مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد

جعفر قادری،   3970730033 ۷ نظر، ۱۶ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد

آمریکا چند سالی است که از تسلط و اقتدار دلار برای پیشبرد اهداف نامشروع خود که در حوزه نظامی و سیاسی نتوانسته است به آن‌ها دست پیدا کند، بهره برده و واحد پولی خود را به‌جای تانک و موشک، در جنگ اقتصادی علیه کشورهای غیرهمسو بکار می‌گیرد. دلار به‌خصوص در دو دهه اخیر، توانسته است نفوذ زیادی در بازارهای جهانی به دست آورد، اقتصاد کشورها را تا حد زیادی تحت خود قرار دهد و تبعات مختلفی در نقاط مختلف دنیا ایجاد کند.

سونامی تخریب واحد پولی آمریکا در اقتصاد جهانی، علی‌الخصوص از زمانی که «دونالد ترامپ»، به قدرت رسید و از توان ویرانگر دلار به‌عنوان سلاح در برابر قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای بهره گرفت، موجب شده است که کشورهای دنیا چارچوب‌هایی برای حذف دلار از بده بستان‌های تجاری و اقتصادی طراحی کنند و تا حد امکان، کمترین آسیب را از تحریم‌های هدفمند واشنگتن متحمل شوند.

در همین راستا، اخیراً ولادیمیر پوتین، در اجلاسی در شهر سوچی روسیه تصریح کرد: «تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، این کشور را مجبور کرده است که به دنبال ارزهای دیگر در مبادلات تجاری خود به‌جای دلار برود تا بتواند امنیت اقتصاد خود را تامین کند.» حدود یک هفته پیش هم «بوریس آبراموف»، نماینده تجاری روسیه در انگلیس اظهار کرده بود که در صورت لزوم و تغییر اوضاع سیاسی و اقتصادی، شرکت‌های انگلیسی و روسی می‌توانند در مبادلات خود، دلار را حذف کرده و از روبل و پوند استفاده کنند.

بنابراین، حذف دلار، امروز به یک ضرورت در روابط بین‌الملل تبدیل‌شده و فقط به جمهوری اسلامی که داعیه‌دار مقابله با استکبار است، اختصاص ندارد.

اگر در گذشته تصور می‌شد که ایران اسلامی در مقابله با سروری و آقایی دلار تنهاست، اکنون کشورهای بزرگی همچون روسیه، چین، ترکیه و حتی هند در اندیشه حذف دلار از اقتصاد خود هستند، چراکه دلار در مبادلات بین‌المللی تاثیر بسیاری دارد و می‌توان گفت که سوپاپ اطمینانی است برای تخلیه بحران‌های آمریکا. ازاین‌رو، کشورهایی که نگران آینده خود هستند، به‌منظور تامین امنیت اقتصادی خود به دنبال مسدودسازی این سوپاپ رفته‌اند.

حذف دلار علاوه بر مقاوم‌سازی و سنگربندی اقتصادهای دنیا در مقابل مخاطرات آتی، مزایای زیادی نیز به همراه دارد که موجب شده است در سال‌های اخیر، بسیاری از دولت‌ها به سمت حذف دلار از تجارت خارجی خود گام بردارند. هرچند تبعات مثبت این اقدام، فراوان و خارج از حوصله این یادداشت است ولی برای رعایت اختصار، به ۵ مورد آن اشاره می‌شود.

۱- اولین مزیت کاربردی و بسیار تاثیرگذار خارج کردن ارز آمریکا از چرخه اقتصاد، تسریع و تسهیل پیمان‌ها و تجارت‌های دوجانبه است.

چنانچه ایران بتواند تجارتی معادل ۱۵ میلیارد دلار به‌واسطه پیمان‌های پولی و مالی دوجانبه و از طریق کشورهای دوست و همسایه مانند عراق، چین، ترکیه، هند، برزیل، پاکستان، افغانستان، روسیه و ژاپن را سامان دهد، درنتیجه قادر خواهد بود که بیش از ۶۵ درصد از تجارت خود را بدون دلار با این کشورها انجام دهد. همچنین می‌توانیم از کارت عضویت در «سازمان همکاری شانگهای» استفاده کنیم، به‌وسیله پیمان‌های تجاری دوجانبه و طی دوره‌های زمانی مشخص، به‌طور کامل از گردونه دلار خارج شویم.

