سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

محسن زنگنه، گروه اقتصادی الف،   3970722080 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

طی روزهای گذشته و در پی تصمیمات دولت و بانک مرکزی که منجر به توقف روند افزایش قیمت دلار و کاهش محسوس قیمت آن گردید، مقالات و مطالب متعددی در نقد عملکرد دولت و بانک مرکزی در نشریات و محافل مختلف علمی و عمومی، منتشر گردید. این عده با تقبیح عملکرد بانک مرکزی، آن را مصداق کامل "دخالت دولت" در اقتصاد برشمرده، مغایر اصول علمی اقتصاد دانسته اند.

این تفکر که معتقد به "اقتصاد آزاد" و ازادی بی حصر و حد بازار می باشد، اعتقاد دارد که "دست نامرئی قیمت" است که می تواند، تعادل را در اقتصاد ایجاد نماید و هر گونه دخالت دولت و بانک مرکزی در مسیر حرکت بازار، موجب اختلال در شاخص های کلان اقتصادی گردیده، کشور را از مسیر توسعه و رشد، منحرف می نماید.

نفوذ این جریان فکری در بدنه دولت و بانک مرکزی، موجب توقف روند تاثیر گذاری بانک مرکزی و دولت بر بازار ارز گردید و حتی با یک وقفه چند روزه، مجدد سیاست ها در جهت عکس، دنبال گردید. فارغ از اینکه این تفکر(یعنی سیستم اقتصاد آزاد و خلع ید دولت و بانک مرکزی) امروزه چقدر در دنیا طرفدار دارد و یا اینکه آیا کشورهای طراح و تئوریسین های ابتدایی این تفکر ، امروز خود به آن اعتقاد داشته و عمل می نمایند یا خیر؟ به دوگانگی برخورد بانک مرکزی با صعود و سقوط قیمت ارز و سیاست یک بام و دو هوای آن در بازار ارز می پردازیم.

نکته اول این که ؛ مقصود و مفهوم دخالت چیست؟ و در چه صورتی این مداخله را می توان خطا شمرد؟

بر اساس قانون، عمده ترین وظیفه بانک مرکزی، صیانت از پول ملی و حفظ ارزش آن در برابر سایر ارزهای خارجی است و بدین منظور، ابزارهای مختلف پولی و اختیارات لازم به بانک مرکزی اعطا شده است. بانک مرکزی وظیفه دارد و باید با استفاده از این ابزارها، به تکلیف خود در حفظ ارزش پول ملی اقدام نماید.

بخصوص آنکه در ایران به جهت اینکه مدیریت بانک مرکزی در اختیار دولت است و بخش اعظم اقتصاد نیز به نوعی دولتی است، قدرت بانک مرکزی افزون گشته، امکان تاثیر پذیری ان در بازار ارز دوچندان می گردد. وقتی عمده صادرکنندگان اعم از نفتی و غیر نفتی را شرکت های دولتی تشکیل می دهند یا بیش از ۸۰ درصد نقدینگی در اختیار بانک های تحت مدیریت و نظارت بانک مرکزی است و نیز عمده جریان ورود و خروج سرمایه در دست دولت و شرکت های وابسته است، بانک مرکزی می تواند با ضریب بالایی نسبت به تحقق سیاست های خود اطمینان یابد.

بنابراین ، استفاده بانک مرکزی و دولت از ابزارهای در اختیار جهت حفظ و صیانت از پول ملی ، خطا نیست بلکه خطا در عدم انجام تکلیف و وظیفه قانونی در حفظ ارزش پول ملی است. اصولا اگر قرار است بانک مرکزی در هنگام کاهش و افت پول ملی کشور ، فقط نظاره گر باشد، دلیل این همه اختیارات و ابزار پولی و ارزی چیست؟

نکته دوم اینجاست که قائلان به تفکر عدم دخالت بانک مرکزی، به هنگام صعود قیمت ارز، دخالت بانک مرکزی را برنمی تابند اما در هنگامی که بازار شاهد افت و سقوط قیمت دلار است، دولت را به دخالت مستقیم در بازار و توقف سیر نزولی ارز تشویق می کنند.

