روزنامه رای الیوم مطرح کرد؛ شمارش معکوس خداحافظی با دلار و پایان قدرتمندترین سلاح آمریکا آغاز شده است؟

گروه جهان الف،   3970810185 ۶۲ نظر، ۱۲ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
شمارش معکوس خداحافظی با دلار و پایان قدرتمندترین سلاح آمریکا آغاز شده است؟

روزنامه رای الیوم در تحلیلی نوشت: برنامه های مربوط به کنار گذاشتن ارز آمریکا رو به گسترش است و چه بسا در سال جدید به اوج خود برسد. این برنامه ها از سوی دولت های بزرگ جهانی و منطقه ای مثل روسیه، چین، ایران، هند و ترکیه هدایت می شود که از تحریم های آمریکا و آتش استبداد آن زخم خورده اند.

به گزارش الف، آیا شمارش معکوس سقوط دلار آمریکا و پایان سیطره آن بر اقتصاد جهان آغاز شده است؟ چرا معاملات مربوط به موشک‌های اس۴۰۰ روسیه در صدر این تحرک قرار دارند؟ آیا تحریم نفتی ایران میدان آزمون مهمی برای این مساله است؟ چه زمانی با دلار خداحافظی می کنیم؟

رای الیوم در ادامه می نویسد: یک اقتصاددان انگلیسی در گفتگو با رای الیوم بر این مساله تاکید کرد که سرچشمه واقعی قدرت آمریکا، کلاهک‌های هسته‌ای آن، ناوگان‌های دریایی، صنایع نظامی و یا ظرفیت‌های اقتصادی گسترده آن نیست، بلکه این دلار است که آمریکا از ان به عنوان قدرتمندترین سلاح خود برای سیطره بر جهان استفاده می‌کند؛ اما به نظر می‌رسد این سلاح به سرعت در حال از دست دادن تاثیرگذاری و ارزش خود است و این مهم به دلایلی باز می‌گردد که بارزترین آن، سیاست‌های نژادپرستانه رئیس جمهور فعلی ایالات متحده و دولت اوست.

برنامه های مربوط به کنار گذاشتن ارز (دلار) آمریکا رو به گسترش است و چه بسا در سال جدید به اوج خود برسد. این برنامه‌ها از سوی دولت‌های بزرگ جهانی و منطقه‌ای هدایت می‌شود که از تحریم‌های آمریکا و آتش استبداد آن زخم خورده‌اند، دولت‌هایی مثل روسیه، چین، ایران، هند و ترکیه.

در همین راستا، یوری بوریسوف، معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد که عقد قراردادهای واردات سامانه‌‌های موشکی اس ۴۰۰ با هند، با استفاده از ارز روسیه «روبل» صورت می‌گیرد. وی تاکید کرد که روسیه تمام معاملات نظامی خود را با ارز روسی به انجام می‌رساند تا به ارتباط با دلار آمریکا پایان‌دهد.

حدود یک ماه پیش روسیه در این رابطه اقدام کرده و با ترکیه نیز توافق‌نمود تا از ارزهای داخلی دو کشور برای تمام معاملات تجاری بین ترکیه و روسیه استفاده کنند، که ارزش آن به ۳۵ میلیارد دلار در سال می‌رسد.

چین، دومین دولت بزرگی است که در همین راه حرکت می‌کند و اعلام کرده است که بهای واردات خود از نفت ایران را با «یوان» پرداخت می‌کند تا به این ترتیب تحریم‌های امریکا علیه نفت ایران را دور بزند.

گذشته از این، رجب طیب اردوغان که کشورش با جنگ ارزی مواجه است که آمریکا پشت آن ایستاده و در دو ماه گذشته موجب کاهش ۴۰ درصدی ارزش لیر ترکیه شد نیز این جنبش جهانی برای توقف تعامل با دلار آمریکا را رهبری می‌کند؛ همان طور که در سپتامبر گذشته میزبان نشست سران هفت دولتی بود که زبان ترکی دارند و یکی از مصوبات این نشست، تکیه بر ارزهای داخلی در مبادلات تجاری بود.

