روابط آمریکا و ترکیه؛ نقاط جدید - چالش‌های مهم

محمد علی دستمالی،   3970814087
روابط آمریکا و ترکیه؛ نقاط جدید - چالش‌های مهم

تحریم‌های نمادین و تشریفاتی آمریکا و ترکیه به شکل متقابل لغو شده‌اند اما هنوز هم چالش‌ها و اختلا نظرات مهمی بین آنکارا و واشنگتن وجود دارد.

زندانی شدن کشیش آندره برونسون آمریکایی به اتهام جاسوسی و ارتباط با پ.ک.ک و شبکه گولن، یکی از اقدامات پرهزینه ترکیه در قبال آمریکا بود که موجب آن شد ترکیه در شرایط سخت و دشواری قرار بگیرد.

اگرچه تحلیلگران و کارشناسان سیاسی طرفدار اردوغان از این اقدام همچون تجلی استقلال سیاست خارجی ترکیه و قدرت نمایی یک کشور مسلمان در برابر آمریکا یاد می‌کنند، اما در جبهه مقابل، منتقدین و مخالفینی هم وجود دارند که معتقد هستند، زندانی کردن یک کشیش بدون آنکه هیچ اطلاعاتی در اختیار ترکیه بگذارد، هیچ کمکی به رفع تهدیدات تروریستی و جاسوسی نکرده و فقط پیامدها و هزینه‌های سنگین اقتصادی و سیاسی به دنبال آورده است.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بروز اختلاف و تنش اقتصادی بین آمریکا و ترکیه و قدرت نمایی اردوغان در برابر ترامپ، میلیاردها دلار به اقتصاد ترکیه آسیب زده و امنیت سرمایه‌گذاری این کشور را در معرض تهدید قرار داد. اما سران حزب عدالت و توسعه معتقدند، اردوغان با این اقدام نشان داد ترکیه نوین در مسیری قرار گرفته که سیاست خارجی خود را به شکل مستقل اتخاذ می‌کند و از فشارهای دیگران باکی ندارد.

با این حال شواهد موجود نشان می‌دهد که اقتصاد ترکیه آسیب پذیرتر از آن است که بتواند در برابر آمریکا تاب و توان مقاومت داشته باشد و همچنان که دیدیم، تداوم فشارها و صعود قیمت دلار ، موجب آن شد که رفته رفته اردوغان و دستگاه قضائی ترکیه کوتاه آمده و کشیش برانسون را آزاد کنند.

آنها خبردار شده بودند که دونالد ترامپ لیستی از تحریم‌های دشوارتر را در نظر گرفته و اگر محاکمه برانسون نتیجه‌ای غیر از آزادی به دنبال می‌آورد، فشارهای بیشتری بر آنکارا اعمال می‌شد.

در جریان تنش سیاسی و اقتصادی بین ترکیه و آمریکا، سلیمان سویلو وزیر کشور و عبدالحمید گل وزیر دادگستری ترکیه، تحریم شدند و متقابلاً ترکیه نیز وزیر دادگستری و وزیر امنیت داخلی آمریکا را تحریم کرد.

تاکید تحریم آمریکا بر ضبط و مصادره اموال دو وزیر ترکیه‌ای در این کشور، در حالی بود که هیچکدام از آنها حتی یک دلار در آمریکا مال و اموال نداشتند و همین نکته به خوبی نشان می‌داد که تحریم مزبور کارکرد نمادین و تشریفاتی دارد، اما مقامات آمریکایی، لغو تحریم‌ها را به گونه‌ای اعلام کردند که گویی یک تحول دیپلماتیک بسیار مهم روی داده است!

این در حالی است که هنوز مالیات گمرکی سنگین آمریکا در مورد فولاد ترکیه لغو نشده و شرایط برای صادرکنندگان کالا به آمریکا، سهل و آسان نشده است.

در مورد تحویل جنگنده‌های اف 35 به ترکیه نیز، روند یکساله‌ای تعریف شده که شامل تدوین نهایی گزارش پنتاگون و ارسال آن برای کنگره است که اگر همه چیز به خوبی پیش برود، در نوامبر 2019 یعنی دقیقاً یک سال دیگر، هواپیماها در یک برنامه 12 ماهه به ترکیه تحویل داده خواهند شد.

