قانون مدیریت خدمات کشوری مهم اما بی‌اهمیت

گروه اقتصادی الف،   3980127057 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
قانون مدیریت خدمات کشوری مهم اما بی‌اهمیت

قانون مدیریت خدمات کشوری یکی از قوانین بسیار مهم در حوزه حکمرانی و تنظیم­گری حاکمیت می­باشد. متأسفانه در طول مدت اجرای آزمایشی و هم­اکنون که بحث دائمی­شدن آن مطرح است برخورد مسئولانه و کارشناسانه­ای برای حل نیاز­های کشور در مواجهه با آن صورت نگرفته­است.

در آخرین روزهای اسفند ماه سال ۹۷ خبر تصویب کلیات لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری منتشر شد.احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در مورد این مصوبه اظهار داشت[1]: ((در مصوبه امروز مجلس درباره دائمی­شدن قانون خدمات کشوری اشتباهی برداشت شد و برخی فکر می‌کنند لایحه دولت دائمی شده است)). وی افزود: ((در حقیقت آن قانون آزمایشی که در سال 86 تصویب شده بود و 11 سال در حالت آزمایشی اجرا می‌شد همان قانون با آن الحاقات و اصلاحاتی که در سالیان گذشته، مجلس اصلاح کرده­بود دائمی شد.)) امیرآبادی درادامه عنوان کرد:(( یعنی لایحه‌ای که دولت ارائه کرده بود تصویب نشد بلکه لایحه دولت قرار است بعد از عید بررسی و مواد آن در کمیسیون مشترک بحث شود.))

قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/1386 در کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه مدیریت خدمات کشوری بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی می­باشد، که اجرای آزمایشی آن به مدت ۵ سال در مجلس تصویب می شود و به تایید شورای نگهبان می­رسد.

اجرای آزمایشی بدون دستاورد

فلسفه اجرای آزمایشی یک قانون بررسی مشکلات و نواقص یک قانون برای اصلاح آن و جمع‌بندی نهایی برای دائمی­شدن می­باشد. اما بررسی مصوبات و اصلاحات بعدی این قانون با محوریت فصل 10 این قانون یعنی بخش حقوق و مزایا نشان می­دهد توجه خاصی به مرتفع­کردن مشکلات اساسی این قانون در این یازده سال نشده است، اکثر مصوبات و تغییرات حول این قانون در راستای گرفتن امتیازات بیشتر و همچنین مستثنی شدن از این قانون برای داشتن آزادی عمل بیشتر ‌می­باشد. این رویکرد نه تنها باعث بهبود قانون مدیریت خدمات کشوری نشده­است بلکه مشکلات آن را به عنوان یک قانون مبنایی و جامع برای کل نهادهای حاکمیتی، بیشتر کرده­است.

مجلس نیز در این زمینه کوتاهی کرده­است و پس از اتمام اولین مهلت اجرای آزمایشی این قانون که به مدت پنج سال بوده است به جای بررسی تخصصی مشکلات این قانون و رفع آن­ها مهلت اجرای آزمایشی آن را برای یک سال دیگر در تاریخ 19/07/1391 تا 08/07/1392تمدید می‌کند. پس از اتمام مهلت تمدیدی، دوباره در تاریخ 14/08/1392 این عمل تکرار می­شود واین قانون تا پایان سال93 تمدید می­شود. داستان تمدید سالانه مهلت اجرای آزمایشی این قانون تا سال 95 ادامه پیدا می­کند! سپس بعد از یک سال بی قانونی دولت لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری را در 27/10/1396 تقدیم مجلس می­کند. که نهایتا در 26 اسفند 97 کلیات این لایحه تصویب می­شود ولی هنوز پرونده آن باز است. طبیعتا این گونه تمدیدها بدون بررسی جامع بازخوردهای اجرای این قانون، استثنائات ایجاد شده و مشکلات آن، باعث افزون شدن بار نواقص این قانون می‌شود.

دولت نیز در این مدت به عنوان مجری این قانون وظیفه خود را به درستی در راستای بهبود و اصلاح این قانون انجام نداده­است، به گونه­ای که مجلس در بخش بیان مستندات و دلایل مغایرت ذیل لایحه اصلاح و دائمی­شدن قانون مدیریت خدمات کشوری دولت بیان می­کند[2]:(( با گذشت قریب به ده سال از اجرای آزمایشی قانون مدیریت خدمات کشوری مقدمه لایحه هیچ­گونه دلیلی برای توجیه تقدیم آن ارائه نمی‌دهد. ضرورت دارد پس از پایان مدت اجرای آزمایشی این گونه قوانین مستند به آمار و دلایل متقن دائمی شدن آن توجیه گردد. به هرحال مقدمه لایحه بسیار مبهم و بدون توجیه لازم در مغایرت با ماده ۱۳۱ آیین نامه داخلی می باشد.))

