حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

احمدرضا هدایتی،   3970925067 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

امروزه تقریباً همه کشورهای جهان با صرف هزینه‌های هنگفت تلاش می‌کنند تا اطلاعات دقیق‌تری را از رقبای بین‌المللی خود، در جهت رفع یا کاهش تهدیدات متصور از سوی سایر کشورها یا استفاده بهتر از فرصت‌های پیش‌رو در روابط دیپلماتیک و به‌خصوص تبادلات تجاری برای موسسات و شرکت‌های وابسته به خود کسب و از این طریق، موقعیت برتری را برای خویش ایجاد نمایند.

در واقع اشراف اطلاعاتی نسبت به دیگران، نه‌تنها در عرصه نظامی رمز موفقیت یگان‌های رزم محسوب می‌شود، بلکه در سایر عرصه‌ها به‌ویژه در عرصه تولید و تجارت و حتی فرهنگ و سیاست نیز، مهمترین عامل موفقیت به شمار می‌رود و از چنان اهمیتی برخوردار است که در این رابطه دولت‌های استعمارگر از بهره بردن از هیچ شیوه و ابزاری اجتناب نمی‌کنند.

این در حالی است که مردم و دولت برخی از کشورها از جمله ایران، گاهی با گرفتار شدن در دام تحریم، تهدید و بلوف دول استکباری و تبلیغ رسانه‌های خارجی، خواسته یا ناخواسته اطلاعات مورد نیاز دشمنان نظام را رایگان و در مواردی حتی با پرداخت هزینه‌های محسوس و نامحسوس در اختیار آنها قرار می‌دهند.

اطلاعات افشا شده از سوی برخی از رسانه‌ها و فیلم‌های مستند و غیرمستند خارجی حکایت از آن دارد که سیستم‌های ارتباطی نسل جدید اعم از تلفن، اینترنت و پیام‌رسان‌های فضای مجازی و مکان‌یاب‌های ماهواره‌ای، در ردیف مهمترین ابزار کسب اطلاعات دشمن قرار دارند و از این قابلیت برخوردارند که به‌طور مکانیزه و کاملاً اتوماتیک، با واکنش نشان دادن نسبت به واژه‌های خاص و تعریف شده برای آنها، اطلاعات منتشر شده در این فضا را انتخاب، دسته‌بندی و حتی تجزیه و تحلیل نمایند.

به این ترتیب، قطعاً عضویت و تبادل اطلاعات اعم از شخصی و یا اداری و دولتی در پیام‌رسان‌های خارجی، یکی از کانال‌های مهم کسب اطلاعات برای دشمن به شمار می‌رود و در کمترین اندازه آن، این فرصت را در اختیار آنها می‌گذارد تا با نقاط ضعف و قوت فرهنگی و آسیب‌پذیری‌های اجتماعی طرف مقابل آشنا و در زمان مناسب از این اطلاعات برای کار تبلیغاتی و عملیات روانی بهره ببرند.

البته بی‌شک کسب این اطلاعات در فضای مجازی فقط محدود به موضوعات فرهنگی و اجتماعی که خود حائز اهمیت فراوان است، نمی‌شود و سوءاستفاده از تبادل اطلاعات تجاری و اقتصادی، اطلاعات خصوصی و شخصی، اطلاعات کاری و اداری و امثال آن را نیز شامل می‌شود.

شاید باور کردنی نباشد، اما متاسفانه اثربخشی تبلیغات رسانه‌های خارجی برای دسترسی به اطلاعات سایر کشورها در حدی بوده که گاهی حتی برخی از مخاطبین ایرانی را مجاب نموده تا پیام به ظاهر بشردوستانه موسسات خارجی از جمله یک موسسه فرانسوی برای ایجاد بانک خصوصیات ژنتیکی ایرانیان را باور نموده و به راحتی با ارسال نمونه بزاق دهان خود برای این موسسه، اطلاعات لازم را در اختیار آنها قرار دهند.

