روزنامه رای الیوم مطرح کرد؛ شمارش معکوس خداحافظی با دلار و پایان قدرتمندترین سلاح آمریکا آغاز شده است؟

گروه جهان الف،   3970810185 ۶۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

روزنامه رای الیوم در تحلیلی نوشت: برنامه های مربوط به کنار گذاشتن ارز آمریکا رو به گسترش است و چه بسا در سال جدید به اوج خود برسد. این برنامه ها از سوی دولت های بزرگ جهانی و منطقه ای مثل روسیه، چین، ایران، هند و ترکیه هدایت می شود که از تحریم های آمریکا و آتش استبداد آن زخم خورده اند.

شمارش معکوس خداحافظی با دلار و پایان قدرتمندترین سلاح آمریکا آغاز شده است؟

به گزارش الف، آیا شمارش معکوس سقوط دلار آمریکا و پایان سیطره آن بر اقتصاد جهان آغاز شده است؟ چرا معاملات مربوط به موشک‌های اس۴۰۰ روسیه در صدر این تحرک قرار دارند؟ آیا تحریم نفتی ایران میدان آزمون مهمی برای این مساله است؟ چه زمانی با دلار خداحافظی می کنیم؟

رای الیوم در ادامه می نویسد: یک اقتصاددان انگلیسی در گفتگو با رای الیوم بر این مساله تاکید کرد که سرچشمه واقعی قدرت آمریکا، کلاهک‌های هسته‌ای آن، ناوگان‌های دریایی، صنایع نظامی و یا ظرفیت‌های اقتصادی گسترده آن نیست، بلکه این دلار است که آمریکا از ان به عنوان قدرتمندترین سلاح خود برای سیطره بر جهان استفاده می‌کند؛ اما به نظر می‌رسد این سلاح به سرعت در حال از دست دادن تاثیرگذاری و ارزش خود است و این مهم به دلایلی باز می‌گردد که بارزترین آن، سیاست‌های نژادپرستانه رئیس جمهور فعلی ایالات متحده و دولت اوست.

برنامه های مربوط به کنار گذاشتن ارز (دلار) آمریکا رو به گسترش است و چه بسا در سال جدید به اوج خود برسد. این برنامه‌ها از سوی دولت‌های بزرگ جهانی و منطقه‌ای هدایت می‌شود که از تحریم‌های آمریکا و آتش استبداد آن زخم خورده‌اند، دولت‌هایی مثل روسیه، چین، ایران، هند و ترکیه.

در همین راستا، یوری بوریسوف، معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد که عقد قراردادهای واردات سامانه‌‌های موشکی اس ۴۰۰ با هند، با استفاده از ارز روسیه «روبل» صورت می‌گیرد. وی تاکید کرد که روسیه تمام معاملات نظامی خود را با ارز روسی به انجام می‌رساند تا به ارتباط با دلار آمریکا پایان‌دهد.

حدود یک ماه پیش روسیه در این رابطه اقدام کرده و با ترکیه نیز توافق‌نمود تا از ارزهای داخلی دو کشور برای تمام معاملات تجاری بین ترکیه و روسیه استفاده کنند، که ارزش آن به ۳۵ میلیارد دلار در سال می‌رسد.

چین، دومین دولت بزرگی است که در همین راه حرکت می‌کند و اعلام کرده است که بهای واردات خود از نفت ایران را با «یوان» پرداخت می‌کند تا به این ترتیب تحریم‌های امریکا علیه نفت ایران را دور بزند.

گذشته از این، رجب طیب اردوغان که کشورش با جنگ ارزی مواجه است که آمریکا پشت آن ایستاده و در دو ماه گذشته موجب کاهش ۴۰ درصدی ارزش لیر ترکیه شد نیز این جنبش جهانی برای توقف تعامل با دلار آمریکا را رهبری می‌کند؛ همان طور که در سپتامبر گذشته میزبان نشست سران هفت دولتی بود که زبان ترکی دارند و یکی از مصوبات این نشست، تکیه بر ارزهای داخلی در مبادلات تجاری بود.

اکنون، بخش بزرگی از جهان علیه آمریکا و هیمنه اقتصادی آن متحد شده است؛ البته قبل از این رهبر لیبی، معمر قذافی و صدام حسین نیز تلاش های نافرجامی در این زمینه انجام داده بودند.

