مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

محمد پارسا نجفی،   3980818077 ۹۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

انگار موجود زنده ای است؛ «روح»  دارد، «گام» دارد ... اما دقیقا چه تاثیری تاکنون داشته است؟

با گذشت چند سال از امضای «برجام» آیا ارتباط اقتصادی با غرب به ویژه اروپا تقویت شده؟ آیا خطری از کشور دور شد یا مزیتی برای ایران فراهم گردید که ارزش این همه هزینه کرد را داشته باشد؟ پاسخ، قاطعانه مشخص است؛ با خروج آمریکا تقریبا اثری از برجام باقی نماند فقط هزینه هایش بر دوش ملت سنگینی کرد بدون آنکه طرف اصلی امضا کننده برجام به تعهداتش حتی ذره ای عمل کرده باشد.

بياييد به ابتداي داستان سري بزنيم؛ اصولا برجام قرار بود چه كند؟ خطر جنگ را دور كند و تحريم ها را از اقتصاد ايران بزدايد. برجام در اصل نوعی توافق میان ایران و امریکا  بود.

امریکا، دوستان اروپایی را با خود همراه کرد تا بدون مخالفت مسکو و پکن پرونده ای برای ایران ساخته شود و به شورای امنیت برود تا ایران از حقوق هسته ای اش کوتاه بیاید و به نوعی توان هسته ای ما با کاهش تحریم ها طاق زده شود. اما هدف واشنگتن تبديل ايران به يك عراق يا سوريه دوم است و گرنه هسته اي و موشكي بهانه اي بيش نيست. امريكا مي خواهد مسئولان كشور براي نوكري مردم جديت نداشته باشند و ايران در گرداب مشكلات ساده تا ابد بماند. 

تصور کنیم اگر برجام نباشد چه خواهد شد؛ در بدترین حالت شرايط کشور همين مي شود كه شده است. يعني اثر تحريم ايران بيشتر از اين نخواهد شد.  در حال حاضر همه شركاي تجاري ايران از طرف آمريكا زير فشار هستند و غير از آمريكا فشار ديگري وجود نخواهد داشت. اين فشار هم تنها هزينه معاملات را براي ايران بالا برده و هرگز نمي تواند حتی فروش نفت را متوقف سازد چه رسد به تحریم کامل تجاری. مولفه هاي قدرت تجاري ايران نه در سخن فرسايي كه در موشك اندازهاي دوربرد نهفته است.

خطر جنگی که هرگز شروع نمی شود

كدام عاقلي مي تواند تصور كند آمريكايي كه بدون حتي تهديد به جنگ نتوانست پاسخي به ساقط شدن پهپاد دويست ميليون دلاريش بدهد، نتوانست از آل سعود كه در اتحاد با واشنگتن است حمايت كند بخواهد جنگي سراسري و همه جانبه را در ابعاد هوايي و موشكي عليه ايران ترتيب دهد؟ 

به سوريه نگاه كنيد؛ هفت سال پنتاگون در شرق فرات هزينه كرد و دهها پايگاه مستحكم نظامي در آن كشور ساخت، اما از ترس تقابل با ارتش كشوري در حد تركيه زودتر از حد تصور به ناگهان از سوريه عقب نشيني كرد. چه در دوران ترامپ و چه بوش و اوباما، حتی تصور حمله کوچک امريكا هم به ایران احمقانه است چه رسد به جنگ سراسری. امریکا بعد از جنگ ویتنام هرگز به دولتی حمله نکرده است بلکه ابتدا روحیه و اقتصاد کشورها را ویران میکند بعد به آن لشکر می کشد.

پس برجام خطری را از ایران دور نکرد و دلیلی برای کوتاهی مسئولان از خدمت به کشور.

کاهش سرعت تورم بخاطر چیست

کاهش نرخ ارز و كاهش شتاب افزایش شدید قیمت ها نه به برکت فعالیت حکیمانه مسئولان در اداره کشور یا منافع برجام بلکه به دلیل اجرای اندکی ناچیز از انبوه وظایفی است که توسط قوه قضاییه مدتی است با حضور آیت الله رئیسی در حال اجراست. 

اگر اقدامات جدید در قوه قضاییه نبود  کار غارتگران اقتصاد ادامه می یافت اما با جدیتی که برای اجرای قانون حتی برای منسوبان مسئولان در این قوه  صورت گرفت یغماگران اقتصاد به این فکر افتادند که گویی کشور آنچنان هم بی صاحب نیست. پس اگر توقفی بر روند نابودی اقتصاد دیده می شود ربطی به گام های لرزان برجام ندارد. 

