کودک همسری آری یا خیر؟

سجاد خادم، گروه تعاملی الف،   3971213067 ۴۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
کودک همسری آری یا خیر؟

عادت کرده‌ایم در موضوعات مختلف اجتماعی و سیاسی و فرهنگی بیفتیم در دوگانه‌های پوچ و بی خاصیت. بحث های عامیانه و کوچه بازاری که هیچ، حتی بحث‌های نخبگانی‌ و نقد و نفی‌های رجال سیاسی‌مان نیز، بر مدار منطق نمی‌چرخد و اغلب بوی کل‌کل‌های غیر منطقی به خود می گیرد. در اغلب موارد آنقدر در آتش دوگانه‌های کاذب دمیده می‌شود که حاشیه جای متن را می‌گیرد. موضوع آنقدر سمت و سوی سیاسی و احساسی پیدا می کند که افکار عمومی بجای مطالبه‌ی موضوعات اصلی می‌روند سراغ موضعات ما قبل فرعی. نتیجه این جدال بی خاصیت هم معلوم است. همین وضعیت فعلی که در آن تنفس میکنیم.

مباحث شکل گرفته پیرامون قانون مبارزه با ازدواج کودکان نیز از این قاعده‌ی تلخ مستثنی نیست. موافقان طرح ضمن آنکه، وضع قانون منع ازدواج کودکان را گامی مثبت برای جلوگری از ناهنجاری های اجتماعی از جمله فروش کودکان به افراد صاحب ثروت و مسن میدانند، منقدان را، موافقِ کودک آزاری و کودک همسری معرفی می‌کنند. مخالفان نیز بدون آنکه به ابعاد صحیح طرح توجه کنند، این امر را صرفا اجرای بی چون چرای کنوانسیون های بین المللی و ابزاری برای نفی ازدواج به هنگام برای نوجوانهای آماده ازدواج میدانند. آمارها نشان میدهد ازدواج دختران حدود 13 ساله در 9 ماهه اول سال 97 حدودا 2 درصد از کل ازدواج هاست و در این آمار عارضه کودک همسری (به معنی ازدواج دخترانی که بلوغ عقلی نرسیده اند و یا دخترانی که به زور به عقد مردان بزرگسال در می‌آیند) سهم بسیار ناچیزی دارد. هرچند این آمارهای ناچیز هم باید مورد توجه قرار بگیرد و برای آن علاجی اندیشیده شود اما نباید به بهانه پرداختن آن، از بحران‌هایی به مراتب خطرناک تر و بزرگتر مانند بالارفتن میانگین سن ازدواج غفلت کنیم! نباید در مورد چالش‌های ازدواج در کشور اولویت ها را رها کنیم و اجازه بدهیم عده ای کم کاری شان در مورد تسهیل شرایط ازدواج را پشت مباحث زردی مثل کودک همسری پنهان کنند. رسانه‌های مستقل و فعالان اجتماعی که می‌توانند مطالبات افکار عمومی را شکل بدهند نباید درگیر نفی و کودک همسری شده و از سونامی وحشتناک دیرهمسری غفلت کنند.

برای حل معضل کودک همسری ما بیش از آنکه به یک قانون نیاز داشته باشیم به یک گفتمان منطقی و واقع بینانه نیاز داریم که هم از موافقان طرح سوال کند برای آن دختر و پسری که به بلوغ عقلی رسیده اند و می‌خواهند باهم ازدواج کنند چه راهکاری دارند؟ و هم از مخالفان سوال کند آیا می شود به ازدواج‌های اجباری و تلخ (ولو با جامعه آماری ناچیز) بی توجهی کرد؟! خروجی این حرکت همدلانه و منطقی می‌تواند منجر به تصویب قوانین و آئین نامه هایی شود که از تکرار اتفاقات تلخی مثل فروش دختران جلوگیری کند.

