در پاساژهای سوپرلاکچری شمال تهران چه خبر است؛ شلوارجین ۴ میلیون تومان

گروه اقتصادی الف،   3970813066 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

بالا رفتن نرخ دلار اگرچه دخل و خرج زندگی خیلی‌ها را به هم ریخت ولی آنچه در پاساژهای سوپرلاکچری شمال شهر می‌گذرد چیز دیگری است؛ پاساژهایی که هنوز مشتریانش حاضرند برای یک شلوار یا مانتو یا حتی یک تی‌شرت،‌ میلیون‌ها تومان پول خرج کنند.

در پاساژهای سوپرلاکچری شمال تهران چه خبر است؛ شلوارجین ۴ میلیون تومان

نه اغراق است نه سیاه نمایی؛ این عین واقعیت است که گاو خیلی‌ها زیر سنگینی دلار پنج‌رقمی، زایید؛ عین حقیقت است که شیب تند نرخ دلار خیلی‌ها را به زمین گرم زد، جماعتی را بی‌کار کرد، کارخانجات و تولیدی‌های زیادی را به خاک سیاه نشاند و ریتم زندگی خیلی‌ها را کُندتر کرد. همان‌هایی که با یک تکان دلار، چاله‌‌های زندگی‌شان چاه ویلی شد و حالا پرکردنش کار حضرت فیل است؛ ولی همه این‌ها فقط یک روی سکه است؛ سکه‌ای که روی دیگرش پر است از آدم‌هایی که زندگی‌شان، دست نخورده باقی مانده؛ آدم‌هایی که هنوز خروار خروار پول درمی‌آورند و خروار خروار خرج می‌کنند؛ نه از خرج زندگی‌شان زده شد نه از بَرجش. حتی با دلار پنج‌رقمی؛ آدم‌هایی که در همین شهر زندگی می‌کنند؛ همینجایی که ما نشستیم؛ فقط کمی بالاتر؛ هوای همین شهر را نفس می‌کشند؛ فقط پاک‌تر؛ و لباس، کیف و کفش‌شان را از مغازه‌های همین شهر می‌خرند؛ فقط میلیونی‌تر.

این روزها اگر به پاساژهای سوپرلاکچری شمال تهران یا فشن‌شوها و مزون‌های خانگی فرشته و الهیه سری بزنید، اگر شاخ درنیاورید سرگیجه می‌گیرید؛ از مرکزخریدهای مدرن و به روز زعفرانیه تا پاساژهای عجیب و غریب الهیه و اندرزگو؛ اگر هم بتوانید به مزون‌هایی که بدون تشریفات خاص، مشتری قبول نمی‌کنند، پا بگذارید اوضاع پیچیده‌تر می‌شود؛ سرگیجه نه فقط بخاطر دیزاین و معماری‌، بلکه بخاطر قیمت‌های فوق نجومی برندهای معروفی است که با دلار 4000 تومانی هم سرسام آور بودند و حالا قیمت‌های‌شان با دلار 14000 تومانی فقط یک شوخی است؛ البته فقط برای ما.

***برای فهمیدن آنچه در پاساژهای سوپرلاکچری تهران می‌گذرد، باید رفت و همه چیز را از نزدیک دید؛ مثل همه پاساژگردها***

خیلی‌ها معتقدند پاساژگردی مخصوص شب‌ها است؛ تصوری که مدیریت یکی از معروفترین مرکز خریدهای تهران آن را به چالش کشیده؛ اینجا همیشه و هر ساعت پر است از خریدارانی که بخش عمده‌شان، خانم‌ها هستند؛ مرکز خریدی که یکی دو سال اخیر حسابی سر و صدا کرد و حالا انگار هم مشتری‌هایش حسابی راضی‌اند و هم مغازه‌دارهایی که معتقدند شاید هیچ مرکز خریدی در تهران مثل آنجا «پاخور» نداشته باشد.

وقتی چنارهای بلند خیابان «...» را رد می‌کنی و یکی یکی از لابه‌لای پارکبان‌هایی که تا چند کوچه و خیابان آنطرف‌تر هم مستقر شده‌اند عبور کنی، به ورودی مرکز خرید می‌رسی با مغازه‌هایی که با طراحی جذاب ویترین‌ها موفق شده‌اند بهترین تصویر را در ذهن مشتری حک کنند. از برندهای جواهر و ساعت تا زیورآلات و صدالبته پوشاک؛ برندهای ایتالیایی، اسپانیایی و امریکایی که اگرچه شاید برای بخش عمده‌ای از مردم معمولی ناشناخته‌اند ولی برای آن‌هایی که سررشته‌ای از مارک و برندهای جهانی لباس دارند، حسابی معروفند.

