بیژن مقدم تشریح کرد: چرا مسئولان از مسئولیت و پاسخگویی طفره می‌روند

گروه سیاسی الف،   3980924084 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیر مسئول پایگاه خبری ـ تحلیلی الف، ادعای عدم اختیار، فقدان شفافیت در تصمیم‌گیری و عمل خارج از ضوابط قانونی را از جمله دلایل ضعف مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی مسئولان دانست که هزینه پایین عدم پاسخگویی برای مسئولان بر شدت آن نیز افزوده است.

چرا مسئولان از مسئولیت و پاسخگویی طفره می‌روند

بیژن مقدم، مدیرمسئول پایگاه خبری-تحلیلی الف و کارشناس مسائل سیاسی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره چرایی ضعف مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی مسئولان با توجه به اهمیت این مؤلفه‌ها در حکمرانی مطلوب و شایسته گفت: اینکه مسئولان با وجود پذیرش یک مسئولیت به لوازم آن تن نمی‌دهند به چند دلیل است؛ برخی مسئولیتی را می‌پذیرند اما پس از اینکه احساس ناتوانی می‌کنند از نداشتن اختیار لازم صحبت می‌کنند. در حالی که فردی که مسئولیتی را می‌پذیرد باید آگاهی کافی نسبت به اختیارات خود داشته باشد. دسته دیگر افرادی هستند که با شفافیت کار نمی‌کنند و به همین دلیل به خودشان جرئت پاسخگویی نمی‌دهند. در واقع اگر تصمیمات و اقدامات شفاف باشد عمل مسئولان در یک اتاق شیشه‌ای پیش چشم مردم است و چه بسا نیاز به پرسش‌های زیادی وجود نداشته باشد.

شفافیت و قانون‌مداری؛ لوازم اصلی مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی

وی افزود: اما چون تصمیمات در یک فضای غیر شفاف گرفته می‌شود و ضوابط و دلایل آن هم بر مردم نامشخص است، بنابراین مسئول اگر صادق باشد باید از مسائلی سخن بگوید که ممکن است برایش دردسرساز شود و لذا تن به پاسخگویی ندهد.

مقدم اظهار کرد: دسته دیگر مسئولانی که از زیر بار مسئولیت فرار می‌کنند آن‌هایی هستند که تصمیمات‌شان براساس ضوابط قانونی نیست و روابط، سیاسی‌کاری، پارتی‌بازی، ژن خوب و ... بر اقدامات و تصمیمات آن‌ها اثرگذار است و لذا آن مسئول نمی‌تواند پاسخی برای اقدامات حوزه مسئولیتش داشته باشد. در واقع شفافیت و عمل قانون‌مند از لوازم اصلی مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی مسئولان در یک الگوی حکمرانی مطلوب است.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: در مبانی دینی و قانون اساسی تأکید شده که قدرت بدون پاسخگویی فسادآور است. مسئولانی که مسئولیت‌پذیر نیستند و از پاسخگویی فرار می‌کنند یا گرفتار فساد قدرت شده‌اند یا اینکه مزه قدرت را چشیده‌اند و شأن خود را بالاتراز پاسخگویی می‌دانند و دیگران اعم از شهروندان و حتی نهادهای قانونی را به حساب نمی‌آورند.

وی یادآور شد: برای نمونه مجلس به دنبال استیضاح یک وزیر است اما آن وزیر به هر شکل که بتواند از آن فرار می‌کند و در نهایت استعفا می‌دهد و می‌رود. در حالی که اگر واقعاً برای خدمت آمده باشد برای پاسخگویی در مجلس حاضر می‌شود و در نهایت رأی نمی‌آورد و این بیانگر ضعف مسئولیت‌پذیری است. البته وزرایی بودند که بارها برای سؤال و استیضاح در مجلس حاضر شده‌اند و پاسخگو بودند. در مجموع می‌توان این موارد را از جمله عوامل فرار مسئولان از پاسخگویی و ضعف مسئولیت‌پذیری دانست.

هزینه‌ عدم پاسخگویی مسئولان زیاد نیست

مقدم درباره نقش قانون و نظام فرهنگی و آموزشی در تقویت مؤلفه مسئولیت‌پذیری مسئولان گفت: هر کاری را باید متناسب با هزینه و فایده آن سنجید. اگر هزینه پاسخگو نبودن بالا باشد آنگاه مسئولان مجبور می‌شوند ساز و کارهایی را فراهم کنند که اگر موعد پاسخگویی خودشان فرا رسید به مشکل نخورند. اما چون در کشور ما عدم مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی هزینه چندانی ندارد مسئولان نیز به راحتی از زیر بار آن شانه خالی می‌کند.

مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی الف با اشاره به موضوع قرارداد سرمربی تیم ملی فوتبال و پنهان کاری صورت گرفته در این موضوع گفت: آیا کسی می‌داند مبلغ قرارداد سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان چقدر است؟ عددهای مختلفی مطرح می‌شود اما وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال از ارائه اطلاعات و شفاف‌سازی در این رابطه فرار می‌کند در حالی که این یک مسئله بسیار ساده است. اگر واقعا این قرارداد، محل تأمین این هزینه و میزان آن اشکالی ندارد چرا شفاف‌سازی نمی‌شود و مسئولان مربوطه از پاسخگویی طفره می‌روند؟ اما با این وجود مسئولان در این قضیه متحمل چه هزینه‌ای شده‌اند؟ وقتی قانونی مسئول را مجبور کند که پاسخ سؤالی را بدهد و اگر پاسخ نداد مدعی‌العموم به دلیل کتمان اطلاعات او را محاکمه و مجازات کند آنگاه مسئولان به این راحتی نمی‌توانند بی‌مسئولیتی نشان دهند.

وی بیان کرد: البته برخی قوانین در این رابطه وجود دارد اما به خوبی اجرا نمی‌شود که یکی از آنها قانون دسترسی آزاد به اطلاعات است که پیش‌بینی‌هایی در این رابطه کرده است. البته این مسئله به فرهنگ‌سازی و آموزش هم نیاز دارد اما تا وقتی هزینه زیادی بابت عدم پاسخگویی و کتمان اطلاعات داده نشود قطعا مسئولان ترجیح می‌دهند که پاسخگو نباشند.

مقدم درباره نحوه اصلاح نظام‌مند این روند عدم پاسخگویی گفت: باید حتما این مسئله از وضعیت فعلی خارج شود. نکته مهم این است که قانون باید نحوی محکم باشد که مسئولان را وادار به پاسخگویی کند و در صورت عدم پاسخگویی مجازات‌هایی برای آن پیش‌بینی شود. مسئله دیگر آشنا شدن طرف‌های مقابل مسئولان مانند رسانه‌ها با حقوق خود است و در گام سوم دستگاهی که مسئول پیگیری تخلف و برخورد با مسئولان است باید با قاطعیت در این باره عمل کند و هزینه‌های این عدم پاسخگویی باید آنقدر زیاد باشد که مسئول از عدم پاسخگویی احساس خطر کند و لذا اینها حلقه‌های یک زنجیر هستند که در کنار هم کامل ‌شده و سطح مسئولیت‌پذیری، پاسخگویی و عملکرد شفاف مسئولان را ارتقا می‌دهند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۴۰۹۶۲۱۳:۲۸:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۲۴
مگه مسوولین جزء طفره رفتن وکی بود کی بود من نبودم کار دیگری هم از دستشان بر میاید؟

پربحث‌های هفته

 1. خواجه در بند نقش ایوان است!..

 2. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 3. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 4. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

 5. گرانی خودرو تا کجا!؟

 6. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 7. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 8. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 9. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 10. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

 11. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 12. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

 13. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 14. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

 15. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

 16. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 17. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 18. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 19. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 20. قالیباف: مهم‌ترین دغدغه سران قوا توجه به حل مشکلات مردم است

 21. تشییع پیکر آیت‌الله صانعی در قم

 22. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 23. مطالبه از مجلس انقلابی...

 24. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

 25. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 2. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 3. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 4. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 5. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 6. مطالبه از مجلس انقلابی...

 7. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

 8. روحانی: نحوه خرید و فروش خودرو به نفع مصرف‌کننده باید اصلاح شود

 9. قالیباف: از هفته جاری شاهد تحول در بورس هستیم/ باید سرمایه و پول مردم به درستی صیانت شود

 10. وعده قالیباف درباره بورس/عبور یاران هاشمی از رئیس دولت اصلاحات/توضیح کدخدایی درباره یک توصیه انتخاباتی جنجالی/نماینده مجلس: سر در ورودی پاستور بنویسید دولت تعطیل است

 11. ایزدی: واکنش صحیح به فعال‌شدن مکانیسم ماشه، خروج از NPT است/ خروج از برجام برای ما سودی ندارد

 12. جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری/ماموریت جدید جهانگیری/روایت زیباکلام از دلیل حمایت کارگزاران از لاریجانی/روحانی: چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ 

 13. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

 14. سخنگوی شورای نگهبان: در پست‌های کلان، مسئولین بهتر است بعد از مدتی جای خود را به جوانان بدهند/ عمده مسائلی که باعث شد مردم استقبال زیادی از انتخابات نکنند اقتصادی بود، نه عملکرد شورا

 15. همه امکان خطا دارند/ از شفافیت نترسیم

 16. صالحی: هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو غنی‌سازی می‌کنند

 17. زنان می‌توانند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شوند؟

 18. رصد دشمن!

 19. تاکید رئیسی بر تفکیک جرم سیاسی از جرم امنیتی/ کنایه باهنر به روحانی درباره اختیارات رئیس‌جمهور/ احتمال حضور جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ جدی‌ شده است؟

 20. چرا مجلس به نقش نظارتی خود در مورد شوراهای اسلامی شهر و روستا عمل نمی‌کند!؟

 21. قوی تر از سالهای دفاع مقدسیم

آخرین عناوین