قتل خاشقچی و برخورد دوگانه غرب با حقوق بشر

سید جعفر قنادباشی،   3970719128 ۱۹ نظر، ۶ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
قتل خاشقچی و برخورد دوگانه غرب با حقوق بشر
خبر ناپدید شدن «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار ۵۹ ساله سعودی و مسئله قتل وی در کنسولگری ریاض در ترکیه، در حالی به تیتر رسانه‌ها و محافل خبری–سیاسی دنیا تبدیل‌شده است که عربستان پیش‌ازاین نیز در مظان انبوهی از انتقادات و اعتراضات حقوق بشری قرارگرفته بود. نکته عجیب و قابل‌تامل در میان طوفان خبرهایی که از این ماجرا منتشر می‌شود، حمله و هجمه مسئولین بلندپایه و برجسته آمریکایی و انگلیسی به عربستان و تهدید ضمنی ریاض در صورت اثبات قتل خاشقجی است.
 
از باب مثال، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از شنیدن این خبر ابراز نگرانی کرد و گفت که مایل به شنیدن این موضوع نبوده است. «مایک پنس»، معاون اول ترامپ نیز با انتشار یادداشتی تصریح کرد: «اگر خبرها درباره کشته شدن خاشقجی صحت داشته باشد، امنیت روزنامه‌نگاران، آزادی بیان و حقوق بشر را به خطر می‌اندازد. جهان خواستار پاسخگویی روشن در زمینه سرنوشت وی است.»
 
«مایک پمئو»، وزیر امور خارجه آمریکا هم از سعودی‌ها خواست تا درباره سرنوشت این روزنامه‌نگار شفاف‌سازی کنند. سه سناتور بلندپایه آمریکایی - «لیندزی گراهام»، «باب کورکر» و «بن کاردین» نیز اعلام کردند چنانچه ادعاها در خصوص عاملیت دولت سعودی در قتل خاشقجی صحیح باشد، تاثیر ویران‌کننده‌ای بر مناسبات آمریکا و عربستان سعودی خواهد داشت و بهای سنگینی چه ازنظر اقتصادی و چه در زمینه‌های دیگر باید پرداخت شود.
 
«جرمی هانت»، رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس نیز در توییتر خود نوشت: «به‌تازگی با سفیر عربستان دیدار کردم و خواستار پاسخ‌های فوری درباره جمال خاشقجی شدم.»

باآن‌همه روابط گرم ریاض با کشورهای غربی به‌خصوص با لندن و واشنگتن، طرح این سوال طبیعی است که چرا انگلیس و آمریکا پا روی خرخره متحد راهبردی خود گذاشته و بدون پرده‌پوشی و به شکل علنی، لحن مواضع خود را به سمت تهدید پیش برده‌اند؟! مگر عربستان، پیش‌ازاین یک بانوی خبرنگار منتقد را نه به‌صورت مخفیانه بلکه در روز روشن گردن نزد و فیلم آن منتشر نشد؟ پس چرا در آن زمان، این دو کشور مدعی حقوق بشر، واکنش نشان ندادند و برای اعدام آن خبرنگار و اعدام فعالان حقوق بشر در این کشور، رگ گردنشان بیرون نزد؟ این سوال مهمی است که باید به آن پاسخ داد.

دراین‌باره گفتنی‌هایی هست.

۱- اولین دلیل جاروجنجال غرب در این خصوص را می‌توان بر موج‌سواری و فرصت‌طلبی آن‌ها حمل کرد زیرا به‌طورقطع، آمریکا و انگلیس از این سناریو نهایت بهره را خواهند برد. روشن است که واشنگتن و لندن، همیشه چشمان خود را بر روی جنایت‌های ضد حقوق بشری عربستان در داخل و در جنگ یمن بسته‌اند و فقط قراردادهای میلیاردی نظامی و تسلیحاتی برای آن‌ها در اولویت است. 