آمریکا توانست دو نظام لیبی و عراق را تغییر داده و با کمک بعضی از اعراب این دو کشور را ویران کند؛ اما هرگز نخواهد توانست به مقابله با چین، هند، ترکیه و روسیه برود که برای بی نیازی از ارز آمریکایی، با دولت‌های آسیایی، آفریقای جنوبی و دولت‌هایی از آمریکای جنوبی، متحد شده‌اند.

شاید برای خداحافظی از دلار زود باشد، اما این مسیر آغاز شده است و روز به روز بیشتر اوج می گیرد. بعید نیست که پایان این مسیر بسیار نزدیک‌تر از چیزی باشد که بسیاری گمان می کنند... باید منتظر ماند و دید...

مترجم: مریم نصرالهی

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۱۷۹۷۲۰۸:۲۴:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۱۱
هر کشور دیگری جای امریکا بود همین کارو می کرد بلکه با شدت بسیار بیشتر.
ناشناس۶۱۸۵۴۹۲۰:۰۷:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
خدا از شما قبول کند! لحظه ای از مچیز گفتن کدخدا غافل نشوید. در هر حال خیال تسلیم شدن در برابر بانیان و حامیان داعش را نداریم.
ناشناس۶۱۷۹۷۴۰۸:۲۷:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
این سلاح را ما در اختیار آمریکا قرار دادیم چون حاضر نیستیم حتی با چند تا کشوری که بیشترین حجم تجارت داریم یعنی چین و ترکیه و روسیه دلار را کنار بزاریم و از پول های دو کشور استفاده کنیم
ناشناس۶۱۹۸۷۳۱۵:۲۷:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۲
برو کمی اقتصاد بخون می فهمی که خود آنها نیز مبادلاتشان با دلار است
ناشناس۶۱۷۹۸۷۰۹:۰۹:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
امریکا موشی هست که ادای شیرها رو درمیاره
دشمن نتوان حقیر و بیچاره شمرد۶۱۸۳۹۱۱۷:۱۴:۵۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
این چه حرفی است پس بریم بخوابیم چون با موش طرفیم؟!! اولا باید واقع بین باشیم و رفتار کشورها خصوصا ابرقدرتهای جهان را خوب بشناسیم. ثانیا باید سعی کنیم با کسی بیهوده سرشاخ نشیم و تا جای ممکن تعامل سیاسی و اقتصادی داشته باشیم. ثالثا خودمان را از نظر اقتصادی و تعاملات دیپلماسی قوی نگهداریم تا کسی جرات دشمنی با ما را نداشته باشد.
محمودی۶۲۰۶۵۴۰۰:۲۲:۰۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
درست فرمودید استاد کاملا با نظرتان موافقم کاش مسئولین هم این روش را دنبال کنند تا شرایط از این بدتر نشود.
ناشناس۶۱۸۰۲۳۱۰:۰۹:۴۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
فرض کنیم دلار فرو بپاشد این باز مشکل اقتصادی ما را که حل نمی کند ریال ما نسبت به همه ارزها بی ارزش است من تعجب می کنم موفقیت خود را در سقوط دیگران میبینیم ما الان حدود هر 14 تا 15 هزار تومان را با یک دلار عوض می کنیم حتی خود فروپاشی امریکا هم باعث ایجاد 50 کشور جدید خواهد شد که همه با ما متخاصم هستند بهترین کار اینه که تغییرات را از خودمون اغاز کنیم و منتظر سقوط دنیا نباشیم که ما رشد کنیم
ناشناس۶۱۸۰۳۷۱۰:۲۵:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
حیف شد با دلار می شد خیلی کارها را کرد. سودآور بود.
ناشناس۶۱۸۰۳۹۱۰:۲۸:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
به همین خیال باشید.
ناشناس۶۱۸۷۷۹۰۰:۰۷:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۱۲
و شما هم نیز
علي۶۱۸۰۵۵۱۰:۴۴:۳۱ ۱۳۹۷/۸/۱۱
نمیدونم چرا هر موقع ما تحریم میشیم دلار داره سقوط میکنه
ناشناس۶۱۸۳۲۳۱۵:۴۹:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
خدا نکشتت
ناشناس۶۱۸۰۶۴۱۰:۴۸:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
دلار پایان ناپذیر است . دنیا بر روی دلار میچرخد
