پشت‌پرده ترور پدر معنوی طالبان

گروه جهان الف،   3970827101 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پشت‌پرده ترور پدر معنوی طالبان

مولانا «سمیع الحق» مشهور به پدر معنوی طالبان حدود ۲ هفته پیش در منزل شخصی‌اش در شهر راولپندی پاکستان با ضربات چاقو به قتل رسید حال این سوال مطرح است که چه فرد یا افرادی و با چه انگیزه‌ای وی را به قتل رساندند؟

فارس نوشت: مولانا «سمیع الحق» پدر معنوی طالبان حدود 2 هفته پیش در منزل شخصی‌اش واقع در «بحریه تاون» شهر راولپندی پاکستان با ضربات چاقو به قتل رسید. حال  این سوال مطرح است که چه کسی و با چه انگیزه‌ای و چرا وی را به قتل رسانده است؟

«مولانا سمیع الحق» یکی از شخصیت‌های مذهبی و سیاسی است که حمایت از برخی گروه‌ها و مشارکت در ائتلاف‌هایی مانند مجلس متحده عمل،کنفرانس دفاعی پاکستان و حمایت از طالبان همچنین صدور فتواهای مختلف، شخصیتی پیچیده از وی به وجود آورد که نقش مهمی در تحولات منطقه داشت.

تاکنون نظر قطعی درباره چرایی قتل مولانا سمیع الحق مطرح نشده است و فقط فرضیه و گمانه‌زنی‌هایی در این زمینه وجود دارد که سعی داریم این فرضیه‌ها را بررسی کنیم.

این گمانه‌زنی‌ها همگی در حد حدس و گمان و فرضیه بوده و البته گذشت زمان زوایای روشن‌تری از این حادثه را نشان خواهد داد.

سرویس امنیت و ارتش پاکستان

سمیع الحق چندی پیش در دیدار با علمای افغانستان و سفیر این کشور از میانجی‌گری برای مذاکره با طالبان در یک کشور ثالث خبر داد.

وی تاکید داشت که پاکستان و آمریکا نباید در این مذاکرات حضورداشته باشند تا دولت افغانستان به‌صورت مستقیم با سران طالب به توافق برسد.

ممکن است سرویس امنیت پاکستان از شیوه مولانا سمیع الحق برای مذاکره مستقیم طالبان با دولت افغانستان ناراضی باشد که منجر به تصمیم برای ترور وی شود. سرویس امنیت پاکستان نمی‌پذیرد که کسی بدون هماهنگی با آنها در امور افغانستان به‌ویژه مذاکرات صلح ایفای نقش کند.

از سوی دیگر مولانا سمیع الحق یک شخصیت معمولی نبود و همیشه تحت نظر ارتش و سرویس امنیت پاکستان قرار داشت. منزل شخصی مولانا سمیع الحق در منطقه بحریه تاون قرار دارد که یک منطقه امنیتی و حفاظت‌شده از جانب ارتش است علاوه بر آن با انواع دوربین‌های مداربسته و توسط نیروهای امنیتی تحت نظر است.

عامل یا عاملان ترور مولانا سمیع الحق چطور می‌توانند بدون هماهنگی باوجود دوربین‌های مداربسته و نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی وارد شده و بدون شلیک حتی یک تیر او را به قتل برسانند.

از یک زاویه دیگر ممکن است سرویس امنیت و ارتش پاکستان سعی داشته‌اند علت کشته شدن مولانا سمیع الحق را خصومت شخصی جلوه دهند به همین دلیل ترتیبی داده‌اند تا وی با ضربات چاقو کشته شود تا به هدف خود برسند.

بررسی نکردن پرونده توسط پلیس و توجه نکردن به فیلم ضبط‌شده توسط دوربین‌ها مداربسته فرضیه دست داشتن ارتش و سرویس امنیت پاکستان در ترور مولانا سمیع الحق را تقویت می‌کند.

برخی مقامات داخلی و خارجی

«حامد الحق» فرزند سمیع الحق ساعاتی پس از قتل پدرش در مصاحبه با روزنامه اردوزبان «دیلی اکسپرس» گفت که یکی از دلایل قتل پدرش، مشارکت در مذاکرات صلح افغانستان بوده است.

