حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

امیرحسین رحمانی،   3970919216 ۲۹ نظر، ۷ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
 حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

تئوریسین های اصلاح طلب که دولت تدبیر و امید را ناتوان از تحقق وعده ها و حل مشکلات و چالش ها می دانند مجبور به بازنگری در تاکتیک ها و اتخاذ دوباره موضع اپوزیسیونی شده اند.

اخیراً سعید حجاریان در مصاحبه های متعدد، فرمان شکست دولت روحانی و لزوم عبور اصلاح طلبان از دولت تدبیر و امید را صادر کرد. این در حالی است که از دولت دوم روحانی، هنوز سه سال باقی مانده و بالطبع قضاوت در این باره بسیار زودهنگام است. اما به نظر می رسد اوضاع و شرایط و قابلیت های دولت به گونه ای است که حجاریان را ناچار به چنین موضع گیری علنی کرده و در واقع اصلاح طلبان از کابینه قطع امید کرده اند. به خصوص این که انتخابات مجلس و ریاست جمهوری در پیش است و اصلاح طلبان بر پایه منافع جناحی کم کم راه خود را از دولتی ها جدا می کنند تا با فرار از پاسخگویی و فرافکنی مشکلات، شاید بتوانند دوباره پیروزی خود را تکرار کنند.

این در حالی است که دولت اعتدال تشابه فراوانی با دولت سازندگی دارد و اصلاح طلبان چنین دورانی را قبلاً تجربه کرده بودند. بنابراین از برنامه، سیاست ها و سرانجام آن( به فرض درستی سخنان حجاریان) آگاه بودند. اتفاقاً این همان نکته ای است که خود حجاریان نیز به آن اعتراف دارد. حجاریان در این باره می گوید: « نگاه فن‌سالاران و هاشمی به دلایل مختلف از جمله ضعف عملکرد دولت سازندگی و خصوصیات شخصی رئیس‌جمهور وقت شکست خورد، روحانی نیز همان مسیر را می‌رود و هم عاقبت با هاشمی است».

حال این سوال مطرح می شود چرا اصلاح طلبان در انتخابات 92 و 96 نامزدهای خودی را ناچار به کناره گیری کردند و حامی روحانی شدند؟ مگر تجربه دولت سازندگی پیش روی آنها قرار نداشت؟ و از سرانجام آن اطلاع نداشتند؟ مگر نمی دانستند اتفاقاً شبیه ترین فرد به آیت الله هاشمی، حسن روحانی است؟

سعید حجاریان: روحانی از خودش عبور کرده است/ وی به بسیاری از وعده‌هایش عمل نکرد/ با روحانی ائتلاف نکرده‌ایم

جواب این سوالات یک پاسخ دارد و آن اینکه اصلاح طلبان نگاه به کسب قدرت داشتند و مهم ترین عامل برای آنها پیروزی در انتخابات بود؛ بنابراین چون می دانستند با نامزدهایی که دارند نمی توانند موفق شوند ناچاراً به سمت روحانی چرخیدند تا به گمان خود با وامدار کردن او، سهمی از قدرت آینده را بدست آورند تا بعداً تمام قدرت را تصاحب کنند. اتفاقاً این تزی بود که حجاریان آن را بعد از روی کار آمدن دولت روحانی بیان کرده بود. آن روزها حجاریان عنوان کرده بود دولت اعتدال در راستای نرمالیزاسیون ابتدا سیاست خارجی و اقتصاد را بسامان می کند و در مرحله بعد با پیروزی اصلاح طلبان و کنار رفتن اعتدالیون، نرمالیزاسیون در عرصه سیاسی که به اراده سیاسی برای دموکراتیزاسیون احتیاج دارد، محقق می شود.

اما با شکست دولت روحانی در نرمالیزاسیون اقتصاد و سیاست خارجی، عملاً پروژه روی کار آمدن اصلاح طلبان و نظریه پردازی حجاریان هم به بن بست رسیده است. بنابراین چاره کار، فرمان عبور از دولت اعتدال برای عدم پاسخگویی و فرار از ناکارآمدی است. این در حالی است که حجاریان سال 92 در مصاحبه با روزنامه بهار به صراحت عنوان کرده بود«‌اگر آقای روحانی محذوراتی دارد ما از ایشان مطالبه‌ای نداریم، بلکه به عنوان مشاورانی امین تجربیات خود را در اختیارشان قرار می‌دهیم. به قول معروف مفتاح را دندانه شو، حاضریم دندانه کلید ایشان باشیم.‌»

اما به نظر می رسد وقتی نگاه به قدرت و توجیه شرایط برای کسب کرسی ریاست جمهوری، مجلس و شورای شهر باشد عمداً گذشته نادیده گرفته می شود، نظریات و تئوری ها سیال و ژله ای می شوند و هر زمان می توان آن ها را در راستای منافع تغییر جزیی یا کلی داد.

