پشت‌پرده ترور پدر معنوی طالبان

گروه جهان الف،   3970827101 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پشت‌پرده ترور پدر معنوی طالبان

مولانا «سمیع الحق» مشهور به پدر معنوی طالبان حدود ۲ هفته پیش در منزل شخصی‌اش در شهر راولپندی پاکستان با ضربات چاقو به قتل رسید حال این سوال مطرح است که چه فرد یا افرادی و با چه انگیزه‌ای وی را به قتل رساندند؟

فارس نوشت: مولانا «سمیع الحق» پدر معنوی طالبان حدود 2 هفته پیش در منزل شخصی‌اش واقع در «بحریه تاون» شهر راولپندی پاکستان با ضربات چاقو به قتل رسید. حال  این سوال مطرح است که چه کسی و با چه انگیزه‌ای و چرا وی را به قتل رسانده است؟

«مولانا سمیع الحق» یکی از شخصیت‌های مذهبی و سیاسی است که حمایت از برخی گروه‌ها و مشارکت در ائتلاف‌هایی مانند مجلس متحده عمل،کنفرانس دفاعی پاکستان و حمایت از طالبان همچنین صدور فتواهای مختلف، شخصیتی پیچیده از وی به وجود آورد که نقش مهمی در تحولات منطقه داشت.

تاکنون نظر قطعی درباره چرایی قتل مولانا سمیع الحق مطرح نشده است و فقط فرضیه و گمانه‌زنی‌هایی در این زمینه وجود دارد که سعی داریم این فرضیه‌ها را بررسی کنیم.

این گمانه‌زنی‌ها همگی در حد حدس و گمان و فرضیه بوده و البته گذشت زمان زوایای روشن‌تری از این حادثه را نشان خواهد داد.

سرویس امنیت و ارتش پاکستان

سمیع الحق چندی پیش در دیدار با علمای افغانستان و سفیر این کشور از میانجی‌گری برای مذاکره با طالبان در یک کشور ثالث خبر داد.

وی تاکید داشت که پاکستان و آمریکا نباید در این مذاکرات حضورداشته باشند تا دولت افغانستان به‌صورت مستقیم با سران طالب به توافق برسد.

ممکن است سرویس امنیت پاکستان از شیوه مولانا سمیع الحق برای مذاکره مستقیم طالبان با دولت افغانستان ناراضی باشد که منجر به تصمیم برای ترور وی شود. سرویس امنیت پاکستان نمی‌پذیرد که کسی بدون هماهنگی با آنها در امور افغانستان به‌ویژه مذاکرات صلح ایفای نقش کند.

از سوی دیگر مولانا سمیع الحق یک شخصیت معمولی نبود و همیشه تحت نظر ارتش و سرویس امنیت پاکستان قرار داشت. منزل شخصی مولانا سمیع الحق در منطقه بحریه تاون قرار دارد که یک منطقه امنیتی و حفاظت‌شده از جانب ارتش است علاوه بر آن با انواع دوربین‌های مداربسته و توسط نیروهای امنیتی تحت نظر است.

عامل یا عاملان ترور مولانا سمیع الحق چطور می‌توانند بدون هماهنگی باوجود دوربین‌های مداربسته و نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی وارد شده و بدون شلیک حتی یک تیر او را به قتل برسانند.

از یک زاویه دیگر ممکن است سرویس امنیت و ارتش پاکستان سعی داشته‌اند علت کشته شدن مولانا سمیع الحق را خصومت شخصی جلوه دهند به همین دلیل ترتیبی داده‌اند تا وی با ضربات چاقو کشته شود تا به هدف خود برسند.

بررسی نکردن پرونده توسط پلیس و توجه نکردن به فیلم ضبط‌شده توسط دوربین‌ها مداربسته فرضیه دست داشتن ارتش و سرویس امنیت پاکستان در ترور مولانا سمیع الحق را تقویت می‌کند.

برخی مقامات داخلی و خارجی

«حامد الحق» فرزند سمیع الحق ساعاتی پس از قتل پدرش در مصاحبه با روزنامه اردوزبان «دیلی اکسپرس» گفت که یکی از دلایل قتل پدرش، مشارکت در مذاکرات صلح افغانستان بوده است.

