سوئیفت؛ ترامپ در دو راهی

احمد نیکنام،   3970719072 ۱۲ نظر، ۳ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
سوئیفت؛ ترامپ در دو راهی

اگر چه با سروصدا و هیاهوی فراوان و تهدید شدید اروپا و کشورهای مختلف جهان به مجازات های اقتصادی درصورت مراوده با ایران از برجام خارج شد، اما هر چه به موعد اجرای مرحله دوم تحریم ها یا همان تحریم نفتی و بانکی نزدیک تر می شویم به نظر می رسد دیگر خبری از اولتیماتوم های آتشین ترامپ و دیگر مقامات واشنگتن نیست.

به نظر می رسد که تصمیم قاطع اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و اتخاذ سازوکار لازم برای استقلال مالی از آمریکا در زمینه دور زدن تحریم ها و مراوده با ایران، پیام های معناداری برای دونالد ترامپ رییس جمهور افراطی آمریکا و دیگر مقامات این کشور مخابره کرده است.

ترامپ روز سه شنبه 18 اردیبهشت ماه 1397 به رغم مخالفت های جهانی به ویژه اتحادیه اروپا، از برجام خارج شد و اعلام کرد که طی دو مرحله تحریم های یکجانبه قبلی علیه ایران را باز خواهد گرداند و به شدت تهدید کرد که پس از آغاز تحریم های یکجانبه واشنگتن هر کشوری با ایران مراواده اقتصادی داشته باشد منجازات خواهد شد. بر این اساس مرحله اول تحریم های یکجانبه آمریکا روز سه‌شنبه (۱۶ مرداد 1397/ ۷ اوت)، به اجرا در آمد که شامل تحریم مبادلات دلاری و ریالی، معامله بین‌المللی طلا و سایر فلزات گرانبها، تحریم صنایع خودروسازی ایران و تحریم تامین قطعات و خرید فروش هواپیماهای مسافربری است. مرحله دوم تحریم‌ها نیز قرار است روز ۱۳ آبان سال جاری به اجرا در ‌آید که فعالیت‌های صنایع نفت و گاز، کشتیرانی و خدمات بیمه را شامل خواهد شد.

این درحالی است که ترامپ و مقامات دولت آمریکا اعلام کرده بودند تصمیم دارند نگذارند حتی یک قطره نفت از سوی ایران صادر شود که اگر چه با واکنش معروف رییس جمهور کشورمان مواجه شد، اما قضیه به اینجا ختم نشد و حتی همپیمانان اروپایی وی وقعی به این تهدیدات ننهاده و با نزدیک شدن به زمان اجرای تحریم نفتی ایران اعلام کردند که از طریق سازوکار جدید مالی به مراوده اقتصادی با ایران و به ویژه خرید نفت از کشورمان ادامه خواهند داد.

به این مساله نیز باید این را اضافه کرد که دراین اثنا شکایت ایران ازآمریکا به دیوان بین المللی دادگستری در خصوص نقض پیمان مودت ۱۹۵۵میان دو کشور و اعمال تحریم های یکجانبه ضد بشری که در نهایت روز چهارشنبه (11 اردیبهشت ماه 1397) منجر به صدور رای اولیه به نفع کشورمان شد، ترامپ و مقامات خزانه داری این کشور را پس از اتحادیه اروپا اکنون در مقابل نهاد بین المللی دادگستری نیز قرار داده است.  

تا پیش از این اتفاقات ترامپ همواره بی مهابا بر طبل تهدید اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان در خصوص معامله اقتصادی و خرید نفت از ایران می کوبید و آشکارا خشم خود را از این مساله ابراز می کرد.

اروپا در مسیر استقلال مالی از آمریکا

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه جمعه (6 مهر ماه) در جمع خبرنگاران ایرانی مقیم سازمان ملل متحد با اشاره به بسته برجامی اتحادیه اروپا، بر اجرایی شدن کامل این بسته برای حفظ منافع تجاری و بانکی کشورمان تاکید و آن را مهمترین گام اروپا تاکنون در قالب ایجاد مجموعه ای ویژه برای ارتباط بانکی با ایران عنوان کرد.

