درنگی درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی

سیاوش اردانی، گروه سیاسی الف،   3981020013 ۶۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
درنگی درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی

با عرض تسلیت و تعزیت به خانواده هایی که در اثر سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین داغدار شده اند، چند نکته در این باره قابل تأمل است:

1ـ منطقا تا پیش از استخراج اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، هر حرف و سخنی غیر قابل استناد است.
2ـ امپراتوری رسانه ای غرب، فرقه تروریست رجوی و رژیم کودک کش اسرائیل و دنباله‌های داخلی و خارجی شان، خیلی اصرار دارند این سانحه را عمدی نشان دهند و جمهوری اسلامی را مسئول آن معرفی کنند.
3ـ با فرض درستی ادعای آنها باید پرسید که ساقط کردن این هواپیما چه منافعی و برای چه کسانی دارد؟
 4ـ این روزها به برکت خون سردارشهیدقاسم سلیمانی، و یاران اش وحدت ملی کم نظیری در ایران موج می‌زند و نفرت و خشم از آمریکا در میان ایرانیان به شکل تصاعدی افزایش یافته است. و نیز، پس از حمله موشکی ایران به پایگاه های نظامی آمریکا، جمهوری اسلامی به یکی از بزرگترین پیروزهای سیاسی خود در چهل سال اخیر دست یافته و ایران در یکی از ممتازترین موقعیت‌های تاریخی خود قرار دارد. در نتیجه، هر اقدام انحرافی که بر این پیروزهای خیره کننده سایه بی‌اندازد، بدون تردید به زیان ایران است.

5ـ آمریکا شکست خورده ترین کشور در دو واقعه ی اخیر است: ترور و به شهادت رساندن سردار سلیمانی و واقعه بزرگ حمله به پایگاه‌های نظامی آمریکا. 
بیم و هراس آمریکا از پاسخ به ایران و عقب نشینی آشکار از تهدیدهای پیوسته‌ای که رئیس جمهور آمریکا علیه ایران داشت، بیانگر وضعیت آشفته و سردرگمی است که بر رژیم آمریکا مستولی است. اذناب اروپایی و منطقه‌ای آمریکا و تروریست وابسته به او، از جمله فرقه رجوی هم، در برابر وضعیت ممتاز فعلی ایران، با شکست سنگینی روبرو شده اند و شرایط روحی، روانی بسیار بدی دارند. 