اگر مسئولان بیشتر به بازارهای منطقه فکر می کردند و اقتصاد ایران را به این کشورها  متصل می ساختند قطعا امکان تحریم حدود ده کشور با جمعیت چند صد میلیونی برای آمریکا وجود نداشت. با این حال بخش بزرگی از تجارت ایران هم اکنون با کشورهایی است که با وجود داشتن روابط با امریکا اما ملاحظات غیر اقتصادی را در نظر گرفته و عليرغم مخالفت واشنگتن خود را مجبور به داشتن روابط با ایران می دانند. 

کشورهای اروپایی جایی در روابط با ایران ندارند و این نه به دلیل امتیاز ندادن حضرات دولت دوازدهم بلکه به دلیل وابستگی شدید اقتصاد اروپا به امریکاست.  

بیش از یک سال از خروج طرف اصلی برجام می گذرد اما هنوز هم بسیاری باور ندارند که برای مدیریت کشور باید سخت کار كنند و با جدیت به حل معضلات بی پایان اقتصاد بپردازند. اين حضرات هميشه طلبكار نمي دانند با رویاسازی و دست خالی در دیپلماسی نمی توان ساختارهای قدیمی و ناکارامد مدیریتی را جبران کرد حتی اگر امریکا و انگلیس به جای شر افکنی به دوستان خوب ایران هم تبدیل شوند باز هم مشکلات به قوت خود باقیست.

دولت باید به دنبال مشکلات کشور برود و به جای آنکه به فکر حل چالش های ابدی با غرب در خیالات غوطه ور شده و رویاپردازی کند. 

برجام قرار نیست به جایی برسد؛ نه روحش، نه گام های لرزان یارانش....