تحریم‌های نمادین و تشریفاتی آمریکا و ترکیه به شکل متقابل لغو شده‌اند، اما هنوز هم چالش‌ها و اختلاف نظرات مهمی بین آنکارا و واشنگتن وجود دارد.اما لغو این تحریم‌های نمادین و برقراری چندین تماس تلفنی بین اردوغان و ترامپ، دلایل و نتایج دیگری به بار آورده که می‌توان به اختصار، به آنها اشاره کرد:

1.در جنایت قتل جمال خاشقجی، دونالد ترامپ و تیم سیاست خارجی او و سازمان سیا، ناچار بودند به خواسته‌ها و رویکردهای اردوغان، توجه کنند.

دو تماس تلفنی ترامپ با اردوغان، سفر پامپئو رئیس سابق سیا و وزیر امور خارجه فعلی آمریکا به ترکیه و همچنین سفیر جینا هاسپل رئیس فعلی سیا به ترکیه، مجموعاً نشان‌دهنده این است که آمریکا ناچار شده برای حفظ کشور سود رسان و خریدار توانمندی همچون عربستان سعودی، ناز ترکیه را بکشد. واشنگتن بارها به شکل تلویحی و مستقیم اعلام کرده که برای مهار ایران، به عربستان نیاز دارد و به همین خاطر اجازه نداد در ماجرای خاشقجی، فشارهای ترکیه، عربستان را زیاده از حد زمین‌گیر کند.

2.دونالد ترامپ و اتاق فکرهای مرتبط با جمهوری‌خواهان نشان داده‌اند که نگرش آنها به ترکیه، با نگرش اوباما و تیم او تفاوت بسیار دارد و اردوغان نمی‌تواند در این دوره، از آمریکا خواسته‌های نامحدود داشته باشد.

در دوران اوباما، بارها بر عضویت ترکیه در ناتو و متفق بودن این کشور برای آمریکا تاکید می‌شد، اما در قواعد بازی ترامپ، ترکیه جایگاه قبلی خود را از دست داده است. اما باید این واقعیت را نیز پذیرفت که تیم سیاست خارجی اردوغان توانست تهدیدات اقتصادی و سیاسی واشنگتن را به فرصت و عاملی برای نزدیک شدن به روسیه، چین و اتحادیه اروپا تبدیل کند.

وضعیت روابط ترکیه و آمریکا از منظر تحولات سوریه

پیدا و آشکار است که تعلل، ناشی‌گری و بی تجربه بودن تیم ترامپ و خود او، موجب آن شده که روسیه در بحران سوریه از دست بالا و قدرت و نفوذ بیشتری برخوردار شود.

در این میان، ترکیه نیز فرصت را مساعد دید و در مدیریت تحولات سیاسی و نظامی سوریه، خود را به روسیه و ایران نزدیک‌تر کرد و بارها علیه اقدامات آمریکا در سوریه موضع گرفت. ترکیه از قدرت گرفتن کردها در شمال سوریه بیمناک است و بارها آمریکا را به حمایت از ترور و تروریسم متهم کرده است.

در مقابل، مقامات سیاسی و نظامی آمریکا اعلام کرده‌اند که از دید آنها، کردهای وابسته به پ.ک.ک که در قابل گروه‌هایی همچون «یگان‌های مدافع خلق» (YPG) و «قوات سوریه دموکراتیک» خود را سازماندهی کرده‌اند، تروریست نیستند و به حمایت از آنها ادامه می دهند.

حالا آمریکا در جریان بحران سوریه در شرایطی قرار گرفته که نه می‌تواند با استفاده از ترکیه موازنه رقابت و قدرت با روسیه را به نفع خود تغییر دهد و نه امکان آن را دارد که در غرب و شرق فرات از تمام تصمیمات و اقدامات ترکیه و نگاه دوراندیشانه آنکارا در قبال تحولات دمشق چشم‌پوشی کند.
در عین حال این واقعیت را نیز می‌توان به وضوح مشاهده کرد که آمریکا، رفاقت با ترکیه و تداوم روابط سیاسی امنیتی و اقتصادی با این کشور را بر مسئله حمایت از کردها ترجیح می‌دهد و خوشبینانه است اگر تصور شود آمریکا حاضر است به خاطر حمایت از کردها از خیر ترکیه بگذرد.

