عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرد؛ افزایش ۱۲۵ درصدی درآمدهای نفتی دولت/ تشریح تفاوت‌های بودجه ۹۸ و ۹۷

گروه اقتصادی الف،   3970819045 ۷ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
افزایش ۱۲۵ درصدی درآمدهای نفتی دولت/ تشریح تفاوت‌های بودجه ۹۸ و ۹۷

عضو کمیسیون برنامه و بودجه از افزایش ۱۲۵ درصدی درآمدهای نفتی دولت در ۶ ماهه اول سال ۹۷ خبر داد و گفت: میزان صادرات نفت ایران علیرغم تحریم ها در شش ماهه اول امسال، کاهش نداشته است.

محمد حسینی نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و مدیر کل سابق دفتر برنامه ریزی، نظارت و ارتقاء کیفیت دیوان محاسبات در ارزیابی عملکرد بودجه سال ۹۷  از افزایش ۱۲۵ درصدی درآمدهای نفتی کشور در ۶ ماهه اول سال ۹۷ خبر داد و گفت: دولت از محل این افزایش درآمدها پاداش پایان خدمت فرهنگیان و بدهی خود بابت خرید تضمینی گندم را پرداخت کرد.

وی همچنین از اختصاص بودجه ۲۱ هزار میلیاردی به پروژه های عمرانی خبر داد و گفت: علی رغم افزایش اعتبارات این بخش به دلیل افزایش قیمت تمام شده فعالیت های عمرانی و عدم استقبال پیمانکاران از اسناد خزانه شاهد فعالیت های بزرگ عمرانی در کشور نیستیم.

عضو ستاد بودجه سال ۹۸ در خصوص تفاوت های مهم بودجه سال ۹۷ و ۹۸ گفت: بخشنامه بودجه ۹۸ بر لزوم انضباط مالی دقیق بر هزینه ها تاکید دارد تا از ریخت و پاش ها جلوگیری شود. علاوه بر این اولویت هایی برای تخصیص بودجه در نظر گرفته شده است و طرح های امنیتی از اولویت برخوردار هستند.

متن کامل گفتگوی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با مهر به شرح زیر است:

افزایش نرخ ارز و حفظ سهمیه فروش نفت ایران چه تاثیر در درآمد های عمومی دولت در سال ۹۷ داشت؟

باتوجه به گزارش سازمان برنامه و بودجه، خزانه داری کل کشور، دیوان محاسبات و کمیسیون برنامه و بودجه عملکرد ۶ ماهه بودجه سال ۹۷ جمع بندی شده است. با توجه به افزایش نرخ ارز در شش ماهه سال ۹۷ و افزایش قابل توجه فروش نفت و حفظ سهمیه فروش نفت ایران در ۶ ماه اول سال ۹۷، شاهد افزایش ۱۲۵ درصدی درآمدهای نفتی و درآمدهای عمومی دولت هستیم.

با توجه به رکود تولید، میزان تحقق درآمدهای مالیاتی و گمرکات در ۶ ماهه اول سال ۹۷، ۸۰ درصد میزان پیش بینی ها بوده است که شاهد کاهش وصولی ها هستیم.

در حوزه تحقق درآمدهای تملک دارایی های مالی، افزایش چشمگیری را شاهد بودیم. دولت در شش ماهه اول سال ۹۷ برای اجرای طرح های عمرانی حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه و سایر اوراق مالی را براساس تبصره ۵ قانون بودجه سال ۹۷ منتشر کرد. بنابراین نسبت به ۶ ماهه اول سال ۹۷ در حوزه تحقق این درآمدها از رشد بالایی برخوردار بودیم.

مجموعاً عملکرد دولت در حوزه تحقق درآمدها علیرغم درآمدهایی که هنوز وصول نشده است، حدود ۸۲ تا ۸۵ درصد درآمدهای پیش بینی شده در ۶ ماهه اول سال ۹۷، وصول شده است که نسبت به شش ماهه سال ۹۶، شاهد عملکرد بهتر دولت بودیم.

