وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

گروه فرهنگی الف،   3980424067 ۴۴ نظر، ۶ در صف انتشار و ۳۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

اگر این‌روزها، جستجویی در نرم‌افزارهایی همچون «دیوار» داشته باشیم، مشاهده می‌کنیم که مداحی به عرصه نان و آب‌داری تبدیل شده که با تبلیغ گسترده و ورود پدیده‌های نوظهوری مانند «مداحی با نی و فلوت» راهش را از روضه‌خوانی و مداحی بی‌ریای گذشته جدا کرده است. یکی از آگهی‌دهندگان می‌گوید: هزینه حضور دو مداح با سیستم صوتی کامل همراه با نی‌زنی برای یک مراسم دو ساعته ختم، حدود چهارصد هزار تومان است.

مداحی هرچند از سال‌های دور، مبنای شغلی عده‌ای از ذاکران و روضه‌خوانان اباعبدالله (ع) بوده و از این راه درآمد کم اما پربرکتی داشتند، ولی نه مردم و نه خود آنان، این کار را به عنوان «کسب و کار» نمی‌شناختند و هدیه میزبانانشان را برکت زندگی‌شان قلمداد می‌کردند.

روضه‌خوانان قدیمی ـ که شاید امروز تعداد اندکی از آن‌ها در میان ما باشند ـ زندگی بسیار ساده‌ای داشتند و دنیاطلبی در جهان فکری و منظومه زیستی آن‌ها جایی نداشت. مداحی از زمانی به عنوان یک شغل و حرفه شناخته شد که عده‌ای آن را محملی برای کسب درآمد قابل توجه یافتند. ابتدا افرادی خود را صرفاً برای خواندن در مجالس ترحیم معرفی کردند و بعد از آن، مداحی سر مزار اموات هم به حرفه‌ای پردرآمد تبدیل شد

. تحمیل آپشن‌هایی مثل دستگاه بلندگو و دستیارانی برای مداح مجلس، موجب شد تا نان عده‌ای که نه سلوک و اخلاق عالی مداحان و ذاکران قدیمی و نه مراعات پوشش ظاهری آنان را داشتند در روغن بیفتد.

حالا مداحی پول‌ساز از قراردادهای شخصی به عرصه فضای مجازی هم آمده و تازه‌ترینش، آگهی مداحی با نی و فلوت در اپلیکیشن‌هایی مثل «دیوار» است.

در حالی که مداحان قدیمی هیچ‌گاه برای حضور در مراسم، رقم مالی تعیین نمی‌کردند و پس از پایان مراسم پاکت اهدایی را بدون حتی شمارش وجه در جیبشان می‌گذاشتند، اما این روزها فضا کاملاً متفاوت است و کار، فقط از طریق «مدیر برنامه‌» پیش می‌رود!

در همین زمینه با یکی از آگهی‌دهندگان صحبت شده که وی اعلام کرد: هزینه حضور دو مداح با سیستم صوتی کامل همراه با نی‌زنی برای یک مراسم دو ساعته ختم، حدود چهارصد هزار تومان است.

گفت‌وگو با این آگهی‌دهنده را می‌توانید در ادامه بشنوید:

اساساً این سوال که آیا مداحی یک شغل است و فرد مداح، باید ارتزاق و خرج زندگی خود را از این طریق به دست آورد، موضوع مهمی است که به بهانه انتشار این آگهی در نرم‌افزارهای نیازمندی، پیرامون آن گفت‌وگویی با دو فرد فعال و کارشناس در این عرصه داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

شاخه‌ها و زیرمجموعه‌های هنر مداحی

محمدرضا سنگری، عضو هیأت علمی بنیاد دعبل خزاعی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: هنر مداحی یا ستایشگری دارای شاخه‌ها و زیرمجموعه‌ها و به عبارت دیگر فنونی است که به شاخه‌های دیگر مرتبط می‌شود. به عنوان مثال ادبیات یا هنر موسیقی و شناخت ملودی‌ها و دستگاه‌های موسیقی، بخش مهمی از مداحی محسوب می‌شوند و اجزای دیگری مانند مباحث تربیتی، حدیث، تفسیر و مقتل شناسی نیز دارد که پیوستگی تام با مقوله مداحی دارند.

