نقشه‌ راه مدیریت جهادی به سبک قالیباف

گروه سیاسی الف،   3990312081 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

اولین اظهارات قالیباف در قامت رییس مجلس را باید ارائه مانیفست مدیریت مجاهدانه و معطوف به خدمت به مردم ارزیابی کرد.

نقشه‌ راه مدیریت جهادی به سبک قالیباف

صبح‌نو نوشت: روز گذشته یکشنبه، محمدباقر قالیباف برای اولین‌بار به‌طور رسمی در صحن علنی، پشت تریبون مجلس حاضر شد و در قامت و قاموس رییس پارلمان، نطق کرد. چنانچه پیش‌بینی می‌شد اظهارات او مهم بود. او ضمن برشمردن فرصت‌ها و تهدیدهای نظام جمهوری اسلامی ایران، راه برون‌رفت از مشکلات و تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها را تشریح کرد. قالیباف در بیان فرصت‌های نظام، به باور دینی مردم، شخص رهبر انقلاب، قدرت منطقه‌ای و بازدارندگی جمهوری اسلامی، قدرت علمی کشور، بدنه وسیع نیروهای جهادی، جوانان مومن و انقلابی و نیز ثروت‌های عظیم خدادادی اشاره و از کاهش سرمایه اجتماعی نظام، فساد نگران‌کننده در ساختارهای مختلف، نظام اداری-اجرایی به‌هم‌ریخته و گسترش نفوذ جریان غربزده، به‌عنوان تهدیدهای نظام یاد کرد.

رییس مجلس همچنین با اشاره به لزوم رفع تهدیدها و بهره‌برداری از فرصت‌ها در قالب الگوی مدیریت جهادی، توجه به نسل جوان، توجه به عدالت، باور به مبانی قرآن، مردمی‌سازی حکمرانی، کوشش مجاهدانه، توجه به معنویت، وحدت کلمه مردم و همگرایی نخبگان را از مهم‌ترین مولفه‌های این الگوی مدیریتی دانست. قالیباف همچنین در یکی از مهم‌ترین فرازهای اظهارات خود، مذاکره با آمریکا را بی‌حاصل و پرضرر دانست و تاکید کرد: «راهبرد ما در برخورد با آمریکای تروریست، تکمیل زنجیره انتقام خون شهید سلیمانی است؛ کاری که با حمله بی‌سابقه به پایگاه عین‌الاسد شروع و با شکسته‌شدن هیبت پوشالی آمریکا در عدم توان پاسخ به اقدام جمهوری اسلامی ادامه یافت و با اخراج کامل ارتش تروریست آمریکا از منطقه تکمیل خواهد شد.»

قالیباف در اولین نطق خود در جایگاه ریاست مجلس، اظهارات مهمی را به زبان آورد؛ اظهاراتی که البته برخی مغرضان داخلی و خارجی آن را آغاز تقابل قوه مقننه با دولت، تعبیر و ترجمه ‌کردند. این درحالی است که خود قالیباف در نطقش تاکید کرد: «مجلس یازدهم، نه بنای تقابل و مچ‌گیری دارد و نه در پیگیری منافع و حقوق مردم مسامحه می‌کند.» قالیباف روز گذشته در صحن علنی، علاوه بر بیان فرصت‌ها و تهدیدهای نظام جمهوری اسلامی و ارائه مولفه‌های اصلی الگوی مدیریت جهادی، به‌طور جدی خواستار تحول در ساختار مجلس و احیای شأن جایگاه قوه تقنینی شد. او برای این امر، شفاف‌سازی، هوشمندسازی، مردمی‌سازی و کارآمدسازی را چهار رویکرد اصلی مجلس یازدهم برشمرد.

اظهارات اینچنینی از سوی قالیباف البته امر تازه‌ای نیست و او بارها پیش از این نیز درباره مشکلات کشور و مضایقات نهاد مجلس سخن به میان آورده بود اما تکرار آنها این بار در قالب ریاست مجلس، وجهه و شأن دیگری دارد که گویای همت و اراده تزلزل‌ناپذیر مجلسی‌ها برای خدمت‌رسانی به مردم خصوصا به اقشار ضعیف است؛ مساله‌ای که چندی پیش در پیام رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس یازدهم نیز تبلور و تجلی داشت.