میزان وصول درآمدهای نفتی در سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ چگونه بوده است؟

در شش ماهه اول سال ۹۷، شرایط وصول درآمدهای کشور نسبت به سنوات گذشته بهتر بوده است که علت آن پیش بینی دقیق تر بودجه و فضای جدید اقتصاد کلان دنیا بوده است. افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت هر بشکه نفت از ۵۵ دلار که در بودجه سال ۹۷ پیش بینی شده بود به ۷۱ دلار ، موجب شد درآمدهای بودجه سال ۹۷ به خوبی محقق شود.

آیا میزان فروش نفت ایران با خروج آمریکا از برجام کاهش یافت؟

میزان صادرات نفت ایران علیرغم تحریم ها در شش ماهه اول سال ۹۷، کاهش نداشت. البته امیدواریم با تمهیدات شرکت ملی نفت ایران، این مشکلات حل شود. آمریکا تلاش داشت در ۱۳ آبان، فروش نفت ایران را به صفر برساند اما روز گذشته اعلام کرد که ۸ کشور از تحریم نفت ایران معاف شده اند. البته شرایطی برای مبادله نفت با این کشورها اعلام شده است. این موضع گیری آمریکا نشان دهنده ضعف آمریکا و پیروزی جمهوری اسلامی ایران است. آمریکا نمی تواند در ادامه نیز مشکلاتی برای صادرات نفت ایران و انتقال منابع حاصل از  آن به وجود آورد.

برخی تحلیل گران سیاسی معتقدند دولت از محل افزایش نرخ ارز برخی بدهی های خود را پرداخت کرده است، در بودجه دولت از محل افزایش درآمدهایش چه بدهی هایی را پرداخت کرد؟

در ۶ ماهه اول سال ۹۷، ۹۲ درصد از هزینه های جاری که برای شش ماهه پیش بینی شده بود، تخصیص داده شده است. علاوه بر این، اعتباراتی برای برخی ردیف های خاص از جمله اختصاص سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت پاداش پایان خدمت آموزش و پرورش در نظر گرفته شد. همچنین بدهی دولت بابت خرید تضمینی گندم نیز تا پایان مهر ماه پرداخت شد که این امر خارج از رویه های عادی از محل درآمدهای جدید دولت محقق شد.

عملکرد دولت در حوزه تخصیص بودجه به اجرای پروژه های عمرانی چگونه بود؟ چرا علی رغم افزایش درآمدها شاهد اجرای پروژه های بزرگ نیستیم؟

در مورد اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای نیز با تخصیص اعتبارات از محل صدور اسناد خزانه و سه درصد درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز در شش ماهه اول سال ۹۷، ۲۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به پروژه های عمرانی اختصاص داده شد. این در حالی است که در سال ۹۶، کلاً ۲۲ هزار میلیارد تومان به پروژه های عمرانی تخصیص داده شده بود.

متاسفانه با توجه به افزایش نرخ ارز، قیمت تمام شده طرح های عمرانی افزایش یافته و از سوی دیگر چون سررسید اسناد خزانه و اوراق مالی دولت سال ۹۸ و ۹۹ بود، استقبال پیمانکاران برای استفاده از این اسناد، کاهش یافت. بنابراین پیش بینی های دولت و مجلس برای حرکت های جدی و وسیع در اصلاح زیرساخت های کشور محقق نشد و همچنان با کندی در اجرای پروژه های عمرانی مواجه هستیم.

بررسی بخشنامه بودجه ۹۸ در ستاد بودجه چه تفاوتی با سال های گذشته داشت؟

هر سال ستاد بودجه کشور با حضور روسای گروه های سازمان برنامه و بودجه برای صدور بخشنامه بودجه به دستگاه ها تشکیل می شود اما امسال سازمان برنامه و بودجه، ستاد بودجه را با حضور نمایندگانی از مرکز پژوهش ها، وزارت اقتصاد، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و مجلس شورای اسلامی تشکیل داد. بنده نیز از سوی مجلس به عنوان عضو ستاد بودجه در جلسات این ستاد شرکت کردم. در حال حاضر بخشنامه بودجه نهایی و ابلاغ شده است.

