جانشین دبیر مجمع تشخیص: اقدام لاریجانی در ارسال دو لایحه به مجمع تشخیص مصلحت تخلف بود

گروه سیاسی الف،   3970814028 ۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
اقدام لاریجانی در ارسال دو لایحه به مجمع تشخیص مصلحت تخلف بود

جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اقدام رئیس مجلس در ارسال دو لایحه پالرمو و پولشویی به مجمع تشخیص، این اقدام را خلاف آیین نامه داخلی مجلس خواند.

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به مجمع تشخیص مصلحت نظام، ارجاع لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته (پالرمو) و لایحه مبارزه با پولشویی(CFT) را برخلاف قانون دانستند. توضیحات لاریجانی درباره اعتراض نمایندگان به ارسال این دو لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام نه تنها ایرادات قانونی نمایندگان را برطرف نکرد، بلکه ابهامات جدیدی به وجود آورد.

درباره این ابهامات و همچنین اظهارات رئیس مجلس با علی احمدی جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به گفتگو نشستیم. مشروح گفتگوی مهر را در زیر می خوانید:

* آقای لاریجانی در جلسه علنی مجلس گفت که هیات عالی نظارت مجمع، نظر خود درباره دو لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی(پالرمو) و همین طور لایحه اصلاح قانون مقابله با پولشویی را بعد از اعلام نظر شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت ارسال کرده است. این اظهارات تا چه حد ارجاع دو لایحه یاد شده به مجمع را توجیه می کند؟

با فرض صحت ادعای آقای لاریجانی، این موضوع موجبی برای این که رئیس مجلس نظر خود را جایگزین اراده مجلس و نمایندگان کند، نیست. نظر رییس مجلس، فاقد اثر حقوقی مصوبات مجلس است. در واقع برای این که موضوعی تحت عنوان مصلحت در دستور کار مجمع تشخیص قرار گیرد، لازم است مجلس پس از بررسی ایرادات شورای نگهبان، با در نظر گرفتن مصلحت نظام همچنان بر رای خود باقی مانده و اصرار داشته باشد. تنها در این حالت است که رییس مجلس به پیروی از تصمیم مجلس و به عنوان اقدامی اداری می تواند موضوع را به مجمع ارسال کند اما درباره اصل اصرار نمی تواند به جای نمایندگان تصمیم بگیرد.

* آقای لاریجانی علاوه بر این گفته است که هیات نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در مسیر بررسی این دو لایحه در کمیسیون‌های مجلس نظرات خود را می داد، نه آن که نظر خود را به شورای نگهبان بفرستد؛ این نکته را چگونه ارزیابی می کنید؟

هیات عالی نظارت مطابق ماده ۷ مقررات نظارت، دو نفر را برای بررسی موارد اختلافی و رفع ابهامات به مجلس معرفی کرد اما مجلس بر خلاف لایحه مناطق آزاد تجاری که اتفاقاً همزمان با این دو لایحه مطرح بود، نمایندگان هیات عالی نظارت را به کمیسیون هایش دعوت نکرد. بنابراین مشکل به هیات عالی نظارت برنمی گردد، بلکه ظاهراً مشکل از نگاه عده ای است  که بدون فضاسازی به مقصود نمی‌رسند.

* با این حال آقای لاریجانی از قول کمیسیون گفته است که نظر هیات نظارت مجمع را قبول ندارد، چرا که درباره بندهایی از لایحه پالرمو نظر داده که نمی‌توان به آن ها دست زد و به همین دلیل تنها ایرادات شورای نگهبان را اصلاح کردند.

حتی اگر این حرف درست باشد، نظر کمیسیون باید مطابق ماده ۲۰۲ آئین‌نامه داخلی مجلس به رای نمایندگان مجلس گذاشته می‌شد اما چنین کاری صورت نگرفت؛ به علاوه نظر شورای نگهبان مبنی بر مغایرت مصوبه مجلس با بند ۲ اصل ۱۱۲ قانون اساسی در ۱۸ مهرماه به مجلس ابلاغ شد؛ در حالی که تاریخ نامه آقای لاریجانی به مجمع، درست یک روز بعد، یعنی ۱۹ مهر ماه است. روشن است که در این فاصله یک روزه، مجلس هیچ جلسه و مصوبه‌ای برای رفع ایرادات شورای نگهبان نداشت. جمعی از نمایندگان به این اقدام آقای لاریجانی اعتراض دارند و از مجمع تشخیص مصلحت خواسته‌اند این لوایح را برای طی فرایند قانونی و بررسی در مجلس به مجلس عودت دهد.

