ظریف:‌ دولت افغانستان مراقبت بیشتری در جهت ممانعت از فعالیت‌های مخرب بدخواهان روابط انجام دهد

گروه جهان الف،   3990401176

وزیر خارجه در دیدار اتمر هجمه رسانه‌ای و تحرکات اخیر علیه ایران را در راستای مخدوش کردن همکاری‌های دو کشور خواند و ابراز امیدواری کرد دولت افغانستان مراقبت بیشتری در جهت ممانعت از فعالیت‌های مخرب بدخواهان روابط انجام دهد.

ظریف:‌ دولت افغانستان مراقبت بیشتری در جهت ممانعت از فعالیت‌های مخرب بدخواهان روابط انجام دهد

به گزارش فارس، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان پیش از ظهر امروز (یکشنبه) اول تیر ماه در رأس هیأتی بلندپایه مرکب از ۴۵ نفر از مقامات عالیرتبه دولت افغانستان جهت دیدار رسمی دو روزه وارد تهران شد. 

 اتمر و هیات همراه در بدو ورود  با وزیر امور خارجه کشورمان و جمعی از مقامات ارشد کشوری ملاقات و در ضیافت ناهار رسمی به میزبانی ظریف شرکت کردند.

در این ملاقات طرفین مسائل مختلف روابط دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای و جهانی را مرور کرده و با تکیه بر روابط گسترده و دوستی عمیق دو ملت، اراده خود برای گسترش و تحکیم روابط دو جانبه را مورد تاکید قرار دادند.  

*تحصیل رایگان بیش از ۵۲۰ هزار دانش آموز افغان در مدارس ایران/پذیرش بیش از  ۲۲ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ایران 

در این ملاقات ظریف حمایت‌های مردم و دولت ایران از مردم افغانستان در سال‌های جهاد علیرغم مشکلات  و کمبودهای ناشی از تحریم‌های خارجی علیه مردم ایران، میزبانی از بیش از سه میلیون نفر از اتباع افغانستان در جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته، فراهم کردن امکان اشتغال به تحصیل رایگان بیش از ۵۲۰ هزار دانش آموز افغان در مدارس ایران بر اساس فرمان مقام معظم رهبری و پذیرش بیش از  ۲۲ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ایران را نشانگر حسن نیت و احساسات برادرانه مردم و دولت ایران نسبت به مردم و دولت افغانستان خواند و دستور اخیر ریاست جمهوری برای درمان رایگان اتباع افغان مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های کشور را به عنوان نمونه دیگری از این همراهی و همکاری با دولت و مردم افغانستان برشمرد. 

ظریف با تبریک حصول توافق اخیر سیاسی بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله، از اینکه جمهوری اسلامی ایران توانست به درخواست طرفین افغان نقش مثبتی در این زمینه ایفا کند، ابراز خرسندی کرده و اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران به تلاش‌های خود در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی با هدف ایجاد اجماع در جهت حمایت از محوریت دولت افغانستان در گفت‌وگوهای بین الافغانی و حفاظت از قانون اساسی، جمهوریت نظام سیاسی و رعایت حقوق و موازین مورد تاکید در قانون اساسی ادامه خواهد داد. 

*نقش ایران در ایجاد اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت حمایت از دولت و قانون اساسی افغانستان

حنیف اتمر نیز متقابلا از حمایت‌های مستمر جمهوری اسلامی ایران از مردم افغانستان در طول چهار دهه گذشته قدردانی کرده و با اشاره به حضور نمایندگانی از تمام بخش‌های دولت افغانستان در هیأت همراهش، هدف از سفر هیأت را تلاش برای رفع نگرانی‌ها و حل مشکلات و فراهم کردن زمینه توسعه و ارتقای روابط عنوان کرد. 

سرپرست وزارت خارجه افغانستان نقش موثر و برجسته جمهوری اسلامی ایران در ایجاد اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت حمایت از دولت و قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان، ایجاد آتش بس و کمک برای آغاز گفت‌وگوهای بین الافغانی را برادرانه و کلیدی خواند و خواهان تداوم ایفای این نقش سازنده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد روند صلح در افغانستان شد.

*دولت افغانستان مراقبت بیشتری در جهت ممانعت از فعالیت‌های مخرب بدخواهان روابط دو کشور صورت دهد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هجمه اخیر رسانه‌ای و تحرکات برخی از بازیگران خارجی و جریانات سیاسی داخل افغانستان که با سوء استفاده از حوادث تلخ پیش آمده برای اتباع افغانستان در هفته‌های اخیر صورت گرفت را، تلاشی با هدف مخدوش کردن همکاری نزدیک و فضای برادرانه حاکم بر روابط دو کشور برشمرد و ابراز امیدواری کرد دولت افغانستان مراقبت بیشتری در جهت ممانعت از فعالیت‌های مخرب بدخواهان روابط دو کشور صورت دهد. 

ظریف از حوادث اخیر برای اتباع افغانستان ابراز تاسف کرده و با اشاره به تخلیه پاسگاه‌های مرزی افغانستان که موجب انتقال مسئولیت‌های آنان به مرزبانان ایرانی شده است، علت اصلی بروز این حوادث را سوء استفاده قاچاقچیان انسان از عدم نظارت کافی بر مرزها عنوان کرد.

در عین حال به منظور اطمینان از عدم وقوع اینگونه حوادث ناگوار در مرزها، طرفین بر لزوم نظارت موثرتر بر مرز مشترک تاکید کرده و توافق کردند برای بهبود سطح و کیفیت مراقبت‌های مرزی همکاری کنند. 

* فراهم کردن زمینه حضور قانونی اتباع افغانستان و دسترسی آنان به بازار کار  ایران 

همچنین با توجه به توافقات انجام شده برای فراهم کردن زمینه حضور قانونی اتباع افغانستان و دسترسی آنان به بازار کار  ایران در چارچوب مذاکرات تهیه سند جامع همکاری‌های راهبردی دو کشور، طرفین اراده خود برای نهایی سازی و امضای هر چه سریع‌تر سند مذکور توسط روسای جمهور دو کشور و اجرای توافقات مذکور را مورد تاکید قرار داده و توافق کردند متن توافقنامه نهایی را ظرف سه ماه آینده برای امضای روسای جمهور آماده کنند.

در این ملاقات طرفین با اشاره به خطر داعش برای امنیت منطقه، بر لزوم همکاری دوجانبه برای مبارزه با این گروه تروریستی تاکید کردند. 

حنیف اتمر و هیأت همراه علاوه بر ملاقات با ظریف، با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرده و در طول اقامت دو روزه خود در تهران با وزرای کشور، کار و نیرو هم دیدار خواهند داشت.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 4. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 5. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 6. حداقل و حداکثر حقوق دریافتی اعضای هیات علمی پس از همسان‌سازی اعلام شد

 7. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 8. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 9. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 10. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 11. صحبت‌های تند رئیس جمهور آذربایجان به وزیر نیروی کشور خود درباره قطعی برق

 12. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 13. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 14. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 15. کارِ کیست؟!

 16. دستگیری ۱۷ وکیل و ۱۳ کارمند متخلف قوه قضائیه در هفته گذشته

 17. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 18. ماهیت حقیقی طالبانِ کنونی چیست؟

 19. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 20. تصمیم پسندیده مداح سرشناس/ می‌رویم خوزستان

 21. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 22. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 23. کاروان‌ جدید تانکرهای آبرسان سپاه به خوزستان رسید

 24. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 25. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

ابر آروان

آخرین عناوین