این در حالی است که اولاً کشور فرانسه همان کشوری است که با صدور خون آلوده به ایدز، برای نخستین بار و به شکل گسترده و مخفیانه، این بیماری را به کشور ایران منتقل نمود و ثانیاً امروز به مدد استفاده از دانش روز، این امکان وجود دارد که با استفاده از نمونه بزاق دهان، نقشه ژنتیکی اقوام مختلف را ترسیم و راه‌کارهای تقویت یا تضعیف مستقیم و غیرمستقیم و علنی و غیرعلنی ساختار ژنتیکی آنها در زمان مناسب مثل جنگ‌های احتمالی و قحطی‌طبیعی و غیرطبیعی را فراهم نمود.

شگردهای دشمن فقط به این اقدامات محدود نمی‌شود، زیرا بخشی از اطلاعات ریز و درشت کشور در بخش تولید و صنعت نیز به بهانه‌های دیگری مانند؛ اخذ استانداردهای خارجی و عمدتاً با صرف هزینه‌های کلان و بعضاً حتی بدون دستیابی به استاندارد واقعی از کشور خارج می‌شود، یعنی کشورهای طراح این استانداردها، از این طریق نه تنها بدون کمترین هزینه اطلاعات ذیقیمت موردنیاز خود را کسب می‌کنند، بلکه بابت دریافت این اطلاعات و صدور مدارک بعضاً غیرواقعی و صوری، وجوه کلانی را نیز از طرف مقابل دریافت می‌کنند.

عضویت در برخی از معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی یکی دیگر از مجاری نشت و خروج اطلاعات از کشور محسوب می‌شود و این در حالی است که در این مورد نیز، طراحان این معاهدات هرگز حاضر نمی‌شوند اطلاعات خود در موضوعات مطرح در آنها را در اختیار سایر کشورها قرار دهند.

سند 2030 یونسکو، سند FATF و ملحقات آن، معاهده پاریس و حتی مدارک و مستندات ارائه شده برای دریافت وام از نهادهای بین‌المللی و سایر کشورها و برخی از دیگر قراردادهای دوجانبه مثل قرارداد با شرکت توتال، فقط چند نمونه از مواردی هستند که در کنار وعده‌ها و شعارهای بشر‌دوستانه، عمدتاً با هدف دستیابی به آخرین اطلاعات از وضعیت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، نظامی و حتی زیست محیطی کشورهایی مانند ایران طراحی شده‌اند.

البته طبیعی است که طرح این موضع نباید باعث ایجاد بدبینی مطلق نسبت به همه معاهدات و یا کل یک معاهده در سطح بین‌المللی منتهی و کشور را از مزایای مراوده و تعامل با دیگران محروم نماید، اما قطعا برای ورود و پیوستن به آنها باید با دقت و تامل بیشتر و اخذ ضمانت‌های مطمئن‌تری اقدام گردد.

در کنار همه این ترفندها، گاهی باید در مورد ترغیب و تشویق افراد (اعم از داخلی یا خارجی) برای شفاف‌سازی و آزاد نمودن جریان اطلاعات نیز با دیده تردید نگریست و تمام جوانب و پیامدهای احتمالی در این خصوص را نیز با دقت کامل مورد سنجش و ارزیابی قرار داد.

در واقع ترغیب و تشویق‌های کاذب بیگانگان در این زمینه و آمارهای بعضاً کاذب و هدفمند منتشر شده از سوی سایر کشورها، نباید به فریب مردم و مسئولین برای افشای تمام اطلاعات کشور در همه زمینه‌ها منجر شود.

بنابراین؛ نکته قابل تامل در این رابطه این است که اگرچه شفاف‌سازی و آزادسازی اطلاعات در پاره‌ای از موارد اجتناب ناپذیر بوده و نقش موثری در کاهش فساد و متقابلاً اعتمادسازی عمومی دارد، اما نباید فراموش کنیم که افراط و تفریط در هر زمینه‌ای می‌تواند پیامدهای جبران ناپذیری را برای کشور در پی داشته باشد و لذا هر نوع تصمیم‌گیری در این موضوعات باید با توجه جدی به منافع ملی و مصالح جامعه اتخاذ گردد.

