آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

علی اباذری، گروه فرهنگی،   3990118037 ۸۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

ریاست بر صدا و سیما یعنی یک مدیریت فرهنگی و رییس آن باید علاوه بر داشتن شخصیت و دغدغه های فرهنگی دارای تشخیص هنری و آشنایی با تاریخ هنرهای نمایشی باشد. اگر چنین شخصیت یا چنان آشنایی ندارد باید خود را کاملا و دایما مورد مشورت این دست از کارشناسان قرار دهد و به نظر آن ها تمکین کند. حتی اگر انتظارت را پایین تر از این بیاوریم باید بگویبم دستکم معاونت های اصلی صدا و سیما باید ویژگی های مورد اشاره را داشته باشند.

اگر چنین ویژگی هایی وجود داشته باشد مدیران کلان صدا و سیما با امور فرهنگی و هنری مانند مجتهدی مسلط برخورد می کنند که دقیقا حکم هر مساله را می داند و برای تک تک فتاوایش استدلال و سخن شنیدنی و مقبول دارد. چنین مدیرانی حتی اگر نتوانند مخالفین شان را قانع کنند، اهل فن چنین عدم توفیقی را نه به ضعف و ناتوانی آنها بلکه به نوعی اختلاف علمایی میان کارشناسان تعبیر می کنند‌ که امری معمول و متعارف در همه مباحث و مدیریت های تخصصی است.

اما اگر چنین بضاعتی در سطوح مدیریتی نباشد این مدیران نه تنها به دلیل مسلط و متخصص نبودن در حوزه کاری خود مکررا اشتباه می کنند ( نفس اشتباه ملاک نیست چرا که امری محتمل در همه مدیریت هاست) بلکه در دفاع از خود نیز ناتوان ظاهر می شوند و گاه حتی با جو روانی و سیاسی ایجاد شده علیه حوزه زیر مجموعه خود همراهی می کنند و در انتقاد از کسانی که این اشتباه را مرتکب شده اند ( و در واقع از خود ) چنان راه افراط را می پیمایند که مخاطب انگشت به دهان می ماند که پس تا حالا کجا بوده اند و چه می کردند و این نفس گرم چرا تا حالا در کسی ندمیده بود؟!

ماجرای انتقادات به پایتخت ۶ و به خصوص قسمت پایانی آن مصداق روشنی از وضعیتی است که در بالا ترسیم شد. همه می دانیم که تولید آثار نمایشی در تلویزیون از نظارت های سختگیرانه ای عبور می کند و از مرحله نگارش تا تولید و پخش از زیر چشم کسان زیادی می گذرد. چنانکه گفته شد هر مجموعه ای با سختگیرانه ترین نظارت ها هم ممکن است اشتباه کند اما نوع اشتباه ( فاحش یا قابل چشم پوشی بودنش ) و نوع برخورد با آن معمولا شاخص مهمی است که نشان دهنده عیار تخصص و کاربلدی مدیران آن مجموعه است. بنابراین پذیرفته و پسندیده نیست که پس از اوج گرفتن انتقادات به سریال از قضا موفق و در مجموع قابل دفاعی که از همه خان های نظارتی نیز گذشته است همنوا با منتقدان و بلکه جلوتر و داغ تر از آن ها بدویم تا آنجا که به دنبال " ستون پنجم نفوذی" برای توجیه این اشتباه باشیم!

تردیدی نیست که پایتخت ۶ در میان سایر قسمت های تولید شده این سریال محبوب در طی سالهای گذشته، ضعیفترین بوده است‌ و از لحاظ غنای محتوایی نیز همین وضعیت کم و بیش در قسمت های بعدی نسبت به قسمت های قبلی برقرار است. یعنی به مرور عنصر جذابیت و کمدی بر محتوای آموزنده و اخلاقی این سریال موفق پیشی گرفت. البته در میان بزرگترین تولیدات نمایشی ادامه دار در دنیا نیز این فراز و فرودهای فرمی و محتوایی رخ می دهد و بدون این مقایسه هم به طور طبیعی هر اثر نمایشی مجموعه ای از قوت و ضعف است و صرف انتقاد به ضعف ها دلیلی برای چنین تاختنی نیست. بنابراین حتی اگر اشتباه پایتخت را در قسمت پایانی فاحش بدانیم طبیعتا بهتر بود رییس صدا و سیما در برخورد با سریال پایتخت به جای خودزنی و مطرح کردن "ستون پنجم" دشمن خیلی معقول و سنجیده امکان اشتباه و ضعف را در یک اثر موفق و جذاب می پذیرفت و بدون اینکه تحت تاثیر جوسازی ها قرار بگیرد ( که امری متفاوت از نقد یا حتی هجمه های کارشناسانه است ) دستور مواظبت بیشتر می داد.

