افشاگری حزب‌الله از اسرار جنگ ۳۳روزه

گروه جهان الف،   3990511101 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله لبنان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المنار لبنان اسرار سیاسی جنگ ۳۳روزه را فاش کرد.

افشاگری حزب‌الله از اسرار جنگ ۳۳روزه

به گزارش تسنیم، «حسین خلیل» معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی المنار لبنان برخی اسرار سیاسی جنگ ۳۳روزه را فاش کرد.

الخلیل به نقل از «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان تصریح کرد: با دیدن تصاویر شهیدان جنگ ۳۳روزه لبنان با رژیم صهیونیستی درمی‌یابیم که برخی از مسئولان در این اتفاقات مقصر بودند.

الخلیل در ادامه تأکید کرد که «فؤاد السنیوره» نخست وزیر سابق لبنان نیز به پیشبرد اهداف دشمن کمک کرد.

معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: در جریان جنگ مشکلات داخلی و خارجی زیادی در کشور وجود داشت، بنابراین من با فؤاد السنیوره در حضور «نبیه بری» رئیس مجلس نمایندگان لبنان دیدار کردم. سنیوره در اوج جنگ می‌گفت "مزارع شبعا برای لبنان نیست و باید آن ‌را به‌عنوان بندی در شورای امنیت قرار دهیم تا بیشتر بررسی شود.

حاج خلیل اظهار داشت که پس از عزیمت «کاندولیزا رایس» وزیر خارجه‌ وقت آمریکا از بیروت، هیئت‌های آمریکایی به‌طور پی‌درپی وارد لبنان شدند تا یک‌سری شروط آمریکایی برای برقراری آتش‌بس میان لبنان و رژیم صهیونیستی قرار دهند که لبنان نپذیرفت.

معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله صحنه‌های این دیدار را با یک شخصیت امنیتی نزدیک به جریان المستقبل در جریان جنگ ۳۳روزه جولای فاش کرد.

وی اظهار داشت: یک مقام عالی‌رتبه امنیتی لبنان در طول جنگ از طریق برخی کانال‌ها از من خواست تا مرا ببیند و این جلسه صورت گرفت، در این جلسه این مقام مسئول سؤالی را مطرح کرد؛ "ما با موضوع دادگاه بین‌المللی چه‌کار کنیم؟"، و گفتم "این مسئله چه ارتباطی به جنگ دارد؟"، او پاسخی نداد. او گفت؛ "آمریکایی‌ها دو مسئله درخواست کرده‌اند که آن را شرطی برای آتش‌بس قرار داده‌اند؛ اول اینکه حزب‌الله هرآنچه از سلاح سنگین در اختیار دارد تحویل دهد و دوم اینکه نیروهای چندملیتی در مرز شرقی بین لبنان و سوریه مستقر شوند"، بنابراین ما این شرایط را نپذیرفتیم و به او گفتم تا به حریری بگوید این درخواست به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

الخلیل در ادامه افزود: من به سید حسن نصرالله اطلاع دادم که نبیه بری از برخی گزارش‌ها ابراز نگرانی کرده است. سید نصرالله به من گفت به رئیس بری بگویم "ما در وضعیت خوبی هستیم و در همین لحظه نیروهای ما در «عیتا» و «‌بنت جبیل» در حال مبارزه هستند".

وی خاطرنشان کرد: رئیس بری از من درباره آتش‌بس پرسید و در پاسخ به او گفتم "چیزی شبیه تفاهم آوریل است و ما به هرگونه تجاوز علیه لبنان و غیرنظامیان پاسخ می‌دهیم". نبیه بری به آمریکا اطلاع داد که هیچ مانعی در زمینه افزایش تعداد نیروهای یونیفل وجود ندارد؛ اما هرگونه تغییر در مأموریت آن‌ها غیرقابل قبول است.

وی در ادامه ابراز کرد: پس از آنکه آمریکایی‌ها از طرح فصل هفتم و اصلاح مأموریت یونیفل ناامید شدند، بندهایی را که ما در قطعنامه ۱۷۰۱ با آن موافقت کرده بودیم؛ پذیرفتند.

حاج حسین الخلیل خاطرنشان کرد: در طول جنگ ۳۳روزه سوریه ما را رها نکرد و کمک‌های تدارکاتی و نظامی از جانب ایران و انبارهای ارتش سوریه به دست ما می‌رسید.

