کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

محمد حقگو،   3970922047 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

در شرایطی که بازار خودرو و خریداران، گیج و سردرگم از اعلام گرانی قیمت چند محصول ایران خودرو بودند و وزیر صمت پیشتر، خبر افزایش قیمت  خودرو تا پنج درصد زیر نرخ بازار را تکذیب می کرد، سرانجام معلوم شد که اتفاقاً وزارت صمت با افزایش قیمت خودروها مخالف نیست. با این وصف، و در حالی که حاشیه قیمت بازار خودروها این روزها به رکوردهای عجیب و غریبی رسیده است، این سوال پیش می آید که این روش قیمت گذاری به شیوه جهش قیمتی تا پنج درصد زیر نرخ بازار تا چه حد رواست؟

بگذارید نگاهی به آن چه گذشته، تاکنون بیندازیم. تا پیش از جهش ارزی، مخصوصاً آن دورانی که شورای رقابت قیمت گذاری می کرد، این شورا به موضوع قیمت خودروهای بالای ۴۵ میلیون تحت عنوان «پرتیراژ ها» ورود نمی کرد و حاشیه بازار نیز برای همه خودروها تا حدی وجود داشت، اما با افزایش بیش از دو، سه برابری نرخ ارز و برقراری مجدد تحریم ها، از یک سو دست خودروسازان از تامین آسان تر قطعات خودروها بسته شد و از سوی دیگر این قطعات، با قیمت بالاتر در اختیار آنان قرار گرفت. در عین حال کاهش احتمالا تعمدی تیراژ تولید از سوی خودروسازان نیز همزمان با  قطع شدن  پای برخی برندها از جمله رنو از بازار ایران بر آتش قیمت ها دمید.

مجموعه این شرایط، فرصت بی بدیلی را برای برخی دلالان فراهم کرد. آنان وارد بازار شدند و با بارگذاری تقاضاهای سفته بازانه بر مجموع تقاضای معمول خودروها به امید فروش آینده در نرخ های بالاتر، هر چه بیشتر بر طبل فاصله قیمت بازار و کارخانه خودروها کوفتند. این شد که قیمت های کنونی در بازار خودرو به ملغمه ای تبدیل شد از گران شدن تولید خودرو به دلیل افزایش نرخ ارز، سود بازرگانی منصفانه خودروسازان و فعالان بازار، حباب قیمتی ناشی از کمبود عرضه و سود ناشی از دلالی های بی ضابطه.

با این وصف می توان اولین نکته درباره سیاست قیمتی اخیر را بیان کرد. آن هم این که بازاری که دستخوش بازی های دلالی قرار گرفته و کمبود عرضه نیز آن را ملتهب کرده است، چگونه می تواند مبنایی برای کشف قیمت یا محدوده قیمتی خودروسازان باشد؟ و چرا وزارت صنعت با این شیوه قصد دارد قیمت ها در بازار خودرو را اصلاح کند؟ مگر نه این است که با شفاف شدن هزینه های معقول و منطقی خودروسازان، امکان تعیین نرخ متعادل محصولات وجود خواهد داشت؟! نرخی هایی که متضمن سود خودروسازان باشد. در آن صورت با راه افتادن مجدد چرخ تولید اقتصادی خودروسازان، عرضه بازار زیاد شده و خودبه خود قیمت ها در بازار کاسته خواهد شد!

دومین نکته مربوط به مدل قیمتی تعیین شده است. به رغم توضیحات قطره چکانی وزارت صنعت، هنوز دقیقاً معلوم نیست که به فرض استقبال خریداران از خودروهای تولیدی، کاهش های پنج درصدی تا چند مرحله و تا چه سطحی ادامه خواهد یافت؟ و حتی، چه تضمینی وجود دارد که افزایش قیمت صورت گرفته، بالعکس منجر به افزایش قیمت ها در بازار نشود؟ هم اینک گزارش های بازار خودرو حاکی از آن است که از زمانی که ایران خودرو قیمت خودروی مشابه (و صندوقدار) اچ سی کراس را با فاصله حدود ۹۰ میلیون تومانی از قیمت اچ سی کراس، تعیین کرده، فاصله قیمت بازار تا کارخانه اچ سی کراس نیز بیشتر شده است. به طوری که قیمت این خودرو، در بازار از حدود ۹۰ ، به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است!