گویا خطا بودن "دخالت دولت " با جهت بازار متفاوت است . اگر بر اساس دست نامریی ، بازار شاهد افزایش قیمت ارز است ، هر گونه دخالتی مزموم و غیر علمی و خلاف اصول اقتصاد است و هرگاه بازار بر اساس همان دست نامریی شاهد سقوط قیمت ارز و کاهش ارزش دلار است، دخالت دولت در بازار و پیشگیری از سقوط ارزش دلار ، امری ممدوح ، عالمانه و منطبق با تکالیف بانک مرکزی است.

بر خلاف آنچه تبلیغ واصرار می گردد، عللی که باعث افزایش قیمت دلار از ۴۰۰۰ تومان به ۲۰۰۰۰ تومان گردید، دست نامرئی بازار و مکانیسم طبیعی عرضه و تقاضا نبود بلکه تعلل و قصور بانک مرکزی در انجام تکالیف و وظایف قانونی خود بود. نه تنها بانک مرکزی و دولت در انجام وظایف و تکالیف مصرح قانونی خود، تقصیر نمودند بلکه با اتخاذ تدابیری نسنجیده، بر التهاب بازار و شیب نزولی ارزش پول ملی و ایجاد شوک ارزی افزودند.

تعطیلی بازارهای رسمی از جمله بازار اتی، بستن صرافی ها و اعلام قیمت ۴۲۰۰ تومان برای ارز دولتی و تحریک سمت تقاضا از یکسو و محدود ساختن بخش عرضه از سوی دیگر ، عدم نظارت و شفافیت و تعدد بخشنامه ها و دستورالعمل ها، نه تنها نقض عدم دخالت بانک مرکزی بود بلکه، در جهت خلاف وظایف و تکالیف و شان نزول بانک مرکزی تعریف و اجرا می شد.

از هفته اول مهرماه، به جهت تصمیمات و اقدامات خوب مصوب در شورای سران قوا و ورود هماهنگ و مقتدرانه بانک مرکزی به صحنه بازار در کنار سیگنال های مثبتی که از خارج به بازار وارد شد، شاهد افت قیمت ارز و حرکت به سوی قیمت های واقعی ، بودیم . در این برهه بود که نشریات همان جریان فکری، این اقدامات دولت و بانک مرکزی را "خطای مداخله" برشمردند و بانک مرکزی را متهم به دخالت خارج از حیطه اختیارات خود در بازار نمودند. اما آنچه موجب تعجب گردید ، اعلام نرخ ۹۵۰۰ و بعضا ۹۹۰۰ تومان از سوی بانک مرکزی جهت خرید ارز بود.

قیمتی که حداقل ۱.۵ تا ۳ هزار تومان بالاتر از قیمت هایی بود که فروشندگات حاضر به عرضه بودند . این امر موجب توقف هیجان مثبت بازار گردید و در حالیکه بسیاری از کارشناسان اقتصادی ، فعالان عرصه صنعت و حتی برخی از اعضای هیات دولت و معاون رییس جمهور معتقد به قیمت ۶ تا ۷.۵ هزار تومان برای دلار بودند، قیمت در ۹۵۰۰ توسط بانک مرکزی متوقف گردید و به مرور طی روزهای بعد این مبلغ تا بیش از ۱۰ هزار تومان هم پیش رفت. حال سوال اینجاست که ایا این نمی تواند مصداق دخالت بانک مرکزی در بازار باشد؟

شواهد نشان می دهد که دولت، مایل به کاهش قیمت دلار به کانال ۴ رقمی نیست و برخی شنیده ها مبنی بر قول مساعد دولت در تامین بخشی از کاهش قدرت خرید مردم در بودجه سال اینده ، حکایت از این دارد که دولت قصد دارد بودجه سال اینده را با دلار ۵ رقمی یا حداقل چند برابر قیمت دلار در سال جاری ببندد واین با روح بانک مرکزی مغایرت دارد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