اکنون، بخش بزرگی از جهان علیه آمریکا و هیمنه اقتصادی آن متحد شده است؛ البته قبل از این رهبر لیبی، معمر قذافی و صدام حسین نیز تلاش های نافرجامی در این زمینه انجام داده بودند.

آمریکا توانست دو نظام لیبی و عراق را تغییر داده و با کمک بعضی از اعراب این دو کشور را ویران کند؛ اما هرگز نخواهد توانست به مقابله با چین، هند، ترکیه و روسیه برود که برای بی نیازی از ارز آمریکایی، با دولت‌های آسیایی، آفریقای جنوبی و دولت‌هایی از آمریکای جنوبی، متحد شده‌اند.

شاید برای خداحافظی از دلار زود باشد، اما این مسیر آغاز شده است و روز به روز بیشتر اوج می گیرد. بعید نیست که پایان این مسیر بسیار نزدیک‌تر از چیزی باشد که بسیاری گمان می کنند... باید منتظر ماند و دید...

مترجم: مریم نصرالهی

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۱۷۹۷۲۰۸:۲۴:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۱۱
هر کشور دیگری جای امریکا بود همین کارو می کرد بلکه با شدت بسیار بیشتر.
ناشناس۶۱۸۵۴۹۲۰:۰۷:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
خدا از شما قبول کند! لحظه ای از مچیز گفتن کدخدا غافل نشوید. در هر حال خیال تسلیم شدن در برابر بانیان و حامیان داعش را نداریم.
ناشناس۶۱۷۹۷۴۰۸:۲۷:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
این سلاح را ما در اختیار آمریکا قرار دادیم چون حاضر نیستیم حتی با چند تا کشوری که بیشترین حجم تجارت داریم یعنی چین و ترکیه و روسیه دلار را کنار بزاریم و از پول های دو کشور استفاده کنیم
ناشناس۶۱۹۸۷۳۱۵:۲۷:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۲
برو کمی اقتصاد بخون می فهمی که خود آنها نیز مبادلاتشان با دلار است
ناشناس۶۱۷۹۸۷۰۹:۰۹:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
امریکا موشی هست که ادای شیرها رو درمیاره
دشمن نتوان حقیر و بیچاره شمرد۶۱۸۳۹۱۱۷:۱۴:۵۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
این چه حرفی است پس بریم بخوابیم چون با موش طرفیم؟!! اولا باید واقع بین باشیم و رفتار کشورها خصوصا ابرقدرتهای جهان را خوب بشناسیم. ثانیا باید سعی کنیم با کسی بیهوده سرشاخ نشیم و تا جای ممکن تعامل سیاسی و اقتصادی داشته باشیم. ثالثا خودمان را از نظر اقتصادی و تعاملات دیپلماسی قوی نگهداریم تا کسی جرات دشمنی با ما را نداشته باشد.
محمودی۶۲۰۶۵۴۰۰:۲۲:۰۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
درست فرمودید استاد کاملا با نظرتان موافقم کاش مسئولین هم این روش را دنبال کنند تا شرایط از این بدتر نشود.
ناشناس۶۱۸۰۲۳۱۰:۰۹:۴۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
فرض کنیم دلار فرو بپاشد این باز مشکل اقتصادی ما را که حل نمی کند ریال ما نسبت به همه ارزها بی ارزش است من تعجب می کنم موفقیت خود را در سقوط دیگران میبینیم ما الان حدود هر 14 تا 15 هزار تومان را با یک دلار عوض می کنیم حتی خود فروپاشی امریکا هم باعث ایجاد 50 کشور جدید خواهد شد که همه با ما متخاصم هستند بهترین کار اینه که تغییرات را از خودمون اغاز کنیم و منتظر سقوط دنیا نباشیم که ما رشد کنیم
ناشناس۶۱۸۰۳۷۱۰:۲۵:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
حیف شد با دلار می شد خیلی کارها را کرد. سودآور بود.
ناشناس۶۱۸۰۳۹۱۰:۲۸:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
به همین خیال باشید.
ناشناس۶۱۸۷۷۹۰۰:۰۷:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۱۲
و شما هم نیز
علي۶۱۸۰۵۵۱۰:۴۴:۳۱ ۱۳۹۷/۸/۱۱
نمیدونم چرا هر موقع ما تحریم میشیم دلار داره سقوط میکنه
ناشناس۶۱۸۳۲۳۱۵:۴۹:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