اینجا اغلب برندهای خارجی پوشاک، کنار هم جمع شده‌اند؛ کیف، کفش، پیراهن، شلوار و مانتوهایی که اتیکت‌های قیمت‌ و صفرها، حداقل برای لحظه‌ای حساب و کتاب ریال و تومان را به هم می‌زند. از شلوارپارچه‌ای مشکی زنانه 3 میلیون و 200 هزار تومانی تا کیف‌ها و کفش‌های چند میلیونی و حتی شال 700 هزار تومانی. اما با این همه، فروش برندهای معروف این مرکز خرید، پر رونق است و آنها با همین قیمت‌های میلیونی هم، هنوز مشتری‌های خاص خودشان را دارند.

(قیمت‌ها همگی به تومان است)

«مغازه‌ها و برندهای شیک، همه آنچیزی نیست که مشتریان یک مرکز خرید از آن انتظار دارند»؛ این را دختر جوانی توی کافه بزرگ و شلوغ طبقه همکف می‌گوید؛ حرفش خیلی هم بی‌راه نیست؛ حداقل کاسبی کافه‌بزرگ طبقه همکف، سالن زیبایی مدرن، سوپرمارکت زیر همکف، باشگاه ورزشی و حتی خانه بازی کودک اینجا که به دو زبان فرانسه و انگلیسی، سر بچه‌ها را گرم می‌کنند خوب است و حسابی مشتری جذب کرده‌اند.

27-28 ساله است؛ می‌گوید: «اینجا برای همه قشر، برنامه دارد؛ بخصوص برای خانه‌دارها؛ یعنی وقتی یک خانم خانه‌دار می‌خواهد خرید کند، اینجا بهترین جا است؛ می‌دانی چرا؟ چون صبح که می‌آید، ماشینش را در پارکینگ وی‌آی‌پی می‌دهد کارواش؛ وارد که می‌شود مستقیم بچه را می‌برد خانه کودک و بعدش آزاد است تا انتخاب کند؛ برود باشگاه ورزشی و استخر یا آرایشگاه؛ حتی هر دو«

ادامه می‌دهد: «بعدش می‌تواند سرفرصت چرخی بین مغازه‌ها بزند؛ هر وقت هم که خواست استراحت کند، می‌آید همینجا؛ کافه؛ بعد از خرید لباس و حتی خرید روزمره از سوپرمارکت پایین، می‌رود دنبال بچه‌اش و بعد با هم یک غذای سبک می‌خورند و تمام؛ می‌روند پی کارشان.»

به قول خودش نصف عمرش را در پاساژها و مرکز خریدها گذرانده؛ برایش عجیب است که خرید کردن آدم‌هایی مثل او برای خیلی‌ها جذاب است؛ آدم‌هایی که حاضرند برای یک مانتو ساده، 5 میلیون و یا یک تی‌شرت معمولی یک میلیون تومان پول بدهند‌؛ حسابی می‌خندد و دستم می‌اندازد و می‌گوید «ندید بدید بازی درنیار؛ خب یکی پول داره میخره و یکی هم نداره، نمی‌خره؛ خیلی هم عجیب نیست» خوش اخلاق است و کلمه‌هایش را جوری ادا می‌کند که اصلاً ممکن نیست به کسی بر بخورد.

می‌گویم: «با پول داشتن یا نداشتن آدما کاری ندارم ولی اینکه کسی حاضر باشه برای یه لباس، کفش یا مانتو ساده چنین پولهایی رو بده عجیبه؛ اونم فقط بخاطر اینکه مارکه.»

می‌گوید: «سر تا پام مارکه» و همانطور که انگشتش را سمت کفش و شلوار و شالش می‌گیرد، یکی یکی برند لباس‌هایش را می‌شمرد؛ «لوئی...، دی... و آدولفو...»؛ فوری می‌گوید: «ساده است ولی مارکه؛ شاید عجیب باشه ولی خیلی‌ها هستند که برند لباس براشون مهمه؛ خیلی مهم. چون معتقدن جنس خوب ارزش پول خوب رو داره.»