اما حجاریان و اصلاح طلبان برخلاف میل و خواسته های باطنی، اگر واقعاً دموکرات اند و به دموکراسی اعتقاد دارند نمی توانند حساب خود را از دولت روحانی(که متاسفانه هم به لحاظ نظری و هم عملیاتی ضعف های بنیادین و جدی دارد) جدا کنند و باید پاسخگوی عملکرد و کارنامه آن باشند.

اگر غیر از این باشد(که ظاهراً هست) باید گفت برخلاف صحبت های حجاریان که مدعی است حمایت آنها از روحانی بر مبنای پراگماتیسم و عملگرایی بوده، اصلاح طلبان دقیقا بر مبنای اپورتونیسم و فرصت طلبی سیاست ورزی می کنند و بدلیل منافع جناحی و قبیله ای خود باری به هر جهت اند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

dayani۶۷۴۴۹۶۰۹:۲۹:۱۵ ۱۳۹۷/۹/۲۲
ساده است که دریابیم اصولگرایان چرا اینهمه از همان ابتدا با برنامه های اقتصادی و سیاسی روحانی مخالفت می کردن و در راه برنامه های او سنگ می انداختند، آنها از همان شروع به کار روحانی برنامه ریزی برای انتخابات ریاست جمهوری 96 و بعد از آن انتخابات 1400 را آغاز کردند ، تازه مدعی هستند که چرا اصلاح طلبان از حالا شروع به کار انتخابات ریاست جمهوری بعدی شده اند.
ناشناس۶۷۴۴۹۷۰۹:۲۹:۵۴ ۱۳۹۷/۹/۲۲
من که این حرفا رو متوجه نمیشم ولی فقط اینو میدونم که روز به روز وضع زندگی بدتر شده و از 84 به بعد دیگه خیلی بدتر بوده و از 89 به بعد هم تا همین الان رکود هست و زندگی از رونق افتاده بیکالری هم بیداد میکنه بین اصولگرا و اصلاح طلب و کارگزار و..هم فرقی نمیبینم
ناشناس۶۷۴۹۰۶۱۶:۴۰:۳۱ ۱۳۹۷/۹/۲۲
این هم شیوه اصلاح طلبها برای فرار از پاسخگویی است . هر وقت خراب می کنند برای توجیه خراب کاریشون شروع می کنن به اینکه همه بد هستند. نه دادش ! اصلاح طلبها و آقای تکرار در قبال خرابکاری دولت شریک هستند و باید پاسخگو باشند.
ناشناس۶۷۴۹۵۴۱۷:۵۹:۳۷ ۱۳۹۷/۹/۲۲
فقط اصلاح طلبان مقصرند؟ عجب
ناشناس۶۷۴۵۱۳۰۹:۴۳:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۲۲
اینها که به هر قیمتی میخواهند به قدرت برسند پس چی می خواهند اصلاح کنند قران می فرماید که فساد نکنید می گویند نحن مصلحون
ناشناس۶۷۴۵۵۵۱۰:۳۳:۵۷ ۱۳۹۷/۹/۲۲
شما هم که از ادبیات توده ای ها استفاده می کنید.
ناشناس۶۷۴۵۶۹۱۰:۴۶:۳۸ ۱۳۹۷/۹/۲۲
من به روحانی رای دادم که رییسی رئیس جمهور نشه. حالا هم اگرچه از عملکرد روحانی راضی‌ نیستم ولی‌ پشیمون نیستم. فقط میخواستم به حامیان رییسی نه بگویم. همین
ناشناس۶۷۴۸۵۵۱۵:۲۹:۵۲ ۱۳۹۷/۹/۲۲
بعد از خوندن این مطلب پی به ضعف های دموکراسی بردم یکی از ضعف هاش همینه که هرکسی میتونه رای بده
ناشناس۶۷۴۹۵۷۱۸:۰۲:۴۹ ۱۳۹۷/۹/۲۲
نه عزیز دموکراسی ضعف نداره اون شبه دموکراسیه که مردم را مجبور به انتخاب بین بد و بدتر میکنه مسملا اگر احزاب واقعی داشتیم امثال روحانی و رییسی برای انتخابات شورای روستا هم رای نداشتند
ناشناس۶۷۵۰۰۰۱۹:۰۴:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۲۲
متاسفانه آدم‌هایی مثل تو هم می‌تونن رای بدن
ناشناس۶۷۵۱۹۵۰۰:۱۱:۱۶ ۱۳۹۷/۹/۲۳
میخوای تو فقط رای بده !
ناشناس۶۷۴۹۱۳۱۶:۵۰:۲۵ ۱۳۹۷/۹/۲۲
