سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

محسن زنگنه، گروه اقتصادی الف،   3970722080 ۲۶ نظر، ۵ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

طی روزهای گذشته و در پی تصمیمات دولت و بانک مرکزی که منجر به توقف روند افزایش قیمت دلار و کاهش محسوس قیمت آن گردید، مقالات و مطالب متعددی در نقد عملکرد دولت و بانک مرکزی در نشریات و محافل مختلف علمی و عمومی، منتشر گردید. این عده با تقبیح عملکرد بانک مرکزی، آن را مصداق کامل "دخالت دولت" در اقتصاد برشمرده، مغایر اصول علمی اقتصاد دانسته اند.

این تفکر که معتقد به "اقتصاد آزاد" و ازادی بی حصر و حد بازار می باشد، اعتقاد دارد که "دست نامرئی قیمت" است که می تواند، تعادل را در اقتصاد ایجاد نماید و هر گونه دخالت دولت و بانک مرکزی در مسیر حرکت بازار، موجب اختلال در شاخص های کلان اقتصادی گردیده، کشور را از مسیر توسعه و رشد، منحرف می نماید.

نفوذ این جریان فکری در بدنه دولت و بانک مرکزی، موجب توقف روند تاثیر گذاری بانک مرکزی و دولت بر بازار ارز گردید و حتی با یک وقفه چند روزه، مجدد سیاست ها در جهت عکس، دنبال گردید. فارغ از اینکه این تفکر(یعنی سیستم اقتصاد آزاد و خلع ید دولت و بانک مرکزی) امروزه چقدر در دنیا طرفدار دارد و یا اینکه آیا کشورهای طراح و تئوریسین های ابتدایی این تفکر ، امروز خود به آن اعتقاد داشته و عمل می نمایند یا خیر؟ به دوگانگی برخورد بانک مرکزی با صعود و سقوط قیمت ارز و سیاست یک بام و دو هوای آن در بازار ارز می پردازیم.

نکته اول این که ؛ مقصود و مفهوم دخالت چیست؟ و در چه صورتی این مداخله را می توان خطا شمرد؟

بر اساس قانون، عمده ترین وظیفه بانک مرکزی، صیانت از پول ملی و حفظ ارزش آن در برابر سایر ارزهای خارجی است و بدین منظور، ابزارهای مختلف پولی و اختیارات لازم به بانک مرکزی اعطا شده است. بانک مرکزی وظیفه دارد و باید با استفاده از این ابزارها، به تکلیف خود در حفظ ارزش پول ملی اقدام نماید.

بخصوص آنکه در ایران به جهت اینکه مدیریت بانک مرکزی در اختیار دولت است و بخش اعظم اقتصاد نیز به نوعی دولتی است، قدرت بانک مرکزی افزون گشته، امکان تاثیر پذیری ان در بازار ارز دوچندان می گردد. وقتی عمده صادرکنندگان اعم از نفتی و غیر نفتی را شرکت های دولتی تشکیل می دهند یا بیش از ۸۰ درصد نقدینگی در اختیار بانک های تحت مدیریت و نظارت بانک مرکزی است و نیز عمده جریان ورود و خروج سرمایه در دست دولت و شرکت های وابسته است، بانک مرکزی می تواند با ضریب بالایی نسبت به تحقق سیاست های خود اطمینان یابد.

بنابراین ، استفاده بانک مرکزی و دولت از ابزارهای در اختیار جهت حفظ و صیانت از پول ملی ، خطا نیست بلکه خطا در عدم انجام تکلیف و وظیفه قانونی در حفظ ارزش پول ملی است. اصولا اگر قرار است بانک مرکزی در هنگام کاهش و افت پول ملی کشور ، فقط نظاره گر باشد، دلیل این همه اختیارات و ابزار پولی و ارزی چیست؟

نکته دوم اینجاست که قائلان به تفکر عدم دخالت بانک مرکزی، به هنگام صعود قیمت ارز، دخالت بانک مرکزی را برنمی تابند اما در هنگامی که بازار شاهد افت و سقوط قیمت دلار است، دولت را به دخالت مستقیم در بازار و توقف سیر نزولی ارز تشویق می کنند.