اما این همه حرف مشتری‌های این مرکز خرید نیست؛ پسر 34-35 ساله‌ای که دانشجوی فوق لیسانس مدیریت است می‌گوید: «برند پوشیدن یک فرهنگ است؛ مثل خیلی‌ چیزهای دیگر؛ اصلا هم ربطی به پولدار بودن یا نبودن ندارد؛ خیلی‌ها را می‌شناسم که همیشه برند می‌پوشند ولی اصلا پولدار نیستند؛ متوسطند؛ برعکسش هم هست؛ پولدارهایی که اصلاً سمت برند نمی‌آیند. این یک قاعده کلی است ولی حالا با این اوضاع دلار، ماجرا کمی عوض شده.»

- یعنی چی؟

- یعنی دیگه خیلی از اون طبقه متوسط توان خرید شلوار، کیف، کفش یا مانتو مارک رو ندارن؛ اونم با دلار 15000 تومنی؛ حتی توانشون به مارک‌های متوسط هم نمی‌رسه. مثل من.

- از تعداد مارک‌پوش‌ها کم شده؟

- فک نکنم؛ شاید فقط نوع برندها عوض شده باشه؛ به هرحال پولدارهای مارک‌پوش که براشون فرقی نمی‌کنه؛ نه اینکه واقعاً فرقی نکنه، ولی به هر حال برندشون رو عوض نمی‌کنن ولی طبقه متوسط رفتن سمت مارک‌های داخلی؛ مارک‌ها و برندهایی که کلاس خودشون رو دارن؛ طراحای ایرانی‌شون توی مزون‌ها و فشن‌شوهای اروپا کار کردن و حالا اینجا اومدن و برند خودشون رو تولید می‌کنن؛ این مدت توی اینستاگرام هم حسابی کار و کاسبی‌شون سکه است؛ البته آن‌ها هم ارزون نیستن؛ فقط در مقابل قیمت برندهای خارجی که باید با دلار 14000 – 15000 تومانی پولش رو بدی ارزونترن.

***رقابت تنگاتنگ پاساژهای اندرزگو و الهیه با زعفرانیه‌ای‌ها***

بین مرکز خریدهای لوکس شمال تهران رقابت عجیبی است؛ اینکه کدام مرکز خرید حرفه‌ای‌تر یا بهتر از بقیه است را نمی‌دانم؛ فقط این را می‌دانم وقتی سراغ پاساژهای اندرزگو، الهیه و زعفرانیه هم می‌روید، تفاوت چندانی با هم ندارند؛ شاید فقط یکی کمی بزرگتر باشد و یکی کوچکتر و جمع‌وجورتر، یکی امکانات جانبی‌اش بیشتر باشد و یکی کمتر؛ و گرنه همه‌شان پر از نمایندگی‌های خاصند؛ نه چیزی از نمایندگی برندهای اروپایی کم دارند نه از مشتری‌هایی که حاضرند حسابی پول پای مارک‌ها بریزند‌.

وقتی در راهروهای شیک مراکز خرید الهیه و اندرزگو قدم می‌زنید، خودتان متوجه می‌شوید؛ اگر قیمت‌ها بالاتر نباشد، قطعاً پایین‌تر از مرکز خرید پر حاشیه زعفرانیه نیست؛ اینجا هم همان ماجرا است؛ نه شلوار جین مردانه 2.5 میلیون تومانی برای مشتری‌ها عجیب است نه شلوار پیش‌بندی زنانه 4 میلیونی؛ حتی کسی از دیدن مانتوهای 5.5 میلیونی هم تعجب نمی‌کند. رگال‌هایی که پر است از ده‌ها شلوار جین و مانتو و قفسه‌هایی که کیف‌ و کفش‌های میلیونی را ردیف، کنار هم چیده‌اند؛ به قول یکی از فروشندگان اینجا، شاید ارزش لباس‌هایی که توی هر کدام از این مغازه‌ها است از ارزش طلای خیلی از طلافروشی‌های شهر بیشتر باشد. این را می‌گوید و خودش هم می‌خندد.

فروشنده‌های این پاساژها تا وقتی در مورد قیمت و جنس لباس‌ها بپرسی، خوش برخورد و با حوصله جوابت را می‌دهند ولی وقتی می‌خواهی سر صحبت را بیشتر از حد معمول باز کنی، سربالا جواب می‌دهند؛ به هر حال یک نفر از فروشنده‌ها راضی می‌شود ناهارش را با هم بخوریم و کمی هم حرف بزنیم؛ البته فقط نیم‌ساعت.