*کارشناس ارشد مدیریت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۷۹۶۲۱۰:۲۶:۲۹ ۱۳۹۷/۹/۲۵
به قیمت تامین منافع جناحی اقایون.... چرا‌دولت قانون مبارزه با پولشویی مصوب تیر ۸۶ اجرا نمی کنه؟!!
مانی۶۷۸۰۶۳۱۱:۰۴:۳۳ ۱۳۹۷/۹/۲۵
فتف یک برنامه داخلی وزارت خزانه داری آمریکاست قطعا اهداف جاسوسی مالی دارد هنوز امضا کری تضمین است؟ از خواب بیدارشوید لطفا
ناشناس۶۷۸۳۹۳۱۳:۴۲:۱۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
ان را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است
ناشناس۶۷۸۹۴۷۱۹:۱۰:۲۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
عقل هم چیز‌‌خوبیست
ناشناس۶۷۸۱۸۴۱۱:۴۹:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
ابتدا خسارات برجام را تسویه کنند بعد برویم سراغ تصویب FATF !
ناشناس۶۷۷۹۷۴۱۰:۳۰:۴۱ ۱۳۹۷/۹/۲۵
خداوند از مسئولانی که توان هسته‌ای کشور را از بین برده و دانشمندان هسته‌ای ما را خانه‌نشین کردند نگذرد. امروز کشور کوچکی مثل کره شمالی در مقابل زورگویی‌های آمریکا ایستاده و خواسته‌های خود را پیش می‌برد.
مازندرانی۶۷۸۱۲۲۱۱:۲۵:۲۹ ۱۳۹۷/۹/۲۵
از وضعیت زندگی مردم کره شمالی هم توضیح میدادین.
محمد۶۷۸۲۴۸۱۲:۱۶:۴۳ ۱۳۹۷/۹/۲۵
واقعا برای شما متاسفم که آرزوی تبدیل شدن به کره شمالی می کنید. هیچ می دانید مردم کره شمالی سوء تغذیه دارند و در انزوای بین المللی قرار دارند . مشکل روزانه قطع برق دارند. صنعت و تکنولوژی ندارند . با دنیا قطع رابطه هستند. در ضمن اغلب کشورهای دنیا عضو این معاهده هستند. دنیای امروز مخفی کاری نمی شود کرد. ببینید عربستان چگونه رسوا شد.
ناشناس۶۷۸۷۹۴۱۷:۰۹:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۲۵
مگر ما الآن این چیزها را نداریم؟
ناشناس۶۷۸۴۹۴۱۴:۳۴:۳۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
برنامه هسته ای تاکنون هیچ سودی برای مردم نداشته است که هیچ سراسر هزینه و خسارت بوده است
علی۶۷۹۰۲۳۲۰:۱۶:۲۹ ۱۳۹۷/۹/۲۵
بله نگذاشتند به سود دهی برسد و تعطیلش کردند. اگر میگذاشتند ما سوخت نیروگاه هسته ای داشتیم و حتی صادر میکردیم و درآمد هزاران برابر نفت. پس لطفا با فکر حرف بزنیم
ناشناس۶۷۸۷۱۴۱۶:۰۹:۵۴ ۱۳۹۷/۹/۲۵
بمب هسته ای برای هیچکس آب و نون نداره
ناشناس۶۷۷۹۷۷۱۰:۳۱:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۲۵
تا زمانی که غرب‌زدگان در ایران حضوری فعال دارند دشمن نیازی به گزینه نظامی در مرحله اول ندارد. زیرا این عده ستون پنجم دشمن، در داخل کشورند و مامورند تا پروژه‌های ضد ایران اسلامی را در داخل پیاده کنند. مطمئنا فعالیت چنین افرادی در کشور مخرب‌تر از گزینه نظامی بر علیه کشورمان خواهد بود.
سید۶۷۹۰۱۴۲۰:۰۹:۰۸ ۱۳۹۷/۹/۲۵
ادم غرب زده باشه بهتر ازاینست که عربی و روسیه زده باشه
ناشناس۶۷۷۹۷۹۱۰:۳۲:۵۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
تنها در عرض 3 ماه قیمت بسیاری از اجناس خوراکی، پوشاکی، بهداشتی و... بیش از سه برابر افزایش یافته است... این ثمره همان برجام دستپخت دولت بود که توسط دولت هم اجرا شد. باز هم می‌خواهید مثل برجام FATF تصویب و اجرا شود تا با یک افزایش قیمت‌های 3 برابری دیگر روبرو شویم.
ناشناس۶۷۸۱۰۶۱۱:۱۹:۲۸ ۱۳۹۷/۹/۲۵
وقتی با برجام و بی برجام تحریم هستیم همان بهتر که بمب اتم بسازیم حداقل امنیت ملی مان 100 درصد تضمین می شود.
ناشناس۶۷۸۳۴۷۱۳:۱۸:۰۳ ۱۳۹۷/۹/۲۵
طبق فتوای مقام معظم رهبری ساخت بمب اتم حرام است.
ناشناس۶۷۷۹۸۱۱۰:۳۳:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۲۵
