چرا شاهد فروپاشی دیوار تحریم‌ها هستیم؟

امیرحسین یزدان پناه،   3970812043 ۳۶ نظر، ۱۵ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا شاهد فروپاشی دیوار تحریم‌ها هستیم؟
دولت آمریکا روز گذشته از بازگشت «تمام تحریم‌های نفتی و بانکی ایران» که براساس برجام لغو شده بود، خبرداد. براساس این تحریم ها، عملا هرگونه مبادله نفتی و بانکی با ایران شامل جرایم آمریکا می شود. با این حال هر چند کاخ سفید روی کاغذ اعلام کرده که «تمام» تحریم ها را برگردانده است اما برخی تصمیم ها و اظهارات مقامات دولت آمریکا نشان دهنده عقب نشینی این کشور از بازگرداندن «تمام» تحریم ها ست. چرا می گوییم عقب نشینی؟
 
۱- روز گذشته در آستانه اعلام بازگشت تحریم ها، آمریکا ناچار شد به هشت کشور معافیت بدهد تا کماکان به خرید نفت از ایران ادامه دهند. این درحالی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور و «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، تاکنون بارها تاکید کرده بودند که در آبان فروش نفت ایران را به صفر خواهند رساند. با این حال شواهد و گزارش رسانه های بین المللی نشان می دهد که آمریکا در این خواسته شکست خورده است. این شکست در سه عرصه رخ داده است:
 
اول این که ایران با تغییر روش های فروش نفت و روی آوردن به تاکتیک های جدید همچنان مقادیر چشمگیری نفت راهی بازار می‌کند تاجایی که حتی آمارها نشان می دهد که برخلاف آن چه پیشتر گفته می شد که میزان روزانه فروش نفت ایران با کاهش 50 درصدی به حدود 1.2 میلیون بشکه رسیده است اما این میزان حدود دومیلیون بشکه است. به تازگی روزنامه فایننشال تایمز، از نفتکش های ایرانی با عنوان نفتکش های ارواح (ghost tankers) یاد کرده است که کار نقل و انتقال صدها هزار بشکه نفت را با رادارهای خاموش انجام می دهند.
 
دوم این که آمریکا و متحد اصلی اش در منطقه یعنی عربستان سعودی در پرکردن نفت ایران در بازار موفق نبوده اند. 
 
سوم هم این که همین کاهش نسبی عرضه نفت به بازار از سوی ایران یکی از عوامل افزایش قیمت نفت در ماه های اخیر بوده به نحوی که عملا افزایش قیمت، کاهش عرضه نفت از سوی ایران را در بودجه کشورمان جبران کرده است.
 
این شرایط باعث شده تا آمریکا به هشت کشور معافیت تحریمی مشروط بدهد. هشت کشوری که عملا خریداران اصلی و بزرگ نفت ایران هستند و حدود 70 درصد نفت ایران را می خرند که شکست بزرگی برای آمریکا در تحریم نفت ایران است.
 
۲- هنوز فهرست نهادهای مالی و بانکی که تحریم می شوند، منتشر نشده است اما براساس این قاعده که در تحریم های ۴ نوامبر (دوشنبه) عملا مبادلات بانکی ایران تحریم می شود، انتظاری که آمریکا پیش از این داشت این بود که ارتباط «تمام» بانک های ایرانی با شبکه سوئیفت قطع شود، اما برخی گزارش ها نشان می دهد که واشنگتن تاکنون در قطع ارتباط ایران با شبکه سوئیفت نیز موفق نبوده است.
 
صبح دیروز ابتدا نشریه آمریکایی «واشنگتن فری بیکن» از لغو قطع دسترسی ایران به سوئیفت در دور جدید تحریم ها خبرداد. عصر دیروز هم در جریان اعلام تحریم های جدید، «استیون منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا تلویحا بر این موضوع مهر تایید زد و تنها از قطع ارتباط آن دسته از بانک های ایرانی با سوئیفت سخن گفت که در فهرست تحریم ها ذکر شده باشند.
 