پی‌نوشت؛ حضرات درگیر با طرح کودک همسری، اگر واقعا درد چگونگی ازدواج فرزندان این خاک را دارید، اگر در پیگیری این طرح ها منافع سیاسی‌تان را دنبال نمی‌کنید، به آمار وحشتناک و نسل‌سوز بالا رفتن سن ازدواج بپردازید. که این بحران اگر درمان نشود فاجعه به بار خواهد آورد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۰۴۸۱۸۱۰:۴۶:۲۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
به نظر نویسنده محترم بهتر نیست کلا قوانین ازدواج مورد تجدید نظر واقع بشه؟؟
ناشناس۸۰۴۹۸۸۱۱:۵۳:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
مثلا کدومش؟
ناشناس۸۰۵۱۵۹۱۳:۲۳:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
سن ازدواج باید بالای 15 سال با رضایت خود دختر باشه نه پدر .
مهدی۸۰۵۲۸۱۱۴:۱۹:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
اسلام اگه می گوید که ازدواج دختر باکره به اذن پدر نیاز داره خیر و صلاح و مصلحت دخترخانم را مدنظر قرار داده از اون طرف هم عقد ازدواج بدون رضایت دختر خانوم صحیح نیست باور کنیم که هر جا که دینداری و دیانت را رعایت نکنیم ضرر می کنیم صد درصد
ناشناس۸۰۵۹۰۳۲۰:۵۱:۱۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
آره خصوصا کسی که پدرش باهاش دشمنی میکنه یا دخترش رو اسیری گرفته
ناشناس۸۰۹۵۶۵۰۰:۳۱:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱۶
برای این هم راه حل دینی و قانونی داریم اگر چنین چیزی معلوم شود حاکم شرع میتواند شرط اجازه پدر را بردارد
میلاد حمیدی۸۰۵۲۹۹۱۴:۳۰:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
باید حداقل سن ازدواج به 9 سال قمری (طبق شرع) با شرط رسیدن به بلوغ جسمی مورد توجه قرار بگیره و برای جلوگیری از اجبار یا فروش باید در قانون اجبار به ازدواج مجازات کیفری داشته باشه تا کسی نتونه بدون رضایت هیچ کدام از طرفین کسی رو به عقد کسی در بیاره. اینطوری دیگه تمایل به ازدواج یا عدم ازدواج دست خود فرد هست. برای این مورد بهتره برای سن های زیر 13 سال نیاز به رای دادگاه وجود داشته باشه و قاضی از رضایت زن و مرد اطمینان حاصل کند. به هیچ وجه محروم کردن حق ازدواج برای هیچ کسی صحیح نیست. زیرا ممکنه خانمی دوازده سالش باشه و به بلوغ لازم رسیده باشه و بخواد که ازدواج کنه و محروم کردنش از ازدواج و زدن همه به یک چوب درست نیست. بعلاوه باید از تبلیغات فمینیستی و مخرب هم جلوگیری بشه که ازدواج دختر ها رو در سن های کم مورد تمسخر و تحقیر قرار میده. به جرات میگم اگر تحقیر و عدم تحمیل عقاید نباشه خیلی از دخترها زیر 18 سال ازدواج خواهند کرد.
ناشناس۸۰۵۷۶۴۱۸:۵۸:۵۶ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
خسته نباشید واقعا، شما از دختر و فرزندان خودتون شروع کنید!
میلاد حمیدی۸۰۶۴۲۴۱۰:۱۸:۴۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
همچنین نوشته شروع کنید و علامت تعجب گذاشته انگار حالا چی هست. من نباید شروع کنم خودش اگر بخواد باید بتونه مطرح کنه و وقتی خودش بخواد و مادرش باهاش خوب صحبت کنه و به این نتیجه برسه که نیاز به ازدواج داره مخالفتی نمی کنم فقط باید راجع ب سلامت و خانواده طرف اطمینان حاصل بشه. بعلاوه من اصلا نظرم این نیست که حتما دختر در سن خیلی پایینی ازدواج کنه بلکه مخالفت من با اعمال محدودیت و فضولی بیش از حد قانون در زندگی شخصی افراد هست. چون فکر کنم حداقل ازدواج کردن خیلی شخصی تر از مساله حجاب باشه! همه اونایی که مخالف محدودیت حجاب که جنبه عمومی داره هستن در عین حال طرفدار محدودیت ازدواج هستن! و این هست که علامت تعجب نیاز داره! خدا وعده داده دشمنانش شکست میخورن
ناشناس۸۰۵۴۳۰۱۵:۴۲:۱۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
دارید میگید سن بالای 15 ولی با اجازه دختر.شما دارید اجازه میدید بالای 15 سال ازدواج کنه و برای یکی دیگه اجازه صادر میکنید از ی طرف اجازه پدر رو بد میدونید!
ناشناس۸۰۴۸۲۷۱۰:۵۰:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