سومین موضوع به مبنای تنظیم بازار خودرو، بر می گردد. عقل حکم می کند که در شرایطی که بازار یک محصول انحصاری است، تنظیم کننده بازار، درباره محدودسازی قدرت انحصاری انحصارگر اقدام کند. در حالی که در شرایط کنونی، اولاً واردات خودرو به کلی ممنوع شده است و تنها عرضه کنندگان در محدوده های قیمتی بالای ۴۵ میلیون تومان، خود خودرو سازان  هستند.

ثانیاً در صورت آزاد شدن تعرفه ها، تفاوت کالایی یا قیمتی محصولات مشابه آن چنان بالاست که جای رقابتی برای خودروسازان با خودروهای وارداتی (حتی در دامنه های قیمتی بالای ۴۵ میلیون تومان) نیز باقی نمی گذارد. بنابراین یک سوال مهم از سازمان حمایت این است که در کنار توجه به افزایش قیمت خودروسازان، چگونه می خواهد از مصرف کنندگان در برابر قدرت انحصاری تولیدکنندگان دفاع کند؟

نکته چهارم، چوبی است که مصرف کننده ایرانی از وابستگی صنعت خودرو به واردات و نیز غفلت از داخلی سازی می خورد. در ماجرای اخیر نیز شاهد آن هستیم که تفاوت قیمت کارخانه با بازار در محصولاتی که کمتر داخلی شده اند (و تعداد آن ها کم هم نیست)، خیلی بیشتر افزایش یافته است. بدین ترتیب هم اکنون که قیمت ها قرار است تا زیر پنج درصد بازار افزایش یابد، خودروسازان بدون هیچ تحمل فشاری، در صدد انتقال این ناکارآمدی خود به مردم هستند.

متاسفانه شعارهای داخلی سازی که وزیر صنعت در مصاحبه اخیر نیز کلی و اجمالی از آن رد شده، عمدتاً به مستمسکی برای خرید زمان خودروسازان تبدیل شده است.در مجموع به نظر می رسد که اولاً با توجه به شرایط کنونی صنعت خودرو، افزایش قیمت ها یا حتی کشف قیمت بر مبنای نرخ بازار، غیر دقیق و رانت خیز است و وزارت می توانست به جای احاله مردم به نرخ های بازاری شده خودروسازان، آنالیز قیمت را برای همه تولیدات خودروسازان با توجه به درصد تاثیرپذیری از شوک ارزی و نیز نرخ تورم، انجام دهد. دلیل اصلی این موضوع نیز به وضعیت حمایت های صورت گرفته از خودروسازان، ممنوعیت واردات خودرو به کشور و دیوار تعرفه های حمایتی در این زمینه بر می گردد.

از سوی دیگر که صنعت خودرو هدف حمایت های پیشینی همچون تعرفه ها و پسینی همچون قیمت گذاری های بازاری قرار گرفته، و مردم همچنان باید تاوان قیمت های نامتناسب با خودرو را بپردازند، از وزیر نسبتاً تازه وارد صمت انتظار می رود لااقل درباره شفاف سازی برنامه خودروسازان برای اجرای استانداردهای 85 گانه، پیشرفت داخلی سازی، برنامه خودروسازان برای کاهش هزینه های سربار و به ویژه شفاف سازی کلاف سردرگم و هزینه زای شرکت های تودرتوی سبز شده در دل این صنعت اقدام کند و ضمانت های اجرای محکمی نیز در نظر بگیرد و در نهایت به جای بازار انحصاری، آنالیز دقیق قیمت تمام شده خودرو را ملاک قیمت گذاری قرار دهد.

 