آنچه باید مشخصا درباره خطای مورد اشاره در قسمت پایانی پایتخت - که انگیزه اصلی دستور عجیب رییس سازمان صدا و سیما بوده است- گفت، این است که نه تنها در سینما بلکه در خود آثار نمایشی تلویزیون نیز در طول همه سال های پس از انقلاب ارجاع به آثار نمایشی قدیمی و برخی کاراکترهای به یادماندنی آنها به کرات وجود داشته و از قضا بازیگر و کاراکتر مورد ارجاع پایتخت نیز پای ثابت اغلب این ارجاعات و اشارات بوده است! پس صرف این ارجاعات همیشه وجود داشته و اگر کسی آن را برای مخاطب عام رمزگشایی نکند چه بسا چنین حساسیتی را هم برنیانگیزد.

بنابراین جدا از برخی نقدهای فرهنگی که بدرستی به حساسیت های اخلاقی اشاره دارند، برخی جوسازی های سیاسی نیز در حوزه فرهنگ و هنر از نظر اهالی این حوزه دور نمی ماند . مثلا این طعنه مورد اشاره برخی فرهنگ ستیزان سابق و مدعیان امروز که صدا و سیما برای افزایش آگهی خود بهتر بود اصل فیلم قدیمی یاد شده را پخش می کرد (!) در حالی است که مجموعه پایتخت بدون این خطاها نیز یکی از موفق ترین تولیدات نمایشی تلویزیون (اگر نگویم موفق ترین) از لحاظ جذابیت و ظرفیت جذب آگهی است و نیت خوانی صورت گرفته درباره انگیزه گنجاندن چنین صحنه هایی به کلی از مرحله پرت است. باید از این دست سیاست پیشه های فرهنگ ستیز پرسید آیا تمام جذابیت و موفقیت سریال پایتخت در همان صحنه مورد اشاره منتقدان است؟

نکته جالب تر در این میان این است که چنین بهانه سازی های سیاسی در حوزه فرهنگ در حالی است که برخی از این مدعیان خود همواره منتقد پدیده «بولتن نویسی» در حوزه فرهنگ و هنر بوده اند. انتقادی که البته کاملا بجاست اما قبل از هر چیز باید دامن خود منتقدان از آن پاک باشد ! 