* آیا این اقدام یعنی ارجاع لایحه توسط رییس مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون تصویب مجلس، قبلا هم سابقه داشته است؟

بله؛ در گذشته هم  برخی موارد وجود داشت که رئیس مجلس بدون طی فرایند قانونی اقدام به ارسال مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت کرده بود که مورد ایراد شورای نگهبان واقع شد. در اسفند ماه ۱۳۷۵ شورای نگهبان اظهار داشت: «ارجاع موضوع از ناحیه ریاست مجلس و به تشخیص اعضای کمیسیون حتی با اطلاع مجلس کافی به تامین قیود و شرایط اصل ۱۱۲ نمی‌باشد و لازم است مصوبه پس از یاس از دست‌یابی به راه‌حل مناسب در جهت تامین نظر این شورا و رای مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شود.» با توجه به صراحت اصل ۶۵ قانون اساسی و نظر تفسیری شورای نگهبان و مستندات و رویه فوق، اقدام رئیس مجلس در ارسال دو لایحه یاد شده، وجاهت قانونی ندارد».

* با توجه به نکاتی که مطرح شد، آیا مجمع تشخیص مصلحت نظام این لوایح را بررسی می کند یا به مجلس عودت می‌دهد؟

البته مجمع درباره صلاحیت خود برای بررسی این دو لایحه تا کنون اظهار نظری نکرده است اما مطابق ماده ۲۵ آیین‌نامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام «... چنانچه مجلس شورای اسلامی بر نظر خود باقی بود و با اعلام رای، ضمن در نظر گرفتن مصلحت نظام نظر شورای نگهبان را تامین نکرد و در نتیجه تعارض پیش آمد، مصوبه از طرف مجلس شورای اسلامی به همراه گزارش جامع و مکتوب نظر شورای نگهبان و دلایل اصرار مجلس شورای اسلامی بر نظر مصلحتی خود برای مجمع تشخیص مصلحت نطام فرستاده می‌شود.» در این ماده چند قید وجود دارد؛ یکی اعلام رای نمایندگان که در مورد این دو لایحه انجام نشده است. مطابق این ماده حتی نظر کمیسیون نیز کافی نیست و مشخصا نظر مجلس باید اعلام شود. به طریق اولی، صرف اطلاع مجلس از ارسال مصوبه به مجمع نیز برای تامین قیود به کار رفته در اصل ۱۱۲ کفایت نمی کند. قید دوم در ماده ۲۵ آیین نامه داخلی مجمع «در نظر گرفتن مصلحت» است. از آنجایی که اساساً ایرادات شورای نگهبان در مجلس مطرح نشده، باید گفت از حیث حقوقی اختلافی نیز تحقق نیافته است تا چه رسد به در نظر گرفتن مصلحت و اصرار بر مصوبه.

نکته سوم، تاکید ماده بر ذکر دلایل اصرار مجلس است، چون مجلس در خصوص ایراد شورای نگهبان مصوبه‌ای ندارد، طبعاً دلایلی هم برای اصرار بر نظر مصلحتی مجلس ذکر نشده است. آنچه مسلم است، مطابق این ماده رئیس مجلس صلاحیت آن را ندارد که راساً به جای نمایندگان و با تمسک به عدم تامین نظر شورای نگهبان موضوعی را تحت عنوان مصلحت به مجمع ارجاع دهد. در نتیجه تصور می کنم با توجه به صراحت ماده ۲۵ آیین نامه داخلی مجمع تشخیص و سوابقی که در گذشته وجود داشته، این دو لایحه به مجلس عودت داده ‌شود.

* معاون قوانین مجلس در مصاحبه ای گفته بود نهادهای کشور نباید سعی کنند مسئولیت و حقوق نهادی را کاهش داده یا به وظایف و اختیارات نهادی دیگر اضافه کنند. به نظر شما آیا اختیارات نظارتی مجمع کاهش دهنده اختیارات مجلس است؟

یکی از مهم‌ترین نهادها، نهاد رهبری است که زیر سوال بردن مسئولیت ها و اختیارات آن از مسئولان نهاد قانونگذاری مورد انتظار نیست؛ صلاحیت ها و اختیارات مجلس را هیات عالی نظارت کاهش نداده است، بلکه اتفاقاً بر عکس، اقدامات خلاف قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس که توسط رئیس مجلس صورت گرفته، مانع اعمال برخی از این اختیارات شده است.  رعایت نکردن اصل ۶۵ قانون اساسی که تصریح دارد «تصویب لوایح و طرح ها طبق آیین نامه مصوب داخلی مجلس انجام گیرد» و نادیده گرفتن ماده ۲۰۲ آیین نامه داخلی مجلس از سوی ایشان، مانع اعمال صلاحیت، اختیار و اقتدار مجلس و نمایندگان است.

