حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

احمدرضا هدایتی،   3970925067 ۳۲ نظر، ۶ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

امروزه تقریباً همه کشورهای جهان با صرف هزینه‌های هنگفت تلاش می‌کنند تا اطلاعات دقیق‌تری را از رقبای بین‌المللی خود، در جهت رفع یا کاهش تهدیدات متصور از سوی سایر کشورها یا استفاده بهتر از فرصت‌های پیش‌رو در روابط دیپلماتیک و به‌خصوص تبادلات تجاری برای موسسات و شرکت‌های وابسته به خود کسب و از این طریق، موقعیت برتری را برای خویش ایجاد نمایند.

در واقع اشراف اطلاعاتی نسبت به دیگران، نه‌تنها در عرصه نظامی رمز موفقیت یگان‌های رزم محسوب می‌شود، بلکه در سایر عرصه‌ها به‌ویژه در عرصه تولید و تجارت و حتی فرهنگ و سیاست نیز، مهمترین عامل موفقیت به شمار می‌رود و از چنان اهمیتی برخوردار است که در این رابطه دولت‌های استعمارگر از بهره بردن از هیچ شیوه و ابزاری اجتناب نمی‌کنند.

این در حالی است که مردم و دولت برخی از کشورها از جمله ایران، گاهی با گرفتار شدن در دام تحریم، تهدید و بلوف دول استکباری و تبلیغ رسانه‌های خارجی، خواسته یا ناخواسته اطلاعات مورد نیاز دشمنان نظام را رایگان و در مواردی حتی با پرداخت هزینه‌های محسوس و نامحسوس در اختیار آنها قرار می‌دهند.

اطلاعات افشا شده از سوی برخی از رسانه‌ها و فیلم‌های مستند و غیرمستند خارجی حکایت از آن دارد که سیستم‌های ارتباطی نسل جدید اعم از تلفن، اینترنت و پیام‌رسان‌های فضای مجازی و مکان‌یاب‌های ماهواره‌ای، در ردیف مهمترین ابزار کسب اطلاعات دشمن قرار دارند و از این قابلیت برخوردارند که به‌طور مکانیزه و کاملاً اتوماتیک، با واکنش نشان دادن نسبت به واژه‌های خاص و تعریف شده برای آنها، اطلاعات منتشر شده در این فضا را انتخاب، دسته‌بندی و حتی تجزیه و تحلیل نمایند.

به این ترتیب، قطعاً عضویت و تبادل اطلاعات اعم از شخصی و یا اداری و دولتی در پیام‌رسان‌های خارجی، یکی از کانال‌های مهم کسب اطلاعات برای دشمن به شمار می‌رود و در کمترین اندازه آن، این فرصت را در اختیار آنها می‌گذارد تا با نقاط ضعف و قوت فرهنگی و آسیب‌پذیری‌های اجتماعی طرف مقابل آشنا و در زمان مناسب از این اطلاعات برای کار تبلیغاتی و عملیات روانی بهره ببرند.

البته بی‌شک کسب این اطلاعات در فضای مجازی فقط محدود به موضوعات فرهنگی و اجتماعی که خود حائز اهمیت فراوان است، نمی‌شود و سوءاستفاده از تبادل اطلاعات تجاری و اقتصادی، اطلاعات خصوصی و شخصی، اطلاعات کاری و اداری و امثال آن را نیز شامل می‌شود.

شاید باور کردنی نباشد، اما متاسفانه اثربخشی تبلیغات رسانه‌های خارجی برای دسترسی به اطلاعات سایر کشورها در حدی بوده که گاهی حتی برخی از مخاطبین ایرانی را مجاب نموده تا پیام به ظاهر بشردوستانه موسسات خارجی از جمله یک موسسه فرانسوی برای ایجاد بانک خصوصیات ژنتیکی ایرانیان را باور نموده و به راحتی با ارسال نمونه بزاق دهان خود برای این موسسه، اطلاعات لازم را در اختیار آنها قرار دهند.

این در حالی است که اولاً کشور فرانسه همان کشوری است که با صدور خون آلوده به ایدز، برای نخستین بار و به شکل گسترده و مخفیانه، این بیماری را به کشور ایران منتقل نمود و ثانیاً امروز به مدد استفاده از دانش روز، این امکان وجود دارد که با استفاده از نمونه بزاق دهان، نقشه ژنتیکی اقوام مختلف را ترسیم و راه‌کارهای تقویت یا تضعیف مستقیم و غیرمستقیم و علنی و غیرعلنی ساختار ژنتیکی آنها در زمان مناسب مثل جنگ‌های احتمالی و قحطی‌طبیعی و غیرطبیعی را فراهم نمود.