ناشناس۶۱۸۳۰۴۱۵:۳۱:۰۱ ۱۳۹۷/۸/۱۱
محقر بودن چه لذتی دارد؟
ناشناس۶۱۸۳۸۴۱۷:۰۱:۰۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
فرار از حقیقت چه لذتی داره برای تو !؟؟
ناشناس۶۱۸۴۸۰۱۹:۰۳:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
حقیقت آن چیزی است که در حال رخ دادنه آمار چرخش ها به سمت مبادلات با ارز های.ملی زیاد شده و داره بیشتر هم میشه
ناشناس۶۱۸۶۱۸۲۰:۵۱:۴۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
سلام در طول تاریخ, امپراتوری های مختلف اومدن و رفتن. از بین رفتن آمریکا و امپراتوریش چه جنبه غیر واقعی داره؟ تاریخ تکرار میشه.
ناشناس۶۱۸۷۹۴۰۰:۲۴:۵۹ ۱۳۹۷/۸/۱۲
شوروی رو کجای دلت میخوای بذاری تو!
پیمان۶۱۸۴۲۵۱۸:۰۹:۴۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
این طوری هم نیست! امروز دیگه تنها کشور پیشرفته جهان آمریکا نیست. به زودی تمام کشورهای جهان حتی افغانستان پیشرفته میشن و پول همه کشورها با ارزش میشه.
مخ آزاد۶۱۸۰۶۷۱۰:۴۹:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
آره لابد روبل روسیه هم جای دلار رو میگیره !!! خخخخخخخخخخ
ناشناس۶۱۸۸۰۱۰۰:۳۴:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۱۲
نه! روبل افغانستان جای لیر روسیه، یوآن ترکیه هم جای ریال چین و روپیه ایرانم جای پیاله های اقتصادی جهان میشینه!! اصلا یه مخی داری تو!!!! واقعا مخ آزادی!
ثدا و سیما۶۱۸۰۶۹۱۰:۵۰:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
مرگ بر دلار !!!!
ما در رو۶۱۸۰۸۳۱۱:۰۸:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
بزودی پول ونزوئلا جای دلار رو میگیره
محمد۶۱۸۰۸۵۱۱:۰۹:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
قدرتمندترین سلاح آمریکا قدرت نظامیشه،و وقتی ببینه دلار داره از اعتبارش کم میشه شروع جنگ جهانی سوم رو کلید میزنه.شروع جنگ هم ساده ترین کار سیاستمداراس
Ali۶۱۸۰۸۸۱۱:۱۲:۴۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
بعضی مقاله ها نشون میده که نویسنده کوچکترین اطلاعی از ساده ترین مبانی اقتصاد نداره
صراف خ استانبول۶۱۸۰۹۱۱۱:۲۰:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
لابد نشونه خداحافظی دلار هم همین افزایش قیمت از 3500 به 18000 تومنه !!!
نا شناس۶۱۸۰۹۲۱۱:۲۰:۰۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
حتما ریال قراره جاشو بگیره!!! تحلیلاتون ناشی از تخیلات و آرزوهایتان هست، نه واقعیت
ناشناس۶۱۸۰۹۶۱۱:۲۳:۳۹ ۱۳۹۷/۸/۱۱
دلار هم مثل سایر پولها برگه های کاغذی هستند که بهایی ندارند این قدرت اقتصادی و تولیدوتجارت وبانکداری شفاف و پیشرفته و آزاد هست که درکنار برخی عوامل دیگر پول یک کشور را قدرت و اعتبار جهانی میبخشد .
ناشناس۶۱۸۲۸۰۱۴:۴۶:۱۰ ۱۳۹۷/۸/۱۱
حتما با ان بدهی تریلیونی امریکا ، پشتوانه قوی دارد.همین چین اگر طلب چند ملیاردی از امریکا نداشت رابطه خود را با آمریکا بر هم می زد
ناشناس۶۱۸۱۰۴۱۱:۳۳:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
توهم فانتزی تا چه حد؟
ناشناس۶۱۸۱۰۹۱۱:۴۷:۰۱ ۱۳۹۷/۸/۱۱
میشه با همین پولی که میخواد بی ارزش بشه حقوق ما کارمندها رو بدین ممنون میشیم ما دلار بی ارزش میخواهیم تومان با ارزش واسه خودتان
ناشناس۶۱۸۴۴۲۱۸:۳۰:۲۰ ۱۳۹۷/۸/۱۱
احسنت آفرین
بابا مسئولین بیدرد به ما رحم کنین۶۱۸۴۹۳۱۹:۱۲:۲۸ ۱۳۹۷/۸/۱۱
ایهاالناس ما کارمندا ارزش حقوقمون نسبت به پارسال نصف شده یعنی رفتیم زیر خاک نسلهای بعدی مونم فنا شدن یعنی ما فقط باید ضرر جنگ اقتصادی رو ببینیم
ناشناس۶۱۸۱۲۰۱۲:۰۰:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۱۱