وی تصریح کرد: برخی ارکان دولت افغانستان و برخی مقامات پاکستانی با میانجی‌گری مولانا سمیع الحق در مذاکرات صلح مخالف بودند که امکان داشت برای ترور وی توطئه‌چینی کرده باشند. تاکنون نظر قطعی درباره چرایی و چگونگی قتل این حامی طالبان افغانستان، وجود ندارد اما اظهارات فرزند مولانا سمیع الحق نشان می‌دهد که برخی افراد در افغانستان مخالف مشارکت پدرش در مذاکرات صلح بودند و ممکن است آن‌ها نقشه ترور وی را اجرا کرده باشند.

رد پای موساد و عوامل قتل «خاشقچی»

دور از انتظار نیست که موساد و یا عربستان سعودی نیز در کشتن سمیع الحق دست داشته باشند چرا که وی در یکی از سخنرانی های خود به صراحت به حاکمان این دو رژیم تاخته بود.

سمیع الحق در سخنان خود گفته بود: از حاکمان کشورهای اسلامی به ویژه شاه سلمان پادشاه عربستان که مدعی وحدت بین مسلمین و ائتلاف ارتش کشورهای اسلامی است تقاضا داریم که به درخواست ما توجه کنند.
به گفته وی، ائتلاف نظامی کشورهای اسلامی دوای چه درد و چه مرضی است. باید ببینیم که آیا این ائتلاف نظامی می‌تواند بیت المقدس را از سلطه اسرائیل نجات دهد یا خیر.
ما از شاه سلمان مطالبه داریم که ایشان اگر مدعی دفاع از حرمین شریفین هستند قدس شریف نیز حرم است. حرم و قبله اول مسلمانان مسجد الاقصی است.
سمیع الحق گفته بود: باید روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع کنیم و سفارت این کشور در کشورهای اسلامی از جمله پاکستان تعطیل شود.
برای آزادی فلسطین باید جان خود را فدا و خون خود را جاری کنیم باید ارتش ائتلاف کشورهای اسلامی در این زمینه وارد میدان کارزار شود.

سرویس امنیت افغانستان

گمانه بعدی درباره قتل سمیع الحق، دخالت سرویس‌های اطلاعاتی افغانستان در این ماجرا است. ممکن است وی در انتقام کشته شدن «عبدالجبار قهرمان» و «عبدالرازق»، کشته شده باشد.

سمیع الحق، از بدو شکل‌گیری جریان‌های تندرو در افغانستان مثل طالبان و شبکه حقانی، با قاطعیت به حمایت از آنان برخاست.او نقش ستون خیمه را برای طالبان و شبکه حقانی در پاکستان داشت که هرگاه قرار بود، این خیمه متزلزل شود، سمیع الحق آن را با لابی‌گری، استوار نگه می‌داشت.

بنابراین، حذف فیزیکی او برای سرویس‌های امنیتی افغانستان بسیار مهم بود و بعید نیست که قتل سمیع الحق این گونه برنامه‌ریزی شده باشد.

و در نهایت حذف فیزیکی مولانا سمیع الحق که حامی طالبان و شبکه حقانی در پاکستان بود از هر نظر به نفع سرویس امنیت افغانستان بود بنابراین بعید نیست که آن‌ها برای ترور وی نقشه  کشیده باشند و در نهایت خود را بی‌گناه جلوه دهند.

خصومت شخصی

با اینکه فرزند و برادر مولانا سمیع الحق انگیزه خصومت شخصی برای ترور مولانا سمیع الحق را رد کرده‌اند اما فردی مانند وی می‌تواند دشمنانی داشته باشد که وی را در برخی موارد مقصر بدانند و در صدد انتقام از وی برآیند.

«محمود الحق» برادر سمیع الحق در مصاحبه با خبرگزاری جنگ گفت: مولانا در امور سیاسی و در فامیل با کسی خصومت شخصی نداشت.

وی افزود: مولانا سمیع الحق یک دفترچه خاطرات داشت که اتفاقات روزانه را در آن یادداشت می‌کرد و بعد از مطالعه یادداشت‌های ایشان به خوبی می‌توان پی برد که ما برادران خصومت شخصی با هیچ فرد یا گروهی نداشتیم.