خدا نکشتت
ناشناس۶۱۸۰۶۴۱۰:۴۸:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
دلار پایان ناپذیر است . دنیا بر روی دلار میچرخد
ناشناس۶۱۸۳۰۴۱۵:۳۱:۰۱ ۱۳۹۷/۸/۱۱
محقر بودن چه لذتی دارد؟
ناشناس۶۱۸۳۸۴۱۷:۰۱:۰۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
فرار از حقیقت چه لذتی داره برای تو !؟؟
ناشناس۶۱۸۴۸۰۱۹:۰۳:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
حقیقت آن چیزی است که در حال رخ دادنه آمار چرخش ها به سمت مبادلات با ارز های.ملی زیاد شده و داره بیشتر هم میشه
ناشناس۶۱۸۶۱۸۲۰:۵۱:۴۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
سلام در طول تاریخ, امپراتوری های مختلف اومدن و رفتن. از بین رفتن آمریکا و امپراتوریش چه جنبه غیر واقعی داره؟ تاریخ تکرار میشه.
ناشناس۶۱۸۷۹۴۰۰:۲۴:۵۹ ۱۳۹۷/۸/۱۲
شوروی رو کجای دلت میخوای بذاری تو!
پیمان۶۱۸۴۲۵۱۸:۰۹:۴۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
این طوری هم نیست! امروز دیگه تنها کشور پیشرفته جهان آمریکا نیست. به زودی تمام کشورهای جهان حتی افغانستان پیشرفته میشن و پول همه کشورها با ارزش میشه.
مخ آزاد۶۱۸۰۶۷۱۰:۴۹:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
آره لابد روبل روسیه هم جای دلار رو میگیره !!! خخخخخخخخخخ
ناشناس۶۱۸۸۰۱۰۰:۳۴:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۱۲
نه! روبل افغانستان جای لیر روسیه، یوآن ترکیه هم جای ریال چین و روپیه ایرانم جای پیاله های اقتصادی جهان میشینه!! اصلا یه مخی داری تو!!!! واقعا مخ آزادی!
ثدا و سیما۶۱۸۰۶۹۱۰:۵۰:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
مرگ بر دلار !!!!
ما در رو۶۱۸۰۸۳۱۱:۰۸:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
بزودی پول ونزوئلا جای دلار رو میگیره
محمد۶۱۸۰۸۵۱۱:۰۹:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
قدرتمندترین سلاح آمریکا قدرت نظامیشه،و وقتی ببینه دلار داره از اعتبارش کم میشه شروع جنگ جهانی سوم رو کلید میزنه.شروع جنگ هم ساده ترین کار سیاستمداراس
Ali۶۱۸۰۸۸۱۱:۱۲:۴۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
بعضی مقاله ها نشون میده که نویسنده کوچکترین اطلاعی از ساده ترین مبانی اقتصاد نداره
صراف خ استانبول۶۱۸۰۹۱۱۱:۲۰:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
لابد نشونه خداحافظی دلار هم همین افزایش قیمت از 3500 به 18000 تومنه !!!
نا شناس۶۱۸۰۹۲۱۱:۲۰:۰۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
حتما ریال قراره جاشو بگیره!!! تحلیلاتون ناشی از تخیلات و آرزوهایتان هست، نه واقعیت
ناشناس۶۱۸۰۹۶۱۱:۲۳:۳۹ ۱۳۹۷/۸/۱۱
دلار هم مثل سایر پولها برگه های کاغذی هستند که بهایی ندارند این قدرت اقتصادی و تولیدوتجارت وبانکداری شفاف و پیشرفته و آزاد هست که درکنار برخی عوامل دیگر پول یک کشور را قدرت و اعتبار جهانی میبخشد .
ناشناس۶۱۸۲۸۰۱۴:۴۶:۱۰ ۱۳۹۷/۸/۱۱
حتما با ان بدهی تریلیونی امریکا ، پشتوانه قوی دارد.همین چین اگر طلب چند ملیاردی از امریکا نداشت رابطه خود را با آمریکا بر هم می زد
ناشناس۶۱۸۱۰۴۱۱:۳۳:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
توهم فانتزی تا چه حد؟
ناشناس۶۱۸۱۰۹۱۱:۴۷:۰۱ ۱۳۹۷/۸/۱۱
میشه با همین پولی که میخواد بی ارزش بشه حقوق ما کارمندها رو بدین ممنون میشیم ما دلار بی ارزش میخواهیم تومان با ارزش واسه خودتان
ناشناس۶۱۸۴۴۲۱۸:۳۰:۲۰ ۱۳۹۷/۸/۱۱
احسنت آفرین
بابا مسئولین بیدرد به ما رحم کنین۶۱۸۴۹۳۱۹:۱۲:۲۸ ۱۳۹۷/۸/۱۱
ایهاالناس ما کارمندا ارزش حقوقمون نسبت به پارسال نصف شده یعنی رفتیم زیر خاک نسلهای بعدی مونم فنا شدن یعنی ما فقط باید ضرر جنگ اقتصادی رو ببینیم