ظریف افزود: این بسته ای است که چندی پیش بر سر آن توافق کردیم؛ ما اکنون شاهد گام هایی هستیم که آنها برای اجرای این بسته بر می دارند. مهمترین گام تاکنون از جمله ایجاد سازوکار ویژه ای ( Special-purpose vehicle ) است که خیلی از بانک های مرکزی اروپایی عضو آن هستند.

وی خاطرنشان کرد که فکر می کنم این گام ها به آمریکا نشان می دهد که اجازه نمی دهند وی برای آینده مالی آنها تصمیم گیری کند.

خشم ترامپ از نظام ویژه مبادله اروپا با ایران

پس از اظهارات ظریف درخصوص بسته برجامی اتحادیه اروپا، رادیو بین المللی فرانسه روز یکشنبه (8 مهر ماه) خبری را منتشر کرد مبنی بر این که اتحادیه اروپا برای جلب اعتماد ایران به منظور ماندن در برجام، یک نظام ویژه مبادله نفت در مقابل کالا با این کشور ابداع کرده که این موضوع به شدت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور را نگران و خشمگین کرده است.

در مقابل فدریکا موگرینی مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که این فرایند به خوبی در برابر تهدیدهای آمریکا کارایی دارد و از نوامبر آینده به اجرا گذاشته خواهد شد.

در همین حال امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، در واکنش به ابراز خشم آمریکا خاطرنشان کرد که این فرایند هیچ تاثیری بر تحریم های آمریکا علیه ایران ندارد اما با این حال مشوق خوبی برای تهران است تا در توافق هسته ای وین باقی بماند.

این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا در نشست روز چهارشنبه (4 مهر ماه 1397/ 26 سپتامبر) شورای امنیت هشدار داده بود که هر کس تحریم های نفتی و مالی آمریکا را علیه ایران نقض کند، خود را در معرض پیامدهایی سنگین و خطرناک قرار خواهد داد.

فرانسه: تحریم‌های ایران فرصتی برای خودمختاری مالی اروپا از آمریکا است

یک هفته پس از اظهارات ظریف در خصوص بسته برجامی اتحادیه اروپا، برونو لی‌مایر وزیر امور دارایی فرانسه روز جمعه (13 مهرماه) طی اظهار نظری تحریم‌های آمریکا علیه ایران را فرصتی توصیف کرد که کشورهای اروپایی می‌توانند از آن برای تشکیل نهادهای مستقل مالی استفاده کنند.

به نوشته رویترز، لی‌مایر که در اجلاسی در اسلووکی صحبت می‌کرد گفت: "من معتقدم که نتیجه بحران ایران، فرصتی برای اروپا خواهد بود تا نهادهای مالی مستقل خودشان را ایجاد کنند تا بتوانیم با هر کسی که می‌خواهیم تجارت کنیم.قرار نیست واشنگتن تصمیم بگیرد که آیا ما مجاز به تجارت با ایران هستیم یا خیر."

حالا به نظر می رسد که مقامات آمریکا پی به وخامت اوضاع و مخمصه ای که در آن قرار گرفته اند، برده اند به همین دلیل مقامات خزانه داری این کشور خواستار ماندن ایران در سیستم مالی بین المللی سوئیف شده اند زیرا در این غیر این صورت می تواند به رویایی این کشور با اروپا منجر شده و زیان هنگفتنی را متوجه واشنگتن نماید.

خزانه داری آمریکا خواستار حفظ دسترسی ایران به سوئیفت شد

به دنبال این تحولات تارنمای «واشنگتن فری بیکن» روز دوشنبه (16 مهر ماه) نوشت: برخی مقام های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تلاش می کنند تا دسترسی ایران به بازارهای مالی بین المللی را حفظ کنند.

به گفته منابع آگاه، مقام های سوئیفت هفته گذشته در واشنگتن دیدارهایی با مقام های دولت آمریکا انجام دادند تا اطمینان حاصل کنند که ایران همچنان به سیستم بانکی بین المللی دسترسی خواهد داشت.

این منابع گفته اند، درحالی که ترامپ و مقام های ارشد امنیت ملی در کاخ سفید مانند جان بولتون اعلام کرده اند که سوئیفت و اروپایی ها باید تعاملات بازرگانی خود را با ایران پایان دهند، گروهی از مقام های وزارت خزانه داری قاطعانه با این اقدام مخالفت هستند. این مساله در آستانه دور بعدی تحریم های آمریکا علیه ایران که 13 آبان اعمال می شود، به اختلافات شدید داخلی در دولت آمریکا دامن خواهد زد.