روند مداح شدن یک فرد در گذشته

وی افزود: در گذشته سنت بر این بود، افرادی که بنا داشتند وارد عرصه مداحی شوند، نزد استادان این هنر مقدس می‌رفتند و مدت‌ها به شاگردی می‌پرداختند. در نهایت با تمرین فراوان و حفظ اشعار بسیار، مداحی ساده پای منبر بزرگ‌ترها را آغاز می‌کردند و بعدها با اجازه استاد، لباس مداحی که شامل پالتو و عبا بود به تن می‌کردند.

چرا متقاضی مداحی امروزه گسترش یافته است؟

سنگری با اشاره به اینکه در دوران کنونی، اوضاع کاملا متفاوت شده است، تصریح کرد:در دوره فعلی عملاً به دلیل گستردگی حوزه و وجود سلیقه‌های گوناگون و نیاز جامعه به مداحان بیشتر، علی‌رغم گذشته که تعداد مجالس محدودتر بود، مداحان بیشتری در کشور حضور پیدا کرده‌اند. امروز سلیقه‌های مخاطبان بسیار متنوع شده است که حتی برخی از آنان، تن به حضور در هیأت و مسجد نمی‌دهند و شاهد برگزاری هیأت‌های زیرزمینی هستیم که همه این موارد موجب شده است، خواهندگان عرصه و حوزه مداحی افزایش یابد.

مداحانی که نیاز مالی یک ساله خود را با مراسم یک دهه تأمین می‌کنند

این نویسنده و عاشوراپژوه با بیان اینکه مداحی امروزه با مسائل مالی ویژه‌ای مواجه شده است، تصریح کرد: امروزه شرایطی حاکم است که یک مداح ممکن است، تمام نیاز مالی سال خود را با یک مراسم دهه محرم تأمین کند و این موارد در حوزه مداحان شاخص و سرشناس نیز وجود دارد.

نهادی باید مسئول مستقیم حوزه مداحی شود

این عضو هیأت علمی بنیاد دعبل خزاعی با بیان اینکه نیاز است نهادی در عرصه مداحی مستقیم وارد شود و مسئولیت مدیریت اوضاع را بر عهده بگیرد، تصریح کرد: به نظرم این نهاد می‌تواند سازمان تبلیغات اسلامی باشد؛ زیرا دارای زیرمجموعه‌هایی است که وظیفه و مسئولیت آن‌ها مرتبط با حوزه مداحی است که می‌توان به بنیاد دعبل خزاعی، کانون مداحان و ... اشاره کرد.

وی ادامه داد: این نهادها باید از حوزه مداحی مراقبت و روی کلاس‌های مداحی نظارت داشته باشند و حتی اگر بتوانند محتوای آموزشی آن‌ها را مدیریت کنند تا مربیان و مدرسان از آن‌ها استفاده کنند.

مداحی در شرایط فعلی جامعه، شغل، منصب و صنعت است

سنگری در پاسخ به این سوال که آیا مداحی را می‌توان یک شغل دانست، افزود: باتوجه به شرایط فعلی می‌توان گفت که مداحی یک شغل، منصب و صنعت است و یک فرد به این دلیل که یک مداح و ذاکر خوب باشد، باید برای این حوزه وقت بگذارد، شعر جمع‌آوری کند و تمرین داشته باشد، لذا نمی‌تواند به کار دیگری برسد، اما صحیح آن است که مداحی شغل نباشد و افراد آکل به دین خود نباشند؛ زیرا در روایت هم مطرح شده است که آکل به دین بودن و رفع نیازهای مادی زندگی از این طریق، ممنوع است، لذا باید شغل اصلی مداح، کاری غیر از مداحی باشد که امروزه بسیاری از مداحان مشهور نیز همین وضعیت را دارند و در بازار یا ادارات مشغولند.