وی تصریح کرد: برخی ارکان دولت افغانستان و برخی مقامات پاکستانی با میانجی‌گری مولانا سمیع الحق در مذاکرات صلح مخالف بودند که امکان داشت برای ترور وی توطئه‌چینی کرده باشند. تاکنون نظر قطعی درباره چرایی و چگونگی قتل این حامی طالبان افغانستان، وجود ندارد اما اظهارات فرزند مولانا سمیع الحق نشان می‌دهد که برخی افراد در افغانستان مخالف مشارکت پدرش در مذاکرات صلح بودند و ممکن است آن‌ها نقشه ترور وی را اجرا کرده باشند.

رد پای موساد و عوامل قتل «خاشقچی»

دور از انتظار نیست که موساد و یا عربستان سعودی نیز در کشتن سمیع الحق دست داشته باشند چرا که وی در یکی از سخنرانی های خود به صراحت به حاکمان این دو رژیم تاخته بود.

سمیع الحق در سخنان خود گفته بود: از حاکمان کشورهای اسلامی به ویژه شاه سلمان پادشاه عربستان که مدعی وحدت بین مسلمین و ائتلاف ارتش کشورهای اسلامی است تقاضا داریم که به درخواست ما توجه کنند.
به گفته وی، ائتلاف نظامی کشورهای اسلامی دوای چه درد و چه مرضی است. باید ببینیم که آیا این ائتلاف نظامی می‌تواند بیت المقدس را از سلطه اسرائیل نجات دهد یا خیر.
ما از شاه سلمان مطالبه داریم که ایشان اگر مدعی دفاع از حرمین شریفین هستند قدس شریف نیز حرم است. حرم و قبله اول مسلمانان مسجد الاقصی است.
سمیع الحق گفته بود: باید روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع کنیم و سفارت این کشور در کشورهای اسلامی از جمله پاکستان تعطیل شود.
برای آزادی فلسطین باید جان خود را فدا و خون خود را جاری کنیم باید ارتش ائتلاف کشورهای اسلامی در این زمینه وارد میدان کارزار شود.

سرویس امنیت افغانستان

گمانه بعدی درباره قتل سمیع الحق، دخالت سرویس‌های اطلاعاتی افغانستان در این ماجرا است. ممکن است وی در انتقام کشته شدن «عبدالجبار قهرمان» و «عبدالرازق»، کشته شده باشد.

سمیع الحق، از بدو شکل‌گیری جریان‌های تندرو در افغانستان مثل طالبان و شبکه حقانی، با قاطعیت به حمایت از آنان برخاست.او نقش ستون خیمه را برای طالبان و شبکه حقانی در پاکستان داشت که هرگاه قرار بود، این خیمه متزلزل شود، سمیع الحق آن را با لابی‌گری، استوار نگه می‌داشت.

بنابراین، حذف فیزیکی او برای سرویس‌های امنیتی افغانستان بسیار مهم بود و بعید نیست که قتل سمیع الحق این گونه برنامه‌ریزی شده باشد.

و در نهایت حذف فیزیکی مولانا سمیع الحق که حامی طالبان و شبکه حقانی در پاکستان بود از هر نظر به نفع سرویس امنیت افغانستان بود بنابراین بعید نیست که آن‌ها برای ترور وی نقشه  کشیده باشند و در نهایت خود را بی‌گناه جلوه دهند.

خصومت شخصی

با اینکه فرزند و برادر مولانا سمیع الحق انگیزه خصومت شخصی برای ترور مولانا سمیع الحق را رد کرده‌اند اما فردی مانند وی می‌تواند دشمنانی داشته باشد که وی را در برخی موارد مقصر بدانند و در صدد انتقام از وی برآیند.

«محمود الحق» برادر سمیع الحق در مصاحبه با خبرگزاری جنگ گفت: مولانا در امور سیاسی و در فامیل با کسی خصومت شخصی نداشت.

وی افزود: مولانا سمیع الحق یک دفترچه خاطرات داشت که اتفاقات روزانه را در آن یادداشت می‌کرد و بعد از مطالعه یادداشت‌های ایشان به خوبی می‌توان پی برد که ما برادران خصومت شخصی با هیچ فرد یا گروهی نداشتیم.

وی افزود: انتشار این خبر که برادرم بر اثر خصومت شخصی به قتل رسیده است برای انحراف افکار عمومی و جلوگیری از تحقیقات برای کشف حقیقت است.

دور از احتمال نیست که مولانا سمیع الحق با قدرتی که داشت فتوایی صادر کرده باشد که برخی افراد نپذیرند یا بر کسی حد جاری کرده باشد و همین موضوع آتش کینه شخصی را در طرف شعله‌ور ساخته و او را مجبور به انتقام گرفتن کرده باشد.

