نقشه‌ راه مدیریت جهادی به سبک قالیباف

گروه سیاسی الف،   3990312081 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

اولین اظهارات قالیباف در قامت رییس مجلس را باید ارائه مانیفست مدیریت مجاهدانه و معطوف به خدمت به مردم ارزیابی کرد.

نقشه‌ راه مدیریت جهادی به سبک قالیباف

صبح‌نو نوشت: روز گذشته یکشنبه، محمدباقر قالیباف برای اولین‌بار به‌طور رسمی در صحن علنی، پشت تریبون مجلس حاضر شد و در قامت و قاموس رییس پارلمان، نطق کرد. چنانچه پیش‌بینی می‌شد اظهارات او مهم بود. او ضمن برشمردن فرصت‌ها و تهدیدهای نظام جمهوری اسلامی ایران، راه برون‌رفت از مشکلات و تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها را تشریح کرد. قالیباف در بیان فرصت‌های نظام، به باور دینی مردم، شخص رهبر انقلاب، قدرت منطقه‌ای و بازدارندگی جمهوری اسلامی، قدرت علمی کشور، بدنه وسیع نیروهای جهادی، جوانان مومن و انقلابی و نیز ثروت‌های عظیم خدادادی اشاره و از کاهش سرمایه اجتماعی نظام، فساد نگران‌کننده در ساختارهای مختلف، نظام اداری-اجرایی به‌هم‌ریخته و گسترش نفوذ جریان غربزده، به‌عنوان تهدیدهای نظام یاد کرد.

رییس مجلس همچنین با اشاره به لزوم رفع تهدیدها و بهره‌برداری از فرصت‌ها در قالب الگوی مدیریت جهادی، توجه به نسل جوان، توجه به عدالت، باور به مبانی قرآن، مردمی‌سازی حکمرانی، کوشش مجاهدانه، توجه به معنویت، وحدت کلمه مردم و همگرایی نخبگان را از مهم‌ترین مولفه‌های این الگوی مدیریتی دانست. قالیباف همچنین در یکی از مهم‌ترین فرازهای اظهارات خود، مذاکره با آمریکا را بی‌حاصل و پرضرر دانست و تاکید کرد: «راهبرد ما در برخورد با آمریکای تروریست، تکمیل زنجیره انتقام خون شهید سلیمانی است؛ کاری که با حمله بی‌سابقه به پایگاه عین‌الاسد شروع و با شکسته‌شدن هیبت پوشالی آمریکا در عدم توان پاسخ به اقدام جمهوری اسلامی ادامه یافت و با اخراج کامل ارتش تروریست آمریکا از منطقه تکمیل خواهد شد.»

قالیباف در اولین نطق خود در جایگاه ریاست مجلس، اظهارات مهمی را به زبان آورد؛ اظهاراتی که البته برخی مغرضان داخلی و خارجی آن را آغاز تقابل قوه مقننه با دولت، تعبیر و ترجمه ‌کردند. این درحالی است که خود قالیباف در نطقش تاکید کرد: «مجلس یازدهم، نه بنای تقابل و مچ‌گیری دارد و نه در پیگیری منافع و حقوق مردم مسامحه می‌کند.» قالیباف روز گذشته در صحن علنی، علاوه بر بیان فرصت‌ها و تهدیدهای نظام جمهوری اسلامی و ارائه مولفه‌های اصلی الگوی مدیریت جهادی، به‌طور جدی خواستار تحول در ساختار مجلس و احیای شأن جایگاه قوه تقنینی شد. او برای این امر، شفاف‌سازی، هوشمندسازی، مردمی‌سازی و کارآمدسازی را چهار رویکرد اصلی مجلس یازدهم برشمرد.

اظهارات اینچنینی از سوی قالیباف البته امر تازه‌ای نیست و او بارها پیش از این نیز درباره مشکلات کشور و مضایقات نهاد مجلس سخن به میان آورده بود اما تکرار آنها این بار در قالب ریاست مجلس، وجهه و شأن دیگری دارد که گویای همت و اراده تزلزل‌ناپذیر مجلسی‌ها برای خدمت‌رسانی به مردم خصوصا به اقشار ضعیف است؛ مساله‌ای که چندی پیش در پیام رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس یازدهم نیز تبلور و تجلی داشت.