6ـ با این حساب، روشن است که حتی اگر هواپیمای اوکراینی با خرابکاری عمدی سقوط کرده باشد، منافع آن فقط و فقط برای کسانی ست که می‌خواهند با براه انداختن یک جنگ رسانه‌ای و حاکم کردن فضایی مسموم علیه ایران، پیروزی بزرگ ملت ایران را تحت الشعاع قرار دهند و اندکی از بار شکست بزرگی که خورده اند، کم کنند. این یک شیوه مرسوم و جزو سنت‌های ماشین و امپراتوریِ تبلیغاتی آمریکا است. هر زمان نیاز دارد که افکار عمومی داخلی و یا خارجی را از موضوعی منحرف سازد، یا یک عملیات ایذایی انجام می‌دهد و یا یک بلوای رسانه‌ای دروغ به راه می‌اندازد و همه را به آن سرگرم می‌کند.
7ـ محقق ارجمند، جناب آقای عبدالله شهبازی در کانال تلگرامی‌اش، به نکته خوبی در باره رابطه منافع سوداگران کاپیتالیست و سقوط این هواپیما اشاره کرده. ایشان نوشته است: « روز چهارشنبه سهام کمپانی بوئینگ به دلیل خبر سقوط هواپیمای اوکرائینی بوئینگ ۸۰۰- ۷۳۷ در تهران به دلیل نقص فنی ۲٫۳ درصد معادل ۴٫۳ میلیارد دلار سقوط کرد. ولی امروز به دلیل ادعای برخی مقامات پنتاگون دال بر اینکه سقوط هواپیما به دلیل اصابت موشک ایران بوده و حمایت تلویحی ترامپ از این ادعا ٣ درصد افزایش یافت.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۷۸۹۰۸۱۰:۲۰:۲۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
کاری به اراجیف اونطرفی ها ندارم ،تو کلانتری فشنگ حساب و کتاب داره ، مسئولین پدافند منطقه فرودگاه چرا هیچ اظهار نظری نمیکنند !؟ حداقل با اطمینان بگن از سامانه های اونا هیچ موشکی شلیک نشده !! تا اینقدر اونطرفی ها موج سواری نکنند.
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۲۷۹۱۰۱۱۱:۵۶:۱۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
از مراجع عظام و قوه قضاییه درخواست میشود حکم قصاص ترامپ این خوک کثیف را بر اساس حکم الاقرار العقلا علی انفسهم جایز جاری بنمایند تا سرنوشتی به مراتب بدتر از سلمان رشدی پیدا کند
ناشناس۱۲۷۹۱۰۷۱۱:۵۹:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
احتمال بمب گذاری در هواپیما توسط عوامل دشمن برای ایجاد پروژه کشته سازی و خسته کردن مردم از جنگ در همین ابتدا وجود دارد زیرا ترامپ فهمیده جنگ عواقب جبران ناپذیری برای او دارد
ناشناس۱۲۷۹۴۲۱۱۶:۰۴:۳۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
سپاه پاسداران که امنیت پروازهای ایران رو تامین میکنه یکی از قوی ترین سیستم های حفاظت پرواز جهان رو داره، نه به ادعای ایران، به اتکای آمار و صحبت های کارشناسان خارجی
ناشناس۱۲۷۹۱۱۵۱۲:۰۱:۵۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
انگیزه ان ساده است. همان انگیزه ای که هواپیمای مالزی را بر فراز اکراین ساقط کرد. اگر معلوم بشه چه فرایندی باعث این سقوط شده برای امنیت ملی کشور بسیار با ارزشه و خیلی اسیب ها را متوجه می شویم.
ناشناس۱۲۷۹۴۵۴۱۶:۲۹:۵۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
بدنام کردن غرب هدف فرعی بود. هدف اصلی سرنگونی هواپیمای بوئینگ مالزی و دو هواپیمای بوئینگ دیگر مالزی مرعوب کردن اروپا و امریکا از عواقب فشار و تحریم بیشتر بر روسیه به خاطر کریمه و سوریه و شرق اکراین بود و هست. دو فروند هواپیمای ماکس 737 هم در اندونزی و اتیوپی به همین خاطر و مرعوب کردن امریکا و خسارت به بزرگترین کمپانی ساخت هواپیمای ان یعنی بوئینگ در عوض شکست اقتصادی طرح بزرگ روسیه برای بازگشت به صنعت هوانوردی تجاری با سوخو صد بود و هست.
علی۱۲۷۹۱۳۵۱۲:۱۰:۱۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