برخی جزئیات این اختلاف های داخلی در دولت ترامپ توسط روزنامه واشنگتن پست افشا شده بود. این روزنامه از «استیو منوچین» وزیر خزانه داری به عنوان مقامی نام برده که پیشتاز تلاش ها برای حفظ دسترسی ایران به سیستم مالی بین المللی است.

در همین حال گفته می شود که ترامپ و سران کنگره آمریکا از این تلاش ها مطلع بوده و با آن مخالف هستند.

اما روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش داده که مکانیزم مالی جدید مورد بررسی اروپا برای کمک به ایران موجب تضعیف برتری مالی آمریکا و همچنین تسهیل فروش اقلام غذایی و دارویی به ایران خواهد شد.

فرانسه، آلمان و انگلیس که در سال 2015 توافق هسته‌ای را با ایران امضا کردند، ناخرسندی خود را از ناکامی‌شان در قانع کردن دولت ترامپ در مستثنی کردن "جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی" (سوئیفت) از تحریم‌های ایران اعلام کرده اند.

در همین خصوص فایننشال تایمز گزارش داده که وزرای دارایی اتحادیه اروپا می‌کوشند در نشست هفته جاریِ صندوق بین‌المللی پول در بالی و در ملاقات با "استیون منوچین" وزیر خزانه‌داری آمریکا، دولت ترامپ را قانع کنند دسترسی ایران را به سامانه سوئیفت قطع نکند.

پیروزی حقوقی ایران بر آمریکا در لاهه

به این کشمکش ها باید تحولات میان ایران و آمریکا از منظر دعوای حقوقی بین المللی را نیز اضافه کرد.

دیوان بین‌المللی دادگستری (لاهه) روز چهارشنبه 11( مهر ماه 1397) رای موقت خود را درباره شکایت ایران از آمریکا در ارتباط با پیمان مودت صادر کرد.

براین اساس رییس دیوان اعلام کرد، «دیوان معتقد است که بر اساس تعهدات مصرح در پیمان مودت، ایالات متحده باید به نحو مقتضی محدودیت‌های اعمال‌شده در زمینه اقلام دارویی، بشردوستانه، هوانوردی و کشاورزی بر اساس تصمیم ۸ می ۲۰۱۸ (برای خروج برجام) علیه ایران را رفع کند و در ارتباط با اقلام و خدمات فوق‌الذکر، مجوزها و تاییدیه‌های مورد نیاز صادر شده و پرداخت‌ها و دیگر انتقال‌های منابع تحت هیچ محدودیتی نباشند.

هرچند دیوان تمام تدابیر مورد درخواست ایران را نپذیرفت، اما واشنگتن را به رفع بخش قابل توجهی از تحریم‌های ایران ملزم کرده است. همچنین بند سوم تصمیمات دیوان عملا آمریکا را از اعمال تحریم‌های بیشتر از جمله احیای تحریم‌های یکجانبه نفتی که می‌تواند دامنه مناقشه را گسترش دهد، منع کرده است.

از سوی دیگر اگر مقامات خزانه داری آمریکا و اتحادیه اروپا نتوانند ترامپ را متقاعد کنند که ایران در سوئیفت بماند، آن وقت آمریکا ممکن است سوئیفت را تحریم کند که این اقدام می تواند برای منافع آمریکا مضر باشد چرا که اروپا بیش از آمریکا در شبکه پرداخت های جهانی سوئیفت که در بروکسل مستقر است، نفوذ دارد.

این سیستم در دهه 1970 میلادی توسط گروهی از بانک های بین المللی تاسیس شد که خواهان استاندارد سازی شیوه اشتراک گذاری اطلاعات مبادلات بانکی بودند تا اجازه ندهند که هر کشوری یا حتی بانک های بزرگ استانداردهای خودشان را بر این حوزه تحمیل نمایند.