ایشان در پیام خود به مناسبت گشایش مجلس یازدهم در تاریخ هفتم خرداد فرمودند: «در باب اقتصاد، علاوه بر مشکلات عمده‌ مشهود، باید اذعان کنیم که در دهه‌ پیشرفت و عدالت، نمره‌ مطلوبی در باب عدالت به دست نیاورده‌ایم. این واقعیت ناخواسته باید همه را به تلاش فکری و عملی در باب معیشت طبقات ضعیف، به مثابه‌ اولویت، وادار کند.»  در گفت‌وگویی با محمدکاظم انبارلویی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی به تبیین بیشتر اظهارات قالیباف که به زعم انبارلویی  د ر  واقع بازخوانی مطالبات رهبر انقلاب است، پرداختیم.

انبارلویی: اظهارات قالیباف باید به تئوری تبدیل شود

محمدکاظم انبارلویی با اشاره به نطق روز گذشته قالیباف در صحن مجلس، گفت: اظهارات آقای قالیباف در واقع بازخوانی رهنمودهای رهبر انقلاب در ارتباط با سیاست‌های کلی نظام و بیانیه گام دوم بود. این بازخوانی برای آماده‌سازی ذهن نمایندگان، خوب است تا بدانند اگر بخواهند مجلس را در راس امور بنشانند، چاره‌ای ندارند جز اینکه فرصت‌ها و تهدیدها را بشناسند و برای بازسازی سرمایه اجتماعی، آنطور که رهبر انقلاب فرمودند، نقطه امید مردم و مجریان باشند.

وی با اشاره به لزوم تبدیل اظهارات قالیباف به تئوری و نظریه و همچنین لزوم مشخص‌شدن جایگاه مجلس برای تحقق آرمان‌ها، گفت: مجلس جز بحث نظارت و رسیدگی به لوایح یا تهیه طرح، ابزار دیگری برای رسیدن به آرمانها در اختیار ندارد. تمامی این فرصت‌ها و تهدیدهایی که آقای قالیباف به آن اشاره کرد، در مجلس باید به وظایف و تکالیف نمایندگان، ترجمه شود. این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: اگر بخواهیم عملیاتی و کارکردی صحبت کنیم و بتوانیم به مطالبات معیشتی مردم پاسخ دهیم، مجلس باید آستین‌ها را بالا بزند و به اصلاح قوانین بپردازد.

انبارلویی با اشاره به گوشزدکردن اصلاح خطوط کلی اقتصاد ملی از جمله افزایش ارزش پول ملی، مهار تورم، تولید و اشتغال توسط رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس، گفت: با توجه به اینکه بسیاری از درآمدهای ما تحقق پیدا نخواهد کرد، اولین گام نمایندگان مجلس یازدهم باید این باشد که بودجه سال 99 که در واقع سند حکمرانی در زمینه اقتصاد است را اصلاح کنند. وی افزود: با توجه به این واقعیت، آیا رییس مجلس و نمایندگان می‌توانند ایده حکمرانی خوب را در قالب یک تئوری عملیاتی و کارکردی حداقل در بودجه در سال 99 و سال آینده، منظور کنند؟

وی همچنین با اشاره به شعار «نجات اقتصاد کشور» به‌عنوان شعار اصلی نمایندگان منتخب راه‌یافته به مجلس یازدهم، اظهار کرد: نجات اقتصادی کشور در واقع پاسخی به مطالبات معیشتی مردم است؛ درنتیجه این شعار نمی‌تواند در حد شعار باقی بماند بلکه باید در اتاق فکر و اندیشه این جریان فکری که به مجلس راه یافته است به تئوری و نظریه تبدیل شود. در این اتاق فکر، اقتصاددان‌های بزرگی حضور دارند که سابقه استانداری و نمایندگی و وزارت دارند و سرد و گرم اجرا و تقنین را چشیده‌اند. انبارلویی اضافه کرد: اگر قرار باشد قانون‌گذاری در کشور، ادامه مسیر قبلی باشد، همه مسائل به قوت خود باقی خواهد ماند و همه اظهارات ما، در حد صحبت‌رانی و سخنرانی باقی خواهد ماند اما آثار اجرایی صحبت‌های ما، باید در قالب طرح و لایحه در سفره‌های مردم دیده شود.

مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات بازسازی شوند

انبارلویی تصریح کرد: من فکر می‌کنم که ریاست محترم مجلس و هیات‌رییسه باید در گسترش یک اتاق فکر بکوشند و مرکز پژوهش‌ها و همچنین دیوان محاسبات به‌عنوان یک نهاد نظارتی مهم را بازسازی کنند. این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: کسانی که کارشناس مسائل هستند و صاحب تئوری‌اند، باید جذب و به کار گرفته شوند. نمایندگان باید از لحظه به لحظه حضورشان در مجلس استفاده کنند و دچار روزمرگی و حاشیه و رقابت‌های منطقه‌ای نشوند تا بتوانند به تصویر صحیح و روشنی از وظایف خود برسند.
 