درحالی که پیشتر خواسته مقاماتی نظیر جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا و تد کروز سناتور ضد ایرانی سرشناس کنگره این بود که هرگونه ارتباط ایران با سوئیفت در ۴ نوامبر(۱۳ آبان) قطع شود. تا جایی که بولتون حتی درباره قطع نشدن دسترسی تمام بانک های ایران به سوئیفت ابراز نارضایتی کرده و گفته بود به جلسه اعلام بازگشت تحریم ها نخواهد رفت و نرفت! اگر در فهرست بانک های تحریم شده، برخی بانک های ایرانی از قطع ارتباط با سوئیفت مستثنا شده باشند، عقب نشینی آمریکا علاوه بر حوزه نفتی در حوزه تحریم بانکی نیز رخ داده است. جایی که به نظر می رسد آمریکا نگران به خطر افتادن سیطره دلار در مبادلات جهانی است.
 
مسئله ای که پس از اعلام «سازوکار مالی ویژه» اروپا موسوم به «SPV» که بر مبنای یورو و برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران طراحی شده، مطرح شد و برخی تحلیل گران آن را خطری برای دلار آمریکا توصیف کردند.
 
براین اساس آمریکایی ها شب گذشته درحالی از بازگشت «تمام» تحریم ها سخن گفتند که آشکارا در حوزه تحریم های نفتی با عقب نشینی و اعطای معافیت به هشت خریدار بزرگ نفت ایران که در مجموع روزانه بیش از ۱.۶ میلیون بشکه نفت از کشورمان می خرند، شکست در راهبرد تحریم نفت ایران را پذیرفته و در حوزه بانکی نیز نتوانسته اند ارتباط سیستم بانکی ایران را به طور کامل با شبکه سوئیفت قطع کنند. مسئله ای که عملا به معنای پایان دوره اثرگذاری اصلی تحریم و آغاز افول این اثرات بر ایران است تاجایی که روز گذشته نشریه «واشنگتن فری بیکن» از آن به عنوان «فروپاشی کارزار تحریم ها» یاد کرد.
 
چندی قبل  کارشناسان متخصص حوزه حقوق بین الملل و تحریم های اقتصادی در نشست  تخصصی بررسی تاثیرات تحریم های آمریکا علیه ایران درشهر لاهه هلند با اشاره به عملیاتی تر شدن آلترناتیوهای حقوقی و حتی بانکی بیشتری برای به چالش کشیده شدن سیاست های تحریمی آمریکا تاکید کرده بودند که «اوج تحریم ها از خرداد تا شهریور بوده و از آبان شاهد افول فشارهای آمریکا خواهیم بود». اکنون با عقب نشینی آمریکا بیشتر می توان این مهم را درک کرد که افول اثرگذاری تحریم های آمریکا آغاز شده است.
 
