سفره کارگران چیده می‌شود

گروه اقتصادی الف،   3970925068 ۸ نظر، ۴ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
سفره کارگران چیده می‌شود

گاهی خیلی زود دیر می شود، آن هم در شرایطی که اقتصاد طوفان زده است. شاید برخی از سیاستگذاری ها به‌رغم اجرای دیرهنگام، همانند نوشدارو و معجزه باشند، اما سوال اینجاست که آیا وقتی پای کاهش قدرت خرید کارگران در میان است، چه نوشدارویی می تواند معجزه کند؟

بهتر است پیش از پاسخ به این پرسش به طرح این مقدمه بپردازیم که نابسامانی‌های اقتصادی یک شبه بوجود نمی آیند پس یک‌شبه هم از بین نمی روند،اما چقدر خوب است که قدرت تصور داریم. حداقل می توانیم تصور کنیم، غول چراغ جادویی وجود دارد که «دیو تحریم» را با تمام قوا از پای درآورده، کمر تورم را شکسته و دستمزدها را واقعی کرده است.... آن وقت در حساب‌ بانکی همه ما آنقدر پول خواهد بود که هرچه خرج می کنیم بازهم خیلی زود تمام نمی شود. البته این تصویری که از اقتصاد ایران ارائه شد بیش از اندازه آرمانی و ایده آل است و در قالب همان تصور می گنجد و بس. از سوی دیگر دولت ها به تعبیر خودشان غول چراغ جادو نیستند اما اگر بخواهند خیلی کارها از دستشان برمی‌آید؛ حداقل برای کارگرها که سفره هایشان هر روز کوچکتر می شود! 

همه می دانند که کاهش قدرت خرید جان آنان را به لب آورده. این اصطلاح «کاهش قدرت خرید» از آن طیف اصطلاحاتی است که در فرهنگ واژگانی اقتصاد ما بسیار تداول و تداوم داشته و از این رو کارگران بیش از سایر گروه ها آن را لمس می کنند و به‌خوبی می دانند که تشکیل جلسات شورای عالی کار قرار نیست برای آنان شق القمر کند. این شورا سال گذشته ۱۹/۵ درصد حداقل مزد کارگران را افزایش داد برهمین اساس پایه حقوق آنان از رقم ۹۳۰ هزار تومان به یک میلیون و ۱۱۱ هزار تومان رسید ولی این میزان بازهم گره گشا نبود. مثلا آقای «ع-الف» کارگر یک کارخانه است. متاهل و دارای سه فرزند، می گوید: خیلی وقت است که به معنای واقعی کلمه قناعت می کنیم. با همسرم قرار گذاشته ایم که هر دو هفته یک بار برنج بخوریم. یا در ماه، یک بار گوشت مصرف کنیم. حتی با خودمان فکر کردیم اگر خیلی دچار تنگنا شدیم، از خرید خیلی کالاهای اساسی صرف نظر می کنیم! می گوید: قبلا به یک قوطی پنیر و نان دلمان خوش بود. می گفتیم هیچ چیز نتوانیم بخوریم، نان و پنیر هست. حالا از بس همه چیز گران است، همین را هم نمی توانیم بخوریم. 

آقای «ج- دال» هم روایت مشابه‌ای از زندگی یک کارگر در ایران ارائه می دهد. از اینکه یک سال است به پسر 9 ساله اش، قول داده باهم به سینما بروند اما برای تامین هزینه های اصلی زندگی مانده‌اند چه برسد به اینکه بخواهند با حقوق و مزایای حداقلی تفریح هم بکنند. می گوید: الان قرض بقال محله را ندارم بدهم. چوب خطم پر شده. دیگر بهم جنس نمی دهد. 