مجتبى۵۹۲۸۹۵۱۱:۳۷:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۲
علت بستن سایت ها قیمت و سایت ها خبری مثل ایران جیب اعتراف و تایید در خالی بودن خزانه بانک مرکزی از دلار و ارز و وحشت دولت از اطلاع رسانی مردم
ناشناس۵۹۳۲۵۰۱۳:۴۸:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۲
وقتی دلار زیر 3000 تومان شد سیف مصاحبه کرد که کاهش بیشتر به صلاح نیست!!!! و قیمته را تصنعی به بالای 3000 تومان رساند . الان هم همان تفکر اشتباه و غلط نمی گذارد تا دلار به قیمت واقعی خود که حدود 6000 تا 7000 است برسد . و اینجاست که خائنین به مردم مشخص می شود. وقتی شنیدم دلار با قیمت 9500 تومان توسط بانک خریداری می شود تعجب کردم چون مردم در بازار به اصطلاح آزاد دلار 7000 تومانی خرید و فروش می کردند. و این یعنی عدم آزاد سازی قیمت ارزها و دخالت دولت در گران کردن آن. و این یعنی خیانت بانک مرکزی . متاسفانه هیچ واحد نظارتی هم بر عملکرد بانک مرکزی وجود ندارد الان دستگاه قضا باید وارد شده و بانک مرکزی را محاکمه نماید . دولت خواهدن گران شدن ارز به خاطر افزایش درامدهایش هست و بیشتر تمایل دارد تا ارز بالای 100000 باشد هر چه بیشتر بودجه سال آینده روان تر و بخوربخورش بیشتر.
محمد۵۹۴۰۶۱۲۳:۴۶:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۲۲
کاش هدف افزایش درامد های دولت بود
ناشناس۵۹۳۹۰۹۲۰:۵۸:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۲۲
من هم تعجب کردم حتی سایت پیشخوان هم بسته شده
ناشناس۵۹۲۹۲۷۱۱:۴۸:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۲۲
کار خودشه
ناشناس۵۹۲۹۳۸۱۱:۵۱:۰۶ ۱۳۹۷/۷/۲۲
راه کار ارز و سکه پلیسی کردن بازار و بستن سایتها و تهدید به اعدام نیست..اقتصاد دانش و پاکدستی می خواهد .اگر دارید بسمالله...
ناشناس۵۹۴۰۳۳۲۳:۱۳:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲۲
پاکدستی، و لا غیر.
ناشناس۵۹۲۹۵۰۱۱:۵۴:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۲۲
نگران قیام گرسنکان باشید..
ناشناس۵۹۳۵۱۶۱۶:۰۷:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۲۲
نگران نه، منتظر
ناشناس۵۹۴۷۴۱۱۳:۲۷:۳۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
تا کی؟
ناشناس۵۹۲۹۷۰۱۲:۰۲:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۲۲
این چجور ارز تک نرخی هست؟ مردم رو به بازی گرفتن
ناشناس۵۹۳۷۳۰۱۸:۳۰:۲۴ ۱۳۹۷/۷/۲۲
۴۲۰۰ خودی ۱۰۵۰۰ فامیل نزدیک ۱۴ به بالاارز غیر خودی + نخودی به این میگن سیستم تک نرخی چند شاخه ای
ناشناس۵۹۳۰۹۴۱۲:۴۸:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۲
هیچ عاملی مثل دولت در بالا و پایین آمدن قیمت دلار تاثیر ندارد. همگان مشاهده کردند که دولت با دخالت خود جلوی سقوط قیمت دلار را در سقف ده هزار تومان گرفت و اجازه نداد نرخ دلار به زیر ده هزار تومان برسد.
ناشناس۵۹۳۱۶۵۱۳:۰۹:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۲۲
جلوی واقعیت را نمیتوان گرفت باید بگذارید دلار راه خود را رود ولی مسائلی که سبب این نابسامانی میشود باید حل شود . مثل برخورد ناماسب با کشورها.- مشکلات قانون اساسی- دخالتهای نابجا در کار دولت نه به مفهوم انتقاد- سعی در ارامش جامعه- نقدینگی- ایجاد شادی در جامعه- ایجاد صنایع کوچک- وو
ناشناس۵۹۳۱۶۸۱۳:۱۲:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۲۲
ساختمان بانک مرکزی بر استخوان خرد شده مستضعفین بنا نهاده شده است عجب سختمان بلندی ؟
عباسى۵۹۳۲۰۱۱۳:۲۷:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۲۲
ببخشید استغفر الله خدایا گناه من ببخش اکر کفر و الحاد و شرک نباشد میشه بپرسم دلار و سکه قیمتش امروز در بازار ازاد چند است
ناشناس۵۹۳۲۹۰۱۴:۰۶:۰۴ ۱۳۹۷/۷/۲۲
قیمت کدوم دلار؟ جهانگیری؟ نیما؟ سیما؟ آزاد؟ رها؟
ناشناس۵۹۳۴۷۰۱۵:۳۵:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۲۲
نباید بپرسی این کار الان جرم محسوب میشه یه عددی هست حالا شما چیکار داری؟ برا چی میخای دلار را؟ همین حرف خودش مشکوکه
ناشناس۵۹۳۲۳۱۱۳:۴۲:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۲
"قائلان به تفکر عدم دخالت بانک مرکزی ، به هنگام صعود قیمت ارز ، دخالت بانک مرکزی را برنمی تابند اما در هنگامی که بازار شاهد افت و سقوط قیمت دلار است، دولت را به دخالت مستقیم در بازار و توقف سیر نزولی ارز تشویق می کنند ." ==== دلالان و سودجویانی که مثل زالو در حال مکیدن خون مردم هستند از این طریق حیات خودشون رو حفظ می کنند (و به گمان خودشون کیفیت حیاتشون رو بالا می برند)
ناشناس۵۹۳۴۱۹۱۵:۰۷:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۲
بیچاره اونایی که نفهمیدندکاهش قیمت ارزبازی خوددولته ویکشبه همه سرمایه خودراباختندوارزگران خریده خودرادودستی تقدیم جیب دولت کردندتادوباره به قیمت بالابه مردم ساده لوح فروخته شود
حسن۵۹۳۴۴۷۱۵:۲۳:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۲
توصیه میکنم صحبتهای امروز رئیس جمهور محترم در روز افتتاح دانشگاهها رو هم ببینید که با چه خودشیفتگی از خودش تعریف نموده!
ناشناس۵۹۳۶۷۴۱۷:۵۳:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۲۲
به نام خدا با این فرمانی که دولت داره میره که دو روز دیگه تورم کشور رو از پا درمیاره همین الانش هم مشکل زیاده فرار بود وضع بهتر بشه نه بدتر الان که بدتر رو هم رد کرده
ناشناس۵۹۳۷۴۴۱۸:۴۶:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۲۲
مردم کوجه وبازار خیلی پیش می دانستند و می دانند که دولت دست اندکار قیمت ارز است دولت خود دلال ارز است
ناشناس۵۹۳۸۶۹۲۰:۲۷:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۲۲
خیانت دولت وبانک مرکزی رفاه مردم را از بین برده در گرانی هیچ پیشگیری واعتراض عملی نشد ولی با پایین آمدن دلار فوری مانع شدند حمایت از دلالان وبخشیدن نان سفره مردم به دلالان
ناشناس۵۹۴۰۲۰۲۲:۵۸:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۲۲
دولت کاسب همینه(اصول و اصلاح هم نداره)
ناشناس۵۹۴۵۱۲۱۱:۱۶:۲۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
نوسان شدید اثر مرکب ایجاد میکند واقتصاد را پاندلی میکند وتدریجی کردن ان درست است