منبع: خراسان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

جواد۶۱۸۹۳۱۰۷:۳۳:۱۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
الله اکبر
هانی۶۱۹۲۰۷۰۹:۵۸:۱۴ ۱۳۹۷/۸/۱۲
برجام جواب نداد چون تحریمها برگشتند. اما اگر ترامپ نتوانست نفت را تحریم کند بخاطر مقاومت مردم در برابر گرانیهای ناشی از جنگ اقتصادی آمریکا همراه با بی عرضگی دولت است. پس به فکر مردم باشید و مشکلات را کم کنید.
ناشناس۶۱۹۵۶۵۱۲:۵۶:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۱۲
اگر برجام نبود دیوار تحریمها تاکنون فرو ریخته بود و خود جان کری هم به این واقعیت اذعان کرده است .
ناشناس۶۱۹۷۲۰۱۴:۰۸:۲۶ ۱۳۹۷/۸/۱۲
فروپاشی دیوار تحریم ! پس چرا دلار زیر 4000 تومان نمی رود !
ناشناس۶۱۸۹۳۵۰۷:۳۶:۳۴ ۱۳۹۷/۸/۱۲
چرا شاهد اجرای مجدد تحریم باید باشیم؟ تا کی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۶۱۹۲۵۷۱۰:۳۱:۲۷ ۱۳۹۷/۸/۱۲
سلام بنظر تا زمانی که به خدا اعتماد کنیم. تلاش کنیم. جوانان و سرمایه های بسیار داخلی. توجه ویژه به همسایگان. ... بسیار کارها که می توان کرد. ام لیبرال ها این راه های واضح را نمیرن.
ناشناس۶۱۹۹۱۱۱۵:۴۵:۴۶ ۱۳۹۷/۸/۱۲
ازکدخدایتان بپرسید.
ناشناس۶۱۸۹۴۹۰۷:۴۳:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۱۲
الکی جو ندین ... فقط به چند کشور بیشتر مهلت دادن که خودشون رو هماهنگ کنن همین
ناشناس۶۱۹۰۶۱۰۸:۵۷:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۱۲
الان که دیگه شاهد فروپاشی تحریمها نیستیم ! به لطف دولت بی تدبیر ناامید ! ولی پنج سال پیش ، به گفته واضح اوباما و کری ، تحریمها داشت از پایه و اساس فرو میریخت و ایران میتونست بدون اینکه امتیازی بده یا التماس کنه ، در واقعیت ، صبح بدون تحریم رو ببینه !! اما همون موقع کدخداپرستی یک نفر گل کرد و کار دست هشتاد میلیون نفر داد !
ناشناس۶۲۰۵۵۰۲۲:۵۱:۵۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
کجا و کی کری و اوباما به عنقریب بودن فروریختن اساس تحریمهای دور قبل اعتراف کردند؟
آریابان۶۱۹۴۶۹۱۲:۱۶:۵۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
تازه ، ترکیه هم که زد به جاده خاکی !!!!! و از فروش نفت به هواپیما های ایرانی خوداری کرد ، هر چند که مجوز تداوم همکاری نفتی با ایران را از ترامپ دریافت کرده !!!!.
ناشناس۶۱۹۸۱۵۱۴:۵۷:۱۹ ۱۳۹۷/۸/۱۲
همکاری نفتی که نه ، غارت منابع نفت و گاز ایران
ناشناس۶۱۸۹۶۴۰۷:۵۲:۴۵ ۱۳۹۷/۸/۱۲
اینها همش بازی بود تا دلار را گران کنید... اگر راست میگویید دلار را 4200 کنید.
ناشناس۶۱۸۹۶۷۰۷:۵۴:۵۵ ۱۳۹۷/۸/۱۲
فروپاشی؟ در ترکیه به هواپیما های ایرانی سوخت ندادند، این معافیتها هم موقته این کشورها اولا نفت را زیر قیمت جهانی از ایران می خرند ثانیا قراره به ما پولی ندند و به جاش کالا تهاتر کنند.
ناشناس۶۱۸۹۷۱۰۷:۵۸:۰۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
تحریم ها که یه قوت خودش باقیه.چیزی که ای وسط داره کمرنگ میشه واکنش ما مردمه که اونم به خاطر سر شدن جای تحریم هاست
فرشيد۶۱۸۹۷۳۰۷:۵۹:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۱۲
ترکیه به هواپیماهای ایرانی سوخت نداد ! / پس همچی دیوار تحریم ها فروپاشی نشده
محمد۶۱۸۹۷۴۰۸:۰۳:۰۴ ۱۳۹۷/۸/۱۲
آیا در زندگی مردم هم اثری از شکست تحریم ها هست؟
سنگ مال پای لنگه در این نظام۶۲۰۶۳۲۲۳:۵۰:۳۷ ۱۳۹۷/۸/۱۲
