واکنش‌ رسانه‌های بیگانه به اعدام نوید افکاری/ تطهیر قاتل با لباس ورزشکار!

گروه جهان الف،   3990622134 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

صبح امروز حکم قصاص نفس نوید افکاری اجرا شد که با واکنش‌های متعددی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی مواجه شد.

به گزارش فارس، صبح امروز حکم قصاص نفس نوید افکاری اجرا شد که با واکنش‌های متعددی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. اما نوید افکاری که بود؟

ماجرای هشتگ‌های #اعدام نکنید برای نوید افکاری چند وقتی بود که فضای مجازی را در برگرفته بود و نکته قابل تأملِ درخواست برای عدم اعدام نوید افکاری، ورزشکار بودن او بود. تصویری از او در سالن کشتی با لبخند و چهره‌ی عرق کرده و دست به سینه، این سؤال را در ذهن‌ها ایجاد می‌کرد که این جوان ورزشکار چه کرده است که محکوم به اعدام شده است؟!

 افکاری سه سال پیش یعنی در سال 97، ترکمان از کارمندان سازمان آب منطقه‌ای شیراز را با چاقو مورد ضرب و جرح قرار داد که وی پس از انتقال به بیمارستان، جان خود را از دست داد؛ ترکمان دارای دو فرزند دختر خردسال و یک پسر نوجوان بود.

افکاری پس از دستگیری به حکم دادگاه به اعدام محکوم شد اما رسانه‌های بیگانه و معاند با مرتبط کردن اعدام او به اعتراضات مرداد 97 تلاش کردند تا روند پرونده افکاری را به سمت دیگری سوق دهد؛ در این میان، با انتشار اخباری مبنی بر پذیرش جرم با شکنجه، برخی از چهره‌های هنری و ورزشی به حمایت از او پرداختند و حتی کار به جایی رسید که ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم در توئیتی خواستار عدم اعدام او شد! 

حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی رئیس کل دادگستری استان فارس در این خصوص گفت: «این متهم 46 روز پس از ارتکاب جنایت در شهریور ماه 97 دستگیر و پرونده وی پس از تکمیل تحقیقات توسط بازپرس ویژه قتل در دادسرای عمومی و انقلاب شیراز با صدور قرار جلب به دادرسیِ معاون دادستان عمومی و انقلاب شیراز  جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک استان فارس ارسال شد.»

 وی افزود: «پس از برگزاری جلسه علنی رسیدگی به این پرونده، شعبه اول دادگاه کیفری یک استان که با حضور دو قاضی تشکیل گردید متهم اصلی پرونده را به قصاص نفس محکوم کرد؛ پس از این نیز رأی صادره با  اعتراض وکیل مدافع متهم در شعبه 35 دیوان عالی کشور بررسی که در نهایت حکم صادره مبنی بر قصاص نفس قطعیت یافت و پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و با اصرار اولیاء دم و خانواده مقتول به مرحله اجرا گذارده شد».

بعد از قصاص نفس نوید افکاری، رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی به انعکاس این خبر پرداختند. بی‌بی‌سی‌‌ فارسی با انتشار عکسی از نوید افکاری در کنار دریا، تیتر زد: «نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی اعدام شد» و در این خبر اشاره کرد که وکیل خانواده افکاری می‌گوید دستگاه قضایی برای اجرای حکم «آنقدر عجله» داشته که محکوم را از «آخرین دیدار محروم کرده است».

در گزارش بی‌بی‌سی فارسی، آمده است که ‌مهدی محمودیان، عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان هم در واکنش به اجرای حکم نوشته که وکلا در حال نوشتن لایحه درخواست بررسی دوباره پرونده بودند و انتظار اجرای حکم را نداشتند. او می‌گوید این حکم «به طور ناگهانی و بدون رعایت قوانین در ماه محرم» اجرا شده است و اشاره‌هایی نیز مبنی بر اینکه قرار بوده است که رضایت از خانواده مقتول گرفته شود، شده است.

