چرا وزارت بهداشت کارانه و اضافه کار قانونی پرستاران را نمی‌دهد؟!

گروه اجتماعی الف،   3980902029 ۳۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزارت بهداشت بعد از اجرای طرح تحول سلامت، نرم افزار قاصدک را نیز در بیمارستانها اجرایی کرد که با استفاده از آن عملکرد پرستاران محاسبه و کارانه آنان پرداخت شود اما چندی نگذشت که با کسری بودجه این طرح، بدهکاری هزاران میلیاردی بیمه ها و عقب ماندگی پرداخت آنها به وزارت بهداشت فرمول پرداخت کارانه و اضافه کار پرستاران نیز تغییر کرد.

چرا وزارت بهداشت کارانه و اضافه کار قانونی پرستاران را نمی‌دهد؟!

به گزارش الف اکنون ماههاست که پرستاران نسبت به نحوه پرداخت اضافه کار و کارانه گله دارند.

آزاده، پرستار یکی از بیمارستانهای دولتی کرج می‌گوید: هر ماه علاوه بر حقوق پایه مبلغی به حساب پرستاران واریز می شود اما معلوم نیست این مبلغ بابت اضافه کار یا کارانه است.

او می افزاید: می گویند کارانه و اضافه کار را با هم می دهیم اما هیچ فیش و مدرکی هم نمی دهند و پرستاران اصلا نمی دانند که چه میزان اضافه کار و چه میزان کارانه گرفته اند و حسابها مشخص نیست. این پرستار  می گوید: همین مقدار اندک که معلوم نیست بابت اضافه کار یا کارانه است را نیز با 6 تا 8 ماه تاخیر پرداخت می کنند، زمانی که واقعا دیر است و امکان شکایت و پیگری هم نداریم.

محمد میرزابیگی، رئیس کل پنجمین دوره فعالیت سازمان نظام پرستاری در اولین اظهار نظر خود بعد از تصدی این سمت گفت: ادغام کارانه و اضافه کار پرستاران و تأخیر چندین ماهه در پرداخت آنها پرستاران را ناراضی کرده است.

وی افزود: پرداخت مزایای پرستاران مبتنی بر طرح قاصدک که هیچ نسبتی با پرداخت عملکردی ندارد، با ادغام کارانه و اضافه کار و تأخیر چندین ماهه هر دوی آنها باعث دلسردی و بی تفاوتی پرستاران شده است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفته است: تا سال ۱۳۹۳ عقب افتادگی کارانه پرستاران به صفر رسیده بود اما متاسفانه اکنون به ‌رغم اینکه بودجه‌های نظام سلامت طی سالیان گذشته چندین برابر شده است، اما همچنان کارانه‌ها به تعویق افتاده و این اصلا شایسته نظام سلامت کشور نیست؛ چرا که نه می‌تواند خدمت‌دهنده را راضی نگه دارد و نه خدمت‌گیرنده را.

میرزابیگی گفت: کارانه پرستاران افت کرده و اضافه کار آنها که باید با حقوق سر ماه داده شود به همراه کارانه ها، ماه ها عقب افتاده است.

امان الله ابوالقاسمی، رئیس نظام پرستاری کرمان نیز گفت: پرستاران با مسائل حقوقی بسیاری دست به گریبان هستند و اصلاح طرح قاصدک و تفکیک کارانه از اضافه کار می بایست اولویت کار وزارت بهداشت باشد.

دکتر حیدرعلی عابدی، تنها پرستار در خانه ملت و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این مورد به خبرنگار الف گفت: نرم افزار قاصدک می تواند کارانه پرستاران را محاسبه کند که به عملکرد و کارایی افراد مربوط می شود اما اضافه کار باید جداگانه حساب شود نباید اضافه کار و کارانه پرستاران در یک فرمول باشد و با هم محاسبه شود.

پرستاران شکایت کنند

وی افزود: ادغام اضافه کار و کارانه پرستاران در وزارت بهداشت غیر قانونی است و اگر جامعه پرستاری به دیوان عدالت اداری شکایت کند؛ این بخشنامه لغو می شود و باید مابه التفاوت آن را که ماهها به پرستاران پرداخت نکرده اند پس بدهند چون قانون اضافه کار با قانون کارانه فرق می کند اما وزارت بهداشت با طرح و نرم افزار قاصدک این دو را هم با هم حساب می کند که اقدامی غیر قانونی است. در حالی که نمی توانستند قانون اضافه کار را تغییر دهند.