تا حالا که شاهد بوده ایم در تمامی شرایط با تحریم یا بی تحریم فقرا فقیرتر و رانتخوارها ثروتمندتر شده اند.
ناشناس۶۱۸۹۸۰۰۸:۰۸:۰۴ ۱۳۹۷/۸/۱۲
"کشورهای معاف که تاکنون نام ژاپن، کره جنوبی، هند، چین، ترکیه و عراق در فهرست آن قید شده، میبایست به مرور زمان، خرید نفت از ایران را به صفر برسانند." زیاد دلخوش نباشید همین خبر رو خودتون تو خبر قطع سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی در ترکیه زده بودید یعنی خودتون هم میدونید این معافیتها موقتیه.
ناشناس۶۱۸۹۸۴۰۸:۱۰:۲۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
در دنیای موازی سیر می کنید و مشکلات مردم را نمیبیند.
ناشناس۶۲۰۶۳۵۲۳:۵۶:۲۸ ۱۳۹۷/۸/۱۲
سواره از پیاده خبر نداره عزیز فقط یک نفر از مسئولین قدیم یا جدید را نام ببرید که میلیاردر نباشه. اینها مشکلات مردم را میبینند ولی خودشان که احساس نمیکنن درد و دغدغه ندارن
ناشناس۶۱۸۹۹۹۰۸:۱۹:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۱۲
اینهم پیشگوی دیگر داموس الملک امروزی است
ناشناس۶۱۹۴۳۶۱۲:۰۳:۲۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
فکر کنم ستارگان را رصد کرده که چنین پیشگویی کرده
ناشناس۶۱۹۰۰۲۰۸:۲۲:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۱۲
انشای خوبی نوشته ولی با واقعیت‌ها چندان سازگاری نداره.
ناشناس۶۱۹۰۰۷۰۸:۲۴:۴۰ ۱۳۹۷/۸/۱۲
الان جنسها ارزون میشه؟ چون همه چتد برابر بالا رفته اند کی ازون میشه؟ تاثیر این حرکت چیه
علیرضا۶۱۹۰۶۰۰۸:۵۶:۴۵ ۱۳۹۷/۸/۱۲
این اقتصاد ایرانه که در حال فروپاشیه نه تحریمها.ما نیاز به تحریمها نداریم سوء مدیریت داخلی چند برابر تحریمها اقتصاد کشور رو نابود میکنه . تحریمها فقط سرعتشو بیشتر میکنه .
ناشناس۶۱۹۱۶۳۰۹:۳۵:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۱۲
ارزو برجوانان عیب نیست
ناشناس۶۱۹۳۱۳۱۱:۱۲:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۱۲
اصلا کو تحریم؟ همه چی عالیه
محمد مهدی۶۱۹۳۳۱۱۱:۲۰:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۲
تحریمها بهانه است برای پنهان کردن نالایقی ، اصل زندگی مردمه که اونم به یمن وجود مدیران نالایق بشدت خرابه
علی۶۱۹۴۰۱۱۱:۵۲:۲۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه مردم تحریم ها رو تو قیمت های سرسام آور می بینن
فرهنگی بازنشسته۶۱۹۴۵۸۱۲:۱۳:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۱۲
تیترغلط زدیدترامپ گفته برای اینکه هم پیمانان مان مشکل برایشان پیش نیاید8کشورخریدنفت شان رابه مرورپایین بیاورندوگفته است پول ندهند نفت دربرابرغذاودارو چرارسانه های ما امین نیستندوخبررا راست نمی نویسند.بالاخره همان شدنفت دربربرغذا.
ناشناس۶۱۹۵۴۰۱۲:۴۶:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۲
حالا هر چی شما مقاله بنویسید که تحریم ها اثری نداره مردم که دارند خودشون می بینند.
ناشناس۶۱۹۸۷۶۱۵:۲۹:۴۹ ۱۳۹۷/۸/۱۲
وقتی امیدمان به جای خدا به کدخدا باشد نتیجه اش همین می شود.............
ناشناس۶۲۰۰۱۰۱۶:۴۱:۴۹ ۱۳۹۷/۸/۱۲
وقتی حل مشکلات مردم و دستمزد مردم حواله آخرت بجای دنیا باشد نتیجه همین که هست زجر و بدبختی دردنیا سعادت و خوشبختی در اخرت قاشق خالی کردن در دهن ملت
ناشناس۶۲۰۰۸۲۱۷:۲۵:۱۵ ۱۳۹۷/۸/۱۲
دلار ۱۴۰۰۰ تومان نشانه سحر است باش تا صبح دلار بالای ۲۰۰۰۰تومانت بدمد
ناشناس۶۲۰۶۴۵۰۰:۰۹:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۱۳
ما تنها کشوری هستیم که بارها آمریکا را شکست داده ایم.