 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۰۳۱۲۷۱۱:۰۶:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۱۸
در مورد سریال هم داستان سرایی نفوذی توهم میزنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۴۰۳۱۳۶۱۱:۱۵:۱۷ ۱۳۹۹/۱/۱۸
عقل کل مطلب همین موضوع رو نقد کرده !
تهرانی۱۴۰۳۱۴۶۱۱:۲۲:۱۱ ۱۳۹۹/۱/۱۸
علی عسکری رییس سیما خواب نما شده؟ کدوم ستون پنجم؟ سوءمدیریت خودتونه چرا فرافکنی میکنید؟
ناشناس۱۴۰۳۲۸۴۱۳:۰۹:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۱۸
مدیرانی چون فروغی می خواهید بعد از مدتی صدا و سیما بهتر از این شود. روابط بجای تخصص
ناشناس۱۴۰۳۳۸۸۱۴:۳۱:۵۵ ۱۳۹۹/۱/۱۸
وقتی فروغی اومد برنامه های شبکه 3 جهشی شد با ایده های نو
ناشناس۱۴۰۳۴۰۹۱۴:۴۲:۱۴ ۱۳۹۹/۱/۱۸
همه چی کار امریکاست
ناشناس۱۴۰۳۵۷۳۱۵:۴۷:۰۶ ۱۳۹۹/۱/۱۸
کلمه رمز بی کفایتی مسولین می شود ستون پنجم خخخخخخخ
ناشناس۱۴۰۳۸۳۲۱۸:۰۱:۰۶ ۱۳۹۹/۱/۱۸
یا ضد انقلاب یا امریکا همیشه بهانه برای ضعف مدیریت کشور وجود داشته برای این جماعت
ناشناس۱۴۰۴۶۲۷۱۰:۵۹:۲۱ ۱۳۹۹/۱/۱۹
آقا تمام مردم.. نفوذی و ستون پنجم هستن فقط مسئولین ما درست خوب هستند
ناشناس۱۴۰۳۱۳۲۱۱:۱۳:۴۵ ۱۳۹۹/۱/۱۸
وقتی رهبری به تلویزیون تذکر داد چرا از کلمات جدید خارجی استفاده می کنید همین اقای عسکری دستور داد که مجریان و برنامه سازان و دیگرانی که در تلویزیون کار می کنند نباید زبان فارسی را خراب کنند و لغات جدید بیگانه را استفاده کنند ولی عملا ایا اتفاق خاصی افتاده تا الان؟ این فیلم هم مانند همان تذکر زبان فارسی فقط برای این که فشارها کمتر شود دستور داده رسیدگی کنند ولی قاطعیتی وجود ندارد در رفع این چیزها لطف کن منتشر کنید
ناشناس۱۴۰۳۱۳۳۱۱:۱۳:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۱۸
.. سریال به این پرمخاطب رو میچسبونین به نفوذی و....
ناشناس۱۴۰۴۰۱۳۲۰:۱۵:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۱۸
آره ،چرا یه آدم سالم تو سریال نمایش نداد؟ مگه ما ایرانی ها هممون قاچاقچی و فرصت طلب و عیاش و بی ادب و روانی و بی عرضه هستیم؟ هرکدام ار کاراکتر های سریال یکی از این ویژگی ها دارند واقعا به ما توهین شده شوخی های جنسی و صحنه های زننده کم نداشت اگر ما میخواستیم ماهواره ببینیم صداوسیما تماشا نمیکردیم توقع ما اینه که سریال صداوسیما سالم باشه
ناشناس۱۴۰۳۱۳۵۱۱:۱۵:۱۱ ۱۳۹۹/۱/۱۸
دست مریزاد. واقعا این مطلب ساده و روشن ستودنی است.
آریابان۱۴۰۳۳۵۴۱۴:۰۵:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۱۸
گفتنی ها بسیار است ولی در یک کلام، این "سیما" که قرار بود "دانشگاه"بشه ، حالا با نشان دادن آخرین مدل زیر ابرو (البته برای آقا پسر های گل به سر ، دختر خانم ها که هـــــــــــــچ !!!!) ، جنبۀ "آکادمیک" خودش رو خفظ کرده و طبیعتا همچون سایر دانشگاه های پولی !!!!!! کشور، این دانشگاه تلویزیون هم به کسب درآمد های هنگفت از رهگذر پخش مسلسل-وار آگهی های عمدتا غیر سالم !!!!! با رنگ و لعاب های بسیار شیک و چشم- نواز در بسته- بندی ها و تبلیغات پر هزینه مشغول است ، برای همه آن چیزهائی که حتما "نخوردنی اند ، نه ، خوردنی" !!!!؛ البته بگونه همزمان هم نباید پخش تبلیغات غیر مستقیم فرهنگی را از یاد برد زیرا ما تقریبا هیچ فیلمی را در سیما پیدا نمی کنیم که دست کم یک صحنه پیتزا-خوری !!!! در آن نباشد. تا زمانی که هدف انباشت باز هم انبوه تر سود ها !!!! باشد ، همین آش است و همین کاسه (بخوانید : همین پیتزاست و همین جعبه !!!! ، همین بسته های چشم-نواز است و همین چیپس ، همین پفک ، همین .....)
ناشناس۱۴۰۳۱۳۸۱۱:۱۶:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۱۸
وقتی افراد نا اهل در کشور نفوذ کنند بله که می شود نه فقط در این مورد در همه بخش های کشور
sudn۱۴۰۳۱۳۹۱۱:۱۸:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۱۸