از سوی دیگر، صلاحیت نهاد مجمع تشخیص را هم هیات عالی نظارت توسعه نداده است، بلکه اقدامات رئیس مجلس و ارجاع لوایح بدون طی فرایند قانونی است که باعث شده مجلس از اجرای صلاحیت های خود در این زمینه باز بماند و در نتیجه این گونه به نظر بیاید که صلاحیت مجمع تشخیص مصلحت نظام افزایش یافته است. اصرار بر مصوبه، اختصاص به مجلس و نمایندگان دارد و رئیس مجلس بدون تصویب مجلس صلاحیتی در اصرار بر لوایح  ندارد. بنابراین آنچه مانع تحقق اختیار و صلاحیت مجلس درمورد این دو لایحه شده، رفتار ریاست مجلس و تخلف وی از قانون اساسی است که به جای پیروی از تصمیم مجلس، راساً اقدام به اصرار کرده و لوایح را برای مجمع فرستاده است.

* آقای میرمحمد صادقی معاون قوانین مجلس در جای دیگر نیز گفته «حوزه صلاحیت مجمع تشخیص تنها به رفع اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان محدود می‌شود و توسعه اختیارات مجمع با قانون اساسی منافات دارد»؛ آیا با چنین برداشتی از صلاحیت مجمع موافقید؟

این اظهار نظر از جایگاه حقوقی و علمی ایشان، بسیار بعید بود؛ چرا که اصل ۱۱۲ قانون اساسی دو نوع صلاحیت را برای مجمع تشخیص مصلحت نظام به رسمیت شناخته است؛ یکی، صلاحیت ذاتی، یعنی رفع اختلاف بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان؛ و دوم، صلاحیت مشورتی که خود شامل دو نوع صلاحیت است؛ اول صلاحیت مشورتی الزامی، مانند موضوع بندهای (۱) و (۸) اصل (۱۱۰) قانون اساسی و دوم مواردی که حسب مورد، رهبری به مجمع ارجاع می‌دهند.

* نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی چطور؟ جزء وظایف مجمع نیست؟

موضوع نظارت، خارج از مصادیق اصل (۱۱۲) قانون اساسی و صلاحیت نیابتی هیات عالی نظارت مجمع است؛ نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی در صلاحیت مقام رهبری است که موضوع بند (۲) اصل (۱۱۰) قانون اساسی قرار گرفته است. مطابق ذیل اصل (۱۱۰) قانون اساسی، رهبری می‌تواند بعضی از وظایف و اختیارت خود را به شخص دیگری تفویض کند. بر همین اساس وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی از سوی رهبری ابتدا به مجمع‌تشخیص‌ مصلحت‌ نظام و سپس در سال ۹۶ به هیات عالی نظارت منتخب مجمع تفویض شد.

در نتیجه، مجمع و هیات عالی نظارت دو شان دارند، یکی صلاحیت نیابتی موضوع بند دو اصل ۱۱۰ برای تشخیص مغایرت مصوبات مجلس با سیاست‌های کلی که مطابق حکم رهبری به هیات عالی نظارت تفویض شده است؛ دیگری صلاحیت حل اختلاف بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بر اساس مصلحت نظام که موضوع اصل (۱۱۲) قانون اساسی است.

* آقای مطهری گفته است با این کارها مجلس را تبدیل به شیر بی‌یال و دم و اشکم می‌کنیم. به نظر شما چرا ایشان چنین نظری دارد؟

البته آقای مطهری در آن مصاحبه نسبت به اظهارات قبلی خود یک عقب‌نشینی دارد و آن این که گفته است اصل این نظارت کار درستی است. همین مقدار اذعان از سوی آقای مطهری هم نشان می دهد که مروری بر قانون اساسی داشته است. بنده می خواهم بگویم رصد تحولات و نقد سایر نهادها خوب است اما شایسته‌تر آن است که نمایندگان به سوگند خود در وفاداری به قانون اساسی و هیات رئیسه مجلس نسبت به سوگند خود برای رعایت آیین‌نامه داخلی مجلس پایبند باشند؛ حال آن که با ارسال این دو لایحه به مجمع این تعهدات نیز مورد خدشه قرار گرفته‌اند. اقتدار مجلس در حفظ حقوق مجلس و رعایت حقوق نمایندگان بر اساس قانون اساسی است.