دولت در خصوص بودجه شرکت ها در لایحه بودجه سال ۹۸ ، اقدامات خوبی انجام داده و بودجه شرکت ها در سال ۹۸ براساس عملکرد تنظیم خواهد شد که این امر تغییر عمده ای نسبت به بودجه سال گذشته است.

تعیین اعداد و ارقام اعتبارات هزینه ای درآمدهای مالی، تملک دارایی های سرمایه ای و مالی هر سال در ستاد بودجه مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به کارگروه ها ارسال می شود. بر این اساس بودجه سال ۹۸ تدوین شود.

با توجه به بخشنامه بودجه سال ۹۸، تغییر رویکردها در لایحه بودجه سال ۹۸، روشن خواهد بود. این بخشنامه بر لزوم انضباط مالی دقیق بر هزینه ها تاکید دارد تا از ریخت و پاش ها جلوگیری شود. در این بخشنامه تاکید شده است که باید دستگاه ها انضباط مالی را بیشتر مدنظر قرار دهند تا از هزینه های غیرضرور، جلوگیری شود.

علاوه بر این، برای تخصیص اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای اولویت بندی خاصی در نظر گرفته شده است. بر این اساس، طرح های عمرانی که پیشرفت فیزیکی بالایی دارند در اولویت قرار می گیرند. پس از آن، طرح های مربوط به اجرای پروژه های آب در اولویت هستند. طرح های  امنیتی نیز در بخشنامه بودجه سال ۹۸، مورد توجه قرار گرفته است. پس از آن طرح های مربوط به بهداشت و درمان، محیط زیست و آموزش و پرورش از اولویت های بودجه سال ۹۸ هستند. تلاش داریم با این رویکرد، پیام خوبی را در مورد آینده کشور به مردم بدهیم تا در راستای سرمایه گذاری در تولید، برنامه ریزی کنند و دشمنانمان نیز بدانند با صلابت از نظام جمهوری اسلامی دفاع خواهیم کرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۲۸۱۸۴۰۸:۵۹:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۱۹
سلام مدام اعلام میشه افزایش قیمت نفت افزایش صادرات فلان و ارز آوری فلان کالا افزایش غیر نفتی ها ، معدنی ها ، صنایع دستی ، گیاهان دارووی و .... پس اینهمه پول و ارز آوری کجاست چراکارمندان همچنان مرتاضهای هندی زندگی میکنن و کسی به فریادشان نمیرسد چرا بین تصمیم گیرها یک نفر کارمند نیست که بدونه رندگی کارمندی یعنی چی که بتونه ازش حمایت کنه نابرابری در توزیع تا کی ؟
ناشناس۶۲۸۶۳۶۱۴:۱۲:۳۹ ۱۳۹۷/۸/۱۹
درست هست درآمدهای نفتی افزایش یافته اما این به مردم و اقتصاد کشور مربوط نمی شود چون نفت دیگر ملی نیست و مال مردم نیست سالها هست که اینچنین هست برای همین مقامات اصرار بر برداشتن تعطیلی 29 اسفند روز ملی شدن نفت دارند و راست هم می گویند
ناشناس۶۲۸۲۵۹۱۰:۰۶:۱۱ ۱۳۹۷/۸/۱۹
خوب دلار ۴۰۰۰ هزار تومانی رو چهار برابر بفروشی حتی اگر نفت هم صادراتش یک چهارم شود اتفاقی از جهت عایدی دولت نمی افتد اگر دنبال واقعیت هستید بفرمایید ظرف شش ماه گذشته چه برسر عایدی مردم آمده آست
هموطن۶۲۸۲۷۶۱۰:۱۸:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۱۹
در آمد های نفتی بیشتر شده . دلار هم که شده محل درآمد جدید تا جایی که جا داشته بالا بردن . اما نمیخوان حقوق کارگرا تعدیل بشه . بی خیال که کارگرا و کارمندا دارن له میشن
ناشناس۶۲۸۳۳۳۱۰:۵۶:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۱۹
افزایش درآمدهای نفتی و دولتی، در عوض گرانی شدید تحمیلی بر مردم و نابود کردن قشر متوسط و حقوق بگیر؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۶۲۸۳۹۳۱۱:۲۶:۲۸ ۱۳۹۷/۸/۱۹
بی خیال بابا..
ناشناس۶۲۸۶۴۵۱۴:۲۱:۱۶ ۱۳۹۷/۸/۱۹
و کاهش 125 درصدی قدرت خرید مردم.