ناشناس۶۱۸۱۲۰۱۲:۰۰:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۱۱
تا وقتی یک چهارم اقتصاد دنیا در دست کشور امریکاست کنار گذاشتن دلار برای شما رویا خواهد ماند
ناشناس۶۱۸۶۴۲۲۱:۲۲:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
یک چهارمشم دست اتحادیه اروپاست تا چند سال دیگه یک چهارمشم دست چینه
ناشناس۶۱۸۷۸۲۰۰:۰۹:۳۵ ۱۳۹۷/۸/۱۲
جا داره خیر مقدم عرض کنیم خدمت کد خدا پرستان جدید
ناشناس۶۱۸۱۲۴۱۲:۰۷:۱۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
ارزو بر جوانان عیب نیست!!برای پایان تسلط دلار نیازمند به یک جنگ جهانی و البته شکست امریکاست که در هر دو مورد خوش خیالیه
ناشناس۶۱۸۱۶۷۱۲:۵۰:۲۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
این اتفاق یک شبه نمیفته ولی به تدریج ظرف یکی دو دهه قدرت دلار آمریکا و هژمونی آمریکا کمتر خواهد شد و الان ما در یک دوره گذار از نظم جهانی شکل گرفته پس از جنگ سرد با محوریت آمریکا هستیم.
ناشناس۶۱۸۴۸۷۱۹:۰۵:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۱۱
نه بابا!!!
ناشناس۶۱۸۱۷۰۱۲:۵۴:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
شاید برای خداحافظی از دلار زود باشد، اما این مسیر آغاز شده است و روز به روز بیشتر اوج می گیرد........خودش هم میدونه این چیزایی که نوشته مصرف داخلی داره.
ناشناس۶۱۸۱۸۱۱۳:۰۹:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
حتمااا ریال جای گزین خواهد شد
محسن۶۱۸۲۱۶۱۳:۵۰:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
خدا از زبونت بشنوه ما که آرزومونه
ناشناس۶۱۸۳۶۹۱۶:۴۰:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۱۱
از قدیم گفتن پهلوان زنده را عشق است
نجم۶۱۸۲۲۸۱۳:۵۷:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
دلار وقتی نابود میشه که یک ارز جدید ظهور کنه.مثلا چن کشور جمع بشن و برا خودشون پول واحد ابداع کنن.و سودش رو بین خودشون تقسیم یا ذخیره کنن
ناشناس۶۱۸۲۸۲۱۴:۵۲:۰۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
به نظر من هم دوران یک جانبه گرایی تمام شده و با این رشد تکنولوژی و توسعه کشورها نمیشود بقیه رو هیچ تصور کرد. به یاری خدای متعال کشور ما نیز در هیاهو ها و... قوی تر خواهد شد.
ناشناس۶۱۸۴۴۵۱۸:۳۳:۱۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
تا وقتی تحصیلکرده هامون بیکارن تصور پیشرفت نداشته باشید.
ناشناس۶۱۸۶۴۵۲۱:۲۴:۰۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
همچین میگی تحصیل کرده فکر کردی خیلی بارشونه؟ شاید تحصیل کرده توی کشورهای دیگه معیار خوبی برای سنجش توانایی باشه ولی توی ایران با رشد دیوانه وار دانشگاه ها معیار مضحکیه.طرف فارغ التحصیل ازاده اندازه صدتا شریفی دهنش گشاده
ناشناس۶۲۰۶۷۶۰۱:۰۹:۴۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
تا وقتی مردم آگاه و آزاد نباشند پیشرفت نخواهیم کرد.
ناشناس۶۱۸۲۸۴۱۴:۵۶:۳۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
حذف دلار اجرا شدنی است. تا یه زمانی بیشترین صادرا و واردات فقط در اختیار امریکا بوده اما امروز بالاترین ان مربوط به چین است. دوم بدهی چند تریلیونی امریکا است ، سوم هم خودخواهی تمام قد امریکا در مود کشور های مثل چین ، روسیه و چند کشور اروپایی هستند که به هر علت دلار سدی در مقابل روابط اقتصادی خود می بیند، در صورتی که در واقع دلار به عنوان پول واحد در جهان جهت هرچه اسانتر شدن تبادلات تجاری و اقتصادی است و الان در بسیاری از موارد خود باعث مشکلات می شود
ناشناس۶۱۸۴۰۸۱۷:۴۵:۳۹ ۱۳۹۷/۸/۱۱