اضافه کاری اجباری پرستاران غیر قانونی است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: نکته دوم اضافه کار اجباری است که به پرستاران تحمیل می شود، این کار هم غیر قانونی است و پرستاران مدام نسبت به اضافه کار غیر قانونی شکایت دارند و می گویند چرا ما را در بیمارستانها به صورت غیرقانونی به کار می گیرند. ما نمی خواهیم اضافه کار اجباری بایستیم و بر اساس قانون ارتقای بهره وری میزان و ساعت قانونی کار را انجام می دهیم اما بیش از آن را نمی خواهیم.

عابدی تاکید کرد: این هم اقدامی خلاف قانون است که از سوی وزارت بهداشت علیه پرستاران انجام می شود. دانشگاه های علوم پزشکی که هیات امنایی اداره می شوند باید پرستار استخدام کنند یا برای تامین کادر پرستاری از نیروهای کمکی یا حتی دانشجویان بهره مند شوند اما پرستار جدید استخدام نمی کنند و چون مجبورند برای پرداخت حقوق پرستاران قراردادی از درآمدهای بیمارستان هزینه کنند، نیرو قراردادی هم جذب نمی کنند و از آن طرف به پرستاران موجود با اضافه کاری اجباری فشار می آورند.

این نماینده مجلس گفت: سه سال است در این مورد با وزارت بهداشت مکاتبه می کنم. وزیر وقت هم که دکتر هاشمی بود، پذیرفت که این کار اشکال قانونی دارد، چون اضافه کار فرمول و دستورالعمل قانونی دارد و کسی نمی تواند قانون اضافه کار را تغییر دهد اما اقدامی برای اصلاح آن انجام نشد و نرم افزار قاصدک به گفته پرستاران قانون اضافه کار را تغییر داده است.

پرستاران هم حق سلامت دارند

عابدی اضافه کرد: از دکتر نمکی، وزیر بهداشت که اکنون تولیت نظام سلامت را به عهده دارند خواهش می کنم، پرستاران را هم جزو همین ملت بدانند. آنها هم جزو کادر نظام سلامت هستند و تامین سلامت آنها هم باید جزو اولویت های وزارت بهداشت باشد.

وی گفت: درخواست من از وزیر بهداشت این است که برای جلوگیری از فشار مضاعف و به خطر افتادن سلامت پرستاران با صدور دستورالعملی سریعا دستور توقف اضافه کار اجباری را در بیمارستان های دولتی و دانشگاه های علوم پزشکی صادر کند و دانشگاه ها مکلف باشند با روشهای دیگری نیروهای مورد نیازشان را به کار بگیرند تا برای پرستارانی که تمایلی به اضافه کاری اجباری ندارند، این قانون اصلاح شود.

عابدی تاکید کرد: اضافه کار فرمول مشخص و جدا از کارانه دارد و هر فرمول دیگری غیر از قانون اضافه کار برای آن اعمال شود غیر قانونی است، بسیاری از پرستاران ماههاست که اضافه کارشان را نگرفته اند. وزارت بهداشت باید راهی برای پرداخت حقوق عقب مانده پرستاران پیدا کند.

وی گفت: بیش از 17 ماه است که پرداخت اضافه کار پرستاران معطل مانده و به صورت غیر قانونی پرداخت شده است، بنده هم ماهها پیش طی مکاتبه با وزیر بهداشت این موضوع را تذکر دادم و وزیر بهداشت هم قول داد این مشکل را حل کند اما هنوز حل نشده است.

معاون پرستاری وزیر بهداشت: تفکیک اضافه کار از کارانه حق پرستاران است

مریم حضرتی، معاون پرستاری وزیر بهداشت نیز پیش از این در نخستین جلسه معاون پرستاری وزیر بهداشت با مدیران پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور در پاسخ به پرسش یکی از پرستاران درباره لزوم جدا شدن اضافه کار و کارانه پرستاران گفت تفکیک اضافه کار از کارانه حق پرستاران است، در این خصوص جلساتی برگزار شده و به زودی نتیجه نهایی را اعلام می کنیم.