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۶۰۰۰۵۱۲:۲۷:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
عمده مشکلات کشور ناشی از تحریم ها است.
ناشناس۱۱۶۰۰۸۹۱۳:۲۶:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
خوب بفرما ببینم کدام مشکلات به خاطر تحریم ها است البته اگر در مورد بزرگترین مشکلات ان که اقتصاد است توضیح بدهید البته اگر دارید!
ناشناس۱۱۶۰۲۴۳۱۴:۵۴:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
از حسن و اسحاق ملولم که عند مشکلند
ناشناس۱۱۶۰۲۸۴۱۵:۱۸:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
چه ربطی داره به بحث؟
ناشناس۱۱۶۰۱۰۶۱۳:۳۴:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
به گفته خود آقای روحانی فقط 20 درصد مشکلات بدلیل تحریم هاست و 80 درصد مشکلات بدلیل سوء مدیریت دولت هاست.
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۱۶۰۲۵۷۱۴:۵۹:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
ناعدالتی تا به کجا امروز سایت های خبری منتشر کردند اعضای هیت مدیره بانک کشاورزی هر کدام مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان پاداش سال97 و حقوق دریافتی 169 میلیون تومانی دریافت کرده اند مراکز نظارتی ورود کنند
ناشناس۱۱۶۰۴۲۶۱۷:۰۲:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
کلا در این خبر هر کی به نفع دولت نظر ندهد منفی می خورد!!!
ناشناس۱۱۶۰۴۸۸۱۸:۱۴:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
انداختن همه چیز گردن دولت های بی اختیار نخ نما شده
ناشناس۱۱۶۰۵۶۰۱۹:۵۱:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
دولت اختیارات کافی دارد اما عُرضه کار کردن ندارد.
ناشناس۱۱۶۰۱۲۷۱۳:۴۰:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
به قول خود جان کری اگر برجام نبود دیوار تحریم های ضد ایرانی فرو ریخته بود.
ناشناس۱۱۶۰۲۵۲۱۴:۵۸:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اره توهم 12 ساله فرو ریختن تحریم ها
ناشناس۱۱۶۰۵۵۸۱۹:۵۰:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
از وقتی وارد فاز مقاومت شدیم و گفتیم با امریکا مذاکره نمی کنیم نرخ دلار از 19 هزار تومان به 12 هزار تومان کاهشی شد.
ناشناس۱۱۶۰۵۵۴۱۹:۴۳:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
جان کری هم “اصولگرا” شده ؟
ناشناس۱۱۶۰۱۳۴۱۳:۴۳:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن ثمره برجام است.
حامد۱۱۶۰۸۲۲۰۴:۱۴:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۱۹
ثمره برجام رو شما و امثال شماها تو مملکت با هزار جور سنگ اندازی و دوز و کلک نزاشتن ببینیم !
ناشناس۱۱۶۱۲۹۲۱۲:۲۵:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۱۹
آن کسانی که امضاء جان کری را تضمین میدانستن !!! و تضامین لازم رو از دشمن نگرفتن مقصر شکست برجام هستن.
ناشناس۱۱۶۰۱۶۶۱۴:۰۳:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اگر دقت کرده باشید در این دو سال گذشته ایها دو جور حرف می زنند. از یک طرف می گویند تحریم اثری نداشته و مشکلات ناشی از سوء مدیریت و ایرادات ساختاری است و از آن طرف می گویند مشکلات ناشی از تحریمهاست وگرنه وضعیت کشور خیلی خوب می شد. بعضی هم می گویند هم ایرادات ساختاری و هم تحریمها باعث این کشلات است. اما واقعیت این است که در دهههای اخیر یک چرخه باطل از «تحریم - سوء مدیریت - فساد» در کشور شکل گرفته که لازم و ملزوم یکدیگرند و ظاهرا قرار است الی الابد هم همین چرخه برقرار باشد!
ناشناس۱۱۶۰۱۷۳۱۴:۰۵:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
باز دم انتخابات شد جماعت بزدل سر بلند کردن.
ناشناس۱۱۶۰۱۸۰۱۴:۱۱:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
به باد دادن 18 میلیارد دلار بایک تصمیم نابخردانه نتیجه تحریم؟ عدم دریافت مالیات از طبقات مرفه و عدم تسلط بر بازار عرض و خودرو سکه و مسکن با استفاده از اهرم تجارت الکترونیک به تحریم ربط داره؟
ناشناس۱۱۶۰۲۴۰۱۴:۵۴:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
صف کشیدن مردم دم صرافی ها نتیجه تحریم بود
ناشناس۱۱۶۰۵۶۱۱۹:۵۲:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
نتیجه سوء مدیریت بانک مرکزی بود.
ناشناس۱۱۶۰۵۹۸۲۰:۴۴:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اینهم یک نمونه از بی‌تدبیری، مالیات بر عایدی سکه وضع می شد کسی سراغ سوداگری در این بازار نمی رفت.
ناشناس۱۱۶۰۸۸۹۰۸:۱۴:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۱۹