مداح نباید رقم پاکت مداحی را تعیین کند

این شاعر اضافه کرد: خوب است مداح و ذاکر زمانی که در مراسمی شرکت می‌کند از قبل رقمی برای دستمزد یا به اصطلاح امروزی «پاکت» تعیین نکند و این تصور را داشته باشند که رقمی ارائه شده، هدیه اهل‌بیت علیهم‌السلام است و آن‌ها نباید مستاکل به دین باشند.

وی با اشاره به لزوم اخذ اجازه‌نامه از سوی مداحان جوان گفت: به طور معمول تمام مداحان کشور امروز توسط سازمان تبلیغات اسلامی و نهادهای زیرمجموعه‌ مانند خانه مداحان، بنیاد دعبل و بسیج مداحان شناسایی شدند و با ارائه کد شناسایی با آن‌ها ارتباط دارند، اما این روند باید بسیار دقیق‌تر باشد و این نهادها بیش از آن که با مداح ارتباط داشته باشند باید با محافل آموزشی مداحی ارتباط برقرار کنند و روی کار آن‌ها هم از لحاظ شکلی و محتوای آموزشی نظارت دقیق داشته باشند.

عیان شدن اعلام هزینه برای جلسه و مداحی معضل است

برای بررسی هرچه بیشتر این موضوع از زاویه‌ای دیگر با جبار رحمانی، استادیار انسان‌شناسی فرهنگی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و مولف کتاب «مطالعات جامعه‌شناختی و انسان‌شناختی عزاداری محرم» گفت‌وگویی داشتیم.

وی نیز در گفت‌وگو با فارس پیرامون این موضوع اظهار داشت: مسأله تبلیغ مداحی‌ها در فضاهای مجازی و حتی سایت‌هایی مانند دیوار، یک پدیده جدید محسوب می‌شود، اما لزوماً نوعی بدعت و انحراف نیست. اصولاً همواره رسانه‌های رایج، فضایی برای تبلیغ متخصصان مذهبی از طرف خود یا هواداران بوده و هست و از طرفی از گذشته دور تاکنون بخشی از مداحان و مشاغل وابسته به آن، در ازای دریافت پول، مراسم را اجرا می‌کردند.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر مداحی یک منبع درآمد بوده و بازار خاص خود را داشته و دارد، به همین دلیل، همیشه رسانه‌های غیر رسمی بستر تبلیغ کار یک مداح و تعیین نرخ برای اجرای برنامه بودند.

اخذ پاکت مداحی در گذشته، نامحسوس بود، این‌ روزها علنی شده است

رحمانی با بیان اینکه در شرایط امروزی که به واسطه فضاهای مجازی امکان‌های بیشتری برای توسعه این بازار وجود داشته، مداحان یا واسطه‌های آن‌ها از این فضا برای توسعه کار خود استفاده کرده‌اند، تصریح کرد: در کل می‌توان گفت تبلیغ در فضای سایت، بدعتی نیست که انحراف محسوب شود. پیش‌تر پاکت را نامحسوس می‌گرفتند حال از طریق فضای مجازی تبلیغ کرده و مبادله و توافق صورت می‌گیرد. این عیان شدن اعلام هزینه برای جلسه و مداحی معضل است.

برخی مداحان از سر ایمان و بدون دریافت یک ریال خدمت می‌کنند

مولف کتاب مطالعات جامعه‌شناختی و انسان‌شناختی عزاداری محرم با اشاره به اینکه از گذشته اقتصاد دین، یک واقعیت نامریی است که به شدت هم تلاش می‌شود پنهان و انکار شود، افزود: اینکه چنین نگاه اقتصادی و تجاری قبلاً وجود نداشته و حالا به وجود آمده یک تصور ناصواب است. البته که باید در این میان، حساب مداحانی را که از سر ایمان قلبی و بدون ذره‌ای پول به ایفای نقش پرداخته‌اند، جدا کرد، اما اینکه عده‌ای خدمت به امام حسین (ع) را وظیفه دینی خود تعریف کرده‌اند، لزوماً شامل همه نمی‌شود و عده‌ای هم هستند که این کار را در ازای دریافت مبلغی انجام می‌دهند. به همین دلیل بهتر است واقعیت را در تنوع خود مشاهده کرد.

