شانه خالی کردن مدیران دولتی با خرد کردن سهام هپکو

گروه اقتصادی الف،   3981225112 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
شانه خالی کردن مدیران دولتی با خرد کردن سهام هپکو

 به گزارش الف روزنامه وطن امروز در گزارشی به تاریخ 21 اسفند 98 عنوان کرد: از 3 ماه پیش هپکو به دستور رئیس جمهور از سهامدار بخش خصوصی پس گرفته شد و دوباره به دولت برگشت؛ مدیریت سهام آن نیز در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار گرفت تا آن را به شیوه درست به بخش خصوصی صاحب صلاحیت و اهلیت واگذار کند. حالا اما طی 2 ماه گذشته سازمان خصوصی سازی که باید فکری به حال رفع مشکلات اصولی هپکو و سپس واگذاری آن می کرد، بدون کنترل و نظارت بر قیمت سهام باعث شده است که سهام هپکو دچار نوسان های شدید شده و بعضا رشدهای عجیب و غریب و بعضا سقوط های ناگهانی داشته باشد که این اتفاق بعضی از فعالین بازار بورس را دچار ضرر و زیان کرده است.

از ماه بهمن چند هفته ای بود که قیمت سهام این شرکت در بازار پایه فرابورس به طور حبابگونه افزایش یافت تا در روز 10 اسفند به اوج رسید و پس از آن مجددا فروکش کرد. عجیب تر آنکه سازمان خصوصی سازی به محض آنکه قیمت سهام هپکو رشد کرد، به اندازه 97 میلیارد تومان از سهام این شرکت یعنی حدود 1 درصد از سهام را فروخته و حالا جمعیتی از مبتدیان بازار سرمایه را دچار ضرر و زیان کرده است.

به گزارش تسنیم در تاریخ 10 اسفند 98 و در زمانی که قیمت هر سهم هپکو به اوج قیمت چند ماه گذشته یعنی 4630 ریال رسیده بود، به ناگاه سازمان خصوصی سازی تصمیم گرفت بخشی از سهام هپکو را واگذار کند و سود این فروش خوب را از دست ندهد. فروش 99 صدم درصد (0.99 %) از سهام هپکو به مبلغ 97 میلیارد تومان در این روز انجام گرفت و سهم دولت از %59 به %58 رسید. البته از روزهای بعد سهم هپکو در بازار سرمایه اصطلاحا منفی خورد و بلافاصله از فردای آن روز به مدت 8 روز صف فروش ایجاد شد و قیمت هر سهم هپکو امروز 21 اسفند به 3701 ریال رسید. این یعنی افرادی که به عنوان سهامداران خرد و شاید به عنوان سهامداران تازه وارد و مبتدی مجموعا مبلغ 97 میلیارد تومان سهام هپکو را خریدند طی 8 روز ارزش سرمایه مجموع آنها 20 درصد کاهش یافت.

عجیب‌تر آنجاست که اولا این 97 میلیارد تومان و این فروش 1 درصدی سهام قرار نیست برای رفع مشکلات هپکو یا تسویه بدهی های این شرکت هزینه شود، چون اگر قرار بود چنین اتفاقی بیفتد باید ابتدا در هیئت واگذاری هپکو مطرح می شد و همچنین ابلاغیه آن به اطلاع تمام سهامداران هپکو می رسید که چنین کاری چندین ماه طول می کشد و انجام هم نشده است. ثانیا آنکه این مبلغ 97 میلیارد تومان چون از فروش سهم دولت صورت گرفته، در حساب خزانه به عنوان افزایش دارایی های نقد دولت می نشیند و معلوم نیست که کدام قسمت از کسری بودجه دولت را جبران می کند اما هر چه باشد 97 میلیارد تومن در برابر کسری بودجه عظیم دولتی کان لم شیئا مذکورا حساب می شود اما در مقابل این 97 میلیارد تومن قطعا به هزاران سهامدار خرد فروخته شده است که شاید زندگی بعضی از آنها را از این رو به آن رو کرده است. نمودار زیر اوج قیمت سهام هپکو در روز 10 اسفند و فروش 97 میلیاردی مورد بحث در قله قیمتی را نشان می دهد.