سفارشش را که به کافه‌دار می‌دهد می‌گوید «اینجا مرسوم نیست فروشنده‌ها در مورد چیزی به غیر از اجناس خودشون با مشتری حرف بزنن؛ سرمون فقط باید به کار خودمون باشه»

- فروشندگی توی نمایندگی برندهای معروف کار جالبیه؛ نه؟

بی‌خیال نگاه می‌کند و می‌گوید: اگه به نظرت آدمی که 12 ساعت در روز منهای نیم ساعت زمان ناهارش، توی یک مغازه حبس باشه، اونم بخاطر 2 میلیون تومن، کار خوبی داره، کار منم خوبه. تازه ما خیلی اوضاعمون بد نیست؛ فروشنده‌هایی می‌شناسم که بخاطر کمتر از این پول همینجا کار می‌کنن حتی جمعه و روز تعطیل هم ندارن؛ می‌دونی این یعنی چی؟ یعنی نه خانواده‌ای، نه تفریحی و نه دوستی. اونم بخاطر شندرغاز.

کم حرف است و تا سوال نکنی حرفی نمی‌زند؛ ولی وقتی لازم باشد سریع و با ریتم تند حرف می‌زند؛ حسابی برندها و نمایندگی‌ها را می‌شناسد؛ می‌گوید: تا حالا از برندها خرید کردی؟ با سر می‌گویم نه؛ اصلا منتظر جوابم نیست و حرفش را ادامه می‌دهد؛ «وقتی از هرکدام از برندها خرید می‌کنی شماره تلفنت رو می‌گیرن تا پیامک‌هاشون برات ارسال شه ولی جالبه وقتی از یکی از برندهای ...، ... یا یکی دو برند دیگه خرید می‌کنی و شماره تماست رو می‌دی، از چندتا از برندهای دیگه هم برات پیامک میاد؛ این می‌دونی یعنی چی؟» بازم سر تکان می‌دهم؛ «یعنی یه نفر داره همه اینها رو وارد می‌کنه.»

- پول زیادی توی این کاره؛ درسته؟

- نمی دونم واقعاً؛ از یه طرف هزینه نمایندگی خیلی بالا است؛ بخصوص که دیزاین، متراژ، محل مغازه و مرکز خرید و خیلی چیزهای دیگه هر نمایندگی باید مورد تایید شرکت باشه؛ خودت حساب کن ببین اجاره مغازه توی همین جا و پاساژها و مرکز خریدهای مثل این چقدره؛ از یه طرف دیگه توی وضعیت امروز و با این قیمت دلار ، فروش کم شده. به هر حال اوضاع بوتیک‌های بزرگ و برندها هم بالا و پایین داره. مثلا کی فکرش رو می‌کرد وقتی اولین نمایندگی‌های «ک» و «و» توی تهران بعد از سال‌ها و با اونهمه تبلیغات و سر و صدا باز شدن، به همین زودی بسته بشن؟!

- خب یعنی بخاطر این شرایط بعضی از برندفروش‌ها جمع کردن و مغازه‌هاشون بسته شد؟

- من شنیدم کاوالی و ورساچه بسته شدن ولی اینکه چرا بسته شدن رو دقیقاً نمیدونم؛ اینکه واقعا به دلیل قیمت دلار بوده رو نمی‌دونم. چون به هر حال هنوز برندفروش‌های اینستاگرامی و مزون‌های خونگی سرپان؛ تازه با اون قیمت‌ها. باور می کنی هنوز مزون‌هایی هستن که برندهای خیلی گرونی مثل «ل.و»، «گ»، «د.ج»، «و» رو مسافری از خارج کشور میارن و 10 – 20 درصد هم روش می‌کشن و میفروشن؟ برندهایی که قیمت یه شلوار ساده یا یک کتونی‌شون 1200-1300 دلاره؛ خودت با دلار 14000 هزار تومنی حساب کن و 10-20 درصد سودش رو هم بکش روش و ببین برای خریدارش چند درمیاد. بعضی وقتا حساب کتاب می‌کنی می‌بینی قیمت یک کت تک از حقوق یکسال من بیشتر می‌شه. میفهمی؟

