذاشتیم چون در برابر نقض آمریکا و نقض اروپا و یا لااقل ناتوانی اروپا از اجرای تعهداتشان ما به اقدام اجرایی رسیده‌ایم. اروپایی‌ها آمدند در برابر این اقدام ما روند حل و فصل اختلاف در دی ماه سال گذشته شروع کردند که هنوز به مرحله اول نرسیده و جلسه کارشناسی تشکیل نشده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: ما گفتیم اقدام ما در چارچوب ماده 36 برجام بوده است و ما روند حل و فصل اختلاف را دنبال کردیم. 

وی گفت: جمهوری اسلامی چه در قضیه کاهش اقدامات در برجام طبق برجام سیاسی و حقوقی عمل کرده و دست بالا را دارد.

وزیر خارجه بار دیگر تأکید کرد: هیچ حالت خودکار و اتوماتیک و اسنپ بکی وجود ندارد. برخی دوستان ما چنین تبلیغ کردند اصلا این خبرها نیست.

ظریف به بولتون اشاره کرد و افزود: برخی می‌گویند چرا صبر می‌کنید ما گفتیم ما می‌خواهیم حقوقی اقدام کنیم. امروز اروپا نمی‌تواند بگوید کاهش تعهدات ایران خلاف برجام بوده است. این روند بازدارنده بوده است.

وی گفت: حقوق بین‌الملل و قواعد بین‌المللی در جامعه بین‌المللی جای قدرت را نمی‌گیرد. قدرت یک ضرورت است حقوق بین‌المللی و روابط بین‌المللی یک عامل قدرت است و قدرت را تعدیل می‌‌کند. منشور ملل توسل به زور را منع کرده کوبا 90 کیلومتر با آمریکا فاصله دارد و 70 سال با کوبا دعوا دارد و توان نظامی دارد کوبا را سرنگون کند چرا چون ممنوعیتی است. معنی‌اش این است که آمریکا به خاطر یک محدودیت حقوقی نمی‌تواند آنچه را زور دارد انجام دهد. آنچه توافق و قاعده حقوقی ایجاد می‌‌کند ایجاد تعادل است. 

ظریف خاطرنشان کرد: برجام نمی‌تواند قدرت آمریکا را در بازارهای مالی به هم بزند. شورای امنیت با وجود آمریکا ده‌ها قطعنامه علیه اسرائیل دارد کدام یک اجرا شده است. مجمع عمومی صدها قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی دارد کدام اجرا شده است. البته این بدان معنا نیست که این قطعنامه‌ها بی معناست.

وی گفت: برجام علی‌رغم اینکه آمریکا برجام را نقض کرده بود و خیلی از دوستان ما در داخل نعش برجام را تشیع جنازه کردند ول این برجام نیمه جان آمریکا را در شورای امنیت دو بار شکست داد. توافق بین‌المللی قرار نیست روابط قدرت دنیا را به هم بزند آنها وجود دارد این تعدیلش می‌کند.

ظریف بیان کرد: آنچه ایران را قوی کرده این واقعیت است که ما به مردم خودمان تکیه کردیم. قدرت ما مردم خودمان و نیروهای مسلح ما هستند که آنها هم برخاسته از این مردم است. ممکن است سختی‌هایی را تحمل کرده باشیم امروز مردم ما در فشار و مضیقه هستیم من به عنوان خدمتگزار شرمنده مردم هستم که این فشارها را تحمل کردند. اگر آمریکا موفق شده بود با فشارش مردم را به زانو دربیاورد شرایط به گونه دیگری بود. آمریکا فکر می‌کرد می‌تواند این مردم را به زانو در بیاورد.

