وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم + تصاویر

گروه سیاسی الف،   3970821091 ۸ نظر، ۵ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم + تصاویر

پس از شهادت حسن طهرانی مقدم به‌ عنوان پدر موشکی ایران، صنعت موشکی چه سرنوشتی پیدا کرده است؟ در این گزارش آخرین دستاوردهای موشکی کشورمان را می‌خوانید.

۶ سال پیش در چنین روزی بر اثر انفجار در پادگان بیدگنه ملارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سردار حسن طهرانی مقدم رئیس سازمان جهاد خودکفایی سپاه و جمعی از همکارانش به شهادت رسیدند.

اما آنچه در این حادثه رخ داده بود بسیار فراتر از شهادت یکی از فرماندهان سپاه بود. در این حادثه در واقع پدر موشکی جمهوری اسلامی ایران و کسی که توان موشکی ایران توسط او بنیانگذاری شده بود به شهادت رسیده بود.

سردار طهرانی مقدم کار خود را از روزهای آغازین دفاع مقدس و با ایده تطبیق آتش خمپاره‌اندازهای سپاه شروع کرده بود و بعدها توانسته بود توپخانه سپاه را با توپهای غنیمتی عراقی بنیانگذاری کند. اما در سال 1363 که عراق در دور جدید جنگ شهرها با موشک‌های اسکاد ساخت شوروی سابق شهرهای ایران را هدف قرار داد، مسئولان نظامی کشور به این فکر افتادند تا برای مقابله به مثل با این اقدام عراق به‌سراغ تشکیل یگان موشکی بروند.

در آن زمان، با خرید تعدادی موشک اسکاد از کشور لیبی و با آموزشی که نیروهای ارتش سوریه به نیروهای ایرانی دادند، یگان موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌فرماندهی سردار حسن طهرانی مقدم تشکیل می‌شود. اما از همان ابتدای تشکیل این یگان، شهید طهرانی مقدم به‌دنبال بومی‌سازی توان موشکی در کشور می‌رود و این کار را با مهندسی معکوس روی یکی از موشک‌های خریداری‌شده از لیبی شروع می‌کند. تا اینکه بالاخره در اواسط دهه 70 شمسی زحمات شهید طهرانی مقدم و نیروهای فرماندهی موشکی سپاه به‌بار می‌نشیند و اولین موشک ایرانی با نام شهاب تولید می‌شود.

پس از آن این روند سرعت شتابانی به خود می‌گیرد و ظرف چند سال بعد ایران به جایگاهی می‌‌رسد که توان طراحی و تولید انواع موشک‌های بالستیک سوخت جامد و مایع با بردها و کاربردهای متفاوت را دارا می‌شود و رفته رفته تبدیل به قدرت اول موشکی منطقه و یکی از قدرتهای موشکی دنیا می‌شود.

با شهادت سردار طهرانی مقدم اما عده‌ای فکر می‌کردند ایران دیگر نتواند با قدرت سابق برنامه موشکی خود را ادامه دهد اما به‌خلاف این تصور از آن زمان به بعد، برنامه ارتقاء توان موشکی کشورمان با قدرت به‌پیش رفته و تقریباً هر سال یک موشک جدید رونمایی شده است.

علاوه بر آن، طی سال‌های اخیر فرماندهی موشکی نیروی هوافضای سپاه با اجرای چند عملیات موشکی برون‌مرزی عیله مواضع تروریست‌های داعش در سوریه، حزب دموکرات کردستان در شمال عراق و بر اساس آنچه اخیراً سردار حاجی‌زاده گفته است علیه مواضع گروهک‌های تروریستی در جنوب شرق کشور، قدرت و دقت موشک‌‌های ساخت کشورمان را به‌نمایش گذاشته است.

علاوه بر این، امروز کشورمان دارای طیف متنوعی از موشک‌های بالستیک برای هدف قرار دادن اهداف دریایی و زمینی و ضد رادار است که می‌تواند به انواع تهدیدات پاسخ دهد. همچنین اخیراً سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه از افزایش برد موشک‌های دریایی سپاه از 300 کیلومتر به 700 کیلومتر خبر داد، این یعنی پس از شهادت سردار طهرانی مقدم برد موشک‌های بالستیک دریایی سپاه حدود 400 کیلومتر افزایش یافته است و روند توسعه قدرت موشک‌های بالستیک دریایی نیز بدون توقف ادامه پیدا کرده است.

