روابط آمریکا و ترکیه؛ نقاط جدید - چالش‌های مهم

محمد علی دستمالی،   3970814087
روابط آمریکا و ترکیه؛ نقاط جدید - چالش‌های مهم

تحریم‌های نمادین و تشریفاتی آمریکا و ترکیه به شکل متقابل لغو شده‌اند اما هنوز هم چالش‌ها و اختلا نظرات مهمی بین آنکارا و واشنگتن وجود دارد.

زندانی شدن کشیش آندره برونسون آمریکایی به اتهام جاسوسی و ارتباط با پ.ک.ک و شبکه گولن، یکی از اقدامات پرهزینه ترکیه در قبال آمریکا بود که موجب آن شد ترکیه در شرایط سخت و دشواری قرار بگیرد.

اگرچه تحلیلگران و کارشناسان سیاسی طرفدار اردوغان از این اقدام همچون تجلی استقلال سیاست خارجی ترکیه و قدرت نمایی یک کشور مسلمان در برابر آمریکا یاد می‌کنند، اما در جبهه مقابل، منتقدین و مخالفینی هم وجود دارند که معتقد هستند، زندانی کردن یک کشیش بدون آنکه هیچ اطلاعاتی در اختیار ترکیه بگذارد، هیچ کمکی به رفع تهدیدات تروریستی و جاسوسی نکرده و فقط پیامدها و هزینه‌های سنگین اقتصادی و سیاسی به دنبال آورده است.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بروز اختلاف و تنش اقتصادی بین آمریکا و ترکیه و قدرت نمایی اردوغان در برابر ترامپ، میلیاردها دلار به اقتصاد ترکیه آسیب زده و امنیت سرمایه‌گذاری این کشور را در معرض تهدید قرار داد. اما سران حزب عدالت و توسعه معتقدند، اردوغان با این اقدام نشان داد ترکیه نوین در مسیری قرار گرفته که سیاست خارجی خود را به شکل مستقل اتخاذ می‌کند و از فشارهای دیگران باکی ندارد.

با این حال شواهد موجود نشان می‌دهد که اقتصاد ترکیه آسیب پذیرتر از آن است که بتواند در برابر آمریکا تاب و توان مقاومت داشته باشد و همچنان که دیدیم، تداوم فشارها و صعود قیمت دلار ، موجب آن شد که رفته رفته اردوغان و دستگاه قضائی ترکیه کوتاه آمده و کشیش برانسون را آزاد کنند.

آنها خبردار شده بودند که دونالد ترامپ لیستی از تحریم‌های دشوارتر را در نظر گرفته و اگر محاکمه برانسون نتیجه‌ای غیر از آزادی به دنبال می‌آورد، فشارهای بیشتری بر آنکارا اعمال می‌شد.

در جریان تنش سیاسی و اقتصادی بین ترکیه و آمریکا، سلیمان سویلو وزیر کشور و عبدالحمید گل وزیر دادگستری ترکیه، تحریم شدند و متقابلاً ترکیه نیز وزیر دادگستری و وزیر امنیت داخلی آمریکا را تحریم کرد.

تاکید تحریم آمریکا بر ضبط و مصادره اموال دو وزیر ترکیه‌ای در این کشور، در حالی بود که هیچکدام از آنها حتی یک دلار در آمریکا مال و اموال نداشتند و همین نکته به خوبی نشان می‌داد که تحریم مزبور کارکرد نمادین و تشریفاتی دارد، اما مقامات آمریکایی، لغو تحریم‌ها را به گونه‌ای اعلام کردند که گویی یک تحول دیپلماتیک بسیار مهم روی داده است!

این در حالی است که هنوز مالیات گمرکی سنگین آمریکا در مورد فولاد ترکیه لغو نشده و شرایط برای صادرکنندگان کالا به آمریکا، سهل و آسان نشده است.

در مورد تحویل جنگنده‌های اف 35 به ترکیه نیز، روند یکساله‌ای تعریف شده که شامل تدوین نهایی گزارش پنتاگون و ارسال آن برای کنگره است که اگر همه چیز به خوبی پیش برود، در نوامبر 2019 یعنی دقیقاً یک سال دیگر، هواپیماها در یک برنامه 12 ماهه به ترکیه تحویل داده خواهند شد.