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 5. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 6. مظلومی که داستان ندارد

 7. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 8. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 9. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 10. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 11. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 12. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 13. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 14. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 15. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 16. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 17. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 18. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 19. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 20. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 21. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 22. دلار ۴۲۰۰ تومانی و کی بود کی بود من نبودم!  

 23. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 24. لیدرهای یک شبکه مبتذل در شیراز دستگیر شدند

 25. بحران در روابط آمریکا با عربستان/ توصیه های اندیشکده واشنگتن به ترامپ برای اصلاح ارتباطات با ریاض

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 5. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 17. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 25. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 4. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 5. بزرگترین شرکت تولید نفت روسیه از ایران خارج می‌شود

 6. نرخ سود سپرده‌های جدید بانک‌های خصوصی به ۲۰ درصد کاهش یافت

 7. کاهش ۵۷ درصدی تولید خودرو + جزئیات

 8. نرخ شیرینی برای شب یلدا مشخص شد + قیمت‌ها

 9. رویترز: کره جنوبی در ماه نوامبر نفتی از ایران نخرید

 10. ادعایی درباره ارتباط ایران‌خودرو با عظام + آمار

 11. آخرین مهلت کارخانه‌های لبنی برای اصلاح قیمت‌ها

 12. دستور روحانی برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته‌های حمایتی

 13. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 14. ترمز افزایش قیمت یورو در نیما کشیده شد

 15. شریعتمداری وزیر تعاون: با مدیر پروازی نمی‌توان شرکتی را اداره کرد. پای تغییرات ایستاده ایم  

 16. فیلم؛ شناسایی 17 خانه و یک بنز 2018 متعلق به سلطان سکه  

 17. جزئیات یارانه آذرماه و زمان واریز

 18. ارز ارزان شد؛ کالا نشد!

 19. ممنوعیت جدید برای واردات برخی کالا‌ها

 20. کاهش قیمت برخی خودروهای تولید داخلی / دنا پلاس 107 میلیون تومان شد+جدول

 21. افت قیمت سکه و ارز/ دلار ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد+‌ جدول

 22. وزیر رفاه؛ بسته های حمایتی میان کارگران توزیع نشده است

 23. وام کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه 3 سال استمهال شد

 24. آخرین قیمت سکه و نرخ ارز در بازار

 25. کمیسیون انرژی مخالف افزایش قیمت بنزین است

پربحث‌های دیروز

 1. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 2. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 3. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 4. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 5. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 6. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 7. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 8. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 9. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 10. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 11. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 12. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

 13. لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس

 14. قرارداد عراق با آمریکا برای واردات گندم و برنج

 15. ترکش افزایش قیمت خودرو برتن مددجویان کمیته امداد

 16. هند از لیر ترکیه و وون کره در تجارت استفاده می کند

 17. احتمال توافق با آمریکا برای معاف شدن از تحریم های ضدایرانی

 18. احداث شهرک های صنعتی مشترک با عراق راه حل مشکل کولبری

 19. پورابراهیمی: پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد

 20. ضرورت کاهش بیشتر تولید نفت اوپک در آینده

 21. پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده

 22. رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه‌های وارداتی

 23. سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی

 24. بودجه در شرایط جنگ اقتصادی منعکس‌کننده تصمیمات مالی نظام است

 25. جزئیات پرداخت تسهیلات ارزی در ۹ بخش بزرگ اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 5. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 6. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 7. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 8. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 9. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 10. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 11. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 12. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 13. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 14. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 15. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 16. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 17. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 18. دلار ۹ هزار تومان شد

 19. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 20. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 21. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 22. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 23. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 24. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 25. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

آخرین عناوین