پشت پرده طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی به آمریکا چه می‌گذرد؟

گروه جهان الف،   3980428029 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

آمریکا ادعا می‌کند که به منظور تنبیه عربستان بابت مسائل حقوق‌بشری مانع ورود شاهزادگان سعودی به این کشور خواهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛نشریه آمریکایی تایم مدعی شده است که جمهوری‌خواهان در مجلس سنای آمریکا به منظور تنبیه عربستان سعودی بابت مسائل حقوق‌بشری در حال آماده‌سازی طرحی هستند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور نتواند آن را وتو کند و به قانون تبدیل شود. در این صورت، صد‌ها نفر از اعضای خاندان سعودی شاغل در حکومت عربستان از سفر به خاک آمریکا منع می‌شوند.

چشم انداز روابط عربستان و آمریکا

با نگاهی به روابط عربستان با آمریکا می‌توان فهمید که تعاملات ریاض - واشنگتن در دوره اوباما سردترین روز‌های خود را گذراند، اما به دلیل نیاز‌های دو کشور به هم این روابط قطع نشد، همچنین در آن زمان به نظر می‌رسید که عربستان در ابهام و پریشانی به سر می‌برد که در کاهش حمایت آمریکا خصوصاً پس از نفوذ افزاینده ایران در منطقه چه باید کند؟ در این شرایط تغییر دولت در آمریکا، فرصت مناسبی در اختیار عربستان قرار داد. دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا برخلاف اوباما، از توافق با ایران حمایت نکرد و  افزایش روابط با عربستان را خواستار و معامله با این کشور را به نفع خود می‌دانست. وعده‌های تبلیغاتی وی عربستان را متوجه این فرصت برای گرم‌تر کردن روابط با آمریکا کرده و بر همین اساس در شش ماهه اول ریاست جمهوری ترامپ شاهزاده بن سلمان و ترامپ سفر‌هایی به کشور‌های مقابل داشته اند که نتایج آن شکستن یخ روابط فی مابین بوده است.

محمد بن سلمان در مارس ۲۰۱۷، به ایالات متحده سفر کرد. این شاهزاده سعودی مورد استقبال گرم واشنگتن و شخص ترامپ قرار گرفت. این شاهزاده بلندپرواز و جنگ طلب به خوبی اهمیت روابط با ترامپ را دریافت و در دیدار با رئیس جمهور کاخ سفید برخی از مواضع علیه کشورش مانند قرار گرفتن در لیست سیاه سازمان ملل برای جنایت علیه کودکان در یمن را تغییر داد و با سفارش خرید تسلیحات گسترده برای عربستان به خوبی رییس جمهور تاجر پیشه واشنگتن را تطمیع کرد.

ترامپ و دوشیدن گاو های شیرده سعودی

این تعبیری بود که ترامپ برای عربستان به کار برد، رئیس جمهور مستقر واشنگتن با بستن قرارداد تسلیحاتی کلان به خوبی این عبارت خود را معنا کرده و معتقد به بازگرداندن سرمایه‌های آمریکا با دلار‌های سعودی است.

نکته قابل توجه این بود که این گاو شیرده خود در کمال رضایت مایل به این معامله بوده است و مانند دهه‌های پیشین امنیت خود را در حمایت ایالات متحده جستجو می‌کرد، در حقیقت شاهزادگان ماجراجوی سعودی در ازای پرداخت پول و نفت به ترامپ حمایت وی را در سیاست‌های منطقه‌ای به خصوص مبارزه با ایران و افزایش ایران هراسی خواستار شده بودند و در این راه حتی مایل به برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی و جلب نظر ترامپ شدند.

در حال حاضر، اما با ارائه طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی بسیاری معتقدند که عربستان دیگر چیزی برای باج دادن به کاخ سفید ندارد به همین دلیل  آمریکا اکنون احساس می‌کند به اندازه کافی عربستان را دوشیده و دیگر احتیاجی به آن‌ها ندارد.

