شفافیت دوای درد قانون مدیریت خدمات کشوری/ شفافیت جلوی لابی‌گری‌ها را می‌گیرد و از وقوع فساد پیشگیری می‌کند

محمد حسین مدیحی،   3980213077 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
شفافیت دوای درد قانون مدیریت خدمات کشوری/ شفافیت جلوی لابی‌گری‌ها را می‌گیرد و از وقوع فساد پیشگیری می‌کند

فرآیند تصویب، اجرا و اصلاحات بعدی یک قانون از جمله قانون مدیریت خدمات کشوری در کشور ما روند شفافی ندارد، به همین دلیل بسیاری از مشکلات این‌گونه قوانین یا دیده نمی‌شوند یا به دلیل منافع شخصی به آن‌ها توجه نمی‌شود.

حسن لطفی نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه اصلاح و دائمی‌شدن قانون مدیریت خدمات کشوری گفت: قانون مدیریت خدمات کشوری که بعد از قانون اساسی مهمترین قانون کشور است، در حال حاضر تبدیل به یک مشکل اساسی برای کشور شده است. این قانون را دولت در سال ۸۶ به مجلس آورد و مجلس هم آن را تصویب کرد. اما این قانون اصلاح نشده در حالی که نیاز به اصلاح داشت.

مسئله مهم نحوه اصلاح این قانون و برآورده شدن نیازهای جامعه‌ی هدف این قانون، بعد از اصلاحات می‌باشد و مسئله نگران‌کننده امکان عدم اصلاح برخی مشکلات محرز این قانون، به همان دلایلی است، که هیچ‌گاه برای عموم مردم شفاف نمی‌شوند. این نگرانی از آن حیث است که برخی مشکلات این قانون از همان ابتدا تصویب مشخص بودند و اگر قصد اصلاح وجود داشت، چرا تصویب شدند و مسئله دیگری نیز که نگرانی از عدم اصلاح کارآمد این قانون را تشدید می‌کند، عدم اصلاح این قانون در طول حدود ۱۰ سال اجرای آزمایشی است.

این قانون مصوب سال ۸۶در مجلس شورای اسلامی می‌باشد که در ابتدا، اجرای آزمایشی آن به مدت پنج سال برای بررسی مشکلات این قانون و رفع آن‌ها تصویب می‌شود، اما در پایان سال پنجم خبری از گزارشات و تحلیل های کارشناسی از تجربه ۵ ساله اجرای این قانون و اصلاح اساسی آن وجود ندارد. اجرای آزمایشی این قانون برای یک سال دیگر تمدید می‌شود و این روند تمدید سالانه هر سال، تا سال ۹۵ تکرار می‌شود.

در طول این مدت برخی اصلاحات در این قانون به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد یا در مواردی با توجه به اختیارات تفویض شده به دیگر هیئت‌های تصمیم‌گیری، مانند هیئت وزیران، اصلاحاتی در این قانون ایجاد می‌شود؛ اما بررسی آن‌ها نشان از اصلاح مشکلات اصلی این قانون ندارد. برای مثال مصوبات هیئت وزیران حول این قانون، نه تنها به بررسی مشکلات اساسی این قانون نپرداخته، بلکه در اکثر آن‌ها اقدام برای گرفتن مجوز پرداخت‌های مالی خارج از چهارچوب این قانون و افزایش پرداختی‌ها برای گروهی خاص به چشم می‌خورد.

نیاز به اصلاحات اورژانسی

بررسی مشکلات این قانون با محوریت فصل ۱۰، یعنی بخش حقوق و مزایا نشان از مشکلاتی دارند که از همان ابتدای امر وجودداشته و در طول ۱۰ سال اجرای آزمایشی نه تنها برطرف نشده‌اند بلکه اوضاع بدتر نیز شده‌است. برخی دستگاه‌ها از همان ابتدا بنا به اقتضائاتی در ماده ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری از این قانون مستثنی می‌شوند، که نهادهای عمومی غیردولتی از جمله آن‌ها هستند.

بررسی نسخه‌های اولیه این قانون قبل از تصویب در سال ۸۶ نشان می‌دهد دستگاه‌های مستثنی‌شده در بخش حقوق و مزایا ملزم به رعایت مفاد فصل ۱۰ این قانون برای جلوگیری از ناعدالتی‌‌های پرداختی در بخش حقوق و مزایا بودند. این بند از قانون به دلایل نامشخص و سوال برانگیز از قانون حذف می‌شود و زمینه‌ساز اولین انحرافات می‌شود.