چرا بعد از چهل سال وقتی فیلمها مجوز میگیرند ساخته میشوند و اکران یا پخش میشوند تازه یادمان میافتد که مشکل ...دارد و خاطر مردم را مکدر مینمایند باید در ساختار انتصابات مسئولین این بخشها دقت لازم بعمل آوردنه اینکه بعد از مرگ سهراب نوشدارو داده شود.
ناشناس۱۴۰۳۲۱۶۱۲:۱۹:۱۹ ۱۳۹۹/۱/۱۸
یه نظر سنجی بکن ببین واقعا خاطر مردم مکدر شده یا نه
ناشناس۱۴۰۳۴۴۷۱۴:۵۸:۵۷ ۱۳۹۹/۱/۱۸
این مردم شما ۲۲% هستند
فرزاد۱۴۰۴۲۸۶۰۰:۱۹:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
خواهش می کنم اینقدر از قول مردم حرف نزنین
ناشناس۱۴۰۳۱۴۱۱۱:۱۹:۱۸ ۱۳۹۹/۱/۱۸
چون مخاطب زیادی داشته و انتقادات هم زیاد ایشون مجبور به واکنش شده وگرنه زیاد از این چیزها می دیدیم و بدتر از این که در همین فیلم پیام غیر اخلاقی دیگری هم دارد
ناشناس۱۴۰۳۱۵۶۱۱:۳۰:۴۳ ۱۳۹۹/۱/۱۸
جالبه روزنامه جوان نوشته عوامل ساخت پایتخت با شبکه منوتو کاملا هماهنگ بودن !چون شب قبل تو این شبکه فیلم همسفر رو نشون دادن وفرداش تو ایران تلویزیون جمهوری اسلامی قسمت اخر پایتخت رو نشون میدن که صحنه اخرش یاداور همون فیلمه هست! واین یعنی که یه کودتای خزنده فرهنگی در صداوسیما در حال انجامه!!
ناشناس۱۴۰۳۱۵۸۱۱:۳۱:۱۹ ۱۳۹۹/۱/۱۸
نقد منصفانه و خوبی بود مرسی الف ای کاش آقای علی عسگری بخونه
ناشناس۱۴۰۳۱۶۶۱۱:۳۵:۴۱ ۱۳۹۹/۱/۱۸
ای کاش بجای این مدیران مدیری جوان و از جنس مردم رییس سازمان صدا و سیما میشد.
ناشناس۱۴۰۴۰۴۹۲۰:۴۴:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۱۸
بی خیال جوون هم بزارم یکی مثله فروغی میزارن
ناشناس۱۴۰۴۰۹۷۲۱:۲۴:۰۱ ۱۳۹۹/۱/۱۸
رای ما فروغی
ناشناس۱۴۰۳۱۷۵۱۱:۴۱:۵۷ ۱۳۹۹/۱/۱۸
مگر قبلاها در فیلم هاتون شبیه به این چیزها نبوده قربان که الان صدات در امده؟
رسول مشهدي۱۴۰۳۱۷۷۱۱:۴۷:۰۷ ۱۳۹۹/۱/۱۸
وقتي كه رييس صدا و سيما يا همان گلادياتور فرهنگي در نامه اي به معاونش دم از نفوذي فرهنگي در اين سريال ميزند يعني يكجاي كار ميلنگه و بايد قصور را گردن يك دشمن فرضي انداخت و چند روزي مردم را سركار گذاشت تا شامل مرور زمان شده و قضيه حل شود. برادر عزيز - گلادياتور - شما بعنوان بزرگترين نهاد فرهنگي كشور خبرنداري زير دستانت چكار ميكنند و بعد از پخش نامه ميزني كه بررسي شود شايد نفوذي فرهنگي داشته باشيم...تو كه از زير مجموعه خودت بيخبري چرا سكان اين مركز حساس را بدست گرفته اي؟من كاري به شكل و محتواي سريال پايتخت ندارم ولي روي سخن با اينهمه رجلي است كه در صدا وسيما كار نظارت را بر عهده دارند و در اين مواقع خبري از آنها نيست.روي سخن با رييس سازماني است كه بايد پاسخگو باشد ولي اكنون خودش پرسشگر شده؟آنهم بعد از پخش؟حال اگر قبل از پخش اين نامه را به معاونش زده بود نشان از هوشياري ايشان بود ولي ...
ناشناس۱۴۰۳۱۸۲۱۱:۵۲:۲۴ ۱۳۹۹/۱/۱۸
بزرگترین نقطه ضعف اکثر قریب به اتفاق مدیران جامعه ما اینست که بهیچوجه قادر نیستند راه حل ارائه دهند و آسانترین راه را انتخاب میکنند و آنهم فرضیه توطئه خارجی و نفوذ است. چرا مردم عادی از دیدن قسمت آخر سریال متعجب نشدند؟؟؟؟؟؟؟ چون همه ما بوضوح و روشن و صادقانه سخنان "نقی معمولی" را هر روزه میبینیم و آنرا با پوست و استخوان خود لمس میکنیم. همین الان میتوانم راننده یکی از مسئولین دولت قبل را نام ببرم که به کجاها که نرسید!!!!! این یک حقیقت جامعه ماست....
علی کریمی۱۴۰۳۱۸۶۱۱:۵۶:۲۰ ۱۳۹۹/۱/۱۸
در کشور ما پشت هر ناکارآمدی مدیران و مسئولین، رد پای دشمنان ملت ایران است.
ناشناس۱۴۰۳۱۹۴۱۲:۰۴:۰۴ ۱۳۹۹/۱/۱۸
پایتخت شش از همه پایتخت ها قوی تر و بهتر بود
ناشناس۱۴۰۳۳۱۴۱۳:۳۲:۴۸ ۱۳۹۹/۱/۱۸
پایتخت 3 عالی بود. (کشتی نقی - زن چینی ارسطو - پلنگ بهبود و بلوتوث ریختن سقف)
ناشناس۱۴۰۳۲۰۷۱۲:۱۳:۲۹ ۱۳۹۹/۱/۱۸
سریالی خوبی بود که توانست واقعیت های جامعه را نشان بدهد. تا کی بخواهیم در ظاهر یکی دیگه و در باطن چیز دیگری باشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۴۰۳۳۹۴۱۴:۳۵:۱۲ ۱۳۹۹/۱/۱۸
وقتی فیلم می شود الگو سازی برای همه واقعیت و غیر واقعیت ندارد همه در ان غرق می شوند