تا وقتی یک چهارم اقتصاد دنیا در دست کشور امریکاست کنار گذاشتن دلار برای شما رویا خواهد ماند
ناشناس۶۱۸۶۴۲۲۱:۲۲:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
یک چهارمشم دست اتحادیه اروپاست تا چند سال دیگه یک چهارمشم دست چینه
ناشناس۶۱۸۷۸۲۰۰:۰۹:۳۵ ۱۳۹۷/۸/۱۲
جا داره خیر مقدم عرض کنیم خدمت کد خدا پرستان جدید
ناشناس۶۱۸۱۲۴۱۲:۰۷:۱۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
ارزو بر جوانان عیب نیست!!برای پایان تسلط دلار نیازمند به یک جنگ جهانی و البته شکست امریکاست که در هر دو مورد خوش خیالیه
ناشناس۶۱۸۱۶۷۱۲:۵۰:۲۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
این اتفاق یک شبه نمیفته ولی به تدریج ظرف یکی دو دهه قدرت دلار آمریکا و هژمونی آمریکا کمتر خواهد شد و الان ما در یک دوره گذار از نظم جهانی شکل گرفته پس از جنگ سرد با محوریت آمریکا هستیم.
ناشناس۶۱۸۴۸۷۱۹:۰۵:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۱۱
نه بابا!!!
ناشناس۶۱۸۱۷۰۱۲:۵۴:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
شاید برای خداحافظی از دلار زود باشد، اما این مسیر آغاز شده است و روز به روز بیشتر اوج می گیرد........خودش هم میدونه این چیزایی که نوشته مصرف داخلی داره.
ناشناس۶۱۸۱۸۱۱۳:۰۹:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
حتمااا ریال جای گزین خواهد شد
محسن۶۱۸۲۱۶۱۳:۵۰:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
خدا از زبونت بشنوه ما که آرزومونه
ناشناس۶۱۸۳۶۹۱۶:۴۰:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۱۱
از قدیم گفتن پهلوان زنده را عشق است
نجم۶۱۸۲۲۸۱۳:۵۷:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
دلار وقتی نابود میشه که یک ارز جدید ظهور کنه.مثلا چن کشور جمع بشن و برا خودشون پول واحد ابداع کنن.و سودش رو بین خودشون تقسیم یا ذخیره کنن
ناشناس۶۱۸۲۸۲۱۴:۵۲:۰۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
به نظر من هم دوران یک جانبه گرایی تمام شده و با این رشد تکنولوژی و توسعه کشورها نمیشود بقیه رو هیچ تصور کرد. به یاری خدای متعال کشور ما نیز در هیاهو ها و... قوی تر خواهد شد.
ناشناس۶۱۸۴۴۵۱۸:۳۳:۱۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
تا وقتی تحصیلکرده هامون بیکارن تصور پیشرفت نداشته باشید.
ناشناس۶۱۸۶۴۵۲۱:۲۴:۰۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
همچین میگی تحصیل کرده فکر کردی خیلی بارشونه؟ شاید تحصیل کرده توی کشورهای دیگه معیار خوبی برای سنجش توانایی باشه ولی توی ایران با رشد دیوانه وار دانشگاه ها معیار مضحکیه.طرف فارغ التحصیل ازاده اندازه صدتا شریفی دهنش گشاده
ناشناس۶۲۰۶۷۶۰۱:۰۹:۴۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
تا وقتی مردم آگاه و آزاد نباشند پیشرفت نخواهیم کرد.
ناشناس۶۱۸۲۸۴۱۴:۵۶:۳۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
حذف دلار اجرا شدنی است. تا یه زمانی بیشترین صادرا و واردات فقط در اختیار امریکا بوده اما امروز بالاترین ان مربوط به چین است. دوم بدهی چند تریلیونی امریکا است ، سوم هم خودخواهی تمام قد امریکا در مود کشور های مثل چین ، روسیه و چند کشور اروپایی هستند که به هر علت دلار سدی در مقابل روابط اقتصادی خود می بیند، در صورتی که در واقع دلار به عنوان پول واحد در جهان جهت هرچه اسانتر شدن تبادلات تجاری و اقتصادی است و الان در بسیاری از موارد خود باعث مشکلات می شود
ناشناس۶۱۸۴۰۸۱۷:۴۵:۳۹ ۱۳۹۷/۸/۱۱
