قتل خاشقچی و برخورد دوگانه غرب با حقوق بشر

سید جعفر قنادباشی،   3970719128 ۱۹ نظر، ۶ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
قتل خاشقچی و برخورد دوگانه غرب با حقوق بشر
خبر ناپدید شدن «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار ۵۹ ساله سعودی و مسئله قتل وی در کنسولگری ریاض در ترکیه، در حالی به تیتر رسانه‌ها و محافل خبری–سیاسی دنیا تبدیل‌شده است که عربستان پیش‌ازاین نیز در مظان انبوهی از انتقادات و اعتراضات حقوق بشری قرارگرفته بود. نکته عجیب و قابل‌تامل در میان طوفان خبرهایی که از این ماجرا منتشر می‌شود، حمله و هجمه مسئولین بلندپایه و برجسته آمریکایی و انگلیسی به عربستان و تهدید ضمنی ریاض در صورت اثبات قتل خاشقجی است.
 
از باب مثال، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از شنیدن این خبر ابراز نگرانی کرد و گفت که مایل به شنیدن این موضوع نبوده است. «مایک پنس»، معاون اول ترامپ نیز با انتشار یادداشتی تصریح کرد: «اگر خبرها درباره کشته شدن خاشقجی صحت داشته باشد، امنیت روزنامه‌نگاران، آزادی بیان و حقوق بشر را به خطر می‌اندازد. جهان خواستار پاسخگویی روشن در زمینه سرنوشت وی است.»
 
«مایک پمئو»، وزیر امور خارجه آمریکا هم از سعودی‌ها خواست تا درباره سرنوشت این روزنامه‌نگار شفاف‌سازی کنند. سه سناتور بلندپایه آمریکایی - «لیندزی گراهام»، «باب کورکر» و «بن کاردین» نیز اعلام کردند چنانچه ادعاها در خصوص عاملیت دولت سعودی در قتل خاشقجی صحیح باشد، تاثیر ویران‌کننده‌ای بر مناسبات آمریکا و عربستان سعودی خواهد داشت و بهای سنگینی چه ازنظر اقتصادی و چه در زمینه‌های دیگر باید پرداخت شود.
 
«جرمی هانت»، رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس نیز در توییتر خود نوشت: «به‌تازگی با سفیر عربستان دیدار کردم و خواستار پاسخ‌های فوری درباره جمال خاشقجی شدم.»

باآن‌همه روابط گرم ریاض با کشورهای غربی به‌خصوص با لندن و واشنگتن، طرح این سوال طبیعی است که چرا انگلیس و آمریکا پا روی خرخره متحد راهبردی خود گذاشته و بدون پرده‌پوشی و به شکل علنی، لحن مواضع خود را به سمت تهدید پیش برده‌اند؟! مگر عربستان، پیش‌ازاین یک بانوی خبرنگار منتقد را نه به‌صورت مخفیانه بلکه در روز روشن گردن نزد و فیلم آن منتشر نشد؟ پس چرا در آن زمان، این دو کشور مدعی حقوق بشر، واکنش نشان ندادند و برای اعدام آن خبرنگار و اعدام فعالان حقوق بشر در این کشور، رگ گردنشان بیرون نزد؟ این سوال مهمی است که باید به آن پاسخ داد.

دراین‌باره گفتنی‌هایی هست.

۱- اولین دلیل جاروجنجال غرب در این خصوص را می‌توان بر موج‌سواری و فرصت‌طلبی آن‌ها حمل کرد زیرا به‌طورقطع، آمریکا و انگلیس از این سناریو نهایت بهره را خواهند برد. روشن است که واشنگتن و لندن، همیشه چشمان خود را بر روی جنایت‌های ضد حقوق بشری عربستان در داخل و در جنگ یمن بسته‌اند و فقط قراردادهای میلیاردی نظامی و تسلیحاتی برای آن‌ها در اولویت است. 

می‌دانیم که رسانه‌های غربی نیز مانند دولتمردان خود نمی‌توانند جنایت‌های سعودی را به تصویر بکشند و از استقلال لازم در این زمینه برخوردار نیستند اما در این حادثه ماجرا فرق می‌کند. آمریکا و انگلیس بهترین فرصت را برای دوشیدن بن سلمان یافته‌اند.
 