قرداد ۵۰۰ میلیارد دلاری واشنگتن و ریاض

گفته شده ترامپ در جریان سفر (سال ۲۰۱۷) به عربستان سعودی، قراردادی به ارزش حدوداً ۱۱۰ میلیارد دلار با این کشور به امضاء رسانده است. در حقیقت این توافق  که بخشی از آن به ارزش ۳۵۰ میلیارد دلار است برای مدت ۱۰ سال بوده و بخش ۱۱۰ میلیارد دلاری آن به صورت آنی و در جریان همان سفر عملیاتی  شد، گفته شده که این قرارداد توسط کاخ سفید با عبارت «توسعه چشمگیر روابط امنیتی» میان دو کشور مورد تقدیر و ستایش قرار گرفته است.

در حال حاضر، اما شرایط به گونه‌ای شده است که واشنگتن تلاش می‌کند تا به نوعی عربستان را از دستیابی به سلاح‌های پیشرفته منع کند، چراکه در طول ۴ سال گذشته واشنگتن سلاح‌های بسیار پیشرفته‌ای در اختیار رژیم آل سعود در راستای کشتار مردم یمن قرار داده است، در حقیقت کاخ سفید انتظار داشت که جنگ یمن در ظرف ۱ ماه به پایان برسد، ولی ریاض با گذشت بیش از ۴ سال نتوانست معادله میدانی را به نفع خود تغییر دهد بنابراین آمریکایی‌ها از هر نوع پیروزی برای عربستان در یمن ناامید شدند.

عواملی که زمینه اختلافات بین واشنگتن و ریاض را فراهم کرد

حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل، با اشاره به تجهیزات و سلاح‌های آمریکا، خاطر نشان کرد: ناتوانی سامانه ضد موشکی واشنگتن در برابر پهپاد‌های یمن نقطه اختلاف عربستان و کاخ سفید را به وجود آورد،   چراکه ریاض میلیارد‌ها دلار برای سامانه‌های ضد موشکی کاخ سفید پرداخت کرده است، ولی نتوانست امنیت لازم را برای عربستان ایجاد کند.

وی همچنین تصریح کرد: که آمریکا بر روی سامانه‌های گنبد آهنینی که در رژیم صهیونیستی وجود دارد  تبلیغ بسیاری کرده بود، ولی  مشخص شد که از کارایی لازم برخودار نیست، چراکه حماس توانست با استفاده از تاکنیک‌های فنی این سامانه‌های گنبد آهنین را ناکارآمد کند، در نتیجه این یک شکست فنی برای واشنگتن در رابطه با سلاح‌های پیشرفته آن‌ها تلقی می‌شود چراکه آمریکایی‌ها برای سلاح‌های پیشرفته خود تبلیغات وسیعی انجام دادند.

هانی زاده ادامه داد:در حال حاضر حدود ۱۴ سامانه موشکی واشنگتن در ریاض برای مقابله با موشک‌های بالستیکی موجود است، ولی در طول ۴ سال گذشته به خصوص ۱ سال اخیر موشک‌های بالستیکی یمن تاسیسات نظامی و استراتژیکی عربستان را مورد هدف قرار داده است و سامانه‌های ضد موشکی کاخ سفید نتوانست این پهپاد‌ها را رصد کنند که این امر ناکارآمدی این سامانه را مشخص کرد.

از قرار دادهای ملیاردی واشنگتن و ریاض تا طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی به آمریکا

۲۱تیر ماه سال جاری بود که نشریه آمریکایی تایم مدعی شد جمهوری‌خواهان مجلس سنای آمریکا به منظور تنبیه عربستان سعودی بابت مسائل حقوق‌بشری در حال آماده‌سازی طرحی هستند که در صورت تبدیل آن به قانون، صد‌ها نفر از اعضای خاندان سعودی شاغل در حکومت عربستان از سفر به خاک آمریکا منع می‌شوند. منابع آگاه به تایم گفته‌اند که قرار است «جیم ریچ» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا چهارشنبه آینده از این طرح رونمایی کند.