وی گفت: وزارت بهداشت به دنبال پرداخت مبتنی بر عملکرد پرستاران به عنوان کارانه است.

حضرتی جدا شدن اضافه کار از کارانه را درخواست جدی پرستاران خواند و گفت: تا کنون میزان اضافه کار و کارانه با هم بود و مشخص نبود که هر کدام از این مبالغ به طور دقیق چقدر است. با ابلاغ آیین‌نامه‌ای از طرف معاونت درمان وزارت بهداشت، کار جداسازی این دو مقوله از هم آغاز شد؛ اما همچنان در برخی جاها این دو مقوله از هم تفکیک نشده‌اند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۰۰۰۰۵۰۶:۴۶:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۳
بنده کارمند دادگستری با بیش از ۱۰۰ ساعت اضافه کاری و تعطیل کاری، یک ریال اضافه کار نمی گیرم. ضمناً در عمر کاری خودم، کارانه نگرفتم ... خوش به حال وزارت بهداشتی ها
رسول۱۲۰۰۶۱۷۱۰:۴۶:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۳
برادر من اضاف کار اجباری یک پرستار ساعتی شیش هزار تومنه!
ناشناس۱۲۰۲۵۵۷۱۹:۴۷:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۳
برای سایر کارمندان دولت هم همینقدر است. ولی چرا به شما کارانه هم میدهند ولی به بقیه نمیدهند؟ تمام کارها رو هم که همراه مریض انجام میده و پرستارها فقط در حال جوک تعریف کردن و شوخی و خنده و موبایل بازی هستن.
ناشناس۱۲۰۱۶۴۳۱۵:۰۵:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۳
هیچ شغل کارمندی اندازه نصف سختی های شغل پرستاری سختی نداره
ناشناس۱۲۰۲۵۵۱۱۹:۴۵:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۳
کارانه دیگر چه صیغه ای است. چرا به سایر کارمندان دولتی پرداخت نمیشه و فقط به وزارت بهداشتی ها پرداخت میشه؟
ناشناس۱۲۰۰۰۱۸۰۷:۰۱:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۳
سوال خوبیه! من با مدرک دکترا کارمند وزارت بهداشت هستم. جوابش به صورت خلاصه میشه: چون در وزارت بهداشت هر کسی که پزشک نیست آدم حساب نمیشود!
فرناز۱۲۰۰۵۷۰۱۰:۳۲:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۳
بنده هم یک پزشک شاغل دروزارت بهداشت هستم که هشت ماه است کارانه ای دریافت نکرده ام .
مجتبی۱۲۰۱۵۰۸۱۴:۲۴:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۳
پرداخت کارانه های نجومی شما حتی با تاخیر چند ماهه برابر حقوق چند سال کار کردن یه پرستار هست. باید اولویت پرداخت با افرادی باشه که درآمد کمتری دارند.
ناشناس۱۲۰۰۰۶۸۰۷:۳۴:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۳
مگر پرستاران چکار میکنند که سه حقوق بگیرند؟موبایل بازی هم حقوق میخواهد؟
ناشناس۱۲۰۰۲۸۴۰۹:۰۴:۳۶ ۱۳۹۸/۹/۳
همین بقول شما موبایل بازها هستند که امثال شماها رو از لبه ی مرگ نجات میدن و به زندگی برمیگردونند. انصاف داشته باشید.
ناشناس۱۲۰۳۱۹۵۰۰:۰۶:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۴
چقدر بلید بی انصاف باشی که این حرفو بزنی .موبایل باز الان دیگه معنی نداره وقتی همه چیز به موبایل ختم میشه
ناشناس۱۲۰۰۸۱۱۱۱:۲۷:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۳
كادر درمان حساس ترين و سخت ترين شغل ها را دارند شغلهايي كه شب و روز و تعطيلي و غير تعطيلي نمي شناسد.
Ariu۱۲۰۲۵۴۲۱۹:۴۲:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۳
کمی تحقیق کنی میفهمی چیکار میکنن، شب تا صبح بیخوابی و استرس و سختی کار پدر آدمو در میاره چی میگی تو واسه خودت در اصل باید بگی دکترا چیکار میکنن تمام سختی ها مال پرستارا هست
ناشناس۱۲۰۰۰۸۸۰۷:۴۵:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۳
"چرا وزارت بهداشت کارانه و اضافه کار قانونی پرستاران را نمی‌دهد؟!" پس پول اضافه پرداخت به پزشکان از کجا تامین بشه؟!!!
شی۱۲۰۴۲۶۲۱۲:۴۶:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۴
مگر پزشکان دولتی گرفته اند که حرف بی خود می زنید؟!
ناشناس۱۲۰۰۱۲۶۰۸:۰۴:۰۵ ۱۳۹۸/۹/۳
کارانه چی هست که دکتر و پرستار می گیرند و حقشان است ولی کارگر و مهندس نمیگیرند!!!؟
ناشناس۱۲۰۰۴۷۵۰۹:۵۹:۵۹ ۱۳۹۸/۹/۳
برو از ۹ شب تا ۷ صبح کار بکن بعد بیا بگو چرا به پرستارها کارانه میدن! البته اینجا گفته بهشون نمیدن!
یاسر۱۲۰۱۲۲۸۱۳:۱۹:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۳
