پاسخ مدیر عامل شرکت عظام به خبر منتشره در الف 

گروه اقتصادی الف،   3980828131 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

به دنبال انتشار اظهارات نماینده محترم دادستان درباره پرونده آقای عباس ایروانی وی با ارسال توضیحاتی خواستار انتشار آن طبق قانون مطبوعات شد که متن جوابیه در ادامه می‌آید.

پاسخ مدیر عامل شرکت عظام به خبر منتشره در الف 

مدیر مسئول محترم سایت خبری تحلیلی الف 

باسلام

نظر به درج خبری با عنوان « ایروانی پول بیت‌المال را برای تولید داخل می‌گرفت، اما صرف واردات قطعات چینی می‌کرد» در سایت جامعه خبری تحلیلی الف به تاریخ 98/8/13، اتهاماتی خارج از کیفر خواست صادره که از مصادیق افترا و نشر اکاذب می‌باشد به نقل از نماینده محترم دادستان به اینجانب عباس ایروانی و گروه عظیم تولیدی و صنعتی قطعات خودرو عظام نسبت داده شده است که ضمن رد تمامی موارد مطروحه و معنون از سوی آن رسانه و  باستناد فصل ششم/ ماده ۲۳ قانون مطبوعات و تبصره های ذیل آن، بدینوسیله خواهشمند است متن این نامه و جوابیه این گروه  را به نحو مطلوب در اولین فرصت منتشر تا ضمن اصلاح خبر مزبور، موجب تنویر اذهان عمومی و رفع شبهات گردد.

عباس ایروانی- مدیر عامل 

متن کامل جوابیه 

---------------

پاسخ به ادعاهای نماینده محترم داستان

ادعا:"آيا گروه قطعات خودروي عظام، كارگاه مونتاژ و سرهم بندي قطعات چيني است؟!"

پاسخ به ادعا: مجموعه عظام که بنیانگذارش «عباس ایروانی» است، با نزديك به سه دهه سابقه دارای ١٢ کارخانه تولید قطعات اصلی خودرو در نقاط مختلف کشور از جمله در تهران و ديگر استان‌هاي آذربايجان شرقي، گيلان، البرز و اصفهان است كه حدود ٤ هزار نفر نیروی انسانی در این کارخانه ها مشغول تولید قطعات خودرو با نزديك به يك ميليارد شماره فني در سال هستند، كه علاوه بر تأمين داخل خطوط توليد خودرو و نيز بازار مصرف قطعات يدكي، توانمندي صادرات اين قطعات را نيز داراست.

انواع سيستم‌هاي برق و الکترونيک، ايمني و امنيتي و مکاترونيک، قطعات تزئيني و پلاستيکي، انواع کيت کلاچ و کمک‌فنر، فرمان هيدروليک، انواع دينام و استارت، موتور فن، قفل‌هاي سوئيچي و مکانيکي، انواع پوسته‌هاي آلومينيومي، ريخته‌گري قطعات چدني نظير ميل‌لنگ، ديسک و کاسه‌چرخ، بوش سيلندر، انواع پيستون‌هاي بنزيني، ديزلي و ديگر قطعات براي خودروهاي داخلي در اين مجموعه بزرگ صنعتي توليد و تامين می¬شود.

اگر فعالیت گروه عظام محدود به تعدادی کارگاه برای سرهم بندی قطعات وارداتی بود ديگر نيازي به این تعداد نيروي انساني در زنجيره‌ای با بيش از ٢٦ هزار شغل مستقيم و غير مستقيم و چنين حجم انبوهی از ماشین آلات، تجهیزات تولیدی پیشرفته منحصر بفرد، آزمایشگاه های مجهز در بیش از ١٠٠ هزار متر مربع فضای تولیدی و سرمايه گذاري بالغ بر ١٠ هزار ميليارد تومان در اين صنعت نبود.

ادعا:"آيا عظام باعث عدم بومي سازي علم در صنعت خودرو توسط شركتهاي نوپاست؟!"