اینها همه نشان می‌دهد که صنعت موشکی ایران پس از شهادت حسن طهرانی مقدم و جمعی از نیروهایش، متوقف که نشده، بلکه پیشرفت چشمگیری هم داشته است. 

در ادامه به چند نسخه از موشک‌هایی اشاره می‌کنیم که پس از شهادت سردار طهرانی مقدم طراحی و تولید شده‌اند:

 • سال 93؛ موشک‌های هرمز 1 و 2

برد: 300 کیلومتر

سوخت: جامد

وزن: رسماً اعلام نشده است

وزن سر جنگی: رسماً اعلام نشده است

طول: رسماً اعلام نشده است

ماموریت: هرمز 1: ضدرادار/ هرمز 2: ضدکشتی

وضعیت: بالستیک تک‌مرحله‌ای با قابلیت سر جداشونده


 • سال 94؛ نسل جدید فاتح

برد: 500 کیلومتر

سوخت: جامد مرکب

وزن: رسماً اعلام نشده است

وزن سر جنگی: رسماً اعلام نشده است

طول: رسماً اعلام نشده است

ماموریت: زمین به زمین ــ بالستیک

وضعیت: تک‌مرحله‌ای با قابلیت سر جداشونده


 • سال 94: موشک عماد

برد: 1700 کیلومتر

سوخت: مایع

وزن: رسماً اعلام نشده است

وزن سر جنگی: نامشخص

طول: رسماً اعلام نشده است

ماموریت: زمین به زمین ــ بالستیک

وضعیت: تک‌مرحله‌ای با قابلیت سر جداشونده و هدایت پایانی مسیر


 • سال 95؛ ذوالفقار از نیام بیرون آمد

برد: 700 کیلومتر

سوخت: جامد مرکب

وزن: رسماً اعلام نشده است

وزن سر جنگی: نامشخص

طول: رسماً اعلام نشده است

ماموریت: زمین به زمین ــ بالستیک

وضعیت: تک‌مرحله‌ای با قابلیت سر جداشونده


 • سال 96؛ خرمشهر دومین بدون باله ایرانی

برد: 2000 کیلومتر

سوخت: مایع

وزن: رسماً اعلام نشده است

وزن سر جنگی: 1800 کیلوگرم

طول: رسماً اعلام نشده است

ماموریت: زمین به زمین ــ بالستیک

وضعیت: تک‌مرحله‌ای با قابلیت سر جداشونده

قابلیت: حمل چند کلاهک


 • سال 96؛ فاتح مبین

برد: رسماً اعلام نشده است

سوخت: جامد

وزن: رسماً اعلام نشده است

وزن سر جنگی: رسماً اعلام نشده است

طول: رسماً اعلام نشده است

ماموریت: زمین به زمین ــ زمین به دریا

وضعیت: بالستیک تک‌مرحله‌ای با قابلیت سر جداشونده


 • سال 97؛ نسل جدید موشک قیام

برد: 800 کیلومتر

سوخت: مایع

وزن: رسماً اعلام نشده است

وزن سر جنگی: 645 کیلوگرم

طول: رسماً اعلام نشده است

ماموریت: زمین به زمین ــ بالستیک

وضعیت: تک‌مرحله‌ای با قابلیت کلاهک هدایت شونده


 • عملیات‌های موشکی

** عملیات اول: لیله القدر

11 خرداد ماه سال 96 دو تیم تروریستی از گروهک داعش در یک عملیات هماهنگ به ساختمان مراجعات مردمی مجلس شورای اسلامی و حرم حضرت امام خمینی(ره) حمله کردند و موجب به‌شهادت رسیدن تعدادی از هموطنان‌مان شدند. با ورود نیروهای امنیتی به غائله و حلقه محاصره تروریست‌ها در ساختمان مجلس شورای اسلامی تنگ‌تر شده و همه آنها در درگیری با نیروهای امنیتی کشته می‌شوند.