به هر میزان که ابعاد ماجرا بزرگ‌تر شده و زوایای بیشتری از آن روشن شود، برای بن سلمان و دیگر قارون‌های عربستان، گران‌تر تمام خواهد شد و باید هزینه‌های بیشتری برای فیصله دادن به آن پرداخت کنند. دقیقاً بر همین اساس است که حامیان سنتی عربستان طی این چند روز، به‌شدت روشنگری عربستان پیرامون این واقعه را مطالبه می‌کنند. 

آمریکایی‌ها می‌توانند با تحت‌فشار قرار دادن عربستان، علاوه بر دوشیدن بن سلمان، از وی در پرونده معامله قرن و دیگر طرح‌های خود در منطقه استفاده کنند و از سعودی‌ها سواری بگیرند. 

در حال حاضر، تمام شواهد و قرائن از تشدید مبارزه فلسطینی‌ها، برگزاری هفتگی راهپیمایی بازگشت، حساسیت فوق‌العاده جهان اسلام به مسئله فلسطین، عدم همراهی برخی از کشورهای منطقه در معامله قرن و درنتیجه، شکست این توطئه شوم حکایت دارد و اسپانسرهای تل‌آویو تصمیم دارند تا از نفوذ عربستان در برخی از کشورهای مسلمان و حاکمان منطقه، به‌عنوان پیشران سیاست‌های عقیم مانده خود در غرب آسیا استفاده کنند.

۲- سناریوی بعدی اینکه غرب از این رهگذر به‌نوعی سیاست تطهیر و برائت جستن از این اقدام ضد حقوق بشری را پی گرفته است. این سناریو به‌خصوص به کار ترامپ و جمهوری خواهان بسیار می‌آید چون موعد انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره (15 آبان)‌ نزدیک است و کاخ سفید می‌تواند از این حربه برای مبرا کردن خود از جنایت‌های حقوق بشری عربستان سوءاستفاده کند.
 
دموکرات‌ها برای پیروزی در این رقابت تنگاتنگ، از مدت‌ها قبل، موضوع حمایت ترامپ از قبیله سعودی را در بوق و کرنا کرده بودند و ترامپ اکنون می‌تواند در یک فرایند تهاجمی، این‌گونه وانمود کند که نه‌تنها با سبعیت سعودی‌ها در یمن و ماجرای خاشقجی مخالف است، بلکه تا آستانه تجدیدنظر در روابط دوجانبه و پاسخگو کردن مقامات سعودی پیش رفته است.

۳- نکته قابل‌تاملی که رویکردها و مواضع حقوق بشری غرب را به چالش می‌کشد و استانداردهای بی‌شرمانه این جماعت را بیش‌ازپیش عریان می‌کند، به تفاوت فاحش برخورد با سعودی‌ها در ماجرای به شهادت رسیدن عالم مجاهد، شیخ «نمر باقر النمر» و ناپدید شدن خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد بازمی‌گردد.
 
سبعیت سفاکان سعودی در به قتل رساندن عالمی در تراز شیخ نمر در حالی با سکوت مرگبار مدعیان حقوق بشر روبه‌رو شد و معیارهای نخ‌نما شده آن‌ها در دادگاه قضاوت جهانیان رنگ باخت که مسئله قتل خاشقجی را به  گونه ای دیگر مورد بهره برداری قرار داده اند! افزون بر این،‌ در حال حاضر بیش از ۶۰۰نفر از علمای عربستان و هزاران نفر از منتقدین این رژیم قرون‌وسطایی در حبس به سر می‌برند و صرفاً به این دلیل که نمی‌خواهند بله قربان گوی حاکمان ریاض باشند، در یک‌قدمی اعدام یا حبس‌های طویل‌المدت قرار دارند.
 
شیخ نمر، شخصیتی منتقد داشت و انتقادات تندی علیه مقامات این کشور مطرح می‌کرد؛ خاشقجی هم منتقد سیاست‌های حقوق بشری و منطقه‌ای عربستان بود. آن، پس از شکنجه به شهادت رسید و سرنوشت این، هنوز در هاله‌ای ابهام قرار دارد، اما برخورد دوگانه و مزورانه با این دو موضوع، تشت رسوایی غرب را از بام به زمین انداخته و رسوایی آن‌ها را به صدا درآورده است.