پاسخ به ادعا: با در نظر گرفتن حداقل ٥٤٠ شرکت تامین کننده مواد اولیه و قطعات داخلی همکار با گروه عظام که بیش از ٢٢هزار نفر نیروی انسانی را تحت پوشش خود دارند، همت و حميّت اين گروه عظيم در بومي¬سازي فن¬آوري توليد با کمک ساير توليدكنندگان و بكارگيري پتانسيل ساير بنگاه هاي صنعتي متوسط وكوچك در جهت خودكفايي مشخص خواهد شد. اين حقيقت به تنهايي نشانگر توجه ویژه گروه عظام به توليدكنندگان كوچك است.

ادعا:"آيا عظام پول از بيت المال قرض كرده و بجاي توليد صرف واردات قطعات دست چندم چيني كرده؟!"

پاسخ به ادعا: انتظار می رود تفاوت حقوقی بین وام و قرض و نیز بیت المال با منابع بانکی برای مسئولین مربوطه معلوم باشد. گروه عظام با بیشترین تنوع تولید با تکیه بر دانش فنی بومی¬شده توسط نیروهای متخصص توانسته انواع قطعات مهم خودرو را با کیفیتی هم¬تراز با استاندارد های جهانی و اكثراً تحت لیسانس شركتهاي مطرح دنيا تولید کند. اين کارخانجات به عنوان سرمایه ای ارزشمند بستری مناسب برای تولید انواع قطعات خودرو به ارزش سالانه ٧٠٠ میلیون دلار ایجاد کرده‌اند، اگر این گروه وجود نداشت امروزه باید سالانه صدها میلیون دلار از منابع ارزی برای واردات قطعات خودرو از کشور خارج می¬شد.

لذا اتهام عامه پسند صرف بيت المال در واردات اجناس رده چندم چيني با قرض از بانكها و يا اخذ ارز دولتي جهت واردات، شايسته اين گروه توليدي نيست. چرا كه اگر هم تسهيلات بانكي اخذ شده اكثراً جهت خريد و انتقال تكنولوژي خطوط توليد و يا خريد مواد اوليه و يا قطعات پيش ساخته اي بوده که به دلیل نبود دانش فنی و یا تکنولوژی انحصاری آنها امکان ساخت در داخل کشور نداشته‌اند و یا توجیه اقتصادی برای ساخت داخل شدن آنها وجود نداشته است. دستیابی به حدود ۹۰٪ ساخت داخل در اکثر قطعات استراتژیک بطور میانگین، گواه فتح قریب الوقوع قله خودکفایی است.

ادعا:"آيا عظام با واردات باعث عدم توليد شده و عامل مشكل عدم تأمين قطعات خودروست!؟"

پاسخ به ادعا: چنین اتهام غير منطقي به مجموعه عظام که به گواه تعاملات با خودروسازان تابحال باعث خواباندن خط تولید خودرو نشده است، مذموم میباشد. گفتنی است عمده کارخانه های عظام نظیر پیستون ایران در تبریز، فرآوری و ساخت در شهر صنعتی رشت، استام صنعت در کمالشهر کرج در نوع خود بزرگترین و برترین کارخانه¬های تولید قطعات خودرو به حساب می¬آیند.

کارخانه پیستون ایران با ظرفیت تولید ٦میلیون عدد انواع پیستون موتور های بنزینی و دیزلی دارای ١٠٠٪ فرآیندهای ساخت تولید از مرحله ریخته گری و ذوب آلومینیوم، ماشین کاری، تکمیل، آزمایش و بازرسی بزرگترین کارخانه تولید پیستون موتور در خاورميانه است. اگر این ها خودکفایی در تولید و تامین قطعات نیست پس چیست؟!

کارخانه فرآوری و ساخت با ظرفیت تولید ٦میلیون عدد انواع کمک فنر سبک و سنگین بزرگترین کارخانه تولید کمک فنر خودرو در کشور بوده که پس از نصب و راه اندازی تجهیزات خطوط تولید خریداری شده کمک فنر پژو فرانسه در سالن ١٤ هزار متری در حال احداث به بزرگترین کارخانه تولید کمک فنر در خاور میانه تبدیل خواهد شد.

ادعا:"آيا گروه عظام باعث شد پراید از چرخه تولید خارج نشود؟!"