شگردهای دشمن فقط به این اقدامات محدود نمی‌شود، زیرا بخشی از اطلاعات ریز و درشت کشور در بخش تولید و صنعت نیز به بهانه‌های دیگری مانند؛ اخذ استانداردهای خارجی و عمدتاً با صرف هزینه‌های کلان و بعضاً حتی بدون دستیابی به استاندارد واقعی از کشور خارج می‌شود، یعنی کشورهای طراح این استانداردها، از این طریق نه تنها بدون کمترین هزینه اطلاعات ذیقیمت موردنیاز خود را کسب می‌کنند، بلکه بابت دریافت این اطلاعات و صدور مدارک بعضاً غیرواقعی و صوری، وجوه کلانی را نیز از طرف مقابل دریافت می‌کنند.

عضویت در برخی از معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی یکی دیگر از مجاری نشت و خروج اطلاعات از کشور محسوب می‌شود و این در حالی است که در این مورد نیز، طراحان این معاهدات هرگز حاضر نمی‌شوند اطلاعات خود در موضوعات مطرح در آنها را در اختیار سایر کشورها قرار دهند.

سند 2030 یونسکو، سند FATF و ملحقات آن، معاهده پاریس و حتی مدارک و مستندات ارائه شده برای دریافت وام از نهادهای بین‌المللی و سایر کشورها و برخی از دیگر قراردادهای دوجانبه مثل قرارداد با شرکت توتال، فقط چند نمونه از مواردی هستند که در کنار وعده‌ها و شعارهای بشر‌دوستانه، عمدتاً با هدف دستیابی به آخرین اطلاعات از وضعیت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، نظامی و حتی زیست محیطی کشورهایی مانند ایران طراحی شده‌اند.

البته طبیعی است که طرح این موضع نباید باعث ایجاد بدبینی مطلق نسبت به همه معاهدات و یا کل یک معاهده در سطح بین‌المللی منتهی و کشور را از مزایای مراوده و تعامل با دیگران محروم نماید، اما قطعا برای ورود و پیوستن به آنها باید با دقت و تامل بیشتر و اخذ ضمانت‌های مطمئن‌تری اقدام گردد.

در کنار همه این ترفندها، گاهی باید در مورد ترغیب و تشویق افراد (اعم از داخلی یا خارجی) برای شفاف‌سازی و آزاد نمودن جریان اطلاعات نیز با دیده تردید نگریست و تمام جوانب و پیامدهای احتمالی در این خصوص را نیز با دقت کامل مورد سنجش و ارزیابی قرار داد.

در واقع ترغیب و تشویق‌های کاذب بیگانگان در این زمینه و آمارهای بعضاً کاذب و هدفمند منتشر شده از سوی سایر کشورها، نباید به فریب مردم و مسئولین برای افشای تمام اطلاعات کشور در همه زمینه‌ها منجر شود.

بنابراین؛ نکته قابل تامل در این رابطه این است که اگرچه شفاف‌سازی و آزادسازی اطلاعات در پاره‌ای از موارد اجتناب ناپذیر بوده و نقش موثری در کاهش فساد و متقابلاً اعتمادسازی عمومی دارد، اما نباید فراموش کنیم که افراط و تفریط در هر زمینه‌ای می‌تواند پیامدهای جبران ناپذیری را برای کشور در پی داشته باشد و لذا هر نوع تصمیم‌گیری در این موضوعات باید با توجه جدی به منافع ملی و مصالح جامعه اتخاذ گردد.