جیم ریچ نیز با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد: این قانون تلاش دارد تا روابط میان آمریکا و عربستان سعودی را در زمینه‌های مختلف تغییر دهد و امیدوارم دیگر نمایندگان مجلس سنا از این طرح حمایت کنند. این قانون می‌تواند تغییرات زیادی در پی داشته باشد.

 پشت پرده طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی به آمریکا

می‌توان گفت در داخل مجلس سنا و نمایندگان، طیف‌های مختلف با دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارند، بنابراین احتمال دارد که در بین سناتور‌ها افرادی به مخالفت با عربستان برخیزند و طرحی را در صدد اعمال محدودیت‌هایی علیه عربستان آماده کنند.

در طی چند دهه گذشته همانطور که شاهد  بودیم، از هر ۱۰۰ تن نماینده مجلس سنا (جمهوری خواه یا دموکرات) زمانی که طرحی را برای تبدیل شدن  به قانون آماده می‌کردند، عمدتا به دنبال مقاصد حزبی یا شخصی خود بودند، در حقیقت در رابطه با طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی به آمریکا هم احتمال این مسئله وجود دارد.

ایجاد مانع برای ورود شاهزادگان سعودی به آمریکا؛ مقدمه‌ای برای مصادره اموال خواندن آل سعود

 سیاست‌های اشتباه واشنگتن، تیم دونالد ترامپ  و  هزینه‌های سیاسی_ اعتباری سنگینی که برای عربستان به همراه داشته منجر به انزوای سیاسی کاخ سفید شده است  در حقیقت حرکت نمایشی غرب با طرح ممنوعیت برای عربستان با اینکه خیلی موثر نیست، ولی می‌تواند ریاض را به شدت دچار انزوا کند و شرایط آن را در سطح منطقه و جهان با مشکل مواجهه کند، البته منع ورود شاهزادگان سعودی شاید مقدمه‌ای برای مصادره اموال آن‌ها در آمریکا باشد،   به نظر می‌رسد در صورت تصویب این طرح، اقدامات تنبیهی بیشتری در انتظار شاهزادگان ریاض خواهد بود.

البته احتمال بسیار کمرنگی هم وجود دارد که جمهوری‌خواهان مجلس سنای آمریکا به دلیل کارنامه بد عربستان و  با هدف تنبیه آن‌ها ورودشان به کاخ سفید را ممنوع می‌کند، ولی این احتمال که نمایندگان مجلس سنا در صدد منافع حزبی خود باشند، پررنگ‌تر است چراکه ترامپ و جمهوری خواهان، روابط گسترده‌ای با عربستان برقرار کردند و همه برنامه‌های سیاست خارجی خود به خصوص منطقه خاورمیانه را  بر روی دلار‌های عربستان بسته اند، در نتیجه می‌توان گفت  نمایندگان سنا با ارائه این طرح می‌خواهند، سیاست خارجی مبتنی برمحوریت عربستان را زیر سوال ببرند.

البته برخی‌ها هم احتمال می‌دهند، دموکرات‌ها برای فشار به ترامپ در انتخابات سال آینده، طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی  را مطرح کرده است، چراکه حتی اگر این طرح به تصویب نرسد، تبلیغات وسیعی علیه دولت مستقر کاخ سفید می‌شود، در واقع دموکرات‌ها در اظهارات خود از ایران هم دفاع می‌کنند و خروج از برجام را اشتباه دولت ترامپ قلمداد می‌کنند.