می‌گوید: «می‌دونی چه اتفاقی داره میوفته؟ قبلا می‌تونستم امیدوار باشم که بالاخره یا با کار کردن یا با باهوش بودن و استفاده از شانس و فرصتی‌هایی که ممکنه برام پیش بیاد، می‌تونم زندگی‌ام رو عوض کنم؛ نه اینکه سوپر میلیاردر بشم؛ نه؛ ولی حداقل سطح زندگی‌ام رو چند پله بالا بیارم؛ طبقه اجتماعی‌ام‌ عوض شه ولی دیگه دارم ناامید میشم. هر روز که می‌گذره بیشتر به این نتیجه می‌رسم که تا چند سال دیگه، تهران فقط برای دو قشره و بقیه آدمای این شهر باید بذارن برن؛ یکی آدمای پولداری که حتی نمی‌دونن چجوری باید پولشون رو خرج کنن و جوری زندگی می‌کنن که من و امثال من اصلا نمی‌تونن تصوری از زندگی‌شون داشته باشن؛ یک گروه هم آدمایی مثل من که فقط باید برای اونا کار کنیم و به اونا خدمت کنیم. اونم فقط برای یه حقوق بخور و نمیر.»  

بدون اینکه منتظر تایید یا رد حرف‌هایش باشد ادامه می‌دهد: «نگاه کنی خودت می‌بینی؛ این پاساژهایی که ساختن و داره ساخته می‌شه، هیچی از مرکز خریدهای لوکس‌ترین شهرهای دنیا کم نداره؛ مشتری‌های اینجا هم همینطور؛ ولی فک کن چند درصد از آدمای این شهر، اصلا می‌تونن به خرید یه شلوار، کفش، کت و ... از اینجا فک کنن؟»

به گزارش تسنیم، سال‌ها است که پذیرش فاصله طبقاتی بین زندگی شمال‌شهری‌ها با جنوب شهری‌ها برای هر دو گروه عادی شده و مدت‌ها است نه جنوب شهری‌ها گلایه‌ای دارند و نه شمال‌شهری‌هایی که روزبه‌روز فاصله خودشان را با جنوبی‌ها بیشتر و عمیق‌تر می‌کنند؛ اما آنچه که این روزها برای خیلی‌ها سوال‌برانگیز شده شکافی است که این بار نه بین بالا و پایین شهری‌ها بلکه بین شمال‌شهری‌ها در حال وقوع است؛ بین شمال‌شهری‌های معمولی با خاص‌های شمال شهر می‌دانند.