ایشان در پیام خود به مناسبت گشایش مجلس یازدهم در تاریخ هفتم خرداد فرمودند: «در باب اقتصاد، علاوه بر مشکلات عمده‌ مشهود، باید اذعان کنیم که در دهه‌ پیشرفت و عدالت، نمره‌ مطلوبی در باب عدالت به دست نیاورده‌ایم. این واقعیت ناخواسته باید همه را به تلاش فکری و عملی در باب معیشت طبقات ضعیف، به مثابه‌ اولویت، وادار کند.»  در گفت‌وگویی با محمدکاظم انبارلویی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی به تبیین بیشتر اظهارات قالیباف که به زعم انبارلویی  د ر  واقع بازخوانی مطالبات رهبر انقلاب است، پرداختیم.

انبارلویی: اظهارات قالیباف باید به تئوری تبدیل شود

محمدکاظم انبارلویی با اشاره به نطق روز گذشته قالیباف در صحن مجلس، گفت: اظهارات آقای قالیباف در واقع بازخوانی رهنمودهای رهبر انقلاب در ارتباط با سیاست‌های کلی نظام و بیانیه گام دوم بود. این بازخوانی برای آماده‌سازی ذهن نمایندگان، خوب است تا بدانند اگر بخواهند مجلس را در راس امور بنشانند، چاره‌ای ندارند جز اینکه فرصت‌ها و تهدیدها را بشناسند و برای بازسازی سرمایه اجتماعی، آنطور که رهبر انقلاب فرمودند، نقطه امید مردم و مجریان باشند.

وی با اشاره به لزوم تبدیل اظهارات قالیباف به تئوری و نظریه و همچنین لزوم مشخص‌شدن جایگاه مجلس برای تحقق آرمان‌ها، گفت: مجلس جز بحث نظارت و رسیدگی به لوایح یا تهیه طرح، ابزار دیگری برای رسیدن به آرمانها در اختیار ندارد. تمامی این فرصت‌ها و تهدیدهایی که آقای قالیباف به آن اشاره کرد، در مجلس باید به وظایف و تکالیف نمایندگان، ترجمه شود. این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: اگر بخواهیم عملیاتی و کارکردی صحبت کنیم و بتوانیم به مطالبات معیشتی مردم پاسخ دهیم، مجلس باید آستین‌ها را بالا بزند و به اصلاح قوانین بپردازد.

انبارلویی با اشاره به گوشزدکردن اصلاح خطوط کلی اقتصاد ملی از جمله افزایش ارزش پول ملی، مهار تورم، تولید و اشتغال توسط رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس، گفت: با توجه به اینکه بسیاری از درآمدهای ما تحقق پیدا نخواهد کرد، اولین گام نمایندگان مجلس یازدهم باید این باشد که بودجه سال 99 که در واقع سند حکمرانی در زمینه اقتصاد است را اصلاح کنند. وی افزود: با توجه به این واقعیت، آیا رییس مجلس و نمایندگان می‌توانند ایده حکمرانی خوب را در قالب یک تئوری عملیاتی و کارکردی حداقل در بودجه در سال 99 و سال آینده، منظور کنند؟

وی همچنین با اشاره به شعار «نجات اقتصاد کشور» به‌عنوان شعار اصلی نمایندگان منتخب راه‌یافته به مجلس یازدهم، اظهار کرد: نجات اقتصادی کشور در واقع پاسخی به مطالبات معیشتی مردم است؛ درنتیجه این شعار نمی‌تواند در حد شعار باقی بماند بلکه باید در اتاق فکر و اندیشه این جریان فکری که به مجلس راه یافته است به تئوری و نظریه تبدیل شود. در این اتاق فکر، اقتصاددان‌های بزرگی حضور دارند که سابقه استانداری و نمایندگی و وزارت دارند و سرد و گرم اجرا و تقنین را چشیده‌اند. انبارلویی اضافه کرد: اگر قرار باشد قانون‌گذاری در کشور، ادامه مسیر قبلی باشد، همه مسائل به قوت خود باقی خواهد ماند و همه اظهارات ما، در حد صحبت‌رانی و سخنرانی باقی خواهد ماند اما آثار اجرایی صحبت‌های ما، باید در قالب طرح و لایحه در سفره‌های مردم دیده شود.

مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات بازسازی شوند

انبارلویی تصریح کرد: من فکر می‌کنم که ریاست محترم مجلس و هیات‌رییسه باید در گسترش یک اتاق فکر بکوشند و مرکز پژوهش‌ها و همچنین دیوان محاسبات به‌عنوان یک نهاد نظارتی مهم را بازسازی کنند. این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: کسانی که کارشناس مسائل هستند و صاحب تئوری‌اند، باید جذب و به کار گرفته شوند. نمایندگان باید از لحظه به لحظه حضورشان در مجلس استفاده کنند و دچار روزمرگی و حاشیه و رقابت‌های منطقه‌ای نشوند تا بتوانند به تصویر صحیح و روشنی از وظایف خود برسند.
 
چشم امید به مذاکره، سراب است

انبارلویی همچنین در پاسخ به این سوال که اظهارنظر قالیباف مبنی بر اینکه «مذاکره با آمریکا پُرضرر و بی‌حاصل است» چه پیامی را به مخاطبان داخلی و خارجی منتقل می‌کند، گفت: این اظهارنظر واقعا یک صحبت مهم و کلیدی است. این صحبت، تیر خلاص به کسانی است که فکر می‌کنند برای حل مشکلات کشور باید به بیرون نگاه کنیم و می‌توانیم با نگاه به غرب و شرق، به نقطه روشنی از توسعه و پیشرفت دست یابیم.

همانطور که آقای قالیباف اعلام کرد، تمام استعدادها و ظرفیت‌های لازم در این کشور وجود دارد و فقط یک همت لازم است تا بشود این ظرفیت‌ها را بالفعل کرد. این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه «مذاکره و امید به بازشدن چشم‌انداز روشن از دل گفت‌وگو، سرابی بیش نیست»، تاکید کرد: اولا آنها[غربی ها] گرفتار کارهای خودشان هستند و ثانیا همه نخبگان سیاسی و متفکران غربی، علیه ملت ما هستند و اصلا به منافع ما فکر نمی‌کنند و در هر گفت‌وگویی که با ما دارند، سعی می‌کنند فقط جیب ما را بزنند و هیچ‌چیز به ما نمی‌دهند و فقط می‌خواهند بگیرند. انبارلویی اضافه کرد: ما ابله نیستیم که بخواهیم وارد دالان‌های پیچ در پیچ گفت‌وگو بشویم که هیچ ‌حاصلی برای کشور جز امتیازدادن ندارد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۶۷۸۰۹۱۴:۲۱:۵۵ ۱۳۹۹/۳/۱۲
چیزی که مشخص است این مجلس خیلی بهتر از مجلس قبلی خواهد بود

پربحث‌های دیروز

 1. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 2. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 3. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 4. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 5. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 6. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 7. محسن هاشمی: تهران باید ۲ هفته تعطیل شود/ سهم دولت در اوج گیری دوباره کرونا ۷۰ درصد است

 8. آیا سوریه بعد از امضای توافق نظامی با ایران همان سوریه قبل است؟

 9. شهاب حسینی در کنار پسر بزرگش

 10. رختکن کثیف پرسپولیس+عکس

 11. واکنش «آشنا» به حضور «زم» در برنامه تلویزیونی

 12. پایتخت در وضعیت قرمز قرار دارد/ آخرین شرایط بیمارستان‌های کرونا در «استان تهران»

 13. رونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی/ رشوه‌های میلیاردی بدهکاران ارزی

 14. دلالتهای مغفول یک نامه

 15. جزئیات تازه از زمان وقوع سانحه بوئینگ اوکراینی/کاربر سامانه دفاعی هدف را هواپیمای تجاری تشخیص نداد

 16. روحانی: کرونا هراسی و عادی‌سازی کرونا هر دو خطرناک است/ راهی جز اجرای دستورالعمل‌ها نداریم

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 4. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 8. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 11. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 12. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 13. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 14. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 15. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 16. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 17. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 18. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 19. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 20. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 21. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 22. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 23. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 24. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 25. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 6. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 7. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 8. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 9. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 10. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 11. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 12. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 13. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 14. دیوان محاسبات اظهارات میعاد صالحی را تکذیب کرد

 15. ایران بزرگ‌ترین نیروی موشکی منطقه است

 16. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 17. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 18. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 19. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 20. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 21. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 22. توئیت زاکانی خطاب به مردم گچساران

 23. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 24. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

 25. وقتی اقوام ایرانی از نمایندگانشان جلوترند...

آخرین عناوین