رسانه‌های غربی با دلار عربستان، سکوت اختیار می‌کنند/ محمد بن سلمان با  وعده کمک مالی به ترامپ پرونده قتل خاشقچی را مختومه اعلام کرده است

 در حقیقت این احتمال هم وجود دارد که برخی از نمایندگان کاخ سفید (به خصوص سناتور‌ها) با نوشتن  طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی به واشنگتن، در صدد باجگیری از عربستان هستند تا بتوانند دلار‌های بیشتری را به جیب بزنند، چراکه دیپلمات‌های  ریاض در کاخ سفید با این طرح به دست و پای مقامات کاخ سفید می‌افتند و در نتیجه  آمریکایی‌ها طرح پیشنهادی خود را به قیمت گرفتن دلار‌ها کنار می‌گذارند. البته این موضوع را در قتل جمال  خاشقچی روزنامه‌نگار، مقاله‌نویس و نویسنده  اهل عربستان، هم شاهد بودیم لذا بسیاری از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها در سطح جهان از گفتن هر انتقادی خودداری می‌کنند، چراکه می‌دانند عربستان برای سکوت آن‌ها هزینه می‌کند.

در حقیقت محمد بن سلمان با وعده کمک مالی به ترامپ  و تقبل  هزینه تبلیغات انتخاباتی وی در انتخابات ۲۰۲۰  از  رئیس جمهور آمریکا قول گرفته است که مسئله پرونده قتل جمال خاشقچی را به مرور زمان حل و مختومه اعلام کند، بنابراین در حال حاضر کاخ سفید تلاش می‌کند تا موضوع قتل جمال خاشقچی به بوته فراموشی سپرده شود، همچنین در جریان کنفرنس اخیر گروه ۲۰ در ژاپن ترامپ بسیار تلاش کرد تا پیوند و ارتباطی بین محمد بن سلمان و رهبران ۲۰ کشور جهان برقرار کند، ولی موفق نشد، با این حال بازهم از تبرعه ولیعهد سعودی دست بر نمی‌دارد.

دلار های آل سعود و سکوت مجامع بین المللی نسبت به قتل خاشقچی 

 جعفر قنادباشی کارشناس مسائل خاورمیانه، در رابطه با روند پیگیری پرونده قتل خاشقچی، گفت: سکوت بین المللی نسبت به پرونده قتل جمال خاشقچی نمونه شفافی از تاثیرات دلار‌های عربستان سعودی است، در حقیقت این سکوتی که مجامع مطبوعاتی و حقوق بشری پیشه کردند، نمونه‌های روشی از باج گیری عوامل مطبوعاتی و رسانه‌ای غرب از ریاض  می‌باشد، چراکه در حال حاضر در قتل خاشقچی، همه اسناد علیه ریاض  بسیار روشن است،   ولی  همه سکوت اختیار کردندچراکه دلار‌های سعودی‌ها کار خود را می‌کند و این موضوع  ماهیت وابسته و خیانتکار رسانه‌های غربی را نشان می‌دهد که با پول‌های کلان اهداف اصولی خود را زیر پا می‌گذارند.

قناد باشی همچنین تاکید کرد: ترکیه هم ادعای دنبال کردن پرونده خاشقچی را می‌کند، ولی متاسفانه در آنجا هم مماشات، سهل انگاری و چشم پوشی را به عینه مشاهده می‌کنیم، در حقیقت من تاکنون هیچ روند جدی از این  پرونده مشاهده نکردم.

کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به فرصتی که تا رونمایی طرح ممنوعیت ورود شاهزاده‌های سعودی به آمریکا، گفت: این فرصت، خود به خود افرادی از سفارت عربستان را  فعال می‌کند تا  بند‌هایی از آن را حذف کنند، بنابراین می‌توان گفت با این فرصت برای عربستانی‌ها است تا سهم و هزینه‌های لازم را برای ملایم کردن لحن این لایحه بپردازند.

اقدامات عربستان درباره رابطه با پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار برجسته سعودی‌ها به خوبی گواه است که این رژیم بویی از قوانین حقوق بشری نبرده است و از ریاض به عنوان خاطی بین المللی یاد می‌شود.