وی افزود: علتی که ما قدرتمندیم این است که ما کشور قانونمندی هستیم و کشور قابل اعتمادی هستیم و دوستانی داریم که با روش هژمونیک برخورد نمی‌کنیم به روش تعامل با کشورهای منطقه رفتار می‌کنیم، اگر ما هزینه‌ای در منطقه می‌کنیم عربستان صدها برابر ما هزینه می‌کند  ولی موفق نمی‌شود چون روابط خود را به گونه‌ای دیگر ترسیم کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره اینکه آمریکا از ایران چه می‌خواهد؟ خاطرنشان کرد:‌ از سال ۱۳۷۱ که دیوار برلین فرو ریخت شرایط گذاری در دنیا داریم که رقابت‌ها در این شرایط سنگین می‌شود آمریکایی‌ها خیال کردند نظم آمریکایی را ایجاد می‌کنند و معلوم شد اشتباه کردند بعد تلاش کردند با استفاده از نیروی نظامی خود آمریکا در حوزه امنیت برتری دارد و ۶۰۰ میلیارد دلار هزینه نظامی می‌کند و احساس می‌کنند هر موضوعی را امنیتی کنند موفقیت به دست می‌آورند. 

وی گفت: یک کشوری پیدا شده به اسم ایران زیر بار این نمی‌رود. چرا اینقدر الان رویارویی آمریکا با چین شدید شده است چون چین یک مدت سیاست را پیاده کردند و آمریکا از دوران اوباما به این نتیجه رسید چین  در حال تبدیل شدن به قدرت اول دنیا است. 

ظریف خاطرنشان کرد: الان آمریکایی‌ها می‌گویند سه کشور مانع هژمونی ما هستند ایران، چین و روسیه و البته اشتباه می‌کنند دوران هژمونی به سر آمده است. اگر این سه کشور در برابر هژمونی آمریکا نایستند خیلی عوامل دیگر هستند که مقابل آمریکا می‌ایستند و وارد دنیای پسا آمریکایی شده‌ایم و پذیرش این واقعیات برای آمریکا سخت است. اصولا هم شرایط جهانی به گونه‌ای است که آمریکا نمی‌تواند چنین نقشی را ایفا کند چه ایران باشد چه نباشد.

وی درباره اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه اگر رای بیاورم ظرف یک ماه با ایران به توافق می‌رسم ترامپ توبه کند و خسارت پرداخت کند و تعهد کند ولی خیلی کارها باید انجام دهد ما نباید کاری کنیم به او ربط دارد. میز برجام همیشه بوده و آمریکا کنار رفته است و اینکه بخواهد به این میز برگردد به این راحتی نیست سردار بزرگ ما را شهید کرده باعث کشتار مردم ما شده و خسارت‌های زیاد وارد کرده است. اما آنها این توان را ندارند. اگر راجع به خودش صحبت می‌کند بحث دیگری است کسی که سردار سلیمانی را شهید کرده باید در برابر این اقدام پاسخگو باشد.

ظریف خاطرنشان کرد: کسی که امروز مانع دسترسی مردم ما به دارو می‌شود کسی که باعث شده اقتصاد کشور ما اینقدر ضرر کند در این دو سه سال و خودش اذعان می‌کند الحمدالله که نابود نکرده است و مردم سختی کشیدند و اصلا در موضعی نیستم که بگویم اتفاقی نیفتاده است ولی این مردم اینقدر بزرگ هستند که ترامپ را شکست دادند. اگر ترامپ بخواهد همه اینها را جبران کند اقدام کند ولی این حرف‌ها فقط مصرف انتخاباتی دارد.

وی با اشاره به توافق سازش در کاخ سفید گفت: سه نفر را در کاخ سفید آوردند و امضا کردند سه دهه است این کشورها با رژیم صهیونیستی همکاری امنیتی دارند اینها فکر می‌کردند رژیم صهیونیستی می‌تواند از اینها حمایت کنند این همسایگان ما فکر نکردند این رژیم اگر مرد بود از خودش در برابر حماس و جهاد اسلامی حمایت می‌کرد.

برای ایران ترامپ و بایدن فرقی ندارند

ظریف درباره ادعای ترامپ مبنی بر دخالت ایران در انتخابات آمریکا خاطرنشان کرد: این حرف‌ها همه مصرف داخلی دارد برای ما اصلا مهم نیست ایران یک کشور مستقل است و در امور داخلی سایر کشورها دخالت نمی‌کند. اخیرا بلوایی شما در کشورهای دیگر کودتا نکنید و برای ایران هیچ فرقی نمی‌کند ترامپ بشود یا کس دیگری مهم رفتار آمریکاست مردم ایران آنقدر شجاعت دارند که نه در برابر آمریکا بلکه در برابر شش قدرت بزرگ دنیا مذاکره کنند. آمریکا نتوانست از برجام استفاده کند. ما هیچ وقت از مذاکره فرار نکردیم ولی هیچ وقت زیر بار زورگویی نرفتیم. ما شجاعت مقاومت و مذاکره را داریم طرف مقابل باید انتخاب کند ما زیر بار زور و سلطه نخواهیم رفت.