صف کشیدن نتیجه تحریم نیست، نتیجه فقر فرهنگی، سودجویی و خودخواهی و عدم وطن پرستی مردم هست، که از هر فرصتی برای پر کردن جیب خودشان استفاده می کنند و منافع ملی پشیزی برایشان اهمیت ندارد. کلا بخش عمده ای از فقر مادی جامعه ناشی از مشکلات فرهنگی هست نه مشکلات اقتصادی. مثل همین هزینه های هنگفتی که که یک دختر و پسر جوان برای آغاز زندگی مشترکشان متحمل می شوند صرفا بخاطر یکسری مرسومات غلط
ناشناس۱۱۶۰۱۹۵۱۴:۱۷:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
همان‌گونه که اکنون مجموعه دفاعی کشور به برکت نگاه جهادی و انقلابی نیازی به خرید سلاح ندارد و خودش نیاز نظامی و جنگی‌اش را تأمین می‌کند، اگر در عرصه اقتصادی اقتصاد مقاومتی را پیش گیریم، در بسیاری از زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی می‌توانیم خودکفا شویم و حتی در بازارهای جهانی تأثیرگذارتر باشیم.
شهاب۱۱۶۰۴۱۰۱۶:۴۶:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
از میزان منطقی بودن مثبت و منفی ها کاملا مشخصه یک عده برنامه ریزی شده درحال تایید یا رد برخی نظرات هستند و گرنه هدر دادن ارز مملکت که خود رئیس بانک مرکزی اعتراف کرده موضوع بسیار واضحی هست.
ناشناس۱۱۶۰۳۱۰۱۵:۳۸:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
یزرگترین درگاه پرداخت دنیا paypal کا باعث صادرات گسترده به دنیا میشه در ایران تحریم !
ناشناس۱۱۶۰۳۳۵۱۵:۵۳:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
عمده مشکلات اقتصادی کشور به مسائل سیاسی برمیگرده. اینکه کشور باید دست «خودیها» باشه. تحریمها یک عارضه است.
ناشناس۱۱۶۰۵۶۷۱۹:۵۵:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
عمده مشکلات کشور بدلیل سوء مدیریت دولت است زیرا در دولت حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی هم که تحریم بانکی و نفتی نبودیم اوضاع اقتصادی همین گونه آشفته بود و قیمت دلار و سکه و مسکن و بنزین و غیره چندین برابرشد.
شهاب۱۱۶۰۴۰۴۱۶:۴۲:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
برای کسانی که ذره ای مدیریت و اقتصاد بلد نیستند و متاسفانه اکثرا سلامت اقتصادی و اخلاقی هم ندارند البته همه مشکلات از تحریم هست!دوست گرامی با این حجم فساد و باند بازی نقش تحریم در مشکلات بسیار کمرنگ هست! البته برخی سازماندهی شده و هدفمندوظیفه دارند همه مشکلات را گردن تحریم بیاندازند تا هم از پاسخگویی طفره بروند و هم خواسته یا ناخواسته در زمین دشمن بازی بکنند.
بیگی29۱۱۶۰۵۳۹۱۹:۱۳:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
تا مدیرانی و فساد داخلی اینچنین داریم،تحریم هم نباشیم ممکن است خرده ریزه ای نصیب ملت بشود ولی کوه یخ رانت و فساد پا برجا خواهد بود و باعث دل سردی ملّت.
ناشناس۱۱۶۰۰۰۹۱۲:۳۰:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
فشار تحریم های حداکثری آمریکا باعث کاهش شدید درآمدها و بروز مشکلات اقتصادی در داخل کشور شده است. مشکلات اقتصادی هم به نوبه خود باعث بوجود آمدن مشکلات فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی شده است.
ناشناس۱۱۶۰۰۱۰۱۲:۳۲:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
رفع بی کاری 30 درصدی کنونی در ایران نیاز به تعامل با دنیا و سرمایه گذاری خارجی دارد.
ناشناس۱۱۶۰۰۸۷۱۳:۲۳:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
پیشنهاد می شود در مورد کشور کوبا مطالعه بفرمایید که شدیدترین تحریم ها علیه انها است ولی بر خلاف نظر شما دارای جامعه و اقتصادی با ثبات است!
ناشناس۱۱۶۰۲۳۵۱۴:۵۰:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اقتصاد با ثبات ؟ منظور شما همان کشوری هست که جدیدترین ماشین دست مردمش متعلق به دهه 60 میلادی می باشد ؟
ناشناس۱۱۶۰۲۸۸۱۵:۲۲:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
شما چی کار به ماشینشان داری ؟ برو تورمشان را نگاه کن
ناشناس۱۱۶۰۳۱۲۱۵:۳۹:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
کوبا یک کشور عقب افتاده هست که به غیر غذا و دارو چیزی نداره که عامل تورم بشه !!
ناشناس۱۱۶۰۳۶۵۱۶:۰۸:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اصلا بگو ادم زندگی نمی کند در انجا!!! چون جوابی نداری میزنی به در و دیوار خودت را تا به توجیح خودت برسی!!!
ناشناس۱۱۶۰۵۳۶۱۹:۱۰:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
شما برو یه هفته کوبا زندگی کن بعد بیا نظر بده. این همه کشور با مردمی که در رفاه زندگی میکنند اونوقت باید کوبا را الگو قرار بدیم