می‌دانیم که رسانه‌های غربی نیز مانند دولتمردان خود نمی‌توانند جنایت‌های سعودی را به تصویر بکشند و از استقلال لازم در این زمینه برخوردار نیستند اما در این حادثه ماجرا فرق می‌کند. آمریکا و انگلیس بهترین فرصت را برای دوشیدن بن سلمان یافته‌اند.
 
به هر میزان که ابعاد ماجرا بزرگ‌تر شده و زوایای بیشتری از آن روشن شود، برای بن سلمان و دیگر قارون‌های عربستان، گران‌تر تمام خواهد شد و باید هزینه‌های بیشتری برای فیصله دادن به آن پرداخت کنند. دقیقاً بر همین اساس است که حامیان سنتی عربستان طی این چند روز، به‌شدت روشنگری عربستان پیرامون این واقعه را مطالبه می‌کنند. 

آمریکایی‌ها می‌توانند با تحت‌فشار قرار دادن عربستان، علاوه بر دوشیدن بن سلمان، از وی در پرونده معامله قرن و دیگر طرح‌های خود در منطقه استفاده کنند و از سعودی‌ها سواری بگیرند. 

در حال حاضر، تمام شواهد و قرائن از تشدید مبارزه فلسطینی‌ها، برگزاری هفتگی راهپیمایی بازگشت، حساسیت فوق‌العاده جهان اسلام به مسئله فلسطین، عدم همراهی برخی از کشورهای منطقه در معامله قرن و درنتیجه، شکست این توطئه شوم حکایت دارد و اسپانسرهای تل‌آویو تصمیم دارند تا از نفوذ عربستان در برخی از کشورهای مسلمان و حاکمان منطقه، به‌عنوان پیشران سیاست‌های عقیم مانده خود در غرب آسیا استفاده کنند.

۲- سناریوی بعدی اینکه غرب از این رهگذر به‌نوعی سیاست تطهیر و برائت جستن از این اقدام ضد حقوق بشری را پی گرفته است. این سناریو به‌خصوص به کار ترامپ و جمهوری خواهان بسیار می‌آید چون موعد انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره (15 آبان)‌ نزدیک است و کاخ سفید می‌تواند از این حربه برای مبرا کردن خود از جنایت‌های حقوق بشری عربستان سوءاستفاده کند.
 
دموکرات‌ها برای پیروزی در این رقابت تنگاتنگ، از مدت‌ها قبل، موضوع حمایت ترامپ از قبیله سعودی را در بوق و کرنا کرده بودند و ترامپ اکنون می‌تواند در یک فرایند تهاجمی، این‌گونه وانمود کند که نه‌تنها با سبعیت سعودی‌ها در یمن و ماجرای خاشقجی مخالف است، بلکه تا آستانه تجدیدنظر در روابط دوجانبه و پاسخگو کردن مقامات سعودی پیش رفته است.

۳- نکته قابل‌تاملی که رویکردها و مواضع حقوق بشری غرب را به چالش می‌کشد و استانداردهای بی‌شرمانه این جماعت را بیش‌ازپیش عریان می‌کند، به تفاوت فاحش برخورد با سعودی‌ها در ماجرای به شهادت رسیدن عالم مجاهد، شیخ «نمر باقر النمر» و ناپدید شدن خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد بازمی‌گردد.
 
سبعیت سفاکان سعودی در به قتل رساندن عالمی در تراز شیخ نمر در حالی با سکوت مرگبار مدعیان حقوق بشر روبه‌رو شد و معیارهای نخ‌نما شده آن‌ها در دادگاه قضاوت جهانیان رنگ باخت که مسئله قتل خاشقجی را به  گونه ای دیگر مورد بهره برداری قرار داده اند! افزون بر این،‌ در حال حاضر بیش از ۶۰۰نفر از علمای عربستان و هزاران نفر از منتقدین این رژیم قرون‌وسطایی در حبس به سر می‌برند و صرفاً به این دلیل که نمی‌خواهند بله قربان گوی حاکمان ریاض باشند، در یک‌قدمی اعدام یا حبس‌های طویل‌المدت قرار دارند.
 