نکته اینجاست که حدود نیمی از جمعیت دنیا و قریب به یک‌سوم تولید اقتصادی جهان در حوزه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای قرار دارد و این ظرفیت به‌اندازه‌ای است که می‌تواند تکافوی نیازهای ایران و شرکای اقتصادی ما را بدون نیاز به دلار برآورده سازد.

۲- مقرون‌به‌صرفه شدن تجارت به‌خصوص در کالاهای استراتژیک و حذف واسطه‌ها از دیگر مزایای ناک اوت کردن دلار به شمار می‌آید. این اتفاق به‌خصوص در دوره تحریم بسیار حائز اهمیت است. در حال حاضر، بسیاری از کشورها به دلیل فقدان زیرساخت‌های مالی - پولی لازم، تجارت دوجانبه معناداری ندارند و حتی تولیدات یکدیگر را با استفاده از واسطه‌های تجاری که عمدتاً کشورهای اروپایی هستند، تهیه می‌کنند.

نقش واسطه‌ها به این شکل تعریف می‌شود که تبادلات مالی بین دو کشور مقصد و مبدا را به‌وسیله بانک‌هایی که با آن‌ها همکاری دارند، انجام می‌دهند و هزینه‌های مضاعفی به کشورها تحمیل می‌کنند.

۳- کاهش هزینه مبادلات تجاری علاوه بر حذف واسطه‌ها، یکی از دیگر از ثمرات پیمان‌های تجاری دو یا چندجانبه و کنار گذاشتن دلار است. وقتی پیمان‌های ذکرشده مبنای معامله قرار گیرند، تجار و فعالان اقتصادی نیازی به تهیه دلار نخواهند داشت و با استفاده از ارزهای ملی، می‌توانند کاهش فراوانی را در هزینه‌های تجاری خود تجربه کنند. این امتیاز مثبت، یکی از تبعات و انگیزه‌های قوی اصلی کشورها به‌خصوص کشور ما در حرکت به سمت حذف دلار قلمداد می‌شود.

۴- تا زمانی که دلار در کشورها میدان‌داری کند، آمریکا قادر است بر تبادلات مالی در بستر سوئیفت، مشرف شده و اطلاعات موردنیاز خود را از این طریق استخراج کند. به‌عبارت‌دیگر، اشراف اطلاعاتی واشنگتن بر ساز و کارهای پولی – تجاری کشورها، مزیت بزرگی است که کاخ سفید از این طریق به دست آورده و با سوءاستفاده از اطلاعات حاصله، قادر است برنامه‌های تحریمی و تخریبی خود را علیه کشورهای غیرهمسو سازمان‌دهی کند.

عقیم کردن این توطئه اما به شرطی است که درب سوئیفت را ازیک‌طرف نبندیم و پنجره برخی از معاهدات مشکوک مالی و تجاری را از سوی دیگر، باز بگذاریم. طبعاً هیچ کشوری تمایل ندارد که لیست تراکنش‌های خارجی خود را در اختیار یک کشور بیگانه قرار دهد، به‌ویژه اینکه آن کشور، آمریکا باشد که از هر منفذ و شریانی برای ضربه زدن به اقتصاد جمهوری اسلامی استفاده می‌کند.

۵- استفاده از نظام پرداخت جهانی وابسته به دلار، به مفهوم نفی استقلال اقتصادی کشور نیز هست. آمریکا هر زمان که اراده کند،‌ می‌تواند از طریق سامانه سوئیفت، طرف‌های تجاری ایران را به بهانه عدم ملاحظه قوانین آمریکا، زیر فشار تحریم قرار دهد؛ کما اینکه این اتفاق بارها رخ‌داده و ضررهای مالی بسیاری به کشور وارد کرده است.

حذف دلار از این منظر، در راستای اجرای سیاست‌های مترقی اقتصاد مقاومتی است و به دلیل اینکه میدان تحرک را از دلار سلب می‌کند، درنتیجه، یکی از تکانه‌های مهم خارجی از معادله مالی – تجاری کشور حذف‌شده و امنیت اقتصادی را تامین می‌کند. به‌بیان‌دیگر، رفع نیاز به مجوزهای آمریکا در فرایند تجارت خارجی، کم اثر کردن تحریم‌های این کشور و مقاوم‌سازی اقتصاد را به ارمغان می‌آورد.