* ظاهراً آقای مطهری درباره نحوه نظارت مجمع و ساز و کار قانونی آن بحث دارند...

بله؛ همان طور که اشاره کردم، این که ایشان اصل نظارت را پذیرفته یک گام به جلوست؛ اما در ارتباط با نحوه اجرای آن هم ساز و کار حقوقی لازم طی شده است. به این ترتیب که مقام تفویض‌کننده طی مقرراتی نحوه اجرا و چگونگی اعمال نظارت را ابتدا در سال ۸۴، سپس در سال ۹۲ و اخیراً در سال ۹۶ تعیین کرده‌اند؛ ساز و کار  و طریقیت نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی در قوانین، مطابق ماده (۷) مقررات نظارت از طریق شورای نگهبان پیش‌بینی شده و نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی در مرحله اجرا هم مطابق ماده (۱۰) مقررات نظارت با ارائه گزارش به رهبری صورت می گیرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. جزئیات ۹۰۰ هزار میلیارد یارانه پنهان/ تدوین بسته اصلاح قیمت حامل‌ها

 2. آخرین تصمیمات مجلس برای تعیین تکلیف قیمت بنزین در سال ۹۸

 3. آشنایی با تیم عمان

 4. آخرین اخبار از پرونده واردات خودرو/ بازداشت ۱۰ دلال و ۴ کارمند وزارت صمت

 5. نقدینگی چطور هدایت می شود؟

 6. پلاسکو و عبرت های مدیریتی

 7. آخرین تمرین تیم ملی فوتبال ایران پیش از بازی مقابل عمان  

 8. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 9. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 10. سرقت مسلحانه در رشت  

 11. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 12. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 13. پایان عصر اپ‌های ۳۲ بیتی نزدیک است/ گوگل توسعه دهندگان اندروید را مجبور به ساخت نرم افزار‌های ۶۴ بیتی می‌کند!

 14. سریال آزمون‌های استخدامی؛ پایانی خوش برای اشتغال جوانان وجود دارد؟

 15. چرا کابوس قتل خاشقجی بن سلمان را رها نمی‌کند؟

 16. دولت برنامه گریز

 17. ۳۰ دی ۱۳۵۷؛ شروط امام برای ملاقات با رئیس شورای سلطنت+ عکس

 18. با بزرگترین هواپیمای جهان آشنا شوید  

 19. فرار از دست پلیس در شرایط سخت!  

 20. هزینه نیم میلیون دلاری سعودی‌ها برای فرار از تبعات قتل خاشقچی

 21. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 22. مهاجرانی: عمان گرسنه موفقیت است/ باید به تیم ملی آرامش بدهیم

 23. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 24. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 25. حمله جنگجویان خلیج‌ فارس به دریای عمان برای رسیدن به ساحل آرزو‌ها

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 6. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 7. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 8. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 9. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 10. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 11. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 12. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 13. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 14. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 15. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 16. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 17. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 18. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 19. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 20. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

 21. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 22. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 23. نقدی بر یک آمار قابل تامل از حوزه فرهنگی کشور

 24. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 25. واکنش کی‌روش به اتفاقات اخیر: حرف‌هایی در دهان من می‌گذارند تا ذهن مردم را گمراه کنند

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 5. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 6. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 13. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 14. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 15. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 16. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 17. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 18. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 19. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 20. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 21. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 22. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 23. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 24. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 25. آن‌گاه که مرگ فرا رسد...  

پربحث‌های اخیر

 1. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 2. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 3. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 4. مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می‌کند!

 5. توضیحات رئیسی درباره وضعیت شرکت‌های زیان‌ده آستان قدس  

 6. بیم ها و امیدهای SPV

 7. سرلشکر رحیم صفوی درگذشت احمد فضائلی را تسلیت گفت

 8. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 9. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 10. ۳۰ دی ۱۳۵۷؛ شروط امام برای ملاقات با رئیس شورای سلطنت+ عکس

 11. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 12. حاجی دلیگانی: راه ورود مستضعفان به مجلس را نبندید

 13. اطلاعیه‌ وزارت کشور: دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین نداریم