تنها موضوعی که اصلا بهش فکر نشده اینه که کل دنیا دارن تلاش می کنند که با روش های علمی تر نسلهای بعدی را توانمند تر و مسئول تر و قوی تر پرورش بدن و با برنامه ریزی علمی در روشهای تغذیه ای و ورزشی ژن کوتاه قد و ضعیف احوال خود را تغییر بدن -مثل ژاپن ولی ما با این همه کودک کار ترک تحصیل کرده و مدارس کپری و غیر استاندارد بحث ....کودک همسری را در جامعه باز می کنیم و در موردش با جدیت بحث و قلم فرسایی می کنیم اصلا معلوم هست ما برای نسل های بعد چه برنامه ای داریم ؟؟ رسیدن به کشورهای پیشرفته و توسعه یافته یا برگشتن به ... عربستان ؟؟
ناشناس۸۰۸۴۲۸۱۳:۱۷:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
در خود ژاپن هم قانونی وضع کردند که فقط 30 درصد دانشگاه ها برای دختران باشد و باقی پسران . چون جمعیتشان در حال کم شدن است و دختران هم هر چقدر درس بخوانند میلشان به ازدواج و فرزند آوری کمتر می شود
ناشناس۸۰۴۸۳۱۱۰:۵۳:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
والا ما که می بینیم کودک سالاری است و آنها برای ما قوانین وضع میکنند. بچه داره سی سالش میشه میگم بابا کی می خواهی ازدواج کنی؟ میگه تو هم طرفدار کودک همسری شده ای؟
ناشناس۸۰۴۸۵۲۱۱:۰۰:۱۲ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
خیر. خواهران من در روستا در سنین پایین ازدواج کردند. در سنین پایین چندین بچه آوردند و الآن در سن 50 تا 60 سالگی پیر و فرتوت شده اند. شوهرانشان گر چه انسان های خوبی بودند از دنیا رفته اند. الآن در این سن بیوه هستند و سال ها باید تنها زندگی کنند.
ناشناس۸۰۶۸۴۵۱۳:۱۷:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
چه ربطی داشت؟!!!
احمد۸۰۷۱۸۴۱۵:۳۲:۲۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
اگر خواهران شما در سن 30 سالگی ازدواج می کردن شوهرانشان زنده می ماندند این چه استدلالی هستش. یا از این طرف تنها باشن یا از آن طرف. حرف اصلی این است با کفو و همتای خود ازدواج کنن و تفاوت سنی زیاد نداشته باشن
ناشناس۸۰۴۸۶۴۱۱:۰۳:۴۲ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
توجیهات برای ستم در حق کودکان دختر
ناشناس۸۰۴۹۳۱۱۱:۲۹:۵۶ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
همونقدر که ازدواج دختر 9 ساله بده مجرد موندن دختر 29 ساله هم وحشتناکه!دختر باید مابین 23 تا 27 سال به سر و سامان برسه
ناشناس۸۰۵۲۵۱۱۴:۰۴:۰۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
تو اون سن لازم نیست کسی براش تصمیم بگیره ولی باید از کودک 10 ساله حمایت قانونی بشه
ناشناس۸۱۳۷۳۰۱۶:۲۴:۳۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
از کودک باید حمایت بشه.اونهم دختری کم سن که حمایت خانواده اغلب بی صلاحیتش را ندارد.برای ۱۸ سال به بالا بایدی وجود ندارد.هرکس تصمیم زندگی خودش با خودش هست
شرع۸۰۴۹۳۹۱۱:۳۳:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
ما مسلمان هستیم یا نه ؟ اگر مسلمان نیستیم که هیچ ولی اگر ادعای مسلمانی میکنیم مگر سنت حضرت پیامبر نشانگر راه و روش درست زندگی اسلامی نیست ؟ بنا بر احادیث ایشان عایشه را در صغر سن به ازدواج خودشان در آوردند . ویا مگر حضرت فاطمه در 18 سالگی فوت ننموده اند . پس پاسخ مسئله روشن است که شرعا میتوان با بچه هم ازدواج کرد ولی اگر پاسخ عرف و عقل را میخواهید ، شاید آن چیز دیگری باشد .
رضامیرزایی۸۰۵۲۹۱۱۴:۲۵:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
چطور شما موقع منافع شخصی سراغ سنت را گرفتید؟ بجای سفر با شتر سوار هواپیما می شوم پس مسلمان نیستم؟سوره نساء، آیه 19 و سوره بقره، آیه 232 خداوند رضایت زن را ملاک قراداده است.رضایت زمانی معنا می دهد که به سن عقلی رسیده باشد والا کودک را با شکلات می تواند گول دهد.پس ازدوج کودک خیر ازدواج دیر هنگام خیر.
ناشناس۸۰۵۵۹۶۱۶:۵۷:۵۲ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