منبع: خراسان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۴۵۴۲۱۰:۲۰:۲۳ ۱۳۹۷/۹/۲۲
وزیر صنعت توسط مافیای خودروسازی پیشنهاد و انتخاب شده است .
nasser۶۷۵۲۸۴۰۸:۰۱:۲۸ ۱۳۹۷/۹/۲۳
6 ماه پول مارو با وحده 20 روزه حبس کردند و خودرو ما رو اختکار کردند تا با قیمت نجومی جدید به ما قالب کنند . خدا یا اینا از صدام هم ظالمترند زودتر ذلیلشون کن هموونطور که صدام رو ذلیل کردی
ققنوس۶۷۴۵۴۸۱۰:۲۸:۵۰ ۱۳۹۷/۹/۲۲
در طبیعت پدیده ایی به نام فرکانس تشدید داریم که هر شی با رسیدن به ان فرکانس دچار ناپایداری و بی نظمی میشود و در فرکانسی بالاتر و یا پایینتر از ان این پدیده دیگر رخ نمی دهد منظور اینکه این قیمت گذاری هم اینچنین وضعیتی دارد یعنی الان در نقطه تشدید و یا بحرانی خود است که مردم نگرانند اگه قیمت ها از این بالاتر بره کم کم همه بی تفاوت میشن چون کمتر کسی حاضر به خرید خودرو با این قیمت ها است !!!!!!!!!
هادی۶۷۴۵۷۹۱۱:۱۰:۴۹ ۱۳۹۷/۹/۲۲
خودرو سازی !! اینگونه که ماداریم یک صنعت طفیلی است که چهل ساله داره کار میکنه و حمایت دولتی میشه اما با مونتاژ خودروهای چینی و کره ای که سالها بعد ازما وارد این صنعت شدند عرق شرم بر چهره صنعت کشور و مهندسان کشور ومن مصرف کننده می نشاند که آرزوی تولید خودرو ملی دهه هاست که با ماست و ظاهرا دست نیافتنی خواهد بود والله از بیت المال کشور حقوق همه کارگران شریف شاغل درین صنعت پرداخت بشه بیشتر به نفع منافع ملی ماست تا این همه کشور درگیر رانت و دلال بازی ودزدی و بازی با روح و روان روزانه مصرف کنندگان این محصول نشه !
اسدي۶۷۴۵۹۲۱۱:۲۹:۵۵ ۱۳۹۷/۹/۲۲
از وزیر محترم صنعت و معدن و تجارت که خودشان سالها نماینده در مجلس شورای اسلامی بوده اند، انتظار داریم که به حمایت از مردم برخیزند و در مقابل زیاده خواهی خودرو سازان بایستند.
ناشناس۶۷۴۷۴۹۱۳:۵۱:۱۰ ۱۳۹۷/۹/۲۲
حتما میشه!!!!
ناشناس۶۷۴۶۰۴۱۱:۴۱:۴۱ ۱۳۹۷/۹/۲۲
وضعیت صنعت خوردو در کشور و اجحافی وکه در حق مردم به اسم حمایت از کالای ایرانی و کارآفرینی و ... می شود بر همگان روشن و آشکار است
ناشناس۶۷۴۶۰۵۱۱:۴۲:۱۹ ۱۳۹۷/۹/۲۲
شما امار فروش خودرو را منتشر کن چنان رکودی در خودرو شده که خرید و فروش ان به صفر رسیده
علی۶۷۴۷۲۴۱۳:۲۷:۲۶ ۱۳۹۷/۹/۲۲
انقدر به مردم نجیب این مملکت داره فشار مالی و روحی میاد که باعث گرفتن مریضی هایی از قبیل ms و ... شده
ناشناس۶۷۴۷۳۸۱۳:۴۲:۴۹ ۱۳۹۷/۹/۲۲
تنها راه تحریم خودروسازان داخلی اعم از ایرانی ومحصولات چینی است..ودومین اقدام پایین آوردن تعرفه واردات است
حرف حق۶۷۴۷۷۴۱۴:۱۴:۰۴ ۱۳۹۷/۹/۲۲
از صدر تا ... همه در خودرو سازی شریک هستند پس مردم و حقوق مردم کشک است
اجمد سلامی۶۷۴۸۹۴۱۶:۱۹:۴۵ ۱۳۹۷/۹/۲۲
بخدا در افغانستان یک پراید یا لگن های ایرانی نیست وحتی صادراتی با ارزشی یک سوم ایران اقساطی میفروشند در افغانستان یک بی ام دبلیو منصوری با 10هزار کارکرد 8000هزار دلار در هند همین ماشین صفر 10هزار دلار قسطی 7ساله با گارانتی وبیمه 7ساله
ناشناس۶۷۴۹۷۹۱۸:۳۴:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۲۲
راه حل قیمت خودرو خیلی ساده است تعرفه واردات را بردارید خودرو ساز را رها کنید تا به هر قیمتی خواست بفروشه( مثلا پراید را 300 میلیون قیمت بزاره) اونوقت خریدار هست که میتونه آزادانه هر خودرویی را بخره
جواد۶۷۵۳۴۹۱۰:۰۳:۱۱ ۱۳۹۷/۹/۲۳
ما وزیری بنام وزیر صمت و یا رییسی بنام رییس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان نداریم .
فرهاد۶۷۵۳۹۹۱۱:۰۸:۵۰ ۱۳۹۷/۹/۲۳
مافیا خودرو و سلطانهای خودرو بکوشید و سود برید که کسی یارای نبرد با شما را ندارد و آنان از شما هستند

پربحث‌های امروز

 1. تكمله اي بر حرف و حديث هاي گاندو/ لطفا حكم كلي صادر نکنید!