ما حاضریم ۹ شب تا ۱۲ ظهر فردا کار کنیم به شرطی که کار باشه . اصلا حاضریم ۳۶۵روز سال ۱۶ساعت کار کنیم به شرطی که کار باشه و حقوق بدن
ناشناس۱۲۰۲۵۶۲۱۹:۴۹:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۳
مهندسان نیروگاه ها و پالایشگاه ها همه شیفت شب دارن. اونها هم کارانه نمیگیرن. مرزبان ها هم شیفت شب پاسبانی دارن ولی کارانه نمیگیرن. چرا فقط وزارت بهداشتی ها کارانه میگیرن؟
ناشناس۱۲۰۲۹۳۱۲۲:۱۲:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۳
فقط شما هستید که شب کار میکنید اونم تازه فقط ۳ ساعت بیدارید و شیفت بندی دارید
ذوالفقاری۱۲۰۰۱۶۶۰۸:۲۱:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۳
۱۴ ماه تاخیر پرداخت کارانه پزشکان طرحی است یکطرفه به قاضی نروید
ناشناس۱۲۰۰۲۲۱۰۸:۳۹:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۳
ﺗﺎﺯﻩ ﭘﺮﺳﺘﺎﺭﻫﺎ ﺧﻮﺏ ﻣﻴﮕﻴﺮﻥ ﺑﺮﻳﻦ ﭘﺰﺷﻚ ﻃﺮﺣﻲ ﺑﺒﻴﻨﻴﻦ ﭼﻪ اﻭﺿﺎﻉ اﺳﻔﺒﺎﺭﻱ ﺩاﺭﻱ.
ناشناس۱۲۰۰۲۵۸۰۸:۵۶:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۳
بی عدالتی در میان کارمندان غوغا میکند. مثلا بعضی بدون اینکه یک ساعت اضافه کاری کنند ۱۰۰ ساعت اضافه کار میگیرند و کارانه که معلوم نیست چرا پرداخت میشه اصلا
ناشناس۱۲۰۰۲۸۳۰۹:۰۴:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۳
به نام خدا چون پول ندارد. این بود انشای ما در مورد کارانه پرستاران. آقا تموم شد، بریم بشینیم سرجامون؟!!!
ناشناس۱۲۰۰۳۴۸۰۹:۲۴:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۳
هرچی امتیاز و.... هست فقط حق مافیای انحصارورانت پزشکان است وبس!!!!
ناشناس۱۲۰۰۴۳۴۰۹:۴۹:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۳
وزارت پزشکان
ناشناس۱۲۰۰۵۵۴۱۰:۲۴:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۳
من پزشك طرحي هستم و در حال حاضر ٢٢ ماه است كه حقوق نگرفتم٠دستم از همه جا كوتاهه
محمد۱۲۰۱۲۷۳۱۳:۲۹:۱۰ ۱۳۹۸/۹/۳
در وزارت بهداشت عده ای پزشک میلیونی میگیرند و پرستار وپزشک طرحی هیچ همشم بخاطر عدم شششفففافیییته
ناشناس۱۲۰۱۷۳۲۱۵:۲۹:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۳
پول برا چيته گلم ؟؟؟ شما براي خدمت به انسانيت اين رشته رو انتخاب كرديد نه پول . غير از اينه ؟؟
ناشناس۱۲۰۲۴۰۷۱۸:۵۸:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۳
پزشک طرحی نباید حقوق بگیره. شما باید به مدت دو سال طرح در مناطق محروم بگذرانید.
ناشناس۱۲۰۲۶۴۰۲۰:۱۶:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۳
ماهی ۱۸ میلیون میگیری کمه؟؟ چه تشخیص های دقیقی هم میدید ماشالله.
موسی۱۲۰۱۴۲۷۱۴:۰۴:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۳
اسفند پارسال 4 تا کشیک شبانه در اورژانس سراوان دادم ولی هنوز دستمزدم پرداخت نشده... بعد هم میگن پزشکان با اورژانس همکاری نمی کنند
محسن۱۲۰۱۵۷۴۱۴:۴۵:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۳
این کارانه یا حق بهره وری که بانکها و شرکت ها به کارکنانشان میدهند چیست؟
ناشناس۱۲۰۲۵۸۲۱۹:۵۹:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۳
اصلا چرا وزارت بهداشت باید کارانه پرداخت کند در همه جای دنیا پرستار و پزشک و دندانپزشک حقوق پایه مانند سایر کارمندان میگیرند و چیزی به نام کارانه و پرکیس وجود ندارد.کارانه فساد زاست و باید حذف شود.
نقی۱۲۰۲۶۴۵۲۰:۱۷:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۳
چون اول پزشکان متخصص بودجه را میمکند...بنزین رو گرون کردند بتونن بدند جوش نزن!
س.م۱۲۰۲۸۳۶۲۱:۲۵:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۳
هیچ کس باورش نمیشه که منه پزشک دو ساله یه مسافرت نتونستم برم و تو خرج روزانه ام موندم.گذشت اون زمان که وازرت پزشک محور بود.الان کارانه ی کیو میدن که کارانه ی پرستارو نمیدن؟؟یکم با تحقیق حرف بزنیم بد نیست.
ناشناس۱۲۰۳۱۱۲۲۳:۲۹:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۳
ی عمر درس بخون کل شبو شیفت باز زندگیت بگذر اخرش هم همین...
ناشناس۱۲۰۴۰۴۰۱۱:۴۹:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۴
واقعا حقوق و کارانه پرستاران پایمال میشه