هرقدر دیگران ادعاها را تفسیر کنند و خود سازمان پدافند اعلام رسمی مبنی بر عدم شلیک نکند، اوضاع بدتر می شود.
ناشناس۱۲۷۹۱۹۵۱۲:۵۲:۰۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
این کار فقط به خاطر تحت الشعاع قرار دادن اولین حمله بعد از 80 سال به پایگاه های امریکا بوده است. تولد ابرقدرت موشکی جهان مبارک
رحمتی۱۲۷۸۹۱۹۱۰:۲۶:۳۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
اتفاقا هیچ کس نگفته عمدی. همه گفتن اشتباهی. اگر اشتباها هدف گرفته بهتره قبل از تحقیقات اعلام بشه و عذرخواهی بشه.
ناشناس۱۲۷۹۱۴۱۱۲:۱۸:۰۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
احتمال بمب گذاری و کنترل از راه دور وجود دارد
ناشناس۱۲۷۹۲۶۹۱۳:۵۶:۳۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
باهوش انفجار بمب از داخل و برخورد موشک از خارج باعث خم شدن بدنه در جهات مختلف میشه. نتیجه خمش شدن بدنه میگه برخورد از خارج بود نه داخل
ناشناس۱۲۷۸۹۲۰۱۰:۲۶:۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
وقتی مسؤلان همه موضوعات را امنیتی می کنند و اطلاعات شفاف در اختیار مردم قرار نمی دهند و با مجامع بین المللی همکاری نمی کنند این وضعیت بوجود می‌آید. نتايج سقوط هواپیمای قبلی در ایران گویای این هست. فوراً خطای خلبان به عنوان علت سقوط اعلام می‌شود و هر گونه پرسشی محکوم می‌شود.
ناشناس۱۲۷۸۹۲۶۱۰:۲۸:۴۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
کسی نگفته عمدا بهش شلیک شده. همه میگن اشتباه پدافند هوایی بوده. فیلم اثابت موشک هم منتشر شده. سر موشک تور هم عکسش منتشر شده تو جوب نزدیک محل حادثه افتاده. چرا انقدر اصرار دارید خودتون رو خراب کنید با انکار کردن. بیایید بگید اشتباه شده عمدی نبود.
ناشناس۱۲۷۹۳۸۵۱۵:۴۳:۲۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
شما مطمئنی اون تصویر مربوط به همان زمان و در ارتباط با این حادثه و مربوط به جوب اون منطقه اس؟ کمی صبر کنیم تا تحقیقات کامل بشه بعد شروع به قضاوت کنیم
ناشناس۱۲۷۸۹۳۲۱۰:۳۰:۰۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
در این که چنین اتفاقی افتاده شک نکن اما عواملی که چنین کردن دستور از روسیه داشتند مانند سقوط هواپیمای اوکراین در جنگ روسیه و اوکراین برای بدنام کردن غرب
ناشناس۱۲۷۹۴۵۳۱۶:۲۹:۰۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
بدنام کردن غرب هدف فرعی بود. هدف اصلی سرنگونی هواپیمای بوئینگ مالزی و دو هواپیمای بوئینگ دیگر مالزی مرعوب کردن اروپا و امریکا از عواقب فشار و تحریم بیشتر بر روسیه به خاطر کریمه و سوریه و شرق اکراین بود و هست. دو فروند هواپیمای ماکس 737 هم در اندونزی و اتیوپی به همین خاطر و مرعوب کردن امریکا و خسارت به بزرگترین کمپانی ساخت هواپیمای ان یعنی بوئینگ در عوض شکست اقتصادی طرح بزرگ روسیه برای بازگشت به صنعت هوانوردی تجاری با سوخو صد بود و هست.
ناشناس۱۲۷۸۹۶۳۱۰:۴۵:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
این چیزها یعنی یک حادثه‌ای بعد از حادثه ای مهم در ایران، کاملاً طبیعی است؟!
حمید۱۲۷۸۹۷۰۱۰:۴۸:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
سلام الف گزینه 1 که نوشتید کاملا درسته ، فقط سوال من اینه چرا یکی از مقامات هواپیمایی کشومون تنها نیم ساعت بعد از حادثه اعلام کرد که دلیل حادثه نقص فنی بوده؟
ناشناس۱۲۷۹۱۵۱۱۲:۳۱:۵۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
خب نخبه اگه ایران بدونه که خودش نزده موشکیم نیومده از جای دیگه که بهش بخوره واضحه نقص فنی بوده
