پشت‌پرده ترور پدر معنوی طالبان

گروه جهان الف،   3970827101 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پشت‌پرده ترور پدر معنوی طالبان

مولانا «سمیع الحق» مشهور به پدر معنوی طالبان حدود ۲ هفته پیش در منزل شخصی‌اش در شهر راولپندی پاکستان با ضربات چاقو به قتل رسید حال این سوال مطرح است که چه فرد یا افرادی و با چه انگیزه‌ای وی را به قتل رساندند؟

فارس نوشت: مولانا «سمیع الحق» پدر معنوی طالبان حدود 2 هفته پیش در منزل شخصی‌اش واقع در «بحریه تاون» شهر راولپندی پاکستان با ضربات چاقو به قتل رسید. حال  این سوال مطرح است که چه کسی و با چه انگیزه‌ای و چرا وی را به قتل رسانده است؟

«مولانا سمیع الحق» یکی از شخصیت‌های مذهبی و سیاسی است که حمایت از برخی گروه‌ها و مشارکت در ائتلاف‌هایی مانند مجلس متحده عمل،کنفرانس دفاعی پاکستان و حمایت از طالبان همچنین صدور فتواهای مختلف، شخصیتی پیچیده از وی به وجود آورد که نقش مهمی در تحولات منطقه داشت.

تاکنون نظر قطعی درباره چرایی قتل مولانا سمیع الحق مطرح نشده است و فقط فرضیه و گمانه‌زنی‌هایی در این زمینه وجود دارد که سعی داریم این فرضیه‌ها را بررسی کنیم.

این گمانه‌زنی‌ها همگی در حد حدس و گمان و فرضیه بوده و البته گذشت زمان زوایای روشن‌تری از این حادثه را نشان خواهد داد.

سرویس امنیت و ارتش پاکستان

سمیع الحق چندی پیش در دیدار با علمای افغانستان و سفیر این کشور از میانجی‌گری برای مذاکره با طالبان در یک کشور ثالث خبر داد.

وی تاکید داشت که پاکستان و آمریکا نباید در این مذاکرات حضورداشته باشند تا دولت افغانستان به‌صورت مستقیم با سران طالب به توافق برسد.

ممکن است سرویس امنیت پاکستان از شیوه مولانا سمیع الحق برای مذاکره مستقیم طالبان با دولت افغانستان ناراضی باشد که منجر به تصمیم برای ترور وی شود. سرویس امنیت پاکستان نمی‌پذیرد که کسی بدون هماهنگی با آنها در امور افغانستان به‌ویژه مذاکرات صلح ایفای نقش کند.

از سوی دیگر مولانا سمیع الحق یک شخصیت معمولی نبود و همیشه تحت نظر ارتش و سرویس امنیت پاکستان قرار داشت. منزل شخصی مولانا سمیع الحق در منطقه بحریه تاون قرار دارد که یک منطقه امنیتی و حفاظت‌شده از جانب ارتش است علاوه بر آن با انواع دوربین‌های مداربسته و توسط نیروهای امنیتی تحت نظر است.

عامل یا عاملان ترور مولانا سمیع الحق چطور می‌توانند بدون هماهنگی باوجود دوربین‌های مداربسته و نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی وارد شده و بدون شلیک حتی یک تیر او را به قتل برسانند.

از یک زاویه دیگر ممکن است سرویس امنیت و ارتش پاکستان سعی داشته‌اند علت کشته شدن مولانا سمیع الحق را خصومت شخصی جلوه دهند به همین دلیل ترتیبی داده‌اند تا وی با ضربات چاقو کشته شود تا به هدف خود برسند.

بررسی نکردن پرونده توسط پلیس و توجه نکردن به فیلم ضبط‌شده توسط دوربین‌ها مداربسته فرضیه دست داشتن ارتش و سرویس امنیت پاکستان در ترور مولانا سمیع الحق را تقویت می‌کند.

برخی مقامات داخلی و خارجی

«حامد الحق» فرزند سمیع الحق ساعاتی پس از قتل پدرش در مصاحبه با روزنامه اردوزبان «دیلی اکسپرس» گفت که یکی از دلایل قتل پدرش، مشارکت در مذاکرات صلح افغانستان بوده است.

وی تصریح کرد: برخی ارکان دولت افغانستان و برخی مقامات پاکستانی با میانجی‌گری مولانا سمیع الحق در مذاکرات صلح مخالف بودند که امکان داشت برای ترور وی توطئه‌چینی کرده باشند. تاکنون نظر قطعی درباره چرایی و چگونگی قتل این حامی طالبان افغانستان، وجود ندارد اما اظهارات فرزند مولانا سمیع الحق نشان می‌دهد که برخی افراد در افغانستان مخالف مشارکت پدرش در مذاکرات صلح بودند و ممکن است آن‌ها نقشه ترور وی را اجرا کرده باشند.