تحریم‌های نمادین و تشریفاتی آمریکا و ترکیه به شکل متقابل لغو شده‌اند، اما هنوز هم چالش‌ها و اختلاف نظرات مهمی بین آنکارا و واشنگتن وجود دارد.اما لغو این تحریم‌های نمادین و برقراری چندین تماس تلفنی بین اردوغان و ترامپ، دلایل و نتایج دیگری به بار آورده که می‌توان به اختصار، به آنها اشاره کرد:

1.در جنایت قتل جمال خاشقجی، دونالد ترامپ و تیم سیاست خارجی او و سازمان سیا، ناچار بودند به خواسته‌ها و رویکردهای اردوغان، توجه کنند.

دو تماس تلفنی ترامپ با اردوغان، سفر پامپئو رئیس سابق سیا و وزیر امور خارجه فعلی آمریکا به ترکیه و همچنین سفیر جینا هاسپل رئیس فعلی سیا به ترکیه، مجموعاً نشان‌دهنده این است که آمریکا ناچار شده برای حفظ کشور سود رسان و خریدار توانمندی همچون عربستان سعودی، ناز ترکیه را بکشد. واشنگتن بارها به شکل تلویحی و مستقیم اعلام کرده که برای مهار ایران، به عربستان نیاز دارد و به همین خاطر اجازه نداد در ماجرای خاشقجی، فشارهای ترکیه، عربستان را زیاده از حد زمین‌گیر کند.

2.دونالد ترامپ و اتاق فکرهای مرتبط با جمهوری‌خواهان نشان داده‌اند که نگرش آنها به ترکیه، با نگرش اوباما و تیم او تفاوت بسیار دارد و اردوغان نمی‌تواند در این دوره، از آمریکا خواسته‌های نامحدود داشته باشد.

در دوران اوباما، بارها بر عضویت ترکیه در ناتو و متفق بودن این کشور برای آمریکا تاکید می‌شد، اما در قواعد بازی ترامپ، ترکیه جایگاه قبلی خود را از دست داده است. اما باید این واقعیت را نیز پذیرفت که تیم سیاست خارجی اردوغان توانست تهدیدات اقتصادی و سیاسی واشنگتن را به فرصت و عاملی برای نزدیک شدن به روسیه، چین و اتحادیه اروپا تبدیل کند.

وضعیت روابط ترکیه و آمریکا از منظر تحولات سوریه

پیدا و آشکار است که تعلل، ناشی‌گری و بی تجربه بودن تیم ترامپ و خود او، موجب آن شده که روسیه در بحران سوریه از دست بالا و قدرت و نفوذ بیشتری برخوردار شود.

در این میان، ترکیه نیز فرصت را مساعد دید و در مدیریت تحولات سیاسی و نظامی سوریه، خود را به روسیه و ایران نزدیک‌تر کرد و بارها علیه اقدامات آمریکا در سوریه موضع گرفت. ترکیه از قدرت گرفتن کردها در شمال سوریه بیمناک است و بارها آمریکا را به حمایت از ترور و تروریسم متهم کرده است.

در مقابل، مقامات سیاسی و نظامی آمریکا اعلام کرده‌اند که از دید آنها، کردهای وابسته به پ.ک.ک که در قابل گروه‌هایی همچون «یگان‌های مدافع خلق» (YPG) و «قوات سوریه دموکراتیک» خود را سازماندهی کرده‌اند، تروریست نیستند و به حمایت از آنها ادامه می دهند.

حالا آمریکا در جریان بحران سوریه در شرایطی قرار گرفته که نه می‌تواند با استفاده از ترکیه موازنه رقابت و قدرت با روسیه را به نفع خود تغییر دهد و نه امکان آن را دارد که در غرب و شرق فرات از تمام تصمیمات و اقدامات ترکیه و نگاه دوراندیشانه آنکارا در قبال تحولات دمشق چشم‌پوشی کند.
در عین حال این واقعیت را نیز می‌توان به وضوح مشاهده کرد که آمریکا، رفاقت با ترکیه و تداوم روابط سیاسی امنیتی و اقتصادی با این کشور را بر مسئله حمایت از کردها ترجیح می‌دهد و خوشبینانه است اگر تصور شود آمریکا حاضر است به خاطر حمایت از کردها از خیر ترکیه بگذرد.

به عبارتی دیگر، در سیاست آمریکا در قبال کردهای سوریه و ترکیه، شاهد نوعی از سیالیت هستیم. به این معنی که آمریکا تا جایی که بتواند و ممکن باشد، از کارت کردها در شرق فرات استفاده می‌کند، اما در جایی که احساس کند خطر خروج ترکیه از ریل روابط حسنه و قابل کنترل وجود دارد، بازی را عوض می‌کند.