حتی یواشکی وارد خانه می شوم، تا صاحبخانه مرا نبیند و نگوید کو اجاره عقب مانده ات؟ 

علی اصلانی، عضو هیئت مدیره کانون عالی شورای اسلامی کار کشور که با پیچ و خم های زندگی کارگران آشناست، با بیان تصویری واقعی از دستمزدها و سبد هزینه های آنان توضیح می دهد: «ما هر روز شاهد افزایش قیمت هستیم؛ وقتی افزایش 19/5 درصدی دستمزد اعمال شد گوشت هر کیلو 34 هزار تومان بود اما الان به 70 هزار تومان رسیده است؛ این تفاوت‌ها را کارگر از کجا باید جبران کند. متاسفانه افزایش 19/5 درصدی دستمزد کارگران که در پایان سال  96 اعلام و برای سال 97 اعمال شد، در وضعیت کنونی بازار و بالا رفتن چندین مرحله‌ای نرخ کالا به خصوص مواد غذایی چندان پاسخگوی زندگی کارگران نیست. قیمت کالاهای ضروری مثل گوشت، برنج، روغن و ... در زمان اعلام افزایش 19/5 درصدی با زمان فعلی تفاوت زیادی کرده و به کاهش قدرت خرید قشر کارگر دامن زده است.»

وی به آمارها هم گریزی می زند و یادآور می شود: «طبق آمار رسمی قدرت خرید مردم به خصوص جامعه کارگری بین 34 تا 53 درصد کاهش یافته ومشکلات زیادی برای خانواده آنها ایجاد کرده است.»

همواره موضوع دستمزد و نحوه گذران زندگی و تامین معیشت کارگران تحت الشعاع بایدها و نبایدها قرار گرفته و این روزها رسانه ها از «کوچکتر شدن 50 درصدی سفره کارگران در 7 ماه اخیر» و «کم شدن 72 درصدی قدرت خریدشان» خبر می دهند. خبرهایی که به زعم تحلیلگران اقتصادی بسیار نامبارک است. آنان می خواهند دستمزدها واقعی شود و فعالان کارگری هم از اینکه نرخ تورم به عنوان یکی از مولفه های تعیین مزد به شمار نمی‌رود، گلایه‌مند هستند. سال 93 فعالان کارگری می گفتند، باتوجه به وضعیت تورم، حقوق کارگران فقط  کفاف یک هفته تا ده روز از زندگی آنان را می دهد و طبعا در حال حاضر شرایط بغرنج تر است!

دستمزدها در سایر کشورهای جهان چقدر است؟

بازهم گلی به گوشه جمال کشورهایی که بلدند از نیروی کار حمایت کنند. تحلیل ها و برآیندها نشان می دهد، دستمزد شاغلان ایرانی ماهانه 90 دلار است و این رقم در مقایسه با سایر کشورهای جهان حداقلی است. گفته می شود، در کشوری نظیر کره جنوبی بهره وری نیروی کار 72 ساعت و یا در ژاپن 60 ساعت و آلمان 35 ساعت در هفته است و چون در ایران این رقم حدود 6 تا 7 ساعت در هفته برآورد می شود پس باید میزان دستمزدها کمتر باشد اما بهره‌وری با سیاست‌های تشویقی و تعیین واقعی دستمزدها ارتباطی دو سویه دارد. یک نیروی کار و یا کارگر در استرالیا ساعتی 9/54 دلار، کره جنوبی 5/85 دلار، ژاپن 5/57 دلار و نیوزیلند 7/55 دلار دریافتی دارد و البته این اعداد و ارقام بدون محاسبه مزایا و پاداش هاست. این مقایسه نشان می دهد میزان پرداختی میان نیروی کار ایرانی با نیروی کار خارجی از زمین تا آسمان متفاوت است. 

ظاهرا قراراست کارگران برای سال 98 حدود 20 درصد 

افزایش حقوق داشته باشند البته این رقم هنوز قطعی نیست اما می تواند بهانه ای باشد برای تحلیل نظام تعیین دستمزد کارگران که معمولا با قدرت خرید آنان و میزان تورم همخوانی ندارد. پرسش این است که میزان دستمزد واقعی کارگران باید چقدر باشد و اساسا در شرایط فعلی و پیش از پایان سال که کارگران برای حداقل های زندگی خویش مانده اند چه باید کرد؟ چه نوشدارویی اثرگذار است؟

حسین راغفر استاد دانشگاه الزهرا در پاسخ به این پرسش گفته است: «میزان دستمزد به متغیرهای زیادی وابسته است و نمی توان با یک رقم عنوان کرد که این مبلغ بهترین حقوق برای کارگران است. در شرایطی حقوق  و دستمزد از سوی دولت تعیین می شود که هم کارگر و هم کارفرما خود را قربانی سیاست‌های اقتصادی دولت‌ها می دانند. بنابراین افزایش درآمد کارگران نباید به صورت نقدی باشد بلکه می تواند از طریق حمایت فرزندان کارگران و یا حمایت‌های غیر نقدی توسط دولت پرداخت شود.»