به هرحال گرچه در چند دهه اخیر نمودار ضریب جینی کشور (معرف توزیع ثروت و نابرابری درآمدی و بیانگر اختلاف طبقاتی است)، فراز و فرودهایی داشته و شکاف طبقاتی سال‌های قبل از انقلاب تا اندازه‌ای بهبودیافته است ولی در سال‌های اخیر و بر اساس آمارهای منتشر شده، متاسفانه شیب نمودار ضریب جینی، رو به رشد بوده و هر سال بر نابرابری توزیع ثروت در کشور و شکاف درآمدی اقشار مختلف جامعه افزوده شده است؛ شکافی که به نظر می‌رسد در شرایط اقتصادی اخیر، هر روز بر عمق و دامنه آن افزودهمی‌شود و فاصله بین طبقات ضعیف جامعه و ثروتمندان آن روز به روز بیشتر می‌شود؛ فاصله‌ای که اگر فکری برای کاستن آن نشود، قطعاً معضلات اجتماعی و بزرگی دامن‌گیر جامعه خواهد شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۲۱۲۸۴۱۲:۰۶:۳۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
خب مقامات و آقازاده ها باید پولهایشان را جای خرج کنند چون درآمدشان در این مدت که دلار افزایش یافته بشدت بالا رفته !
علي۶۲۱۵۵۲۱۳:۳۴:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۱۳
باید پا برهنگان قیام کنند
ناشناس۶۲۱۷۱۴۱۵:۰۱:۰۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
به قول یکی از بزرگان خودمان انتخاب کردیم.
ناشناس۶۲۱۸۱۶۱۵:۳۲:۳۹ ۱۳۹۷/۸/۱۳
روحانی تهدیدات اوباما و ترامپ رو عملیاتی کرد __________________
ناشناس۶۲۲۰۲۳۱۷:۳۵:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اونی که منفی داده اقازادس
ناشناس۶۲۱۲۹۸۱۲:۱۰:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۱۳
یک کت از حقوق سالیانه مردم بیشتره یعنی چی
ناشناس۶۲۱۴۵۱۱۳:۰۲:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۱۳
شما کجا میشینین؟
ناشناس۶۲۱۳۵۶۱۲:۲۶:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اتفاقا شلوار جین با مارک های معمولی خارجی حدود 100 تا 200 دلار قیمت دارند که با توجه با دلار 15000 تومانی می شوند یک میلیون پانصد تا سه میلیون تومان که قیمت آنها هست لاکچری هم نیست مشکل بی ارزش کردن مصنوعی ریال و کاهش مصنوعی قدرت خرید مردم توسط مقامات هست وقتی باید حداقل حقوق 1000 دلار باشد نه 80 دلار باشد وقتی بطور مصنوعی ارزش پول یک کشور در مدت 7 سال مصنوعی 1600 درصد توسط مقامات کاهش داده می شود یک شلوار جین با مارک های معمولی خارجی جین 100 دلار می شود شلوار لاکچری !
ناشناس۶۲۲۲۵۷۲۰:۴۲:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۱۳
دقیقا همینطوره عزیزم...بالاخره حرف کارشناسی و علمی.
ناشناس۶۲۱۳۸۲۱۲:۳۶:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۱۳
وقتی اقایان سیاسی و مسوول کت وشلوار چند صد هزار دلاری و دکمه استین چند هزار دلاری دارند از اینها انتظار بیشتری نیست تازه میگن ما خودمان ثروتش و پولش را کسب کردیم نه از سفره انقلاب نصیب رایگان ما شد. تحریمها برای ثروتمندان وابسته فرصت است در فربه تر شدن و برای ملت فاجعه و طبیعیست اینها با تشدید تورم و تحریم ثروتمند تر شدن و بیشتر خرج میکنند
ناشناس۶۲۱۵۵۸۱۳:۳۶:۳۶ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اقا زاده ها خرید هاشونو از ایران نمی کنن عزیز این اجناس با این قیمتها مال نوچه های اقا زاده هاست که وقتی در حال خدمت گزاری هستند خوش تیپ باشند
ناشناس۶۲۱۶۰۱۱۳:۵۶:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۱۳
مساله دیگر اینست که با دلار 14500 تومانی یک پیراهن 20 دلاری که پارسال بود 70000 تومان الان میشود حدود 290000 تومان
مهرداد رجبی۶۲۱۶۴۷۱۴:۲۰:۵۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
کاش می شد همان طور که جامعه طبقاتی شده؛ مالیات و قیمت های مصرف انرژی هم طبقاتی می شد. مالیات و قیمت حامل های انرژی نیز دارای 7 پلکان بود. تمام کالاهای و اجناس موجود در فروشگاه ها و بوتیک ها دارای بارکد ثبت شده قیمت بودند و به هنگام فروش در کسری از زمان بوسیله بارکد خوان مالیات آن به صورت کاملاً مستقیم به حساب سازمان مالیاتی واریز می شد. واقعا! چقدر دردناک است که حقوق ماهیانه فردی مانند من به اندازه یک شلوار سیاه رنگ زنانه در پاساژهای الهیه یا زعفرانیه و ... باشد. خدایا! خانواده من حتی در نان خوردن هم صرفه جویی و قناعت می کنند چه برسد در خرید البسه و عده ای در روز به آسانی شاید صد میلیون تومان صرف خریدهای لباس و خورک Fast Foodروزانه خود کنند. کشور را میتوان به آسانی جمع کرد مشروط به اینکه مسئولینی مانوس با فقر و فقیر سرکار باشند. مهرداد رجبی کرمانشاهی - دکترای مهندسی مکانیک
عبدالله۶۲۲۱۶۰۱۹:۲۷:۱۷ ۱۳۹۷/۸/۱۳
مالیاتی که دوباره به جیب خود اقازاده ها برمیگردد...راه این است.