و بالاخره اینکه تیره شدن روابط تجاری آمریکا با اروپا به‌نحوی‌که لندن به‌عنوان متحد نزدیک واشنگتن، تمایل خود را به تشکیل پیمان دوجانبه با مسکو نشان داده و پالس‌های قوی منطقه‌ای ازجمله اظهارات پوتین مبنی بر ضرورت تامین امنیت اقتصادی از طریق حذف دلار در کشاکش جنگ تجاری آمریکا با چین، این فرصت بسیار عالی را در اختیار ایران قرار داده است، تا با در دست گرفتن ابتکار عمل، توافقات و معاهدات دو یا چندجانبه را تقویت و یا بسترهای جدیدی را تشکیل داده و حربه تحریم‌های نظام سلطه را از این رهگذر متوقف و ناکارآمد سازد.

 

منبع: حمایت

عناوین مرتبط

۲۱ آبان ۱۳۹۷جان بولتون: با مقام‌های امارات درباره ایران گفت‌وگو کردم
۲۱ آبان ۱۳۹۷چین: آمریکا در تحریم ایران تنها مانده
۲۱ آبان ۱۳۹۷روزنامه انگلیسی: تحریم‌ها اقتصاد ایران را نابود نخواهد کرد
۲۱ آبان ۱۳۹۷ علل و عوامل شکست تحریم امریکا
۲۰ آبان ۱۳۹۷دیپلمات فرانسوی ادعای آمریکا درباره تحریم های ایران را رد کرد
۲۰ آبان ۱۳۹۷رئیس‌جمهور عراق: آمریکا باید نگاه ویژه به عراق در رابطه با تحریم‌های ایران داشته باشد
۲۰ آبان ۱۳۹۷علت اصلی مشکلات اقتصادی ایران چیست؟/ بسیار بعید است تحریم‌ها باعث مشکلی حاد برای ایران شود
۱۹ آبان ۱۳۹۷پاریس: اروپا از برجام و شرکت‌های طرف معامله با ایران حمایت می‌کند
۱۹ آبان ۱۳۹۷مقصران وضع کنونی اقتصاد کشور را مجازات کنید
۱۹ آبان ۱۳۹۷جان بولتون: گزینه نظامی جایی در برنامه ما علیه ایران ندارد
۱۹ آبان ۱۳۹۷انگلیس: لندن از بازگشت تحریم‌ها علیه تهران ناخرسند و ناامید است
۱۹ آبان ۱۳۹۷وزیر انرژی سابق آمریکا: هیچ حمایت بین‌المللی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران وجود ندارد

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۰۳۱۶۰۰۷:۱۵:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۳۰
شتر در خواب بیند پنبه دانه . دلار هم بر فرض محال حذف بشه مشکلات ما حل نمیشه
ناشناس۶۰۳۲۸۹۰۹:۱۹:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۳۰
مشکل وقتی ضعف اقتصادی و ناکار آمدی یک سیستم هست با عوض کردن واحد چیزی عوض نمیشه. مهم اعتبار هست و ارزش پول ملی شما اصلا واحد رو بکن افغان بکن روپیه هر چی باز ما ارزش پولمون میاد پایین چون رانت و دزدی و فساد و ضعف مدیریت و خیانت وجود داره.
بهزاد۶۰۳۱۷۸۰۷:۴۶:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۳۰
با سواد، اتحادیه اروپا نتونست همچین کاری بکنه.شما با کدام روابط حسنه و سیاست خارجی تصمیم داری دلار و حذف بکنی. در ضمن گیریم دلار کمرنگ شد ریال قوی میشه؟!!!
ناشناس۶۰۳۱۸۱۰۷:۴۸:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۳۰
حالا اینا که گفتی یعنی چه
مهرداد۶۰۳۲۴۳۰۸:۴۰:۰۸ ۱۳۹۷/۷/۳۰
فقط ملت ما باید هزینه بپردازند و اروپاییها فقط حرف می زنند و ما را کردن گوشت دم توپ ، حتی حاضر نیستتد ۱ دلار هزینه کنند و با هزینه ملت می خوان جلوی یک جانبه گرایی آمریکا را بگیرن.
میثم۶۰۳۴۱۰۱۰:۳۱:۲۳ ۱۳۹۷/۷/۳۰
تموم کنید این تحلیل های ابکی رو
ناشناس۶۰۳۵۳۵۱۱:۴۲:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۳۰
دلار رو حذف کنیم دلار ارزان میشه؟؟؟!!!