این مسئله که همه دستگاه‌ها را با توجه به ماهیت و عملکردشان نمی‌توان با یک قانون یکسان و غیرقابل انعطاف اداره کرد، مسئله درستی است، اما راه حل آن مستثنی کردن این دستگاه‌ها از قانون نیست، بلکه باید قانون موردنظر را که به گفته رئیس کمیسیون مشترک رسیدگی به آن مهم­ترین قانون بعد از قانون اساسی است، اغناء کرد تا بتوان تمام دستگاه‌ها را در ذیل آن قرار داد.

اما مسئله ناراحت کننده این است که دولت و مجلس به جای انجام کار کارشناسانه و اصلاح این قانون برای رفع نیازهای جامعه و همه بخش‌های کشور رویکرد استثناءکردن را پیش گرفتند و در طول مدت اجرای آزمایشی، علاوه بر دستگاه‌های موضوع ماده ۱۱۷، بسیاری از دستگاه‌های دیگر نیز یا به طور کامل در بخش حقوق و مزایا خود را از این قانون مستثنی می‌کنند و یا امکان پرداخت‌های خارج از چهارچوب این قانون برای خود ایجاد می‌کنند، که یک نمود خارجی چنین رویکردی مسئله فیش‌های نجومی در سال ۹۵ بود. مسئله دیگر نیز چرایی تصویب قوانینی مانند بند «ح» ماده ۵۰ قانون برنامه پنجم توسعه و دیگر قوانین مشابه است، که امکان مصوبات خارج از چهارچوب این قانون را فراهم می‌کنند. موضوع بعدی دلایل مصوبات ناعادلانه مراجع تصمیم‌گیر برای افزایش پرداختی‌ها با استفاده از روزنه‌های قانونی است که در دسترس و قابل پیگیری توسط مردم و رسانه‌ها نیست.

مطلب دیگری که در این قانون وجود دارد و نیازمند اصلاح است، ابهامات این قانون از لحاظ حقوقی و ضعف تنقیح و عدم اجرای برخی بندهای آن می‌باشد،که به دلیل عدم جرم انگاری تاثیرگذار توسط قانونگذار، این بندها اجرا نمی‌شوند. برای مثال ماده ۷۴ قانون مدیریت خدمات کشوری بیان می‌کند: «به منظور هماهنگی در تعیین حقوق و مزایای کارمندان دستگاه های اجرایی، شورای حقوق و دستمزد با عضویت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزیر امور اقتصادی و دو نفر از وزرا به انتخاب هیأت وزیران و رئیس دستگاه ذی‌ربط و مجموعاً دو نفر نماینده از کمیسیون‌های اجتماعی و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی (به عنوان ناظر) تشکیل می شود، کلیه دستگاه های اجرایی اعم از اینکه مشمول مقررات این قانون باشند یا نباشند مکلفند قبل از اتخاذ تصمیم در مراجع قانونی ذی ربط برای تعیین و یا تغییر مبانی و مقررات حقوق و مزایای کارمندان خود و یا هر نوع پرداخت جدید موافقت شورای مذکور را کسب کنند. مصوبات و تصمیمات شورا پس از تأیید رئیس جمهور قابل اجرا است.»

شواهد نشان می‌دهد در طول ۱۰ سال اجرای آزمایشی، به ماده ۷۴ این قانون عمل نشده ­است. تایید این شورا تقریبا در هیچ کدام یک از مجوزهای دریافت‌شده برای افزایش حقوق و مزایا به چشم نمی‌خورد. اجرای این ماده از قانون شاید در برخی موارد می‌تواند از پرداخت‌های نامتعارف جلوگیری کند، اما باز هم با ترکیب قانونی موجود برای این شورا به علت وجود تعارض منافع بین اعضا و برخی مسائل دیگر که در ادامه به آن پرداخته شده، این ماده از قانون حتی در صورت اجرا، عملکرد بدون نقصی در پیشگیری از پرداخت‌های ناعادلانه نخواهد داشت.