در واقع افکار عمومی جهان، واشنگتن را حامی رژیم جنایتکار عربستان می‌دانند و نزدیکی کاخ سفید با رژیم صهیونیستی و حمایت آن‌ها از عربستان سعودی موجب هم افزایی در زمینه پیدایش نفرت علیه آن‌ها شده است، چراکه مثلثی شوم از عبری، عربی، غربی (تل آویو، ریاض و واشنگتن) به وجود آمده که در این مثلث رژیم‌های منفور دنیا گرد هم آمدند.

در حقیقت مثلث "عبری، عربی، غربی" سعی در ایجاد تغییرات گسترده سیاسی در منطقه دارند، این پیروزی، پیامی برای همه‌ی ملت‌هایی است که به دنبال مبارزه با دیکتاتوری هستند که اگر مقاومت کنند می‌توانند بر حکومت‌های دیکتاتوری پیروز شوند.

 پارادوکس های  ترامپ در عرصه دیپلماسی

 رئیس جمهور، پنتاگون و نظامیان آمریکا هر کدام جداگانه از عربستان باج می‌گیرند، در حقیقت طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی، بیشتر جنبه شعاری دارد و در حوزه عملی و اجرایی شدن در آمریکا، با توجه به ترکیب وابسته واشنگتن به صهیونیست بعید به نظر می‌رسد که عملیاتی شود. در حقیقت صهیونیست، لابی عربستان در کاخ سفید تلقی می‌شود همچنین اسرائیلی‌ها به عنوان  دلال روابط واشنتگن با ریاض شناخته شده اند بنابراین با توجه به تسلط صهیونیست بر مجلس سنا، تصویب آن بعید به نظر می‌رسد  و حتی  اگر تصویب شد، عملی نمی‌شود.

با این تفاصیل می‌توان گفت که سیاست‌های آمریکا در حوزه کاخ سفید، وزارت خارجه، پنتاگون و کنگره واشنگتن در رابطه با عربستان سعودی، دچار یک نوع پارادوکس سیاسی و اجرایی شده است.

تلاش های واشنگتن برای  بازسازی چهره ای مثبت در منطقه

در حقیقت سیاست‌های محمد بن سلمان یعنی قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار برجسته سعودی‌ها و جنگ ظالمانه ۴ ساله علیه مردم یمن شرایطی فراهم کرد که آمریکا در سطح جهان و منطقه به دلیل حمایت از ریاض دچار انزوای سیاسی شود. در نتیجه این امر آمریکا را به سمتی هدایت کرده است که در چارچوب یک حرکت نمایشی  برای بازسازی چهره خود در منطقه و جهان تلاش کند و با طرح تنبیهاتی  برای  شاهزادگان سعودی خود را جدا از عربستان نشان بدهد.

در نتیجه قانون منع شاهزادگان سعودی از ورود به واشنگتن تنها یک شعار است، چراکه آمریکا در تلاش است، به جهان ثابت کند که با سیاست‌های عربستان سعودی و شخص محمدبن سلمان مخالف است. اما اگر این طرح عملیاتی شود، صحنه میدانی یمن به نفع مردم و انصارالله تغییر خواهد کرد و عربستان ناچار به پایان جنگ یمن خواهد شد، بنابراین می‌توان گفت این طرح  به شرط عملی شدن، بسیار مثبت است، همچنین  همه کشور‌هایی جهان باید این چنین طرح‌هایی را ایجاد کنند و هنگام روبه رویی با رژیم خاطی  با ایجاد محدودیت گوناگون  تنبیه شان کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۹۰۸۵۱۱:۳۵:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۲۸
بنظر می‌رسد آمریکا با این تحریم ها اجازه نخواهد داد یک دلار از سرمایه های عربستان از آمریکا خارج و آنها را به انحا مختلف مصادره خواهد کرد
ناشناس۱۰۰۹۲۱۵۱۴:۵۲:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۲۸
برای حمایت از بن سلمان است تا دوباره شاهزاده ها را تیغ بزند و سهم امریکا را بدهد
ملت۱۰۰۹۴۳۴۲۲:۰۳:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲۸
ای کاش چنین طرحی برای آقازاده های ایرانی هم وضع کنن