البته فرضیه خصومت شخصی از بقیه فرضیه‌ها ضعیف‌تر است.

گرهی که با مفقود شدن «شاه‌ کلید معما» کورتر شد

حدود یک هفته قبل معاون «سمیع الحق» نیز ناپدید شد. «احمد شاه حقانی» راننده، محافظ و تقریبا همه کاره مولانا سمیع الحق بود و تنها سر نخ برای شناسایی عاملان ترور پدر معنوی طالبان بود.

حل معمّای قتل سمیع الحق به این سادگی نیست زیرا در کشوری مثل پاکستان، معمّای‌های ترورها به راحتی حل نمی‌شوند چون سابقه نشان داده قرار بر این است که حل نشوند.

با کشته شدن مولانا سمیع الحق طالبان افغانستان و شبکه حقانی یکی از حامیان بزرگ خود را از دست دادند اما فعالیت این گروه‌ها ادامه پیدا می‌کند و امکان دارد که ارتش و سرویس امنیت پاکستان فرد دیگری را جایگزین مولانا سمیع الحق کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۴۰۴۲۳۱۳:۴۱:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۲۷
لفظ مولوی و مولانا برای این تروریستها و رجاله ها واقعا خنده داره

پربحث‌های امروز

 1. روحانی نمره دولت را 19.5 می‌داند اما ارقام چیز دیگری می‌گویند/ کارنامه دولت به روایت اسناد

 2. مردم چه نمره‌ای به دولت می‌دهند؟

 3. چطور افشاگری انقلابی کنیم؟

 4. مریم کاویانی با کدام چهره سیاسی ازدواج کرد؟+ عکس

 5. سربازان و افسران آمریکایی چقدر حقوق می‌گیرند؟

 6. تعلل اروپا، دوباره سیاست نگاه به شرق و سفر مهم مقامات ایران به چین/ آیا روابط تهران و پکن گسترش می‌یابد؟

 7. راز و رمز پخت آبگوشت خوشمزه

 8. مواد غذایی که نباید ۲ بار گرم شوند

 9. پژمان فر: تکذیب نامه رئیس جمهور توسط آقای واعظی باعث شگفتی است

 10. صعود بورس‌های جهانی به قله چهار ماهه

 11. توزیع گوشت به صورت هدفمند/ مشکل تامین نهاده‌های دامی برطرف شد

 12. قتل مرد 50 ساله در ساوه

 13. گروگان ۲۱ ساله از چنگال آدم ربایان رهایی یافت

 14. ساخت مجسمه اعتراضی ترامپ این‌بار در ایتالیا+ عکس

 15. از یک حساب کاربری جی‌میل، چند آدرس پست الکترونیک بسازید!

 16. برجام و دورخیز انتخاباتی دموکرات پیر

 17. ثروتمندان آسوده بخوابند!

 18. چگونه قند خون را کنترل کنیم؟

 19. واکنش تند یک نماینده مجلس نسبت به سخنان واعظی/ باید عذرخواهی کنند

 20. شایعه‌ای درباره عابربانک‌ها

 21. مصوبه مجلس درباره معافیت مالیاتی برخی مشاغل+جزئیات

 22. وکیل سابق ترامپ در کنگره شهادت می‌دهد

 23. اخذ «حق‌سرویس» در رستوران‌ها قانونی است؟

 24. نظر آمریکایی‌ها درباره اعلام حالت فوق العاده ملی

 25. نرخ رسمی ارز هم گران شد

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی روحانی در آشفته بازار اقتصادی به دولت نمره ۲۰ می‌دهد + فیلم

 2. چرا نرخ دلار بالا رفت؛ آینده قیمت آن چه می‌شود؟/ آقای رییس جمهور، کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش قاچاق شد

 3. وعده دوباره ارزانی خودرو از زبان وزیر صنعت/ رحمانی: اکثر قیمت‌ها مورد تایید نیست

 4. واعظی: روحانی در کار مصمم است؛ چرا باید استعفا بدهد/ وی آمده که مشکلات را حل کند/ تلاش می‌کنیم تا قیمت دلار پایین بیاید

 5. رائفی پور: طوری به برجام عمل کردیم که در خواب هم نمی‌دیدند/ تزریق روزانه ۱۰۰۰ میلیارد تومان نقدینگی توسط بانک‌ها

 6. آیا جهانگیری آلزایمر گرفته است؟  

 7. واکنش عسگراولادی به جوابیه بانک مرکزی: دلار ۴۲۰۰ بزرگ‌ترین فساد بود/ بانک مرکزی بی‌شفاف‌ترین است

 8. حقایقی از شاه‌مهره نفوذی‌ها در پست مهم دولتی/ از رقص با زنان نیمه‌برهنه تا تحرکات مشکوک تحت نظر «موساد» + تصاویر

 9. جهانگیری: نشد یکبار خصوصی‌سازی شود و کسی نگوید فساد شده است!