رای چشم بسته و لج بازانه حاصلش میشه همین وضعیت اقتصادی آشفته که می بینیم. البته احتمالاً شما وضع جیبتان مناسب هست که حاضرید برای لج بازیتان هزینه بپردازید. ولی ما برای هزینه رزه مره خودمان هم در زحمت هستیم و چیزی برای هزینه کردن برای لج بازیهای امثال شما در چنته نداریم .
ناشناس۶۷۵۱۹۶۰۰:۱۱:۵۶ ۱۳۹۷/۹/۲۳
نیست در دولت های قبلی گل و بلبل بوده
ناشناس۶۷۵۱۰۳۲۱:۳۸:۰۶ ۱۳۹۷/۹/۲۲
شما به جای حوزه رای گیری باید میرفتی کودکستان . مملکت با رای امثال تو اداره میشه که شده جهان نهم .
اصغر۶۷۴۵۷۱۱۰:۴۹:۳۱ ۱۳۹۷/۹/۲۲
فقط حرفای صد من یه غاز میزنه
ناشناس۶۷۴۵۷۶۱۱:۰۳:۴۴ ۱۳۹۷/۹/۲۲
من هم دقیقا یک چیز میگ کاش دوباره همه چیز به قبل سال 84 برگردد و ما نه برنامه هسته ای داشتیم و نه تحریمی در کار بود. ای کاش....
ناشناس۶۷۴۵۸۰۱۱:۱۱:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۲۲
کدامتان فرصت طلب نیستید که دین را پله برای رسیدن به مال و ثروت خود کردید
ناشناس۶۷۴۵۹۵۱۱:۳۳:۴۱ ۱۳۹۷/۹/۲۲
باشه من حرف شما را می پذیرم ، حجاریان و تفکراتش به همراه اون گلوله که توی جمجه اش رفت مسئول اوضاع امروزی مملکت هستند .
ناشناس۶۷۴۶۱۵۱۱:۵۱:۵۹ ۱۳۹۷/۹/۲۲
حرف حجاریان درسته، مردم با کسی عقد اخوت نبستند. کسی رو پشتیبانی میکنند که گره از مشکلشون باز کنه. حتی اگر مثل روحانی یا احمدی نژاد بعد از انتخاب بفهمند گزینه اشتباهی بوده
ناشناس۶۷۴۶۴۵۱۲:۱۳:۱۰ ۱۳۹۷/۹/۲۲
ولش کنید بزارید با سیدخندان خوش باشه برای همیشه تموم شدن
ناشناس۶۷۵۲۰۱۰۰:۱۳:۵۳ ۱۳۹۷/۹/۲۳
خواب دیدی خیر
حرف حق۶۷۴۷۷۱۱۴:۱۲:۴۵ ۱۳۹۷/۹/۲۲
این حرفها نه از ایشان نه هر کس دیگر مشکلات معیشتی مردم را حل نمی کند
ناشناس۶۷۴۸۰۲۱۴:۳۷:۱۸ ۱۳۹۷/۹/۲۲
اینقدر دوران سخت تر می شود که یه روزی مردم ایران حسرت این دوران را می کشند ...................
ناشناس۶۷۵۰۶۰۲۰:۳۶:۱۵ ۱۳۹۷/۹/۲۲
همین حرفا رو هم دوران احمدی‌نژاد شنیدیم
ناشناس۶۷۴۸۹۹۱۶:۲۴:۳۵ ۱۳۹۷/۹/۲۲
کلا بدنه سیاسی کشور بسیار منفعل عمل میکند. حالا شما از روی عناد و دشمنی وبی انصافی میخواهی اینها همه را سر اصلاح طلبها خالی کنی . ولی خب ! مردم که میدونند چه خبره! کلا سیاست ورزی ما منفعل است. دلیل سی و چند سال مذاکره نکردن با امریکا هم همین منفعل بودن ماست. در اقتصاد دیگه صد برابر بدتر !!!!
ناشناس۶۷۴۹۰۵۱۶:۳۷:۳۴ ۱۳۹۷/۹/۲۲
اگر تیتر میزدیم از عملگرایی تا فرصت طلبی مخاطب را جذب نمی کرد یا باعث افت سطح تحلیل میشد؟ ارادت به غرب نهادینه شده فقط برای مردم خوب نیست
ناشناس۶۷۵۰۱۹۱۹:۳۲:۳۷ ۱۳۹۷/۹/۲۲
باید مردم قول دهند که دفعه بعد به دلواپسان رای دهند
ناشناس۶۷۵۱۰۶۲۱:۳۹:۳۹ ۱۳۹۷/۹/۲۲
بی جهت این حجاریان رو بزرگ می کنین چون می دونین دیگه اون آدم سابق نیست. این بیچاره نه می تونه درست راه بره نه درست حرف بزنه. چند تا حرف بریده از این ور و اون ور ازش نقل می کنین بعدش هم شروع می کنین به کوبیدنش.
ف.خ۶۷۵۱۵۷۲۳:۰۶:۴۰ ۱۳۹۷/۹/۲۲
اصلاح طلبان با این قبیل کار ها همان پایگاه تضعیف شده خود را هم از دست می دهند.