شیخ نمر، شخصیتی منتقد داشت و انتقادات تندی علیه مقامات این کشور مطرح می‌کرد؛ خاشقجی هم منتقد سیاست‌های حقوق بشری و منطقه‌ای عربستان بود. آن، پس از شکنجه به شهادت رسید و سرنوشت این، هنوز در هاله‌ای ابهام قرار دارد، اما برخورد دوگانه و مزورانه با این دو موضوع، تشت رسوایی غرب را از بام به زمین انداخته و رسوایی آن‌ها را به صدا درآورده است.

وبالاخره باید گفت که بن سلمان از هزینه بالای قتل خاشقچی مطلع است و در عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات دستش به خون یک خبرنگار منتقد آلوده‌شده اما سودای پادشاهی وی را واداشته تا هزینه‌های سنگینی همچون این قتل را بپردازد. 

قطعاً این آخرین ترور بن سلمان نخواهد بود چون اگر بخواهد بر کرسی پادشاهی جلوس کند، هنوز راه زیادی در پیش دارد و باید پسرعموهایش، منابع مالی شاهزادگان و منابع اطلاعاتی آن‌ها را از بین برده و جعبه‌های سیاه حاکمان سعودی را نابود کند؛ اتفاقی که به‌طور حتم، به هرج‌ومرج داخلی و نابودی کاخ آرزوهای وی منجر خواهد شد.
گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۹ مهر ۱۳۹۷آلمان خواستار پاسخ بین‌المللی منسجم به حادثه خاشقجی شد
۲۹ مهر ۱۳۹۷عبدالباری عطوان: تازه اول ماجرای خاشقچی هستیم
۲۹ مهر ۱۳۹۷روایت تازه سعودی‌ها از قتل خاشقچی: می‌خواستیم ساکتش کنیم، اما مُرد!
۲۹ مهر ۱۳۹۷انگلیس: ارائه توضیحات کامل درباره مرگ خاشقچی بسیار مهم است
۲۹ مهر ۱۳۹۷شاهزاده سعودی: بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است
۲۹ مهر ۱۳۹۷سه احتمال الجزیره درباره سرنوشت جسد جمال خاشقچی
۲۹ مهر ۱۳۹۷عناصر برکنارشده شاه سعودی کیستند؟
۲۹ مهر ۱۳۹۷آدام شیف: خاشقجی در کنسولگری عربستان برای حفظ جانش جنگیده
۲۹ مهر ۱۳۹۷ارتش توئیتری عربستان علیه منتقدان
۲۹ مهر ۱۳۹۷اردوغان: به ملک سلمان گفتم کنسول عربستان رفتار بی‌پروایی دارد/ ریاض باید تمام ابهامات را رفع کند
۲۹ مهر ۱۳۹۷۸ پرسش که در روایت عربستان سعودی از قتل خاشقچی بی‌پاسخ ماند
۲۹ مهر ۱۳۹۷تردید اروپا در روایت ریاض درباره قتل خاشقچی/ تهدید برلین به قطع معاملات تسلیحاتی