ناشناس۶۲۱۶۵۵۱۴:۲۹:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
معمولا در این جور جاها سازمان مالیاتی خواب.البته مالیات برای کارگر کارمند کسبه جزء نه برای برند پوشان
ناشناس۶۲۱۶۶۲۱۴:۳۴:۵۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
والا من جین بالای چهل تومن نخریدم تازه الان گرون شده وگرنه قبلا بیست تومن بود
ناشناس۶۲۱۶۸۲۱۴:۴۵:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
چه خبره؟!
ناشناس۶۲۱۷۱۰۱۴:۵۸:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۳
این جماعت همونهایی هستن که با بالارفتن قیمت دلار ثروتشون چند برابر شده چرا اینجوری خرج نکنن
ناشناس۶۲۱۷۲۲۱۵:۰۴:۴۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
انقلاب مستضعفان این بود؟ به کام آقازاده ها و کاخ نشینها!
س.علی۶۲۱۷۸۰۱۵:۱۹:۳۸ ۱۳۹۷/۸/۱۳
معلومه وقتی طرف میلیاردی قیمت ماشینشه و چند ده میلیاردی قیمت خونه اش هست بایدم لباسش میلیونی باشه. این حاصل رانت های سازمان یافته هستش بنظر من.
نادر۶۲۱۸۷۵۱۶:۰۳:۴۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
وای به حال ما وبچه های این سرزمین
ناشناس۶۲۱۹۵۲۱۶:۵۱:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۱۳
بلایی که این دولت سر اقتصاد آورد اگر تمام دنیا صد سال ما رو تحریم میکردند بیست درصد این وضعیت فعلی نبود
ناشناس۶۲۱۹۶۶۱۶:۵۸:۰۸ ۱۳۹۷/۸/۱۳
سر مسولین سلامت این بود برابری وعدالت اجتماعی واز بین بردن فاصله طبقاتی
ناشناس۶۲۱۹۸۴۱۷:۱۲:۱۶ ۱۳۹۷/۸/۱۳
من نمیخرم حتی به این پاساژها نمیروم کرایه اش را ندارم اما کسی که میخرد توانش را دارد
ناشناس۶۲۲۰۳۳۱۷:۴۱:۳۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
یک موی سر کوخ نشینان می ارزد به همه کاخ نشینان
valor۶۲۲۰۳۵۱۷:۴۳:۲۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
جالبه بعد بخش قابل توجه ای از مشتری های این پاساژ شعار مبارزه با فقر می دهند.
ناشناس۶۲۲۱۷۵۱۹:۳۷:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۱۳
کاخ نشین و کوخ نشین تفاوتشان در این دولت خیلی زیاد شد.
فرمانیه نشین آنتی برند۶۲۲۲۶۶۲۰:۴۷:۱۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
عزیز دل همه این ها به قیمت دلار است شلوار 100 یا 200 دلاری هیچ جای دنیا لاکچری نیست...ارزش پول ملی ما صفر شده....بله شاید بگی پولدار نباید بره خارجی بخره و باید از تولید ملی حمایت کنه(درست) اما تولید ملی همیشه رفته نیاز قشر متوسط و ضعیف رو برآورده کرده (بجز موارد معدود مثل نوین چرم یا چندتامعدود برند لوکس ایرانی) و از طرف دیگه اکثریت قشر ثروتمند هم چندان دوست نداره جنس داخلی بخره چون کلاس نداره!!(دو طرفست تاحدودی) اما لزوما عنادی هم به محصول داخلی نداره..
علی۶۲۲۳۰۸۲۱:۲۷:۱۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
90 درصد نظرات راجع به این خبر دیدگاههای کمونیستی است. متاسفم که طاقت مردم اینقدر کم شده که واقعیتهای زندگی هم برایشان قابل تحلیل نیست. در هیچ دوره ای از تاریخ و در هیچ نقطه ای از جهان برابری اقتصادی دوام نیاورده. تاریخ را مطالعه کنید.
ناشناس۶۲۲۳۲۴۲۱:۴۲:۵۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
این بود عدل علی این بود اون مدینه فاضله ای که امام مد نظرش بود
ناشناس۶۲۲۳۹۶۲۲:۴۰:۵۸ ۱۳۹۷/۸/۱۳
چقدر خشگله این پاساژه... منو یاد MediaMarket تو شهر کارلسروه انداخت.
اكبر۶۲۲۵۰۹۰۱:۱۱:۳۱ ۱۳۹۷/۸/۱۴
به مقاله های احساسی توجهی نکنید. کاش نویسنده با استفاده از تعدادی شاخص اقتصادی و توزیع ثروت وضعیت جامعه را تحلیل میکردو راه برون رفت از این فضاحت را بیشنهاد میداد. اینجور مقاله ها بیشتر حرفهای خاله زنکی است. خواننده بجای درک جدید از مشکلات اقتصادی بیشتر تاسف بیهوده میخورد که خود از شان مقاله میکاهد.
ناشناس۶۲۲۵۱۷۰۱:۳۱:۴۶ ۱۳۹۷/۸/۱۴
این نوع خبرها برای چی هست می خواهید بگویید مردم خوش بحالتون که شلوار صد هزار تومانی می پوشید چون مثلا شلوار 4 میلیونی هم هست . به ما چه بروید درمورد گرانی های بی حساب کتاب گزارش تهیه کنید .چطور همه چیز چند برابر شده این خبرها برای فرافکنی هست .می خواهید چی را ثابت کنید اینکه اینها باعث گرانی هستند یا پولدارها و مرفهین باعث گرانی هستند نه بابا سیستم ایراد دارد مگه دولت نداریم مگه نهادهای نظارتی نداریم من مطمئن هستم کشور ما به تنهایی به اندازه کل دنیا سازمان و نهاد نظارتی دارد ولی متاسفانه همه اینها فقط به دنبال پر کردن جیب خود هستند نمونه اش تعزیرات هست . ضمنا برای ما 100هزار تومان چند برابر 4میلیون هست چون درآمد ما به 2میلین نمی رسه ولی اونهایی که 4میلیونی می خرند درآمدهای چند صد میلیونی دارند