11 روز بعد، در 28 خرداد ماه نیروی هوافضای سپاه پاسداران با 6 فروند موشک زمین به زمین ذوالفقار و دو فروند موشک بالستیک قیام مواضع تروریست‌های داعش در استان دیرالزور سوریه را از فاصله 600کیلومتری مورد هدف قرار می‌دهد.

در این عملیات که تصاویر لحظه اصابت موشک‌ها توسط پهپادهای سپاه به‌صورت همزمان ارسال می‌شد، مراکز تجمع و پشتیبانی تروریست‌ها در دیرالزور منهدم شده و جمعی از فرماندهان ارشد این گروه تروریستی به‌هلاکت رسیدند.


** عملیات دوم: موشک‌باران حزب دموکرات

حدود یک سال بعد در 30 تیرماه 97 تروریست‌های وابسته به گروهک تجزیه‌طلب حزب دموکرات کردستان با حمله به یکی از پاسگاه‌های مرزی سپاه در روستای دری شهرستان مریوان موجب شهادت حدود 11 تن از نیروهای پاسدار و بسیجی مستقر در این پاسگاه مرزی می‌شوند.

پس از این اقدام تروریستی، فرماندهان نظامی کشورمان وعده دادند که انتقام سختی از تروریست‌های حزب دموکرات خواهند گرفت و درسی فراموش‌نشدنی به آنها خواهند داد.

18 شهریور ماه 97 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک عملیات دقیق و با اشراف کامل اطلاعاتی با 7 فروند موشک بالستیک زمین به زمین فاتحB-110 از فاصله 220کیلومتری، مقر فرماندهی حزب دموکرات کردستان و مقر آموزشی این حزب را هدف قرار می‌دهد.

بر اساس اطلاعات منتشرشده، در این عملیات جلسه سران حزب دموکرات مورد اصابت موشک‌های سپاه قرار گرفت که طی آن حدود 40 نفر از سران این حزب کشته و زخمی شدند.

از دیگر اهدافی که در این عملیات مورد اصابت موشک‌های سپاه قرار گرفت، مقر آموزشی این گروهک تروریستی بود که با 4 فروند موشک فاتح-110 مورد هدف قرار گرفت.

آنچه دومین عملیات موشکی سپاه را از عملیات پیشین متمایز می‌کرد، اشراف بالای اطلاعاتی سپاه در دستیابی به اطلاعات دقیق زمان و مکان جلسه سران حزب دموکرات و غافلگیری آنها بود.


** سومین عملیات: ضربت محرم

31 شهریورماه امسال تروریست‌های وابسته به گروهک الاهوازیه و داعش با حمله به مراسم رژه نیروهای مسلح و تیراندازی به مردم و نیروهای رژه‌رونده، موجب شهادت و مجروحیت تعدادی از هموطنانمان شدند. در این عملیات هم با هوشیاری و آمادگی نیروهای امنیتی تمامی تروریست‌ها به‌هلاکت رسیدند و چند روز بعد هم تعدادی از اعضای این شبکه تروریستی دستگیر شدند.

اما کمتر کسی فکر می‌کرد به‌فاصله کمتر از یک ماه از عملیات موشکی قبلی، سپاه این بار هم برای تنبیه تروریست‌ها مواضع آنها را با موشک‌های نقطه‌زن خود هدف قرار دهد.

شلیک موشک‌های ذوالفقار

نسل جدید موشک قیام آماده شلیک

ساعت 2 بامداد روز 9 مهرماه و تنها چند روز پس از حادثه تروریستی اهواز، رزمندگان نیروی هوافضای سپاه در عملیات ضربت محرم با 6 فروند موشک زمین به زمین شامل 4 موشک ذوالفقار و 2 موشک نسل جدید قیام، مواضع عوامل اصلی جنایت اهواز در شرق فرات و در فاصله 570کیلومتری را مورد اصابت قرار دادند. همچنین پس از شلیک این موشک‌ها، 7 فروند پهپاد نیروی هوافضای سپاه با پرواز از پایگاه‌های خود، مواضع و مراکز فرماندهی تروریست‌ها را بمباران کردند.

در نتیجه این عملیات حدود 40 نفر از سران تروریست‌ها به‌هلاکت رسیدند. آنچه در این عملیات جالب توجه بود، علاوه بر آنکه سپاه از پهپادهای بمب‌افکن خود به‌صورت عملیاتی استفاده کرد، رونمایی از نسل جدید موشک‌های قیام بود.