پاسخ به ادعا: برای اثبات عدم صحت این ادعا کافیست بدانیم بر اساس مستندات سهم عظام در کل خرید بیش از ٢٣هزار میلیارد توماني گروه سایپا، اعم از مواد اولیه و قطعات در سال ٩٦،کمتر از 5/0 درصد و از کل خرید بیش از ١٩هزار میلیارد تومان در سال ٩٧حدود 2/0 درصد است. با همین سهم اندک تمامی قطعات عرضه شده به گروه سایپا تنها برای خودرو پراید نبوده و دیگر خودرو ها را شامل می شود.

از طرف دیگر همواره یک یا دو شرکت تامین کننده در کنار عظام قطعات مشابه را برای گروه سایپا تامین می کنند به عنوان مثال در قطعه کمک فنر خودرو پراید بیش از ٩٥٪ نیاز شرکت سایپا توسط شرکت ایندامین متعلق به گروه سایپا تامین شده و ٥٪ باقیمانده از سوی عظام تامین می شود. در قطعه پیستون موتور پراید نیز کل نیاز تولید موتور این خودرو توسط شرکت سایپا پیستون تامین می شود. لذا ادعای اینکه عظام به دلیل سود خود مانع توقف تولید خودرو پراید شده است بي اساس بوده و واقعیت ندارد.

مهمتر اينكه اساساً خودروسازان سفارش دهنده قطعات به قطعه¬سازان هستند و نه بالعكس! لذا سياستگذاري در توليد انواع خودرو در اختیار خودروسازان است و كليه قطعه سازان همچون عظام تابع اين تصميمات بوده و صرفاً وظيفه‌ی تأمين قطعات موردنياز را بر عهده دارند.

ضمناً درحال حاضر به لطف دستان توانمند فرزندان خانواده عظام محصولاتی با بهترين كيفيت روز دنيا و تحت لیسانس شركتهاي مطرح بين المللي تولید می‌شوند و این محصولات به ‌کشورهايي از قبيل روسيه، ترکيه، عراق، سوريه و ايتاليا صادر شده¬اند. این مسئله توانمندي گروه عظام در جهت تأمين قطعات خودروهاي خارجي با برندهاي مطرح را اثبات می کند که امیدواریم پس از تثبيت، روند صادرات گسترده¬تر شود. لذا اين مجموعه خود پرچم‌  دار ارتقاء سطح كيفي خودروهاي ساخت داخل است تا بتواند از پتانسیل¬های به¬روز خود در تامین قطعات مورد نیاز خطوط تولید خودرو استفاده کند. تاکید می کنم همان طور که متخصصان و کارگران گروه عظام، قطعات خودروهای با کیفیتی مانند مزدا 3 و محصولات پژو و ... را تولید کرده اند، همواره آماده تولید قطعه با کیفیت برای خودروهای جدید، ایمن و کم مصرف هستند. همگان خود "قضاوت" كنند.

اتهاماتي اينچنين بي پايه و اساس و تقليل «گروه قطعات خودرو عظام» به عنوان آبروي صنعت كشورمان، به كارگاههاي مونتاژ و سرهم بندي قطعات وارداتي چيني!، و همچنين تحقير دستاوردهاي انكار ناپذير متخصصان و كارگران اين مرز بوم در "توليد ملي" با رويكرد خودكفايي، قطعاً در تقابل با منافع ملي و مخالف با منويات مقام معظم رهبري حضرت آیت‌الله خامنه ای است.

اميد است با لطف بیشتر دستگاههاي نظارتي و قضايي به شركتهاي توليدي كه "سربازان اقتصادي" اين نظام مي باشند، دلگرمی صنعتگران احیا شود، کارآفرینانی که تمام داشته ها و عواید کار خود را در داخل خاک میهن اسلامی سرمایه گذاری کرده اند. چرا كه با اين روند، خدشه در توليد و اشاعه بيكاري دقيقا درجهت تحقق اهداف دشمنان ايران خواهد بود.

در پايان از كليه اهالی رسانه دعوت ميشود جهت شناخت بهتر «گروه قطعات خودرو عظام»، از كارخانجات اين مجموعه بازدید نمایند تا با انعكاس واقعیت ها، امکان قضاوت مردم شریف و عزیز را فراهم کنند.

