تحلیل عبدی درباره اظهارات طبری در دادگاه

گروه سیاسی الف،   3990402131
تحلیل عبدی درباره اظهارات طبری در دادگاه

عباس عبدی روزنامه‌نگار و فعال سیاسی در یادداشتی در روزنامه «اعتماد» نوشت: در مقطعی از دهه ۱۳۷۰ و پیش از اصلاحات، پرونده‌های فساد افزایش یافت و روزنامه سلام نیز در افشای برخی از آنها پیش‌قدم بود. آن زمان یادداشتی نوشتم که ماهیت فساد در جامعه ایران متفاوت از آن چیزی است که انتظار می‌رود؛ به عبارت دیگر فساد مالی، جرم است و جرم نیز چیزی است که نه فقط مستوجب مجازات است، بلکه مردم نیز مرتکب آن را طرد می‌کنند از این رو به صورت پنهانی انجام می‌شود.

دزدی جرم است و مجازات دارد، ضمن آنکه مردم نیز عمل دزد را محکوم می‌کنند و کسی به دزد بودن خود افتخار نمی‌کند، همه سعی می‌کنند دزدی خود را پنهان کنند. کسی در دادگاه نخواهد گفت که من خوب کاری کردم که دزدی کردم. شما هم اگر نمی‌توانید انجام دهید مشکل خودتان است. اگر در یک جامعه دیدیم که مردم به سرقت افتخار می‌کنند، این بدان معنا است که جای فساد و صلاح عوض شده است.

در کشورهایی که مفهوم و نیز مصادیق فساد روشن است، اگر یک مقام حکومتی متهم به فساد شود، حتی اگر آن فساد کوچک باشد، ترجیح می‌دهد که با خودکشی، خود را پیش از دادگاه مجازات کند، تا پایش به دادگاه نرسد چون تحمل طرد اجتماعی ناشی از آن فساد بسیار بدتر از اصل مجازات است یا اگر پایش به دادگاه رسید، به انجام آن افتخار نمی‌کند، بلکه خیلی صریح می‌پذیرد و عذرخواهی می‌کند و حتی قول جبران می‌دهد.

نمونه‌های هر دو رفتار زیاد است، ولی نمونه‌ای که متهم با پررویی از عمل خود دفاع کند، تاکنون ندیده‌ام، یا به یاد ندارم، مگر کسانی که به سیم آخر زده‌اند و جامعه را به هیچ می‌انگارند. با توجه به این نکته در آن زمان در روزنامه سلام نوشتم که مشکل ما ارتکاب فساد نیست، بلکه این است که همان چیزی را که فساد می‌دانیم، صلاح و زرنگی و ... معرفی شده است و حتی مرتکب آن نیز به جایی می‌رسد که به آن افتخار می‌کند و این بدترین و خطرناک‌ترین حالت برای فساد در یک جامعه است.

دادگاه آقای طبری را از این زاویه می‌توان تحلیل کرد. آنجا که با افتخار در رابطه خودش با دو متهم دیگر پرونده می‌گوید: «من با مشایخ و نجفی مانند سه ‎برادر بودیم، اگر من ۸۰۰ میلیارد هم بخواهم، این برادرانم می‌دهند و اگر کل ‎لواسان و کارخانه‌اش را بخواهم به نامم می‌کنند؛ این ‎رفاقت است! اگر شما از این دوستان ندارید، به من ارتباطی ندارد!» یا جاهای دیگر چنان از ثروت و دارایی سخن می‌گوید که گویی ده‌ها برابر آن را ارزش‌ افزوده ایجاد کرده و به جامعه داده است. اگر یک جامعه سالم داشتیم، احتمالا چنین متهمی به خودش اجازه نمی‌داد پایش به دادگاه برسد. پیش از آن با دست و اراده شخصی؛ خودش را مجازات می‌کرد یا در دادگاه به نحوی پوزش می‌خواست که از طرف مردم بخشیده شود.

پس چرا این متهم چنین رفتاری را می‌کند؟ چون احتمالا گمان نمی‌کرده که اینها کارها خلاف باشد. خوب یک دوستش به او پول می‌دهد، مشکل چیست؟ حتی اگر بخواهد همه اموالش را به او می‌دهد، چرا؟ چون با هم رفیق و برادر هستند. به همین سادگی. هر جا را خواست پاسخ می‌دهد ولو نادرست و جعلی و هر جا را نخواست پاسخ نمی‌دهد زیرا متهم از حق سکوت برخوردار است!! ۵ ملک به نام همسرش می‌کند بدون اینکه او مطلع باشد. وکالت با اثر انگشت جعلی درست می‌کنند بعد در جایگاهی هستند که به قول نماینده دادستان حرفش به اندازه رییس قوه اعتبار داشته!! یا به قیمت امروز ده‌ها میلیارد تومان به عنوان حق مشاوره در ساختن سوله می‌گیرد!!! و همه اینها شرعی است و احتمالا خمس و بیشتر از خمس آن را هم برای ساختن مدرسه دینی پرداخته‌اند و این پول‌ها از شیر مادر هم حلال‌تر شده‌اند و ... .

