گفتگو با دکتر علی اکبر افراسیاب پور (استاد دانشگاه): «زوهر» کتابی انحرافی و صهیونیستی نیست

بخش فرهنگی الف،   3980730114 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

اخیرا در شبکه های اجتماعی در خصوص کتاب زوهر که نشر علمی و فرهنگی آن را چاپ و توزیع کرده، ایراداتی مطرح شده که بحث هایی را به دنبال داشته است. برای نمونه گفته شده کتاب مورد اشاره با افکار صهیونیستی، جادوگری و خرافه پرستی در ارتباط بوده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نسبت به صدور مجوز چنین کتابهایی تجدید نظر کند...

«زوهر» کتابی انحرافی و صهیونیستی نیست

اخیرا در شبکه های اجتماعی در خصوص کتاب زوهر که نشر علمی و فرهنگی آن را چاپ و توزیع کرده، ایراداتی مطرح شده که بحث هایی را به دنبال داشته است. برای نمونه گفته شده کتاب مورد اشاره با افکار صهیونیستی، جادوگری و خرافه پرستی در ارتباط بوده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نسبت به صدور مجوز چنین کتابهایی تجدید نظر کند.  در همین راستا و در مورد محتوا و ضرورت انتشار این کتاب گفتگویی با دکتر علی اکبر افراسیاب پور (دانشیار عرفان و ادیان دانشگاه شهید رجایی) انجام شده که در ادامه متن آن را می خوانید.

***

 

به نظر شما ضرورت انتشار کتاب زوهر چیست ؟

اهمیت کتاب زوهر در این است که ما درسی داریم به اسم «دین یهود» که یکی از منابع مهم این درس کتاب زوهر است.متاسفانه ترجمه ای از این کتاب در ایران موجود نبود و چند ترم که من در دانشکده ادیان دانشگاه شهید بهشتی این درس را تدریس می کردم به دلیل عدم ترجمۀ کتاب زوهر، متن انگلیسی کتاب را به دانشجویان می دادم تا ترجمه کنند تا بتوانیم به عنوان متن درسی از آن استفاده کنیم و منتظر بودم این کتاب ترجمه شود.

ضرورت آن اینکه طبق سرفصل وزارت علوم این کتاب از منابع درسی رشتۀ ادیان است و واجب بود توسط ناشری مهم منتشر و ترجمه شود که ارزش و اعتبار علمی داشته باشد.

 

آیا کتاب زوهر یا عرفان قبالا به نظر شما یک کتاب انحرافی به شمار می آید؟

من بسیار تعجب می‌‎کنم از افراد فرهیخته ای که نسبت به متون مقدس ادیان آسمانی نامهربان هستند. یکی از ادیان رسمی کشور ایران دین یهود است و در قانون اساسی ما به رسمیت شناخته شده و یهودیان در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند و در ایران بسیار محترم و ارزشمند هستند.

در دین یهود که شاید نزدیک ترین دین الهی به اسلام است، تفاسیری بر کتاب تورات نوشته شده که مهم ترین تفسیر عرفانی تورات زوهر است. این کتاب در قرن 13 میلادی گردآوری شده و یکی از متون مقدس دینی مربوط به چندین قرن پیش و مورد احترام و توجه نه تنها یهودیان بلکه همه یکتاپرستان است و شایسته نیست با تفاسیر کتاب های مقدس نامهربانی شود.

 

نظر صهیونیست ها در بارۀ کتاب زوهر چیست؟

دین یهود مثل همۀ ادیان دیگر اهل ظاهر و بنیادگراهایی دارد که به ظاهر دین اکتفا میکنند. در مقابل گروهی اهل باطن و معنویت گرا هستند که به باطن و حقایق دین توجه میکنند که ما در اسلام هم همین قاعده را داریم.

در یهودیت بخش تندرو و بنیادگرا به طور رسمی صهیونیست ها هستند که به ظاهر شریعت یهود اکتفا کرده اند.

اما بخش عمدۀ یهودیان اصل باطن گرا و معناگرا هستند که آن ها عرفان یهودی را شامل میشوند. در عرفان یهودی عده ای به نام قبالا یا کبالا معروف هستند که مهم ترین تفسیر عرفانی تورات متعلق به آن هاست و این تفسیر همین کتاب زوهر است.این ها عرفای یهودی هستند .

 اهل ظاهر مانند صهیونیست ها با زوهر مخالفند و اجازۀ انتشار آن را نمی دهند. مانند حنبلی ها و داعش که اجازه انتشار کتاب شیعی و عرفانی را نمی دهند. اماکتاب زوهر توسط این گروه قبالا نوشته شده است.