به عبارتی دیگر، در سیاست آمریکا در قبال کردهای سوریه و ترکیه، شاهد نوعی از سیالیت هستیم. به این معنی که آمریکا تا جایی که بتواند و ممکن باشد، از کارت کردها در شرق فرات استفاده می‌کند، اما در جایی که احساس کند خطر خروج ترکیه از ریل روابط حسنه و قابل کنترل وجود دارد، بازی را عوض می‌کند.

 برخلاف آن چه در بسیاری از روزنامه‌های ترکیه نوشته می‌شود، تاسیس یک دولت کُردی و تلاش برای تجزیه سوریه یکی از اهداف استراتژیک آمریکا نیست و آمریکا عملگراتر از آن است که بخواهد یک متفق عضو ناتو را به خاطر گروه‌های کُرد وابسته به پ.ک.ک از لیست رفقای خود خارج کند.

این همان بازی بینابین و حساسی است که اردوغان و تیم او را ناچار کرده، قدم به قدم، اقدامات آمریکا در شمال سوریه را پیگیری و تحلیل کنند و هر جا که لازم ببینند، یک جنجال رسانه‌ای به راه بیاندازند.

چیزی که در بحران سوریه برای آمریکا از هر موضوع دیگری مهمتر است، مسائل کلانی همچون نگرش آمریکا به رقابت با روسیه در این منطقه و حوزه دفاعی مدیترانه، موضوع حضور ایران در سوریه و منطقه و در ضلع سوم نیز مسئله ترکیه است و مسائلی همچون کردهای وابسته به پ.ک.ک و مخالفین سوری، در اولویت‌های ضعیفی قرار گرفته‌اند که نمی‌توانند در تعیین سیاست‌های کلان منطقه‌ای آمریکا، متغیرهای جدی تلقی شوند.

به صورت کوتاه و اجمال می توان گفت، همچنان که در دوران آمریکای ترامپ روابط واشنگتن با متفقین مهمی همچون کشورهای قدرتمند اروپایی و دیگران، تحت تاثیر رفتارها و تصمیمات تاجرمآبانه و عجولانه ترامپ و تیم سیاسی امنیتی او قرار گرفته، رابطه با ترکیه نیز از این قاعده مستثنا نیست.

در معادلات خاورمیانه‌ای سیاست خارجی آمریکا، رابطه با ترکیه در موقعیت شکننده قرار دارد که در مواقع و ایستگاه‌های خاصی، ممکن است آمریکا به خاطر حفظ مصلحت کلی ناتو و استفاده از کارت ترکیه در خاورمیانه، سیاست‌های خود را در سوریه تا حدودی تعدیل کند، اما این تعدیل در حد تغییر تصمیمات نهایی واشنگتن نخواهد بود و لازم است ترکیه رفته رفته به این وضعیت عادت کند.

منبع:تسنیم

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 2. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 3. نظام انتخاباتی مطلوب برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 4. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 5. دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه‌ به افراد پردرآمد وجود ندارد

 6. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 7. عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری در تهران

 8. مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می‌شود

 9. افراد "درون‌گرا" و "برون‌گرا" چه ویژگی‌هایی دارند؟

 10. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 11. بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۸ ابلاغ شد + متن

 12. چرا بیکاری یک استان ۸ و استان همجوارش ۲۰ درصد است

 13. برای اطلاع از تعداد سیم کارت هایتان استعلام بگیرید

 14. سازمان ملل: به زودی مذاکرات یمن را در سوئد برگزار می‌کنیم

 15. همتی: برگشت ارز ناشی از صادرات سرعت خواهد گرفت/ برای امسال حداقل ۴۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود+ عکس

 16. راه‌های ایران برای مقابله با تحریم نفتی/خاموشی رهیاب‌ ماهواره‌ای برخی نفتکش‌های ایران

 17. ربیع‌خواه: انتظار نداشتیم برای ما در این وضعیت بازی بگذارند/ شرایط برای پرسپولیس خوب نیست