البته در روزهای پس از 10 اسفند نیز مجددا سازمان خصوصی سازی اقدام به فروش مقدار  کمی از سهام کرد اما به دلیل صف فروش، توفیق کمتری حاصل شد. جدول زیر فهرست واگذاری بخشی از سهام شرکت هپکو توسط سازمان خصوصی سازی طی 10 روز گذشته را نمایش می دهد.

 ردیف

تاریخ

قیمت سهم

تعداد فروش سازمان خصوصی سازی

ارزش فروش

درصد فروش

1

1398/12/10

4,630 ريال

211,218,000

977,939,340,000ریال

0.999996%

2

1398/12/14

4,049 ريال

1,550,000

6,275,950,000ريال

0.007338%

3

1298/12/17

3,928 ريال

350,000

1,374,800,000ريال

0.001657%

4

1398/12/19

3,875 ريال

400,000

1,550,000,000 ريال

0.001894%

مجموع

 

 

213,468,000

986,946,340,000 ريال

1.01088%این مسئله بار دیگر شائبه های زیادی پیرامون شرکت هپکو به وجود آورده است و موجب شد که شورای کارگری هپکو دیروز بیانیه اعتراض آمیزی را منتشر کند که می توانید آن را از اینجا ببینید. اعتراض کارگران هپکو این است که مدیران دولتی و مدیران سازمان خصوصی سازی که خود باید حافظ منافع مردم باشند چرا به جای آنکه مشکلات تولید این شرکت را حل کنند خود وارد بازی سهامداری شده اند و به گونه‌ای رفتار می کنند که عده‌ای از مردم نقره داغ شوند.

البته اخیرا علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی سازی طی مصاحبه ای به تاریخ 19 اسفند با خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه چون سهام شرکت هپکو به صورت حبابگونه و بدون آنکه اتفاق مثبتی در این شرکت افتاده باشد در حال بالا رفتن بود، گفته است: «یک‌درصد از این سهام را برای جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت در فرابورس عرضه کردیماین در حالی است که مرسوم آن است که وقتی سهام یک شرکت بدون دلیل و احتمالا توسط سفته بازان در حال بالا رفتن است مدیریت آن شرکت فورا نشست خبری یا حداقل یک اطلاع رسانی مکتوب در سایت کدال انجام می دهد و خریداران و فعالین بازار سرمایه را نسبت به این مسئله آگاه می کند و هشدار می دهد؛ نه آنکه خود اقدام به فروش بخشی از سهام شرکت در اوج قیمت بکند و از این طریق بخواهد به تعدیل قیمت بپردازد.

به طور کلی 2 سالی هست که خبرها و شایعات زیاد، تفاهم‌نامه هاو قراردادهای اولیه‌ای که نهایتا به تولید و قرارداد واقعی ختم نمی شوند موجب نوسان قیمت سهام تپکو می شود و ظاهرا این رویه ای است که لیدرهای سهامداری هپکو راه استفاده از آن را خوب یاد گرفته اند. آنها با بالا رفتن قیمت، بخشی از سهام خود را می فروشند و با پایین آوردن آن مجددا آن را خریداری می کنند. اما انتظار می رفت با بازگشت سهام به دولت دیگر این بازی های سهامداری پایان یابد که ظاهرا نه تنها تمام نشده بلکه تشدید شده است.

به طور کلی از سازمان خصوصی سازی انتظار می رود که برنامه بلندمدت خود برای نجات هپکو و واگذاری این شرکت به یک سهامدار دارای اهلیت را اعلام کند. همانطور که رئیس این سازمان پیش‌تر از این گفته بود: این سازمان قصد دارد در نهایت شرکت هپکو را (به صورت بلوکی) به یک سهامدار با اهلیت واگذار کند. بنابراین باید توجه داشت که عرضه خرد سهام هپکو تنها باعث می شود که سهام بلوکی رفته رفته کوچک شود و دیگر هیچ هلدینگی حاضر به خرید آن نباشد زیرا مدیریت شرکت با خرد شدن سهام، دچار مشکلات تصمیم گیری و سهام مدیریتی می شود.