اولین خشت کج در بخش حقوق ومزایا

 قانون مدیریت خدمات کشوری از همان ابتدا تصویب در سال ۸۶، در ماده ۱۱۷ خود برخی از دستگاه ها را از شمول این قانون مستثنی کرده­بود. بر اساس این ماده از قانون کلیه دستگاه­های اجرایی به استثنای نهادها، مؤسسات و تشکیلات و سازمان­هایی که زیرنظر مستقیم مقام معظم رهبری اداره می شوند، وزارت اطلاعات، نهادهای عمومی غیردولتی، اعضای هیأت علمی و قضات، هیأت های مستشاری دیوان محاسبات، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری مشمول مقررات این قانون می­شوند و در خصوص نیروهای نظامی و انتظامی مطابق نظر مقام معظم رهبری عمل می­شود.

این موضوع باعث پرداخت­های غیرمتعارف در برخی از قسمت‌های این دستگاه­ها شده­است. بسیاری از دستگاه­های مشمول این قانون نیز برای داشتن آزادی عمل بیشتر در رقم­های پرداختی خود در طول این مدت، یا خود را بر اساس مصوباتی از ذیل شمول این قانون خارج کرده­اند یا به طریقی خود را به عنوان نهاد عمومی غیردولتی معرفی کردند ویا با استفاده از قوانین دیگر و مصوبات مجلس و سایر مراجع تصمیم‌گیری مجوز پرداخت­های خارج از چهارچوب این قانون را در طول مدت اجرای آزمایشی آن دریافت کردند. این موضوع نشان از ضعف شدید این قانون و جامع و مانع نبودن آن در بخش حقوق و مزایا دارد.

برای مثال بند ((ح)) ماده ۵۰ قانون برنامه پنجم توسعه بیان می­کند: ((هرگونه پرداخت خارج از مقررات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری ممنوع است مگر در مورد فوق العاده­های خاص شرکت­های دولتی و بانک‌ها و بیمه‌های مشمول ماده ۴ و قسمت اخیر ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری که طبق دستورالعمل مصوب کارگروهی مرکب از معاونت، معاونت توسعه مدیریت و سرمایه­ انسانی رئیس­جمهور و بالاترین مقام دستگاه متقاضی اقدام می‌شود.)) که همین موضوع باعث بسیاری از مصوبات دولت و افزایش­های نامتعارف در حقوق برخی مدیران شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و بیمه‌ها شده­است.

موارد دیگر نیز مانند ماده ۷۸ قانون مدیریت خدمات کشوری که تعریف مبهمی از کمک های رفاهی ارائه نموده و امکان تفاسیر مختلف اجرایی را فراهم نموده است. وجوه پرداختی موضوع ماده ۲۱۷ قانون مالیات­های مستقیم، تبصره ماده ۳۹ قانون مالیات بر ارزش­افزوده، ماده ۱۶۰ قانون امور گمرکی یا برخی مجوزهای قانونی دیگر در زمینه اختیار شیوه هزینه کرد بخشی از درآمدهای عمومی به دستگاه‌های اجرایی مامور وصول این درآمدها، پرداخت پاداش موضوع ماده ۲۰ قانون مدیریت خدمات کشوری، اعتبارات برنامه خدمات رفاهی موضوع ماده ۴۰ قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۱۳۸۴ و اعتبارات خارج از شمول موضوع قانون نحوه هزینه کردن اعتباراتی که به موجب قانون از رعایت قانون محاسبات عمومی و سایر مقررات عمومی دولت مستثنی هستند مصوب ۱۳۶۴، امکان پرداخت­های غیرمتعارف در دستگاه‌های اجرایی را فراهم کرده­است.