حرف ها و تحلیل هایی که در باره ضعیف شدن دلار تا حال زده شده اکثرا از جنس رویا و ارزوست. ولی واقعیت این است که سیاست های جدید ترامپ که متحدانش را از طرفی و طرف های بزرگ تجاریش مثل چین را از طرف دیگر نگران کرده میتواند در دراز مدت عامل تضعیف دلار باشد.
کاظمی استاد بازنشسته۶۱۸۴۸۳۱۹:۰۴:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
دلار ممکنست نسبت به دیگر ارزهای پر قدرت مثل یورو و یوان چین یا ین ژاپن تضعیف بشود ولی همانطور که تا بحال دیده ایم نسبت به ریال قویتر خواهد شد چون ایران رونق اقتصادی ندارد و سیاست درست اقتصادی و سیاسی را هم شاهدش نیستیم.
ناشناس۶۱۸۶۳۴۲۱:۱۷:۰۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
مطمئنی؟ مثلا اینکه جلوی تخریب عمدی بازار آمریکا و سیاست های ضد دلاری کشورها و بازی دولت چین با ارزش پول این کشور در مقابل دلار ایستاده باعث تضعیف دلار میشه یا کسایی مثل اوباما که دلار و بازار آمریکا رو برای اروپا و چین تبدیل به یک بوفه غذای مجانی کرده بودن؟
ناشناس۶۱۸۴۷۹۱۹:۰۲:۴۹ ۱۳۹۷/۸/۱۱
بستر مناسبات اقتصادی مستقل از تصمیمات سیاسی دولت ها بدنبال راهکار های مطمئن و ساده و مورد قبول همگان است یورو واحد پول اروپائی علی رغم پشتوانه اقتصاد های قوی چون آلمان نتوانسته خارج از قاره اروپا وارد معاملات شود همینکه امروزه قدرت های اقتصادی چون هند چین ژاپن کره جنوبی تمامی معاملات خودرا با یکدیکر با دلار انجام میدهند و حتی کوششی هم برای تبدیل آن بعمل نمیاورند گویای واقعیتی است اقتصادی نه سیاسی .
ناشناس۶۱۸۵۱۰۱۹:۲۶:۲۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
برا ما از درست کردن پوشک شیر خشک و چادر مشکی و خیلی چیزای دیگه عاجز هستیم این حرفا یه ذره برا ما گنده ... ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!
ناشناس۶۱۸۵۴۰۲۰:۰۵:۰۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
ما الان ۴۰ ساله داریم آمریکا را شکست میدیم و نمیدونم چرا هر چی شکستش میدیم وضع خودمون بدتر میشه و گردن اونا کلفت تر. وقتش نیست که طرحی نو در اندازیم؟
ناشناس۶۱۸۵۶۷۲۰:۱۶:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
آره خوب نفت میدیم جاش روپیه میگیریم ! میریم باهاش از اروپا خرید میکنیم !!!
ناشناس۶۱۸۶۲۶۲۱:۰۸:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
رشته من اقتصاد نیست , ولی بنظر من تنها راه مقابله با دلار این است که کشور ها از همه ارز ها استفاده کنند به نسبت میزان تراز تجاریشون . مثلا اگر کشوری بیشتر با چین تجارت میکند , میتواند تجارت ش را با یوان انجام بده . البته این مشکل هم پیش میاد که چون هیچ ارزی ارزشش به اندازه دلار نیست , ممکن است طرف تجاری ضرر کند اگر اون واحد پولی استفاده شده سقوط کند , مثل الان لیر ترکیه . خیلی سخته پولی جای دلار را بگیره . اگر هم بگیره اولین کاندیداش همون یورو هست
ناشناس۶۱۸۶۶۴۲۱:۴۸:۵۱ ۱۳۹۷/۸/۱۱
مقاله منطقی هست. نویسنده ننوشته که امشب خوابیدید فردا صبح پاشدید دیگه دلار از بین رفته. میگه نشانهایی از تضعیفش هست. و واقعا هست. اما ممکنه این نشانه ها و جرقه ها منجر به آتیش بشه ممکن هم هست نشه... شاید یک روزی از فروپاشی اتحاد جماهیرشوری می گفتن بعضی ها می گفتمن به همین خیال باشه...
ناشناس۶۱۸۸۴۶۰۱:۲۸:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۱۲
توهمی بیش نیست
ناشناس۶۱۸۹۷۲۰۷:۵۸:۰۶ ۱۳۹۷/۸/۱۲
خدا نکشتتون از بس که شما با مزه اید.
ناشناس۶۱۹۳۰۳۱۱:۰۲:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۱۲
اقتصاد دنیا بدون آمریکا بی معنی است..وزن اروپا و چین و روسیه با هم از وزن آمریکا کمتره..