در شرایط کنونی انتظار می­رود هیئت واگذاری و سایر مقامات مسئول پیگیری های لازم را جهت روشن شدن این موضوع به عمل آورند تا حق کارکنان و سهامداران این شرکت که صاحبان واقعی آن هستند حفظ شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۷۴۵۶۴۱۴:۵۸:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
مملکت دست یه مشت.. بی تخصص رانتی افتاده امثال .. .. شده مسول برنامه ریزی یا این..
علی 671۱۳۷۴۶۹۲۱۶:۴۲:۳۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
دست خود دولت در این کار است .
مهدی۱۳۷۴۷۵۸۱۷:۲۸:۳۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
پولم را گزاشتم مسکن یکم (یکسال کامل) و ارزش پولم یک سوم شد و قیمت خونه س برابر حالا 10 ماهه وام آماده است ولی نه وام اضافه شد و نه طرح دیگری ارائه دادند و یکسال بردگی کردم و حالا .. حالا هم پول را در هپکو سرمایه گزاری کردم و بازهم گول سیستم مالی را خوردم. شب عید پولم هر روز در حال آب شدن است
ناشناس۱۳۷۵۹۷۱۱۴:۱۲:۵۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
غصه ش نخور یا همین روزا یا بعد عید همچین رشدی بکنه که همه آرزوشون باشه ازت این سهمو بخرند
ناشناس۱۳۷۴۷۸۵۱۷:۴۸:۰۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
مدیریت دولتی در این چهل سال تمام برندهای معتبر ایران که در خاورمیانه سرآمد بودند را نابود کرده. بهتر بود قبل از خصوصی سازی مجلس یک تحقیقی در سطح بین المللی انجام می داد و الگو کشور های موفق را بررسی می کردند و یک طرح جامع ارائه می کردند و این امر زیر نظر مجلس صورت می گرفت تا دولت. البته فساد چنان نهادینه شده که..
ناشناس۱۳۷۴۷۸۶۱۷:۴۸:۴۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
متاسفانه سرمایه گذارهای خرد به حرف هیچ کس گوش نمیدهند کلی پست و توئیت تو سایتهای بورسی گذاشته شد و گفته شد که سهام هپکو حبابه اما کسی گوش نکرد حتی حرف افراد تاکتیکال را هم گوش نکردند این سهم اگر اشتباه نکنم سال 83 در اوج قیمت به 463 تومن رسید و دوباره اسفند 98 به این قیمت رسید و نتونست مقاومتو بشکونه و ریزش کرد کارخانه ای که نه تولید داره نه قرارداد جاری و نه .. روزانه کلی آدم تو صف خریدش بودند الان همونا تو صف فروش اند خودکرده را تدبیری نیست مسئولیت هر گونه ضرر و زیان به عهده معامله گر هست باید این ضرر ها باشه تا افراد چشم هاشو نو باز کنند.
علیرضا۱۳۷۴۸۱۵۱۸:۱۵:۳۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
شاهد چنین روندی در خیلی از سهم ها هستیم، این حرکات تزریق خوب پول به بورس رو میتونه کاهش بده و دوباره پولهای سرگردان وارد بازی دلار و ماشین و ملک بشه، این روزها داریم میبینیم تو اروپا و امریکا و اسیا دولتها چه حمایت پر قدرتی از بورسشون دارن میکنند ولی دولت ما خودش شده دلال سهام
حمید۱۳۷۴۸۹۸۱۹:۲۵:۰۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
در حالی که قرار بود خودروسازان از ابتدای سال 99 محصولات خود را به استاندارد آلایندگی یورو 5 مجهز کنند، وزیر صنعت،معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری، خواستار تعویق استاندارد آلایندگی یورو 5 تا شش ماه پس از لغو تحریم‌ها علیه خودروسازی ایران شده است. خیلی خیلی خیلی مایه مضحکه است
ناشناس۱۳۷۴۹۸۰۲۰:۴۹:۵۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
کسانی که سهام هپکو را خریدند که رستگار شدند من کسی را میشناسم که فقط 16 میلیارد تومان سود کرده
ناشناس۱۳۷۵۰۳۷۲۱:۳۸:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
میگن چرا مردم طلا و دلار میخرند برن تو بورس اینم از بورس
مجتبی۱۳۷۵۳۲۹۰۸:۰۳:۵۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
مدیر دولتی؟ آقازاده های مدیر قشنگتره بنظرم.همه مدیریت جیبشونو مدنظر دارن.مردم براشون مهمه ایا؟
رضا۱۳۷۵۸۱۶۱۳:۰۱:۱۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
هیچ سرمایه داری سهام هپکو را نمیخرد مگر آنکه مغزش تکان خورده باشد.شما چطور می توانی کارگرانی را که عادت کرده اند برای استیفای حقوق عقب افتاده ناشی از کار نکرده( به واسطه تعطیل بودن تولید )ریل راه آهن را مسدود می کنند مطیع کنی؟ اولین کار چنین سرمایه داری باید اخراج کردن کل پرسنل باشد تا افرادی با فرهنگ سازمانی متفاوت را مجددا استخدام کند که عملا ناممکن است حالا بقیه مشکلات این شرکت که جای خود را دارد.
amir۱۳۷۶۰۳۳۱۴:۵۹:۱۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
اینها بدون اجازه دولت آب نمی خورن دست خودشون هست همه هم میدونند باید دید چه سیاستی پشت این قضیه هست . آخه قیمت سهمش هم خیلی پایین هست .
ناشناس۱۳۷۶۰۳۴۱۴:۵۹:۳۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
هر چه سریعتر خصوصی سازی که قریب به 14 سال است به زمین کوبیده وهنوز ادامه دارد خارج وبه ایمیدرو واگذارگردد
ناظم۱۳۷۶۰۴۰۱۵:۰۳:۰۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
من از مدیران سازمان خصوصی سازی خواهش میکنم بیشتر از این به حال روز مردم بد نزنند . لااقل میخواهید یک تصمیمی بگیرید از چهار نفر مشورت بگیرید .کارگران بی نوای این شرکت کم بودند نوبت به سهامدارانش رسید؟؟