ز خشنودی ایزد اندیشه کن خردمندی و راستی پیشه کن

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 2. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 3. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 4. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 5. طرح «استیضاح» و «محاکمه» همزمان زنگنه در مجلس و دادگاه

 6. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

 7. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 8. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

 9. وزیر ارتباطات در دوره دانشجویی/عکس

 10. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

 11. بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟/ پیش‌بینی قیمت مسکن در ادامه سال ۹۸

 12. تبانی برخی بانک‌های خصوصی برای ارائه تسهیلات ۷ هزار میلیاردی به شرکت‌های صوری

 13. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

 14. محدودیت جدید صرافی‌ها برای فروش دلار

 15. بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

 16. ولایت فقیه در عراق

 17. آخرین وضعیت مصوبه «تعیین محل تجمعات»

 18. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

 19. نحوه افزایش حقوق بگیران مشخص شد

 20. استقبال لاریجانی از روحانی در یک روز بارانی

 21. پول کارگران در جیب ویلموتس/آقای وزیر زیر بار پرداخت نروید

 22. مدیرعامل مجتمع نیشکر هفت‌تپه: آماده جذب صدها جوان بیکار هستیم/ ماهانه ۱۸ میلیارد تومان حقوق می‌دهیم

 23. آخرین قیمت طلا، دلار و سکه + جدول

 24. قالیباف در مجلس به‌دنبال چیست؟

 25. زنگنه: امیدواریم بتوانیم به جوانان روحیه دهیم

پربحث‌های هفته

 1. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 2. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 3. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 4. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 5. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 6. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 7. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 8. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 9. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 10. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 15. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 16. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 17. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 18. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 19. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 20. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 21. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 22. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 23. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 24. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 25. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 2. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 3. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 4. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 5. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 6. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 7. احمد توکلی: سال ۹۶ نسبت به طغیان فرودستان هشدار دادم/ تکذيب‌های مکرر زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین فريب جامعه بود

 8. طرح «استیضاح» و «محاکمه» همزمان زنگنه در مجلس و دادگاه

 9. همتی: بانک مرکزی برای بازگرداندن ثبات به بازار ارز تلاش می‌کند

 10. بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟/ پیش‌بینی قیمت مسکن در ادامه سال ۹۸

 11. ریزش مشترکان دامن ایرانسل و رایتل را گرفت

 12. جهانگیری: نفت را به روش‌های دیگر می‌فروشیم/ کشورهای دوست جرات اینکه از ما نفت بخرند را تقریبا ندارند

 13. وکلا و پزشکان فرار مالیاتی گسترده‌ای دارند/ درخواست وزیر ارشاد درباره معافیت مالیاتی هنرمندان عجیب است

 14. فرار مالیاتی پزشکان و وکلا معادل نیمی از یارانه نقدی

 15. آیت الله علوی گرگانی: طرح جدید بانکداری باید به نظر رهبر انقلاب و بعضی از کارشناسان خبره در بحث اقتصاد و فقه برسد

 16. تبانی برخی بانک‌های خصوصی برای ارائه تسهیلات ۷ هزار میلیاردی به شرکت‌های صوری

 17. نامه مصباحی‌مقدم به آیت‌الله نوری همدانی: اگر طرح مجلس مسکوت بماند، بانک‌های خصوصی جشن خواهند گرفت

 18. انگلیس در اخراج کارکنان بخش تولیدی رکورد زد

 19. آخرین مهلت مراجعه به سایت حمایت معیشتی اعلام شد

 20. قیمت سکه و طلا در بازار / یورو و پوند گران شدند + جدول

 21. محدودیت جدید صرافی‌ها برای فروش دلار

 22. سالار عقیلی: از شنیدن خبر معافیت مالیاتی هنرمندان خوشحال شدم/ هیچ حمایتی از هنرمندان نمی‌شود

 23. اعلام نتیجه ثبت‌نام برای کمک هزینه معیشتی تا سه هفته آینده

 24. بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

 25. کاهش قابل‌توجه مصرف بنزین سوپر در کشور

آخرین عناوین