اما شبکه ایران اینترنشنال با تیتر «علی‌رغم هشدار و درخواست‌ها نوید افکاری اعدام شد» به تحلیل روایت دلیل اعدام نوید افکاری بر اساس سناریوی خود پرداخت و عنوان کرد که به رغم هشدار و درخواست‌های فعالان و نهادهای حقوق بشری در ایران و جهان، نوید افکاری اعدام شده است. 

رادیو فردا با انتشار عکس نوید افکاری در سالن کشتی و با تیتر «نوید افکاری اعدام شد/ نوید افکاری قهرمان کشتی بود» به انتشار این خبر پرداخت. در این خبر نیز به نقل از وکیل خانواده افکاری، این حکم در حالی اجرا شده که قرار بوده «جمعی از خیرین» شهر شیراز برای «جلب رضایت خانواده مقتول» به دیدار این خانواده بروند و عنوان شد مقام‌های دادگستری استان فارس نیز با تأیید این خبر گفته‌اند که این حکم با توجه به «اصرار خانواده مقتول» بر قصاص اجرا شده است.

یورو نیوز نیز با انتشار تصویر عکس نوید افکاری در سالن کشتی و با تیتر «نوید افکاری اعدام شد» به همان مباحث رسانه‌های قبلی پرداخت. 

العربیه نیز همان عکس سالن کشتی را با تیتر «با وجود مخالفت‌ها نوید افکاری اعدام شد» منتشر کرد و به همان مضمون صحبت‌های وکیل نوید افکاری پرداخت.

سایت ایندیپندنت فارسی هم با تیتر «نوید افکاری اعدام شد» به روایت ماجرای دستگیری و روند پرونده پرداخت؛ این سایت به انتشار فیلم دوربین‌های مدار بسته از قتل هم اشاره کرد و نوشت: صدا‌و‌سیما با پخش تصاویر دوربین مداربسته مدعی شده بود که این قتل توسط برادران افکاری صورت گرفته است. این در حالی است که پیش از این، حسن یونسی، وکیل پرونده برادران افکاری، گفته بود که ویدیوی دوربین مداربسته، «مربوط به یک ساعت قبل از زمان قتل است».

شبکه VOA با تیتر «با وجود اعتراضات گسترده بین‌المللی، جمهوری اسلامی نوید افکاری را اعدام کرد»، نوشت: نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت شدگان در اعتراضات مردمی روز شنبه ۲۲ شهریور، در شیراز اعدام شد. این شبکه به اعتراض اتحادیه بین‌المللی ورزشکاران نسبت به اعدام نوید افکاری اشاره کرد و حتی تصویری که از نوید افکاری منتشر کرده بود همان تصویر حضور وی در سالن کشتی بود.

در توئیتر نیز اعدام نوید افکاری با هشتگ‌های «نوید افکاری را کشتند»، «نوید افکاری در روزی که زاده بود، سربدار شد» و ... گسترده شد.

اما در رسانه‌های داخلی کشور، خبر اعدام نوید افکاری با تیترهای «نوید افکاری قصاص شد» و «نوید افکاری اعدام شد» به تشریح موضوع از زبان حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی رئیس کل دادگستری استان فارس پرداختند.

آنچه مسلم است مانند همیشه رسانه‌های بیگانه با محتواهای گمراه کننده، مانند اینکه خیرین آمده بودند، رضایت بگیرند به دنبال ایجاد فضای ترحم‌برانگیز برآمدند در حالی که در این مدت، بر حضور افکاری در اغتشاشات تکیه شده بود و با رد پرونده قتل، موضوع رضایت از خانواده مقتول در گزارش‌های آنها جایگاهی نداشت.