افشین۱۳۷۶۰۸۲۱۵:۳۴:۴۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
مصداق کامل سرقت از ...
ناشناس۱۳۷۶۰۸۵۱۵:۳۶:۰۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
ما سود نخواستیم لااقل اصل سرمایۀ ما رو به خودمون برگردونید. واقعا کرونایی که دامن گیر هپکو شده خیلی ها را از بین خواهد برد.
امیر۱۳۷۶۱۱۸۱۵:۵۷:۵۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
واقعا باید شرم و حیا کنند که تو این روزهای وحشتناک اینجوری سرمایه مردم رو به تاراج میبرند، نون حروم بریزید تو گلوی زن و بچه هاتون سازمان خصوصی سازی و..
ناشناس۱۳۷۶۱۲۱۱۶:۰۰:۲۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
یعنی عمدا دارن یه کاری می کنند که پول رو مردم از بورس بیارن بیرون ببرن دلالی دلار کنند
ناشناس۱۳۷۶۱۵۲۱۶:۱۳:۱۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
با عرض سلام چرا قراردادی راکه میگویندهنوز مشخص نشده را از شبکه خبر صدا وسیما پخش میکنند قرارداد باخاتم النبیا ولی درسایت کدال نمیگذارید این نشانه چیست یک نفر پاسخ دهد

پربحث‌های دیروز

 1. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 3. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 4. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 5. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 6. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 7. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 8. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 9. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 10. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

 11. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 12. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 13. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

 14. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

 15. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

 16. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

 17. آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول موافقت می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 9. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 10. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 11. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 12. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 13. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 14. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 15. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 16. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 17. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 18. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 19. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 20. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 21. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 22. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 23. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 24. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 25. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

پربحث‌های هفته

 1. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 2. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 3. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 4. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

 5. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 6. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

 7. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

 8. روحانی: ۴میلیون تُن کالا وارد کشور خواهد شد/ کرونا ممکن است تا پایان سال باشد

 9. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

 10. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

 11. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

 12. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

 13. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 14. قیمت آپارتمان‌های لوکس در مناطق گران تهران

 15. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

 16. کرونا بهانه جدید اخراج کارگران

 17. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

 18. جهش قیمت مسکن بعد از افزایش قیمت بنزین

 19. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

 20. سکه ۶ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد

 21. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

 22. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 23. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

 24. جزئیات دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

 25. نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

آخرین عناوین