 

محتوای کتاب زوهر چیست؟

محتوای اصل کتاب زوهر بحث توحید و آفرینش هستی از سوی خداوند یکتا است. مهم ترین اشتراکات دین اسلام و یهود اعتقاد به توحید و یگانگی خداوند است و تاکنون هیچ کدام از علما و دانشمندان اسلام از نظر توحیدی ایرادی به دین یهود نگرفته اند.

یعنی دین یهود دین توحیدی است و زوهر موضوع اصلی اش خداپرستی و آفرینش و تفسیری عرفانی از توحید است. به این صورت که خداوند توسط ده سفیروت (فرشته) مقرب مانند جبرائیل و میکائیل عالم هستی را خلقت کرده و این ارادۀ الهی است که در آفرینش اجرا میشود. ماجرای این خلقت در کتاب زوهر در 18 فصل(صحیفه) آورده شده است.

 

نقش توحید در ادیان اسلام و یهود چیست ؟

ادیان الهی شامل اسلام، یهود، مسیحیت و چند دین دیگر که بر اساس اعتقاد به وجود خدا استوار شده است مهم ترین عقیده ای که ابراز کرده اند توحید و یگانگی خداوند است که در ادیان مختلف با مخالفت ها و موافقت ها و نظرات متفاوتی مواجه شده است. اما در اسلام و یهود یگانگی و یکتایی خداوند به طور مطلق مورد تایید است و هر دو دین الهی از هر نوع شرک کاملا دوری کرده اند و بلکه مهم ترین اصل دین خود را توحید قرار داده اند و از این نظر هرگز توحید یهودیت مورد انتقاد واقع نشده و اگر انتقادی بوده در جنبه های دیگر این دین بوده است.

 

چرا در دوران جدید انتقادهایی به آیین قبالا شده است ؟

در دوران جدید گروهی به عنوان شیطان پرست در غرب و به ویژه امریکا پیدا شدند که از علائم و نشانه های ادیان گذشته سوء استفاده میکنند و در مراسم انحرافی خود آن علائم را نصب می کنند مثل خالکوبی که به هیچ عنوان مورد تایید ادیان اسلام و یهودیت نیست . 

همین افراد از برخی از علائم دین یهود و عرفان یهودی استفاده کرده و در علائم خود آن ها را به کار برده اند. اما این امر نباید باعث شود که اندیشمندان ادیان معتبر کشور را به جرم اینکه شیطان پرست ها از علائم آن ها استفاده کردند مورد سرزنش قرار دهند.