 14. جهانگیری: ایران خواهان روابط صمیمانه و دوستانه با همه کشور‌های همسایه است

 15. نوباوه: برخورد آمریکا با یک خبرنگار، نشانه موفقیت آرمان ماست

 16. تعطیلی بحث برانگیز ادارات دولتی در یک شهرستان

 17. نماینده مجلس: بعضی‌ها با استانی کردن انتخابات به دنبال حذف رقبای انتخاباتی‌شان هستند

 18. مراسم تشییع پیکر سردار احمد فضائلی صبح فردا برگزار می‌شود

 19. قاسمی: هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی ونزوئلا غیرسازنده است

 20. تشکیل بیش از 100 پرونده زمین خواری در کمیسیون اصل 90 مجلس

 21. شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی فراقوه ای است

 22. عطریانفر: جهانگیری به اندازه دولت یازدهم اختیارات دارد

 23. برخی آتش به اختیارها، آتش به فرمان‌اند  

 24. کدخدایی: شایسته گزینی، شفافیت و نظارت بر عملکرد نمایندگان به ارتقا جایگاه مجلس می‌انجامد

 25. کمال خرازی: شکست برجام، امنیت اروپا را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد/ اگر اروپایی‌ها نفوذی بر شرکت‌هایشان ندارند چرا با ایران مذاکره کردند؟

پربحث‌های دیروز

 1. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 2. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 3. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 4. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 5. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 6. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 7. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 8. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 9. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 10. سعید مرتضوی کجاست؟ نجف یا زندان؟

 11. واکنش مهدی چمران به اظهارات اخیر موسوی خوئینی‌ها علیه شهید چمران و امام موسی صدر

 12. مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می‌کند!

 13. توضیحات رئیسی درباره وضعیت شرکت‌های زیان‌ده آستان قدس  

 14. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 15. ناگفته‌های میرسلیم از آخرین جلسه با مرحوم هاشمی در روز آخر حیات/ نامزدی جهانگیری ظاهرسازی بود

 16. آشنا: برجام نه ورسای است نه ویتنام

 17. بیم ها و امیدهای SPV

 18. سرلشکر رحیم صفوی درگذشت احمد فضائلی را تسلیت گفت

 19. احمد توکلی: برای بررسی «پالرمو» جلسه فوق‌العاده تشکیل خواهد شد

 20. حاجی دلیگانی: راه ورود مستضعفان به مجلس را نبندید

 21. اطلاعیه‌ وزارت کشور: دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین نداریم

 22. جهانگیری: ایران خواهان روابط صمیمانه و دوستانه با همه کشور‌های همسایه است

 23. نوباوه: برخورد آمریکا با یک خبرنگار، نشانه موفقیت آرمان ماست

 24. تعطیلی بحث برانگیز ادارات دولتی در یک شهرستان

 25. نماینده مجلس: بعضی‌ها با استانی کردن انتخابات به دنبال حذف رقبای انتخاباتی‌شان هستند

پربحث‌های هفته

 1. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 2. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 3. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 4. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 5. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 6. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 7. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. جدال دیپلماتیک ایران و آمریکا در عراق/ معنای سفر ظریف و پمپئو به بغداد چیست؟

 10. از خلع لباس تا خلع اعتماد

 11. روحانی: کشور در شرایط سخت قرار دارد/ نمی توان مشکلات را صفر کرد

 12. عارف: اگر مصمم باشیم تحریم‌ها اثری نخواهد داشت

 13. مفتح در نشست خبری: رشد ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد‌ها در بودجه ۹۸

 14. اختلاف هاشمی و رهبری درباره مشارکت مردم در انتخابات/ پاسخ داماد روحانی به اصلاح‌طلبان/ تغییر شرایط حصر موسوی و کروبی

 15. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 16. واکنش روزنامه شرق به افشاگری موسوی خویینی‌ها درباره هاشمی رفسنجانی؛ شما هم رادیکال بودید!

 17. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 18. روحانی: ملّت قدرشناس ایران در ۲۲ بهمن پاسخ قاطعی به دشمنان خواهد داد

 19. سفرهای ظریف و تغییر نگاه در دستگاه دیپلماسی/ همزیستی با همسایگان؛ خوب یا بد؟

 20. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 21. چالش اصلاح‌طلبان با روحانی و فرصت طلبی برای انتخابات۹۸ و ۱۴۰۰

 22. افشاگری بی‌سابقه موسوی‌خویینی‌ها/رهبری به‌دنبال مشارکت بیشتر ولی هاشمی به‌دنبال مهندسی انتخابات بود

 23. چرا ظریف باید بماند؟

 24. ۴ وزیر و ۴۱ مشاور

 25. مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟

آخرین عناوین