در همین رابطه احمد حاتمی یزدی از تحلیلگران مسائل اقتصادی به ما می گوید: «آقایان مسئول اگر بخواهند قدرت خرید جامعه کارگری را حفظ کنند باید به اندازه تورم، دریافتی ها را افزایش دهند. تورم هم در حال حاضر حدود 30 درصد است ولی در مجموع همه مردم به دلیل تورم موجود، تحریم ها و تغییراتی که در نرخ ارز ایجاد شده، کم درآمدتر شده اند.  بنابراین سطح زندگی همه پایین تر آمده از جمله کارگران منتها چون کارگران جزء اقشار ضعیف‌تر جامعه هستند، فشار مضاعفی را متحمل می شوند.»

وی در پاسخ به این پرسش که راهکار چیست؟ عنوان می کند: «شاید بهتر باشد رقمی ثابت را به اضافه 20 درصد افزایش در نظر بگیریم، این امر منطقی تر و معقول‌تر به نظر می آید. آن رقم ثابت، باید برای حقوق های 10 میلیون تومان و یک‌میلیون تومان یکسان باشد.» 

وی با اشاره به مانور رسانه ها بر روی مسئله کوچکتر شدن 50 درصدی سفره کارگران تاکید می کند: «این رقم مبالغه آمیز است و شاید حدود 30 درصد کوچکتر شده باشد.»

امروزه یافته های جامعه شناسی اقتصادی و توسعه ناظر بر این است که واقعی کردن دستمزد جامعه کارگری به دلیل سقوط ارزش ریال و رگبار مصیبت گرانی کار آسانی نیست. فارغ از افزایش 20 درصدی حقوق و مزایا برای سال 98  در حال حاضر مهمترین دغدغه این است که کارگران در همین ماه‌های منتهی به پایان سال دچار تگنا هستند و از مدتها پیش خواستار  ارائه راهکاری برای جبران فاصله دستمزد با سبد معیشت خود بوده اند.  فرامرز توفیقی، رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراها در این زمینه گفته است: «بقای طبقه‌  کارگر در خطر است؛ اوضاع از «نامساعد» و حتی «وخیم» هم رد شده، برای توصیفش هیچ واژه‌ای پیدا نمی‌کنم. حال فارغ از ضوابط و قواعد ماده ۴۱ قانون کار، باید فکری اساسی به حال این شرایط کرد؛ بگذریم از این که قانون‌گذار در ماده ۴۱ نگفته « فقط سالی یک بار» فقط تاکید کرده بر این که «هر‌ساله» مزد باید با یک سری خصوصیات افزایش پیدا کند؛ پس این تعبیر که فقط سالی یک بار می‌تواند مزد زیاد شود، اصلا صحت ندارد.»

شهریورماه امسال علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار «از کاهش ۴۸/۲ درصدی قدرت خرید دستمزد خبر داده و گفته بود: کارفرمایان و دولتی‌ها این واقعیت را پذیرفته‌اند اما برای حل این مشکل، هیچ راهکاری در چنته ندارند  و باید برای مسئله معیشت کارگران مجددا تصمیم‌گیری شود.» برهمین اساس شورای عالی کار ۲۲ آبان ماه امسال برگزار شد اما بازهم به اعمال تصمیمی قطعی و مشخص برای جبران کاهش قدرت خرید کارگران منتج نشد و با وجود وعده‌های داده شده، نشست فوق العاده‌ای در این زمینه برگزار نشده است. 