 شفافیت راهبرد حل مسائل موجود

راه حلی که برای حل تمامی مشکلات اساسی این قانون و دیگر قانون‌های مشابه در آینده وجود دارد، شفافیت مراحل مختلف، یعنی جلسات بررسی و تصویب یک قانون، روند اجرا و تصمیم‌گیری‌های بعدی برای ایجاد اصلاحات در قانون است. منظور از شفافیت، شفافیت به معنای استاندارد بین‌المللی موجود، یعنی در دسترس بودن اطلاعات در قالب­های ساده برای فهم عموم مردم و هم­چنین قابلیت ماشین خوان بودن داده‌‌ها برای تحلیل­های بعدی و قرارگیری مستمر و به‌روز این اطلاعات در پایگاه‌های در نظر گرفته شده می‌باشد.

برای روشن شدن موضوع به حل برخی مشکلات قانون مدیریت خدمات کشوری با راهبرد شفافیت می پردازیم. برای مثال در بخش استثنائات ماده ۱۱۷ قانون که در قسمت‌های قبلی یادداشت به آن اشاره شد و حذف تبصره‌ای که این دستگاه‌ها را از ملزم‌بودن به فصل ۱۰ این قانون یعنی بخش حقوق و مزایا استثنا می‌کند، اگر جلسات کمیسیون‌ها و به طور خاص کمیسیونی که نمایندگان مجلس در سال ۸۶ این قانون را در آن تصویب کردند شفاف بود، با نظارت عمومی شکل گرفته یا برخی مواد این قانون تصویب نمی‌شدند و یا حداقل دلایل منطقی پشت آن در صورت وجود در دسترس بود. هم‌چنین در بخش مصوبات بعدی در راستای افزایش حقوق‌ها، اگر مذاکرات تمام جلساتی که مرجع چنین تصمیم‌گیری‌هایی بودند شفاف بود، نخبگان و افکار عمومی به همراه رسانه‌ها به آن دسته از مصوبات ناعادلانه واکنش نشان‌داده و از تصویب آن‌ها جلوگیری می‌کردند.

در بخش شورای حقوق و دستمزد نیز اگر جلسات شفاف بود، نخبگان دغدغه‌مند، ایرادات این قانون را با ارائه پیشنهادات خود برطرف می‌کردند و ضمانت اجرایی بهتری برای این ماده از قانون قرار می‌دادند. شفافیت مذاکرات جلسات این شورا نیز باید در قانون گنجانده شود، این مسئله جلوی لابی‌گری‌ها و استدلالات غیر منطقی در این شورا را، خواهد گرفت. در حین اجرای قانون نیز شفافیت حقوق و دستمزدهای دریافتی، باعث نظارت کم هزینه بر اجرای این قانون می‌شود و امکان پیشگیری از فساد و رفع مشکلات درصورت وجود را تضمین می‌کند.