موشک‌ قیام که نمونه اولیه آن در سال 89 رونمایی شده بود، اولین موشک بدون باله ایرانی بود که بردی معادل 800 کیلومتر داشت. حالا پس از 8 سال، نسل جدیدتری از موشک‌های قیام با نصب بالک‌هایی روی کلاهک موشک و همچنین بالک‌های کوچکی در انتهای بدنه موشک، عملیاتی شد که دقت بالاتری در اصابت به اهداف داشت.

پرواز پهپادهای سپاه به‌سمت اهداف در شرق فرات

چندی پیش اما سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در جمع مسئولان سیاسی نیروهای مسلح به یکی از عملیات‌های موشکی سپاه اشاره می‌کند و می‌گوید: «در جنوب شرق کشور عوامل ضدانقلاب 14 نفر از نیروهای سپاه را به‌‌شهادت رسانده بودند و نیروی زمینی سپاه محل اختفای سرکرده این گروهک را رصد کرده بود که دو خانه در فاصله 70کیلومتری از مرز ایران در یک روستا و کنار مسجد واقع شده بود. موشک‌های ما برای برد 250 تا 300 کیلومتری ساخته شده بود؛ لذا بر اساس تعهدی که داده بودیم، برد موشک را تنظیم و فقط آن دو خانه را منهدم و نفرات آنجا را به درک واصل کردیم و هیچ خسارتی به روستا و مسجد آن وارد نشد».

روند ارتقاء توان موشکی جمهوری اسلامی ایران به‌خوبی نشان می‌دهد، پس از شهادت سردار طهرانی مقدم ارتقای توان موشکی کشورمان بدون توقف در حال پیشرفت بوده و علاوه بر طراحی و تولد طیف متنوعی از موشک‌ها، از آنها در صحنه عملیات نیز استفاده شده است.

منبع:تسنیم

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۳۱۸۴۳۱۲:۳۱:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۲۱
تجربه شکست خوره شوروی ! تا وقتی اقتصاد درست نشود کشور امنیت ندارد
الف ر۶۳۱۹۱۶۱۳:۰۹:۵۴ ۱۳۹۷/۸/۲۱
در کنار اقتصاد پویا هم میشود اقتدار و قدرت نظامی را ارتقاء داد مشکل مهم ما سوء استفاده بعضی بی انصافها از موقعیت های شغلی شان است امیدوارم با استقرار مکانیزمی بتوان با شدت با اینها برخورد بشه
ناشناس۶۳۱۹۴۴۱۳:۲۰:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۲۱
از این حرف شما معلومه که هیچی از قدرت دفاعی و امنیت ناشی از آن و خیلی چیزای دیگه نمی دونی.پس لطفا نظر غیر کارشناسی نده
ناشناس۶۳۱۹۵۳۱۳:۲۶:۳۷ ۱۳۹۷/۸/۲۱
بالاخره اقتصادهم روزی به دست افراد لایق می افته . شما نه نگران ضعف اقتصاد باش و نه نگران قدرت موشکی!
امید۶۳۲۰۰۱۱۳:۵۷:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۲۱
بسم الله الرحمن الرحیم شوروی در زنان خودش ۲۰ درصد اقتصاد دنیا در دستش بود ولی بخاطر نداشتن ایدئولوژی درست و نداشتن جهان بینی صحیح بود که از هم پاشید و به قول یوکوهاما آمریکا هم همان راه دارد میرود.
ناشناس۶۳۲۰۴۹۱۴:۲۱:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۲۱
اگر نیروی نظامی قوی نداشته باشی گرگ ها به کشورت حمله کرده و آن را نابود می کنن
ناشناس۶۳۲۰۹۴۱۴:۴۱:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۲۱
تا وقتی امنیت نباشد اقتصادی شکل نمی گیرد
ناشناس۶۳۱۸۵۹۱۲:۴۱:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۲۱
درود بر شهدای موشکی

پربحث‌های امروز

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 3. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 4. بازار آجیل شب یلدا   

 5. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 6. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 7. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 8. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 9. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 10. صحنه وحشتناکی که کارمند تنها در شرکت با آن مواجه شد  

 11. خوب بد زشت سخنان ظریف

 12. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 13. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 14. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 15. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 16. سفره کارگران چیده می‌شود

 17. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 18. دوروف  چگونه به تلگرام طلایی شما پیام فرستاد؟

 19. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 20. انتقاد کامیابی‌نیا از فهرست ۳۵ نفره کی‌روش/ هرکسی سرش به کار تیم خودش باشد بهتر است

 21. 92 درصد از بیمه شدگان کمتر از 3 میلیون تومان درآمد دارند

 22. واردات واکسنی که در تولید آن خودکفا هستیم!