پربحث‌های امروز

 1. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 4. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 5. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 6. بازار آجیل شب یلدا   

 7. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 8. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 9. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 10. صحنه وحشتناکی که کارمند تنها در شرکت با آن مواجه شد  

 11. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 12. دوروف  چگونه به تلگرام طلایی شما پیام فرستاد؟

 13. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 14. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 15. خوب بد زشت سخنان ظریف

 16. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 17. FATF بخشی از ساختار وزارت خزانه‌داری آمریکاست

 18. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 19. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 20. همسر «مهندس بازرگان» درگذشت

 21. سفره کارگران چیده می‌شود

 22. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 23. کار تراشی معاون روحانی برای شرکتی که از آن سهم می‌برد + سند

 24. وزیر دفاع: بخش دفاعی کشور نگاه به بیرون ندارد/ اتخاذ تدابیر صحیح رهبری موجب شکست آمریکایی‌ها شد

 25. انتقاد کامیابی‌نیا از فهرست ۳۵ نفره کی‌روش/ هرکسی سرش به کار تیم خودش باشد بهتر است

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 4. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 5. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 6. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 7. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 8. مظلومی که داستان ندارد

 9. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 10. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 11. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 12. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 13. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 14. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 15. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 16. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 17. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 18. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 19. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 20. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 21. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 22. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 23. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 24. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 25. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 8. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 9. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 10. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 11. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 12. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 13. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 14. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 15. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 16. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 17. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 18. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 19. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 20. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 21. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 22. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 23. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 24. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 25. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

پربحث‌های اخیر

 1. سوریه قواعد را عوض می‌کند؛ فرودگاه مقابل فرودگاه

 2. کشته‌ شدن ۶ مرزبان پاکستانی و احضار سفیر ایران در اسلام‌آباد

 3. اسامی برکنار شدگان کابینه ترامپ

 4. روزنامه صهیونیستی: یک میلیون کودک اسرائیلی در فقر زندگی می‌کنند

 5. ترامپ: عکس‌های کودکانی در قفس در دوران اوباما را به یاد بیاوررید

 6. آیا کابینه نتانیاهو در معرض فروپاشی مجدد قرار دارد؟

 7. کاهش شدید محبوبیت ماکرون بعد از یک ماه اعتراضات

 8. رئیس‌جمهور عراق تابعیت انگلیسی خود را پس داد

 9. معاون دفتر رهبری: بزرگترین مشکل ما با نظام سلطه در مواجهه با رژیم صهیونیستی است