برای سایر بخش‌ها نیز همانند نمونه‌های ذکر شده، شفافیت با عملکرد چشم‌گیر و با هزینه‌ای بسیار اندک برای دولت و حاکمیت، و البته با فوایدی بسیار، جلوی بسیاری از نواقص قانونی در حین تصویب و مشکلات و فسادهای بعدی در حین اجرا و اصلاحات آینده را خواهدگرفت. باشد که از این مفهوم ارزشمند و ساده یعنی شفافیت، در آینده‌ای نزدیک، در بخش‌های مختلف حاکمیتی استفاده شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۸۵۵۰۹۱۵:۳۰:۴۴ ۱۳۹۸/۲/۱۳
مدیران بانک تجارت با توجه به مشمول بودن قانوت عدم بکار گیری مدیران هنوز مناصب را ترک نکرده اند دستگاه های نظارتی نظاره گر حقوق کلان بگیر فقط نگاه کنید
ناشناس۸۸۵۸۰۸۱۹:۵۸:۱۳ ۱۳۹۸/۲/۱۳
فقط یک قلم از پاداش انها پاداشی معادل 6 ماه حقوق هر مدیر در هر سال است و تنها یک قلم از وام انها وامی از 400 تا 500 میلیون تومان با سود 2 درصد در زمانی که دلار3700 تومان بوده
ناشناس۸۸۶۲۲۰۰۸:۲۲:۴۶ ۱۳۹۸/۲/۱۴
اگر میخواهند جلوی این کار ها گرفته بشه باید هیات امناها رو کنار بگذارند خصوصا تو دانشگاهها در غیر اینصورت همه پولها صرف هزینه های غیر ضروری مدیران و پاداشهاشون میشه قوانین هیات امنا در موازات قوانین موضوعه باید باشد نه در خلاف آن اگر دیوان عدالت اداری آیین نامه های هیات امنا را مطالعه نماید قطعا رای به ابطان آنها داده خواهد شد همه آنها بصورت سلیقه ای تنظیم شده اند و فقط منافع مدیران را تامین می نمایند
ناشناس۸۸۵۵۱۶۱۵:۳۴:۰۳ ۱۳۹۸/۲/۱۳
دولت باید سامانه حقوق و مزایای مدیران رو راه اندازی نماید و در دسترس همگان قرار بدهد شفافیت بهترین راه مبارزه با فساد میباشد.
بیگی29۸۸۵۵۹۹۱۶:۳۴:۴۶ ۱۳۹۸/۲/۱۳
خدا رحمت کند این قانون را. با امّا و استثنا ها از همون اول اعدام شد.
هموطن۸۸۵۶۷۸۱۷:۴۸:۱۹ ۱۳۹۸/۲/۱۳
خدا رحم کرد که اصلا اصلاح نشد چون اصلاحات پیشنهادی به ضرر کارمندان و نفع صندوق های بازنشستگی بود و حقوق کارکنان نادیده گرفته شده بود .
ناشناس۸۸۵۶۹۴۱۸:۰۱:۵۵ ۱۳۹۸/۲/۱۳
بیایید ببینید در مراکز هیئت امنایی مثل برخی مراکز تحقیقاتی چه خبر تست و مدیران و اعضای هیئت علمی چه حقوقهای نجومی میگیرند. با این تبعیض و بی عدالتی اوضاع هرروز وخیمتر خواهد شد.
ناشناس۸۸۶۶۴۹۱۱:۰۱:۲۱ ۱۳۹۸/۲/۱۴
90 درصدشونم سهیمه ای وتوصیه ای هستند .....
ناشناس۸۸۶۰۱۲۲۳:۲۶:۳۲ ۱۳۹۸/۲/۱۳
یک سوم عمر کارمندی در آزمایش گذشت و هنوز قانون رفع اشکال و دائمی نشده و سر انجام آن نامشخص است.مجلس و دولت با بی توجه ای و وقت نگذاشتن برای مهمترین قانون کشور نشان دادند که گفتارشان شعار است و در عمل به آن ایمان ندارند.
ناشناس۸۸۶۱۷۹۰۷:۴۷:۰۲ ۱۳۹۸/۲/۱۴
خود این قانون پر از ایراد است که اصلی ترین ایراد آن پوشش ندادن همه ادارات و وزارتخانه هاست . با یک قانون اشتباه میخواهید سنجش انجام گیرد؟
ناشناس۸۸۶۲۹۸۰۹:۰۱:۲۰ ۱۳۹۸/۲/۱۴
برخی ادارات توسط قانون از ابتدا شامل نمیشدند و برخی دیگر هم با زور و رابطه از شمول خارج شدند و فقط ادرارات مستضعف ماندند که باید جورش را بکشند این هم شد عدالت
ناشناس۸۸۷۲۴۷۱۴:۰۵:۳۷ ۱۳۹۸/۲/۱۴
اگر قانونی دیدید که برای عدالت وضع شده باید تعجب کنید . مگر اهداف وضع قوانین برقراری عدالت است؟
ناشناس۸۸۷۲۴۳۱۴:۰۳:۴۴ ۱۳۹۸/۲/۱۴
جالبه نه مجلس پاسخگوی این بی عدالتیه نه دولت!!!! کی به داد کارمندان مشمول این طرح می رسه؟؟؟
ناشناس۸۸۸۱۶۹۲۲:۳۶:۳۰ ۱۳۹۸/۲/۱۴
با سلام قانون جدید مدیریت خدمات کشوری توسط دولت در اواخر سال 96 به مجلس ارسال و پس از جلسات بسیار در کمیسیون مشترک مجلس در نهایت در اسفند 97 همان قانون آزمایشی بدون هیچ گونه تغییری تصویب و دائمی شد . پس نتیجه این همه جلسات در کمیسیون مشترک مجلس در طی این مدت چی شد؟ آیا لایحه دولت که در سال 96 به مجلس داده شد به قوت خود باقی است یا خیر با توجه به اینکه "قانون دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری" در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ 26اسفند 97 مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ 1398اسفند27 از سوی رییس جمهور ابلاغ گردید. از مدیریت محترم سایت الف تقاضا می شود در این خصوص توضیح دهند .با تشکر