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۹۵۱۷۱۷:۵۳:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
یک سوال این همه آدم مهم تو این دنیا بدترین اتفاقها براشون میرفته این همه غوغا بپا نمیشه در مورد این آدم چی شده که حتی نمایندگان مجلس آمریکا هم از عربستان بدگوئی میکنند
ناشناس۵۸۹۵۹۰۱۸:۵۷:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۱۹
آخه این اتفاق فرصت دونبشیه برای حسابی دوشیدن آل سعود
ناشناس۵۹۰۰۹۷۱۰:۳۹:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
چهره شناخته شده مقاله نویس روزنامه های معتبر دوستی شخصی با بسیاری از سیاستمداران امریکا از اینرو قتلش باد عکس العمل مواجه شده ازهمه مهمتر مواضع سیاسی معتدل او بود که قتلش را بهیجوجه نوجیه نمیکند خطری برای حاکمان نبود .
ناشناس۵۹۰۷۱۲۲۰:۲۸:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
یک سوال دیگر: چرا رفیق فابریک‌های امریکا: ترورریست‌ترین و سلاخ‌ترین آدم‌ها کره‌ی زمین‌اند؟
ناشناس۵۸۹۵۲۳۱۷:۵۹:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
به شما چه شما وضعیت فجیع اقتصادی خودتو پیگیر باش
ناشناس۵۸۹۵۳۶۱۸:۱۷:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
نه دیگه پس حق ماجراجویی ما چی میشه؟ عربستان افتاده توی تله باید حالش رو بگیریم
ناشناس۵۸۹۸۸۱۰۰:۳۱:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
التماس نکنید به خاطر جنایت اهواز ما حالا حالاها با شما کار داریم
ناشناس۵۹۰۴۷۱۱۶:۲۲:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اون که کار داعش بود چه ربطی به عربستان دارد؟
ناشناس۵۹۰۷۴۳۲۱:۰۶:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۲۰
توجیه نکنید ؛ یعنی دیگه فرصت توجیه ندارید ؛ فقط اجازه دارید هر شب کابوس انتقام را ببینید. .... به خاطر جنایت اهواز ما حالا حالاها با شما کار داریم
ناشناس۵۸۹۶۵۹۱۹:۵۹:۰۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
این جنایت فجیع نشان دهد زندگی فقط رفاه اقتصادی در عربستان سعودی نیست که در سایه جنایت ال سعود وجود دارد.
اسفند۵۸۹۹۵۴۰۷:۴۱:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اتفاقا همین وضعییت را پول ال سعود درش دخالت داره.
ناشناس۵۹۰۸۶۵۲۳:۵۹:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
این خبر درباره این موضوع هست و هیچ ربطی به مسائل اقتصادی نداره حرفت کاملا چرنده این حرف رو باید زیر اخبار اقتصادی بزنی.مغلطه هم کار ادمای بیسواده
ناشناس۵۸۹۵۳۵۱۸:۱۷:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۱۹
کی بوده حالا این هر چند وقت یبار اسامی جدیدی می شنویم حالا فرض کن رفتیم و وارد دعوای شما با عربستان شدیم و این رو هم محکوم کردیم چی به ما می رسه این وسط؟ سفارتش در تهران و مشهد رو هم که رفتیم گرفتیم اینم مورد نداره اینم ما هستیم محکوم میکنیم بعدش چی؟ سودش چه؟ بر زندگی ما چه اثری داره؟ مفیده؟
مجتبی۵۸۹۶۶۴۲۰:۰۴:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
از کجا ایران و قطر یقین دارن که ایشان کشته شد ؟؟
فرهاد۵۸۹۹۰۸۰۲:۵۵:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تازه طرف می پرسه لیلی زن بود یا مرد!
Amin۵۹۰۱۱۵۱۰:۵۳:۳۴ ۱۳۹۷/۷/۲۰
شما متاسفانه یک توهم توطئه از غرب دارید که قابل حل نیست. اتفاقا واکنش غرب و آمریکا تا الان فوق العاده خوب بوده. ترامپ شخصا پیگیر ماجرا شده و عربستان رو بازخواست کرده. اروپا واکنش نشون داده.
ناشناس۵۹۰۳۶۹۱۴:۵۴:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
بله.... !!!!
اسفند۵۹۰۳۷۸۱۵:۰۰:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اتفاقا خود ترامپ گفته که ما باید با این موضوع عاقلانه برخورد کنیم ، چون که قراردادهای میلیاردی با عربستان داریم . حال عاقلانه از نظر یک کاسب چگونه میتواند باشد؟
سجاد۵۹۰۷۵۳۲۱:۲۳:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تمام این فیلم وسیانسهای غربی ها وتوپ وتشرها نه ازبرای حقوق بشر است بلکه فقط از برای سرکیسه کردن وباج گیری ازبن سلمانه
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 2. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 3. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 4. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 5. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 6. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 7. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 8. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 9. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 10. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 11. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 12. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 13. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 14. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 15. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 16. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 17. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 18. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 19. واکنش رئیس سازمان پدافند غیرعامل به احتمال تحریم اینترنت ایران از سوی آمریکا

 20. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

 21. آخوندی رفت...  