*کارشناس ارشد مدیریت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۷۹۶۲۱۰:۲۶:۲۹ ۱۳۹۷/۹/۲۵
به قیمت تامین منافع جناحی اقایون.... چرا‌دولت قانون مبارزه با پولشویی مصوب تیر ۸۶ اجرا نمی کنه؟!!
مانی۶۷۸۰۶۳۱۱:۰۴:۳۳ ۱۳۹۷/۹/۲۵
فتف یک برنامه داخلی وزارت خزانه داری آمریکاست قطعا اهداف جاسوسی مالی دارد هنوز امضا کری تضمین است؟ از خواب بیدارشوید لطفا
ناشناس۶۷۸۳۹۳۱۳:۴۲:۱۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
ان را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است
ناشناس۶۷۸۹۴۷۱۹:۱۰:۲۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
عقل هم چیز‌‌خوبیست
ناشناس۶۷۸۱۸۴۱۱:۴۹:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
ابتدا خسارات برجام را تسویه کنند بعد برویم سراغ تصویب FATF !
ناشناس۶۷۷۹۷۴۱۰:۳۰:۴۱ ۱۳۹۷/۹/۲۵
خداوند از مسئولانی که توان هسته‌ای کشور را از بین برده و دانشمندان هسته‌ای ما را خانه‌نشین کردند نگذرد. امروز کشور کوچکی مثل کره شمالی در مقابل زورگویی‌های آمریکا ایستاده و خواسته‌های خود را پیش می‌برد.
مازندرانی۶۷۸۱۲۲۱۱:۲۵:۲۹ ۱۳۹۷/۹/۲۵
از وضعیت زندگی مردم کره شمالی هم توضیح میدادین.
محمد۶۷۸۲۴۸۱۲:۱۶:۴۳ ۱۳۹۷/۹/۲۵
واقعا برای شما متاسفم که آرزوی تبدیل شدن به کره شمالی می کنید. هیچ می دانید مردم کره شمالی سوء تغذیه دارند و در انزوای بین المللی قرار دارند . مشکل روزانه قطع برق دارند. صنعت و تکنولوژی ندارند . با دنیا قطع رابطه هستند. در ضمن اغلب کشورهای دنیا عضو این معاهده هستند. دنیای امروز مخفی کاری نمی شود کرد. ببینید عربستان چگونه رسوا شد.
ناشناس۶۷۸۷۹۴۱۷:۰۹:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۲۵
مگر ما الآن این چیزها را نداریم؟
ناشناس۶۷۸۴۹۴۱۴:۳۴:۳۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
برنامه هسته ای تاکنون هیچ سودی برای مردم نداشته است که هیچ سراسر هزینه و خسارت بوده است
علی۶۷۹۰۲۳۲۰:۱۶:۲۹ ۱۳۹۷/۹/۲۵
بله نگذاشتند به سود دهی برسد و تعطیلش کردند. اگر میگذاشتند ما سوخت نیروگاه هسته ای داشتیم و حتی صادر میکردیم و درآمد هزاران برابر نفت. پس لطفا با فکر حرف بزنیم
ناشناس۶۷۸۷۱۴۱۶:۰۹:۵۴ ۱۳۹۷/۹/۲۵
بمب هسته ای برای هیچکس آب و نون نداره
ناشناس۶۷۷۹۷۷۱۰:۳۱:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۲۵
تا زمانی که غرب‌زدگان در ایران حضوری فعال دارند دشمن نیازی به گزینه نظامی در مرحله اول ندارد. زیرا این عده ستون پنجم دشمن، در داخل کشورند و مامورند تا پروژه‌های ضد ایران اسلامی را در داخل پیاده کنند. مطمئنا فعالیت چنین افرادی در کشور مخرب‌تر از گزینه نظامی بر علیه کشورمان خواهد بود.
سید۶۷۹۰۱۴۲۰:۰۹:۰۸ ۱۳۹۷/۹/۲۵
ادم غرب زده باشه بهتر ازاینست که عربی و روسیه زده باشه
ناشناس۶۷۷۹۷۹۱۰:۳۲:۵۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
تنها در عرض 3 ماه قیمت بسیاری از اجناس خوراکی، پوشاکی، بهداشتی و... بیش از سه برابر افزایش یافته است... این ثمره همان برجام دستپخت دولت بود که توسط دولت هم اجرا شد. باز هم می‌خواهید مثل برجام FATF تصویب و اجرا شود تا با یک افزایش قیمت‌های 3 برابری دیگر روبرو شویم.
ناشناس۶۷۸۱۰۶۱۱:۱۹:۲۸ ۱۳۹۷/۹/۲۵
وقتی با برجام و بی برجام تحریم هستیم همان بهتر که بمب اتم بسازیم حداقل امنیت ملی مان 100 درصد تضمین می شود.
ناشناس۶۷۸۳۴۷۱۳:۱۸:۰۳ ۱۳۹۷/۹/۲۵
طبق فتوای مقام معظم رهبری ساخت بمب اتم حرام است.
ناشناس۶۷۷۹۸۱۱۰:۳۳:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۲۵