حاتمی یزدی درباره عدم برگزاری این نشست فوق العاده و نیافتن راهی برای جبران کاهش قدرت خرید کارگران اینگونه پاسخ می دهد: «ما تحت فشار قدرتهای بزرگ هستیم. ابرقدرتهای جهان اجازه صادرات به ما نمی دهند. بنادر ما را تحریم کرده اند و نقل و انتقال وجوه بانکی با مشکل روبه‌روست و وضع تجارت خارجی‌مان خوب نیست. درآمد نفت همواره بیش از 40 تا 50 درصد بودجه را تشکیل داده  و در حال حاضر هم وضعیت همین گونه است ما با رکود اقتصادی روبه رو هستیم و در این شرایط نمی توان از کارخانه هایی که در شرف تعطیلی و اخراج کارگرانشان هستند، مالیات بیشتری دریافت کرد و به ناچار وابستگی به نفت بیشتر می شود. از سوی دیگر اروپایی‌ها به قول و قرارهای خود عمل نکرده اند و معلوم هم نیست عمل کنند و همه این موارد، شرایط را برای احقاق حق و تعیین دستمزد کارگران پیچیده و سخت کرده است.»

حمید حاج اسماعیلی کارشناس ارشد بازار کار به ما می گوید: «هر تصمیمی در حوزه کارگران به عوامل متعددی بستگی دارد و باید چند موضوع را مدنظر قرار داده و ببینیم دولت تا چه اندازه می تواند شرایط اقتصادی که بر جامعه حاکم شده را کنترل کند و تا چه زمانی ما هر روز شاهد افزایش قیمت ها و نرخ تورم هستیم. اگر این روند فعلی در حوزه اقتصاد بخواهد ادامه پیدا کند. ارائه راهکاری برای ارتقاء قدرت خرید کارگران ظرف امسال و حتی پیش بینی هایی که در ارتباط با افزایش دستمزد آنان برای سال آینده صورت گرفته را سخت می کند.»

در حال حاضر یک برآورد ساده نشان می دهد، حدود 80 درصد نرخ گوشت قرمز افزایش داشته و به تناسب آن گوشت مرغ 40 تا 50 درصد، گوشت سفید به صورت صد‌درصدی، لبنیات  ۳۲ درصد و میوه 40 درصد گران‌تر شده است. با احتساب هزینه های بخش مسکن که رقمی معادل 150 درصد را به خود اختصاص داده، می توان با یک حساب سرانگشتی دریافت، سبد معیشتی که در آستانه شب عید حدود دو میلیون و هفتصد هزار تومان در نظر گرفته شده بود حالا با گذشت 9 ماه از سال به بیش از 5 میلیون تومان رسیده! البته این رقم تقریبی و پایین‌تر از واقعیت موجود است. 

حاج اسماعیلی معتقد است: «دولت برای اینکه بتواند تصمیمات خود را در رابطه با قدرت خرید کارگران برای امسال و سال آینده عملیاتی کند، باید تورم را مهار کند و دوم اینکه متکی بر ابزار و امکانات داخلی باشد چون اگر بخواهیم براساس وعده های خارجی ها پیش برویم، تجربه به ما نشان داده که ممکن است با شکست روبه‌رو شود. برای سال آینده هم بودجه کشور باید براساس واقعیت‌های جامعه در نظر گرفته شود و منابعی که برای بودجه تعیین می کنیم با مدیریت و صرفه‌جویی جدی همراه باشد. تاکنون دولت با نارسایی و ضعف نتوانسته تورم را مدیریت کند و این امر در حال حاضر شرایط را برای کارگران دشوار کرده است.»