 10. پارسایی: بازار خودرو ساماندهی نشود وزیر صنعت استیضاح می‌شود

 11. آیت‌الله جنتی: حضور نیروی انقلابی باعث آبادانی کشور می‌شود/ کارمندان یاد بگیرند جلوی فساد رئیس خود بایستند

 12. حسین فریدون مقابل میز محاکمه   

 13. وزیر کار: دستمزد کارگران باید افزایش معقولی داشته باشد/ توان خود را به کار گرفتیم که جامعه کارگری صدمه نبیند

 14. سفر‌های قالیباف به لندن، کانادا و عراق  

 15. فردا؛ جلسه فوری دولت برای کنترل قاچاق دام و کالا‌های اساسی

 16. رانت دپوی ۱۷ هزار تن گوشت به چه کسانی رسید؟

 17. سید محمد صدر: انتشار جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام به شفافیت و اعتمادسازی کمک می‌کند

 18. روحانی: هیچ تردیدی به پیروزی اراده ملت ایران در برابر آمریکا نداریم/ همه باید نسبت به بیانیه رهبر انقلاب احساس مسئولیت کنند

 19. احتمال اعلام صلح در دیدار ترامپ و کیم قوت گرفت

 20. آیا آمریکا در حال انتقال داعش به اطراف ایران برای انجام عملیات تروریستی است؟

 21. حادثه‌ای تلخ و دردناک برای دو کودک در یک دندانپزشکی   

 22. ضرورت آرایش جنگی در بودجه ۹۸

 23. نقوی حسینی: روحانی از پاسخگویی فرار می‌کند/ آقایان علاقه زیادی هم به غرب دارند

 24. معمای قتل دختر ۱۹ ساله توسط برادر

 25. جاسازی ماهرانه تریاک در بار توت‌فرنگی + تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. طرح عدم کفایت و استیضاح روحانی کلید خورد + جزئیات

 2. ازدواج موقت؛ چشم‌ها را باید شست...

 3. خوارج عمانی در کنفرانس ورشو

 4. سخنان جالب ذوالنوری برای طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور/ مراجعه به نمایندگان شیعه، سنی، مسیحی، کلیمی، زرتشی، مستقل، اصولگرا، ولایی و امیدی برای امضاء

 5. هرج‌ومرج در بازار خودرو و افزایش شوکه کننده قیمت‌ها/ چرا ترمز افزایش نرخ خودرو کشیده نمی‌شود؟/ عزیزی: آشفتگی بازار به علت سوء مدیریت خودروسازان است

 6. گردآورنده کتاب «فتنه تغلب» که روایت‌هایی از فتنه ۸۸ است، میهمان ویژه الف می‌شود/ سوالات خود را درباره این کتاب از او بپرسید

 7. اسامی 16 نماینده امضاء کننده طرح استیضاح و عدم کفایت رئیس جمهور

 8. برای این عکس شما تیتر بزنید   

 9. شلیک هوایی، درگیری و کنده شدن درب ون گشت ارشاد در تهران

 10. وقتی روحانی در آشفته بازار اقتصادی به دولت نمره ۲۰ می‌دهد + فیلم

 11. توکلی: مجمع تشخیص به دنبال کاهش فشار بر مردم است/ FATF، استقلال داخلی را از بین می برد

 12. چرا نرخ دلار بالا رفت؛ آینده قیمت آن چه می‌شود؟/ آقای رییس جمهور، کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش قاچاق شد

 13. پراید ما یا پرادو رفیق ها و غرور بیجا

 14. آقای کریمی! برای اظهارنظر سیاسی هم آوایی با سالومه خانم «من و تو» کافی نیست  

 15. قیمت حاشیه بازار محصولات سایپا اعلام شد/ قیمت تندر ۹۳ میلیون تومان+جدول

 16. افتخار نتانیاهو به تاریخ‌سازی و ایستادن در کنار سران کشورهای عربی/ آیا جنگی علیه ایران در راه است؟