رد پای موساد و عوامل قتل «خاشقچی»

دور از انتظار نیست که موساد و یا عربستان سعودی نیز در کشتن سمیع الحق دست داشته باشند چرا که وی در یکی از سخنرانی های خود به صراحت به حاکمان این دو رژیم تاخته بود.

سمیع الحق در سخنان خود گفته بود: از حاکمان کشورهای اسلامی به ویژه شاه سلمان پادشاه عربستان که مدعی وحدت بین مسلمین و ائتلاف ارتش کشورهای اسلامی است تقاضا داریم که به درخواست ما توجه کنند.
به گفته وی، ائتلاف نظامی کشورهای اسلامی دوای چه درد و چه مرضی است. باید ببینیم که آیا این ائتلاف نظامی می‌تواند بیت المقدس را از سلطه اسرائیل نجات دهد یا خیر.
ما از شاه سلمان مطالبه داریم که ایشان اگر مدعی دفاع از حرمین شریفین هستند قدس شریف نیز حرم است. حرم و قبله اول مسلمانان مسجد الاقصی است.
سمیع الحق گفته بود: باید روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع کنیم و سفارت این کشور در کشورهای اسلامی از جمله پاکستان تعطیل شود.
برای آزادی فلسطین باید جان خود را فدا و خون خود را جاری کنیم باید ارتش ائتلاف کشورهای اسلامی در این زمینه وارد میدان کارزار شود.

سرویس امنیت افغانستان

گمانه بعدی درباره قتل سمیع الحق، دخالت سرویس‌های اطلاعاتی افغانستان در این ماجرا است. ممکن است وی در انتقام کشته شدن «عبدالجبار قهرمان» و «عبدالرازق»، کشته شده باشد.

سمیع الحق، از بدو شکل‌گیری جریان‌های تندرو در افغانستان مثل طالبان و شبکه حقانی، با قاطعیت به حمایت از آنان برخاست.او نقش ستون خیمه را برای طالبان و شبکه حقانی در پاکستان داشت که هرگاه قرار بود، این خیمه متزلزل شود، سمیع الحق آن را با لابی‌گری، استوار نگه می‌داشت.

بنابراین، حذف فیزیکی او برای سرویس‌های امنیتی افغانستان بسیار مهم بود و بعید نیست که قتل سمیع الحق این گونه برنامه‌ریزی شده باشد.

و در نهایت حذف فیزیکی مولانا سمیع الحق که حامی طالبان و شبکه حقانی در پاکستان بود از هر نظر به نفع سرویس امنیت افغانستان بود بنابراین بعید نیست که آن‌ها برای ترور وی نقشه  کشیده باشند و در نهایت خود را بی‌گناه جلوه دهند.

خصومت شخصی

با اینکه فرزند و برادر مولانا سمیع الحق انگیزه خصومت شخصی برای ترور مولانا سمیع الحق را رد کرده‌اند اما فردی مانند وی می‌تواند دشمنانی داشته باشد که وی را در برخی موارد مقصر بدانند و در صدد انتقام از وی برآیند.

«محمود الحق» برادر سمیع الحق در مصاحبه با خبرگزاری جنگ گفت: مولانا در امور سیاسی و در فامیل با کسی خصومت شخصی نداشت.

وی افزود: مولانا سمیع الحق یک دفترچه خاطرات داشت که اتفاقات روزانه را در آن یادداشت می‌کرد و بعد از مطالعه یادداشت‌های ایشان به خوبی می‌توان پی برد که ما برادران خصومت شخصی با هیچ فرد یا گروهی نداشتیم.

وی افزود: انتشار این خبر که برادرم بر اثر خصومت شخصی به قتل رسیده است برای انحراف افکار عمومی و جلوگیری از تحقیقات برای کشف حقیقت است.

دور از احتمال نیست که مولانا سمیع الحق با قدرتی که داشت فتوایی صادر کرده باشد که برخی افراد نپذیرند یا بر کسی حد جاری کرده باشد و همین موضوع آتش کینه شخصی را در طرف شعله‌ور ساخته و او را مجبور به انتقام گرفتن کرده باشد.

البته فرضیه خصومت شخصی از بقیه فرضیه‌ها ضعیف‌تر است.

گرهی که با مفقود شدن «شاه‌ کلید معما» کورتر شد

حدود یک هفته قبل معاون «سمیع الحق» نیز ناپدید شد. «احمد شاه حقانی» راننده، محافظ و تقریبا همه کاره مولانا سمیع الحق بود و تنها سر نخ برای شناسایی عاملان ترور پدر معنوی طالبان بود.

حل معمّای قتل سمیع الحق به این سادگی نیست زیرا در کشوری مثل پاکستان، معمّای‌های ترورها به راحتی حل نمی‌شوند چون سابقه نشان داده قرار بر این است که حل نشوند.