ناشناس۱۴۰۳۴۳۳۱۴:۵۳:۰۶ ۱۳۹۹/۱/۱۸
احسنت
ناشناس۱۴۰۳۲۱۸۱۲:۲۰:۵۴ ۱۳۹۹/۱/۱۸
این همه نظر تنگی نسبت به شادی مردم چیست؟ ... شوخی است، خنده است اصلن ادای فلان فرد را هم در بیاورند چرا موضع اینقدر حساس است. ... اینهمه نظارت کرده اید ایا وضع مملکت درست شده؟ ایا اینهمه غیرت مند برخورد کرده اید با همه موضوعات الان وضع فقط فساد در جامعه درست شده؟ بنظر راه را بدجوری اشتباه میروید و گوش شنوایی هم نیست. فقط خشک مقدس بازی و تحجر
ناشناس۱۴۰۳۲۱۹۱۲:۲۱:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۱۸
اصولا تندروها با هر چیزی که بویی از شادی ومحبوبیت عمومی ورضایت مردم داشته باشند مخالفند
ناشناس۱۴۰۳۳۹۹۱۴:۳۷:۳۲ ۱۳۹۹/۱/۱۸
شادی!!!! مانند کسی هستیکه هر چیزی را تکرار می کنی بدون اختیار چون تقلید می کنی ولی وقتی به خودت می ایی و می بینی چرا زندگی من اینجوری هست!!!
افشین۱۴۰۴۳۷۹۰۲:۰۰:۳۶ ۱۳۹۹/۱/۱۹
در این فیلم توجه کسی به این مطلب جلب نشد که فرهنگ ایرانی مورد توهین و تمسخر قرار گرفت. مثلا اسم قاچاقچی مواد مخدر کوروش بود.و یا در قسمت آخر بهتاش ضمن تمسخر ارسطو به او گفت لباست شبیه سربازان هخامنشیه
ناشناس۱۴۰۳۲۲۱۱۲:۲۱:۵۸ ۱۳۹۹/۱/۱۸
چه عجب الف یک مقاله واقعگرایی وبدون هیجانات سیاسیی منتشر کرد
ناشناس۱۴۰۳۲۲۳۱۲:۲۲:۰۶ ۱۳۹۹/۱/۱۸
الکی حساس شدن
عمران۱۴۰۳۲۳۷۱۲:۳۰:۴۰ ۱۳۹۹/۱/۱۸
کلا اولویت ها و حساسیتها ی برخی مسئولین با بطن جامعه نمی خواند. اکثریت قاطع عموم مردم فیلمهای قدیمی که ارجاع داده میشوند را یا ندیده اند یا اگر دیده باشند فراموش کرده اند. اصلا دغدغه های اصلی مردم با چنین حساسیت هایی فرسنگها فاصله دارد. اما در سازمانهای عریض و تویل ممیزی با بودجه های هنگفت افرادی هستند که بالاخره برای احساس مفید بودن باید یک کاری انجام دهند. بنابراین به تمام آثار هنری و فرهنگی سختگیرانه و سیاسی نگاه میکنند. حیف از بودجه ای که از بیت المال میگیرند.
ناشناس۱۴۰۳۲۴۸۱۲:۳۸:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۱۸
یکبار از اینور بوم می افتید یکبار از اونورش .حالا در پی عادی شدن استفاده از نماد های قدیمی در فیلم ها هستید که امری عادی ست تا دیروز وای اسلاما ونقد وبگیر وببند رییس سینما از دست همین نقد های بی ریشه این ادبیات رو نوشته تا زه گفته برو بررسی کن نگفته حتما همین ست .اما تا مبانی نیست همین ست افراط وتفریط.مبانی یعنی تدبر در احکام وقوقانین و برنامه اصولی قرآن با قرآن نه بیرون آن. مشکل شما مسلمونهای بعد انقلاب اینست که امور جهان را با قران نمی سنجید دین وقران را متناسب زمان تعریف وتغیر و استثنا زده اید
ناشناس۱۴۰۳۲۵۰۱۲:۴۰:۰۳ ۱۳۹۹/۱/۱۸
اینقدر به همه کس و همه چیز از پزشکان بدون مرز گرفته، تا فعالان محیط زیست تا سلبریتی و تا سریال نفوذی گفتید فکر نی کنید دشمن بیکاره هی برای شما نفوذی بفرسته، بجای توهم دایی جان ناپلئون بازی یه کم باید سطخ سواد و مدیریت برد بالا
ناشناس۱۴۰۳۴۰۲۱۴:۳۸:۴۹ ۱۳۹۹/۱/۱۸
وقتی هست قرار نیست مانند تو سرمان را زیر برف کنیم
ناشناس۱۴۰۳۶۷۹۱۶:۳۹:۴۴ ۱۳۹۹/۱/۱۸
ازامثال توسر زیربرف تر هم داریم؟
ناشناس۱۴۰۳۲۶۳۱۲:۵۴:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۱۸
.. منتقدینی که تا امروز از این سریال خرده گرفته‌اند نه ایرادات فرهنگی است نه ایرادات اخلاقی، نه مذهبی و نه موارد دیگری که عنوان می‌کنند زیرا این ایرادها بر سایر آثار تولید شده توسط این سازمان و سایر نهادهای مثلاً فرهنگی مشابه نیز وارد است تنها مشکل این عزیزان این است که آن خط مشی‌ای که سالها توسط این گونه نهادها و سازمان‌ها دنبال می‌شده و مردم ایران را یکدست و منطبق با قرائت سیاستمداران نشان می‌داده در این سریال نادیده گرفته شده، که اتفاقاً بنظر من این نقطه‌ی قوت و هنر این مجموعه بوده که توانسته با زبانی ساده چهره‌ی عمدتاً نادیده گرفته شده‌ی جامعه‌ی ایرانی را با وجود شدیدترین سانسورها یا به قول شما نظارت‌ها نشان دهد.