حرف ها و تحلیل هایی که در باره ضعیف شدن دلار تا حال زده شده اکثرا از جنس رویا و ارزوست. ولی واقعیت این است که سیاست های جدید ترامپ که متحدانش را از طرفی و طرف های بزرگ تجاریش مثل چین را از طرف دیگر نگران کرده میتواند در دراز مدت عامل تضعیف دلار باشد.
کاظمی استاد بازنشسته۶۱۸۴۸۳۱۹:۰۴:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
دلار ممکنست نسبت به دیگر ارزهای پر قدرت مثل یورو و یوان چین یا ین ژاپن تضعیف بشود ولی همانطور که تا بحال دیده ایم نسبت به ریال قویتر خواهد شد چون ایران رونق اقتصادی ندارد و سیاست درست اقتصادی و سیاسی را هم شاهدش نیستیم.
ناشناس۶۱۸۶۳۴۲۱:۱۷:۰۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
مطمئنی؟ مثلا اینکه جلوی تخریب عمدی بازار آمریکا و سیاست های ضد دلاری کشورها و بازی دولت چین با ارزش پول این کشور در مقابل دلار ایستاده باعث تضعیف دلار میشه یا کسایی مثل اوباما که دلار و بازار آمریکا رو برای اروپا و چین تبدیل به یک بوفه غذای مجانی کرده بودن؟
ناشناس۶۱۸۴۷۹۱۹:۰۲:۴۹ ۱۳۹۷/۸/۱۱
بستر مناسبات اقتصادی مستقل از تصمیمات سیاسی دولت ها بدنبال راهکار های مطمئن و ساده و مورد قبول همگان است یورو واحد پول اروپائی علی رغم پشتوانه اقتصاد های قوی چون آلمان نتوانسته خارج از قاره اروپا وارد معاملات شود همینکه امروزه قدرت های اقتصادی چون هند چین ژاپن کره جنوبی تمامی معاملات خودرا با یکدیکر با دلار انجام میدهند و حتی کوششی هم برای تبدیل آن بعمل نمیاورند گویای واقعیتی است اقتصادی نه سیاسی .
ناشناس۶۱۸۵۱۰۱۹:۲۶:۲۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
برا ما از درست کردن پوشک شیر خشک و چادر مشکی و خیلی چیزای دیگه عاجز هستیم این حرفا یه ذره برا ما گنده ... ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!
ناشناس۶۱۸۵۴۰۲۰:۰۵:۰۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
ما الان ۴۰ ساله داریم آمریکا را شکست میدیم و نمیدونم چرا هر چی شکستش میدیم وضع خودمون بدتر میشه و گردن اونا کلفت تر. وقتش نیست که طرحی نو در اندازیم؟
ناشناس۶۱۸۵۶۷۲۰:۱۶:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
آره خوب نفت میدیم جاش روپیه میگیریم ! میریم باهاش از اروپا خرید میکنیم !!!
ناشناس۶۱۸۶۲۶۲۱:۰۸:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
رشته من اقتصاد نیست , ولی بنظر من تنها راه مقابله با دلار این است که کشور ها از همه ارز ها استفاده کنند به نسبت میزان تراز تجاریشون . مثلا اگر کشوری بیشتر با چین تجارت میکند , میتواند تجارت ش را با یوان انجام بده . البته این مشکل هم پیش میاد که چون هیچ ارزی ارزشش به اندازه دلار نیست , ممکن است طرف تجاری ضرر کند اگر اون واحد پولی استفاده شده سقوط کند , مثل الان لیر ترکیه . خیلی سخته پولی جای دلار را بگیره . اگر هم بگیره اولین کاندیداش همون یورو هست
ناشناس۶۱۸۶۶۴۲۱:۴۸:۵۱ ۱۳۹۷/۸/۱۱
مقاله منطقی هست. نویسنده ننوشته که امشب خوابیدید فردا صبح پاشدید دیگه دلار از بین رفته. میگه نشانهایی از تضعیفش هست. و واقعا هست. اما ممکنه این نشانه ها و جرقه ها منجر به آتیش بشه ممکن هم هست نشه... شاید یک روزی از فروپاشی اتحاد جماهیرشوری می گفتن بعضی ها می گفتمن به همین خیال باشه...
ناشناس۶۱۸۸۴۶۰۱:۲۸:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۱۲
توهمی بیش نیست
ناشناس۶۱۸۹۷۲۰۷:۵۸:۰۶ ۱۳۹۷/۸/۱۲
خدا نکشتتون از بس که شما با مزه اید.
ناشناس۶۱۹۳۰۳۱۱:۰۲:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۱۲
اقتصاد دنیا بدون آمریکا بی معنی است..وزن اروپا و چین و روسیه با هم از وزن آمریکا کمتره..