 17. «رئیسی» به جای «آملی‌لاریجانی» سکان‌دار قوه قضائیه می‌شود

 18. تازه‌ترین قیمت خودرو/ افزایش ۱۰ میلیونی سمند؛ پراید ۱۱۱ به ۴۵ میلیون تومان رسید

 19. واکنش کاربران توییتر به سخنان رئیس جمهور در مورد قیمت‌ها/ آقای روحانی در حس مشکلات، همراه مردم باشید/ قصه پر غصه گوشت و کلید گمشده تدبیر

 20. فریب‌های بزرگ برای غارت‌های بزرگ/ اصل ماجرا چیست؟

 21. امام جمعه اهواز چرا به انگلیس سفر کرد؟  

 22. پوشش امنیتی هواپیمای بن سلمان با 6 جنگنده پاکستانی+ فیلم

 23. درباره تهدید مجمع تشخیص مصلحت نظام توسط محمود واعظی/ وقتی آقای رئیس دفتر فرافکنی می‌کند

 24. توطئه جدید اسرائیل علیه موشک های ایرانی

 25. تصاویری جانسوز از استقبال خانواده شهدا از پیکر شهدای حادثه تروریستی  

پربحث‌های امروز

 1. سربازان و افسران آمریکایی چقدر حقوق می‌گیرند؟

 2. تعلل اروپا، دوباره سیاست نگاه به شرق و سفر مهم مقامات ایران به چین/ آیا روابط تهران و پکن گسترش می‌یابد؟

 3. ساخت مجسمه اعتراضی ترامپ این‌بار در ایتالیا+ عکس

 4. برجام و دورخیز انتخاباتی دموکرات پیر

 5. وکیل سابق ترامپ در کنگره شهادت می‌دهد

 6. نظر آمریکایی‌ها درباره اعلام حالت فوق العاده ملی

 7. حیرت لودریان از انزوای سیاسی آمریکا در عرصه بین المللی

 8. ترامپ، کتاب دشمن‌اش را پرفروش کرد

 9. مادورو: ونزوئلا را ابرقدرت آمریکای لاتین می‌کنم

 10. بولتون دولت نیکاراگوئه را هم تهدید کرد

 11. هدیه جنجالی پاکستان به بن سلمان+ عکس

 12. ترامپ و پمپئو: عروس داعش حق بازگشت به آمریکا را ندارد

 13. اتحاد نفتی عربستان و روسیه در ایستگاه آخر؟

 14. اولین گام انتخاباتی سندرز؛ انتخاب یک مسلمان برای رهبری کمپین

 15. مخالفان نتانیاهو ائتلاف کردند

 16. عطوان: کنفرانس ورشو فروپاشی ناتوی عربی را کلید زد

 17. دلیل لغو سفر نتانیاهو به روسیه چه بود؟

 18. ترامپ نیویورک تایمز را دشمن مردم دانست

 19. افشای معامله پنهانی ترامپ با بن‌سلمان

 20. روایت «بندر بن سلطان» از موضع ایران در جنگ کویت

 21. رکوردشکنی برنی سندرز در اولین روز اعلام نامزدی

 22. دموکرات های کنگره علیه ترامپ وارد عمل می شوند

 23. واکنش ایران به ابراز علاقه ترامپ برای مذاکره با تهران

 24. ظریف: ماجراجویی‌های اسرائیل خطرناک است

 25. نخست وزیر سابق سوئد: آقای پنس ما به دنبال درگیری با ایران نیستیم

پربحث‌های دیروز

 1. احتمال اعلام صلح در دیدار ترامپ و کیم قوت گرفت

 2. آیا آمریکا در حال انتقال داعش به اطراف ایران برای انجام عملیات تروریستی است؟

 3. وکیل برجسته مسلمان مدیر ستاد انتخاباتی برنی سندرز شد

 4. بعیدی نژاد: اسناد سری آزاد شده از سوی انگلیس حقایق در رابطه با خلیج فارس را آشکار می‌کند

 5. لودریان: با ایران درباره شهروندمان که در کیش بازداشت‌شده رایزنی می‌کنیم

 6. یونیسف: زنده ماندن ۱۱ میلیون کودک یمنی در گرو کمک‌های بشردوستانه است

 7. جلیقه‌زردها در مقابل مقر سازمان‌ملل در ژنو تجمع کردند

 8. سفیر آلمان در تهران: مصمم به حفظ برجام هستیم/ هدف اینستکس دور زدن تحریم‌های آمریکا نیست