 18. زمین‌لرزه ۵ ریشتری در مردهک کرمان/ ارسال تیم‌های ارزیاب به منطقه زلزله‌زده

 19. فرار لیبرال‌ها

 20. امروز پایان فعالیت بازنشسته ها/ تکلیف سه فدراسیون و دو مدیر مشخص نشد

 21. سازهای ناکوک

 22. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 23. سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ از ۲.۲ میلیون تا ۱۴ میلیون تومان

 24. موگرینی: اروپا از مواضع عراق در قبال تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا حمایت می‌کند

 25. واکنش کره جنوبی به آزمایش یک سلاح جدید در کره شمالی

پربحث‌های دیروز

 1. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 2. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 3. نظام انتخاباتی مطلوب برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 4. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 5. دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه‌ به افراد پردرآمد وجود ندارد

 6. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 7. عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری در تهران

 8. مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می‌شود

 9. افراد "درون‌گرا" و "برون‌گرا" چه ویژگی‌هایی دارند؟

 10. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 11. بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۸ ابلاغ شد + متن

 12. چرا بیکاری یک استان ۸ و استان همجوارش ۲۰ درصد است

 13. برای اطلاع از تعداد سیم کارت هایتان استعلام بگیرید

 14. واکنش کره جنوبی به آزمایش یک سلاح جدید در کره شمالی

 15. برای ترمیم ورزشگاه آزادی ۲۰۰ میلیارد تومان نیاز است

 16. آبه و پوتین نسبت به حل مناقشات منطقه ای توافق کردند

 17. «نوبخت» در حزب اعتدال و توسعه ابقا شد

 18. اکبر میثاقیان سرمربی تیم فوتبال خونه‌به‌خونه شد

 19. رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

 20. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 21. سعد حریری از موضع عربستان درباره خاشاقچی حمایت کرد

 22. رئیسی: وارد کردن مردم در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی گره‌گشاه است

 23. ۵ استان ایران نیاز به خون دارند

 24. کره شمالی شهروند آمریکایی را دیپورت می‌کند

 25. پایان جنگ تجاری آمریکا و چین بعید است

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های اخیر

 1. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 2. سازمان ملل: به زودی مذاکرات یمن را در سوئد برگزار می‌کنیم

 3. موگرینی: اروپا از مواضع عراق در قبال تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا حمایت می‌کند

 4. آبه و پوتین نسبت به حل مناقشات منطقه ای توافق کردند

 5. سعد حریری از موضع عربستان درباره خاشاقچی حمایت کرد

 6. رئیسی: وارد کردن مردم در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی گره‌گشاه است

 7. کره شمالی شهروند آمریکایی را دیپورت می‌کند

 8. توصیه پلیس اسرائیل برای محاکمه نتانیاهو به اتهام فساد

 9. فتح الله گولن طراح ترور سفیر سابق روسیه در ترکیه معرفی شد

 10. صدای تلویزیون الاقصی خاموش شدنی نیست

 11. نماز میت غیابی برای خاشقجی در استانبول

 12. رئیس‌جمهور عراق شنبه به تهران می‌آید

 13. لیبرمن: قدرت حماس ظرف یک سال در حد حزب‌الله می‌شود

 14. فایل صوتی دوم درباره قتل خاشقجی پیدا شد

 15. حمله شیمیایی سال 2017 ادلب سوریه تایید شد

 16. اتحادیه اروپا آماده منتفی شدن بریگزیت و ماندن انگلیس است

 17. کابینه نتانیاهو سقوط کرد

 18. آمریکا اروپا را تهدید کرد

 19. مایک پنس: پیشرفت بزرگی در مساله کره شمالی به دست آمده

 20. اخبار ضد و نقیض درباره وخامت حال رئیس‌جمهوری مستعفی یمن

 21. حضور ناو هواپیمابر آمریکا در آبهای مدیترانه

 22. کردهای سوریه در دیرالزور به دنبال ابوبکر بغدادی

 23. برای جولیان آسانژ در آمریکا کیفرخواست محرمانه صادر شده

 24. ترزا می احتمال استعفایش را رد کرد

 25. هفته گذشته آمریکا در دیرالزور سوریه 44 کودک را کشت

پربحث‌های دیروز

 1. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 2. آبه و پوتین نسبت به حل مناقشات منطقه ای توافق کردند