پربحث‌های امروز

 1. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 2. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 3. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 4. زمان حال را غنیمت بشمار  

 5. ظریف: به شما اطمینان می‌دهم آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود!   

 6. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 7. چرا موسوی خوئینی‌ها علیه هاشمی سخن گفت؟

 8. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 9. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 10. چرا کرباسچی دیروز چند ساعت بازداشت و سپس آزاد شد؟

 11. پیش‌بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

 12. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 13. پوری‌حسینی: ممنوع‌الخروجی برای من مجازات نیست

 14. ماجرای تلخ خواب ابدی زوج جوان و فرزند ۱۳ ساله

 15. تازه‌ترین جزئیات از وضعیت خبرنگار پرس تی‌وی

 16. کره جنوبی - بحرین؛ ببر‌ها با «سون» در پی صعود آسان/ قطر - عراق؛ جدال حساس مدعیان کوچک

 17. بیرانوند مغلوب دروازه‌بان عربستان شد + عکس

 18. فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج انتخاب شد

 19. آیا جمهوری خواهان، ترامپ را دور می‌زنند؟

 20. قرارداد مسلمان با ذوب‌آهن فسخ شد

 21. خدا یک صبری به نمایندگان بدهد با این هیئت رئیسه!

 22. تصدی‌گری دولت در صنعت خودرو خاتمه می‌یابد

 23. بیش از یک سوم سرطان‌ها قابل پیشگیری است

 24. علت بستری اکبر عبدی در بیمارستان مشخص شد

 25. افتتاح کارخانه ۲.۵ میلیون تنی گندله سازی بوتیای ایرانیان

پربحث‌های دیروز

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 3. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 4. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 5. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 6. ساختمان های خالی دانشگاه آزاد را به کسب و کارها بدهید، نه دانشجویان پولی

 7. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 8. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 9. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 10. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 11. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 12. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 13. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 14. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 15. مردم خواهان اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب‌ها شدند/ درآمد یک پزشک یک میلیون تومان است!

 16. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 17. روحانی در واکنش به گزارش تخلف دارویی: ان‌شاءالله که صحت ندارد

 18. نظرسنجی AFC بین بیرانوند و دروازه‌بان عربستان + لینک

 19. خط فقر در تهران ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان است

 20. جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی؛ وی از صبح روز گذشته متواری شده بود

 21. پوری حسینی: به من نگفته‌اند ممنوع‌الخروجم

 22. افشای لیست موسسات فرهنگی که کمک دریافت کرده‌اند  

 23. ۴۰ سال پس از پیش‌بینی درست کارتر

 24. رانندگی خوب مردم و کسری بودجه دولت!

 25. سکه ۴ میلیون و ۶۸ هزار تومان شد/ دلار ۱۱۶۵۰ تومان

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 8. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 9. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 10. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 11. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 12. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 13. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 14. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 15. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 16. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 17. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 18. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 19. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 20. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 21. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 22. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 23. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 24. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 25. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

پربحث‌های اخیر

 1. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 2. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 3. توصیه تاجیک به رئیس دولت اصلاحات/ دلیل عدم شرکت روحانی در جلسات مجمع تشخیص/بازدید مسئولین از مناطق محروم همراه با تشریفات!

 4. چرا موسوی خوئینی‌ها علیه هاشمی سخن گفت؟

 5. چرا کرباسچی دیروز چند ساعت بازداشت و سپس آزاد شد؟

 6. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 7. فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج انتخاب شد

 8. خدا یک صبری به نمایندگان بدهد با این هیئت رئیسه!

 9. ۷ خبر خوب دوشنبه که شاید ندیده باشید  

 10. وزیر کشور: شکوه حضور مردم در ۲۲ بهمن توطئه دشمن را بر باد می‌دهد

 11. علی‌اکبر صالحی: نگذاشتیم ملت شهد عزتمندی را بچشند

 12. اسامی ۴ نماینده‌ای که با تاخیر به مجلس رسیدند

 13. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 14. ایران حمله انتحاری در کابل را محکوم کرد

 15. آغاز جلسه علنی مجلس/ بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو در دستور کار

 16. سیستم تعریف شده هیئت نظارت بر نمایندگان مجلس کارآمد نیست/ ساختار فعلی مجلس نیاز به بازنگری دارد

 17. ۲ بهمن ۱۳۵۷؛ دیدار امام با جلال‌الدین تهرانی

 18. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 19. بیشترین شکایت‌ها به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره چیست؟

 20. گوشمالی شاه اردن توسط شهید نواب صفوی  

 21. کرباسچی به خانه بازگشت/ اجرای حکم محکومیت پس از تایید در دیوان عالی

 22. گزارشی از بلاتکلیفی اروپا بعد از برجام با ایران  

پربحث‌های دیروز

 1. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 2. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 3. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 4. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 5. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 6. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 7. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 8. جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی؛ وی از صبح روز گذشته متواری شده بود

 9. ۴۰ سال پس از پیش‌بینی درست کارتر

 10. چرا بازرگان نتوانست با انقلاب همراه باشد؟

 11. شمخانی: ایران برای تقویت بنیه دفاعی سوریه به دمشق رفت/ مذاکره با آمریکا بی‌فایده است

 12. توصیه تاجیک به رئیس دولت اصلاحات/ دلیل عدم شرکت روحانی در جلسات مجمع تشخیص/بازدید مسئولین از مناطق محروم همراه با تشریفات!

 13. آصفی: شکست نشست ضد ایرانی لهستان حتمی است/ آمریکا با اجرای شو ورشو چه می‌خواهد؟/ مردم با اصل نظام مشکل ندارند؛ اما...

 14. صورت دارایی خاندان پهلوی به نقل از خبرگزاری آمریکایی

 15. رئیس قوه قضاییه: دادستان کل کشور اقدامات قانونی برای آزادی مرضیه هاشمی انجام دهد/ استفاده ابزاری آمریکا و غرب از حقوق بشر

 16. علت محکومیت غلامحسین کرباسچی چیست؟

 17. وقتی هشتگ سازی بی بی سی به نفع جمهوری اسلامی تمام شد!

 18. گوشمالی شاه اردن توسط شهید نواب صفوی  

 19. کرباسچی به خانه بازگشت/ اجرای حکم محکومیت پس از تایید در دیوان عالی

 20. گزارشی از بلاتکلیفی اروپا بعد از برجام با ایران  

 21. درخواست نماینده مجلس از "روحانی" درباره شفاف‌سازی بودجه دولت

 22. کرباسچی به اوین منتقل شد

 23. راهکار جهانگیری برای عبور از مشکلات

 24. اعلام عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ + جدول

 25. واکنش سخنگوی وزارت خارجه خبر احضار کاردار ایران در آلمان

پربحث‌های هفته

 1. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 2. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 3. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 4. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 5. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 6. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 7. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. از خلع لباس تا خلع اعتماد

 10. عارف: اگر مصمم باشیم تحریم‌ها اثری نخواهد داشت

 11. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 12. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 13. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 14. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 15. واکنش روزنامه شرق به افشاگری موسوی خویینی‌ها درباره هاشمی رفسنجانی؛ شما هم رادیکال بودید!

 16. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 17. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 18. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 19. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 20. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 21. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 22. سفرهای ظریف و تغییر نگاه در دستگاه دیپلماسی/ همزیستی با همسایگان؛ خوب یا بد؟

 23. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 24. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 25. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

آخرین عناوین