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 2. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 3. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 4. نفتکش نوک مدادی بزن کنار! / توییت‌های طنزآمیز کاربران ایرانی درباره توقیف نفتکش انگلیسی   

 5. ظریف: اقتصاد ما کمتر از سال قبل در رنج است/ در حال از دست دادن اعتبارم هستم

 6. جلسه محاکمه عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی برگزار شد + تصاویر

 7. تاکید ظریف و هانت بر یافتن راه حل های قانونی و پرهیز از افزایش تنش

 8. توقیف نفتکش انگلیسی نشانه اقتدار نظامی ایران است

 9. چهار کشتی ایرانی در انتظار سوخت در بنادر برزیل/ تامین سوخت یک کشتی از منابع نامعلوم

 10. حمله ناجوانمردانه ۹ نفره به یک طلبه جوان + عکس

 11. کشتی ایرانی توقیف شده در عربستان آزاد شد

 12. قیمت مسکن ۲۰ درصد کاهش می‌یابد

 13. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار امروز

 14. رسانه‌های جهان درباره توقیف نفتکش انگلیسی چه گفتند؟

 15. انگلیس کاردار ایران را احضار کرد

 16. ادعای جرمی هانت در رابطه با توقیف نفتکش انگلیسی

 17. نرخ بیکاری در استان تهران به زیر 9 درصد رسیده است

 18. مشروح جلسه بیستم دادگاه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه

 19. واکنش فرانسه به توقیف نفتکش انگلیسی

 20. عبور و مرور نفتکش‌ها در تنگه هرمز  

 21. جرمی کوربین: ترامپ مسئول تنش‌های خلیج فارس است

 22. کشتی انگلیسی آخرین بار کجا سیگنال مکانیابی فرستاد؟

 23. حامیان ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا به خیابان آمدند  

 24. درخواست سخنگوی موگرینی از ایران و انگلیس

 25. جزئیات جدیدی از توقیف نفتکش انگلیسی/ در اعمال قانون قاطعانه عمل می‌کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 2. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 3. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 4. سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

 5. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 6. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 7. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 8. دلایل توقیف نفتکش انگلیسی مشخص شد

 9. چرا ایرانیان به استانبول سفر می‌کنند

 10. تابستان به سبک دهه ۶۰  

 11. واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

 12. ماجرای استندآپ جنجالی علیرضا خمسه در کانادا

 13. نفتکش نوک مدادی بزن کنار! / توییت‌های طنزآمیز کاربران ایرانی درباره توقیف نفتکش انگلیسی   

 14. رهامی: اصلاحات «مانیفست» می خواهد/ مخالفان قانون اساسی اصلاح‌طلب نیستند

 15. وزیر خارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم از طریق دیپلماسی نفتکش‌مان را آزاد کنیم

 16. حمل و نقل دریایی انگلیس خواستار بازگشت سریع نفتکش این کشور شد

 17. عقب‌نشینی خفت‌بار سعودی‌ها

 18. انتشار فیلم رصد ناو «باکسر» توسط پهپاد نیروی هوافضای سپاه/ یک دروغ دیگر در کارنامه ترامپ  

 19. نفتکش انگلیسی وارد لنگرگاه بندرعباس شد

 20. پامپئو: ترامپ آماده دیدار با مقامات ایرانی بدون هیچگونه پیش‌شرطی است

 21. پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است

 22. ظریف: اقتصاد ما کمتر از سال قبل در رنج است/ در حال از دست دادن اعتبارم هستم

 23. استیضاح حجتی منتفی شد

 24. پست اینستاگرامی صفحه رهبر انقلاب همزمان با توقیف نفتکش انگلیسی  

 25. واکنش وزیر خارجه انگلیس به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 4. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 5. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 6. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 9. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 10. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 11. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 12. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 13. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 14. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 15. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 16. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 17. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 18. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 19. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 20. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 21. توانا بود هرکه با ما بود!