 22. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 23. رشد علمی کشور تا ۶ سال پیش ۱۳ برابر میانگین دنیا بود

 24. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 25. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

پربحث‌های دیروز

 1. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 2. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 3. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 4. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 5. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 6. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 7. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 8. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 9. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 10. گزارش از پادگان 08 خاش/ سربازانی با ریش‌های سفید+ عکس

 11. همنشینی ۲ بازیگر با مجرم آشوب‌های پاسداران + عکس

 12. رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء: شهرداری بدهی‌اش به سپاه را با املاک پرداخت کند

 13. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 14. مثله کردن آنجلینا جولی و آزمون اردوغان

 15. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 16. رئیس جمهور استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت/ انتصاب سرپرست برای وزارتخانه های راه و شهرسازی و صمت

 17. وزیر کشور هم آمار نجومی داد؛ در دوران مسئولیت من ۷۰۰ هزار معتاد کم شد

 18. نظر علی علیزاده درباره قتل جمال خاشقچی  

 19. چرا افشانی برای ماندن دست و پا میزند؟  

 20. حضور زنان در ورزشگاه‌ها دغدغه عموم مردم ایران نیست

 21. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 22. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 23. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 24. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 25. آخوندی: امروز آخرین روز کاری‌ام است

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 8. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 9. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 10. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 11. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 12. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 13. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 14. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 15. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 16. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 17. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 18. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 19. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 20. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 21. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 22. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 23. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 24. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 25. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های امروز

 1. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 2. سه احتمال الجزیره درباره سرنوشت جسد جمال خاشقچی

 3. عبدالباری عطوان: تازه اول ماجرای خاشقچی هستیم

 4. عناصر برکنارشده شاه سعودی کیستند؟

 5. ارتش توئیتری عربستان علیه منتقدان

 6. اردوغان: به ملک سلمان گفتم کنسول عربستان رفتار بی‌پروایی دارد/ ریاض باید تمام ابهامات را رفع کند

 7. ۸ پرسش که در روایت عربستان سعودی از قتل خاشقچی بی‌پاسخ ماند

 8. ترامپ: از موضع عربستان درباره مرگ خاشقجی راضی نیستم

 9. حمایت اتحادیه عرب از عربستان در پرونده خاشقجی

 10. ضربه سنگین یمنی‌ها به نیرو‌های ائتلاف سعودی-اماراتی

 11. آلمان خواستار پاسخ بین‌المللی منسجم به حادثه خاشقجی شد

 12. تاکید ظریف بر حفظ حقوق ایرانیان مقیم خارج از کشور

 13. رئیس کمیته خارجی سنا: بن‌سلمان قتل «خاشقچی» را مدیریت کرده است

 14. تبعات تحریم نفتی ایران برای چین

 15. واکنش وزیر خزانه داری آمریکا به اعمال تحریم علیه عربستان

 16. روایت تازه سعودی‌ها از قتل خاشقچی: می‌خواستیم ساکتش کنیم، اما مُرد!

 17. روسیه: در صورت خروج یکجانبه آمریکا از توافق‌ها، اقدام تلافی‌جویانه انجام می‌دهیم

 18. ترامپ: دموکرات‌ها می‌خواهند آمریکا را به ونزوئلا تبدیل کنند

 19. موج تازه انتقادها علیه پسر نتانیاهو

 20. رد ادعای فاکس‌نیوز در خصوص انتقال سلاح از تهران به بیروت

 21. انگلیس: ارائه توضیحات کامل درباره مرگ خاشقچی بسیار مهم است

 22. شاهزاده سعودی: بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است

 23. ترامپ تهدید کرد: از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد خارج می‌شود