آقای رئیس جمهور در دفاع بی‌پایه از برجام و FATF بیان کرده از مردم بپرسید زندگی ارزان می‌خواهند یا گران بعد هم ادامه داده با تصویب FATF 20 درصد ارزان خواهد شد. از ایشان سوال می‌کنیم شما که مدعی بودید کلید حل مشکلات را در دست دارید چرا در حال حاضر به جای پاسخگویی فرار به جلو را در پیش گرفته‌اید؟
ناشناس۶۷۷۹۸۳۱۰:۳۴:۱۶ ۱۳۹۷/۹/۲۵
ما با حیله‌های اروپای مکار زیر نفوذ آمریکای پلید نمی‌توانیم کنار بیاییم. حاضریم با تحریم‌های ظالمانه دست و پنجه نرم کنیم ولی امنیت، حیثیت و هویت خود را فدای امیال و زیاده‌طلبی آنها نکنیم. اروپایی‌ها جز وقت‌کشی و حرکت در همان راه شیطان بزرگ کار دیگری انجام نمی‌دهند.
ناشناس۶۷۷۹۸۸۱۰:۳۵:۵۵ ۱۳۹۷/۹/۲۵
رئیس جمهور اعلام می‌کند کسانی که به برجام و عدم تصویب FATF بدبین هستند بیایند خسارت‌های عدم اجرای این‌ها را هم بگویند! اولا این شما هستید که باید خسارت بپردازید چون برجام را به ملت تحمیل کردید و به قول وزیر خارجه از خط قرمز‌ها هم عبور کردید برجام را به هر قیمت تصویب و قبل از اقدام طرف مقابل کامل اجرا و هسته‌ای کشور را بتن‌ریزی کردید و هیچ‌ نگرفتید. حال به جای پاسخگویی، فرار به جلو در پیش گرفته و به جای پاسخگویی در جایگاه مدعی نشسته‌اید؟! مردم خوب می‌‌فهمند و به موقع پاسخ این بدعهدی‌ها را خواهند داد!
ناشناس۶۷۷۹۹۱۱۰:۳۶:۳۱ ۱۳۹۷/۹/۲۵
این گروکشی خنده‌دار اروپا از دولت منفعل کنونی که تو FATF وCFT را تصویب کن تا ما آش را با جاش بخوریم و فقط شاید یک کانال مالی برایت درست کنیم تا کی قرار است ادامه داشته باشد؟
ناشناس۶۷۸۰۰۰۱۰:۴۰:۲۴ ۱۳۹۷/۹/۲۵
مشکل دقیقا از زمانی شروع شد که مردم باور هایشان نسبت به توانایی های دولتمردان به دلیل ندانم کاری ها و پنهان کاری های گسترده تصعیف شد
ناشناس۶۷۸۱۶۸۱۱:۴۲:۲۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
حراج به قیمت شرف !
ناشناس۶۷۸۲۰۸۱۲:۰۰:۰۸ ۱۳۹۷/۹/۲۵
فرانسه زمانی پلاسمای آلوده را به ایران صادر کرد که هنوز ویروس ایدز شناخته نشده بود و خودش هم گرفتای شد صحیح نیست این نحو اتهام زنی به جامعه پزشگی یک کشور که عمدا خون آلوده را ارسال کرده .
ناشناس۶۷۸۲۲۱۱۲:۰۴:۵۵ ۱۳۹۷/۹/۲۵
اگر حراج اطلاعات ماست اطلاعات اونها هم در اختیار ماست یه چیز دو طرفست
ناشناس۶۷۸۲۴۵۱۲:۱۵:۳۴ ۱۳۹۷/۹/۲۵
دقیقا غربطلبها و مزدوران آمریکا به دنبال افشای همین اطلاعاتن
ناشناس۶۷۸۳۰۷۱۲:۵۰:۰۹ ۱۳۹۷/۹/۲۵
مناظره برگزار کنید در مورد پولشویی
ناشناس۶۷۸۵۶۶۱۵:۰۸:۰۹ ۱۳۹۷/۹/۲۵
ترس شما از تحریم شدن توسط بانکهای داخلی دلتون برای مردم نسوخته
ناشناس۶۷۸۶۴۸۱۵:۳۳:۵۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
چرا اینقدر محمل می نویسید؟ اگر بده برای همه بده اگر شفافیت داره برای همه هست نه فقط ماله ما اگر اطلاعات لو میره برای همه میره این چه تحلیلهای غلطیه بقیه کشورهای عضو چیکار دارن می کنند همه امریکایین؟؟
سعید۶۷۹۰۲۴۲۰:۱۸:۱۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
یجوری میگین اطلاعات انگار 100 سال پیشه شما برو به یه کارمند بانک 50 تومن بده الان شماره اقوام مشتریانشم میده!!! یه مخالف فتف بیاد بگه از لو رفتن چه اطلاعاتی میترسه که فکر میکنه خارج ایران نمیتونه بدست بیاره کسی
ناشناس۶۷۹۲۲۶۲۳:۲۹:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۲۵
دولتی که سرکشی به حساب مردم رو بد می دونست حالا می خواهد حساب همه شهروندان رو بفرسته آمریکا
ناشناس۶۷۹۴۹۸۰۹:۲۰:۳۵ ۱۳۹۷/۹/۲۶
قسم می خورم تو عمرت تا کنون یک صفحه مطلب از fatf نخوندی.