وی در ادامه عنوان می کند: «طی چهار سال گذشته دستمزد کارگران بیش از تورم رسمی اعلامی از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار بوده است ولی به هیچ وجه افزایش قدرت خرید کارگران را در پی نداشته. این نشان می دهد که صرف افزایش دستمزد کفایت لازم را برای تامین هزینه های زندگی یک خانواده کارگری نمی تواند داشته باشد بنابراین ما باید ساختارهای اساسی اقتصادی را در ایران اصلاح کنیم تا همزمان با تعیین و افزایش دستمزد بتوانیم تعادل نسبی برای زندگی خانواده های متوسط در ایران را تامین نماییم. اگر امسال بخواهیم قدرت خرید کارگران را ارتقاء بدهیم و یا سال آینده 20 درصد افزایش دستمزد را تعیین کنیم، کاری پیچیده و دشوار است زیرا اولا نرخ تورمی که در حال حاضر در جامعه نهادینه شده خیلی فراتر از این حرفهاست. براساس برآوردهای بانک مرکزی و مرکز آمار در بخش مواد خوراکی که نیازهای اساسی مردم است، بالای 35 درصد رشد داشته ایم و در کالاهای لوکس هم شاید تا بیش از 150 درصد افزایش قیمت اتفاق افتاده باشد. بنابراین خیلی از طرح ها برای بهبود وضعیت معیشتی کارگران  منطقی، علمی و اقتصادی نیست و از سوی دیگر توان دولت برای افزایش دستمزدها بیش از این میزان هم مقدور نیست چون منابع کاملا محدود است و هرگونه افزایشی، بار روانی و تورمی در جامعه بوجود می آورد. اگر تورم مهار شود، منطقی‌تر است وگرنه افزایش 35 درصدی هم کفایت لازم را برای افزایش قدرت خرید کارگران و کارمندان ندارد.» 

به نظر می رسد، یکی از مهمترین دلایل کوچک شدن سفره کارگران به حاکمیت دو نگاه متفاوت نسبت به نیروهای کار بازمی گردد، نگاهی صرفا دولتی و یا خصوصی؛ نیروهای بخش خصوصی که مشمول قانون کارند 5 یا 6 برابر مستخدمین دولت هستند. در حال حاضر حدود 14 میلیون نیروی کار داریم که به صورت رسمی در سازمان تامین اجتماعی ثبت شده اند و بیمه پرداخت می کنند. این ها در حوزه دولت به 2/5 میلیون نفر می رسند. بعد از انقلاب قانون کار را تصویب و بخش مشمولین قانون کار را به بخش خصوصی وابسته کردیم اما راهکارهای لازم را برای تامین نیازهای آنان به درستی تعریف نکرده ایم و چون دولت تصور می کند، مسئولیتی به لحاظ بودجه در حوزه نیروی کار ندارد، کارگران روز به روز در کشور فقیرتر شده اند و معمولا دولت ها تعهدی در کشور به لحاظ قانونی و اعتقادی به بحث تامین نیازهای نیروی کار نداشته اند و تنها درباره مستخدمین دولتی دغدغه مند بوده اند زیرا باید تحت هر شرایطی بودجه آنها را تامین کنند. 

حاج اسماعیلی بر این باور است که «عمده نیروی کار کشور در بخش خدمات، صنعت و کشاورزی فعالیت کرده و مشمولین قانون کارند بنابراین دولت باید به حقوق آنها توجهی جدی داشته باشد و مسئولیت و تکلیفش را در قبال تامین نیازهای آنان براساس قانون اساسی افزایش دهد، اگر این اتفاق بیفتد ما می توانیم با حمایت هایی که دولت از بخش خصوصی و به ویژه نیروهای مشمول قانون کار انجام می دهد، حقوق ها و دستمزدها را طوری افزایش دهیم که در یک دوره پنج ساله سطح زندگی کارمندان و کارگران را در ایران با یکدیگر متعادل کنیم.»

میثم موسایی از دیگر کارشناسان اقتصادی است که تنها راهکار به منظور افزایش قدرت خرید کارگران را مهار تورم و در عین حال افزایش دریافتی آنان می داند و به ما می گوید: «طبق قانون به اندازه نرخ تورم باید میزان دستمزدها تغییر کند. زمزمه هایی مبنی برافزایش 20 درصدی دستمزدها برای سال 98 شنیده می شود اما این رقم امسال هم می تواند افزایش پیدا کند. البته این را هم باید در نظر داشت که نرخ تورم به احتمال زیاد بیشتر از 20 درصد است، بخشی از کاهش قدرت خرید کارگران با این افزایش 20 درصدی دستمزدها جبران می شود اما بازهم موجب ترمیم نظام دستمزدها نخواهد بود، برهمین اساس لازم است مطالعه‌ای صورت بگیرد و براساس سبد هزینه خانوار کارگری، حقوق‌ها تعیین شود، این‌گونه به عدالت نزدیکتر است و در عین حال کار دقیقی است که می تواند به جبران کاهش ارزش پول بینجامد.»