ناشناس۱۲۷۹۲۹۲۱۴:۰۸:۵۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
نخبه عزیز وقتی بدونه خودش زده میگه نقص فنی بوده اون که نمیاد همون اول راستشو بگه
ناشناس۱۲۷۹۱۹۹۱۲:۵۶:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
اعلام خلبان به برج مراقبت که موتورش آتش گرفته و میخواد برگرده
حمید۱۲۷۸۹۸۲۱۰:۵۴:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
در مورد گزینه3 : به نظر من عمدی در کار نبوده، بعد از شلیک موشک های ما به سمت پایگاه های امریکایی و پرواز چند جت و هواپیمای امریکایی در خلیج فارس و اطراف مرزهای کشورمون سیستم پدافند " تور" که ایران سال 2008 از روسیه خریده روشن میشه ، و اتفاقی که نباید می افتاد افتاد ، در واقع در شرایط حساس اون زمان بایستی تمامی پروازهای فرودگاه های کشور رو کنسل اعلام می کردن که نکردن .( این فقط یک احتمال است ، کسی هم نمیتونه این احتمال رو رد بکنه)
بیگی29۱۲۷۸۹۸۳۱۰:۵۴:۳۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
برخی سایت ها عکس کلاهک موشکی را منتشر و آن را به حادثه نسبت میدهند اما توجه ندارند که اولا عکس با موشک فوق تطابق ندارد .در مورد مقایسه باله،همه موشک ها بعنوان فرمان باله دارند همانطور که تقریبا همه خودرو ها فرمان شبیه به هم دارند.از طرفی بیشتر قابل قبول است که عکس مربوط به سوریه یا اطراف یمن باشد تا ایران .تازه فرض کنیم در ایران بوده،من هم در منزل قسمتی ازموشک سام ۷ غنیمتی زمان جنگ را دارم خوبه عکس اون را بفرستم بگویم با این بوده از طرف دیگر جسم به این سنگینی و داغی با این سرعت آمده پائین و در اطرافش نه یک برگ خم شده نه یک برگ سوخته عجب علف های جان سختی !
کارشناس مسایل استراتیژیک۱۲۷۹۰۰۰۱۱:۰۲:۵۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
به احتمال زیاد در هواپیما توسط عوامل دشمن خرابکاری صورت گرفته تا پروژه کشته سازی و خسته کردن مردم از جنگ احتمالی بوجود اورند زیرا امریکا نمی خواهد تاوان اشتباه بزرگ خود را بپردازد
ناشناس۱۲۷۹۱۸۴۱۲:۴۷:۰۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
. همه مشکلات و مصیبتها عاملش آمریکانیست بفهم
ناشناس۱۲۷۹۰۱۴۱۱:۰۸:۴۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
به زودی و با حضور تمامی ذینفعان مربوطه ؛ علت سقوط مشخص میشود علی برکت الله .
محمد۱۲۷۹۰۲۰۱۱:۱۱:۱۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
چرا یک نفر از فرماندهان سامانه های پدافندی نمیاید قضیه را شرح دهد
ناشناس۱۲۷۹۰۲۶۱۱:۱۵:۵۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
در شرایط جنگی میبایست پرواز هواپیماهای مسافربری لغو گردد
ناشناس۱۲۷۹۲۳۰۱۳:۱۹:۱۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
همانطور که موشک زدن به اطلاع عراقی ها رساندن شده بود باید به سیستم هوانوردی کشور هم اطلاع رسانی میشد تا پروازها لغو میشد. .
ناشناس۱۲۷۹۴۴۶۱۶:۲۰:۴۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
شرایط جنگ کجا بود توهم؟!
Ali۱۲۷۹۰۳۱۱۱:۲۱:۴۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
بویینگ واسه آمریکاست سیستم امنیتشو هک کردن سقوط کرد.حمله به مراکز فرهنگی یعنی اینجا.ایران باید الان شکایت کنه به مجامع بین المللی.امریکای جنایتکار
ناشناس۱۲۷۹۰۳۳۱۱:۲۵:۰۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
قطعا تشخیص علت بروز سانحه این هواپیما در حد و اندازه و توانایی و اطلاعات محقق ارجمند جناب کاپیتان شهبازی نیست و علت و عوامل این حادثه را باید به کارشناسان خبره در حوزه مربوطه سپرد . مثل اینکه 2 تا کامیون با هم برخورد کنن و بگیم چون این رانندگان هر کدومشون 40 سال سابقه پایه 1 دارن و خبره این کار هستن نیاز به افسر راهنمایی و رانندگی و کروکی نیست