پربحث‌های امروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 4. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 5. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 6. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 7. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 8. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 9. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

 10. آخرین خبرها از استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس

 11. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 12. لاریجانی: دولت را ملزم به درج حقوق مدیران بر روی سامانه حقوق و دستمزد کنید

 13. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 14. ابطحی: رئیس‌جمهور به جای درد دل، راه حل پیدا کند

 15. نصب تابلوی ورود ممنوع حیوانات در ۸۰ درصد پارکها/ نیازمند فرهنگ سازی هستیم

 16. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 17. فروش بلیت‌های سیستمی به صورت چارتری ممنوع شد

 18. جزییات ضرب و شتم تکنیسین اورژانس از زبان خودش

 19. صعود ایران در نوآورترین کشورهای جهان

 20. پاسخ وزارت نفت به مطالبه مردمی درباره مدیران پروازی/ فراخوان دیده‌بان: مدیران پروازی را معرفی کنید

 21. رئیس سازمان غذا و دارو: داروهای خارجی کیفیت مناسبی ندارند

 22. آغاز مذاکرات دستمزد ۹۸ از هفته آینده

 23. جدال آرمان‌گرایی و واقع‌گرایی سینما؛ به نفع آرمان یا علیه واقعیت؟

 24. خط امام به روایت بنیانگذار جمهوری اسلامی در پاریس

 25. نسل جدید کابینت روشویی ها

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 3. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 4. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 5. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 6. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 7. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 8. ظریف: به شما اطمینان می‌دهم آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود!   

 9. بیرانوند مغلوب دروازه‌بان عربستان شد + عکس

 10. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 11. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 12. فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

 13. جنگ یمن چه تاثیری بر آینده جهان خواهد داشت

 14. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

 15. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 16. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 17. ۳عامل موثر در موشک پرانی‌های نتانیاهو

 18. احمد توکلی: رهبری نظری درباره پالرمو و CFT به مجمع اعلام نکرده‌اند/ ظریف نتوانست مجمع را درباره لایحه پالرمو قانع کند

 19. پوری‌حسینی: ممنوع‌الخروجی برای من مجازات نیست

 20. زمان حال را غنیمت بشمار  

 21. رئیس کل بانک مرکزی: بر نوسانات بازار ارز غلبه کردیم/وضعیت ذخایر ارزی کشور مطلوب است/برنامه‌ریزی‌های انتقال مالی را بدون توجه به SPV تدارک دیده‌ایم

 22. پیش‌بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

 23. شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد

 24. هایکو ماس تحریم هواپیمایی ماهان را برای امنیت آلمان ضروری خواند

 25. افت بهای سکه و ارز + جدول

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 6. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 7. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 8. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 9. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 10. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 11. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 12. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 13. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 14. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 15. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 16. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 17. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 18. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 19. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 20. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 21. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 22. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

پربحث‌های امروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 4. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 5. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

 6. آخرین خبرها از استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس

 7. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 8. لاریجانی: دولت را ملزم به درج حقوق مدیران بر روی سامانه حقوق و دستمزد کنید

 9. ابطحی: رئیس‌جمهور به جای درد دل، راه حل پیدا کند

 10. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 11. خط امام به روایت بنیانگذار جمهوری اسلامی در پاریس