 24. آدام شیف: خاشقجی در کنسولگری عربستان برای حفظ جانش جنگیده

 25. نماینده آمریکا: به تمامیت ارضی سوریه پایبندیم/ ۴۰ درصد خاک سوریه خارج از کنترل اسد است

پربحث‌های دیروز

 1. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 2. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 3. ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم

 4. بن سلمان بر این باور است که ترامپ ریاض را از بحران نجات می هد/ اردوغان در حال مدیریت ماجرای خاشقچی است

 5. متن بیانیه رسمی عربستان درباره کشته شدن خاشقچی

 6. عربستان به قتل «خاشقچی» اعتراف کرد

 7. آلمان: توضیحات ریاض کافی نیست

 8. قانون «احمقانه‌ای» که مانع ازسرگیری روابط ایران-کانادا شد

 9. مقام سعودی: تیم اعزامی عربستان خاشقچی را در کنسولگری خفه کردند

 10. واکنش مجتهد به اعتراف عربستان به کشته شدن خاشقچی

 11. اظهارات یک مقام سعودی درباره جسد خاشقچی

 12. پاریس: هنوز بسیاری از سوالات مربوط به قتل خاشقچی بدون جواب مانده است

 13. دبیرکل سازمان‌ملل: عاملان قتل «خاشقجی» باید مجازات شوند

 14. شلیک موشک «زلزال۱» به سمت مواضع شبه‌نظامیان ائتلاف سعودی

 15. ادعاهای متوهمانه مقامات آمریکایی درباره دخالت ایران در انتخابات کنگره

 16. اروپا: تحقیقات بین‌المللی درباره قتل «خاشقجی» فورا آغاز شود

 17. هشدار پاکستان به هند درباره خرید اس-۴۰۰ از روسیه

 18. خاشقچی، از مَحرم تا مقتول خاندان سعودی

 19. واکنش کاخ‌سفید به تائید کشته شدن خاشقچی از سوی عربستان

 20. مسکو: آمریکا به دنبال بهانه برای تحریم روسیه می گردد

 21. تعطیلی مرکز ملک عبدالله در وین به دلیل قتل خاشقجی

 22. اشپیگل: بن سلمان از قاتلان خواسته بود قتل خاشقچی وحشتناک باشد

 23. گفتگوی وزرای کشور ایران و پاکستان درباره مرزبانان ربوده‌شده

 24. ترامپ: درباره تنظیم قوانین مهاجرتی جدید، با من تماس بگیرید

 25. شرکت هواپیمایی لبنان؛ هواپیمای ایرانی ادعایی فاکس نیوز حامل سلاح نبود

پربحث‌های هفته

 1. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 2. اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی + جزئیات

 3. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 4. شاخ و شانه العربیه برای ترامپ؛ نفت 200 دلاری در انتظارتان است

 5. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 6. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 7. آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

 8. چالش ناپدید شدن خاشقچی و آینده سیاسی ولیعهد عربستان/ آیا محمدبن سلمان قربانی می شود؟

 9. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 10. عربستان در سراشیبی سقوط

 11. توضیح سناتور آمریکایی درباره سخنان توهین‌آمیز علیه ایرانی‌ها: جوک گفتم

 12. ایران ناگهان بزرگترین خریدار سویای آمریکا شد

 13. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 14. پلیس ترکیه: خاشقچی در داخل ساختمان کنسولگری سعودی کشته شده است

 15. وزیر خارجه انگلیس: اگر خاشقچی را نکشته‌اند، پس او کجاست؟

 16. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 17. پوتین: روسیه اجازه نداد که دولت سوریه سقوط کند

 18. واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی

 19. ظهور شاهزاده تاریکی از استانبول؛ ادامه زنجیره ناکامی‌های ولی‌عهد جوان سعودی

 20. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 21. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 22. ترامپ: ایران باید با ما توافق واقعی کند نه معامله‌ای طنز مثل برجام

 23. ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم

 24. بن سلمان بر این باور است که ترامپ ریاض را از بحران نجات می هد/ اردوغان در حال مدیریت ماجرای خاشقچی است

 25. موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود

آخرین عناوین