پربحث‌های امروز

 1. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 2. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 3. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 4. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 5. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 6. خودروهای سلطنتی محمدرضا پهلوی  

 7. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 8. اولین تصویر از مزدک میرزایی در لندن  

 9. توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

 10. حضور بانوان در ورزشگاه برای بازی‌های ملی قطعی شد

 11. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 12. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 13. تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

 14. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 15. کاخ‌ الیزه: مذاکره‌ای میان ظریف و هیئت آمریکایی برنامه‌ریزی نشده است

 16. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 17. بی قانونی موتورسیکلت سواران  

 18. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 19. حمله سگ خانگی به زن باردار

 20. هنگامی که فساد می‌بینید، تماشاگر نباشید!  

 21. تایید سفر ظریف به محل برگزاری اجلاس گروه ۷/ واکنش ترامپ

 22. جوانان ایرانی در مسابقات هوانوردی و فضانوردی آمریکا اول شدند

 23. واکنش کاربران توییتر به فینال برنامه استعدادیابی عصر جدید  

 24. حرکت عجیب نخست وزیر بریتانیا هنگام دیدار با رئیس جمهور فرانسه  

 25. حضور «فریدون احمدی» و «محمد عزیزی» در جلسه علنی مجلس

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 3. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 4. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 5. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 6. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 7. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 8. برنده عصرجدید مردم ایران بودند

 9. تصویری از جیسون رضائیان در لس‌آنجلس  

 10. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 11. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 12. تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای حذف عارف/واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس/ موسویان: قبل از مذاکره باید بمب اتمی می‌ساختیم

 13. وضعیت ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امام علی (ع)  

 14. جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است

 15. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 16. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 17. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 18. فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی  

 19. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 20. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 21. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 22. تصاویر جدید از کشتی تایتانیک  

 23. وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

 24. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 25. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

پربحث‌های هفته

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 3. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 4. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 10. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 11. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 14. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 15. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 16. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 19. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 20. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 21. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 22. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 23. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 25. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

پربحث‌های امروز

 1. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 2. کاخ‌ الیزه: مذاکره‌ای میان ظریف و هیئت آمریکایی برنامه‌ریزی نشده است

 3. تایید سفر ظریف به محل برگزاری اجلاس گروه ۷/ واکنش ترامپ

 4. منوچین: ترامپ آماده مذاکره با ایران است

 5. نصرالله: حضور گسترده شما اولین واکنش به تجاوز شب گذشته اسرائیل است

 6. رویترز: ترامپ مخالفتی با دعوت ظریف به جی ۷ نداشته است

 7. جانسون: تحت هر شرایطی از اتحادیه اروپا خارج می‌شویم

 8. ظریف پس از انتشار تصاویر دیدارش با ماکرون: مسیر پیش رو دشوار است، اما به امتحان کردنش می‌ارزد  

 9. نخستین واکنش کاخ سفید به حضور ظریف در نشست جی ۷

 10. ترامپ اجلاس جی هفت را به تنش کشاند

 11. رویترز؛ ایران هرگز درباره برنامه موشکی خود مذاکره نمی‌کند

 12. توییت دستیار ظریف درباره انزوای آمریکا در مواجهه با تهران

 13. مرکل: دیدار ظریف و لودریان ارتباطی با نشست گروه ۷ ندارد

 14. ترامپ از توافق تجاری ۷ میلیارد دلاری با ژاپن خبر داد

 15. پهپاد ناشناس 2 خودروی حشدشعبی را هدف قرار داد

 16. گراهام: اگر افغانستان را ترک کنیم، ۱۱ سپتامبر دیگری ایجاد می شود!