چشم امید به مذاکره، سراب است

انبارلویی همچنین در پاسخ به این سوال که اظهارنظر قالیباف مبنی بر اینکه «مذاکره با آمریکا پُرضرر و بی‌حاصل است» چه پیامی را به مخاطبان داخلی و خارجی منتقل می‌کند، گفت: این اظهارنظر واقعا یک صحبت مهم و کلیدی است. این صحبت، تیر خلاص به کسانی است که فکر می‌کنند برای حل مشکلات کشور باید به بیرون نگاه کنیم و می‌توانیم با نگاه به غرب و شرق، به نقطه روشنی از توسعه و پیشرفت دست یابیم.

همانطور که آقای قالیباف اعلام کرد، تمام استعدادها و ظرفیت‌های لازم در این کشور وجود دارد و فقط یک همت لازم است تا بشود این ظرفیت‌ها را بالفعل کرد. این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه «مذاکره و امید به بازشدن چشم‌انداز روشن از دل گفت‌وگو، سرابی بیش نیست»، تاکید کرد: اولا آنها[غربی ها] گرفتار کارهای خودشان هستند و ثانیا همه نخبگان سیاسی و متفکران غربی، علیه ملت ما هستند و اصلا به منافع ما فکر نمی‌کنند و در هر گفت‌وگویی که با ما دارند، سعی می‌کنند فقط جیب ما را بزنند و هیچ‌چیز به ما نمی‌دهند و فقط می‌خواهند بگیرند. انبارلویی اضافه کرد: ما ابله نیستیم که بخواهیم وارد دالان‌های پیچ در پیچ گفت‌وگو بشویم که هیچ ‌حاصلی برای کشور جز امتیازدادن ندارد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۶۷۸۰۹۱۴:۲۱:۵۵ ۱۳۹۹/۳/۱۲
چیزی که مشخص است این مجلس خیلی بهتر از مجلس قبلی خواهد بود

پربحث‌های دیروز

 1. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 2. نماینده آمریکا در امور ایران: ترامپ یا بایدن فرقی نمی‌کند، فشار بر تهران ادامه‌ دارد

 3. پشت‌پرده کاهش قیمت سکه و طلا چیست؟

 4. سوداگران بازار ارز را به انتخابات آمریکا گره می‌زنند/ ۸۰ میلیارد دلار ارز بلوکه شده در سایر کشورها داریم!

 5. رئیس پلیس تهران: نمره بالای ۱۷ به امنیت می‌دهم/ عدد ۳۰۰ تجاوز کیوان.ا را تائید نمی‌کنم

 6. رکوردهای تازه کرونا؛ آیا دولت به وظایفش عمل کرده است؟

 7. دفاع علی مطهری از چرخاندن اراذل و مجرمان در خیابان

 8. قیمت دلار در صرافی: ۲۵,۴۷۰ تومان

 9. صحبت رئیس‌جمهور را دوباره بخوانیم، دوباره بنویسیم

 10. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

 11. ترامپ: می‌خواهم ایران کشوری قدرتمند بدون تسلیحات هسته‌ای باشد

 12. وداع با شهید امر به معروف «محمدی»

 13. محکومیت رئیس سابق هلال احمر به ۱۲ سال حبس و انفصال دائم از خدمات دولتی

 14. اسیدپاشی به روی همسر در صدرای شیراز

 15. مقام آمریکایی: ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را تا ۱۰۰ سال آینده تغییر می‌دهیم

 16. توکلی خطاب به وزیر صمت: انحصار واردات کالاهای اساسی را بشکنید

 17. افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بلیت هواپیما تنها در ۵ روز

 18. فاکس نیوز: حامیان بایدن ۲۰۱۶ را به خاطر بیاورند !

 19. روحانی: رئیس جمهوری بعدی آمریکا ناچار به تسلیم در برابر ایران است/ پیروزی‌های بین‌المللی می‌تواند مرهمی بر آلام مردم باشد

پربحث‌های هفته

 1. انشاءالله ترامپ که رفت همه مشکلات حل می‌شود !

 2. نقدي بر سخنان رييس‌جمهور درباره صلح امام حسن (ع)

 3. اگر بایدن پیروز شود ...