پربحث‌های امروز

 1. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 2. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 3. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 4. بهای دروغ‌ها چیست؟

 5. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 6. اعلام فهرست نجومی بگیران صندوق بازنشستگی کشوری/ حقوق ۳۸میلیون تومانی یک مدیر + جدول

 7. خاص‌ترین و گرانقیمت‌ترین تویوتا لندکروز ایران  

 8. ترامپ: احتیاجی نداریم در تنگه هرمز باشیم/ درخواست آمریکا از ایران

 9. ترامپ: گفت‌وگوی فوق‌العاده‌ای با بن سلمان داشتیم؛ گفتم "اینکه از شما محافظت می‌کنیم، باید پول بدهید"؛ گفت "بله"

 10. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 11. اعتراف بزرگ و غرورآور مجری الجزیره  

 12. دادستان کشور: «علاءالدین» متواری است/ معلوم نیست به چه شکل از زندان آزاد شده

 13. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 14. واکنش پلیس تهران به هنجارشکنی 5 دختر و پسر در تهرانپارس

 15. ادعای وزیر خارجه انگلیس: خرابکاری در نفت‌کش‌ها مطمئناً کار ایران است

 16. احتمالا اینستکس امروز تحریم می‌شود

 17. کاش از این موشک‌ها در ۱۲ تیرماه 67 هم داشتیم

 18. ریابکوف: روسیه و متحدانش تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بی‌اثر می‌کنند

 19. رئیس قوه قضاییه: انقلاب اسلامی حقوق مردم را از حاشیه به متن آورد/ رعایت حقوق، مبنای هر تصمیم در ایران است

 20. واکنش دادستان کل کشور به ادعایی درباره رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی

 21. جانشین فرمانده سپاه: جنگ آشکار با آمریکا ادامه دارد/ انقلاب اسلامی و آمریکا هرگز نمی‌توانند در کنار هم قرار بگیرند

 22. زنگنه: کاهش فروش نفت ایران مطلقاً دروغ است

 23. مدّاحانِ جنجالی و فقرِ فرهنگی

 24. راهکار یک نماینده برای حل مشکل گرانی خودرو

 25. کاهش مصرف لبنیات به‌ دلیل گرانی

پربحث‌های دیروز

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 4. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 5. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 6. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 7. نظر علی مطهری درباره نحوه پوشش بازیگران در خارج

 8. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 9. مجازات همسایه خائن صادر شد

 10. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 11. کدام چشم ایرانی «بلندپروازترین پهپاد آمریکایی» را کشف کرد؟ + تصاویر