پربحث‌های اخیر

 1. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 2. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 3. سوئیفت بانک ملی امروز قطع می‌شود + سند

 4. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 5. حواشی شغلی به نام "خانم جلسه‌ای"

 6. شریعتمداری: به دلیل تحریم‌ها ممکن است مشکلات ما بیشتر شده باشد اما تلاش مان را بیشتر خواهیم کرد

 7. ربیعی: با جهانگیری آمدم و با جهانگیری هم می‌روم/ دوران تلخی را می‌گذراند/ برای شریعتمداری آرزوی مقاومت می‌کنم

 8. وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم + تصاویر

 9. افزایش قیمت آب شرب تهرانی‌ها از اول آذر

 10. باهنر: دولت مخالفت خود را با انتخاب آخوندی به شورای شهر رسانده است

 11. آیا ابتدای پایان اصلاح‌طلبان نزدیک است؟

 12. محسن هاشمی: رد صلاحیت آخوندی و حناچی کذب است

 13. دولت نه بسته حمایتی داد و نه موافق تصویب طرح تامین کالای اساسی در مجلس بود

 14. بازار داغ خرید و فروش کارت‌ سوخت

 15. فعال اصلاح‌طلب: "آخوندی" یک فرغون آسفالت در جاده‌ها نریخته است

 16. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 17. تهران با آمدن آخوندی «فریز» می‌شود

 18. فاتحه تهران را بخوانیم

 19. سکه نیم‌ساعته ۸۰ هزار تومان گران شد + آخرین قیمت سکه

 20. پولشویی و فرار مالیاتی در بستر عدم‌شفافیت/ اقتصاد ما شفاف نیست؟

 21. پشت پرده انتخاب شهردار تهران کیست؟

 22. کدخدایی: ایده اولیه شورای نگهبان از فرانسه گرفته شده است/ پاسخ به سوالی درباره سن اعضاء شورا

 23. صیغه اصلاح‌طلبان و روحانی  

 24. بسته‎های حمایتی دولت رسید + جزئیات

 25. کنایه زاکانی به احتمال شهردار شدن آخوندی  

پربحث‌های دیروز

 1. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 2. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 3. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 4. از تهران چیزی می‌ماند؟/ با آخوندی تا ۱۴۰۰

 5. سوئیفت بانک ملی امروز قطع می‌شود + سند

 6. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 7. حواشی شغلی به نام "خانم جلسه‌ای"

 8. شریعتمداری: به دلیل تحریم‌ها ممکن است مشکلات ما بیشتر شده باشد اما تلاش مان را بیشتر خواهیم کرد

 9. ربیعی: با جهانگیری آمدم و با جهانگیری هم می‌روم/ دوران تلخی را می‌گذراند/ برای شریعتمداری آرزوی مقاومت می‌کنم

 10. ماجرای یک نفوذی در سپاه دهه ۶۰ + عکس

 11. وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم + تصاویر

 12. افزایش قیمت آب شرب تهرانی‌ها از اول آذر

 13. باهنر: دولت مخالفت خود را با انتخاب آخوندی به شورای شهر رسانده است

 14. آیا ابتدای پایان اصلاح‌طلبان نزدیک است؟

 15. توهین به هنرمندان

 16. اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، این کار را غیرقانونی می‌کردند

 17. یکی بخر، دو تا ببر به سبک سایپا!