پربحث‌های دیروز

 1. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 2. کرونا و برخوردهای جناحی

 3. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 4. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 5. تعطیلی مجلس و بدعت‌هایی اجتناب پذیر  

 6. گزارش نشریه آمریکایی از فاجعه کرونا در غزه محاصره شده

 7. ۸ توصیه‌ آیت‌الله وحید خراسانی برای رهایی از کرونا به روایت یکی از شاگردان

 8. بازگشت مردم ووهان به زندگی عادی بدون کرونا!

 9. روحانی: درباره پیک کرونا بعد از پایان تعطیلات می‌توان قضاوت کرد/ از همه می‌خواهم کمک کنند

 10. روزی که بچه‌های تهران، چلسی را در امجدیه به زانو درآوردند

 11. دختری که ذهن مادرش را می خواند

 12. تصویر و جمله‌ای معنادار در اینستاگرام سایت رهبر انقلاب

 13. سیروس مقدم: درباره «پایتخت» زود قضاوت نکنید

 14. چند واحد مسکونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟/ تب‌وتاب قیمت مسکن

 15. آمار کرونا به ۳۸۳۰۹ نفر رسید/۱۲۳۹۱ نفر بهبود یافته اند

 16. سرپیچی برخی بانک ها از مصوبه امهال سه ماهه اقساط تسهیلات

 17. ترسیم خلاقانه پرتره سردار شهید سپهبد سلیمانی در برنامه «عصر جدید»

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

 3. هنگامه حیرانی است...!

 4. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

 5. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 6. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 7. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 8. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 9. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

 10. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

 11. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 12. کرونا و برخوردهای جناحی

 13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 16. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

 17. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 18. زیر پوست پایتخت...

 19. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 20. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

 21. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 22. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 23. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 24. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 25. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

پربحث‌های هفته

 1. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 2. پرداخت حقوق کارکنان مشروط شد / اجباری شدن ثبت اطلاعات در سامانه کارمند ایران

 3. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

 4. جزئیات طرح خریدهای اعتباری/ خانوار یکنفره ۱میلیون مابقی ۲میلیون

 5. پاسخ همتی به شبهه دشمنان نظام: دنبال برداشته شدن محدودیتهای ارزی هستیم

 6. ۷۰ خان گمرک چیست؟/ نگاهی به تشریفات گمرکی بعد از نقد جدی رییس جمهور به روند ترخیص کالا

 7. از تعطیلی کارکنان خبری نیست/ شیفت با مرخصی اضافی!

 8. چند واحد مسکونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟/ تب‌وتاب قیمت مسکن

 9. قیمت مسکن در تهران چقدر افزایش یافت؟

 10. سرپیچی برخی بانک ها از مصوبه امهال سه ماهه اقساط تسهیلات

 11. قیمت روز ۲۰ محصول پر تقاضا در میادین میوه و تره بار

 12. دژپسند: اقتصاد کشور رو به بهبود است ولی به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم

 13. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

 14. ماجرای دریافت وام ایران از صندوق بین المللی پول به کجا رسید؟

 15. بخشی از پول‌های مسدود شده توسط آمریکا به کشور باز می‌گردد

آخرین عناوین