این رفتار و دفاع از اتهامات وارده از دو حال خارج نیست یا بدترین توهین به شعور دادگاه و مردم است یا نشانه دور از عرف و فهم عمومی زندگی کردن گوینده آن است. بسیاری از مردم دوستانی دارند که در زمان نیازمندی به آنان کمک کنند، ولی این رقم دوستی که کسی پول به دیگری بدهد، بدون آنکه دیگری نیازمند و مستاصل باشد و حتی بیش از نیاز هم داشته باشد، فقط در مدیریت‌های ما قابل شناسایی است. این وضعیت محصول قبح‌زدایی از مفهوم فساد است که در اعماق ذهن این مدیران و بالادستان آنان نفوذ کرده است. این رفتار یعنی شخصی‌کردن حکومت و سیاست. این را مقایسه کنید با رفتار سیاست‌مداری که هدیه کوچک و قطعا بی‌شائبه‌ای را از دوستش نمی‌گیرد چون گمان می‌کند در رفتارش نسبت به او موثر است. غربی‌ها هدایای کشورهای دیگر به سیاست‌مداران را اگر ارزش آن از رقم کوچکی بیشتر باشد شخصی نمی‌دانند و باید به دولت داده شود ولی در اینجا چنین نیست. این ساعت‌های ده‌ها و صدها میلیونی که دست آقایان می‌بینید و اگر به خانه‌های آنان بروید به وفور اشیای لوکس و گران خواهید دید هیچ‌کدام خرید شخصی نیست بلکه بیشترشان هدیه مقامات کشورها و ... است.

بی‌پروا شدن مجرم نسبت به ارتکاب جرم، وضعیت خطرناکی برای مبارزه با جرم است. اگر کسی را برای داشتن ماهواره یا نقض فیلترینگ تلگرام محاکمه کنند که نمی‌کنند، به راحتی خواهد گفت که اصل این مقررات را نمی‌پذیرد و حاضر است مجازات شود. در واقع او با عمل خود قبح‌زدایی از این مقررات کرده است که در اصل قبحی ندارد. حالا همین مساله در خصوص فساد رخ داده است. احساس می‌کنم که آقای طبری در محیط و ساختاری تربیت شده و مدیریت کرده که تصور نمی‌کرده کار عجیب و غریبی صورت می‌دهد؛ بویژه آنکه احتمالا متوجه بوده بالادست او کم‌وبیش نیز از ماجرا مطلع است. این وضعیت در گذشته و درباره پورسانت معاملات صادق بود که برخی از مدیران آن را کاملا حلال و قانونی و در قالب هدیه می‌دانستند و می‌گرفتند البته الان را نمی‌دانم مقرراتش چگونه است.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

  2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

  3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

  4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

  5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

  6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

  7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

  8. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

  9. صحنه آهسته انفجار بیروت

  10. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

  11. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

  12. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

  13. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

  14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

  15. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

  16. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

  17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

  18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

  19. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

  20. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

  21. دختر ربایی و زیر گرفتن مامور پلیس در مشهد

  22. بازی با اعصاب مردم!

  23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

  24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

  25. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

   2. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

   3. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

   4. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

   5. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

   6. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

   7. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

   8. بازی با اعصاب مردم!

   9. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

   10. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

   11. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

   12. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

   13. روحانی برای مقابله با کرونا، «شفا» را به مردم پیشنهاد کرد/افشاگری تکان‌دهنده فتاح/نادران: گشایش اقتصادی یک فاجعه است

   14. طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس یازدهم کلید خورد

   15. موسوی لارگانی: رفتار مغرورانه رئیس‌جمهور با مجلس باعث شد وزیر پیشنهادی صمت رای نیاورد

   16. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

   17. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

   18. انگشت اتهام به سمت فتاح گرفته شد؛ چرا صورت مالی بنیاد مستضعفان شفاف و به روز نیست؟

   19. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

   20. انتقاد نادران از وعده گشایش اقتصادی روحانی

   21. عضو مجمع تشخیص: آمریکا می‌خواهد مردم را از انقلاب خسته کند/ گرانی‌ها به کجا می‌خواهد برسد

   22. شمخانی: نمی‌توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

   23. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

   24. اقدام گوگل علیه ایران

   25. جزئیاتی از آسانسور پرماجرای کاخ مرمر + عکس

   آخرین عناوین