 18. محسن هاشمی: رد صلاحیت آخوندی و حناچی کذب است

 19. دولت نه بسته حمایتی داد و نه موافق تصویب طرح تامین کالای اساسی در مجلس بود

 20. بازار داغ خرید و فروش کارت‌ سوخت

 21. در مورد حاکمیت دولت بر همه چیز، تا کی در بر همان پاشنه خواهد چرخید

 22. فعال اصلاح‌طلب: "آخوندی" یک فرغون آسفالت در جاده‌ها نریخته است

 23. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 24. تهران با آمدن آخوندی «فریز» می‌شود

 25. فاتحه تهران را بخوانیم

پربحث‌های هفته

 1. آیا سپاه 90 درصد اقتصاد را در دست دارد؟/ بازی خوردن چهره های شناخته شده داخلی در بازی آمریکایی ها/ توان نظامی سپاه هدف اصلی دشمن

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. آیا قدرت خرید مردم، ۵۰ سال قبل، بیش از امروز بود؟

 4.  «مهندسی»، مرحوم است یا مقتول؟!

 5. مقایسه قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه/چه باید کرد؟

 6. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 7. ۵ نوامبر هم تمام شد و.../ بلند شدن ققنوس از خاکستر و همت آقای روحانی

 8. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 9. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 10. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 11. ماجرای عجیب دعوای امام جمعه با بخشدار سر گرفتن میکروفن!+ فیلم و عکس

 12. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 13. درخواست احمد توکلی از دادستان: ۵ اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان خاطی سریع‌تر رسیدگی شود

 14. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 15. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 16. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 17. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 18. نتایج اولیه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: حزب دموکرات‌ اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در دست گرفت/ جمهوری خواهان اکثریت سنا را حفظ کردند

 19. آقایان! عذرخواهی کنید

 20. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 21. بخشنامه عجیب سایپا به مشتریان!

 22. عکس نماینده زن مجلس از استادیوم آزادی  

 23. نمک دریا بدترین نوع نمک خوراکی است

 24. اسامی نهادهای معاف از مالیات اعلام شد

 25. آخوندی گزینه خوبی برای شهرداری تهران نیست

پربحث‌های اخیر

 1. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 2. سوئیفت بانک ملی امروز قطع می‌شود + سند

 3. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 4. افزایش قیمت آب شرب تهرانی‌ها از اول آذر

 5. بازار داغ خرید و فروش کارت‌ سوخت

 6. سکه نیم‌ساعته ۸۰ هزار تومان گران شد + آخرین قیمت سکه

 7. بسته‎های حمایتی دولت رسید + جزئیات

 8. بانک مرکزی: سوئیفت نقشی در نگهداری حساب‌ها و تسویه ارزی ندارد /خللی در مبادلات ارزی ایجاد نمی شود

 9. اصلاحیه بخشنامه نحوه بازگشت ارز صادراتی فردا ابلاغ می‌شود

 10. پژو۲۰۶ صندوق‌دار ۷۲ میلیون تومان شد + جدول قیمت خودروها

 11. کاهش قیمت سکه و ارز/سکه ۴ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان

 12. سفره مردم ۴۷.۵ درصد گران شد

 13. معاون وزیر کشاورزی: انبارها پُر است

 14. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 15. خرید و فروش سکه به کف رسید

 16. «ربیعی»، وزیر سابق کار خطاب به شریعتمداری: آش کشک خالته!  

 17. رحمانی فضلی: نهادهای مرتبط در تثبیت قیمت هاونظارت،اقدامات مناسب انجام دهند

 18. جزئیات جدید از بسته حمایتی دولت  

 19. توضیحات مدیرعامل داتک درباره لیست منتشره از شستا

 20. درخواست ایران از اتحادیه اروپا برای راه اندازی هرچه سریعتر کانال مالی

 21. جهانگیری: اقتصاد کشور را سرپا نگه خواهیم داشت  

 22. کشف 4 هزار تن آلومینیوم احتکار شده در بافق

 23. تکذیب شایعه تغییر رئیس بنیاد مستضعفان

 24. قیمت برخی از خودروهای تولید داخلی + جدول

 25. اجرای فاضلابهای شهری و روستایی با استفاده از لوله کاروگیت

پربحث‌های دیروز

 1. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 2. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 3. سوئیفت بانک ملی امروز قطع می‌شود + سند

 4. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 5. افزایش قیمت آب شرب تهرانی‌ها از اول آذر

 6. یکی بخر، دو تا ببر به سبک سایپا!