پرونده قدیس‌سازی متهمان و محکومان با حربه‌هایی چون جوان بودن، ورزشکار بودن، هنرمند بودن، مادر بودن و ... از جمله پروژه‌های رسانه‌های معاند برای نشان دادن چهره سیاه از نظام جمهوری اسلامی ایران است؛ این موضوع در پرونده نوید افکاری برای اولین بار نبود و آخرین بار نیز نخواهد بود اما نکته حائز اهمیت، کسانی هستند که چون مهره‌هایی بی‌جان، در این میدان فتنه‌انگیز و مه‌آلود به بازی گرفته‌ شده‌اند و نمی‌دانند که هر تکان و حرکتی در این باتلاق موجب می‌شود، بیشتر فرو بروند. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۹۵۶۱۹۱۹:۲۳:۴۳ ۱۳۹۹/۶/۲۲
همه دنیا دارن به توحش پلیس امریکا اعتراض میکنن ولی ترامپ داره کار خودشو میکنه . اگه شبکه های خارجی واقعا نگران حقوق بشر هستن بهتره به داد مردم امریکا برسن
ناشناس۱۵۹۶۰۹۳۰۰:۳۲:۲۴ ۱۳۹۹/۶/۲۳
از همه جالبتر شبکه منتسب به سعودیهاست, یعنی همونجایی که حکم اعدام رو با شمشیر اجرا میکنن!!! فرض کن خانواده طرف رفتن جسد رو تحویل بگیرن!!!
ناشناس۱۵۹۶۲۴۶۰۵:۵۶:۲۴ ۱۳۹۹/۶/۲۳
دوماهه در امریکا هر روز اعتراضه ۱۰ نفر کشته نشدند.. اعتراضات در آبان ۹۸ به گفته وزارت کشور ۲۲۰ نفر تلفات داشت. نباید عملکردها.. را مقایسه کنیم؟
ناشناس۱۵۹۵۶۵۳۱۹:۵۱:۴۵ ۱۳۹۹/۶/۲۲
سعودیها که هر ساله دهها بیگناه رو گردن میزنن به جرم وهابی نبودن ، غلط میکنن راجع به اعدام یک آدمکش نظر بدن . یارو آدم کشته و باید قصاص میشده . به همین واضحی
ناشناس۱۵۹۶۳۹۵۰۸:۳۴:۴۵ ۱۳۹۹/۶/۲۳
خطای دیگران نباید توجیه گر اعمال ما باشد
ناشناس۱۵۹۵۶۹۶۲۰:۲۳:۲۹ ۱۳۹۹/۶/۲۲
مسئله این است که برای همه متهمین به قتل روند رسیدگی و برای همه قاتلین عمد حکم یکسان باشد‌. در این صورت رسانه های بیگانه روی چه چیزی مانور میدهند؟
ناشناس۱۵۹۶۵۷۶۱۰:۲۹:۵۹ ۱۳۹۹/۶/۲۳
حالا شما بگو چرا این رسانه ها چند وقتی است پشت سر هم روی اعدام ها زوم کردن؟قبلاهر چند وقت یکبار و الان برنامه عوض شده و هرروز در ضمن هر وقت معنی قصاص فهمیدی چی هست آن وقت بیا
ناشناس۱۵۹۵۷۸۰۲۰:۵۸:۳۴ ۱۳۹۹/۶/۲۲
بدبخت ها افکارشون دست خودشون نیست و بازیچه این رسانه ها می شوند هشتگ کارگردان فراموش نشود هنربندان محترم!!!!
ناشناس۱۵۹۵۷۸۴۲۰:۵۹:۲۰ ۱۳۹۹/۶/۲۲