پربحث‌های هفته

 1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 2. نیروگاه هسته‌ای امارات

 3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 4. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 5. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 6. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 7. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 8. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 9. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 10. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 12. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 13. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 14. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 15. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 16. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 17. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 18. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 19. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 20. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 21. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 22. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 23. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 24. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

  2. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

  3. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

  4. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

  5. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

  6. وزیر بهداشت: کانون آلودگی کرونا در داخل کشور است

  7. درخواست رئیس مجلس از وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کرونا

  8. پیک چرخه کرونا و تلاش های کم اثر وزارت بهداشت/ پیشگیری بهترین راه حل است اما اقدامات کافی نیست

  9. ابتلای ۲۸ نفر به کرونا در کشور/ ۵ نفر جان باختند

  10. ربیعی: ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا تشکیل می‌شود

  11. افزایش شمار مبتلایان ایرانی ویروس کرونا به ۴۳ نفر / ۸ نفر جان باختند

  12. محسن هاشمی خود را قرنطینه کرد

  13. وزیر بهداشت: هیچ آمار مثبتی از کرونا را از مردم پنهان نمی‌کنیم

  14. توضیح وزارت بهداشت درباره انتقال ۵ بیمار مشکوک به کرونا از قم به تهران

  15. جمع‌آوری بیش از ۳۰ هزار معتاد متجاهر در شوش و هرندی

  16. حکم متهمان پرونده جاسوسان محیط‌زیستی قطعی شد + جزئیات اسامی و آرای حکم

  آخرین عناوین