 2. اولین تصاویر از جاسوسان بازداشت‌شده "سیا" در ایران  

 3. فردوسی‌پور و صداوسیما در چالش شفافیت؛ چند سوال درباره درآمدهای برنامه ۹۰

 4. پرداخت حقوق بالای ۱۲ میلیون تومان در دولت ممنوع شد

 5. کدخدایی: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

 6. كبيری كه صغير شد

 7. واکنش عربستان به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

 8. روایتی از خانواده‌ای که ۱۲۵ هزار خودرو را با رانت وارد کشور کرد

 9. فایننشال تایمز: لندن به تنهایی حریف تهران نیست

 10. یوکیا آمانو درگذشت

 11. صحبت‌های عجیب نماینده تربت جام در مجلس   

 12. برندگان و بازندگان بازی بانک‌ها چه کسانی هستند؟

 13. جنگ نفتکش‌ها و نقشه تیم بی برای نخست وزیر جدید انگلیس

 14. دولت مدیون صداوسیماست/ضرورت اصلاح دستور رئیس جمهور درباره بودجه

 15. مشروح آخرین جلسه محاکمه شهردار اسبق/ نجفی: مقصرم و امیدوارم مورد رحمت الهی قرار بگیرم

 16. همتی: بانک‌ها به دلیل فشارهای تحریمی و حجم نقدینگی مشکلات جدی دارند

 17. کاهش ارزبری ۲۰ میلیون یورویی صنعت خودرو به لطف تحریم‌ها

 18. پسر میترا استاد راز دکمه‌های پیراهن محل قتل را فاش کرد

 19. نظر پورازغدی درباره توقیف نفتکش انگلیس

 20. وکیل نجفی: موکلم به قتل شبه‌عمد اعتراف کرده نه عمد

 21. جزئیات شناسایی و انهدام شبکه جاسوسی CIA در ایران

 22. فعالیت یکی از قوی‌ترین مافیاها در حوزه دارو/ سرکوب صنعت دارو توسط مافیا

 23. روسیه درخصوص حادثه نفتکش ها حق را به ایران داد

 24. سوالات قاضی دادگاه از نجفی درباره ادعاهای وکیلش

 25. فروش اعتباری ۳ محصول ایران‌خودرو از اول مرداد

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 3. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 4. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 5. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 6. تلافی‌که تعارف ندارد!

 7. تظاهرات گسترده مخالفان پوتین در مسکو   

 8. چند نکته درباره حکم دادگاه یکی از اعضای شورای شهر اصفهان

 9. کدام یگان سپاه نفتکش انگلیسی را توقیف کرد؟ + عکس

 10. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 11. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 12. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 13. وزیر اقتصاد: زورم نمی‌رسد پوری‌حسینی را بردارم  

 14. محسن رضایی: عمر تهدیدات ترامپ دی ماه به سر می‌آید

 15. تاملی بر یک تفسیر اشتباه از شأن امام جمعه و روحانیت

 16. کوچ آهسته از تلگرام به واتس اپ

 17. عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اگر جهانگیری در دولت کارایی ندارد؛  بگوید کار نمی‌کنم

 18. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 19. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 20. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 21. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 22. صالحی: نیروگاه بوشهر معادل ۱۱ میلیون بشکه نفت صرفه‌جویی می‌کند

 23. هیجان خطرناک در اتوبان‌های تبریز  

 24. انتشار مکالمات رادیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی از سوی بی‌بی‌سی

 25. گمانه‌زنی درباره یک عکس ظریف در ونزوئلا

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 4. تكمله اي بر حرف و حديث هاي گاندو/ لطفا حكم كلي صادر نکنید!

 5. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 6. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 7. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 8. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 9. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 10. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 11. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 12. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 13. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 14. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 15. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 16. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 17. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 18. توانا بود هرکه با ما بود!

 19. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 20. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 21. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 22. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 23. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 24. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 25. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