 9. وزیردفاع ونزوئلا: تا پای مرگ به مادورو وفادار خواهیم بود

 10. واکنش مادورو به حمله نظامی آمریکا به ونزوئلا

 11. نمایندگان مخالف آمریکا در اتحادیه اروپا بازداشت شدند

 12. اذعان صریح FATF به مسدودسازی مسیرهای دور زدن تحریم + سند

 13. هند و عربستان سعودی رزمایش دریایی برگزار می‌کنند

 14. «ترزا می»: رای‌گیری درباره «برگزیت» در پارلمان تکرار می‌شود

 15. واکنش مدیر هوآوی به بازداشت دخترش

 16. معاون سابق اِف‌بی‌آی: شاید ترامپ عامل نفوذی روسیه باشد

 17. سفیر اتریش در ایران: تحریم‌های آمریکا را قبول نداریم

 18. سرلشکر صفوی: انتقام خون پاسداران شهید را می گیریم

 19. رئیس جمهور بولیوی: آمریکا مشغول زمینه سازی برای جنگ در ونزوئلا است

 20. حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به منطقه‌ای در نوار غزه

 21. ترامپ و آبه گفتگو کردند/ تاکید بر خلع‌سلاح هسته‌ای کامل کره‌شمالی

 22. واکنش ناتو به تهدید کشورهای غربی توسط روسیه

 23. داورزنی: رویارویی با رژیم صهیونیستی خط قرمز است/ به والیبال برنمی‌گردم

 24. تسلیم دسته جمعی عناصر داعش در سوریه

 25. البرادعی به تحریک علیه دولت مصر متهم شد

پربحث‌های هفته

 1. خوارج عمانی در کنفرانس ورشو

 2. افتخار نتانیاهو به تاریخ‌سازی و ایستادن در کنار سران کشورهای عربی/ آیا جنگی علیه ایران در راه است؟

 3. پوشش امنیتی هواپیمای بن سلمان با 6 جنگنده پاکستانی+ فیلم

 4. ظریف: اروپایی‌ها هیچ بخشی از تعهداتشان را اجرایی نکردند/ ۴۰ سال تحریم‌های آمریکا را دور زدیم؛ الان هم همین کار را می‌کنیم

 5. حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان و سفر محمد بن سلمان به پاکستان/ پاسخ ایران چه خواهد بود؟

 6. از حمله تروریستی زاهدان تا سیرک ورشو

 7. جبیر و وزرای اماراتی و بحرینی پشت درهای بسته درباره ایران چه گفتند؟  

 8. توئیتر نتانیاهو پیام «جنگ با ایران» را حذف کرد

 9. همه خدعه‌های اروپا

 10. مایک پنس: اروپا از برجام خارج شود

 11. روسیه چگونه با تحریم آمریکا مبارزه کرد؟  

 12. صعود چشمگیر ایران در میان قوی‌ترین ارتش‌های جهان

 13. سربازان و افسران آمریکایی چقدر حقوق می‌گیرند؟

 14. احتمال اعلام صلح در دیدار ترامپ و کیم قوت گرفت

 15. آیا آمریکا در حال انتقال داعش به اطراف ایران برای انجام عملیات تروریستی است؟

 16. جاسوس آمریکا چگونه جذب ایران شد؟

 17. امضای قرارداد سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری میان عربستان و پاکستان

 18. ‏آیا ایران، عراقِ ترامپ خواهد بود؟  

 19. تعلل اروپا، دوباره سیاست نگاه به شرق و سفر مهم مقامات ایران به چین/ آیا روابط تهران و پکن گسترش می‌یابد؟

 20. نشست اف‌ای‌تی‌اف به احتمال زیاد ۴ ماه دیگر به ایران فرصت می‌دهد

 21. نقش آمریکایی‌ها و پایان سیطره داعش

 22. همین؟!

 23. واکنش تند ظریف به اظهارات مایک پنس معاون ترامپ  

 24. آمریکا چاره‌ای جز خروج از سوریه نداشت، چاره‌ای جز خروج از عراق و افغانستان هم ندارد

 25. پاسخ ایلهان عمر به ترامپ در مورد یهودی‌ستیزی

آخرین عناوین