سوئیفت متعلق به اعضای آن است و ستون فقرات بانکداری مدرن بین المللی را تشکیل می دهد به طوری که روزانه بیش از 30 میلیون تراکنش مالی در میان 11 هزار بانک جهان از طریق این شبکه انجام می پذیرد. از آنجایی که مقر این شبکه در بروکسل قرار دارد، سوئیفت از قوانین اتحادیه اروپا تبعیت می کند.

هرچند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد که آمریکا را از توافق هسته ای ایران خارج می کند و تحریم ها علیه تهران را مجددا بر می گرداند، اما اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه همچنان اعضای این توافق بین المللی باقی مانده اند.

با توجه به مواضع اتحادیه اروپا در خصوص برجام و عملکرد آن در ارایه بسته برجامی برای مبادله مالی با ایران و همچنین با توجه به مواجهه حقوقی ایران با آمریکا به نظر می رسد که ترامپ در آستانه اتخاذ تصمیم های سخت و دردناک قرار دارد و باید منتظر ماند تا موعد مقرر فرار برسد.

منبع: العالم

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۹ مهر ۱۳۹۷ترامپ: دموکرات‌ها می‌خواهند آمریکا را به ونزوئلا تبدیل کنند
۲۹ مهر ۱۳۹۷ترامپ تهدید کرد: از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد خارج می‌شود
۲۹ مهر ۱۳۹۷پورمختار: جایگزین سوئیفت راه اندازی می‌شود/ سیاسی کاری‌های واشنگتن عامل انزوای سوئیفت می‌شود
۲۹ مهر ۱۳۹۷ترامپ: از موضع عربستان درباره مرگ خاشقجی راضی نیستم
۲۸ مهر ۱۳۹۷ترامپ از ادعای شورش هر روزه در ایران به شورش در آخر هفته‌ها رسید
۲۸ مهر ۱۳۹۷ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم
۲۸ مهر ۱۳۹۷ترامپ گزینه تحریم عربستان به دلیل قتل خاشقجی را مطرح کرد
۲۷ مهر ۱۳۹۷گاردین: انگیزه ترامپ از همسویی با سعودی، براندازی در ایران است
۲۶ مهر ۱۳۹۷مذاکرات توپراس ترکیه برای معافیت از تحریم‌های ایران
۲۶ مهر ۱۳۹۷ماجرای جمال خاشقچی، نقشه نئومحافظه کاران برای نجات بن سلمان و تشدید تحریم ها علیه ایران
۲۶ مهر ۱۳۹۷ترامپ: عربستان سعودی متحد مهم آمریکا است؛ از ما سلاح می‌خرد
۲۵ مهر ۱۳۹۷یک استاد دانشگاه: ترامپ در جامعه آمریکا جایگاهی ندارد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۹۰۹۱۱۰:۵۶:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
چی فکر میکنیم چی میشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
majid r۵۸۹۱۸۴۱۲:۲۹:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۱۹
واقعا برجام یک پیروزی بزرگ دیپلماتیک بود. از تحریم های فصل هفتمی شورای امنیت ، یعنی همه کشورها دنیا پشت آمریکا و ر‍ژیم صهیونیستی علیه ایران تبدیل شدیم به همه کشورهای دنیا پشت ایران علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی.
محمد قاسمی۵۸۹۶۰۳۱۹:۰۵:۱۲ ۱۳۹۷/۷/۱۹
عه پس کشورهای دنیا نفت امریکا رو نمی خرن ؟ خدایا شکرت خدایا سپاس به نظرم به زودی حق وتو هم خواهیم گرفت
ناشناس۵۸۹۶۵۵۱۹:۵۳:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
برجام برای لغو کردن تحریمها بود نه منزوی کردن امریکا و انزوای امریکا هم نتیجه سیاست های غلط ترامپ در جهان است و به برجام ربطی ندارد.
ناشناس۵۹۰۱۶۴۱۱:۳۳:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
راستمیگیا!!!!!فقط من نمیدونم چرا بعد از خروج این کشور منزوی از برجام اکثر شرکتها همکاریشون رو با ایران متوقف کردن و از ایران خارج شدندو خیلی از کشورهای مشتری نفت ایران به تبعیت از این آمریکای منزوی خرید نفتشون از ایران رو صفر کردند
بورامینی۵۸۹۱۸۸۱۲:۳۲:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