ناشناس۱۲۷۹۰۳۴۱۱:۲۵:۲۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
ولی امروز به دلیل ادعای برخی مقامات پنتاگون دال بر اینکه سقوط هواپیما به دلیل اصابت موشک ایران بوده و حمایت تلویحی ترامپ از این ادعا ٣ درصد افزایش یافت.
ناشناس۱۲۷۹۰۳۷۱۱:۲۷:۰۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
همش دنبال دشمن تراشی و فرضیات آن،آگه اطمینان دارید الان همه آحاد ملت با هم هستیم پس چکار با دشمن دارید. هواپیمایی سقوط کرده و خانواده های زیادی عزادار و مردم هم ناراحت از این واقعه تلخ، علت را روشن کنید والسلام
ناشناس۱۲۷۹۰۳۹۱۱:۲۷:۲۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
جالب نیست که خیلی خیلی همزمان شده دو مورد حمله موشکی و سقوط هواپیما. ادعایی که هست فعال بودن سیستم پدافندی برای پاسخ به حملات احتمالی بوده. ضمنا تمام کشورهای ذینفع خواستار حضور در تحقیقات بودند همکاری کنید
ناشناس۱۲۷۹۰۴۰۱۱:۲۸:۱۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
احتمال اینکه نقص فنی بوده باشه بسیار زیادتر از اشتباه پدافند هوایی جمهوری اسلامی است. برای آمریکا هیچ چیز مهمتر از پول نیست. ترامپ بارها به این موضوع اذعان داشته و دارد. بنابراین اینکه دولت آمریکا به بزرگترین شرکت هواپیمایی آمریکا کمک تبلیغاتی کند هیچ دور از ذهن نیست. کما اینکه یکی از اهداف ترامپ از تحریم نفتی حداکثری ایران و ونزوئلا یا تحریم خطوط گاز روسیه به آلمان باز کردن جای کافی برای شرکتهای انرژی آمریکا بوده است. متأسفانه ایران نتوانست فضای اعتماد را بین و شهروندان ایجاد کند و همین امر، موجب راحت تر شدن کار رسانه های خارجی شده است.
ناشناس۱۲۷۹۰۴۷۱۱:۳۰:۳۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
مرد حسابی ! در این ماجرا بیش از 170 نفر کشته شده اند . . موشک های ما که به دنبال کشتن نیستن .
ناشناس۱۲۷۹۱۹۲۱۲:۵۰:۵۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
موشک های ما ایمن هستند
ناشناس۱۲۷۹۰۵۲۱۱:۳۱:۳۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
در شرایط غیر عادی اشتباهات و قصور پیش می اید خوبست شهامت ابراز واقعیت را داشته باشیم و این ارزش والایی است.
حسین۱۲۷۹۰۶۲۱۱:۳۳:۳۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
نویسنده محترم ابتدا فرمودید قبل از بررسی کامل از جمله جعبه سیاه هر نظری بدون سند است و بعد خودتان به هر طریقی خواستید قبل از بررسی جعبه سیاه بگویید این نمی تواند بر اثر شلیک موشک باشد. خودتان سخن ابتدایی خود را نقض کردید.
ناشناس۱۲۷۹۰۷۶۱۱:۴۱:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
امریکایی ها با یک سری منافقین با این اتهامات میخواهند تا حمله ایران را کمرنگ جلوه دهند
ناشناس۱۲۷۹۰۸۶۱۱:۴۷:۲۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
اگر روایت سازمان هواپیمایی درست است چه نیازی به این همه تهدید و تهمت هست؟! واقعیت بعد از بازخوانی جعبه سیاه مشخص خواهد شد.
آرمان۱۲۷۹۰۹۰۱۱:۵۰:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
چرا پدافند سپاه بیانیه نمی دهد
تبریزی۱۲۷۹۰۹۵۱۱:۵۴:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