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی گفت: سه کشور به خیال خودشان قدرتمند دنیا نتوانستند در برابر زورگویی آمریکا مقاومت کنند واقعا نتوانستند حالا ممکن است خیلی تلاش نکردند ولی نتوانستند. شما ۱۱ تعهد داشتید اینستکس در آن ۱۱ تعهد نیست اینستکس مقدمه آن ۱۱ تعهد است.خودتان به ما گفتید آمریکایی‌ها نمی‌گذارند ما همیشه گفتیم اروپا به تعهداتش برگردد ما نیز به تعهداتمان برمی‌گردیم ایران برای جبران خلاف اروپا این اقدامات جبرانی را انجام داد. ما به بیاریتس آمدیم و گفتیم ما آماده‌ایم تعهدات را انجام دهیم ولی شما گفتید اگر آمریکا فشار بیاورد نمی‌توانیم.

چرا اروپا دربرابر آمریکا نمی‌ایستد؟

وی بیان کرد: مجموعه اقتصاد اروپا از آمریکا بزرگ‌تر است چرا نتوانستید در برابر زورگویی آمریکا بایستید.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره طرح‌های آمریکا و انگلیس برای محدودیت‌های تسلیحاتی نیز خاطرنشان کرد: ما مشتری سلاح اروپا نبودیم و بعد از انقلاب هم به ما سلاح نفروختند البته می‌توانستند سیاست دیگری داشته باشند. اگر طرح کلی بدهند نقض برجام است و خودشان هم می‌دانند و به همین خاطر با طرح ساده آمریکا که فقط محدودیت ادامه می‌یابد مخالفت کردند. ما اروپایی‌ها را مجبور نمی‌‌کنیم به ما سلاح بفروشند و به آنها نیاز نداریم و البته بهتر است به منطقه ما اینقدر سلاح نفروشند و آن را تبدیل به انبار باروت نکنند.

وی همچنین عنوان کرد: آمریکا هر کاری توانسته انجام داده است. تمام اقداماتی که شده نشان می‌دهد این نگرانی، نگرانی به جایی نیست از این نگرانی یک گروه‌های سودجو استفاده می‌کنند. نگرانی که آمریکا می‌خواهد دامن بزند تقاضا دارم این نگرانی را نپذیریم این نگرانی الان آینده آمریکاست که مورد تردید است و نمی‌دانند چه کسی می‌خواهد تعیین شود. بحث بر سر این است که بعد از انتخابات ترامپ نتیجه انتخابات را نپذیرد.  احتمالش این است که شب انتخابات ترامپ برده باشد در صورتی که چهار روز بعد که رای پستی شمرده می‌شود و اعضای کالج الکترال تعیین می‌شود معلوم شود بایدن۴۰۰ رای الکترال دارد ترامپ ۲۰۰ رای دارد.