آرش۱۴۰۳۲۶۴۱۲:۵۸:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۱۸
متن خوبی بود دیشب دیدم تسنیم یک متن نوشته سراسر تملق و پاچه خواری رئیس ضعیف صداوسیما. همیشه نشون داده شده تلوزیون برنامه پرمخاطب و با جذب بالا رو تحمل نمیکنه و ریشه اش رو میزنه مثل نود که درست بعد از بهترین شدنش نابودش کردن
علی طاهری۱۴۰۳۲۷۱۱۳:۰۳:۲۱ ۱۳۹۹/۱/۱۸
در سلسه مقصران افتضاح پایتخت 6 نقش تایید کننده سناریو را نباید فراموش کرد.
ناشناس۱۴۰۳۲۷۹۱۳:۰۷:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۱۸
امان از دست دشمن
ناشناس۱۴۰۳۲۹۴۱۳:۱۸:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۱۸
نفوذی ترین پدیده در کشور ما که از الف تا ی را شامل می‌شود ‌پدیده ای بنام سندروم توهم مزمن است که متاسفانه لاعلاج است
ناشناس۱۴۰۳۸۴۰۱۸:۰۶:۲۱ ۱۳۹۹/۱/۱۸
سندرم فقط سندرم دست بیقرار. بقیه اداش رو در میارن
ناشناس۱۴۰۳۳۲۲۱۳:۴۱:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۱۸
خدا کند جنود عقلمان برجنود جهلمان غلبه بشود
ناشناس۱۴۰۳۳۲۵۱۳:۴۳:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۱۸
از تمام برنامه های صدا و سیما فقط یک برنامه مورد توجه مردم قرار گرفت که اون هم ساخته نفوذی ها بود. تبریک به گردانندگان صدا و سیما
ناشناس۱۴۰۳۳۲۶۱۳:۴۵:۰۶ ۱۳۹۹/۱/۱۸
ریاست فخیمه صداوسیما!دیرازخواب بیدارشده وفراربه جلو فرموده اند!!!!!
ناشناس۱۴۰۳۳۲۹۱۳:۴۵:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۱۸
سریال پر مخاطب و پر بیننده پایتخت بهترین سریال این ایام نوروزی کرونایی بود و همه اعضای خانوادهها را در این ساعت و در ساعتهای تکرار این فیلم پای تلویزیون می کشاند
ناشناس۱۴۰۳۴۰۸۱۴:۴۱:۵۶ ۱۳۹۹/۱/۱۸
ان هم به دلیل این که فصل های گذشته داشته وگرنه اینقدر بازخورد وجود نداشت برای این فیلم الان نون خ هم در راه است که بهتر از این پایتخت ساخته شد که اگر راه این سریال در پیش نگیرد و همه چیز را خراب نکند
مجید۱۴۰۳۳۴۹۱۴:۰۳:۴۱ ۱۳۹۹/۱/۱۸
واقعا کاری که صدا و سیما با پرمخاطب ترین برنامه های خود انجام می دهد بسیار عجیب است و یک برنامه پر مخاطب را به عرش علا برده و بعد آن را به فرش می آورد و اصولا نقاط قوت خود را به نقاط ضعف و افول تبدیل می کند و کلا نگاه سیاه و سفید دارد به عنوان مثال سریال پایتخت و برنامه نود و.... این هم نشانه بزرگ ضعف مدیریت در این سازمان است
ناشناس۱۴۰۳۵۵۰۱۵:۳۶:۵۵ ۱۳۹۹/۱/۱۸
پر مخاطبت منو کشته ؟؟
ناشناس۱۴۰۳۳۵۶۱۴:۰۶:۵۷ ۱۳۹۹/۱/۱۸
نفوذی ها به خاطر کارهای جزیی و کم اثر چون این خودشان را لو نمی دهند. نفوذی ها با رعایت کامل همه ظواهر رشوه و حق حساب و فساد را در پشت صحنه افزایش می دهند تا ریشه ها را بخشکانند
ناشناس۱۴۰۴۹۲۳۱۳:۲۷:۵۴ ۱۳۹۹/۱/۱۹
نفوذی ها و خائنین فقط بین مردم و سیستم فاصله می اندازند چه خیانت و نفوذی بالاتر از کنار گذاشتن اکثریت مردم
ناشناس۱۴۰۳۳۶۰۱۴:۰۸:۳۸ ۱۳۹۹/۱/۱۸
راستی چرا عمدا سریال پایتخت رو اینقدر سوژه کردند ؟ فکر کنید .چرا ؟
قلیدون۱۴۰۳۷۰۱۱۶:۵۲:۵۲ ۱۳۹۹/۱/۱۸
چرا؟ معما طرح می کنی!!!
ناشناس۱۴۰۳۳۷۸۱۴:۲۱:۱۶ ۱۳۹۹/۱/۱۸
چقدر بی فیلمی کشیدی که به این میگی فیلم خوب و محبوب!!؟؟
رضا۱۴۰۳۳۸۷۱۴:۲۹:۴۳ ۱۳۹۹/۱/۱۸
کسی از رسانه ملی تا به حال صدای جوانان تحصیل کرده و بیکار و کارگران مظلوم این سرزمین را شنیده است ؟ این درد دارد جناب رئیس
ناشناس۱۴۰۳۴۹۱۱۵:۱۹:۰۶ ۱۳۹۹/۱/۱۸
کلا صدا وسیما فرسنگها با ملت فاصله دارد.. شما هم نسبت به این مطلب چشمهایت را نبند. گه گاه حرفهای از مقوله یی که زده شد میزنند (همان ستون پنجم) ولی ریشه مطلب همان است که گفتم.
ناشناس۱۴۰۳۵۴۸۱۵:۳۶:۱۳ ۱۳۹۹/۱/۱۸
سایت الف هر چه انتقاد از این رسانه ( خودشان به خودشان می گویند ملی )را توهین و تهمت تلقی می کند، اما شما را به قرآن این همه بودجه بیت المال هزینه می شود که سریالهای بی محتوا و بد آموز و فاقد هر گونه آموزش اجتماعی و فرهنگی بشود؟؟ یا اینهمه دروغ سر هم کند و تحویل ملت دهد ؟؟؟ و تازه بالایی ها هم هیچ انتقادی نکنند ، و حتی از این همه .. و حیف و میل حمایت هم بکنند ؟؟ با این اوضاع از مردم انتظار خیلی بیجایی ندارید؟؟؟