منافقین رو نمی دونم ولی من ندیدم آمریکایی ها بگن "عمدی" بوده. ادعایی که اونها مطرح کردن برخورد اشتباهی و "غیرعمدی" موشک به هواپیما به خاطر فعال شدن پدافند هوایی کشور برای داشتن آمادگی در برابر واکنش احتمالی آمریکا هست. به هر حال تا زمان بررسی جعبه سیاه هرگونه گمانه زنی فقط در حد همون گمانه زنیه. راستی چیزی که بهش اشاره نکردید کشته شدن 60 نفر و مصدوم شدن شمار زیادی از هموطنانمون در مراسم تشییع جنازه است و من متعجبم که چرا از این واقعه با عنوان فاجعه یاد نمی شه و خیلی راحت از روش می گذریم. واقعا ارزش جان انسان ها تو این کشور چقدره؟
ناشناس۱۲۷۹۱۲۰۱۲:۰۳:۱۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
خودتون گفتید خلبان هیچ مورد مشکوکی گذارش نگرده اگه موتورش ایتیش گرفته بود چرا هیچ پیامی ندادع که اتبش گرفته بعد تو فیلم قشنگ مشخصه تو هوا اتیش گرفته یعنی خلبان نفهمیده هواپیماش اتیش گرفته
ناشناس۱۲۷۹۳۴۲۱۴:۵۳:۵۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
در شرایط نقص فنی خلبان فرصت گزارش دادن رو داره. ولی اگه انفجار رخ بده فرصت برقرار کردن تماس رو نداره
ناشناس۱۲۷۹۱۲۱۱۲:۰۳:۲۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
منبع آگاه در فرودگاه امام خمینی (ره) خبر داد که هواپیما نقص فنی داشت، مهندس ایرانی "طبق فرم موجود" اجازه پرواز را نداده بود، اما مهندس اوکراینی ایرلاین مخالف و اعلام کرده که"مشکلی برای پرواز نیست و پرواز می‌کنیم. " از این رو و با توجه به اینکه طبق قوانین نظر کارشناسی فرد ایرلاین به نظر کارشناسی فرودگاه ارجحیت دارد و نظر کارشناسی فرد ایرلاین اعمال می‌گردد، پرواز انجام شده است.
ناشناس۱۲۷۹۱۶۰۱۲:۳۵:۰۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
فیلم های در فضای مجازی هستش که اگر مربوط به همین حادثه باشه دلیل بر انفجار است حالا انفجار درونی بوده یا بیرونی مشخص نیست
عابد۱۲۷۹۱۶۴۱۲:۳۸:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
برای آمریکایی ها، هنوز تا مدتها جای موشکها سوزش داره اومدن با این حرکت، جای سوزش را کم کنند اگر سیستم اطلاعات راداریت اینقدر قوی بود، جلوی موشکها را میگرفتی... آمریکای دروغگو... حتماً کسی هم در حملات موشکی ما کشته نشده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! یانکی هری از منطقه...
ناشناس۱۲۷۹۲۰۶۱۲:۵۹:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
هواپیما که موتورش آتش گرفت اما آیا این در این نقص فنی عمدی نبوده؟ توئیت عجیب روحانی در مورد ساقط شدن هواپیمای ایران در خلیج فارس..... نمیتونه شبیه استعفای ظریف در شب سفر بشار اسد به ایران باشه؟؟
ناشناس۱۲۷۹۲۶۸۱۳:۵۳:۲۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
این دولت فورا باید استیضاح بشه
ناشناس۱۲۷۹۲۲۳۱۳:۱۵:۰۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
امیدوارم همینطور باشه که نویسنده محترم می فرمایند..اما چرا فرماندهان نظامی ساکت هستند؟ چرا بوضوح نمی گویند در آن شب هیچ موشکی در استان تهران شلیک نشده و هیچ پدافندی کار نکرده؟
ناشناس۱۲۷۹۲۲۸۱۳:۱۸:۱۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
اولا در کشمکش ایران با امریکا و حمله و تلفات دو طرف بازنده متاسفانه ما بودیم سردار سلیمانی یکجورایی شخص دوم نظام بود ظمنا با توجه به سو مدیریت های موجود داخلی و ضعف مدیریتی و همچنین تقارن حمله به عراق و این سانحه پذیرش ادعای غربی ها برای مردم ما بیشتر است باید هرچه سریعتر نسبت به رمز گشایی جعبه سیاه اقدام و شفاف سازی صورت بگیره تا برای مردم از این بابت اعتماد سازی بشه
ناشناس۱۲۷۹۲۳۲۱۳:۲۴:۳۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