هزینه میلیاردی ده شب محرم در تهران

وی اضافه کرد: مداحی برای عده‌ای یک نذر، رسالت و عقیده شخصی است و برای عده‌ای در کنار عقیده بودن، شغل و منبع درآمد است. به همین دلیل در تهران، گاه مداحانی برای ده شب تا یک میلیارد پول می‌گیرند.

راه‌حلی برای معضلات فعلی حوزه مداحی

رحمانی در پاسخ به این سوال که تعیین یک نهاد به عنوان مسئول و ناظر بر حوزه مداحی چه میزان در کاهش آسیب‌های این حوزه می‌تواند تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: اصولا ایجاد نهادهای نظارتی در جامعه دینی، کار مفید و مثبتی نخواهد بود. زیرا قدرت‌های ناشی از نهادهای نظارتی، به فضایی برای رقابت‌ها و نزاع‌های درونی میان متخصصان دینی بدل می‌شود. اصولاً رسمی‌شدن امور‌ دینی در جامعه‌ای مانند ایران، نتیجه مثبتی نداشته و صرفاً بستری برای توسعه همان اقتصاد دینی از خزانه بیت المال بوده و هست.

ارتقای ذائقه دینی مردم موجب حذف مداحی‌های بی‌کیفیت می‌شود

مولف کتاب مطالعات جامعه‌شناختی و انسان‌شناختی عزاداری محرم گفت: متاسفانه در سایر عرصه‌ها که نهادهای نظارتی ایجاد شده، هیچ گزارشی از عملکرد و پیامدهای آن‌ها وجود نداشته و نداریم. بهتر است به جای ایجاد نهاد نظارتی، متخصصان دینی به ارتقای ذائقه دینی مردم کمک کنند تا خود مردم این نوع مداحی‌های بی‌کیفیت را به تدریج حذف کنند.

صداوسیما در تغییر ذائقه مردم به میدان بیاید

وی ادامه داد: تجربه نهادهای رسمی مانند صداوسیما به خوبی نشان داده است که لزوما به شیوه منصفانه‌ای فرصت برای همه الگوهای مداحی فراهم نمی‌شود. در سال‌های اخیر از برکت تعریف مقام معظم رهبری از مداحی‌های سنتی در برخی شهرهای دیگر بود که اندکی صداوسیما به آنها میدان داد. در غیر این‌صورت صداوسیما مدت‌های زیادی است به قبضه عده‌ای از مداحان و گروه خاص در برنامه‌های مذهبی درآمده است.

ذائقه مردم موجب ورود دف و فلوت به مداحی‌های کشور شده است

رحمانی  در پاسخ به این سوال که چرا امروز شاهد حضور مداحی‌هایی با دف‌زنی یا فلوت‌زنی در مراسم‌ ترحیم هستیم، گفت: با توجه به اینکه شاهد تحولات در ذائقه موسیقایی مردم هستیم و زمانی که مداحان بسیار بزرگ صداوسیما و معروف تهران از خواننده‌های قبل از انقلاب در موسیقی و شعر تقلید کرده‌اند، نتیجه این است که در بخشی از مداحی‌های جدید، ریتم‌های شاد و ملودی‌های جدید و ترکیب‌های موسیقایی با ابزارهای موسیقی و ... وارد شده است.

مولف کتاب مطالعات جامعه‌شناختی و انسان‌شناختی عزاداری محرم تصریح کرد: اصولاً ورود ابزار موسیقی مانند نی، فلوت و ... که در دستگاه‌های موسیقی نزدیک به محتواهای حزن‌انگیز مداحی‌ها هستند، امر بعیدی نیست. یادمان باشد وقتی موسیقی به مسأله‌ای ممنوعه بدل شود و تربیت موسیقایی مردم به یک تابو تبدیل شود، ذائقه موسیقایی مردم به شیوه‌های غیرمنزهی تربیت خواهد شد و در نهایت باید انتظار برخی ناهنجاری‌ها را هم داشت.