آقای رئیس جمهور در دفاع بی‌پایه از برجام و FATF بیان کرده از مردم بپرسید زندگی ارزان می‌خواهند یا گران بعد هم ادامه داده با تصویب FATF 20 درصد ارزان خواهد شد. از ایشان سوال می‌کنیم شما که مدعی بودید کلید حل مشکلات را در دست دارید چرا در حال حاضر به جای پاسخگویی فرار به جلو را در پیش گرفته‌اید؟
ناشناس۶۷۷۹۸۳۱۰:۳۴:۱۶ ۱۳۹۷/۹/۲۵
ما با حیله‌های اروپای مکار زیر نفوذ آمریکای پلید نمی‌توانیم کنار بیاییم. حاضریم با تحریم‌های ظالمانه دست و پنجه نرم کنیم ولی امنیت، حیثیت و هویت خود را فدای امیال و زیاده‌طلبی آنها نکنیم. اروپایی‌ها جز وقت‌کشی و حرکت در همان راه شیطان بزرگ کار دیگری انجام نمی‌دهند.
ناشناس۶۷۷۹۸۸۱۰:۳۵:۵۵ ۱۳۹۷/۹/۲۵
رئیس جمهور اعلام می‌کند کسانی که به برجام و عدم تصویب FATF بدبین هستند بیایند خسارت‌های عدم اجرای این‌ها را هم بگویند! اولا این شما هستید که باید خسارت بپردازید چون برجام را به ملت تحمیل کردید و به قول وزیر خارجه از خط قرمز‌ها هم عبور کردید برجام را به هر قیمت تصویب و قبل از اقدام طرف مقابل کامل اجرا و هسته‌ای کشور را بتن‌ریزی کردید و هیچ‌ نگرفتید. حال به جای پاسخگویی، فرار به جلو در پیش گرفته و به جای پاسخگویی در جایگاه مدعی نشسته‌اید؟! مردم خوب می‌‌فهمند و به موقع پاسخ این بدعهدی‌ها را خواهند داد!
ناشناس۶۷۷۹۹۱۱۰:۳۶:۳۱ ۱۳۹۷/۹/۲۵
این گروکشی خنده‌دار اروپا از دولت منفعل کنونی که تو FATF وCFT را تصویب کن تا ما آش را با جاش بخوریم و فقط شاید یک کانال مالی برایت درست کنیم تا کی قرار است ادامه داشته باشد؟
ناشناس۶۷۸۰۰۰۱۰:۴۰:۲۴ ۱۳۹۷/۹/۲۵
مشکل دقیقا از زمانی شروع شد که مردم باور هایشان نسبت به توانایی های دولتمردان به دلیل ندانم کاری ها و پنهان کاری های گسترده تصعیف شد
ناشناس۶۷۸۱۶۸۱۱:۴۲:۲۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
حراج به قیمت شرف !
ناشناس۶۷۸۲۰۸۱۲:۰۰:۰۸ ۱۳۹۷/۹/۲۵
فرانسه زمانی پلاسمای آلوده را به ایران صادر کرد که هنوز ویروس ایدز شناخته نشده بود و خودش هم گرفتای شد صحیح نیست این نحو اتهام زنی به جامعه پزشگی یک کشور که عمدا خون آلوده را ارسال کرده .
ناشناس۶۷۸۲۲۱۱۲:۰۴:۵۵ ۱۳۹۷/۹/۲۵
اگر حراج اطلاعات ماست اطلاعات اونها هم در اختیار ماست یه چیز دو طرفست
ناشناس۶۷۸۲۴۵۱۲:۱۵:۳۴ ۱۳۹۷/۹/۲۵
دقیقا غربطلبها و مزدوران آمریکا به دنبال افشای همین اطلاعاتن
ناشناس۶۷۸۳۰۷۱۲:۵۰:۰۹ ۱۳۹۷/۹/۲۵
مناظره برگزار کنید در مورد پولشویی
ناشناس۶۷۸۵۶۶۱۵:۰۸:۰۹ ۱۳۹۷/۹/۲۵
ترس شما از تحریم شدن توسط بانکهای داخلی دلتون برای مردم نسوخته
ناشناس۶۷۸۶۴۸۱۵:۳۳:۵۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
چرا اینقدر محمل می نویسید؟ اگر بده برای همه بده اگر شفافیت داره برای همه هست نه فقط ماله ما اگر اطلاعات لو میره برای همه میره این چه تحلیلهای غلطیه بقیه کشورهای عضو چیکار دارن می کنند همه امریکایین؟؟
سعید۶۷۹۰۲۴۲۰:۱۸:۱۷ ۱۳۹۷/۹/۲۵
یجوری میگین اطلاعات انگار 100 سال پیشه شما برو به یه کارمند بانک 50 تومن بده الان شماره اقوام مشتریانشم میده!!! یه مخالف فتف بیاد بگه از لو رفتن چه اطلاعاتی میترسه که فکر میکنه خارج ایران نمیتونه بدست بیاره کسی
ناشناس۶۷۹۲۲۶۲۳:۲۹:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۲۵
دولتی که سرکشی به حساب مردم رو بد می دونست حالا می خواهد حساب همه شهروندان رو بفرسته آمریکا
ناشناس۶۷۹۴۹۸۰۹:۲۰:۳۵ ۱۳۹۷/۹/۲۶
قسم می خورم تو عمرت تا کنون یک صفحه مطلب از fatf نخوندی.