احتمالا" چیزی به این هواپیما اصابت کرده . اگر هواپیما دچار نقص فنی و آتش سوزی موتور بشود و حتی ترکیدن موتور اتفاق بیافتد خلبان ان را میتوانست گزارش کند و صدایش ظبط میشد در حالیکه گفته شده هیچ پیامی از خلبان دریافت نکردند چون فرصت نکرده پیامی بدهد و همه چیز در یک لحظه روی داده و کلیه سیستمهای هواپیما از کار افتاد
ناشناس۱۲۷۹۲۵۶۱۳:۴۴:۵۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
دستکاری های ایالات متحده در سیستم های ناوبری هواپیماهای مسافربری در مواقع حساس مسبوق سابقه بوده. احتمالا با دستکاری در سیستم های این هواپیما سیستم دفاعی را دچار اشتباه کرده. دو هدف محتمل است: تاثیر بر موشک پرانی ها و ایجاد اشفتگی در اذهان عمومی.
ناشناس۱۲۷۹۲۶۳۱۳:۵۰:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
متاسفانه ما دوست داریم درباره هر مسئله ای اظهارنظر کنیم، کاشکی قبل از آن حداقل نظر کارشناسان این زمینه رو یک مطالعه کنیم و از حدس و گمان بی پشتوانه خودداری کنیم.
ناشناس۱۲۷۹۳۳۷۱۴:۴۹:۲۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
اگرموشک به هواپیما میخورد در همان اسمان منفجر میشد نه اینکه اتش بگیره ودربرخوردبازمین منفجر بشه این در فیلمهای که مردم گرفتن کاما مشخصه
ناشناس۱۲۷۹۴۹۲۱۷:۱۳:۴۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
شما برو اطلاعاتت درباره عملکرد موشک های ضد هوایی رو بالا ببر. با موشک های زمین به زمین فرق دارن
ناشناس۱۲۷۹۳۵۴۱۵:۱۱:۴۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
تمام شبکه های خبری ماهواره ای بیگانه همزمان خبر سقوط هواپیمای اوکراین را در صدر تمام اخبار قرار دادند به طرزی بیسابقه تا افتضاح حمله شیران به پایگاههای امریکا تحت شعاع قرار بگیرد و انتقام این شکست را در بزرگنمایی ماجرای این هواپیما بگیرند
ناشناس۱۲۷۹۴۲۸۱۶:۰۶:۵۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
خسته نباشید دلاوران
ناشناس۱۲۷۹۴۷۷۱۷:۰۳:۱۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
به نام یزدان پیروز باشید
ناشناس۱۲۷۹۴۴۱۱۶:۱۸:۰۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
در فیلمی که از سقوط هواپیما هست بخوبی آتش مشخص میشه و اینکه بتدریج زیاد میشه تا به سقوط میرسه.من اطلاعات تخصصی ندارم اما اگر موشک ضدهوایی اصابت کرده باشه که گفتن تور ام هم بوده هواپیما باید تو آسمان تکه تکه شده یعنی منفجر میشده نه اینکه روی زمین.چون پراکندگی قطعات هواپیما کاملا نشون میده هواپیما در برخورد با زمین منفجر شده.
ناشناس۱۲۷۹۴۸۶۱۷:۱۱:۴۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
شما اطلاع از نحوه عملکرد موشکهای ضد هواپیما نداری. موشک ها ردیاب حرارتی دارن و موتور هواپیما رو دنبال میکنن و به دلیل بی اثر کردن مانور هواپیماهای جنگی در فاصله حدود ۵۰ متری منفجر میشن تا ترکش ها موتور رو از کار بندازه و به بدنه آسیب بزنه.
ناشناس۱۲۷۹۵۶۷۱۸:۲۸:۰۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
این موشکها برای هواپیمای غیر نظامی طراحی شده اند که ابعاد کوچکی داره وبدون اینکه به هواپیما برخورد کنه در کنارش منفجر و تکه تکه میشه و ترکشهاش هواپیما را ساقط میکنه پس باعث انهدامش در فضا نمیشه موشکهای زمین به هوای ایران از نوع مجاورتی هستند و اصلبتی نیستند هواپیمای مسافربری خیلی بزرگه و این موشکها در کنارش منفجر بشن طول میکشه تا سقوط کنه که در این مورد 3 دقیقه طول کشیده تا بیفته
ناشناس۱۲۷۹۵۷۰۱۸:۳۰:۴۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
باشه باشه، اصلا هرچی شما بگی