گویا خطا بودن "دخالت دولت " با جهت بازار متفاوت است . اگر بر اساس دست نامریی ، بازار شاهد افزایش قیمت ارز است ، هر گونه دخالتی مزموم و غیر علمی و خلاف اصول اقتصاد است و هرگاه بازار بر اساس همان دست نامریی شاهد سقوط قیمت ارز و کاهش ارزش دلار است، دخالت دولت در بازار و پیشگیری از سقوط ارزش دلار ، امری ممدوح ، عالمانه و منطبق با تکالیف بانک مرکزی است.

بر خلاف آنچه تبلیغ واصرار می گردد، عللی که باعث افزایش قیمت دلار از ۴۰۰۰ تومان به ۲۰۰۰۰ تومان گردید، دست نامرئی بازار و مکانیسم طبیعی عرضه و تقاضا نبود بلکه تعلل و قصور بانک مرکزی در انجام تکالیف و وظایف قانونی خود بود. نه تنها بانک مرکزی و دولت در انجام وظایف و تکالیف مصرح قانونی خود، تقصیر نمودند بلکه با اتخاذ تدابیری نسنجیده، بر التهاب بازار و شیب نزولی ارزش پول ملی و ایجاد شوک ارزی افزودند.

تعطیلی بازارهای رسمی از جمله بازار اتی، بستن صرافی ها و اعلام قیمت ۴۲۰۰ تومان برای ارز دولتی و تحریک سمت تقاضا از یکسو و محدود ساختن بخش عرضه از سوی دیگر ، عدم نظارت و شفافیت و تعدد بخشنامه ها و دستورالعمل ها، نه تنها نقض عدم دخالت بانک مرکزی بود بلکه، در جهت خلاف وظایف و تکالیف و شان نزول بانک مرکزی تعریف و اجرا می شد.

از هفته اول مهرماه، به جهت تصمیمات و اقدامات خوب مصوب در شورای سران قوا و ورود هماهنگ و مقتدرانه بانک مرکزی به صحنه بازار در کنار سیگنال های مثبتی که از خارج به بازار وارد شد، شاهد افت قیمت ارز و حرکت به سوی قیمت های واقعی ، بودیم . در این برهه بود که نشریات همان جریان فکری، این اقدامات دولت و بانک مرکزی را "خطای مداخله" برشمردند و بانک مرکزی را متهم به دخالت خارج از حیطه اختیارات خود در بازار نمودند. اما آنچه موجب تعجب گردید ، اعلام نرخ ۹۵۰۰ و بعضا ۹۹۰۰ تومان از سوی بانک مرکزی جهت خرید ارز بود.

قیمتی که حداقل ۱.۵ تا ۳ هزار تومان بالاتر از قیمت هایی بود که فروشندگات حاضر به عرضه بودند . این امر موجب توقف هیجان مثبت بازار گردید و در حالیکه بسیاری از کارشناسان اقتصادی ، فعالان عرصه صنعت و حتی برخی از اعضای هیات دولت و معاون رییس جمهور معتقد به قیمت ۶ تا ۷.۵ هزار تومان برای دلار بودند، قیمت در ۹۵۰۰ توسط بانک مرکزی متوقف گردید و به مرور طی روزهای بعد این مبلغ تا بیش از ۱۰ هزار تومان هم پیش رفت. حال سوال اینجاست که ایا این نمی تواند مصداق دخالت بانک مرکزی در بازار باشد؟

شواهد نشان می دهد که دولت، مایل به کاهش قیمت دلار به کانال ۴ رقمی نیست و برخی شنیده ها مبنی بر قول مساعد دولت در تامین بخشی از کاهش قدرت خرید مردم در بودجه سال اینده ، حکایت از این دارد که دولت قصد دارد بودجه سال اینده را با دلار ۵ رقمی یا حداقل چند برابر قیمت دلار در سال جاری ببندد واین با روح بانک مرکزی مغایرت دارد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