ناشناس۱۱۶۰۲۵۶۱۴:۵۹:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اره خیلی خیابون هاش تبدیل به موزه خودرهای ده 50 میلادی شده !!
ناشناس۱۱۶۰۱۰۲۱۳:۳۲:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اگر شرکت های خارجی با تکنولوژی روز دنیا به ایران بیایند هم مشکل بیکاری حل میشه و هم با صادرات محصولات با کیفیت ، ایران به سرعت به دآرمد بالا میرسه . باید شرکت های در بورس تشکیل شده که 50% سهام انها داخلی و 50% خارجی باشد. مثل چین
ناشناس۱۱۶۰۴۶۰۱۷:۵۳:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
به نظر نگاه بسیار ساده انگارانه ای است.
ناشناس۱۱۶۰۵۳۰۱۹:۰۴:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
کشورهای چین ویتنام مالزی سنگاپور به این روش موفق شدن
ناشناس۱۱۶۰۱۱۱۱۳:۳۵:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
وقتی بیش از 2000 هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان داریم یعنی سرمایه داریم اما مدیریت نداریم.
رضا۱۱۶۰۳۰۷۱۵:۳۵:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
عزیزم خلق این نوع نقدینگی کاغذی بی پشتوانه چه 2000000 میلیارد الان چه 70000 میلیارد سال 84 که هیچ جای دنیا هم قابل پذیرش نیست تنها کاغذ لازم دارد و مرکب چقدر ارز خارجی داری و وضع اقتصادت به دلار و یورو که ارزهای جهان روا هستند چگونه است؟
ناشناس۱۱۶۰۳۵۶۱۶:۰۳:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
نه اینطور نیست. نقدینگی بدون پشتوانه داریم. یعنی بخش اعظم نقدینگی رو نمیشود جذب کرد چون فقط رو کاغذ وجود دارد.
ناشناس۱۱۶۰۱۵۶۱۳:۵۹:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
نرخ بی کاری واقعی بسیار بالاتر از 30 درصد است. سازمان آمار ایران هر کسی را که یک ساعت در هفته کار کند را شاغل محاسبه می کند!!!!!
ناشناس۱۱۶۰۰۱۵۱۲:۳۴:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
نمی توان تنها با رژیم گرفتن و کم خوردن تا مدت طولانی به زندگی ادامه داد. باید غذای کافی و موقی هم خورد.
ناشناس۱۱۶۰۰۹۷۱۳:۲۸:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اول متن را بخون ببین منظور ش چی هست گفته به جای اینکه همیشه دنبال امریکا و اروپا برای کارهای اقتصادی باشید به فکر کشورهای منطقه برای مراوده باشید و کارهای تکنولوژی هم چین و برخی کشورهای دیگر هم هستند که حاضرن به ما بدهند در صورت نبود ان در کشور
ناشناس۱۱۶۰۴۳۳۱۷:۰۹:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
شما مثل اینکه متوجه نیستین که اقتصاد دنیا در دست و گرگان امریکاست همین چینی که شما ازش صحبت میکنی همه پروژهای نفتی تعطیل کرد رفت رو دیواره کدوم کشور منطقه میخوای یادگاری بنویسی که اقتصاد و بازار امریکا رو به بازار ما ترجیح بده با این حرفا نمی تونیم چرخهای اقتصاد مملکت به حرکت دراورد فقط میشه به سمت کره شمالی شدن حرکت کرد
ناشناس۱۱۶۰۱۶۵۱۴:۰۳:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
البته انسان با کار و تلاش زنده می ماند نه با گدایی و سرخم کردن در برابر بیگانگان،
ناشناس۱۱۶۰۲۹۴۱۵:۲۵:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
جماعت کیبورد به دست از آلبانی خوب منفی می زنن.
ناشناس۱۱۶۱۱۷۳۱۱:۳۲:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۱۹
اصلا متن را خواندی یا از آلبانی پیام می دی تا کسی نتواند علیه اداره کشور انتقاد کند می گه باید مدیریت کشور بهتر شود چه امریکا دوست باشد چه دشمن مشکل ایران مدیریت مسوولانش است
ناشناس۱۱۶۰۰۱۷۱۲:۳۶:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
کسانی که ا مشکلات کشور را معطوف به داخل می کنند و نقش داشتن روابط با کشورهای بزرگ صنعتی را نادیده یا کمرنگ نشان می دهند، یا خواب هستند یا خود را به خواب می زنند.
ناشناس۱۱۶۰۱۲۴۱۳:۳۹:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
کشورهای بزرگ صنعتی مثل ژاپن و چین زمانی پیشرفت کردند که تولید داخلی شون را توسعه دادند و از آن حمایت کردند و واردات کالاهای خارجی را ممنوع کردند.
ناشناس۱۱۶۰۲۴۵۱۴:۵۵:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
چین کره ژاپن بدون تکنولوژی غرب توان تولید نداشتن
ناشناس۱۱۶۰۴۵۶۱۷:۵۱:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
همچنین اضافه کنید تایوان - مالزی - سنگاپور - هند و ویتنام را
ناشناس۱۱۶۰۰۱۸۱۲:۳۶:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
نمونه بارز ان قبل انقلاب است با این که امریکا برو بیا داشت در اینجا ولی اکثرا زیر خط فقر بودن
ناشناس۱۱۶۰۰۸۱۱۳:۲۰:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