گزارش 7 دقیقه ای بخش خبری 20 و 30 نشون داد که هیچ مدرکی که نشون بده نوید افکاری قاتله وجود نداره. تنها مدرکشون اینه که این آقا جلوی مغازه با تلفن همراه صحبت می کرده!!
ناشناس۱۵۹۶۰۹۵۰۰:۳۴:۱۹ ۱۳۹۹/۶/۲۳
من قبلا فکر میکردم اگر طرف اعتراف کنه مدرک حساب میشه اما با توضیحات شما متوجه شدم اصلا هم اینطوری نیست!!!
مهران۱۵۹۶۱۷۵۰۱:۴۸:۳۴ ۱۳۹۹/۶/۲۳
راست میگی توقع داشتی تو پیراهنش دوربین باشه ؟ از روی آنتن موبایل بررسی میکنند که در هنگام قتل چه افرادی اون دور و بر بودن بعدا با مدارک دیگر جمع میشه در نهایت طرف مدارک ریز و درشت رو می بینه اعتراف میکنه این همه قتل هیچکدوشون هم در هنگام قتل ازشون فیلمبرداری نشده پدر رومینا هم خودش به قتل اعتراف کرده پس او هم بی گناه هست
ناشناس۱۵۹۶۲۸۳۰۷:۰۰:۲۸ ۱۳۹۹/۶/۲۳
والبته اعترافات و آلت قتاله و شاهدین صحنه هم کشک هستند خوب شد که بعضی ها قاضی نشدند با این ضریب هوشی کم
ناشناس۱۵۹۷۶۰۰۲۳:۳۹:۳۲ ۱۳۹۹/۶/۲۳
چه ربطی داره خود طرف صحنه قتل رو بازسازی کرده و اعتراف کرده تو جای خلوت اونو گیر انداخته و زده اون گزارش چیزهای دیگه هم داشت که شما ندیدی ظاهرا
ناشناس۱۵۹۵۸۸۳۲۲:۰۳:۵۸ ۱۳۹۹/۶/۲۲
مگه ماه محرم و صفر جزء ماههای حرام نیستند و حکم اعدام در این ماهها متوقف نمیشه؟
ناشناس۱۵۹۶۵۶۴۱۰:۲۴:۲۵ ۱۳۹۹/۶/۲۳
نخیر
ناشناس۱۵۹۶۱۷۷۰۱:۵۲:۴۹ ۱۳۹۹/۶/۲۳
قاتل هم‌که باشد روند دادرسی و محاکمه با قوانین .. مطابقت ندارد
ناشناس۱۵۹۶۲۸۴۰۷:۰۱:۰۵ ۱۳۹۹/۶/۲۳
از قوه قضاییه متشکریم بخاطر اجرای عدالت و کوتاه کردن زبان دراز یک عده
ناشناس۱۵۹۶۲۹۴۰۷:۱۵:۲۴ ۱۳۹۹/۶/۲۳
معلوم نیست اصلا کسی رو کشته باشه!
ناشناس۱۵۹۶۳۰۰۰۷:۲۵:۱۷ ۱۳۹۹/۶/۲۳
موضوع برای افکار عمومی شفاف نبود، مردم تو این جامعه مهم هستن
ناشناس۱۵۹۶۴۳۹۰۹:۰۸:۰۰ ۱۳۹۹/۶/۲۳
قاتلان زيادي قصاص شدند ولي رسانه هاي بيگانه هيچ مانوري روي آنها نداشتندوحتي سخني هم در باره آنها نگفتند علت اينكه براي نويدافكاري اين همه خبر وگزارش ومانور انجام شد ايا فقط ورزشكار بودن او است؟
اسد۱۵۹۶۵۹۹۱۰:۴۶:۲۷ ۱۳۹۹/۶/۲۳
کسی تایید نمی کند که افکاری قاتل باشد ایکاش دادگاه علنی بود باحضور خبرنگاران که شایع پراکنی ها ایجاد نمی شد ودرماه محرم وصفر قرارداریم کشتن کسی صحیح نبود