پربحث‌های امروز

 1. پرداخت حقوق بالای ۱۲ میلیون تومان در دولت ممنوع شد

 2. روایتی از خانواده‌ای که ۱۲۵ هزار خودرو را با رانت وارد کشور کرد

 3. برندگان و بازندگان بازی بانک‌ها چه کسانی هستند؟

 4. همتی: بانک‌ها به دلیل فشارهای تحریمی و حجم نقدینگی مشکلات جدی دارند

 5. کاهش ارزبری ۲۰ میلیون یورویی صنعت خودرو به لطف تحریم‌ها

 6. فروش اعتباری ۳ محصول ایران‌خودرو از اول مرداد

 7. همه چیز درباره حذف قبوض کاغذی برق از دو ماه دیگر

 8. درآمد «دعانویس‌ها» چقدر است؟

 9. قیمت پوند کاهش یافت

 10. حضرتی: دولت «بیت‌کوین» را به رسمیت شناخته است

 11. ضرورت راه‌اندازی پیام‌رسان بانکی موازی سوئیفت

 12. پرداخت پاداش بازنشستگان با فروش اموال مازاد دولت

 13. آخرین قیمت ارز در بازار + جدول

 14. بانک‌ها در فروردین ماه چقدر وام دادند؟ + جدول

 15. آیین رونمایی از ورق API محیط ترش در شرکت فولاد اکسین برگزار شد

 16. تازه‌ترین قیمت دلار و یورو در صرافی‌ها

 17. آخرین اخبار از افزایش حقوق کارگران

 18. قیمت امروز ارزهای دولتی

 19. جدول/ آخرین قیمت خودروهای وارداتی  

 20. روزهای خوش برای بورس/ از صعود طلا و دلار تا سقوط قیمت خودرو

 21. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 22. چه کسانی حق بیمه بیکاری را می‌پردازند؟/ ۹۵ درصد پول دارو را خودمان می‌دهیم!

 23. تحلیل یک اقتصاددان از شرایط اصلاح ساختار بودجه

 24. وزیر صنعت اعلام کرد: جزئیات طرح معافیت ۲۰ ساله مالیاتی برای تولیدکنندگان داخلی

 25. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان ۲ برابر بیکاری عمومی است

پربحث‌های دیروز

 1. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 2. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 3. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 4. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 5. صالحی: نیروگاه بوشهر معادل ۱۱ میلیون بشکه نفت صرفه‌جویی می‌کند

 6. سیر صعودی قیمت ارز چگونه کنترل شد؟

 7. شیرینی اینترنتی نخرید مجوز ندارند

 8. بیانیه 100 تشکل دانشجویی: تشکیل دوباره وزارت بازرگانی مشکلی را حل نمی‌کند

 9. همتی: سازوکار استفاده از ارز دیجیتال در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد

 10. فروش ۴۰ هزار کانتینر کالای ممنوعه با امضای وزیر اقتصاد

 11. وزیر راه: سال‌ها مستاجر بودم و پس از ۲۸سال خانه خریدم

 12. فردا پرونده بزرگترین بدهکار بانکی بررسی می‌شود

 13. کاهش قیمت خودرو ادامه خواهد داشت

 14. زنگنه: سهمیه‌بندی سوخت مطرح نیست

 15. سرمایه صرافی‌ها ۱۲ میلیارد تومان شد

 16. رئیس‌جمهور شهرداران کشور را ملزم به مقاوم سازی بناهای تاریخی کرد

 17. فردا، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک

 18. مصوبات جدید دولت درباره تسهیلات خرید تضمینی، شرکت ملی نفت و سواحل مکران

 19. توضیح جهانگیری درباره تامین کاغذ مطبوعات و نشریات

 20. رونمایی از پلتفرم هوش مصنوعی CICAP در آخرین روز الکامپ

 21. قیمت طلا، سکه و ارز در روز یکشنبه

 22. ایران سومین تولیدکننده سوخت فسیلی در جهان

 23. گزارش «بیت کوین»؛ فردا در ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی

 24. دپوی ۱۷ هزار تن گوشت وارداتی

 25. کشف ۴ مزرعه بیت‌کوین در دماوند

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 2. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 3. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 4. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 5. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 6. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 7. پرداخت حقوق بالای ۱۲ میلیون تومان در دولت ممنوع شد

 8. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 9. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 10. روایتی از خانواده‌ای که ۱۲۵ هزار خودرو را با رانت وارد کشور کرد

 11. پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است

 12. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 13. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 14. برندگان و بازندگان بازی بانک‌ها چه کسانی هستند؟

 15. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 16. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 17. تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت

 18. آخرین وضعیت بازار ارز؛ مردم فروشنده دلارهای خانگی شدند

 19. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 20. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 21. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 22. صالحی: نیروگاه بوشهر معادل ۱۱ میلیون بشکه نفت صرفه‌جویی می‌کند

 23. اسلامی: برای افرادی که بخواهند مسکن استیجاری تولید کنند، شرایط ساده‌تری فراهم می‌کنیم

 24. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 25. وزیر صنعت: اجازه نمی‌دهیم خودروسازان قطعه‌سازی کنند

آخرین عناوین