منبع: فارس

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

زارع۱۰۰۱۹۸۴۱۱:۱۷:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
خوش به حالشون!!!!!
ناشناس۱۰۰۲۰۷۰۱۱:۵۷:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
و بد به حال مردم دین شده وسیله ی مال اندوزی
ناشناس۱۰۰۲۷۷۹۱۶:۴۸:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
مردم بزنن تو سر خودشان ناراحت شوند و مداح پولدار!
ناشناس۱۰۰۲۱۲۹۱۲:۱۱:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۲۴
از دوره محمودخان هم مداحان بی ادب شدند و هم بشدت دنبال پول
ناشناس۱۰۰۲۲۱۲۱۲:۳۸:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۴
از موقعی که مداحی شغلی آب و ناندار شد ؛ مردم از دین گریزان شدند .
حسن۱۰۰۲۳۰۲۱۳:۰۲:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
بدا به حالشون
ناشناس۱۰۰۲۹۵۴۱۸:۲۶:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۲۴
این چه استدلالیه اونی که تو دیوار آگهی می ده مداح نیست خیلی خوشبینانه فقط صداش خوبه...ولی اینکه بگیم قدیما خوب بود الانم اکثر مداح ها پول نمیگیرن حتی بعضی از معروفاشونم مثل سعید حداد که از نزدیک میشناسم پول نمیگیرن
ناشناس۱۰۰۳۴۲۳۰۰:۳۶:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۵
مداحی مراسم ختم با مداحی مراسم اهل بیت فرق میکنه الف جان
علی۱۰۰۲۰۲۲۱۱:۳۵:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
آقایون و حتی خانم های مداح و یا سخنران های گران قیمت مذهبی که جلسه ای دو میلیون و پنج میلیون و بالاتر اخذ می کنند آیا مالیات این درآمد را هم پرداخت می کنند؟ چون طبق قانون جمهوری اسلامی ایران هر درآمدی بالاتر از سقف معافیت مالیاتی سالانه می بایست مشمول مالیات گردد و به حساب خزانه داری کل کشور واریز شود. و همچنین طبق فرموده امام ره و مراجع تقلید عمل خلاف قانون شرعاً جایز نیست .!! دستگاههای قانونگذار می بایست قانون پیگیر عدم صحیح قانون بوسیله دستگاههای نظارتی باشند.
ناشناس۱۰۰۲۲۶۲۱۲:۴۹:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۲۴
خجالت آوره
آریابان۱۰۰۳۰۱۵۱۹:۰۷:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
نشان دادن راه و هدایتگری در دیروز و امروز : چو می بینی که نابینا و چاه است ، دیروز : اگر خاموش بنشینی گناه است امروز : ..
یزدان۱۰۰۲۲۷۱۱۲:۵۱:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
بعضی از مداحان سواستفاده میکند نمیدانند که به نان نوای رسیدن از کرم اهل بیت هست
ناشناس۱۰۰۲۳۰۸۱۳:۰۳:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۴
به نظر شما به 8 دلار میگن نون و آب دار
ناشناس۱۰۰۲۵۳۳۱۴:۳۱:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
ساعتی 8 دلار برای مداحی کردن خیلی هم زیاده! وقتی کارگر ایرانی ماهی 100 دلار درآمد داره (به ازای 176 ساعت کار مفید در ماه) یعنی کارگر ساعتی 0.5 دلار حقوق میگیرد!
ناشناس۱۰۰۲۹۷۰۱۸:۳۴:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
نه بابا. این شغل حساس.. دلار هم کمشه. ما واقعا زندگیمان را مدیون همینهاییم!!!!!!
ناشناس۱۰۰۲۳۰۹۱۳:۰۴:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