وبالاخره باید گفت که بن سلمان از هزینه بالای قتل خاشقچی مطلع است و در عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات دستش به خون یک خبرنگار منتقد آلوده‌شده اما سودای پادشاهی وی را واداشته تا هزینه‌های سنگینی همچون این قتل را بپردازد. 

قطعاً این آخرین ترور بن سلمان نخواهد بود چون اگر بخواهد بر کرسی پادشاهی جلوس کند، هنوز راه زیادی در پیش دارد و باید پسرعموهایش، منابع مالی شاهزادگان و منابع اطلاعاتی آن‌ها را از بین برده و جعبه‌های سیاه حاکمان سعودی را نابود کند؛ اتفاقی که به‌طور حتم، به هرج‌ومرج داخلی و نابودی کاخ آرزوهای وی منجر خواهد شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۹۵۱۷۱۷:۵۳:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
یک سوال این همه آدم مهم تو این دنیا بدترین اتفاقها براشون میرفته این همه غوغا بپا نمیشه در مورد این آدم چی شده که حتی نمایندگان مجلس آمریکا هم از عربستان بدگوئی میکنند
ناشناس۵۸۹۵۹۰۱۸:۵۷:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۱۹
آخه این اتفاق فرصت دونبشیه برای حسابی دوشیدن آل سعود
ناشناس۵۹۰۰۹۷۱۰:۳۹:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
چهره شناخته شده مقاله نویس روزنامه های معتبر دوستی شخصی با بسیاری از سیاستمداران امریکا از اینرو قتلش باد عکس العمل مواجه شده ازهمه مهمتر مواضع سیاسی معتدل او بود که قتلش را بهیجوجه نوجیه نمیکند خطری برای حاکمان نبود .
ناشناس۵۹۰۷۱۲۲۰:۲۸:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
یک سوال دیگر: چرا رفیق فابریک‌های امریکا: ترورریست‌ترین و سلاخ‌ترین آدم‌ها کره‌ی زمین‌اند؟
ناشناس۵۸۹۵۲۳۱۷:۵۹:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
به شما چه شما وضعیت فجیع اقتصادی خودتو پیگیر باش
ناشناس۵۸۹۵۳۶۱۸:۱۷:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
نه دیگه پس حق ماجراجویی ما چی میشه؟ عربستان افتاده توی تله باید حالش رو بگیریم
ناشناس۵۸۹۸۸۱۰۰:۳۱:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
التماس نکنید به خاطر جنایت اهواز ما حالا حالاها با شما کار داریم
ناشناس۵۹۰۴۷۱۱۶:۲۲:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اون که کار داعش بود چه ربطی به عربستان دارد؟
ناشناس۵۹۰۷۴۳۲۱:۰۶:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۲۰
توجیه نکنید ؛ یعنی دیگه فرصت توجیه ندارید ؛ فقط اجازه دارید هر شب کابوس انتقام را ببینید. .... به خاطر جنایت اهواز ما حالا حالاها با شما کار داریم
ناشناس۵۸۹۶۵۹۱۹:۵۹:۰۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
این جنایت فجیع نشان دهد زندگی فقط رفاه اقتصادی در عربستان سعودی نیست که در سایه جنایت ال سعود وجود دارد.
اسفند۵۸۹۹۵۴۰۷:۴۱:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اتفاقا همین وضعییت را پول ال سعود درش دخالت داره.
ناشناس۵۹۰۸۶۵۲۳:۵۹:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
این خبر درباره این موضوع هست و هیچ ربطی به مسائل اقتصادی نداره حرفت کاملا چرنده این حرف رو باید زیر اخبار اقتصادی بزنی.مغلطه هم کار ادمای بیسواده
ناشناس۵۸۹۵۳۵۱۸:۱۷:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۱۹
کی بوده حالا این هر چند وقت یبار اسامی جدیدی می شنویم حالا فرض کن رفتیم و وارد دعوای شما با عربستان شدیم و این رو هم محکوم کردیم چی به ما می رسه این وسط؟ سفارتش در تهران و مشهد رو هم که رفتیم گرفتیم اینم مورد نداره اینم ما هستیم محکوم میکنیم بعدش چی؟ سودش چه؟ بر زندگی ما چه اثری داره؟ مفیده؟
مجتبی۵۸۹۶۶۴۲۰:۰۴:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
از کجا ایران و قطر یقین دارن که ایشان کشته شد ؟؟
فرهاد۵۸۹۹۰۸۰۲:۵۵:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تازه طرف می پرسه لیلی زن بود یا مرد!
Amin۵۹۰۱۱۵۱۰:۵۳:۳۴ ۱۳۹۷/۷/۲۰
شما متاسفانه یک توهم توطئه از غرب دارید که قابل حل نیست. اتفاقا واکنش غرب و آمریکا تا الان فوق العاده خوب بوده. ترامپ شخصا پیگیر ماجرا شده و عربستان رو بازخواست کرده. اروپا واکنش نشون داده.
ناشناس۵۹۰۳۶۹۱۴:۵۴:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
بله.... !!!!
اسفند۵۹۰۳۷۸۱۵:۰۰:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اتفاقا خود ترامپ گفته که ما باید با این موضوع عاقلانه برخورد کنیم ، چون که قراردادهای میلیاردی با عربستان داریم . حال عاقلانه از نظر یک کاسب چگونه میتواند باشد؟
سجاد۵۹۰۷۵۳۲۱:۲۳:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تمام این فیلم وسیانسهای غربی ها وتوپ وتشرها نه ازبرای حقوق بشر است بلکه فقط از برای سرکیسه کردن وباج گیری ازبن سلمانه