 7. بازار داغ خرید و فروش کارت‌ سوخت

 8. سکه نیم‌ساعته ۸۰ هزار تومان گران شد + آخرین قیمت سکه

 9. بسته‎های حمایتی دولت رسید + جزئیات

 10. بدهی ۲۰ هزار میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا به قطعه‌سازان

 11. روسیه: فروش سوخو به ایران منوط به صدور مجوز آمریکاست/ چین گزینه قطعی برای خرید هواپیما نیست

 12. بانک مرکزی: سوئیفت نقشی در نگهداری حساب‌ها و تسویه ارزی ندارد /خللی در مبادلات ارزی ایجاد نمی شود

 13. اصلاحیه بخشنامه نحوه بازگشت ارز صادراتی فردا ابلاغ می‌شود

 14. پژو۲۰۶ صندوق‌دار ۷۲ میلیون تومان شد + جدول قیمت خودروها

 15. بهای دلار در سال آتی چند؟

 16. کاهش قیمت سکه و ارز/سکه ۴ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان

 17. سفره مردم ۴۷.۵ درصد گران شد

 18. معاون وزیر کشاورزی: انبارها پُر است

 19. قیمت انواع میوه / گلابی با ۲۰۰۰۰ تومان شاهی می‎کند

 20. خرید و فروش سکه به کف رسید

 21. «ربیعی»، وزیر سابق کار خطاب به شریعتمداری: آش کشک خالته!  

 22. رحمانی فضلی: نهادهای مرتبط در تثبیت قیمت هاونظارت،اقدامات مناسب انجام دهند

 23. جزئیات جدید از بسته حمایتی دولت  

 24. توضیحات مدیرعامل داتک درباره لیست منتشره از شستا

 25. درخواست ایران از اتحادیه اروپا برای راه اندازی هرچه سریعتر کانال مالی

پربحث‌های هفته

 1. آیا سپاه 90 درصد اقتصاد را در دست دارد؟/ بازی خوردن چهره های شناخته شده داخلی در بازی آمریکایی ها/ توان نظامی سپاه هدف اصلی دشمن

 2. آیا قدرت خرید مردم، ۵۰ سال قبل، بیش از امروز بود؟

 3. مقایسه قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه/چه باید کرد؟

 4. ۵ نوامبر هم تمام شد و.../ بلند شدن ققنوس از خاکستر و همت آقای روحانی

 5. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 6. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 7. بخشنامه عجیب سایپا به مشتریان!

 8. اسامی نهادهای معاف از مالیات اعلام شد

 9. شریعتمداری: دولت با ارز ۴۲۰۰ تومانی توانست جلوی افزایش قیمت ارز را گرفته و آن را کنترل کند

 10. مالیات مستغلات و رانت زمین در اقتصاد ایران/ چرا از خانه‌های خالی مالیات گرفته نمی‌شود؟

 11. بازار شیر تو شیر قیمت شیر/ قیمت‌ها روزانه بالا می‌رود!

 12. نبرد با یک حکمرانی دقیق و متعهد / تفاوت ما و آمریکا

 13. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 14. ایرانی می‌فروختیم وقتی هنوز مُد نبود

 15. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 16. سوئیفت بانک ملی امروز قطع می‌شود + سند

 17. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 18. وزیر اقتصاد: در مقابله با تحریم‌ها کارکشته شده‌ایم

 19. اقامت در ایران برای خارجی‌ها «مفت» شده است/ قیمت اتاق هتل ۳ستاره ایرانی اندازه همبرگر اروپایی!؟

 20. اگر ۷۰ میلیون بدهید چه ماشینی می توانید بخرید؟

 21. نماینده ایران: عربستان و روسیه ثبات عرضه نفت در بازار را به هم ریختند

 22. افزایش قیمت آب شرب تهرانی‌ها از اول آذر

 23. یکی بخر، دو تا ببر به سبک سایپا!

 24. وزیر اقتصاد: اصلاح نظام بانکی کلید خورد/ قراری برای افزایش قیمت بنزین نداریم

 25. رئیس کل بانک مرکزی: بخشنامه جدید ارزی برای صادرات در راه است

آخرین عناوین