وی افزود: انتشار این خبر که برادرم بر اثر خصومت شخصی به قتل رسیده است برای انحراف افکار عمومی و جلوگیری از تحقیقات برای کشف حقیقت است.

دور از احتمال نیست که مولانا سمیع الحق با قدرتی که داشت فتوایی صادر کرده باشد که برخی افراد نپذیرند یا بر کسی حد جاری کرده باشد و همین موضوع آتش کینه شخصی را در طرف شعله‌ور ساخته و او را مجبور به انتقام گرفتن کرده باشد.

البته فرضیه خصومت شخصی از بقیه فرضیه‌ها ضعیف‌تر است.

گرهی که با مفقود شدن «شاه‌ کلید معما» کورتر شد

حدود یک هفته قبل معاون «سمیع الحق» نیز ناپدید شد. «احمد شاه حقانی» راننده، محافظ و تقریبا همه کاره مولانا سمیع الحق بود و تنها سر نخ برای شناسایی عاملان ترور پدر معنوی طالبان بود.

حل معمّای قتل سمیع الحق به این سادگی نیست زیرا در کشوری مثل پاکستان، معمّای‌های ترورها به راحتی حل نمی‌شوند چون سابقه نشان داده قرار بر این است که حل نشوند.

با کشته شدن مولانا سمیع الحق طالبان افغانستان و شبکه حقانی یکی از حامیان بزرگ خود را از دست دادند اما فعالیت این گروه‌ها ادامه پیدا می‌کند و امکان دارد که ارتش و سرویس امنیت پاکستان فرد دیگری را جایگزین مولانا سمیع الحق کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۴۰۴۲۳۱۳:۴۱:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۲۷
لفظ مولوی و مولانا برای این تروریستها و رجاله ها واقعا خنده داره

پربحث‌های امروز

 1. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 2. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 3. بهای دروغ‌ها چیست؟

 4. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 5. خاص‌ترین و گرانقیمت‌ترین تویوتا لندکروز ایران  

 6. ترامپ: گفت‌وگوی فوق‌العاده‌ای با بن سلمان داشتیم؛ گفتم "اینکه از شما محافظت می‌کنیم، باید پول بدهید"؛ گفت "بله"

 7. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 8. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 9. دادستان کشور: «علاءالدین» متواری است/ معلوم نیست به چه شکل از زندان آزاد شده

 10. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 11. ادعای وزیر خارجه انگلیس: خرابکاری در نفت‌کش‌ها مطمئناً کار ایران است

 12. احتمالا اینستکس امروز تحریم می‌شود

 13. کاش از این موشک‌ها در ۱۲ تیرماه 67 هم داشتیم

 14. ریابکوف: روسیه و متحدانش تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بی‌اثر می‌کنند

 15. واکنش دادستان کل کشور به ادعایی درباره رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی

 16. جانشین فرمانده سپاه: جنگ آشکار با آمریکا ادامه دارد/ انقلاب اسلامی و آمریکا هرگز نمی‌توانند در کنار هم قرار بگیرند

 17. زنگنه: کاهش فروش نفت ایران مطلقاً دروغ است

 18. مدّاحانِ جنجالی و فقرِ فرهنگی

 19. اعلام فهرست نجومی بگیران صندوق بازنشستگی کشوری/ حقوق ۳۸میلیون تومانی یک مدیر + جدول

 20. اجرای طرح «ناظر» برای برخورد با بی‌حجابی

 21. محمود صادقی: رئیسی دستور رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی را صادر کرده است

 22. پشت‌پرده اصرار به جدایی جهانگیری از روحانی

 23. جرئیات خواندنی از پهپاد آمریکایی که توسط سپاه شکار شد/ خسارتی که به «آبراهام لینکلن» وارد آمد! + تصاویر

 24. پناهیان: جریانی مشکوک موجب امنیت بی‌حجاب‌ها شده است

 25. مشاور روحانی: آمریکا اگر چیزی بیش از برجام می‌خواهد، باید چیزهایی بیش از برجام بدهد  

پربحث‌های دیروز

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 4. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 5. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 6. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 7. نظر علی مطهری درباره نحوه پوشش بازیگران در خارج

 8. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 9. مجازات همسایه خائن صادر شد