 برخلاف آن چه در بسیاری از روزنامه‌های ترکیه نوشته می‌شود، تاسیس یک دولت کُردی و تلاش برای تجزیه سوریه یکی از اهداف استراتژیک آمریکا نیست و آمریکا عملگراتر از آن است که بخواهد یک متفق عضو ناتو را به خاطر گروه‌های کُرد وابسته به پ.ک.ک از لیست رفقای خود خارج کند.

این همان بازی بینابین و حساسی است که اردوغان و تیم او را ناچار کرده، قدم به قدم، اقدامات آمریکا در شمال سوریه را پیگیری و تحلیل کنند و هر جا که لازم ببینند، یک جنجال رسانه‌ای به راه بیاندازند.

چیزی که در بحران سوریه برای آمریکا از هر موضوع دیگری مهمتر است، مسائل کلانی همچون نگرش آمریکا به رقابت با روسیه در این منطقه و حوزه دفاعی مدیترانه، موضوع حضور ایران در سوریه و منطقه و در ضلع سوم نیز مسئله ترکیه است و مسائلی همچون کردهای وابسته به پ.ک.ک و مخالفین سوری، در اولویت‌های ضعیفی قرار گرفته‌اند که نمی‌توانند در تعیین سیاست‌های کلان منطقه‌ای آمریکا، متغیرهای جدی تلقی شوند.

به صورت کوتاه و اجمال می توان گفت، همچنان که در دوران آمریکای ترامپ روابط واشنگتن با متفقین مهمی همچون کشورهای قدرتمند اروپایی و دیگران، تحت تاثیر رفتارها و تصمیمات تاجرمآبانه و عجولانه ترامپ و تیم سیاسی امنیتی او قرار گرفته، رابطه با ترکیه نیز از این قاعده مستثنا نیست.

در معادلات خاورمیانه‌ای سیاست خارجی آمریکا، رابطه با ترکیه در موقعیت شکننده قرار دارد که در مواقع و ایستگاه‌های خاصی، ممکن است آمریکا به خاطر حفظ مصلحت کلی ناتو و استفاده از کارت ترکیه در خاورمیانه، سیاست‌های خود را در سوریه تا حدودی تعدیل کند، اما این تعدیل در حد تغییر تصمیمات نهایی واشنگتن نخواهد بود و لازم است ترکیه رفته رفته به این وضعیت عادت کند.

منبع:تسنیم

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 3. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 4. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 5. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 6. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 7. ساختمان های خالی دانشگاه آزاد را به کسب و کارها بدهید، نه دانشجویان پولی

 8. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 9. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 10. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 11. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 12. چرا بازرگان نتوانست با انقلاب همراه باشد؟

 13. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 14. افشای لیست موسسات فرهنگی که کمک دریافت کرده‌اند  

 15. پست اینستاگرامی کی‌روش پس از پیروزی مقابل تیم ملی فوتبال عمان

 16. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 17. ۴۰ سال پس از پیش‌بینی درست کارتر

 18. مردم خواهان اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب‌ها شدند/ درآمد یک پزشک یک میلیون تومان است!

 19. جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی؛ وی از صبح روز گذشته متواری شده بود

 20. روحانی در واکنش به گزارش تخلف دارویی: ان‌شاءالله که صحت ندارد

 21. صورت دارایی خاندان پهلوی به نقل از خبرگزاری آمریکایی

 22. محسنی اژه‌ای: مرتضوی در زندان است و در ایران و غیرایران به کاری مشغول نشده است

 23. نظرسنجی AFC بین بیرانوند و دروازه‌بان عربستان + لینک

 24. وقتی هشتگ سازی بی بی سی به نفع جمهوری اسلامی تمام شد!

 25. قیمت امروز دلار در بانک‌ها

پربحث‌های دیروز

 1. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 2. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 5. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 6. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 7. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 8. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 9. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 10. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 11. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 12. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 13. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

 14. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 15. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 16. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 17. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 18. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 19. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 20. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 21. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 22. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 23. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 24. معصومه ابتکار در BRT  

 25. سرقت مسلحانه در رشت  

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 4. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 5. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 10. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 15. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 16. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 17. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 18. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 19. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 20. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 21. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 22. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 23. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 24. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 25. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

پربحث‌های اخیر

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 3. نتانیاهو: نیروی هوایی ما به سوریه حمله کرد

 4. طعنه ترامپ به پلوسی: خیابانهای سان فرانسیسکو را تمیز کنید؛ چندش‌آور است

 5. اروپا ۲۰ فرد و ۶ نهاد سوری و روسی را تحریم کرد

 6. انفجار خودروی بمب‌گذاری شده علیه نیروهای آمریکایی در سوریه

 7. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 8. جاسوسی جدید از فرماندهان «حماس» لو رفت