 23. پیش بینی زمان مرگ تنها با یک آزمایش خون

 24. نوبخت: لایحه بودجه ۹۸ یکشنبه هفته آینده به مجلس تقدیم می‌شود

 25. تجمع نمایندگان اصفهان در دفتر آیت‌الله طباطبایی‌نژاد

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 4. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 5. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 6. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 7. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 8. مظلومی که داستان ندارد

 9. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 10. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 11. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 12. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 13. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 14. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 15. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 16. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 17. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 18. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 19. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 20. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 21. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 22. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 23. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 24. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 25. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 9. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 10. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 11. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 12. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 13. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 14. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 15. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 16. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 17. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 18. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 19. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 20. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 21. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 22. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 23. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 24. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 25. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

پربحث‌های امروز

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 3. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 4. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 5. خوب بد زشت سخنان ظریف

 6. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 7. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 8. تجمع نمایندگان اصفهان در دفتر آیت‌الله طباطبایی‌نژاد

 9. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 10. جلسه غیرعلنی تمام شد؛ آغاز جلسه علنی مجلس

 11. ابزار‌های نظارتی مجلس کارآمدتر می‌شود

 12. کار تراشی معاون روحانی برای شرکتی که از آن سهم می‌برد + سند

 13. همسر «مهندس بازرگان» درگذشت

 14. اعلام وصول ۵ سوال از ظریف

 15. وزیر دفاع: بخش دفاعی کشور نگاه به بیرون ندارد/ اتخاذ تدابیر صحیح رهبری موجب شکست آمریکایی‌ها شد

 16. اقدامات دولت در مبارزه با پولشویی

 17. فرمانده ارتش: تدابیر رهبر انقلاب قطب‌نمایی برای پیشرفت است

 18. مطهری و صادقی کجاء مجلس نشسته‌اند؟  

 19. نعمتی: بودجه ۹۸ باید واقعی بسته شود/ ارائه بودجه به مجلس طی ۱۰ روز آینده

 20. صحبت‌های لاریجانی درباره استعفای نمایندگان اصفهان

 21. اسامی ۲۱ نماینده تاخیرکننده آغاز جلسه علنی مجلس

 22. آغاز جلسه غیرعلنی مجلس با موضوع لایحه بودجه ۹۸

 23. عضو کمیسیون فرهنگی: طرح سازش به درد ملت ایران نمی‌خورد

 24. عکسی از امام خمینی (ره) که رسانه‌ها را به اشتباه انداخت!

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 2. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. مظلومی که داستان ندارد

 5. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 6. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 7. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 8. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 9. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 10. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 11. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 12. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 13. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 14. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 15. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 16. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 17. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 18. واعظی در واکنش به مصاحبه حجاریان: با اصلاح‌طلبان تندرو روابط خوبی نداریم/ با هیچ گروهی ائتلاف نکردیم

 19. کدخدایی: شورای نگهبان نمی‌تواند از ایرادات CFT چشم پوشی کند

 20. جنجال ضدانقلاب روی عکس آیت‌الله کاشانی + تصاویر

 21. کاظم جلالی: خبری از اجرای SPV نیست

 22. «دولت» خبر انتصاب داماد روحانی در وزارت صمت را تایید کرد

 23. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 24. دیدار نمایندگان مستعفی با امام جمعه موقت اصفهان

 25. غیبت ۱۴ عضو مجمع تشخیص در جلسه امروز + اسامی

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 5. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 6. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 7. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 8. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 9. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 10. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 11. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 12. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 13. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 14. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 15. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 16. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 17. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 18. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 19. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 20. مظلومی که داستان ندارد

 21. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 22. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 23. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 24. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 25. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

آخرین عناوین