با کشته شدن مولانا سمیع الحق طالبان افغانستان و شبکه حقانی یکی از حامیان بزرگ خود را از دست دادند اما فعالیت این گروه‌ها ادامه پیدا می‌کند و امکان دارد که ارتش و سرویس امنیت پاکستان فرد دیگری را جایگزین مولانا سمیع الحق کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۴۰۴۲۳۱۳:۴۱:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۲۷
لفظ مولوی و مولانا برای این تروریستها و رجاله ها واقعا خنده داره

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 5. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 6. مظلومی که داستان ندارد

 7. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 8. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 9. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 10. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 11. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 12. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 13. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 14. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 15. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 16. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 17. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 18. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 19. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 20. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 21. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 22. دلار ۴۲۰۰ تومانی و کی بود کی بود من نبودم!  

 23. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 24. لیدرهای یک شبکه مبتذل در شیراز دستگیر شدند

 25. سرنوشت شراکت آمریکا و عربستان به کجا ختم می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 5. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 17. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 25. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

پربحث‌های اخیر

 1. مظلومی که داستان ندارد

 2. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 3. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 4. سرنوشت شراکت آمریکا و عربستان به کجا ختم می‌شود؟

 5. بیدار بمان آقای فوکویاما

 6. آغاز «پنجمین شنبه سیاه» فرانسه؛ مردم به خیابان‌ها آمدند + عکس

 7. سناتور آمریکایی: اگر سعودی‌ها نفت نفروشند از گرسنگی خواهند مُرد

 8. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 9. تازه‌ترین فرافکنی‌های نیکی هیلی علیه ایران

 10. ظریف و همتای قطری روند روابط دوجانبه و تحولات منطقه را بررسی کردند  

 11. از بزرگترین بحران انسانی قرن حاضر چه می‌دانید  

 12. گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در اروپا و آمریکا

 13. راز کثیف صنعت نفت آمریکا برملا شد

 14. کره شمالی همچنان تحریم‌ها را دور می‌زند

 15. دیدار محرمانه رئیس ارتش اسرائیل با ولیعهد ابوظبی

 16. استرالیا، قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت

 17. پمپئو: چین شهروندان کانادایی‌ بازداشت شده را آزاد کند

 18. معاون وزیر خارجه روسیه با بشار اسد دیدار کرد

 19. طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

 20. ترامپ برای «جان کلی» جایگزین موقت معرفی کرد

 21. مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است

 22. چین افزایش تعرفه واردات بر کالاهای آمریکایی را به تعویق انداخت

 23. اسپوتنیک: عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می‌دهد

پربحث‌های دیروز

 1. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 2. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 3. افزایش اعتراض ها در اردن، دستور پادشاه در عفو هزاران زندانی

 4. مجلس نمایندگان آمریکا، میانمار را به "نسل کشی" علیه روهینگیا متهم کرد

 5. اردوغان: قاتل خاشقجی را می‌شناسم

 6. هنیه: صفحه جدیدی از درگیری با اسرائیل را آغشته به خون گشوده‌ایم

 7. گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

 8. روسیه 12 بلوک نیروگاه هسته ای در هند می سازد

 9. انفجار از درون؛ آیا این اتفاق به دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز سرایت خواهد کرد؟

 10. الحوثی: فرزندان خاشقجی بخواهند، جسد پدرشان را جست‌وجو می‌کنیم

 11. شورای امنیت درباره حزب‌الله نشست برگزار می‌کند

 12. غزه آماده مشارکت در سی‌وهشتمین جمعه راهپیمایی بازگشت

 13. بن سلمان درصدد دیدار با نتانیاهو و ترامپ

 14. چهارشنبه انتشار جزئیات توافق اروپا برای برگزیت

 15. درصورت خروج آمریکا از پیمان موشکی روسیه به آن پایبند نمی ماند

 16. هند و روسیه از پایگاه های نظامی یکدیگر استفاده می کنند

 17. چین به دانشمندان خود در سفر به آمریکا هشدار داد

 18. روسیه وچین تصمیم شورای امنیت برای ارسال کمک به مخالفان سوری را وتو کردند

 19. افزایش فروش نفت عربستان به چین

 20. استقبال حزب‌الله از عملیات‌های شهادت‌طلبانه در قدس و رام‌الله

 21. طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

 22. اسد: بازسازی اقتصاد سوریه 250 تا 400 میلیارد دلار هزینه دارد

 23. اتحادیه اروپا تحریم ها علیه روسیه را برای 6ماه دیگر تمدید کرد

 24. آمریکا دو پایگاه جدید در شمال سوریه احداث کرد

 25. تغییرات در حلقه نزدیکان به ولیعهد سعودی

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. مظلومی که داستان ندارد

 4. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 5. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 6. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 7. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 8. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 9. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 10. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 11. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 12. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 13. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 14. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 15. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 16. سقوط یک قبیله!

 17. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 18. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 19. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 20. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 21. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 22. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 23. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 24. سرنوشت شراکت آمریکا و عربستان به کجا ختم می‌شود؟

 25. بیدار بمان آقای فوکویاما

آخرین عناوین