سعید۱۴۰۳۷۳۱۱۷:۱۱:۱۸ ۱۳۹۹/۱/۱۸
مشکل اینه که صدا سیما بیننده نداره و وقتی یه برنامه مثل پایتخت پر بیننده میشه باید ثابت کنن که چرا بیننده نداره و یاد مردم بندازن وقتشونو برای تلویزیون تلف نکنن رسانه در همه جای دنیا یکی از بهترین راه های ایجاد اشتغال ولی تو ایران .. از این پتانسیل بزرگ اشتغال محرومیم
ناشناس۱۴۰۳۷۴۱۱۷:۱۴:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۱۸
سريال پيتخت اگر مشكل فرهنگي داردتعطيلش كنيد برنامه ٩٠هم با عادل فردوسي پور تعطيل ربناي خواننده معروف إستاد شجريان تعطيل،بجاي اصلاح برنامه هاي مردم پسند انهارا تعطيل مي كنيداقاي رييس رسانه بفرمايند چرا مردم سراغ ماهواره نروند؟
ناشناس۱۴۰۳۸۶۲۱۸:۲۱:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۱۸
چقدر فیلمی که ساخت عوامل نفوذی هست مخاطب داره !! وچقدر دربین مردم نفوذ داره!!
ناشناس۱۴۰۳۹۳۶۱۹:۱۷:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۱۸
اتفاقا از همه قسمتهای قبلی قشنگتره منتها چون به آقایون تیکه انداخته زورشون اومده
ناشناس۱۴۰۴۰۰۲۲۰:۰۷:۴۴ ۱۳۹۹/۱/۱۸
سریالی بود که توانست در کرونا مردم سرگرم کند اینقدر حاشیه سازی نکنید
کاوه۱۴۰۴۰۲۴۲۰:۲۳:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۱۸
اگر مدیری مشاوران خوبی داشته باشد و کارشناسان خوبی هم داشته باشد در این صورت کمتر شاهد چنین سوتی هایی خواهیم بود .
ناشناس۱۴۰۴۲۳۹۲۳:۲۸:۴۴ ۱۳۹۹/۱/۱۸
تحليل خيلي خوب و عقلاني بود،
ناشناس۱۴۰۴۳۰۲۰۰:۳۷:۲۳ ۱۳۹۹/۱/۱۹
صحبت های کارگردان پایتخت را شنیدم انشالله بتوان در قسمت های بعدی این مسائل را درست کرد : ۱- حجم بالای بی حرمتی به بزرگتر ۲- مکه رفته حریص و طماع ۳- اشارات جنسی ۴- بی ادبی های بیش از حد ۵- شبیه سازی خانواده های ناهنجار
ناشناس۱۴۰۴۳۰۴۰۰:۳۸:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۱۹
طرف وقتی از حج برگشت انگار از خدا برگشته
علی۱۴۰۴۳۲۶۰۰:۵۸:۰۸ ۱۳۹۹/۱/۱۹
متخصص در خراب کردن علایق ملتن اینا یه اقلیت واسه یه اکثریت تصمیم میگیرن ای خدا خودت رحم کن
ناشناس۱۴۰۴۳۵۹۰۱:۳۵:۱۷ ۱۳۹۹/۱/۱۹
کدام مدیر?کدام معاون? به نظر شما اصلا کسی سر جایش بوده که بخواد نظر بده!! بیایید کمی معقولانه فکر کنیم
علی۱۴۰۴۵۰۲۰۹:۱۲:۰۱ ۱۳۹۹/۱/۱۹
اصلاحات ساختاری زیادی از قبیل پیاده سازی کامل دولت الکترونیک و غیره..به باید به سرعت در کشور پیاده سازی شوند صدا و سیما باید مردم را آگاه و آموزش دهد تا از فناوری ها بتوانند استفاده کنند ، خودروسازی ها باید نوآوری کنند و خودروهای رقابتی تولید کنند و بدنه حبابگونه دولت باید به سرعت کاهش یابد، چرا که رانت و فساد در سایه تنبلی پرسنل و عدم تولید و حیف و میل کردن ها ، در سیستم های دولت محور ویران کننده اقتصاد هستند.باید به سرعت به سوی شفافیت و رقابت پذیری بخش خصوصی باید برویم .وقت کم است و زود دیر میشود
ناشناس۱۴۰۴۷۸۹۱۲:۱۹:۱۰ ۱۳۹۹/۱/۱۹
خیلی از محافظه کاران تند روی ما ، سندروم جاسوس بینی دارند .
ناشناس۱۴۰۴۹۶۶۱۳:۴۴:۱۵ ۱۳۹۹/۱/۱۹
همه گرفتارى اين سريال عنوان كردن بى كفايتى هاى برخی نماينده ها و حرف دل مردم و جامعه هستش و گر نه اينقدر فيلمهاى قبل از انقلاب در تلويزيون و سينما كپى و نمايش داده شده كه شمارش فراوونه فيلم عروس فرارى با بازى امين حيايى كه كپى كامل فيلم همسفر ، فيلم آقاى هفت رنگ با بازى عطاران كپى بدون تغيير فيلم سازش نمونه مشت از خرواره ولى فكر ميكردن عيب و كم كاريه دولتو نشون بدن ايرادى نداره حالا به يكباره با هم متحد شدن آقايون طاقت شنيدن گرفتارى هاى مردم و بى مسئوليتى هاى مسئولينو داشته باشيد هست در پس پرده گفتگوى من و تو چون پرده در افتد نه تو مانى و نه من
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 4. وضع تماشایی آمریکا