پربحث‌های اخیر

 1. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 2. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 3. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 4. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 5. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 6. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 7. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 8. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 9. عرضه گوشت سگ در مشهد تکذیب شد

 10. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 11. بطحایی: تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

 12. جزئیات تغییرات تورم یکساله ۱۰دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

 13. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 14. «رزمایش قطع اینترنت» لغو شد  

 15. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 16. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 17. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 18. با برجام چه باید کرد؟

 19. تهران - تل‌آویو، هفت دقیقه  

 20. وحشت صهیونیستها از تهدید بشار الجعفری علیه تل آویو

 21. عیدی ۹۷ چقدر است؟

 22. تجمع اعتراضی مردم در حمایت از «مرضیه هاشمی»  

 23. حضور سردار سلیمانی در حرم رضوی  

 24. اعتراض آمریکایی‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی+عکس

 25. نوبخت: بسته حمایتی به حساب همه جامعه هدف واریز شد!   

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 5. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 6. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 7. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 8. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 9. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 10. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 11. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 12. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 13. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 14. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 15. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 16. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 17. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 18. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 19. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 20. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 21. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 22. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 23. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 24. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 25. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 16. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 17. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 18. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 19. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 21. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 22. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

پربحث‌های اخیر

 1. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 2. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 3. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 4. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 5. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 6. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 7. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 8. با برجام چه باید کرد؟

 9. استیصال آمریکا در برابر صدای متفاوت مستندساز ایرانی + متن بیانیه

 10. مانور «شکنجه» روی خط بی‌بی‌سی + عکس

 11. ۴ بهمن ۱۳۵۷؛ محاصره مهرآباد

 12. وزارت خارجه اعلام کرد: اظهارات ماجدی نظرات شخصی او بوده نه دیدگاه وزارت خارجه

 13. لاریجانی: فربه‌شدن دولت ۸۵ تا ۹۰ درصد بودجه را به خود اختصاص می‌‌دهد

 14. روایتی از دیدار مقام معظم رهبری با ماندلا/ تجربه سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای برای پیروزی «نلسون ماندلا»

 15. نام سردار قاسم سلیمانی در بین ۱۰ متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

 16. رئیس سازمان صداوسیما: دهه پنجم انقلاب دهه نوسازی و جوان شدن رسانه ملی است

 17. درخواست اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی از ۲۹ عضو مجمع تشخیص

 18. ضرغامی: نسبت به انتساب بلاوجه نظرات شخصی به رهبری حساسیت نشان دهید

 19. نماینده سازمان ملل در امور سوریه به ایران می‌آید

 20. اسماعیلی: تغییر در مدیریت قوه‌قضاییه نباید موجب سستی در کارها شود

 21. ضرغامی : نامه هشت وزیر به رهبر انقلاب کلید خوردن پروژه‌‌ای "تکراری" است   

 22. تسلیم استوارنامه سفیر جدید ترکیه به ظریف   

 23. وال‌استریت‌ژورنال از احتمال «لغو نشست ورشو» خبر داد

 24. دستگیری یکی از متهمان بزرگ رباخواری

 25. تهدید دانستن برنامه موشکی ایران در سند راهبردی اطلاعات ملی آمریکا

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 4. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 5. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 6. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 7. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 8. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 9. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 10. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 11. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 12. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

 13. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 14. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 15. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 16. توضیحات وزیر علوم درباره بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه‌ها

 17. آخرین خبرها از استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس

 18. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 19. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 20. با برجام چه باید کرد؟

 21. لاریجانی: دولت را ملزم به درج حقوق مدیران بر روی سامانه حقوق و دستمزد کنید

 22. هفت دقیقه تا تل‌آویو

 23. ابطحی: رئیس‌جمهور به جای درد دل، راه حل پیدا کند

 24. استیصال آمریکا در برابر صدای متفاوت مستندساز ایرانی + متن بیانیه

 25. مانور «شکنجه» روی خط بی‌بی‌سی + عکس

پربحث‌های هفته

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 3. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 4. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 5. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 6. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 7. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 10. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 11. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 12. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 13. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 14. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 15. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 16. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 17. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 18. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 19. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 20. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 21. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 22. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 23. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 24. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 25. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

آخرین عناوین