نقل از کانال تلگرامی کتاب باز

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۴۰۵۶۱۱۹:۲۱:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۳۰
یک عده ای به تدریج دین چند هزار ساله یهود را به سیاستهای اسرائیل تقلیل داده و یهودی ستیزی را تبلیغ می کنند. در هر دینی از جمله اسلام جنایتکارانی رشد می کنند اسلامیش داعش و یهودیش صهیونیسم و نمونه مسیحیش هم که بسیارند و بودایی و ... هم که فراوان. دین یهود را حضرت موسی ع که پیامبر اولالعظم است ایجاد نموده و البته طبق اعتقاد ما مسلمانان با ظهور اسلام منسوخ شده است اما مردود نشده است. آموزه های اسلام و یهود نزدیکترین به هم هستند بسیاری از قصص قران قصه قوم یهود و پیامبران آن است و .... کج اندیشان و کوته فکران و بی سوادان به تدریج یهودی ستیزی را راه می اندازند که بسیار خطرناک است و باید جلوی ان گرفته شود یهودیان بویژه هموطنان یهودی هزاران سال در کمال آرامش با مسلمانان زندگی گرده اند و زندگی خواهند کرد و مناسک یهودی را به جا آورده و در تمدن ایرانی سهیم هستند.
محمدرضا کمالی۱۱۴۰۶۳۴۲۰:۱۸:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۳۰
متاسفانه مساله این یک حرف نابجا نیست. چندین سال است که رویکرد سالم و سلامت و بسیار پربار مدیریت جدید انتشارات علمی و فرهنگی، مورد هجمه و موج‌سواری کسانی است که منافعشان هرگز به کار سالم ربطی ندارد. با خواندن این مطلب بسیار مطالب برایم روشن شد و حتما تشویق شدم به مطالعه این کتاب
عباس دانش۱۱۴۰۶۸۴۲۱:۱۸:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۳۰
مصاحبه روشنگر و كاملي بود. اميد كه ريشه ي اين دشمني نابخردانه با اين كتاب ارزشمند ديني شناخته شود. اينها اهانت علني به جامعه يهوديان ايران است كه تفسير تورات را وسيله اي براي پيوند اين كتاب ارزشمند با صهيونيسم ساخته اند. خود اينها آب به آسياب دشمن ريختن است و بايد بي پاسخ نماند.
ناشناس۱۱۴۰۸۴۹۰۱:۱۴:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۱
توی توییتر یه عده میگفتن این کتاب انتهای خرافاته و حتی در اسرائیل چاپش قدغنه. حالا برعکسش رو میبینم. من که کنجکاو بخونم.
عبداللهی۱۱۴۰۸۷۷۰۳:۱۱:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۱
البته ناگفته نماند که این کتاب به نوعی برگزیدگی و منحصر بفرد بودن قوم یهود نسبت به اقوام دیگر و لزوم خدمت دیگر موجودات برای این تافته های جدا بافته را درسبکی عرفانی و باطنی مورد تاکید قرار می دهد.تنها پرتوهای نورانی که پس از آمیزش نور و ظلمت در جهان مادی موفق به رهایی می شوند،در سرانجام عالم، هم یهودیان هستند.لذا نژادپرستی یهودی و اندیشه قوم برگزیده خدا که ادعای بی مبنای این قوم در طول تاریخ بوده به شکل عرفانی در زوهر و اندیشه کابالایی هم تایید میگردد.
ناشناس۱۱۴۱۰۲۰۰۹:۰۴:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۱
در ایران اگه میخوای یک چیز رو از بنیاد نفی کنی یک پسوند صهیونیستی یا بهایی بهش بچسبون تا خیالت راحت شه.

پربحث‌های اخیر

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 3. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 4. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 5. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 6. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 7. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 8. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 9. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

 10. ارزان‌ترین خودروهای الکتریکی ۲۰۱۹

 11. آذری جهرمی: اپراتورها مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند

 12. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 13. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 14. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 15. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 16. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 17. سهمیه بنزین آذر ماه در کارت های سوخت شارژ شد+جدول

 18. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 19. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 20. چرا پراید گران شد؟

 21. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 22. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 23. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

 24. راهپیمایی در مشهد مقدس

 25. سردار فدوی: آمریکا از پایان اغتشاشات ناراحت است/ دولت تمهیدات لازم را برای مردم فراهم کند

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 2. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 3. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 4. ما و بی‌بی‌سی

 5. فیروزآبادی: اختلال اینترنت به زودی برطرف می‌شود

 6. توهم سعودی‌ها؛ «جنگ به داخل ایران منتقل شد»

 7. نگاهی به نظرات کاربران پس از قطعی اینترنت

 8. مشاجره ازغدی با رئیس‌جمهور رسما تکذیب شد

 9. حکایت زنانی که برای اغتشاش به ایران آمدند

 10. مسکو: از ادعای آمریکا درباره حمایت از مردم ایران «مبهوت» شدیم

 11. رحیم‌پور ازغدی: امضای بیشترین قرارداد با دشمن در۶ سال گذشته/ احتمالا در شورای انقلاب فرهنگی حضور پیدا نکنم

 12. شمخانی: تک تک اغتشاشگران مجازات می شوند/ صف آشوبگران از معترضان جدا است

 13. «آمد نیوز»حرفه‌ای با امکانات بیشتر!

 14. آغاز اتصال اینترنت به صورت محدود

 15. برپایی ‌راهپیمایی محکومیت اغتشاشات روز دوشنبه در تهران

 16. شاه سعودی؛ فرافکنی یا آلزایمر؟

 17. باهنر: دروازه اول شکست، اطمینان به پیروزی در انتخابات است

 18. اتصال اینترنت ۷ دانشگاه بزرگ تهران

 19. گفت و گوی تلفنی وزیر خارجه ژاپن با ظریف

 20. خسارت دیدگان از اقدامات آشوبگران شکایت کنند

 21. حقوق معلمان در کدام کشورها بالاتر است؟

 22. ۱۷ استان در انتظار آب دریای عمان و خلیج فارس

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 3. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 4. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 5. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 6. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 7. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 8. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 9. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 10. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 11. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 12. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 13. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 14. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 15. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 16. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 17. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 18. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 19. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 20. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 21. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 22. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 23. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 25. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

آخرین عناوین