من خودم مخالف ازدواج بچه ها هستم ولی مخالف بودن من مهم نیست شرع اسلام موافق است . ضمنا پاسخ شما خیلی بی ربط بود . شتر و هواپیما و مترو و... چه ربطی به ازدواج داره ؟ ازدواج آن زمان هم بوده حالا هم هست .غرایز انسانی و عواطف و غیره از هزار سال به این طرف فرقی نکرده است.
ناشناس۸۰۷۴۸۳۱۸:۰۹:۵۶ ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
اسلام به ظواهر زندگی تاکید ندارد معنا ومفهوم اسلام تحجر نیست.
ناشناس۸۰۵۴۹۱۱۶:۰۷:۴۹ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
پس اگر خاستگار برای خواهر و بچه 9 ساله شما بیاد و مناسب بود مخالفت نکن که با حکم خدا در نیوفتی
ناشناس۸۰۴۹۶۳۱۱:۴۴:۳۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
از نظر شرعی و سنت ازدواج دختر 9 سال کامل بلامانع است و این نوع برخورد شما دشمنی با خدا و دین مبین اسلام است. شما حق ندارید در امور مسلم شرعی و دینی اظهار نظر کنید.
یک ایرانی۸۰۵۳۰۶۱۴:۳۳:۵۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
برای ازدواج دختر سنی در قران بیان نشده سن 9 سال قمری برای تکالیف شرعی هستش شما راحت باشه خواستی میتونی نوزاد عقد کنی با اجازه پدرش
ناشناس۸۰۵۴۸۹۱۶:۰۶:۵۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
پس مشکلی نداری کسی بیاد خواهر و دختر بچه 9 ساله خودتونو بگیره هان؟
امین۸۰۵۰۰۷۱۲:۰۵:۵۵ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
آقایانی که موافقا از خودشان و فرزندشان شروع کنند.
محمد۸۰۵۰۳۶۱۲:۲۰:۲۷ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
خیر
آزاد۸۰۵۱۵۶۱۳:۲۲:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
آنچه ما در جامعه میبینیم بیشتر پیرزن همسری است
ناشناس۸۰۵۳۷۴۱۵:۱۴:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
بی ادب
عاطفه۸۰۵۲۲۹۱۳:۵۳:۱۴ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
به نظر می رسد پرداختن به این موضوع در شرایط فعلی بیشتر شبیه فکاهه باشد! لطفا فکری به حال سن بالای ازدواج و موانع آن باشید. عرف و شرع هم تکلیف ازدواج زودهنگام کودکان را روشن کرده است. دختری که به سن بلوغ برسد (جسمی، روانی و عاطفی) امکان ازدواج دارد و همه می دانیم که دختران اگر چه در سن 9 سالگی به تکیلف می رسند اما بلوغ حتی جسمی آنان در 9 سالگی اتفاق نمی افتد. ضمن آن که عرف نیز در این بین مهم است.
ناشناس۸۰۵۳۷۳۱۵:۱۳:۵۶ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
خجالت بکشید. گناه همان دخترکانی که بزور شوهر داده شده اند گریبانتان را میگیرد
ناشناس۸۰۵۹۷۰۲۲:۰۹:۲۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
کسی باید خجالت بکشد که در زیر لوای نظام اسلامی راحت و در امنیت زندگی میکند ولی مسلمات دین مبین اسلام و مذهب نورانی مترقی شیعه را مذمت و با آن مخالفت میکند. اگر کسی نمیخواهد اصول و فروع مذهب مقدس مترقی شیعه را بپذیرد باید به ممالک کفر و الحاد مهاجرت کند.
من۸۰۵۶۱۹۱۷:۱۲:۲۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
دخترانیکه درهفده هجده سالگی هم ازدواج کرده‌اند الان افسوس میخورند واز پدرومادرشان شاکی اند که چرا اجازه دادند دربچگی ووقتیکه دست چپ وراست شان را نمیشناختندازدواج کنند. همه وقتی بزرگتر میشیم میفهمیم توی اون سن چقدرخام بودیم. چطور بکمتر ازاون سن اونم ازدواج حتی بامیل شخص میتونیم امیدوار باشیم؟ طلاق هم نباشه سوختن وساختنه ویا خیانت وشوهرکشی که توی جامعه ماتعدادشون کم نیست وهمه میگیم باید اعدام بشه. خیلی راحت. ومیشه همین جامعه‌ای که الان توشیم.
مجید۸۰۶۴۱۶۱۰:۱۲:۵۲ ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
اون دخترانی هم که سنهای 30و 40 سالگی ازدواج میکنن و یا به علت پیر شدن دیگه امکان ازدواج ندارن به پدر و مادرانشان که اکثرا فوت کرده اند لعنت میفرستند که آنموقع که من بچه بودم و نمیفهمیدم و با ازدواج مخالفت میکرد چرا به من اجبار نکردند که ازدواج کن به صلاحته و به اختیار خودم گذاشتند .
ناشناس۸۰۵۷۲۶۱۸:۲۶:۰۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