وی افزود: سوری‌ها انبارهای ارتش سوریه و گارد ریاست جمهوری را باز کرده بودند و سلاح و مهماتی را که نیاز داشتیم به لبنان ارسال می‌کردند.

وی تصریح کرد: «شهید حاج قاسم سلیمانی» نقشی اساسی در جنگ ۳۳روزه داشت و همواره در داخل لبنان ما را همراهی می‌کرد. همچنین «شهید محمد سلیمان» سرتیپ سوری هم که رژیم صهیونیستی او را ترور کرد، نقش مؤثری در انتقال و تسهیل انتقال تجهیزات به لبنان داشت.

هدیه نمادینی به سید نصرالله

معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: چند روز پس از پایان جنگ، روس‌ها هدیه نمادینی به سید نصرالله دادند؛ چراکه از تجربه موفقیت‌آمیز موشک ضدتانک «کرنت» در جنگ ۳۳روزه راضی بودند.

رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳روزه ۱۵هزار خانه لبنانی‌ها را به‌صورت کامل نابود و هزاران تأسیسات زیربنایی لبنان از جمله نیروگاه برق، بنادر، پل‌ها و… لبنان را ویران کرد، اما نتیجه جنگ ۳۳روزه برای جهانیان غیر قابل تصور بود، آن هم شکست سنگین ارتش صهیونیستی که خود را جزو ۶ ارتش برتر جهان می‌دانست.

شکست ارتش رژیم صهیونیستی از حزب‌الله لبنان در جنگ ۳۳روزه، سردمداران این رژیم را وادار به قبول آتش‌بس در صبح روز سی‌وچهارم جنگ برابر با ۱۴ آگوست ۲۰۰۶ (۲۳ مرداد ۱۳۸۵) بر اساس قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت کرد و از همان تاریخ میان دو طرف آتش‌بس برقرار شد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بفرمایید آقای ظریف، این هم از اسراییل !...

 2. برای تاج‌زاده ها...

 3. میدل ایست مانیتور: آیا اسرائیل زودتر از پیش بینی رهبر ایران محو می شود؟

 4. شکرگزاری پدر بابک خرمدین پس از قتل پسر + تصویر

 5. گرانی آرد، روغن، شکر؛ حلوای تن تنانی دولت برای مردم در صد روز پایانی !

 6. روز پایانی ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری / در انتظار حضور چهره های اصلی در دقیقه ۹۰

 7. کنایه کیهان به لاریجانی/ نوکوشیمورو

 8. آیا امتحانات حضوری دو میلیون دانش‌آموز گسترش ویروس کرونای انگلیسی را در پی نخواهد داشت؟!

 9. بازی برخی اصلاح‌طلبان به سود ایران‌ستیزان

 10. چرا‌ آمریکا از سامانه اس ۴۰۰ روسیه می ترسد؟!

 11. جلوی پخش مستند "گاندو" گرفته شد

 12. آیا رئیسی باید از قوه قضائیه استعفا دهد؟/ زمزمه نامزدی پوششی همتی/ محسن رضایی و دورخیز برای ضلع سوم رقابت/ احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از لاریجانی در دور دوم

 13. اصولگرایان و معضل کاندیداهای پوششی رئیسی/ شروع پرقدرت لاریجانی/ بزرگترین مانع پیروزی جهانگیری چیست؟/ چشم انداز مبهم و غیرقابل پیش‌بینی انتخابات

 14. حاجی بابایی: لایحه دولت رتبه بندی معلمان نیست، بیراهه است

 15. واکنش کاربران به بغض اسحاق جهانگیری پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری

 16. فیلمی از ضرب و شتم یک شهروند توسط کارمند بانک

 17. اکبر ترکان درگذشت

 18. رییسی: به صورت مستقل به صحنه آمده‌ام

 19. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

 20. تیم حفاظت رییسی وارد وزارت کشور شد

 21. نژادپرست‌ترین حکومت تاریخ را بشناسید

 22. بیگانه‌های فضایی در برخی جریان های سیاسی!

 23. رای نمی دهم خودش رای دادن است

 24. ۱۰ اثرماندگار جهانگیری

 25. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین