خطر جدی بیخ گوش بن‌سلمان!

گروه جهان الف،   3970915068 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
خطر جدی بیخ گوش بن‌سلمان!

ساعاتی پس از ارائه گزارش مدیر سیا به رهبران سنا، دادستانی ترکیه در ادامه تحقیقات درباره پرونده قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست، در کنسولگری عربستان در استانبول، دستور بازداشت ژنرال احمد العسیری، معاون پیشین سرویس اطلاعات و سعود القحطانی، مشاور پیشین محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان را صادر کرد.

در روز‌های گذشته روزنامه صباح ترکیه در گزارشی اعلام کرد که دادستان عمومی استانبول خواستار بازداشت ۱۸ مظنون سعودی از‌جمله تیم ۱۵‌نفری شده است که برای انجام قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول وارد ترکیه شده و پس از انجام عملیات قتل خاشقچی به کشورشان بازگشتند.

با ارائه گزارش محرمانه مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به تعدادی از سناتورها، چهره‌های ارشد هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در سنا ابراز اطمینان کردند که محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان، آمر قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی است.

جینا هاسپل، مدیر سیا، گزارش این سازمان را در حضور اعضای کمیته‌های نیرو‌های مسلح، روابط خارجی و اطلاعاتی سنا ارائه کرد. باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا، در پایان این جلسه به خبرنگاران گفت: به باور او اگر ولیعهد عربستان در دادگاهی محاکمه شود، در مدت‌زمان ۳۰ دقیقه گناهکار شناخته می‌شود.

لیندسی گراهام، دیگر سناتور پرنفوذ، هم پس از نشست با رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گفت: «احتمال آن صفر است که محمد بن‌سلمان در قتل خاشقچی مشارکت نداشته باشد. واقعا باید نابینا بود که به این نتیجه نرسید. این قتل از سوی افرادی اجرا و سازماندهی شد که به طور کامل تحت فرمان محمد بن‌سلمان بودند».

لیندسی گراهام به گزارش مقام‌های نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی ترکیه اشاره کرد که بر اساس آن، جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، پس از شکنجه و به‌قتل‌رسیدن در کنسولگری عربستان در استانبول، با اره قطعه‌قطعه شده بود و در جریان این عملیات، محمد بن‌سلمان به طور کامل و لحظه‌به‌لحظه در جریان آن قرار داشت.

لیندسی گراهام هشدار داد که «با استماع این گزارش نمی‌توانم از فروش تسلیحات به عربستان تا زمانی که این کشور به دست این فرد اداره می‌شود حمایت کنم، به‌ویژه که جنگ در یمن از کنترل خارج شده است. قصد دارم طرحی درباره دست‌داشتن بن‌سلمان در این قتل با توجه به ادله و شواهد بسیار موجود صادر کنم، بعد از آن تحریم‌هایی را بر مقام‌هایی که مرتکب این قتل شدند اعمال کنم و دوست دارم به جهان بگویم اگر کسی تمایل به ائتلاف با آمریکا دارد و می‌خواهد اقتصادش را با آن گره بزند و در تلاش برای عملیات نظامی مشترک است، این پیش‌بینی‌ها را هم داشته باشد که باید در قبال اقداماتش پاسخ‌گو باشد، از جمله دست‌نداشتن در قتل وحشیانه خبرنگاران. اگر این پیام را به جهان ندهیم، جهان را تبدیل به جایی بسیار خطرناک خواهیم کرد».

باب منندز، سناتور دموکرات هم گفت: «با این گزارش، مطمئن‌تر شدم که بن‌سلمان نقش مستقیم در این قتل داشته است. دولت ایالات متحده باید واکنشی جدی به این گزارش نشان دهد». به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تعداد قابل‌توجهی از سناتور‌های آمریکایی خواهان مجازات حکومت عربستان‌سعودی هستند.

جینا هاسپل در حالی در نشست رهبران سنا و اعضای گزینش‌شده سه کمیته اطلاعاتی، روابط خارجی و نیرو‌های مسلح حضور یافت که گزینش حاضران در جلسه، اعتراض برخی سناتور‌ها را برانگیخته بود. سناتور‌های هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات به دلیل عدم شرکت جینا هاسپل در جلسه غیرعلنی رهبران سنا با مقامات ارشد دولت در مورد قتل جمال خاشقچی که هفته گذشته برگزار شد خشمگین بودند و درعین‌حال از عدم واکنش دولت به این ماجرا انتقاد کردند.

در همین حال قرار است مایک پمپئو، وزیر خارجه و جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، به‌عنوان نمایندگان دولت مجددا در نشست سنا حاضر شوند و درباره رابطه آمریکا و عربستان و لزوم حفظ آن توضیح دهند. هفته گذشته نیز پمپئو و متیس با حضور در سنا ضمن ارائه توضیحات در مورد این حادثه تلاش کردند اعضای مجلس سنا را از مجازات حکومت عربستان‌سعودی و قطع حمایت واشنگتن از دخالت نظامی آن کشور در جنگ یمن منصرف کنند.

پس از آن جلسه، لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه، تهدید کرد تا زمانی که رئیس سیا به این مجلس گزارش ندهد، از دادن رای در مورد لوایح مهم خودداری خواهد کرد.

در آن زمان سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد یکی از دلایل تمایل‌نداشتن رئیس سیا به ارائه توضیح این است که در بسیاری از موارد مشابه، اطلاعات حساس درز می‌کند. با‌وجود‌این در روز‌های بعد ریاست سیا با شرکت در جلسه‌ای با حضور رهبران سنا و تعدادی از سناتور‌های ارشد موافقت کرد؛ اما تعدادی از سناتور‌ها به دلیل دعوت‌نشدن برای حضور در این جلسه ناراضی هستند.

رند پال، یکی از سناتور‌های جمهوری‌خواه و منتقد حکومت عربستان سعودی در واکنش به انتخاب گزینشی سناتور‌ها برای این جلسه گفت که دعوت‌نشدن تعدادی از سناتور‌ها «مصداق خودکامگی» است و افزود: دولت دونالد ترامپ با دادن اطلاعات به تعدادی از سناتور‌ها درباره قتل جمال خاشقچی احتمالا قصد دارد رای آن‌ها را تغییر دهد. از سوی دیگر هم با توجه به اظهارات رهبران سنا به نظر می‌رسد ارائه گزارش و توضیحات خانم هاسپل در سنا تردید‌های رهبران سنا درباره نقش محمد بن‌سلمان در قتل جمال خاشقچی را به یقین تبدیل کرده است.

مقامات دولت آمریکا معتقدند جمال خاشقچی در یک توطئه دقیق و برنامه‌ریزی‌شده هنگام مراجعه به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسیده است. نهاد‌های امنیتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، حتی اگر دستور قتل را صادر نکرده باشد؛ دست‌کم از این برنامه مطلع بوده است.

با وجود این دونالد ترامپ در واکنش به ارزیابی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا که حاکی از آمریت بن‌سلمان در قتل جمال خاشقچی است، اظهارنظر‌های متناقضی داشته و تاکید کرده که حاضر نیست به دلیل قتل این روزنامه‌نگار، مناسبات اقتصادی و همکاری‌های نظامی و امنیتی با ریاض را به خطر بیندازد.

به گفته ترامپ، نمی‌توان از گزارش سیا به این نتیجه رسید که محمد بن‌سلمان در این قتل دست داشته یا خیر؛ اما واکنش رهبران سنا پس از ارائه گزارش مدیر سیا حاکی از این است که براساس مستندات سیا، ولیعهد عربستان به طور کامل در جریان این قتل قرار داشته است؛ اما مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پس از جلسه هفته گذشته با رهبران مجلس سنا با تکرار مواضع دونالد ترامپ گفت: «هیچ گزارش مستقیمی» دخالت ولیعهد عربستان سعودی در این قتل را اثبات نمی‌کند. سنای آمریکا بررسی احتمال قطع حمایت از عربستان سعودی در جنگ یمن را از هفته پیش آغاز کرده و به گفته باب کورکر اصلاحاتی برای تغییر این قطع‌نامه در دست بررسی است و نتایج آن احتمالا تا روز‌های آینده مشخص خواهد شد.

حتی در صورت تصویب این قطع‌نامه در مجلس سنا به احتمال زیاد مجلس نمایندگان با آن مخالفت خواهد کرد. پل رایان، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، مانند دولت ترامپ معتقد است که چنین اقدامی به ضرر منافع آمریکا در منطقه است، به‌تازگی گفته است: «صدور قطع‌نامه درباره جنگ یمن روش درستی نیست».

دونالد ترامپ معتقد است که اثرگذاری قتل خاشقچی بر رابطه آمریکا و عربستان می‌تواند فضای بیشتری برای اقدامات ایران در منطقه ایجاد کند و این می‌تواند منافع آمریکا را به خطر بیندازد. با‌این‌حال رهبران سنا پس از دریافت گزارش جینا هاسپل، مدیر سیا، به این نتیجه رسیده اند که محمد بن‌سلمان فردی نیست که واشنگتن برای تامین منافع خود بتواند بر او تکیه کند و حتی می‌تواند این منافع را به تهدید‌هایی جدی‌تر از امروز روبه‌رو کند.

بازداشت نزدیکان بن‌سلمان
ساعاتی پس از ارائه گزارش مدیر سیا به رهبران سنا، دادستانی ترکیه در ادامه تحقیقات درباره پرونده قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست، در کنسولگری عربستان در استانبول، دستور بازداشت ژنرال احمد العسیری، معاون پیشین سرویس اطلاعات و سعود القحطانی، مشاور پیشین محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان را صادر کرد.

در روز‌های گذشته روزنامه صباح ترکیه در گزارشی اعلام کرد که دادستان عمومی استانبول خواستار بازداشت ۱۸ مظنون سعودی از‌جمله تیم ۱۵‌نفری شده است که برای انجام قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول وارد ترکیه شده و پس از انجام عملیات قتل خاشقچی به کشورشان بازگشتند.

منبع: روزنامه شرق

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. ۲ راهکار مهم برای فروش نفت در زمان تحریم‌ها/ پیش‌بینی فروش نفت در رسانه‌های خارجی حدس و گمان است!

 2. اشتباه داوران فوتبال، سهوی یا فساد سیستماتیک؟!/ VAR در فوتبال ایران رویا یا واقعیت؟

 3. معاون وزیر صنعت عنوان کرد: وعده معاون وزیر برای کمک به خودروسازان در عمل به تعهدات/ بسته حمایتی مشکلات را حل می‌کند

 4. انتقاد کامیابی‌نیا از فهرست ۳۵ نفره کی‌روش/ هرکسی سرش به کار تیم خودش باشد بهتر است

 5. چین: طالبان به روند صلح بپیوندد

 6. اینفوگرافی/ وضعیت سفرهای خارجی ایرانی‌ها  

 7. تعداد یارانه‌بگیران کم نشد که هیچ، بیشتر هم شد!

 8. نیم‌فصل نخست لیگ برتر فوتبال به روایت آمار/ پیشتازی سپاهان در اعداد و ارقام و پرسپولیس صدرنشین بازی‌های خانگی

 9. چه کسانی بر تبلیغات تلویزیون نظارت می‌کنند؟

 10. مواد غذایی مفید در برابر آلودگی هوا  

 11. توافق ‌نامه پاریس مهم است یا زندگی مردم؟  

 12. جذاب‌ترین اکتشافات باستان‌شناسی سال ۲۰۱۸

 13. گل 3 امتیازی پورعلی گنجی برای یوپن

 14. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 15. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 16. خلاصه دیدار یوونتوس - تورینو   

 17. لیورپول - منچستریونایتد؛ بزرگترین نبرد «همیشه و هنوز» لیگ برتر جزیره

 18. ابزار‌های نظارتی مجلس کارآمدتر می‌شود

 19. اتاق تعاون: فعالیت شرکت‎های تعاونی سهام عدالت ادامه دارد

 20. بازار آجیل شب یلدا   

 21. گفت‌وگو با زنی که از بهائیت به اسلام پناه آورد/ عقاید بهاییان با بت‌پرستی هیچ فرقی ندارد   

 22. آمده‌ایم سَر بدهیم  

 23. خواب‌‌آلودگی راننده کامیون و ورود به وسط میدان!   

 24. سنت عوض نشد؛ یووه بازهم برنده دربی دلاموله

 25. 92 درصد از بیمه شدگان کمتر از 3 میلیون تومان درآمد دارند

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 5. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 6. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 7. مظلومی که داستان ندارد

 8. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 9. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 10. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 11. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 12. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 13. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 14. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 15. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 16. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 17. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 18. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 19. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 20. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 21. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 22. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 23. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 24. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 25. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 17. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 23. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 24. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 25. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

پربحث‌های اخیر

 1. بحران در روابط آمریکا با عربستان/ توصیه های اندیشکده واشنگتن به ترامپ برای اصلاح ارتباطات با ریاض

 2. سناتور آمریکایی: اگر سعودی‌ها نفت نفروشند از گرسنگی خواهند مُرد

 3. آغاز «پنجمین شنبه سیاه» فرانسه؛ مردم به خیابان‌ها آمدند + عکس

 4. بن سلمان آمریکایی‌ها را با حرکت دست به چالش طلبید  

 5. ترامپ وزیر کشور آمریکا را اخراج کرد

 6. گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در اروپا و آمریکا

 7. چین: طالبان به روند صلح بپیوندد

 8. جذاب‌ترین اکتشافات باستان‌شناسی سال ۲۰۱۸

 9. یمن؛ جایی که دنده‌های کودکان گرسنه‌ قابل شمارش است

 10. صنعاء: ادعای تحویل بنادر یمن، پروپاگاندای رسانه‌ای است

 11. توصیه چین به طالبان؛ جنگ را تَرک کنید

 12. هشدار آمریکا به معارضان سوریه درباره شرکت در عملیات ترکیه

 13. هشدار موگرینی به آنکارا درباره عملیات احتمالی در سوریه

 14. پسر نتانیاهو: امیدوارم مسلمانان از اسرائیل بروند!

 15. الحوثی: موعد آتش‌بس در الحدیده مشخص شد

 16. قول نمایندگان پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی

 17. مقام خودخوانده طالبان در افغانستان کشته شد

 18. ترکیه: برای عملیات جدید در سوریه با روسیه و آمریکا هماهنگ می‌کنیم

 19. نشست مشترک اتحادیه‌اروپا با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

 20. کویت مذاکره برای میزبانی از پایگاه نظامی انگلیس را تکذیب کرد

 21. لیندسی‌گراهام، پاشنه آشیل سعودی‌ها را آشکار کرد

 22. آنکارا بر ادامه عملیات‌هایش در شمال عراق تاکید کرد

 23. درخواست شبه نظامیان کرد از دمشق در برابر ترکیه

 24. کابل امروز آلوده‌ترین شهر جهان بود!

 25. وزیر خارجه قطر: شورای همکاری شورایی بی‌دندان است

پربحث‌های دیروز

 1. مظلومی که داستان ندارد

 2. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 3. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 4. بحران در روابط آمریکا با عربستان/ توصیه های اندیشکده واشنگتن به ترامپ برای اصلاح ارتباطات با ریاض

 5. بیدار بمان آقای فوکویاما

 6. سناتور آمریکایی: اگر سعودی‌ها نفت نفروشند از گرسنگی خواهند مُرد

 7. آغاز «پنجمین شنبه سیاه» فرانسه؛ مردم به خیابان‌ها آمدند + عکس

 8. بن سلمان آمریکایی‌ها را با حرکت دست به چالش طلبید  

 9. ترامپ وزیر کشور آمریکا را اخراج کرد

 10. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 11. گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در اروپا و آمریکا

 12. تازه‌ترین فرافکنی‌های نیکی هیلی علیه ایران

 13. صنعاء: ادعای تحویل بنادر یمن، پروپاگاندای رسانه‌ای است

 14. توصیه چین به طالبان؛ جنگ را تَرک کنید

 15. هشدار آمریکا به معارضان سوریه درباره شرکت در عملیات ترکیه

 16. هشدار موگرینی به آنکارا درباره عملیات احتمالی در سوریه

 17. پسر نتانیاهو: امیدوارم مسلمانان از اسرائیل بروند!

 18. الحوثی: موعد آتش‌بس در الحدیده مشخص شد

 19. قول نمایندگان پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی

 20. مقام خودخوانده طالبان در افغانستان کشته شد

 21. ترکیه: برای عملیات جدید در سوریه با روسیه و آمریکا هماهنگ می‌کنیم

 22. نشست مشترک اتحادیه‌اروپا با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

 23. کویت مذاکره برای میزبانی از پایگاه نظامی انگلیس را تکذیب کرد

 24. لیندسی‌گراهام، پاشنه آشیل سعودی‌ها را آشکار کرد

 25. آنکارا بر ادامه عملیات‌هایش در شمال عراق تاکید کرد

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. مظلومی که داستان ندارد

 4. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 5. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 6. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 7. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 8. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 9. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 10. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 13. سقوط یک قبیله!

 14. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 15. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 16. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 17. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 18. بحران در روابط آمریکا با عربستان/ توصیه های اندیشکده واشنگتن به ترامپ برای اصلاح ارتباطات با ریاض

 19. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 20. بیدار بمان آقای فوکویاما

 21. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 22. سناتور آمریکایی: اگر سعودی‌ها نفت نفروشند از گرسنگی خواهند مُرد

 23. آغاز «پنجمین شنبه سیاه» فرانسه؛ مردم به خیابان‌ها آمدند + عکس

 24. ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

 25. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

آخرین عناوین