 10. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 11. کدام چشم ایرانی «بلندپروازترین پهپاد آمریکایی» را کشف کرد؟ + تصاویر

 12. آیت‌الله رئیسی: حساب‌های قوه قضائیه به ۵ حساب تقلیل یافت/ سالانه گزارش عملکرد این حساب‌ها را می‌دهم/ اگر درباره ماجرای زندان فشافویه، کم‌کاری مسئولی ثابت شود،‌ قطعا او را برکنار می‌کنیم

 13. کنایه داماد روحانی به آشنا و واعظی: «دولت نه واعظی توانمند دارد نه مشاورانی آشنا به سیاست»

 14. تکذیب درگیری لفظی روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ دلیل انتقاد عجیب و کنایه آمیز داماد رئیس جمهور/ ذوالنوری چگونه به ریاست کمیسیون امنیت رسید؟

 15. ادعای برادر میترا استاد: نجفی با چند زن در ارتباط بود!/ نجفی انکار می‌کرد و می‌گفت هرچه بوده مربوط به گذشته است

 16. رفتار عجیب تماشاگران بازی ایران و فرانسه

 17. سردرگمی استراتژیک ترامپ

 18. رئیسی: با چادر به سرکردن متهمان خانم مخالفم  

 19. ماجرای سانسور و حذف برخی واژگان از سریال "گاندو"/ تصویر پردازی از سوءاستفاده برخی وابستگان به مسئولان

 20. ترامپ: بولتون می‌خواهد با تمام دنیا بجنگد/من دنبال جنگ نیستم

 21. حاشیه مراسم ختم "میترا استاد"

 22. موسوی خطاب به ترامپ: مگر تحریمی مانده که آمریکا علیه ایران نکرده باشد

 23. معاون رئیس جمهوری آمریکا: ترامپ آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است

 24. انتقاد یک مرجع تقلید از کوتاهی برخی مسئولان در مسئله حجاب

 25. تفریح تابستانی در رودخانه قم  

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 5. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 6. هزينه‌هاي يك دروغ!

 7. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 8. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 9. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 10. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 11. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 12. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 13. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 14. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 15. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 16. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 17. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 18. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 19. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 20. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 21. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

 22. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 23. پهباد ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا شکار شد  

 24. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 25. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

پربحث‌های اخیر

 1. ترامپ: گفت‌وگوی فوق‌العاده‌ای با بن سلمان داشتیم؛ گفتم "اینکه از شما محافظت می‌کنیم، باید پول بدهید"؛ گفت "بله"

 2. ادعای وزیر خارجه انگلیس: خرابکاری در نفت‌کش‌ها مطمئناً کار ایران است

 3. احتمالا اینستکس امروز تحریم می‌شود

 4. ریابکوف: روسیه و متحدانش تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بی‌اثر می‌کنند

 5. عراقچی: اروپا برای حفظ برجام حاضر به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست

 6. تحلیل عبدالباری عطوان از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط ایران

 7. حرکت‌های بعدی تهران و واشنگتن بعد از ماجرای سرنگونی پهپاد آمریکایی چه خواهد بود؟

 8. آمریکا یک کشتی جنگی دیگر به منطقه فرستاد

 9. عادل الجبیر: همیشه تلاش کرده‌ایم با ایران گفت‌وگو کنیم

 10. انگلیس، ایران را تهدید کرد + جزئیات

 11. پمپئو با پادشاه سعودی دیدار کرد

 12. نامه تشکر خانواده محمد مرسی به اردوغان

 13. حمله دوباره به فرودگاه‌های عربستان

 14. ترامپ به کره جنوبی می‌رود

 15. وزیر خارجه آلمان: ایران، آمریکا و منطقه خواهان جنگ نیستند

 16. عربستان و امارات از ترامپ عصبانی هستند

 17. ترامپ: به شرکای اروپایی برجام اهمیتی نمی‌دهم

 18. انگلیس: ایران به تعهدات برجامی خود پایبند باشد

 19. ترامپ: بولتون اگر اختیار داشت با کل دنیا در می‌افتاد

 20. واکنش تازه ترامپ به احتمال استیضاحش

 21. خبر بد اقتصادی برای دولت ترامپ!