تا همین اواخر، بالاخره در مراسم ختم یک متوفی حداقل قرآنی میخواندند، فاتحه ای می فرستادند، صواتی می دادند... که ثوابش به مرحوم برسد الان دیگر دف و نی می زنند و ناهاری هم می خوردند و خداحافظ.
ناشناس۱۰۰۲۳۵۷۱۳:۲۵:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
وجدانا تازه فهمیدین؟
یوسف۱۰۰۲۳۶۵۱۳:۲۷:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
مداح داریم جلسه ای زیر ۱میلیون نمیاد تو مجلس.
علیرضا۱۰۰۲۳۸۴۱۳:۳۵:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
مالیات هم نمیدهند.
بانو۱۰۰۳۲۲۶۲۱:۳۱:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
و حق بیمه.
ناشناس۱۰۰۲۳۹۷۱۳:۳۹:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
باید مداحی هم توسط اهل فنشان یعنی روحانیون آگاه محترم انجام گیرد
ناشناس۱۰۰۲۴۳۱۱۳:۵۶:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
من طرفدار مداحان نیستم ولی چرا نباید بعنوان شغل قبول کنیم و باید در قبال خدمات پول پرداخت کرد
ناشناس۱۰۰۲۵۹۴۱۴:۵۶:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
خدمات داریم تا خدمات از عشق مردم به ائمه پول فراوان به جیب زدن کار خوبی نیست
ناشناس۱۰۰۲۴۳۷۱۳:۵۸:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
نباید اجازه داد دین و اعتقادات به ابزار سود جویی تبدیل شود .
محمد۱۰۰۲۴۴۸۱۴:۰۰:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۴
واقعا مسیولین این مطالب را نمیدانند یا خود را به خواب زده اند این افراد اعتبار همه جیز را به فنا داده اند
ناشناس۱۰۰۲۵۰۱۱۴:۱۴:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
مداحی و امثالهم اصلا شغل نیست و در تعریف کار نمی گنجد.
ناشناس۱۰۰۲۵۳۹۱۴:۳۳:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
مداحی به عنوان شغل پذیرفته شود و البته مالیات آن حتماً گرفته شود!
ناشناس۱۰۰۲۶۵۸۱۵:۳۸:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
مداحی هم باید مثل باقی، شغلهای دولتی با حقوق ماهیانه معین و ثابت باشد، تا مداح از مردم مستقیما پول نگیرد، و رابطه پولی با ممدوح نداشته باشد .
ناشناس۱۰۰۲۶۶۷۱۵:۴۲:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
اینها بدعت در دین و گمراهیه. تا قبل از مرگ بخودتون بیایید
ناشناس۱۰۰۲۶۸۹۱۵:۵۰:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
راهکار فقط مالیات
محمد۱۰۰۲۷۰۰۱۵:۵۴:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
انصافتون کجاست؟حقیقتا مبلغ ۴۰۰ هزار تومان برای دو تا مداح و اینکه همراه خودشون سیستم صوتی هم داشته باشند مبلغ زیادی نیست.شما برای دیجی ها و خواننده های عروسی بالای چند میلیون پول میدید و کسی هم اعتراض نمیکنه حالا نوبت مداح و بحث شرعی و دینی شد همه موضع میگرن
ناشناس۱۰۰۳۰۱۹۱۹:۰۹:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
دی جی با مداحی یکیه ؟؟ استفاده از مقدسات برای پول در آوردن با نواختن موسیقی برای رقصیدن یکیه ؟؟ شماها دیگه کی هستین ؟؟
سیفیاری۱۰۰۳۰۵۳۱۹:۳۴:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
آفرین. چرا برای کنسرت و موسیقی های آنچنانی که مبالغ هنگفتی هم گرفته میشود چیزی نمیگید.