قبل از انقلاب ۵۰ درصد جمعیت بی سواد بودند و بر همان اساس هم فکر می کردند . بیکاری برای فرد با سواد معنی نداشت .اگر آن زمان شما درس می خواندید و حداقل دیپلم می گرفتید کمترین کاری که گیرتان می آمد کارمند بانک بود .
ناشناس۱۱۶۰۲۴۹۱۴:۵۷:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
قبل از انقلاب امریکایی ها 50 درصد نفت ایران را مفت می بردند و فقر و کوخ نشینی بیداد می کرد.
ناشناس۱۱۶۰۰۵۸۱۳:۰۹:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
با سقوط دلار نصف مشکلات کشور حل میشه . پس حرف بی ربط نزنید
ناشناس۱۱۶۰۰۶۱۱۳:۱۱:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
چین وقتی پیشرفت کرد که تکنولوژی تولید غرب را وارد کرد و افراد بسیاری رو از بیکاری نجات داد و شروع به صادرات کرد نه با شعار دادن داخلی سازی
ناشناس۱۱۶۰۲۲۴۱۴:۴۵:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
چین کپی کاری کرد جناب و بعد خودش شد صاحب تکنولوژی ایران هم دارد همین کار را می کند البته اگر اقایان سیاستگذاری در بخش مالی و بانکی دائم دستکاری در اقتصاد نکنند ما هم به این سطح خواهیم رسید
ناشناس۱۱۶۰۲۶۰۱۵:۰۰:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
چین آیفون رو کپی کرده ؟ سونی رو کپی کرده ؟ این شرکت ها همگی در چین کارخانه دارند
ناشناس۱۱۶۰۳۶۸۱۶:۱۳:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
همه می دانند صنعت اولیه چین کپی کاری بوده حالا شما دوست نداری بدانی خوب مشکل خودت است
ناشناس۱۱۶۰۳۹۸۱۶:۳۹:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
تولید در چین اصولی هست شما فکر کن کپی کاره !
ناشناس۱۱۶۰۴۵۳۱۷:۵۰:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
سنگاپور- مالزی- تایوان - ویتنام - هند و ...، همگی به تولید محصولات غربی مشغول هستند کپی کار هم نیستن
ناشناس۱۱۶۰۱۲۸۱۳:۴۱:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
پس دوستان واقعي امريكا همه بايد غرق در مشكلات باشند !!!!!!!!
ناشناس۱۱۶۰۳۴۱۱۵:۵۶:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
....نه اینکه نیستند ! عربستان و پاکستان و آذربایجان در منطقه خودمان ! مصر و لیبی و سودان و نیجریه و... در آفریقا! شیلی و آرژانتین و برزیل درآمریکای جنوبی ... ! رفقای آمریکا هستند و هزینه های سنگین رفاقت با آمریکا را می پردازند ! مثلا خود انگلیس به خاطر رفاقت با آمریکا به دنبال خروج بدون قید و شرط از اروپاست و به همین خاطر طی 3 سال اخیر سه نخست وزیر عوض کرده ! ....فقط به خاطر رفاقت با آمریکا !
ناشناس۱۱۶۰۱۴۶۱۳:۴۸:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
بدون تعامل با خارج نمی توان برای همه شغل ایجاد کرد. نمونش همین تولید پراید هست که تقریبا البته نه همه تولید داخل هست. آیا فقط با پراید می توان امنیت را در جاده آورد و یا اشتغال را در خودروسازی افزایش داد نه. زیرا منابع داخلی هم مالی و هم غیر مالی محدود هست. ولی با شریک خارجی و با مدیرت غیر اختلاسی می توان اشتغال زائی کرد.
ناشناس۱۱۶۰۱۵۷۱۳:۵۹:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
علت العلل مشکلات امروز کشور ما اینه که امورات بجای اینکه در اختیار نوابغ و توانمندان قرار بگیره دربست در اختیار از ما بهترون و افراد خاص و محدود قرار داره
ناشناس۱۱۶۰۲۳۸۱۴:۵۴:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
این امر مربوط به الان نیست. همیشه بوده
رضا۱۱۶۰۱۶۸۱۴:۰۴:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
نویسنده محترم انشاله یادتان نرفته است که در دهه ۵۰ کارگران از کره جنوبی در ایران کار می کردند ! کره جنوبی کشوری تمام عیار آمریکایی ست ! من هم با شما هم نظرم بخشی از مشکلات ما به خودمان برمی گردد اما با دشمنی با غرب بوبژه آمریکا هم هزینه های زیادی به ما تحمیل می کند و هم جلوی سرمایه گذاری خارجی را می گیرد. ولی برقراری روابط مسالمت آمیز با غرب یک ضرورت مثل کره ژاپن و حلی ترکیه است.
ناشناس۱۱۶۰۳۷۱۱۶:۱۵:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
شما اصلا می دونی کره جنوبی واردات کالا های خارجی را ممنوع کرده بود برای حل تولید داخلی؟
ناشناس۱۱۶۰۷۴۰۰۰:۱۸:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۹
اره راست میگی کیا رو از تو استین خودشون دراوردن کیا موتور مال امریکاست
ناشناس۱۱۶۰۳۸۶۱۶:۳۲:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
الان هم چین که بزرگترین اقتصاد دنیا است کارگرانش در گرو شرکت هاش می ایند اینجا برای کار این چه مقایسه ای هست که می فرمایید؟