مجتبى۵۹۲۸۹۵۱۱:۳۷:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۲
علت بستن سایت ها قیمت و سایت ها خبری مثل ایران جیب اعتراف و تایید در خالی بودن خزانه بانک مرکزی از دلار و ارز و وحشت دولت از اطلاع رسانی مردم
ناشناس۵۹۳۲۵۰۱۳:۴۸:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۲
وقتی دلار زیر 3000 تومان شد سیف مصاحبه کرد که کاهش بیشتر به صلاح نیست!!!! و قیمته را تصنعی به بالای 3000 تومان رساند . الان هم همان تفکر اشتباه و غلط نمی گذارد تا دلار به قیمت واقعی خود که حدود 6000 تا 7000 است برسد . و اینجاست که خائنین به مردم مشخص می شود. وقتی شنیدم دلار با قیمت 9500 تومان توسط بانک خریداری می شود تعجب کردم چون مردم در بازار به اصطلاح آزاد دلار 7000 تومانی خرید و فروش می کردند. و این یعنی عدم آزاد سازی قیمت ارزها و دخالت دولت در گران کردن آن. و این یعنی خیانت بانک مرکزی . متاسفانه هیچ واحد نظارتی هم بر عملکرد بانک مرکزی وجود ندارد الان دستگاه قضا باید وارد شده و بانک مرکزی را محاکمه نماید . دولت خواهدن گران شدن ارز به خاطر افزایش درامدهایش هست و بیشتر تمایل دارد تا ارز بالای 100000 باشد هر چه بیشتر بودجه سال آینده روان تر و بخوربخورش بیشتر.
محمد۵۹۴۰۶۱۲۳:۴۶:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۲۲
کاش هدف افزایش درامد های دولت بود
ناشناس۵۹۳۹۰۹۲۰:۵۸:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۲۲
من هم تعجب کردم حتی سایت پیشخوان هم بسته شده
ناشناس۵۹۲۹۲۷۱۱:۴۸:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۲۲
کار خودشه
ناشناس۵۹۲۹۳۸۱۱:۵۱:۰۶ ۱۳۹۷/۷/۲۲
راه کار ارز و سکه پلیسی کردن بازار و بستن سایتها و تهدید به اعدام نیست..اقتصاد دانش و پاکدستی می خواهد .اگر دارید بسمالله...
ناشناس۵۹۴۰۳۳۲۳:۱۳:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲۲
پاکدستی، و لا غیر.
ناشناس۵۹۲۹۵۰۱۱:۵۴:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۲۲
نگران قیام گرسنکان باشید..
ناشناس۵۹۳۵۱۶۱۶:۰۷:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۲۲
نگران نه، منتظر
ناشناس۵۹۴۷۴۱۱۳:۲۷:۳۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
تا کی؟
ناشناس۵۹۲۹۷۰۱۲:۰۲:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۲۲
این چجور ارز تک نرخی هست؟ مردم رو به بازی گرفتن
ناشناس۵۹۳۷۳۰۱۸:۳۰:۲۴ ۱۳۹۷/۷/۲۲
۴۲۰۰ خودی ۱۰۵۰۰ فامیل نزدیک ۱۴ به بالاارز غیر خودی + نخودی به این میگن سیستم تک نرخی چند شاخه ای
ناشناس۵۹۳۰۹۴۱۲:۴۸:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۲
هیچ عاملی مثل دولت در بالا و پایین آمدن قیمت دلار تاثیر ندارد. همگان مشاهده کردند که دولت با دخالت خود جلوی سقوط قیمت دلار را در سقف ده هزار تومان گرفت و اجازه نداد نرخ دلار به زیر ده هزار تومان برسد.
ناشناس۵۹۳۱۶۵۱۳:۰۹:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۲۲
جلوی واقعیت را نمیتوان گرفت باید بگذارید دلار راه خود را رود ولی مسائلی که سبب این نابسامانی میشود باید حل شود . مثل برخورد ناماسب با کشورها.- مشکلات قانون اساسی- دخالتهای نابجا در کار دولت نه به مفهوم انتقاد- سعی در ارامش جامعه- نقدینگی- ایجاد شادی در جامعه- ایجاد صنایع کوچک- وو
ناشناس۵۹۳۱۶۸۱۳:۱۲:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۲۲
ساختمان بانک مرکزی بر استخوان خرد شده مستضعفین بنا نهاده شده است عجب سختمان بلندی ؟
عباسى۵۹۳۲۰۱۱۳:۲۷:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۲۲
ببخشید استغفر الله خدایا گناه من ببخش اکر کفر و الحاد و شرک نباشد میشه بپرسم دلار و سکه قیمتش امروز در بازار ازاد چند است
ناشناس۵۹۳۲۹۰۱۴:۰۶:۰۴ ۱۳۹۷/۷/۲۲
قیمت کدوم دلار؟ جهانگیری؟ نیما؟ سیما؟ آزاد؟ رها؟
ناشناس۵۹۳۴۷۰۱۵:۳۵:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۲۲
نباید بپرسی این کار الان جرم محسوب میشه یه عددی هست حالا شما چیکار داری؟ برا چی میخای دلار را؟ همین حرف خودش مشکوکه
ناشناس۵۹۳۲۳۱۱۳:۴۲:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۲
"قائلان به تفکر عدم دخالت بانک مرکزی ، به هنگام صعود قیمت ارز ، دخالت بانک مرکزی را برنمی تابند اما در هنگامی که بازار شاهد افت و سقوط قیمت دلار است، دولت را به دخالت مستقیم در بازار و توقف سیر نزولی ارز تشویق می کنند ." ==== دلالان و سودجویانی که مثل زالو در حال مکیدن خون مردم هستند از این طریق حیات خودشون رو حفظ می کنند (و به گمان خودشون کیفیت حیاتشون رو بالا می برند)
ناشناس۵۹۳۴۱۹۱۵:۰۷:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۲
بیچاره اونایی که نفهمیدندکاهش قیمت ارزبازی خوددولته ویکشبه همه سرمایه خودراباختندوارزگران خریده خودرادودستی تقدیم جیب دولت کردندتادوباره به قیمت بالابه مردم ساده لوح فروخته شود
حسن۵۹۳۴۴۷۱۵:۲۳:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۲
توصیه میکنم صحبتهای امروز رئیس جمهور محترم در روز افتتاح دانشگاهها رو هم ببینید که با چه خودشیفتگی از خودش تعریف نموده!
ناشناس۵۹۳۶۷۴۱۷:۵۳:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۲۲
به نام خدا با این فرمانی که دولت داره میره که دو روز دیگه تورم کشور رو از پا درمیاره همین الانش هم مشکل زیاده فرار بود وضع بهتر بشه نه بدتر الان که بدتر رو هم رد کرده
ناشناس۵۹۳۷۴۴۱۸:۴۶:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۲۲
مردم کوجه وبازار خیلی پیش می دانستند و می دانند که دولت دست اندکار قیمت ارز است دولت خود دلال ارز است
ناشناس۵۹۳۸۶۹۲۰:۲۷:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۲۲
خیانت دولت وبانک مرکزی رفاه مردم را از بین برده در گرانی هیچ پیشگیری واعتراض عملی نشد ولی با پایین آمدن دلار فوری مانع شدند حمایت از دلالان وبخشیدن نان سفره مردم به دلالان
ناشناس۵۹۴۰۲۰۲۲:۵۸:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۲۲
دولت کاسب همینه(اصول و اصلاح هم نداره)
ناشناس۵۹۴۵۱۲۱۱:۱۶:۲۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
نوسان شدید اثر مرکب ایجاد میکند واقتصاد را پاندلی میکند وتدریجی کردن ان درست است