پربحث‌های اخیر

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 5. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 6. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 7. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 8. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 9. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 10. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 11. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 12. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 13. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 14. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 15. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 16. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 17. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 18. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 19. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 20. چین: روابط تجاری معمول ما با ایران نباید مخدوش شود

 21. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

 22. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

 23. هینن: مردم ایران فوق‌العاده بودند/ اعتراضم به ناامنی بود

 24. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 25. لوازم خانگی ایرانی جایگزین کره‌ای‌ها می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 5. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 6. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 7. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 8. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 9. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 10. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 11. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 12. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 13. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 14. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 15. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 16. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 17. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 18. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 19. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 20. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 21. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 22. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 23. پرواز مخترع سوئیسی با «جت بال» برفراز کوه‌های شرق ایتالیا  

 24. چین: روابط تجاری معمول ما با ایران نباید مخدوش شود

 25. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 4. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 5. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 6. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 7. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 8. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 9. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 10. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 11. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 12. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 13. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 14. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 15. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 16. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 17. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 18. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 19. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 20. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 21. اقدام جالب شهردار ارومیه/ لهستانی ها شهروند افتخاری شدند!+ عکس

 22. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 23. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 24. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 25. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

پربحث‌های اخیر

 1. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 2. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 3. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 4. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 5. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 6. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 7. لوازم خانگی ایرانی جایگزین کره‌ای‌ها می‌شود

 8. زنگنه: من نگفتم مشتری‌های نفتی ما جاسوس هستند

 9. توضیحات حجتی درباره افزایش قیمت لبنیات

 10. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 11. ادامه کاهش قیمت ارز/ دلار امروز چند؟

 12. تبدیل برنج خارجی به برنج گران قیمت ایرانی در ۴۰ ثانیه!  