 22. ادعاهای رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا علیه ایران

 23. انتقاد وزیر دفاع اسبق آمریکا از تصمیم‌های آبکی ترامپ

 24. هشدار سفارت ایران به اروپا؛ توافق نامتوازن داوم نخواهد داشت

 25. چرا صهیونیست‌ها نگران سرنگونی پهپاد گرانقیمت و پیشرفته آمریکا به دست ایرانی‌ها هستند؟

پربحث‌های دیروز

 1. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 2. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 3. ترامپ: بولتون می‌خواهد با تمام دنیا بجنگد/من دنبال جنگ نیستم

 4. معاون رئیس جمهوری آمریکا: ترامپ آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است

 5. عربستان عضو کامل FATF شد

 6. برایان هوک: با متحدان آمریکا برای انزوای دیپلماتیک ایران تلاش می‌کنیم

 7. بعیدی‌نژاد: اگر در ورودی سفارت دیگری مسدود می‌شد، دولت انگلیس چه کار می‌کرد؟

 8. عراقچی: اروپا برای حفظ برجام حاضر به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست

 9. ۱۰ دقیقه‌ای که ترامپ برای خود خرید

 10. مالزی: این آمریکا است که اقدامات تحریک‌آمیز در خلیج‌فارس انجام می‌دهد

 11. ادعاهای تکراری علیه ایران در کنفرانس خبری نتانیاهو و بولتون

 12. بیانیه ضد ایرانی کمیته چهارجانبه آمریکا، انگلیس، امارات و عربستان سعودی

 13. پمپئو: اطلاعاتی که ایران منتشر می‌کند درست نیست، ما راست می‌گوییم!

 14. اردوغان پیروزی «امام‌اوغلو» در انتخابات استانبول را تبریک گفت

 15. کوبا: تحت فشار و تهدید با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم

 16. امام‌اوغلو: امیدوارم نتایج انتخابات برای استانبول خیر باشد

 17. اندرو موریسون: ایران به برجام پایبند بماند

 18. حملات پهپادی یمن به 2 فرودگاه سعودی

 19. سناتور آمریکایی: واشنگتن در برابر ایران در موضع ضعف قرار دارد

 20. پامپئو به عربستان و امارات سفر می‌کند

 21. پیروزی «امام اوغلو» در انتخابات شهرداری استانبول

 22. واشنگتن، ادامه مواضع پاندولی و انتقام جویی سایبری

 23. کمالوندی: دوره ديپلماسی قايق‌های توپدار به سر آمده است

 24. تلاش برای بمبگذاری در آرامگاه سلطان محمود غزنوی ناکام ماند

 25. کشته شدن ۸ نظامی سعودی در مرز یمن

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 3. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 4. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 5. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 6. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 7. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 8. چطور ترامپ از حمله به ایران منصرف شد؟

 9. واکنش جدید ترامپ به ساقط شدن پهپاد آمریکایی: احتمالا یک نفر اشتباه کرده است

 10. ترامپ: از اینکه ایران هواپیمای سرنشین‌دار آمریکایی را سرنگون نکرد قدردانی می‌کنیم

 11. بازتاب سرنگونی پهپاد آمریکایی در رسانه‌های عربی؛ رأی الیوم: پنتاگون در شوک فرو برده شد/ الجزیره: آمریکا جرات زدن ایران را ندارد + تصاویر

 12. آیت‌الله علوی گرگانی خطاب به ناجا: نگذارید نعمت حجاب از دست برود

 13. ادعای پیام ترامپ ازطریق عمان به ایران: یا مذاکره یا جنگ

 14. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 15. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 16. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 17. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 18. ایران پرواز هواپیماهای مسافربری آمریکا بر فراز آسمان خود را ممنوع کرد

 19. واکنش روسیه به سرنگونی پهپاد آمریکایی

 20. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 21. درخواست عربستان از انگلیس: به ایران حمله کنید

 22. جزئیاتی از تصمیم ترامپ درباره حمله به ایران و صحبت‌های رد و بدل شده با ژنرال آمریکایی

 23. توازن بین المللی جدیدی که دیپلماسی ایرانی محقق کرد

 24. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 25. ماکرون: ایران در قبال برجام صبور و مسئول باشد

آخرین عناوین