پربحث‌های امروز

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 3. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 4. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 5. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 6. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 7. ساختمان های خالی دانشگاه آزاد را به کسب و کارها بدهید، نه دانشجویان پولی

 8. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 9. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 10. خط فقر در تهران ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان است

 11. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 12. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 13. افشای لیست موسسات فرهنگی که کمک دریافت کرده‌اند  

 14. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 15. پوری حسینی: به من نگفته‌اند ممنوع‌الخروجم

 16. چرا بازرگان نتوانست با انقلاب همراه باشد؟

 17. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 18. پست اینستاگرامی کی‌روش پس از پیروزی مقابل تیم ملی فوتبال عمان

 19. سکه ۴ میلیون و ۶۸ هزار تومان شد/ دلار ۱۱۶۵۰ تومان

 20. قیمت امروز دلار در بانک‌ها

 21. ۴۰ سال پس از پیش‌بینی درست کارتر

 22. حمله اسرائیل به سوریه پیامی برای ایران بود؟

 23. مردم خواهان اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب‌ها شدند/ درآمد یک پزشک یک میلیون تومان است!

 24. جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی؛ وی از صبح روز گذشته متواری شده بود

 25. روحانی در واکنش به گزارش تخلف دارویی: ان‌شاءالله که صحت ندارد

پربحث‌های دیروز

 1. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 2. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 5. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 6. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 7. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 8. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 9. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 10. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 11. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 12. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 13. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

 14. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 15. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 16. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 17. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 18. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 19. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 20. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 21. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 22. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 23. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 24. معصومه ابتکار در BRT  

 25. سرقت مسلحانه در رشت  

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 4. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 5. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 10. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 15. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 16. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 17. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 18. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 19. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 20. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 21. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 22. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 23. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 24. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 25. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

پربحث‌های امروز

 1. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 2. خط فقر در تهران ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان است