ناشناس۱۰۰۲۷۴۴۱۶:۱۳:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
ساعت خواب!!!
رضا۱۰۰۲۸۳۶۱۷:۲۴:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
خود صدا و سیما از اصلی ترین مروجین سبک های مختلف مداحی و بزرگ و مهم جلوه دادن این قشر هست.
ناشناس۱۰۰۲۸۳۸۱۷:۲۴:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
چرا خواننده ها درازای یک کنسرت که یک شب هم بیشتر نیست میلیاردها درآمد دارند و خوانندگی شغل محسوب شده ولی مداحی خیر؟؟
علیمردانی۱۰۰۲۹۲۸۱۸:۰۹:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
چه کسی مداحان را به موقعیت فعلیشون رساند و آنها را بر همه شوونات مردم حاکم کرد؟
جمشیدی۱۰۰۲۹۷۴۱۸:۳۶:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۲۴
من مداح نیستم اما این را بدانید در هر صنف و مسلکی خوب و بد داره حتی دین داری هم آفت داره مثل ریا در گروه های دیگه مثل معلمی پزشکی استاد دانشگاه هم خوب و بد دیده میشود باینکه درصد آفت در مداحی کمتر از دیگر گروها هست این نهایت جنایت به دین هست که به خاطر تعداد کمی ناخالص این همه ارادتمندان و مداحان مخلص اهل بیت علیهم السلام را زیر سوال ببریم غیر از کمیت موضوع کیفیت هم است اگر تعداد این ناخالص زیاد هم باشد یک نفر مداح مخلص مانند هزار نفر هست چون دارد دین را یاری میکند وبه تبع آن مروج اخلاقیات در جامعه هست از افکار درون گرا و بسته و پوچ که تا جلوی بینی خود را بیشتر نمی بینند دست بردارید
ناشناس۱۰۰۳۰۳۸۱۹:۲۴:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
واقعا مداح هم باید زندگی کنه ولی به چه قیمتی بعضی ها برای امام حسین (ع)جان دادند بدون هیچگونه چشم داشتی ولی بعضی ها چند کلمه حرف میزنند ومیخواهند دارو ندار مردم را بگیرند واقعا برخی از مداحان بزرگ کشور راضی نمیشوند جلسه ای زیر چند میلیون بگیرند مردم هم حتی در تلویزیون مداحی ایشان را گوش نمی دهند چون واقعا درسته که میگویند سخنی که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند نه سخنی که برای پول ومادیات باشد
سیفیاری۱۰۰۳۰۵۹۱۹:۳۷:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
انصاف هم خوب چیزیست مداح خوب به مطالعه زیاد و آموزشهای بسیار زیادی نیاز دارد. هیچ مداحی از مادرش مداح متولد نمی شود. لطفا بفهمید.
توتو۱۰۰۳۰۹۸۲۰:۰۱:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
یه سوال. این مداحی چه تاثیری تو روند زندگی فردی که می‌ره میشنه و‌گوش میده و تو سرو کله خودش میزنه داره؟؟؟خداوکیلی یکی با منطق اینو توضیح بده.
نوکرالحسین ع۱۰۰۳۱۹۷۲۱:۱۴:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
یاد و دم سید جواد ذاکر گرم اون مداح بود فقط
حمید۱۰۰۳۲۳۰۲۱:۳۵:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
عزیز بزرگوار گرفتن پول چه به عنوان هدیه در قدیم چه در وضعیت کنونی به عنوان شغل نون و آبدار در جهت مدح ائمه کاری نکوهیده است.لطفا در هر صورت کسب درآمد ..بادین را موجه جلوه ندهید.از همه بدتر نماز خواندن پولی که فاجعه بارتره و شده محل درآمد برخی ..
ناشناس۱۰۰۳۲۷۴۲۲:۰۲:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
سلام. خود مردم مقصرند. تا وقتی مسئولیت کارهای خودمان را نپذیریم، هنوز به بلوغ فکری نرسیده ایم.