بی تردید سبد مصرفی هر قشری می تواند با قشر دیگر متفاوت باشد پس نباید یکسان نگاه کنیم، افزایش یکسان دستمزدها نمی تواند آن اثر هدفمندی که تحت عنوان جبران کاهش قدرت خرید پول است به همراه داشته باشد. به همین علت موسایی پیشنهاد می دهد افزایش حقوق متناسب با سبد مصرفی هر گروه اجتماعی باشد. 

وی درباره اینکه خیلی ها افزایش دستمزدها را مساوی با افزایش تورم می دانند، عنوان می کند: «مشخص نیست که چرا هر‌وقت نوبت کارگران می شود این اندازه حساسیت وجود دارد و می گویند، افزایش دستمزد باعث ایجاد تورم می شود. این همه تاکید روی این مسئله عجیب است درحالی که به یکسری از افراد تسهیلات خاصی داده می شود. سوء استفاده ها، اختلاس ها و فسادها روی کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم اثرگذار است اما متاسفانه کارگران به حاشیه رانده می شوند. اگر حقوق مدیران و نمایندگان و وزرا هم در سطح کارگران تعیین می شد، آنگاه حرفی نبود. اگر مجلس مستقل و ارگان‌های مستقل کارگری وجود داشت، آنگاه صاحب منصبان هم مثل کارگرها حقوق می گرفتند. در حال حاضر بحث بر سر کمبود درآمدها نیست، بلکه بحث اصلی بر سر این است که کارگر ما نمی تواند حتی حداقل‌های سبد زندگی خویش را خریداری کند.»

منبع:رسالت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۷۹۸۲۱۰:۳۴:۰۹ ۱۳۹۷/۹/۲۵
تو این دولت سفره ی کارگران و کارمندان چیده نمیشه بلکه بر چیده میشه
ناشناس۶۷۷۹۹۶۱۰:۳۸:۲۸ ۱۳۹۷/۹/۲۵
کارگر و طبقه متوسط نابود شدن فقط مانده قشر ثروتمند خودی بقیه هم بیخودی
ناشناس۶۷۸۰۰۱۱۰:۴۰:۴۰ ۱۳۹۷/۹/۲۵
سفره کارگران چیده می‌شود؟! نخیر برچیده می شود
ناشناس۶۷۸۰۲۰۱۰:۴۹:۱۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
راهکار یک چیزه واحد پول رو دلار کنید یا نه یورو یا نه یوان اصلا روپیه کنید خلاص همه چی ثبات پیدا میکنه
ناشناس۶۷۸۹۷۸۱۹:۳۹:۴۴ ۱۳۹۷/۹/۲۵
بعد آقایون چطور دزدی کنند؟!
ناشناس۶۷۸۲۰۲۱۱:۵۷:۳۸ ۱۳۹۷/۹/۲۵
سرِ آقازاده ها سلامت
رضا۶۷۸۳۱۹۱۲:۵۶:۳۹ ۱۳۹۷/۹/۲۵
سفره کارگرای بدبخت برچیده میشه ولی سفره اون مسئولین نامرد هر روز گسترده تر خدا ریششونو بکنه
حسن۶۷۸۳۲۵۱۳:۰۴:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۲۵
مقصر خود کارگران هستند

پربحث‌های اخیر

 1. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 2. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 3. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 4. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 5. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 6. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 7. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 8. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 9. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 10. عرضه گوشت سگ در مشهد تکذیب شد

 11. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 12. بطحایی: تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

 13. جزئیات تغییرات تورم یکساله ۱۰دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

 14. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 15. «رزمایش قطع اینترنت» لغو شد  

 16. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 17. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 18. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 19. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 20. با برجام چه باید کرد؟

 21. تهران - تل‌آویو، هفت دقیقه  

 22. جزییات ضرب و شتم تکنیسین اورژانس از زبان خودش

 23. وحشت صهیونیستها از تهدید بشار الجعفری علیه تل آویو

 24. عیدی ۹۷ چقدر است؟

 25. تجمع اعتراضی مردم در حمایت از «مرضیه هاشمی»  