 5. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 6. از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

 7. بازگشایی مدارس ابتدایی در شیراز

 8. رئیس سازمان بورس استعفا کرد + متن نامه

 9. منبع آگاه: بازگشت به برجام کف سیاست‌های بایدن درباره ایران است نه سقف آن

 10. انتقاد تند رئیس مجلس از دولت درباره بورس

 11. تحریم ترامپ و ۹ نفر از مقامات دولتش از سوی ایران+ بیانیه وزارت امورخارجه

 12. روایت ربیعی از مدیریت درخشان دولت/ ماجرای عجیب استعفای رئیس سازمان بورس/ ظریف، دوکارته شد/ احمدی‌نژاد از یک نامزد ۱۴۰۰ حمایت می‌کند؟/ انتقادات دنباله‌دار قالیباف از لایحه بودجه

 13. نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ از عارف و حسن خمینی تا هاشمی و جهانگیری

 14. ماجرای چمدان ۲۰ کیلویی ترامپ

 15. جدول/ تازه‌ترین قیمت انواع پراید در بازار

 16. وزیر جنگ دولت بایدن را بشناسید

 17. شورای رقابت: خودرو تا پایان سال گران نمی‌شود

 18. آقای رئیس جمهور چرا درباره سقوط بورس سکوت کرده‌اید؟!

 19. پاسخ ظریف به ادعای دیدار با یک صهیونیست قبل از شهادت سردار سلیمانی/ برجام نه بوی گندی می‌دهد و نه دفن شده/ خاطره اقامه نماز در برابر جان کری

 20. نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران بازداشت شد

 21. قالیباف: وضعیت بورس قابل قبول نیست/ نرخ ارز به مدیریت دولت بستگی دارد/ سیاست‌های تبعیض آمیز عده‌ای از مردم را از حق خودشان محروم کرده

 22. یک مسلمان، پنبه را از گوش روحانی درآورد

 23. پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه

 24. فرمانده سپاه: برای قوی بودن باید با دشمنان بزرگ کشتی گرفت/ رزق و روزی ما دست آمریکا نیست

 25. خانواده پیرزن کوچه‌نشین زیر سقف محبت همسایه‌ها قرار می‌گیرد

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 2. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 3. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 4. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 5. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 6. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 7. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 8. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 9. وضع تماشایی آمریکا

 10. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 11. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 12. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 13. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 14. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 15. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 16. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 17. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 18. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 19. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 20. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 21. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 22. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 23.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 24. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 25. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

آخرین عناوین