 10. مشارکت ۹ وزیر دولت اسرائیل در تظاهرات علیه نتانیاهو

 11. برنامه قطر برای سرمایه‌گذاری 20 میلیارد دلاری در آمریکا

 12. کره شمالی، آمریکا را به کنار گذاشتن همیشگی ایده خلع سلاح اتمی تهدید کرد

 13. احتمال اخراج فتح‌الله گولن از آمریکا قوت گرفت

 14. جنبش جلیقه‌‌زردها به کانادا رسید

 15. گوترش خواستار انجام تحقیقات معتبر درباره قتل خاشقچی شد

 16. اظهارات وزیر خارجه ترکیه درباره همکاری با بشار اسد

 17. تشکر برهم صالح از حمایت‌های ایران

 18. اردوغان: عملیات نظامی‌مان در عراق بی‌وقفه ادامه می‌یابد

 19. یکی از متهمان قتل خاشقچی عفو شد

 20. زوایای پیدا و پنهان برجام اروپایی

 21. حمله ائتلاف آمریکایی به یک مسجد در سوریه

 22. چین: طالبان به روند صلح بپیوندد

 23. جذاب‌ترین اکتشافات باستان‌شناسی سال ۲۰۱۸

پربحث‌های دیروز

 1. مظلومی که داستان ندارد

 2. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 3. برنامه گسترده گروه اقدام برای مقابله با ایران؛ از راه اندازی جنگ تبلیغاتی تا فعال شدن گروه های تروریستی و تخریب مقامات سیاسی

 4. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 5. بحران در روابط آمریکا با عربستان/ توصیه های اندیشکده واشنگتن به ترامپ برای اصلاح ارتباطات با ریاض

 6. آغاز «پنجمین شنبه سیاه» فرانسه؛ مردم به خیابان‌ها آمدند + عکس

 7. بیدار بمان آقای فوکویاما

 8. سناتور آمریکایی: اگر سعودی‌ها نفت نفروشند از گرسنگی خواهند مُرد

 9. بن سلمان آمریکایی‌ها را با حرکت دست به چالش طلبید  

 10. ترامپ وزیر کشور آمریکا را اخراج کرد

 11. طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

 12. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 13. گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در اروپا و آمریکا

 14. تازه‌ترین فرافکنی‌های نیکی هیلی علیه ایران

 15. صنعاء: ادعای تحویل بنادر یمن، پروپاگاندای رسانه‌ای است

 16. توصیه چین به طالبان؛ جنگ را تَرک کنید

 17. هشدار آمریکا به معارضان سوریه درباره شرکت در عملیات ترکیه

 18. هشدار موگرینی به آنکارا درباره عملیات احتمالی در سوریه

 19. پسر نتانیاهو: امیدوارم مسلمانان از اسرائیل بروند!

 20. الحوثی: موعد آتش‌بس در الحدیده مشخص شد

 21. قول نمایندگان پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی

 22. مقام خودخوانده طالبان در افغانستان کشته شد

 23. ترکیه: برای عملیات جدید در سوریه با روسیه و آمریکا هماهنگ می‌کنیم

 24. نشست مشترک اتحادیه‌اروپا با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

 25. کویت مذاکره برای میزبانی از پایگاه نظامی انگلیس را تکذیب کرد

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. مظلومی که داستان ندارد

 4. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 5. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 6. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 7. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 8. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 9. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 10. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 11. برنامه گسترده گروه اقدام برای مقابله با ایران؛ از راه اندازی جنگ تبلیغاتی تا فعال شدن گروه های تروریستی و تخریب مقامات سیاسی

 12. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 13. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 14. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 15. سقوط یک قبیله!

 16. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 17. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 18. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 19. بحران در روابط آمریکا با عربستان/ توصیه های اندیشکده واشنگتن به ترامپ برای اصلاح ارتباطات با ریاض

 20. آغاز «پنجمین شنبه سیاه» فرانسه؛ مردم به خیابان‌ها آمدند + عکس

 21. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 22. بیدار بمان آقای فوکویاما

 23. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 24. سناتور آمریکایی: اگر سعودی‌ها نفت نفروشند از گرسنگی خواهند مُرد

 25. ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

آخرین عناوین