آن چه باید کرد

دو پارامتر اصلی برای قوانین کلانی مانند قانون مدیریت خدمات کشوری جامع بودن و مانع بودن این گونه قوانین است. یکی از مهم­ترین مشکلات قانون مدیریت خدمات کشوری با تمرکز بر روی فصل دهم این قانون یعنی بخش حقوق و مزایا عدم یکپارچگی و فصل الخطاب نبودن این قانون است. به این معنا که همان‌طور که در طول مدت اجرای آزمایشی این قانون مشاهده شد بسیاری از مواد این قانون به راحتی با استفاده از دیگر قوانین یا ایجاد یک مصوبه جدید وجاهت خود را از دست می­دهد و آزادی عمل برای دستگاه­ها، برای عمل­کردن خارج از چهارچوب این قانون ایجاد می‌شود.

راه حل این مشکل، لغو تمام قوانین دیگری است که در موضوعات قانون مدیریت خدمات کشوری اظهارنظر کرده‌اند و در صورت نیاز به آن­ها این قوانین باید لغو و در قالب موادی به قانون مدیریت خدمات کشوری اضافه شوند تا این قانون به جامعیت برسد. همچنین هرگونه مصوبه بعدی نیز در موضوعات این قانون در خارج از محدوده­ی همین قانون ممنوع شود تا بحث مانع بودن قانون نیز محقق شود. با توجه به این­که هر قانونی با گذشت زمان ممکن است نیاز به اصلاحات و تغییرات پیدا کند، این اصلاحات باید حتما در قالب اصلاح همین قانون صورت پذیرد و در ذیل همین قانون قرار گیرد و مصوبات موازی با این قانون و مراجع تصمیم­گیر در مورد این قانون باید به طریقی محدود شوند و مشروط شود هر مصوبه در مورد این قانون نهایتاً به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد تا از وجاهت قانونی برخوردار شود. در بخش مواد این قانون نیز باید اصلاحاتی صورت گیرد و نقاط ضعف قانونی که امکان پرداخت­های غیر­متعارف ایجاد می­کند پوشش داده­شود.

استفاده از نظارت عمومی و شفاف کردن مذاکرات کمیسیون­ها، شورا­ها و هیأت­های تصمیم­گیری در مورد چنین قوانینی و ایجاد امکان مشارکت عمومی در تصویب قوانین، بسیاری از مشکلات در این زمینه را بدون نیاز به هزینه یا سازوکار خاصی مرتفع می‌کند. اما متاسفانه برخلاف تجربیات موفق بسیاری از کشورها در این زمینه این امکان هنوز در کشور ما وجود ندارد.

منابع:
[1] https://www.farsnews.com/news/13971226000705/
[2] http://rc.majlis.ir/fa/legal_draft/show/1045263

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علی۸۵۹۰۰۸۰۹:۲۸:۳۸ ۱۳۹۸/۱/۲۷
قانونی را که ۱۱ سال آزمایشی اجرا شده و هنوز اشکال دارد باید فراموش کرد.
دلال رانتخوار۸۵۹۰۰۹۰۹:۲۸:۴۸ ۱۳۹۸/۱/۲۷
قانون مدیریت منم ، سوال موالی بود در خدمتیم !!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
بیگی29۸۵۹۰۵۰۰۹:۵۲:۳۵ ۱۳۹۸/۱/۲۷
قانون خوبی بود اما با استثنا کردن بسیاری از سازمان ها که سرمایه کشور دست آنهاست مانند مس،فولاد و غیره خیلی زود دفن شد.یک کارمند ساده اینها بیش از یا چند برابر یک مهندس یا بالاتر تحت استخدام کشوری دریافتی دارد.
علی 671۸۵۹۱۱۱۱۰:۴۷:۱۵ ۱۳۹۸/۱/۲۷
همه ی شرایط وجود دارد اما چون اندکی به نفع حقوق بگیر های ضعیف است و به ضرر ذخیره های انقلاب که حقوق های کلان می گیرند .بهانه تراشی می کنند که اجرا نشود
ناشناس۸۵۹۱۹۷۱۱:۳۵:۵۸ ۱۳۹۸/۱/۲۷
قانون بی عدالتی و جفا و ظلم به قشر معلم و کارکنان دانشگاه های دولتی
مجدابادی۸۵۹۲۲۸۱۱:۴۴:۳۱ ۱۳۹۸/۱/۲۷
این قانون که بسیاری را خود مستثنی کرده و بسیاری دیگر خود آنرا دور زده اند و فقط مانده اند کارمندان دست و پا بسته ادارات که با جور این قوانین مجبورند بسازند و قانونگذاران هم چون خودشان مستثنی شده اند به فکر اصلاح نیستند

پربحث‌های امروز

 1. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 2. عراق و انگلیس تفاهم‌نامه همکاری نظامی امضا کردند