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 5. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 6. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 7. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 8. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 9. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 10. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 11. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 12. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 13. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 14. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 15. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 16. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 17. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 18. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 19. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 20. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 21. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 22. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 23. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 24. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 25. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 16. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 17. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 18. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 19. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 21. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 22. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

پربحث‌های اخیر

 1. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 2. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 3. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 4. جزئیات تغییرات تورم یکساله ۱۰دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

 5. عیدی ۹۷ چقدر است؟

 6. فروش بلیت‌های سیستمی به صورت چارتری ممنوع شد

 7. پاسخ سازمان برنامه و بودجه کشوربه برخی خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی

 8. دهقان خبرداد: قاچاق ۱۷۰۰ کانتینر ظروف کریستال از طریق کارت‌های اجاره‌ای توسط آقای ه.الف+ عکس

 9. داستان رزمایش قطع اینترنت از زبان آذری جهرمی

 10. زنگنه: چاه اکتشافی آبادان به نفت رسیده است/ درباره میزان تولید نفت حرف نمی‌زنم

 11. یورش تشدید شده غول های خودروسازی جهان به کارگران

 12. معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

 13. با ۱۰ میلیون تومان چه خودروهایی می‌توان خرید؟

 14. آلمان با تحریم ماهان ایر کنوانسیون شیکاگو را نقض کرد

 15. از نظر سوئیفت تحریم‌های آمریکا مهم‌تر است یا استانداردهای FATF؟

 16. از پیام رسان‌های داخلی ناامید نشده‌ایم/ هیچ شبکه اجتماعی ارجحیت ترافیک ندارد

 17. رشد محدود شاخص بورس در آخرین روز هفته

 18. قیمت امروز سکه و دلار در بازار+ جدول

 19. خروج ۶۶ هزار و ۷۰۰ نفر از دولت

 20. خانه هوشمند رایمون

 21. برخورد با گران‌فروشی بلیت هواپیما در تعطیلات ۲۲ بهمن

 22. هدیه همراه اول به مردم آبادان

 23. وزیر راه: قاطع و حقوقی پاسخ تحریم ماهان را می‌دهیم

پربحث‌های دیروز

 1. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 2. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 3. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 4. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 5. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 6. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 7. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 8. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 9. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 10. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 11. نسل جدید کابینت روشویی ها

 12. جزئیات تغییرات تورم یکساله ۱۰دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

 13. پاسخ وزارت نفت به مطالبه مردمی درباره مدیران پروازی/ فراخوان دیده‌بان: مدیران پروازی را معرفی کنید

 14. آغاز مذاکرات دستمزد ۹۸ از هفته آینده

 15. عیدی ۹۷ چقدر است؟

 16. فروش بلیت‌های سیستمی به صورت چارتری ممنوع شد

 17. موضوع افزایش قیمت بنزین در کمیسیون انرژی مطرح نیست

 18. پاسخ سازمان برنامه و بودجه کشوربه برخی خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی

 19. دهقان خبرداد: قاچاق ۱۷۰۰ کانتینر ظروف کریستال از طریق کارت‌های اجاره‌ای توسط آقای ه.الف+ عکس

 20. داستان رزمایش قطع اینترنت از زبان آذری جهرمی

 21. زنگنه: چاه اکتشافی آبادان به نفت رسیده است/ درباره میزان تولید نفت حرف نمی‌زنم

 22. معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

 23. با ۱۰ میلیون تومان چه خودروهایی می‌توان خرید؟

 24. آلمان با تحریم ماهان ایر کنوانسیون شیکاگو را نقض کرد

 25. از نظر سوئیفت تحریم‌های آمریکا مهم‌تر است یا استانداردهای FATF؟

پربحث‌های هفته

 1. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 2. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 3. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 4. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 5. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 6. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 7. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 8. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 9. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 10. قیمت محصولات سایپا دوباره افزایش یافت

 11. نوبخت: درآمد برخی خانواده ها از محل یارانه هاست/به پرداخت یارانه ها افتخار می کنم

 12. مردم در تنگنا هستند

 13. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 14. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 15. نوبخت: در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

 16. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 17. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 18. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 19. فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

 20. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 21. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 22. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 23. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 24. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 25. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

آخرین عناوین