پربحث‌های امروز

 1. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 2. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 3. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 4. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 5. حفظ کیفیت کشورداری در شرایط تحریم و فشار / تحلیلی بر20 طرح کاربردی

 6. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 7. کیفرخواست باند جهانبانی قرائت شد

 8. پیش‌بینی باران تا ۵ شنبه

 9. یادداشت عضو هیأت یمنی پس از بازگشت از تهران

 10. هدایای اینترنتی همراه اول در «دوشنبه سوری» مردادماه

 11. تعویض پرچم گنبد حرم حضرت علی (ع)  

 12. درخواست بانک مرکزی برای استفساریه در خصوص مالیات بر تسعیر دارایی‌ها

 13. بلومبرگ: نفت عربستان زیر آتش قرار گرفته‌ و از هوا، دریا و زمین به آنها حمله می‌شود

 14. توضیحات پلیس درباره فوت اعضای خانواده ۵ نفره

 15. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 16. موشک‌های یمنی امارات را نشانه رفته‌اند/ نقش ابوظبی در تجاوز به یمن به پایان خواهد رسید؟

 17. قیمت انواع شیرینی در آستانه عید غدیر

 18. موسوی: گام سوم کاهش تعهدات برجامی در حال طراحی است/ سفر احتمالی ظریف به پاریس

 19. روایت اژه‌ای از عرضه ۶۰ تن طلا در بازار و خریداری آن با تسهیلات ویژه بانکی

 20. حکم پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد صادر شد

 21. ۵ ایراد شورای نگهبان به طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی

 22. آخرین قیمت جهانی طلا

 23. واکنش کدخدایی به مشاجره دو فقیه شورای نگهبان: دشمنان طمع نکنند؛ اعضای شورا با هم برادرند

 24. علت کاهش اشتها بعد از استرس چیست؟

 25. قیمت انواع خودروهای داخلی در بازار  

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 2. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 3. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 4. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 5. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 6. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 7. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 8. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 9. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 10. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 11. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 12. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 13. ممنوع التصویر شدن در صداوسیما چگونه است؟  

 14. دستگیری سه شرور شمشیری   

 15. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 16. بصير و آراسته، بدون عينك، بدون ريش پروفسوري

 17. رئیس بانک مرکزی: تلاش می‌کنیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم/ همه کمک کنند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد

 18. آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

 19. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 20. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 21. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 22. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 23. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 24. تحرکات محرمانه «باند نیویورک» در جاده چالوس + تصاویر

 25. این دم را روی کولتان بگذارید تا تعادلتان حفظ شود !  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 4. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 5. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 8. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 13. چرخش ظریفانه از برجام!...

 14. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 15. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 16. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 17. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 18. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 19. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 20. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 21. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 22. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 23. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 24. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 25. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 3. بادیگارد استخدام کنید، سلبریتی شوید! + تصاویر

 4. «جوانمرد قصاب» کیست؟ + تصویر

 5. ممنوع التصویر شدن در صداوسیما چگونه است؟  

 6. بازیگری که به شبکه «جم» پیوسته بود برمی‌گردد

 7. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 8. بازیگر گاندو: با اعتقاد جیسون رضاییان را بازی کردم

 9. «دیوید رابین» اولین رئیس همجنس‌باز تاریخ 92 ساله اسکار

 10. درخواست روزنامه کیهان از بازیگر زن

 11. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 12. شب‌نشینی مدیری بدون محدودیت‌های صداوسیما

 13. هانیه توسلی در تلویزیون ممنوع‌التصویر شد

 14. ابطال مصوبه‌ای که مقاله دانشجو را به نام استاد ثبت می‌کرد

 15. رامبد جوان: خندوانه ساخته می‌شود/ چرا می‌گویند مهاجرت کرده‌ام؟

 16. چه کسانی از تشکیل وزارت میراث فرهنگی سود می‌برند؟

 17. ماجرا‌های شیرین خانواده ۵ قلو‌های قمی!

 18. آخرین وضعیت «عزیز خانم» از زبان فرزندش

 19. مهناز افشار به ایران بیاید، بازداشت خواهد شد؟

 20. شناسایی 20 هزار بازیگر برای سریال «سلمان فارسی»

 21. نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰ را بشناسید

 22. پخش «بانوی سردار» از ۲۹ مرداد در شبکه سه

 23. چه خبر از ابراهیم حاتمی‌کیا؟

 24. ترور خاموش به جای بوی باران بر آنتن صداوسیما

 25. چرا با وجود بازیگران معروف، فیلم‌های سینمایی نمی‌فروشند؟

آخرین عناوین