به دخترای خودتون هم تو این سن اجازه ازدواج میدین؟سن ازدواج باید بالای ۱۸سال باشه اگر میل به ازدواج کم شده بخاطر شرایط بد اقتصادیه پایین آوردن سن ازدواج مشکل رو حل نمیکنه
ناشناس۸۰۵۹۷۵۲۲:۱۷:۲۹ ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
کلا با این قوانینی که هست امکان ازدواج از خیلی از جوانان با سن بالا هم گرفته شده. واقعا من که نمی بخشم مسئولان رو.
ناشناس۸۰۶۶۱۲۱۱:۴۵:۲۱ ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
عجب منطق عجیب و نادرستی پشت این جمله است :;آمار وحشتناک و نسل‌سوز بالا رفتن سن ازدواج بپردازید ! آیا واقعا درک این مطلب این قدر سخت است که قانونی که برای حمایت از کودکان است را ربط بدهید به بالارفتن سن ازدواج که اساس موضوع دیگری است؟
ناشناس۸۰۷۷۰۴۲۱:۴۲:۱۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
چرا ازدواج در سن پایین را تقبیح میکنید؟ آیا دوست دارید دخترانتان با پسران نامحرم اولین تجربه جنسی را داشته باشند و به انواع مواد و بیمارها آلوده شوند یا آنقدر در خانه تان بمانند که با سختگیری از ازدواج بترسند و فرار کنند و از زندگی بی بهره بمانند؟ دختر ۹ سال بچه نیست و هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی بالغ است. چرا چشمانتان را بر روی حق میبندید؟ افلا تعقلون؟
ناشناس۸۰۸۴۱۱۱۳:۱۳:۰۹ ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
بجای اینهمه پرداختن به ازدواج کودکان که چندان رواج ندارد کمی هم فکر ازدواج دخترها و پسرهای پیر و ترشیده باشید که هزار مفسده به دنبال دارد .
ناشناس۸۱۴۳۱۰۲۳:۴۸:۳۰ ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
.. کودک همسری یک جنایت و ظلم نابخشودنی است و توجیه آن به مراتب بدتر ...است. این آقا هرگز راضی نمی شود دختر ۹ ساله کلاس سوم ابتدایی اش برود شوهر کند ولی...

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 2. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 3. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 4. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 5. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 6. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 7. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 8. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 9. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 10. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

 11. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

 12. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 13. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

 14. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

 15. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

 16. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 17. یک طرح جدید برای واریز یارانه ۴۰ لیتری بنزین

 18. دوربین مخفی از استخدام کادر درمان

 19. متهم ۳ میلیاردی هنگام ورود به کشور دستگیر شد

 20. پیشکسوت کشتی ایران درگذشت

 21. جهانگیری: اجازه بی‌حرمتی به فعالان اقتصادی را ندهیم

 22. رئیس سازمان سنجش: حذف کنکور فعلاً اجرایی نیست‌/ کنکور یک موضوع جذاب سیاسی شده است

 23. دریادار سیاری: وحدت و مودت میان ارتش و سپاه ناگسستنی است

 24. چقدر از درآمد مردم صرف مسکن می‌شود؟

 25. هند ،روسیه و چین در خط مقدم کنار گذاشتن دلار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 4. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 5. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 6. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 21. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 22. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

 25. کوچک‌ترین غسال داوطلب اموات کرونایی کیست؟ + عکس

ابر آروان

آخرین عناوین