 3. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 4. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 5. پوری حسینی: به من نگفته‌اند ممنوع‌الخروجم

 6. سکه ۴ میلیون و ۶۸ هزار تومان شد/ دلار ۱۱۶۵۰ تومان

 7. قیمت امروز دلار در بانک‌ها

 8. تصمیمی درباره سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است

 9. سومین محموله نفت خام در بورس انرژی همچنان بدون مشتری

 10. وزیر راه و شهرسازی: شورای مسکن در استانها احیاء شد

 11. ۱۱ هزار شعبه بانکی تعطیل می‌شوند؟

 12. جلسه ویژه بررسی وضعیت ارز با حضور «همتی، دژپسند و رحمانی» در مجلس

 13. حرکت نخستین محموله نفتی ایران به مقصد ژاپن

 14. سود سپرده‌های کوتاه‌مدت ماه‌شمار شد

 15. اظهرات عجیب زنگنه درباره عرضه نفت در بورس انرژی

 16. جزییات نشست تعیین تکلیف وام‌گیرندگان حساب ذخیره ارزی

 17. برگزاری دومین نمایشگاه کار ایران با حمایت ویژه همراه اول

 18. نفت گران شد

 19. وعده «شریعتمداری» برای به‌کارگیری بیشتر زنان و جوانان

 20. مرکز فروش کاغذ دیواری و پوستر دیواری سه بعدی در تهران

 21. قیمت ارز مسافرتی امروز/ یورو ۱۳۵۱۷ تومان شد

 22. مجلس با کلیات طرح ساماندهی بازار خودرو موافقت کرد

 23. مصوبه خودروهای در گمرک مانده اصلاح شد + سند

 24. تلاش دوباره برای بازگشت ارز صادراتی

 25. رزرو بهترین هتل های مشهد با مناسب ترین قیمت

پربحث‌های دیروز

 1. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 2. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 3. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 4. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 5. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 6. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

 7. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 8. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 9. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 10. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 11. وزیر اقتصاد: پوری حسینی ممنوع‌الخروج نیست

 12. وزیر نفت: از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است/ اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی‌توانند آن را تحمل کنند

 13. توضیحات سایپا در مورد اعلام قیمت جدید

 14. منطقی:زیرساخت‌های تولید هواپیمای 72 نفره در کشور فراهم است

 15. اطلاعیه سازمان تامین اجتماعی درباره سبد کالای بیمه‌شدگان بسته حمایتی

 16. پیش‌فروش خودرو بدون مجوز وزارت صمت غیرقانونی است

 17. بسته حمایتی: فرار از مسئولیت اجتماعی

 18. یارانه نقدی برای قیمت‌های سال ۸۹ است/ بانک مرکزی گرفتار دلالانی است که ارز مملکت را به باد می‌دهند

 19. وزیر کار: ۱۴ میلیون خانوار سبد حمایتی گرفتند

 20. امکان افزایش وام مسکن زوجین تا ۳۰۰ میلیون تومان

 21. آخرین تصمیمات مجلس برای تعیین تکلیف قیمت بنزین در سال ۹۸

 22. پرداخت سود ماه شمار به نفع چه کسانی است؟

 23. رسانه‌ها تلاش ۴۰ ساله ملت و دولت را نمایش دهند

 24. چرا بانک مرکزی در ایران مستقل نیست؟

 25. جزئیات ۹۰۰ هزار میلیارد یارانه پنهان/ تدوین بسته اصلاح قیمت حامل‌ها

پربحث‌های هفته

 1. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 2. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 3. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 4. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 5. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 6. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 7. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 8. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 9. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 10. قیمت محصولات سایپا دوباره افزایش یافت

 11. نوبخت: درآمد برخی خانواده ها از محل یارانه هاست/به پرداخت یارانه ها افتخار می کنم

 12. مردم در تنگنا هستند

 13. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 14. نوبخت: در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

 15. نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

 16. افزایش ۳ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری

 17. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 18. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 19. رئیس کل بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی مخالفت کرد

 20. ۸۵ ‌درصد بودجه برای ۱۵ ‌درصد شاغلان

 21. ۳۰ نکته درباره بودجه ۹۸

 22. رحمانی: مردم از نوسان قیمت‌ها ناراضی هستند/ همه ما باید نظرات سازمان حمایت را بپذیریم

 23. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 24. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

 25. مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟

آخرین عناوین