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. اين فريبكاری برای مجلس يازدهم جواب نمی دهد!

 3. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 4. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 5. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 6. توکلی: یقه سفیدها در حال نابود کردن کشور هستند/ مجلس، تصمیم‌گیری دشواری را درباره تاجگردون پیش روی خود دارد

 7. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

 10. اگر خوب نشم، می‌کشمت!

 11. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 12. حمله به حشد شعبی؛ زنگ خطر فتنه داخلی درعراق

 13. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 14. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 15. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 16. جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران/چرا سقف اجاره ۲۵ درصد تعیین شد؟

 17. سیروس گرجستانی درگذشت

 18. پایان داستان غم انگیز زم

 19.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 20. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 21. تخریب ویلای لوکس داماد شمخانی

 22. عیار ناکارآمدی دولت الکترونیک؛ بلاتکلیفی صدور ۱۰ میلیون کارت ملی

 23. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 24. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

 25. روحانی: زمان دعوای سه قوه نیست/ ماسک زدن از ۱۵ تیر الزامی می‌شود/ سال ۹۹ سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی است

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. اين فريبكاری برای مجلس يازدهم جواب نمی دهد!

   2. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

   3. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

   4. توکلی: یقه سفیدها در حال نابود کردن کشور هستند/ مجلس، تصمیم‌گیری دشواری را درباره تاجگردون پیش روی خود دارد

   5. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

   6. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

   7. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

   8. پایان داستان غم انگیز زم

   9. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

   10. روحانی: زمان دعوای سه قوه نیست/ ماسک زدن از ۱۵ تیر الزامی می‌شود/ سال ۹۹ سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی است

   11. رهبر انقلاب: تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است/ امنیت گزارشگران فساد را حفظ کنید

   12. احیای چپ رادیکال به روایت قوچانی/سناریوی جدید درباره مرگ قاضی منصوری/محسن رضایی نامزد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود؟

   13. جزئیات «تایید اعتبارنامه تاجگردون» در کمیسیون تحقیق

   14. حل مشکلات حمل‌ونقل عمومی تهران با «هل دادن»مدیران شهری!

   15. درخواست تاجگردون از هیئت رئیسه مجلس/افزایش عجیب قیمت سکه/ انتقادات تند کرباسچی از اصلاح‌طلبان/ پشت‌بام‌خوابی واقعاً وجود دارد؟

   16. واکنش حسین شریعتمداری به نامه خوئینی‌ها؛ از کجا دیکته شده بود؟

   17. محسن رضایی: سیاست‌های لیبرالی این دولت، پول ملی را از خاصیت انداخته/ خوئینی‌ها، آدرس غلط داده است

   18. عبدی: موضوع تحول خواهی ساختارها هستند نه افراد / سه نهاد در خط مقدم برای ایجاد تحول

   19. سخنگوی قوه قضائیه: روح‌الله زم به اعدام محکوم شد/ دریافت تصویر منتسب به جنازه قاضی منصوری/ حسن رعیت بازداشت است

   20. واعظی: روحانی به امور اجرایی تسلط کامل دارد/ در ماجرای ملک جماران به رئیس‌جمهور، جفا شد/ تحولات اخیر در بازار ارز موقت است

   21. جایگاه ایران در آینده جهان 

   22. واکنش ربیعی به نامه رؤسای کمیسیون‌های مجلس به رئیس جمهور

   23. انتقاد از مسوولان، اعتراض به ‌نظام جمهوری اسلامی نیست

   24. چرا مسئولان در جمهوری اسلامی از مردم فاصله گرفتند؟/ ماجرای محاجّه با محسن قرائتی بر سر سفر لاکچری هادی غفاری

   25. پالس‌های روحانی باعث گستاخی اروپا و قطعنامه شورای حکام شد؟!

   آخرین عناوین