پربحث‌های دیروز

 1. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 2. کرونا و اشک کباب! ...

 3. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

 4. قتل موبایل‌فروشی که در شرایط قرنطینه مغازه‌اش را باز کرد

 5. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

 6. حسینیه‌‌ای که به‌رغم توصیه‌ها تعطیل نیست!

 7. جزئیات حادثه زندان عادل‌آباد شیراز/ هیچ زندانی موفق به فرار نشد

 8. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 9. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

 10. سندروم دست بی قرار چیست؟

 11. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

 12. آیا «قهرمانی» در فوتبال ایران «مهندسی» می‌شود؟/ این بار پرسپولیس!

 13. تلاشگرانی که کرونا را دفن می کنند

 14. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

 15. دعای گوشه نشینان بلا بگرداند...

 16. لبنیات در روزهای کرونایی بخوریم یا نه؟

 17. آمار کرونا در کشور به ۴۱۴۹۵ نفر رسید

 18. وزارت بهداشت آمریکا از ابتلای ۲ میلیون تن به کرونا خبر داد

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. هنگامه حیرانی است...!

 3. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 4. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 5. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 6. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 7. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

 8. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 9. کرونا و برخوردهای جناحی

 10. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 16. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 17. زیر پوست پایتخت...

 18. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

 19. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 20. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 21. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 22. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 23. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 24. کرونا و اشک کباب! ...

 25. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

  2. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

  3. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

  4. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

  5. تمام دروغ های ترامپ درباره کرونا

  6. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

  7. روایت فارین پالیسی از واکنش "هردمبیل" ترامپ به کرونا

  8. واکنش مادورو به تعیین جایزه برای دستگیری اش: ترامپ موجودی بدبخت و یک گاوچران نژادپرست است  

  9. امریکن کانسروتیو: آمریکا در جنگ و ویرانگری بسیار توانمند است اما در بهداشت بسیار ناتوان

  10. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

  11. عملیات ناموفق هلی‌برن ارتش آمریکا برای اسارت فرماندهان مقاومت در عراق

  12. چرا ایتالیا رکورددار در آمار فوتی‌های کروناست؟

  13. تحریم‌های جدید وزارت خزانه داری آمریکا علیه ۲۰ فرد و نهاد مرتبط با ایران

  14. آمریکا: هیچ تغییر یا کاهش در تحریم ایران وجود ندارد

  15. درخواست سازمان ملل برای کمک ۲ میلیارد دلاری به کشورهای درگیر کرونا/ ایران در فهرست دریافت کنندکان

  16. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

  17. گزارش نشریه آمریکایی از فاجعه کرونا در غزه محاصره شده

  18. تست کرونای ملکه انگلیس مثبت شد

  19. آمریکا در تعداد مبتلایان به کرونا از چین پیشی گرفت

  20. چرا ایران با کمک آمریکا برای مقابله با کرونا مخالفت کرد؟

  21. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

  22. روحانی: درباره پیک کرونا بعد از پایان تعطیلات می‌توان قضاوت کرد/ از همه می‌خواهم کمک کنند

  23. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

  24. دو کشوری که بیشترین ضرر اقتصادی را از کرونا دیده اند را بشناسید

  25. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

  آخرین عناوین