پربحث‌های دیروز

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 3. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 4. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 5. ۳ نکته آیت‌الله کعبی پیرامون بیانیه‌ جامعه مدرسین درباره کمال حیدری

 6. روحانی: تحریم نتوانسته ما را تسلیم کند/ ناامید کردن مردم بالاترین خیانت است

 7. آیا در غرب آزادی وجود دارد؟!

 8. وزیر بهداشت؛ هنرمندان برای زدودن افسردگی مردم به صحنه بیایند

 9. ابتکار ایران در مناقشه قره‌باغ جواب می دهد؟

 10. تجمع اعتراضی طلاب بسیجی تهران در مقابل سفارت فرانسه

 11. واکنش گمرک به فساد برنج های دپو شده

 12. دستور جهانگیری به وزیر کشور برای شناسایی عوامل تشکیل اجتماع مشهد

 13. رسوایی خرید و فروش رأی در تگزاس؛ دستور تحقیق صادر شد

 14. تصادف زنجیره ای خودروی حامل نمایندگان مجلس

 15. به‌سبب انتقاد از رژیم صهیونیستی؛ عضویت کوربین در حزب کارگر انگلیس تعلیق شد

 16. ترامپ نخستین جمهوری‌خواه بازنده در تگزاس طی ۴۴ سال گذشته می‌شود؟

 17. یک بازیگر پیشکسوت دیگر بر اثر کرونا درگذشت

 18. رئیس مجلس کجا قرنطینه است؟

 19. واکنش آیت‌الله مکارم‌شیرازی به هتاکی رئیس جمهور فرانسه / ‌اگر ‌عقل سیاسی داشتند خود را با جهان اسلام درگیر نمی‌کردند

پربحث‌های هفته

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 4. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 5. قالیباف کرونا گرفت

 6. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 7. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 8. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 9. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 10. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 11. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 12. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 13. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 14. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 15. درگیری علی دایی با سارقان+فیلم

 16. طنزپردازان دست بجنبانند...

 17. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 18. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 19. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 20. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 21. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 22. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 23. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 24. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 25. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

پربحث‌های هفته

 1. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 2. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 3. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 4. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 5. رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رئیس‌جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

 6. ترامپ چگونه رژیم‌های عربی را وادار به سازش با صهیونیست‌ها کرد؟

 7. آیا کمپین انتخاباتی ترامپ او را زمین می‌زند؟

 8. آغاز بهره‌کشی اقتصادی رژیم صهیونیستی از رژیم‌های عربی

 9. ۱۳ کلید برای ورود به کاخ سفید

 10. ایران در فهرست سیاه FATF باقی ماند

 11. پاسخ محکم به هتاکی ماکرون به پیامبر اسلام/ محصولات فرانسوی در کویت تحریم شد

 12. گزارش نیویورک تایمز از مشارکت چشمگیر رای دهندگان آمریکایی در ایالت‌های "عرصه نبرد"

 13. پیشنهاد سه گانه چین برای صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس

 14. هراس فرانسه از واکنش مسلمانان؛ پاریس: کالاهای ما را تحریم نکنید

 15. واکنش ایران به تصمیم سودان برای عادی سازی ر‌ابطه با رژیم صهیونیستی

 16. ظریف: هیچکس در جنگ پیروز نمی‌شود

 17. آبرامز: بایدن بخواهد هم نمی‌تواند تحریمها را لغو کند/ ایران پول ندارد اس-۴۰۰ بخرد

 18. آمریکا بخش نفت را مشمول اختیارات تحریمی جدید قرار داد/وزیر نفت تحریم شد

 19. دومین عضو انصارالله هم ترور شد

 20. خطیب زاده: امشب ⁧‫ایران‬⁩، ⁧‫داغدار‬⁩ افغانستان است

 21. ترامپ: ایران نمی‌خواهد من برنده شوم/ نتانیاهو: فشار ایران را پای مذاکره می‌آورد

 22. رسوایی خرید و فروش رأی در تگزاس؛ دستور تحقیق صادر شد

 23. ۹ روز تا انتخابات آمریکا؛ نتیجه آخرین نظرسنجی‌ها در ایالت‌های کلیدی

 24. آمریکا محموله نفت ضبط شده صادراتی ایران به ونزوئلا را فروخت

 25. انگلیس: سفیر ایران را احضار کردیم

آخرین عناوین