 12. آیت‌الله رئیسی: حساب‌های قوه قضائیه به ۵ حساب تقلیل یافت/ سالانه گزارش عملکرد این حساب‌ها را می‌دهم/ اگر درباره ماجرای زندان فشافویه، کم‌کاری مسئولی ثابت شود،‌ قطعا او را برکنار می‌کنیم

 13. کنایه داماد روحانی به آشنا و واعظی: «دولت نه واعظی توانمند دارد نه مشاورانی آشنا به سیاست»

 14. تکذیب درگیری لفظی روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ دلیل انتقاد عجیب و کنایه آمیز داماد رئیس جمهور/ ذوالنوری چگونه به ریاست کمیسیون امنیت رسید؟

 15. ادعای برادر میترا استاد: نجفی با چند زن در ارتباط بود!/ نجفی انکار می‌کرد و می‌گفت هرچه بوده مربوط به گذشته است

 16. رفتار عجیب تماشاگران بازی ایران و فرانسه

 17. سردرگمی استراتژیک ترامپ

 18. رئیسی: با چادر به سرکردن متهمان خانم مخالفم  

 19. ماجرای سانسور و حذف برخی واژگان از سریال "گاندو"/ تصویر پردازی از سوءاستفاده برخی وابستگان به مسئولان

 20. ترامپ: بولتون می‌خواهد با تمام دنیا بجنگد/من دنبال جنگ نیستم

 21. حاشیه مراسم ختم "میترا استاد"

 22. موسوی خطاب به ترامپ: مگر تحریمی مانده که آمریکا علیه ایران نکرده باشد

 23. معاون رئیس جمهوری آمریکا: ترامپ آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است

 24. انتقاد یک مرجع تقلید از کوتاهی برخی مسئولان در مسئله حجاب

 25. تفریح تابستانی در رودخانه قم  

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 5. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 6. هزينه‌هاي يك دروغ!

 7. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 8. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 9. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 10. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 11. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 12. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 13. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 14. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 15. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 16. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 17. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 18. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 19. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 20. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 21. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 22. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 23. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

 24. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 25. پهباد ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا شکار شد  

پربحث‌های امروز

 1. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 2. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 3. پناهیان: جریانی مشکوک موجب امنیت بی‌حجاب‌ها شده است

 4. واکنش دادستان کل کشور به ادعایی درباره رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی

 5. جانشین فرمانده سپاه: جنگ آشکار با آمریکا ادامه دارد/ انقلاب اسلامی و آمریکا هرگز نمی‌توانند در کنار هم قرار بگیرند

 6. محمود صادقی: رئیسی دستور رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی را صادر کرده است

 7. پشت‌پرده اصرار به جدایی جهانگیری از روحانی

 8. جرئیات خواندنی از پهپاد آمریکایی که توسط سپاه شکار شد/ خسارتی که به «آبراهام لینکلن» وارد آمد! + تصاویر

 9. مشاور روحانی: آمریکا اگر چیزی بیش از برجام می‌خواهد، باید چیزهایی بیش از برجام بدهد  

 10. آرمان قهر جهانگیری را تأیید کرد

 11. حاجی‌دلیگانی: چرا عده‌ای با رفاه عموم مردم مخالف هستند؟/ تعطیلات دو هفته‌ای مجلس کنسل شود

 12. رونمایی از ثروت مسئولان و آقازاده‌­ها

 13. سعید طوسی، ادعای صادقی را تکذیب کرد

 14. مجادله روحانی و جهانگیری بر سر چه بود؟/ جنجال تازه درباره پرونده سعید طوسی/ پشت پرده سانسور سریال گاندو

 15. حکم اعدام برای عوامل ‌حادثه تروریستی اهواز

 16. تذکر قاضی پور به رئیس جمهور

 17. عملیات تروریستی در چالدران/تلفات سنگین به اشرار

 18. غیبت غیر موجه حجتی در جلسه بررسی استیضاح/ اعتراض 18 نماینده

 19. درخواست رئیسی از روحانی درباره جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر

 20. احمد توکلی با اشاره به تمدید مهلت FATF: دنبال تسلیم ایران هستند/ تهدید کرده بودند که چنین و چنان می‌کنند، اما فقط همان بیانیه قبلی را دادند