 17. برگزاری رزمایش مشترک آمریکا و آ.سه.آن همزمان با تنش با چین

 18. انگلیس برای توافق با آمریکا شرط گذاشت

 19. خرید و فروش آزاد سلاح در عربستان علی‌رغم منع قانونی  

 20. آغاز رزمایش مشترک اردن با ۲۷ کشور جهان

 21. کریمی: مذاکره‌ای با پرسپولیس نداشتم

 22. آمریکا برای خروج از افغانستان شرط گذاشت

 23. الحشد الشعبی یک پهپاد را سرنگون کرد

 24. مکرون: برای گفت‌وگو با ایران مأموریت رسمی ندارم

 25. تکذیب اعطای نمایندگی به مکرون برای گفت‌وگو با ایران

پربحث‌های دیروز

 1. ماکرون: هدف مشترک فرانسه و آمریکا دست‌نیافتن ایران به سلاح اتمی است

 2. مالک نفتکش توقیفی انگلیس به پوتین نامه نوشت

 3. چینی‌ها از سفر به ایران منع شده‌اند؟

 4. ترامپ: رهبر کره‌شمالی آزمایش موشکی دوست دارد

 5. تصاویری از لحظه سرنگونی پهپاد MQ۹ آمریکا  

 6. مرگ روزنامه‌نگار اماراتی پس از انتقاد از عادی‌سازی با اسرائیل

 7. مرجع تقلید عراقی حضور نظامیان آمریکا در عراق را حرام اعلام کرد

 8. روسیه موشک بالستیک آزمایش کرد

 9. رانندگان عراقی برای حمل و نقل کالاهای ایرانی اعتصاب کردند؛ مرز چذابه بسته شد

 10. دیپلمات‌ فرانسوی: ماکرون طرح خود را درباره ایران به ترامپ ارائه کرد

 11. هشدار شدید اللحن تجاری چین به آمریکا

 12. شکست شیاطین سرخ در واپسین دقایق در اولدترافورد

 13. «اشرف غنی» به عربستان رفت

 14. 62 درصد آمریکایی‌ها از عملکرد ترامپ ناراضی هستند

 15. جانسون:‌ از ترامپ میخواهم از جنگ تجاری دست بردارد

 16. کاخ‌الیزه: ماکرون و ترامپ درباره ایران اختلافاتی دارند

 17. بنیاد دفاع از دموکراسی ها ومدیر آن در فهرست تحریمی ایران قرار گرفتند

 18. بوکوحرام ۱۲ نفر را در نیجر قتل‌عام کرد

 19. آنکارا: عملیات «پنجه-۳» ترکیه در شمال عراق آغاز شد

 20. نماینده عراقی: اگر آمریکایی‌ها سریعا از عراق خارج نشوند هدف قرار می‌گیرند

 21. طالبان: با آمریکا توافقی نکرده‌ایم

 22. اتریش با بازگشت کودکان داعشی این کشور از سوریه موافقت کرد

 23. ترامپ: رابطه بسیار ویژه‌ای با امانوئل ماکرون دارم

 24. آمریکا و طالبان درباره تشکیل حکومت موقت توافق کردند

 25. تظاهرات جدید در فرانسه، اینبار علیه نشست سران «جی 7»

پربحث‌های هفته

 1. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 2. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 3. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 4. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 5. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 6. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 7. روایت المانیتور از جزئیات بسته پیشنهادی فرانسه به ایران و آمریکا

 8. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 9. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 10. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 11. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 12. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 13. رفتار غیرعادی نخست وزیر انگلیس؛ پای جانسون روی میز ماکرون+عکس  

 14. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 15. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 16. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 17. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 18. ماکرون: هدف مشترک فرانسه و آمریکا دست‌نیافتن ایران به سلاح اتمی است

 19. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 20. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 21. کاخ‌ الیزه: مذاکره‌ای میان ظریف و هیئت آمریکایی برنامه‌ریزی نشده است

 22. آمریکا: هدف از تحریم‌ها آوردن ایران به میز مذاکره است

 23. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 24. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 25. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

آخرین عناوین