 3. سعد حریری از موضع عربستان درباره خاشاقچی حمایت کرد

 4. رئیسی: وارد کردن مردم در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی گره‌گشاه است

 5. کره شمالی شهروند آمریکایی را دیپورت می‌کند

 6. توصیه پلیس اسرائیل برای محاکمه نتانیاهو به اتهام فساد

 7. فتح الله گولن طراح ترور سفیر سابق روسیه در ترکیه معرفی شد

 8. صدای تلویزیون الاقصی خاموش شدنی نیست

 9. نماز میت غیابی برای خاشقجی در استانبول

 10. رئیس‌جمهور عراق شنبه به تهران می‌آید

 11. لیبرمن: قدرت حماس ظرف یک سال در حد حزب‌الله می‌شود

 12. فایل صوتی دوم درباره قتل خاشقجی پیدا شد

 13. حمله شیمیایی سال 2017 ادلب سوریه تایید شد

 14. اتحادیه اروپا آماده منتفی شدن بریگزیت و ماندن انگلیس است

 15. کابینه نتانیاهو سقوط کرد

 16. آمریکا اروپا را تهدید کرد

 17. مایک پنس: پیشرفت بزرگی در مساله کره شمالی به دست آمده

 18. اخبار ضد و نقیض درباره وخامت حال رئیس‌جمهوری مستعفی یمن

 19. حضور ناو هواپیمابر آمریکا در آبهای مدیترانه

 20. کردهای سوریه در دیرالزور به دنبال ابوبکر بغدادی

 21. برای جولیان آسانژ در آمریکا کیفرخواست محرمانه صادر شده

 22. ترزا می احتمال استعفایش را رد کرد

 23. هفته گذشته آمریکا در دیرالزور سوریه 44 کودک را کشت

 24. بحرین 912 میلیون دلار بالگرد تهاجمی از آمریکا می‌خرد

 25. گوترش خواهان مجازات عاملان قتل خاشقجی شد

پربحث‌های هفته

 1. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 2. علت اصلی مشکلات اقتصادی ایران چیست؟/ بسیار بعید است تحریم‌ها باعث مشکلی حاد برای ایران شود

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. اولین پرواز اردوغان با هواپیمای اهدایی امیر قطر+عکس

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، این کار را غیرقانونی می‌کردند

 7. ظریف: علیرغم تلاش‌های آمریکا به پیشرفت خود ادامه می‌دهیم

 8. آیا پاکستان میزبان جت نتانیاهو شده است؟ + تصاویر

 9. خرازی: تاکنون صبوری به خرج داده و در برجام مانده‌ایم/ مدارک علیه زاغری، باقر و سیامک نمازی‌ علنی می‌شود

 10. تهران طی دو هفته آینده درباره اروپا تصمیم بگیرد

 11. توطئه عربستان برای پیروزی در جنگ یمن و شکست انصارالله

 12. قدرت شلیک حزب‌الله بیش از ۹۵ درصد ارتش‌های جهان است

 13. لودریان خطاب به ظریف: باید راهی برای معامله با ایران پیدا کنیم

 14. واکنش سفیر ایران در لندن به شروط 12گانه آمریکا

 15. طرح سعودی‌ها برای ترور دشمنان ایرانی و برگزاری نشستی در ریاض برای بررسی امکان ترور سردار سلیمانی

 16. مرکل: یمن شاهد بدترین فاجعه انسانی در کره‌زمین است

 17. وزیر انرژی سابق آمریکا: هیچ حمایت بین‌المللی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران وجود ندارد

 18. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 19. رژیم صهیونیستی ساختمان شبکه الاقصی را با خاک یکسان کرد/ حزب‌الله: تجاوز اسرائیل اقدام تروریستی وحشیانه است

 20. ترامپ: کشورهای ثروتمند باید به آمریکا پول بدهند

 21. آخرین حرف‌های خاشقچی قبل از کشته شدنش؛ "دارم خفه می‌شم"

 22. ترامپ: ایده ماکرون برای ایجاد ارتش اروپایی بسیار توهین‌آمیز است

 23. بولتون: امکان اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران وجود دارد

 24. آمانو: ضروری است ایران اجرای تعهداتش در برجام را ادامه دهد

 25. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

آخرین عناوین