 12. صالحی: رهبری اجازه نمی‌دادند صنعت هسته‌ای با برجام متوقف شود

 13. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 14. لایحه جامع انتخابات در هیئت دولت تصویب شد

 15. با برجام چه باید کرد؟

 16. استیصال آمریکا در برابر صدای متفاوت مستندساز ایرانی + متن بیانیه

 17. مجلس مستندات "تخلف در سازمان خصوصی‌سازی" را به قوه‌قضائیه داد

 18. وزیر کشور: لایحه اصلاح قانون انتخابات تعریف دقیق‌تری از احراز صلاحیت‌ها دارد

 19. حضرت آیت الله خامنه‌ای: شتاب حرکت علمی کشور به هیچ‌وجه کُند یا متوقف نشود

 20. مانور «شکنجه» روی خط بی‌بی‌سی + عکس

 21. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 22. دستشان به سردار سلیمانی‌ها نمی‌رسد از مرضیه هاشمی انتقام می‌گیرند

 23. هفت دقیقه تا تل‌آویو

 24. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 25. واقعیت ادعای شکنجه دراویش در زندان زنان قرچک

پربحث‌های دیروز

 1. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 2. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 3. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 4. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 5. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

 6. احمد توکلی: رهبری نظری درباره پالرمو و CFT به مجمع اعلام نکرده‌اند/ ظریف نتوانست مجمع را درباره لایحه پالرمو قانع کند

 7. شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد

 8. موسوی خوئینی‌ها از هاشمی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ انتقاد از افزایش 3 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری/ یکی از مشاوران دولت تحت تعقیب قرار گرفت

 9. صالحی: توان تولید انبوه IR۸ را داریم/ همه امور هسته ای را طراحی می کنیم

 10. چرا کرباسچی دیروز چند ساعت بازداشت و سپس آزاد شد؟

 11. جهانگیری: دست‌هایی در کار است تا جوانان نسبت به آینده بیمناک شوند

 12. نوری همدانی: اگر جلوی اسراف‌ها گرفته شود می‌توان امیدوار به رفاه اقتصادی مردم بود/ مردم می‌خواهند در زندگی خود ارزانی را ببینند

 13. خوئینی‌ها از هاشمی رفسنجانی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ برخی در درون جبهه اصلاحات می‌گویند ما باید از روحانی عبور بکنیم/ واعظی حرف بی‌ربطی نزده است

 14. چرا موسوی خوئینی‌ها علیه هاشمی سخن گفت؟

 15. خسارتِ اولین توافق با آمریکا

 16. دادستان تهران: حصر باقی است و پوسته آن نیز نشکسته/ صدور کیفرخواست برای یک مقام دولتی که گفته بود «از حصر پوسته‌ای بیشتر باقی نمانده»

 17. جنگ روانی و حمله‌های هدفمند اما مبهم

 18. سیستم تعریف شده هیئت نظارت بر نمایندگان مجلس کارآمد نیست/ ساختار فعلی مجلس نیاز به بازنگری دارد

 19. «حمیرا ریگی» سفیر ایران در برونئی شد

 20. واعظی: اگر بتوانیم منسجم عمل کنیم قطعاً از شرایط کنونی به سلامت عبور خواهیم کرد

 21. میرسلیم: در قانون اساسی تعیین سرنوشت مردم برعهده مردم است

 22. خدا یک صبری به نمایندگان بدهد با این هیئت رئیسه!

 23. کواکبیان: ایران مقابل نشست ورشو مقابله به مثل کند

 24. زمان مناظره دوم زاکانی و تاج‌زاده مشخص شد

 25. مستندات جانبازی حسین فریدون موجود است

پربحث‌های هفته

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 3. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 4. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 5. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 6. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 7. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 8. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 9. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 10. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 11. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 12. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 13. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 14. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 15. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 16. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 17. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 18. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 19. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 20. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 21. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 22. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 23. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 24. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 25. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

آخرین عناوین