 21. تشکر وزیر دفاع از اعدام جاسوس سیا

 22. حاجی‌بابایی: برخی از دولتی‌ها حقوق ۲۶میلیون تومانی می‌گیرند/ دوره دهم مجلس راس امور نبود

 23. سه فرمانده ارتشی به درجه «سرتیپی» نائل آمدند

 24. کنایه ضرغامی به ظریف  

 25. معاون روحانی: دولت به انتخابات مجلس ورود نمی‌کند

پربحث‌های دیروز

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 4. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 5. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 6. کدام چشم ایرانی «بلندپروازترین پهپاد آمریکایی» را کشف کرد؟ + تصاویر

 7. آیت‌الله رئیسی: حساب‌های قوه قضائیه به ۵ حساب تقلیل یافت/ سالانه گزارش عملکرد این حساب‌ها را می‌دهم/ اگر درباره ماجرای زندان فشافویه، کم‌کاری مسئولی ثابت شود،‌ قطعا او را برکنار می‌کنیم

 8. کنایه داماد روحانی به آشنا و واعظی: «دولت نه واعظی توانمند دارد نه مشاورانی آشنا به سیاست»

 9. تکذیب درگیری لفظی روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ دلیل انتقاد عجیب و کنایه آمیز داماد رئیس جمهور/ ذوالنوری چگونه به ریاست کمیسیون امنیت رسید؟

 10. سردرگمی استراتژیک ترامپ

 11. مرز منافع ملی بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی/ بررسی مواضع واقع‌گرا - منفعل و کسانی که سکوت کردند

 12. رحیم‌پور ازغدی: برای آقای روحانی دعا میکنم/ قرار شد از جلسه آینده، سران سه قوه در جلسات شورای انقلاب فرهنگی شرکت کنند

 13. پزشکیان: سپاه مشت محکمی به دهان یاوه‌گویی‌های آمریکا زد/ طنین شعار «مرگ بر آمریکا» در مجلس

 14. جلسه نمایندگان اصولگرا برای ریاست کمیسیون امنیت/ 14 رای برای ذوالنوری/ دود سفید کواکبیان از کمیسیون

 15. ظریف: مذاکرات درباره پیمان‌های پولی با کشورهای مختلف در حال انجام است

 16. آیت‌الله رئیسی: رویکرد دستگاه قضا را در جهت حفظ حقوق عامه تغییر می‌دهیم

 17. ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی شد/ نقوی حسینی سخنگو

 18. نطق نماینده مجلس: برخی جوری در زمین اداره این سرزمین ریشه کرده‌اند که قطع نمی‌شوند/ بسیاری از مدیران پیر ما تشنگان قدرت هستند

 19. شهروندان می‌توانند اطلاعات اموال نامشروع مسئولان را به دادستان کشور اعلام کنند

 20. کواکبیان: از ولایتی که چندین شغل دارند می‌خواهم کارها را به جوانترها واگذار کند

 21. ربیعی: قهر «جهانگیری» شایعه است/ نشست دولت به ریاست جهانگیری برگزار شد

 22. واکنش حسام‌الدین آشنا به شایعه قهر جهانگیری از دولت

 23. روایت آیت‌الله رئیسی از دیدارش با رهبر انقلاب که منجر به پذیرش ریاست قوه قضاییه شد   

 24. روایت فلاحت‌پیشه از شکست در انتخابات ریاست‌ کمیسیون‌امنیت

 25. پالیزدار: اسحاق جهانگیری هم‌اکنون در جلسه هیات دولت حضور دارد

پربحث‌های هفته

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 4. هزينه‌هاي يك دروغ!

 5. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 6. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 7. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 8. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 9. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 10. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 11. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 12. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 13. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

 14. مواضع انتخاباتی آیت‌الله مصباح در دیدار با اعضای حزب پایداری

 15. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 16. حاجی‌زاده: هواپیمای جاسوسی دیگری را که ۳۵ سرنشین داشت، ‌منهدم نکردیم

 17. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 18. چرا FATF منتظر می‌ماند؟

 19. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 20. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 21. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 22. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 23. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 24. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 25. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

آخرین عناوین