باهر۱۱۶۰۱۸۶۱۴:۱۴:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
مشکل ایران از مدیریت غربی ماب و غلامان حلقه بگوش امریکا و اروپاست که اول: نالایق و شایسته نیستند دوم :غارتگر و همه چیز خوارندو قارون صفتند سوم :ایل و تبار سالار هستند چهارم: ضد نظام و رهبری هستند و عملا ونه درحرف،برخلاف دستورات و نظرات ایشان گام بر میدارند پنجم :طبق دستور العمل غربیها انجام وظیفه می کنند ششم :فاسد و فاسدپرورند هفتم: اشرافی هستندو دارای مدیریت بزمی و ریخت و پاشند!
ناشناس۱۱۶۰۳۱۹۱۵:۴۳:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
مدیریت غربی در استرالیا کانادا کره سوئیس هلند بلژیک اتریش دانمارک امریکا اسپانیا پرتقال ایتالیا سوئد و ... خیلی هم موفق بوده مشکل چیز دیگری است نه مدیریت غربی !
ناشناس۱۱۶۰۵۶۸۲۰:۰۰:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
مدیریت غربی در ایران فقط پراید میسازد اما مدیریت جهادی موشک بالستیک دور برد می سازد.
ناشناس۱۱۶۰۲۱۹۱۴:۳۹:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
مشكلات كشورنه تحريم است ونه دشمن خارجي بلكه عمده مشكلات گماردن افراد در مشاغلي است كه مناسب ان كار نبودندكه اكثرا با رانت وسفارش ورابطه بكار گرفته شدند ووضعيت امروز كشور نتيجه همين بي انضباطي هاست وحالا حالا ها هم بهتر نخواهد شد چون روش انتصاب تغيير نكرده وهمچنين سهميه ها ورانت ها براي دانشجوشدن واستخدام شدن هم هرروز بيشتر ميشود وكمتر نشده است
امید۱۱۶۰۲۵۳۱۴:۵۸:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
مشکل ما هم رابطه با آمریکاس هم برخی مسئولین بی لیاقت!
ناشناس۱۱۶۰۲۷۸۱۵:۱۰:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
همه این صغری کبری فقط برای این جمله خیلی کارشناسی و حکیمانه بود : کاهش نرخ ارز و كاهش شتاب افزایش شدید قیمت ها نه به برکت فعالیت حکیمانه مسئولان در اداره کشور یا منافع برجام بلکه به دلیل اجرای اندکی ناچیز از انبوه وظایفی است که توسط قوه قضاییه مدتی است با حضور آیت الله رئیسی در حال اجراست.
ناشناس۱۱۶۰۳۹۹۱۶:۴۱:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
مشکلات اقتصادی ایران و شاید بقیه مشکلات فقط یه دلیل داره اونم عدم شایسته سالاریه. یه جستجو تو مجلس، مجمع تشخیص، دولت و ... و گشتن دنبال افرادی که با مدارک تحصیلی بی ارزش(اکثرا از جاهایی مثل دانشگاه آزاد گرفتن اونم موقعی که چند تا شغل داشتن) پست های حساس را اشغال کردن حرف منو ثابت میکنه. اگه با توجه به سابقه اشخاص پست داده بشه نه وابستگی جناحی و مقدار ریش یا بی ریشی شاید اوضاع بهتر بشه.
ناشناس۱۱۶۰۴۱۱۱۶:۴۶:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
رابطه خوب با جهان پیش نیاز داشت اقتصاد خوب است ولی تضمین کننده اقتصاد خوب نیست نداشتن رابطه خوب قطعا اقتصاد داغون به جا میذاره
ناشناس۱۱۶۰۴۱۶۱۶:۵۱:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
یادم میاد برخی دوستان مدام می گفتند که جان کری گفته بدون برجام هم تحریمها خودش داشت فرو میریخت مدام هم کامنت می نوشتن از جان کری مایه میذاشتن الان دیگه پیداشون نمیشه و یا حرفای دیگه ای میزنن! خب سوال اینه پس چی شد؟ چرا تحریمها نمی پاشه؟ یا به قول هموطنمون چرا نمی پاش؟
اکبر۱۱۶۰۴۶۲۱۷:۵۴:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
یک کلمه نتیجه دوستی با امریکا کره جنوبی است
ناشناس۱۱۶۰۵۶۹۲۰:۰۲:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
کره جنوبی و ژاپن مستعمره امریکا هستن و تجاوز نظامیان امریکایی به زنان و دختران این دو کشور نهایت خفت و خواری این دو ملت است.
ناشناس۱۱۶۰۷۹۵۰۲:۰۳:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۱۹
و نتیجه دشمنی با امریکا و خیالات کمونیستی و سوسیالیستی (به هر اسم و عنوان و نقابی) دقیقاً کره شمالی خواهد بوو
ناشناس۱۱۶۱۲۸۸۱۲:۲۳:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۹
کره شمالی شدن بهتر از گاو شیرده امریکا شدن است .
ناشناس۱۱۶۰۵۷۱۲۰:۰۶:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اعتماد به نفس ما رو از بین بردند . نه امریکا خوبه نه بده یک کشوره .
ناشناس۱۱۶۰۶۸۴۲۲:۵۱:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
باید بدون از دست دادن وقت و فرصت با جهان خارج ( اعضای سازمان ملل متحد ) ارتباط سیاسی ، اقتصادی ، بازرگانی و ... داشته باشیم . این ارتباط لزوما تسلیم شدن ، خوار و خفیف شدن ، به ذلت درآمدن و/یا نوکر شدن نیست .