پربحث‌های اخیر

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 4. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 5. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 6. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 7. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 8. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 9. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 10. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 11. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 12. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 13. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 14. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 15. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 16. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 17. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 18. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 19. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

 20. پرونده دکل نفتی چه شد؟

 21. فیلم/ جنجال ممنوع! سند بیاورید  

 22. کارت‌ های ملی قدیمی تا کی اعتبار دارند؟

 23. خودرو ۱ تا ۲ میلیون تومان گران شد + جدول

 24. ریزش قیمت دلار در صرافی‌های دولتی

 25. مسکن مهر روی ریل افتاد

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 5. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 6. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 7. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 8. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 9. عروس «قزاق»  

 10. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 11. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 12. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 13. لاستیک گران شد

 14. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 15. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 16. فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

 17. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 18. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 19. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 20. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 21. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 22. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 23. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 24. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 25. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 7. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 8. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 9. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 10. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 11. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 12. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 16. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 17. حرف های یک مهندس برق مملکت

 18. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 19. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 20. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 21. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 22. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 23. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 24. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 25. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

پربحث‌های اخیر

 1. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. کودک ۵ ساله فلسطینی در نوار غزه به شهادت رسید

 4. جنگنده‌های عراقی کار دست داعشی‌ها دادند

 5. ولایتی: به دور از اسلام است فلسطین وجه‌المصالحه رژیم‌های مرتجع عربی قرار گیرد

 6. هاآرتص: اسرائیل به زودی از یونسکو خارج می‌شود

 7. ترامپ مدعی پیروزی بر کاروان مهاجران شد

 8. واکنش روسیه به سخنان وزیر خارجه آمریکا

 9. سازمان ملل خواستار تضمین اجرای برجام شد

 10. مرکل: «برگزیت» قابل مذاکره‌ مجدد نیست

 11. رئیس «سیا» در مورد عربستان سعودی گزارش می‌دهد

 12. ترامپ: خیلی‌ها دنبال ریاست ستاد کارکنان کاخ سفید هستند

 13. افزایش آمار متقاضیان ایرانی پناهندگی در اتحادیه اروپا

 14. دولت مستعفی از آمریکا خواست جلوی امارات را بگیرد

 15. نتانیاهو: آماده مقابله با واکنش حزب الله به عملیات سپر شمال هستیم

 16. واکنش پامپئو به رزمایش هوایی روسیه_ونزوئلا

 17. چین یک دیپلمات سابق کانادایی را بازداشت کرد

 18. همکاری ترکیه و کانادا در تحقیقات بین‌المللی پیرامون قتل «خاشقجی»