 3. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 4. قاضی پور: حذف چهار صفر از پول ملی مُسکن موقتی است

 5. شواهد علمی از تأثیر داروی ایرانی بر کاهش بیماریهای قلبی ارائه شد

 6. عقب نشینی آمریکا: ایران ان.پی.تی را نقض نکرده است

 7. رفتار غیرعادی نخست وزیر انگلیس؛ پای جانسون روی میز ماکرون+عکس  

 8. واژگونی اتوبوس 13 مصدوم برجا گذاشت

 9. عضو کمیسیون صنایع: واگذاری سهام خودرویی دولت کلاهبرداری است

 10. انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به رفتار غیر متعارف جانسون در دیدار با مکرون

 11. مجوز تاسیس داروخانه به دیپلمه‌ها و بالاتر به شرطِ...

 12. داغی که ژاپن بر دل ایران گذاشت

 13. وجود ۱۲۰ گسل فعال در ایران

 14. جمالی: توقیف نفتکش به درخواست آمریکا بود/ ایران برنده فضای دیپلماسی شد

 15. شریعتمداری: نظام سلطه از تکثیر ما هراس دارد

 16. پنجعلی: پرسپولیس می تواند برای چهارمین بار هم قهرمان شود

 17. اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری در دستور کار/ پرداخت ۶۷ درصد حقوق فرد بیکار از محل بیمه بیکاری

 18. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 19. رویوران: امارات و عربستان بر سر یمن تبانی کردند/ تقسیم یمن خطرناک است

 20. حذف چهار صفر از پول کشور ربطی به تورم ندارد

 21. چند هزار پزشک در ایران طبابت می کنند؟

 22. گروه های مافیایی پشت پرده مدیریت کودکان کار و خیابانی

 23. دریافت شهریه با ترفندی بنام «مدرسه الکترونیکی»

 24. آتش سوزی در جنگل‌های ارسباران  

 25. آمریکا: هدف از تحریم‌ها آوردن ایران به میز مذاکره است

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 3. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 4. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 5. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 6. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 11. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 12. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 13. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 14. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 15. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 16. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 17. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 18. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 19. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 20. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 21. تست سامانه باور ۳۷۳   

 22. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 23. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 24. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

 25. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 18. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 19. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 20. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 21. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 22. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 23. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 24. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 25. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

پربحث‌های دیروز

 1. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 2. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 3. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 4. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 5. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 6. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 7. جهانگیری: طرح آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ایران ناکام ماند

 8. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

 9. سجیل ایرانی، هفت دقیقه تا اسرائیل

 10. روحانی: آمریکا به‌خیال تحت فشار قرار دادن ایران همه ننگ‌ها را به‌جان خرید

 11. برایان هوک علیه تاریخ

 12. ظریف: امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکانپذیر نیست

 13. تایید بازداشت دو نماینده مجلس

 14. وزیر اطلاعات: اسرائیل، امروز توان مقابله با ایران را ندارد

 15. کدخدایی: مذاکرات شورای نگهبان چند سال است منتشر می‌شود

 16. انتقاد «تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم» از نامه آملی لاریجانی به آیت‌الله یزدی

 17. یاسر جبرائیلی در پاسخ به محسن هاشمی :سکوت خبرگان نمی‌تواند دلیلی علمی بر صحت خاطرات مرحوم هاشمی باشد

 18. سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان: قانون درباره ادامه کار نمایندگان متخلّف سکوت کرده است

 19. سردار سلامی: حضور بیگانگان در خلیج فارس را نافی امنیت می‌دانیم

 20. جهانگیری: دولت راهبرد مقاومت را کاملا فعالانه دنبال می‌کند

 21. سنگین‌ترین وثیقه‌ها برای چه کسانی تعیین شد؟

 22. فرمانده سپاه پاسداران: جنگ اقتصادی جزو لاینفک سیاست‌های امروز دشمنان ما است

 23. توصیه‌های رهبر انقلاب به دولت در ۸ دیدار چه بود؟

 24. اثربخشی موشک‌ها برای غلبه بر سامانه‌های پدافندی

 25. روايت يک شاهد عيني از روز ترور لاجوردي

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 6. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 7. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 8. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 9. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 10. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 11. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 12. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 13. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 14. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 15. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 16. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 17. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 18. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 19. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 20. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 21. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 22. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 23. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 24. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 25. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

آخرین عناوین