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. گله‌مندیم، اما می‌آییم...

 3. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 4. بازدارندگی ایرانی در نظام سلطه جهانی

 5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 6. لیست ۳۰ نفره شورای ائتلاف برای تهران اعلام شد + اسامی

 7. چرا تتلو را به ایران تحویل ندادند؟

 8. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 9. آخرین پیام انقلاب ایران به حاج قاسم دل ها

 10. کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی ایران رفتند

 11. آخرین وضعیت سهمیه بنزین نوروزی اعلام شد

 12. آقاتهرانی، حدادعادل و معضل وحدت اصولگرایان/ اعتراض رئیسی به گرانی خودرو/ مصباحی‌مقدم: غیبت اصلاح‌طلبان شور انتخابات را کم می‌کند

 13. شایعه استعفای روحانی در آستانه ۲۲ بهمن

 14. بالاخره پراید از سد مقاومتی عقب نشست

 15. تلاش دولت برای برگزاری رفراندوم درباره نظارت استصوابی/ آخرین اخبار انتخابات؛ از قصد اصولگرایان برای وحدت تا زمزمه ائتلاف حامیان دولت با احزاب اصلاح‌طلب

 16. آمار مجروحان نظامی آمریکا در حمله موشکی ایران به بیش از ۱۰۰ نفر رسید

 17. خبرنگار صداوسیما به ایران اینترنشنال پیوست!

 18. حسین‌زاده: میزان افزایش حقوق کارمندان در لایحه بودجه ۹۹ خلاف قانون است

 19. ذوالنور: سخنان روحانی بی‌تقوایی و دروغ بستن به نظام است/ مردم فرق صداقت و نفاق را تشخیص می‌دهند

 20. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 21. نوبخت: امروز هیچ ایرانی ‌از ما نمی‌خواهد ‌با آمریکایی‌ها دوباره مذاکره کنیم‌

 22. اعلام لیست نهایی جبهه پایداری برای حوزه انتخابیه تهران

 23. دولت به دنبال مالیات از معاملات خودرو

 24. لیست کامل ائتلاف اصلاح‌طلبان برای انتخابات + اسامی 

 25. روایت‌های ما از آن  بزرگ مرد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. گله‌مندیم، اما می‌آییم...

  2. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

  3. بازدارندگی ایرانی در نظام سلطه جهانی

  4. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

  5. لیست ۳۰ نفره شورای ائتلاف برای تهران اعلام شد + اسامی

  6. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

  7. آقاتهرانی، حدادعادل و معضل وحدت اصولگرایان/ اعتراض رئیسی به گرانی خودرو/ مصباحی‌مقدم: غیبت اصلاح‌طلبان شور انتخابات را کم می‌کند

  8. شایعه استعفای روحانی در آستانه ۲۲ بهمن

  9. تلاش دولت برای برگزاری رفراندوم درباره نظارت استصوابی/ آخرین اخبار انتخابات؛ از قصد اصولگرایان برای وحدت تا زمزمه ائتلاف حامیان دولت با احزاب اصلاح‌طلب

  10. خبرنگار صداوسیما به ایران اینترنشنال پیوست!

  11. ذوالنور: سخنان روحانی بی‌تقوایی و دروغ بستن به نظام است/ مردم فرق صداقت و نفاق را تشخیص می‌دهند

  12. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

  13. نوبخت: امروز هیچ ایرانی ‌از ما نمی‌خواهد ‌با آمریکایی‌ها دوباره مذاکره کنیم‌

  14. اعلام لیست نهایی جبهه پایداری برای حوزه انتخابیه تهران

  15. لیست کامل ائتلاف اصلاح‌طلبان برای انتخابات + اسامی 

  16. روایت‌های ما از آن  بزرگ مرد

  17. سرگردانی جریان دولتی/ اپوزیسیون یا جریان درون حاکمیت ؟

  18. لیست های انتخاباتی؛ تغییر در دقیقه ۹۰

  19. ترور شهید سلیمانی و حقوق بین الملل

  20. لیست پویش مجلس عدالتخواه منتشر شد + اسامی

  21. متن کامل وصیت‌نامه شهید سردار حاج قاسم سلیمانی/قرارگاه حسین بن‌علی ایران است

  22. واکنش عراقچی به خروج شرکت‌های کره‌ای ایران: کسانی که با آمریکا همراهی کنند در آینده اقتصادی ایران در اولویت نیستند

  23. ظریف: همان وزیر خارجه‌ای هستم که به شیوه‌ محترمانه‌ با کری تعامل کرد

  24. آیت الله جنتی: مردم به نامزدهای دروغگو رأی ندهند

  25. احمدی نژاد در راهپیمایی ۲۲ بهمن

  آخرین عناوین