 4. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

 5. ذوالنوری خطاب به روحانی: با این منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم راضی شود

 6. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 7. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 8. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 9. پیش بینی عضو کارگزاران از پیروزی سیدحسن خمینی و محسن هاشمی در انتخابات

 10. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 11. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 12. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 13. تماشاخانه جنگ قره باغ

 14.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 15. معلم فرانسوی را در خیابان سربریدند

 16. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 17. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

 18. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

 19. جهانگیری: امروز زمان انتقام و فشارآوردن نیست/ نمی‌توانیم برای مردم همه مسائل مرتبط با تحریم را بازگو کنیم

 20. وزیر صنعت: ‌۷۰ درصد وقتم را برای "تنظیم بازار، معیشت و ارتزاق عمومی مردم" گذاشته‌ام

 21. زن قانون‌شکن در نجف‌آباد، دستگیر شد

 22. عارف: اصلاح طلبان حاضر به عذرخواهی هستند

 23. پاسخ جالب صادق خرازی به یک جوان درباره رفع مشکلات کشور

 24. ۵۰ مشاور برای یک استاندار

 25. نیویورک‌تایمز از آمریکایی‌ها خواست به ریاست جمهوری ترامپ خاتمه دهند

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. انشاءالله ترامپ که رفت همه مشکلات حل می‌شود !

  2. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

  3. ذوالنوری خطاب به روحانی: با این منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم راضی شود

  4. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

  5. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

  6. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

  7. پیش بینی عضو کارگزاران از پیروزی سیدحسن خمینی و محسن هاشمی در انتخابات

  8. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

  9. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

  10. جهانگیری: امروز زمان انتقام و فشارآوردن نیست/ نمی‌توانیم برای مردم همه مسائل مرتبط با تحریم را بازگو کنیم

  11. عارف: اصلاح طلبان حاضر به عذرخواهی هستند

  12. محدودیت‌های تسلیحاتی ایران، پس از ۱۳ سال رسما به پایان رسید

  13. سه استان رکوددار مرگ‌و‌میر کرونا/پشت‌پرده حمایت کارگزاران از لاریجانی/طوفان دلار کارنامه مدیریتی همتی را درنوردید/آیا محمدرضا خاتمی و ظریف کاندیداهای احتمالی ۱۴۰۰ هستند؟

  14. قالیباف: بگومگوهای سیاسی برای مردم نان و آب نمی‌شود/ حرف نجیبانه مردم این است که مسئولان فکری برای گرانی‌ها کنند

  15. موضع گیری حسین شریعتمداری درباره استیضاح روحانی؛ چرا «دولت بی‌سر»؟!

  16. انتقاد رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها از روحانی: حرفی زد که معنای کرنش داد

  17. پاسخ حمید انصاری به سخنان فائزه هاشمی درباره رژیم صهیونیستی

  18. پول‌های میلیاردی که امنیت اختلاس گر را تامین نکرد/ از گشت و گذار در اسپانیا تا زندگی ۱۲ ساله در زندان

  19. کوشکی: روحانی نمی‌تواند با لعنت به آمریکا و بهانه FATF دولت را تطهیر کند

  20. واکنش علم‌الهدی به اظهارات رئیس جمهور /‌ خواص ‌امام حسن (ع‌) را مجبور به متارکه جنگ کردند‌ پای مردم وسط نبود

  21. دلیل انصراف مجلس از استیضاح روحانی/ پشت‌پرده حمایت اصلاح‌طلبان از نامزدی محمدرضا خاتمی/نمکی: برای دود شدن آمده‌ام/ آیا لاریجانی در پاستور مستقر شده است؟

  22. روحانی: حفظ سلامت و جان مردم اولویت اول است/ برنامه‌های دولت برای ثبات در بازار ارز و کنترل گرانی

  23. رکورد هولناک کرونا/تصمیم قطعی محسن هاشمی برای انتخابات/ جزئیات جلسه شبانه قالیباف/شوآف با استیضاح روحانی/فرشته‌های نجات اصلاح‌طلبان وارد میدان می‌شوند

  24. امیرآبادی فراهانی: در مجلس به این نتیجه رسیده‌ایم که استیضاح روحانی انجام نشود/ حقوقی‌ها بزرگترین خیانت را به بورس کردند

  25. محکومیت رئیس سابق هلال احمر به ۱۲ سال حبس و انفصال دائم از خدمات دولتی

  آخرین عناوین