 22. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 23. بی مهری دولت به رسانه ملی

 24. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 25. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 2. قیمت مسکن ۲۰ درصد کاهش می‌یابد

 3. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار امروز

 4. نرخ بیکاری در استان تهران به زیر 9 درصد رسیده است

 5. تشکیل وزارت بازرگانی در دستور کار دولت قرار گرفت

 6. كشف 2 تن سنگ طلا در شبستر

 7. قیمت‌ها در بازار خودرو کاهش یافت

 8. وضعیت قطعات و هزینه نگهداری هوندا آکورد

 9. سوئیفت به آمریکا در ایجاد فشار بر ایران کمک کرد/پیام مثبت تصویب طرح پیام رسان جایگزین در مجلس

 10. یارانه‌های آشکار و پنهان 5 برابر درآمد نفتی در بودجه است

 11. مجلس پیگیر فساد موجود در بخش خودروسازی است؟

 12. برق چند اداره پرمصرف پایتخت قطع شد؟

 13. فضای کسب و کار از عدم ثبات در قوانین رنج می‌برد

 14. برخی خوش‌نشینان تا یک میلیارد تومان در دماوند ویلاسازی کرده بودند

 15. بنیاد مستضعفان مال‌سازی را ممنوع کرد

 16. وضعیت زرد و قرمز مصرف برق در جنوب کشور/ خاموشی در کمین است

 17. افت ۳۵۳ واحدی شاخص بورس

 18. شرط برگزاری مجامع بانک‌ها اعلام شد

 19. ریزش ۳۵۳ واحدی شاخص بورس تهران

 20. ترخیص کالا از گمرکات سرعت خواهد گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 2. پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است

 3. اسلامی: برای افرادی که بخواهند مسکن استیجاری تولید کنند، شرایط ساده‌تری فراهم می‌کنیم

 4. وزیر صنعت: اجازه نمی‌دهیم خودروسازان قطعه‌سازی کنند

 5. آیا «قیمت آب» بازهم گران می‌شود؟

 6. قیمت مسکن ۲۰ درصد کاهش می‌یابد

 7. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار امروز

 8. سیب زمینی ۱۰۰۰ تومان ارزان شد + جدول

 9. نرخ بیکاری در استان تهران به زیر 9 درصد رسیده است

 10. فروشگاه شهروند محکوم شد

 11. حفظ امنیت ۱۷ هزار نفتکش در تنگه هرمز از سوی ایران

 12. آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار  

 13. تشکیل وزارت بازرگانی در دستور کار دولت قرار گرفت

 14. كشف 2 تن سنگ طلا در شبستر

 15. قیمت‌ها در بازار خودرو کاهش یافت

 16. وضعیت قطعات و هزینه نگهداری هوندا آکورد

 17. یارانه دهک‌های پایین افزایش می‌یابد؟

 18. برخی خوش‌نشینان تا یک میلیارد تومان در دماوند ویلاسازی کرده بودند

 19. بنیاد مستضعفان مال‌سازی را ممنوع کرد

 20. وضعیت زرد و قرمز مصرف برق در جنوب کشور/ خاموشی در کمین است

 21. افت ۳۵۳ واحدی شاخص بورس

 22. شرط برگزاری مجامع بانک‌ها اعلام شد

 23. ریزش ۳۵۳ واحدی شاخص بورس تهران

 24. ترخیص کالا از گمرکات سرعت خواهد گرفت

 25. آخرین قیمت ارز مسافرتی

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 2. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 3. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 4. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 5. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 6. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 7. سه سناریو برای افزایش قیمت نان/ احتمال افزایش ۲۵درصدی

 8. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 9. پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است

 10. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 11. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 12. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 13. ۴۴ سال طول می‌کشد تا حقوق‌بگیران خانه‌دار شوند/ فرد ۲۰ساله در ۶۶سالگی صاحب خانه می‌شود!

 14. تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت

 15. آخرین وضعیت بازار ارز؛ مردم فروشنده دلارهای خانگی شدند

 16. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 17. شکست بازار مسکن در شمال پایتخت + قیمت

 18. امیر حاتمی مطرح کرد؛ آمادگی وزارت دفاع برای کمک به خودروسازی

 19. اسلامی: برای افرادی که بخواهند مسکن استیجاری تولید کنند، شرایط ساده‌تری فراهم می‌کنیم

 20. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 21. وزیر صنعت: اجازه نمی‌دهیم خودروسازان قطعه‌سازی کنند

 22. آیا «قیمت آب» بازهم گران می‌شود؟

 23. هشدار برای تهرانی‌ها/ ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و وارد نشدن به محدوده قرمز

 24. مسکن از دلار جلو زد

 25. استاندار تهران: افزایش قیمت نان یک دستور ملی است

آخرین عناوین