 13. کارکنان دولت خانه‌دار می‌شوند؟

 14. مجلس در نامه‌‌ای اعلام کرد: تخلف دوباره سازمان خصوصی‌‌سازی در واگذاری «کشت‌وصنعت مغان»

 15. پیشنهاد حذف ارز ۴۲۰۰تومانی و پرداخت یارانه نقدی به دهک‌های پایین

 16. نرخ سود بانکی تغییر می‌کند؟

 17. رییس بانک مرکزی: نرخ نیمایی حذف نمی شود

 18. بیت‌کوین در ایران چقدر هزینه دارد!

 19. موافقت یواشکی وزرا با بازگشت کوپن/ روحانی هنوز مخالف است

 20. دنیا به دنبال راهی برای سم‌زدایی از دلاریزه شدن

 21. وزیر نیرو: صنایع برای تولید و توسعه خود از پساب استفاده کنند

 22. حناچی: پروژه هایی داریم که از ابتدا با یک طرح مسئله غلط آغاز شد

 23. تجارت اروپا با آمریکا افزایش یافت/تجارت اروپا و چین کم شد

 24. ابلاغ آیین‌نامه پرداخت پاداش بازنشستگان و بازخرید کارکنان

 25. انتشار ارز مجازی توسط فیس‌بوک با پشتوانه اوراق قرضه

پربحث‌های دیروز

 1. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 2. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 3. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 4. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 5. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 6. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 7. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 8. لوازم خانگی ایرانی جایگزین کره‌ای‌ها می‌شود

 9. زنگنه: من نگفتم مشتری‌های نفتی ما جاسوس هستند

 10. توضیحات حجتی درباره افزایش قیمت لبنیات

 11. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 12. ادامه کاهش قیمت ارز/ دلار امروز چند؟

 13. تبدیل برنج خارجی به برنج گران قیمت ایرانی در ۴۰ ثانیه!  

 14. کارکنان دولت خانه‌دار می‌شوند؟

 15. مجلس در نامه‌‌ای اعلام کرد: تخلف دوباره سازمان خصوصی‌‌سازی در واگذاری «کشت‌وصنعت مغان»

 16. پیشنهاد حذف ارز ۴۲۰۰تومانی و پرداخت یارانه نقدی به دهک‌های پایین

 17. نرخ سود بانکی تغییر می‌کند؟

 18. رییس بانک مرکزی: نرخ نیمایی حذف نمی شود

 19. بیت‌کوین در ایران چقدر هزینه دارد!

 20. موافقت یواشکی وزرا با بازگشت کوپن/ روحانی هنوز مخالف است

 21. دنیا به دنبال راهی برای سم‌زدایی از دلاریزه شدن

 22. وزیر نیرو: صنایع برای تولید و توسعه خود از پساب استفاده کنند

 23. حناچی: پروژه هایی داریم که از ابتدا با یک طرح مسئله غلط آغاز شد

 24. تجارت اروپا با آمریکا افزایش یافت/تجارت اروپا و چین کم شد

 25. ابلاغ آیین‌نامه پرداخت پاداش بازنشستگان و بازخرید کارکنان

پربحث‌های هفته

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 3. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 4. خبر خوب وزیر اقتصاد برای مردم ایران

 5. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 6. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 7. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 8. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 9. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 10. خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بیش از 2.5 دلار بالا برد

 11. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 12. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 13. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 14. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 15. پاسخ دندان شکن پکن به آمریکا: بدون توجه به شرایط به توسعه روابط خود با ایران ادامه می‌دهیم

 16. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 17. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 18. ماجرای حقوق ۹۸ و تبعیض ناروا علیه حداقل بگیران/ پشت‎پرده حمایت از نجومی بگیران چیست؟+سند

 19. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 20. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 21. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

 22. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 23. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 24. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 25. خبر خوش برای بی‌خانمان‎ها/ کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است

آخرین عناوین