 9. دومین جلسه دادگاه «مرضیه هاشمی» چهارشنبه تشکیل می‌شود

 10. آمریکا نخست‌وزیر عراق را تحت فشار قرار داده است

 11. پشت پرده عملیات انتحاری علیه نیروهای آمریکایی در سوریه/ آیا پای مخالفان ترامپ در میان است؟

 12. آقای پمپئو تاریخ‌ کشورتان را بخوانید

 13. آلمان هواپیمایی ماهان را تحریم می‌کند

 14. حمله اسرائیل به سوریه پیامی برای ایران بود؟

 15. پیامدهای اقتصادی بریگزیت چیست؟

 16. اردوغان: عملیات ترکیه در عفرین در یادها خواهد ماند

 17. عمران‌خان به قطر می‌رود

 18. فرستاده سازمان ملل به یمن امروز به صنعا می‌رود

 19. حال سید حسن نصرالله خوب است

 20. یک شعار صرفاً فریبنده!

 21. بیانیه کاخ سفید درباره خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی توسط ترامپ

 22. تجاوز هوایی و موشکی رژیم صهیونیستی به خاک سوریه نا کام ماند+ عکس و فیلم

 23. گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و اردوغان درباره سوریه

 24. توطئه تازه آمریکا علیه حزب‌الله

پربحث‌های دیروز

 1. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 2. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 3. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 4. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 5. پاسخ سوریه به حملات هوایی اسرائیل در جنوب دمشق

 6. نامزد جمال خاشقجی ماه آینده اسراری را فاش خواهد کرد

 7. افزایش ۲۳ درصدی فروش نوارکاست در آمریکا

 8. کاردار ایران به وزارت خارجه آلمان احضار شد

 9. نتانیاهو: اخبار مهمی در راه است

 10. گاردین: اقتصاد ترامپ برای میلیاردرها عالی است نه برای قشر کارگر

 11. هزینه نیم میلیون دلاری سعودی‌ها برای فرار از تبعات قتل خاشقچی

 12. توطئه تازه آمریکا علیه حزب‌الله

 13. کاخ‌سفید هیچ برنامه‌ای برای بعد از خروج از سوریه ندارد

 14. تشدید شکاف میان تکفیری‌ها

 15. علت مشارکت امیر قطر در نشست اقتصادی بیروت

 16. اکثریت فرانسوی‌ها از «امانوئل ماکرون» ناراضی‌اند

 17. چرایی سفر معاون وزیر خارجه آمریکا به منطقه

 18. باسیل: مسئولیت ناپدید شدن امام موسی صدر بر عهده لیبی است

 19. هشدار حشد الشعبی به رژیم صهیونیستی

 20. موضع گیری خصمانه سخنگوی ائتلاف ضد یمن علیه ایران

 21. حمله مجدد ترامپ به پلوسی و دمکرات‌ها

 22. مسکو: دفاع هوایی سوریه حمله اسرائیل را دفع کرد

 23. نتانیاهو: سیاست ما در قبال ایران تغییری نمی‌کند

 24. لیبرمن: به نوار غزه حمله خواهم کرد

 25. تاثیر توییت‌های ترامپ بر نوسان نرخ دلار در ترکیه

پربحث‌های هفته

 1. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 2. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 3. تکلیف ما و اروپای در حال گذار

 4. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 5. دونالد ترامپ و حنایی که دیگر رنگی ندارد/ آیا سال ۲۰۱۸ نقطه اوج سقوط آمریکا بود؟

 6. ترامپ: کاری که با ایران کردم، معجزه‌آسا بود

 7. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 8. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 9. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 10. از ملانی فرانکلین تا مرضیه هاشمی

 11. ترامپ به پرتاب ماهواره‌بر ایرانی واکنش نشان داد

 12. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 13. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 14. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 15. روسیه: مذاکره درباره برنامه موشکی ایران تحت فشار آمریکا نشدنی است

 16. ائتلاف شوم عربستان و امارات برای شکست قطر

 17. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 18. آمادگی افغانستان برای تامین نیاز کارخانجات ایران

 19. پاسخ سوریه به حملات هوایی اسرائیل در جنوب دمشق

 20. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 21. ضرورت حمایت از موضع مستقل مالزی در برابر اسرائیل

 22. سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس/ جدال کوربین و ترزا می به کجا خواهد انجامید

 23. ترامپ: ما داعش را برای چه کسانی می‌کشیم؟

 24. لاوروف: نشست ضدایرانی ورشو غیرسازنده است

 25. پمپئو پرتاب ماهواره پیام را تهدیدی برای خاورمیانه خواند

آخرین عناوین