ظریف افزود: برای من واضح است در برخی از شهرهای آمریکا فرد سیاه‌پوست احساس کند در پای صندوق رای امنیت ندارد. فرید ذکریا می‌گوید یک خطر واقعی در آمریکا وجود دارد که بین سه نوامبر تا یک هفته بعد اتفاقات عجیب و غریب بیفتد. با وجود ترامپی که هیچ عقلانیتی در آن نیست.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۰۳۸۷۵۰۰:۱۶:۵۴ ۱۳۹۹/۶/۳۰
ایران می خواهد با کشورهای خلیج فارس قرارداد عدم تخاصم منعقد نماید. آن کشورها نیز سعی دارند تا بر علیه ایران اقدام کنند. چه لزوم بر آن است. برای چی باید امتیاز داد.
ناشناس۱۶۰۴۰۸۹۰۸:۴۳:۵۷ ۱۳۹۹/۶/۳۰
امریکا که عملا توان هیچ کاری ندارد اروپا هم که باماست چین و روسیه هم کنار ما پس چرا اوضاع اقتصادی هر روز بدتر میشود ؟ پس تحریم فقط بهانه است
ناشناس۱۶۰۴۱۲۳۰۹:۰۴:۳۴ ۱۳۹۹/۶/۳۰
هذیان‌گویی لجوجانه آمریکا! تا حالا امریکا اینقدر خار و خفیف نشده بود ! ترامپ بی لیاقت است
ناشناس۱۶۰۴۳۳۳۱۱:۱۲:۲۵ ۱۳۹۹/۶/۳۰
روسیاه تاریخ ..
ناشناس۱۶۰۴۳۵۷۱۱:۲۳:۵۶ ۱۳۹۹/۶/۳۰
برای ایران (یعنی شما) فرقی نمیکنه که کی رئیس جمهور آمریکا بشه ولی برای ایرانی (یعنی ما ) خیلی فرق میکنه !!!
ناشناس۱۶۰۴۴۰۶۱۱:۴۷:۵۴ ۱۳۹۹/۶/۳۰
آمریکا رییس جمهور ش و ناتان یابو با این توافقات با شیخک نشینهای خلیج فارس دارند قبر این کشورها را بدست خود این کشورها میکنند و بدبخت آن ملتهاکه تا چندی دیگر اسراییل آنها را مثله خواهد کرد
ناشناس۱۶۰۴۶۴۷۱۳:۵۲:۴۱ ۱۳۹۹/۶/۳۰
استعفا بدی با این کارنامه.. بهتر نیست؟

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. نقدي بر سخنان رييس‌جمهور درباره صلح امام حسن (ع)

 4. اگر بایدن پیروز شود ...

 5. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

 6. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 7. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 8. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 9. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 10. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 11. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 12. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 13. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 14. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 15. تماشاخانه جنگ قره باغ

 16. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 17.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 18. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 19. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 20. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 21. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

 22. علت واجب بودن عفاف و حجاب برای زنان/ حیثیت زن، حریم خداوند است

 23. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

 24. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

 25. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. اگر بایدن پیروز شود ...

 2.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 3. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

 4. نیویورک‌تایمز از آمریکایی‌ها خواست به ریاست جمهوری ترامپ خاتمه دهند

 5. نماینده آمریکا در امور ایران: ترامپ یا بایدن فرقی نمی‌کند، فشار بر تهران ادامه‌ دارد

 6. محدودیت‌های تسلیحاتی ایران، پس از ۱۳ سال رسما به پایان رسید

 7. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 8. بازی با برگ کهنه "کلینتون" فرشته نجات ترامپ می‌شود؟

 9. مقام آمریکایی: ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را تا ۱۰۰ سال آینده تغییر می‌دهیم

 10. ترامپ: می‌خواهم ایران کشوری قدرتمند بدون تسلیحات هسته‌ای باشد

 11. فتوای آیت الله سیستانی درباره تحریم کالاها و شرکت‌های رژیم صهیونیستی

 12. سفیر پکن در تهران: چین و ایران شرکای جامع راهبردی یکدیگرند/ پدرخواندگی آمریکا در حقوق بشر را نمی‌پذیریم

 13. بندر بن سلطان کلید واژه عادی سازی عربستان با اسرائیل

 14. ترامپ؛ خیابان پنجم منهتن و قتل ده‌ها هزار آمریکایی !

 15. بازتاب آخرین مناظره ترامپ و بایدن در آمریکا

 16. سناتور دموکرات: وقتی داخل برجام بودیم هم فرانسوی‌ها دنبال تکمیل آن بودند/بایدن دنبال اضافه کردن به برجام است

 17. اولین حضور رسمی همسر سلطان عمان در رسانه‌ها

 18. فاکس نیوز: حامیان بایدن ۲۰۱۶ را به خاطر بیاورند !

 19. سرمای سوزان روسی در جان سعودی ها

 20. نامه ۱۲ تشکل دانشجویی به آیت الله رئیسی درباره پرونده ده ونک

 21. کمک نیروی دریایی ارتش عُمان به یک لنج ایرانی

آخرین عناوین