 19. کمک ۵/۵ میلیارد دلاری سازمان ملل به کشورهای میزبان پناهجویان سوری

 20. خاشقچی، شخصیت سال مجله تایم شد

 21. روسیه: با نصف بودجه نظامی آمریکا میتوان به کل آفریقا غذا داد

 22. درخواست آزادی مشروط مدیر ارشد «هوآوی» در کانادا

 23. ترامپ: اگر دموکرات‌ها رای ندهند، ارتش دیوار مرزی را خواهد ساخت

 24. علی‌اف: مرز ایران و جمهوری‌آذربایجان «مرز دوستی» است

 25. لغو قانون ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌ها و مدارس ترکیه

پربحث‌های دیروز

 1. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. کودک ۵ ساله فلسطینی در نوار غزه به شهادت رسید

 4. جنگنده‌های عراقی کار دست داعشی‌ها دادند

 5. ولایتی: به دور از اسلام است فلسطین وجه‌المصالحه رژیم‌های مرتجع عربی قرار گیرد

 6. هاآرتص: اسرائیل به زودی از یونسکو خارج می‌شود

 7. ترامپ مدعی پیروزی بر کاروان مهاجران شد

 8. واکنش روسیه به سخنان وزیر خارجه آمریکا

 9. سازمان ملل خواستار تضمین اجرای برجام شد

 10. مرکل: «برگزیت» قابل مذاکره‌ مجدد نیست

 11. رئیس «سیا» در مورد عربستان سعودی گزارش می‌دهد

 12. ترامپ: خیلی‌ها دنبال ریاست ستاد کارکنان کاخ سفید هستند

 13. افزایش آمار متقاضیان ایرانی پناهندگی در اتحادیه اروپا

 14. دولت مستعفی از آمریکا خواست جلوی امارات را بگیرد

 15. نتانیاهو: آماده مقابله با واکنش حزب الله به عملیات سپر شمال هستیم

 16. واکنش پامپئو به رزمایش هوایی روسیه_ونزوئلا

 17. چین یک دیپلمات سابق کانادایی را بازداشت کرد

 18. همکاری ترکیه و کانادا در تحقیقات بین‌المللی پیرامون قتل «خاشقجی»

 19. کمک ۵/۵ میلیارد دلاری سازمان ملل به کشورهای میزبان پناهجویان سوری

 20. خاشقچی، شخصیت سال مجله تایم شد

 21. روسیه: با نصف بودجه نظامی آمریکا میتوان به کل آفریقا غذا داد

 22. درخواست آزادی مشروط مدیر ارشد «هوآوی» در کانادا

 23. ترامپ: اگر دموکرات‌ها رای ندهند، ارتش دیوار مرزی را خواهد ساخت

 24. علی‌اف: مرز ایران و جمهوری‌آذربایجان «مرز دوستی» است

 25. لغو قانون ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌ها و مدارس ترکیه

پربحث‌های هفته

 1. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 2. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 3. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 4. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 5. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 6. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 7. اما و اگرها درباره کانال ویژه مالی اروپا/ واکنش ایران به بسته پیشنهادی اروپایی ها چه خواهد بود؟

 8. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 9. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 10. انتشار تصاویر بازداشت دانش‌آموزان فرانسوی خشم افکار عمومی را برانگیخت+ عکس

 11. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 12. بازی خطرناک نتانیاهو و بن سلمان برای فرار از بحران/ پیام مهم حزب الله لبنان به اسرائیل/ احتمال شروع یک جنگ تمام عیار وجود دارد

 13. نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره آزمایش موشکی ایران برگزار شد

 14. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 15. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 16. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 17. واکنش گرجستان به مشکل ورود ایرانیان به این کشور

 18. ناتو از ایران درخواست کمک کرد + جزئیات

 19. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 20. مذاکرات اوپک درباره کاهش تولید نفت به بن‌بست خورد

 21. زنگنه در اوپک: کاهش تولید نفت، خط قرمز ایران است

 22. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 23. واکنش ظریف به حمله تروریستی چابهار: تروریست‌ها را به سزای اعمالشان می‌رسانیم

 24. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 25. توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش تولیدنفت/ ایران معاف شد

آخرین عناوین