چند روز بیش مدیر عامل توتال با توجه به افزایش قیمت نفت در بازار های جهانی بمیزان 84 دلار واظهار نا رضایتی ازافزایش نرخ نفت تا این میزان وبیشتر ابراز کرده بود قیمت نفت حدود 50 دلار برای تولید وفروش نفت در سطح جهانی از منظر اقتصادی توتال مطلوب است که خبر ان در سایت الف نیز منعکس گردید وعلت افزایش قیمت نفت را مناقشات زیو بلتیک(jeo polotic) در سطح جهان عنوان کرده بود که بنظر می رسد منظور او تنش افرینی دولت ترامب وامریکا در سطح جهان در شبه جزیره کره وچین در موضوع تعرفه تجاری وتا حدودی با اروبا و بی ثبات سازی منطقه خاور میانه و همچنین بعید نیست موضوعات دیگری نظیر مشاجرات اب وهوایی وسایر تنش افرینی های ترامب در رابطه با زیر با گذاشتن توافق برجام وقواعد بین المللی وموضوعات متعدد دیگر را نیز بتوان بدان اضافه نمود عدم کاهش قیمت نفت با وجود افزایش تولید روسیه وعربستان مدعا و دلیلgeo poloticمدیر عامل توتال را برای افزایش قیمت نفت قابل تامل وباور بذیر تر میکند ادامه دارد
ناشناس۵۸۹۳۴۶۱۴:۲۸:۲۴ ۱۳۹۷/۷/۱۹
دلار چند ؟
بورامینی۵۸۹۳۵۳۱۴:۳۲:۴۹ ۱۳۹۷/۷/۱۹
در سایت موسسه مطالعات دین واقتصاد مورخ 2018/08/19 نویسنده در لابلای مطالب اصلی خود به مواردی تاریخی نیز اشاره میکند چنین مطرح می شود که با اشاره به این که درسال1982بحران جهانی بدهی های کشور های جهان سوم مطرح می شود در این سال مکزیک اعلام میکندکه ما ور شکسته هستیم وامکان برداخت بدهی ها را نداریم ان زمان این رقم برای مکزیک 97 میلیارد دلار وبرای برزیل که اولین هست107 میلیارددلار است چون مبالغ وام هایی که توسط کشور های جهان سوم گرفته شده بود از بانکهای اروبایی وغربی تامین مالی شده بود غربی ها از ترس اینکه کشور های دیگر هم به مکزیک ببیوندند واعلام ور شکستگی کنند وبگویند ما نمی توانیم بدهی های خود را بدهیم چیزی که برای اقتصاد غرب می توانست بسیاربحران زا باشد .
علی۵۸۹۳۷۴۱۴:۴۹:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
اینقدر ساده به ماجرا نگاه نکنید با اولین اخم ترامپ قطعا اروپا ولمون میکنه
ناشناس۵۸۹۷۹۹۲۲:۳۴:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
در همین حال امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، در واکنش به ابراز خشم آمریکا خاطرنشان کرد که این فرایند هیچ تاثیری بر تحریم های آمریکا علیه ایران ندارد اما با این حال مشوق خوبی برای تهران است تا در توافق هسته ای وین باقی بماند. ایم بسته چطور میتونه برای سیستم بانکی و معاملات تجاری ایران راهگشا باسه با این تفسیر آقای مکرون؟؟
ناشناس۵۸۹۹۱۶۰۴:۰۹:۰۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تجربه ثابت کرده ست که اروپا و آمریکا در نهایت بر علیه ایران با هم هماهنگ هستند ولو رنگ یکی زرد است و با دیگری تفاوت دارد.
بورامینی۵۹۰۲۷۱۱۳:۰۰:۲۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
درست کلمه geopolitics جغرافیای سیاسی می باشد سیاست هایی که بر اساس موقعیت جغرافیایی اتخاذمی شود
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 2. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 3. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 4. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 5. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 6. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 7. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 8. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 9. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 10. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 11. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 12. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 13. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 14. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 15. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 16. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

 17. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 18. رشد علمی کشور تا ۶ سال پیش ۱۳ برابر میانگین دنیا بود

 19. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 20. محسن هاشمی: مدیریت شهری نتوانسته انتظار را تامین کند/ به گفته بعضی‌ها شهرداری آلوده به رانت است

 21. آخوندی رفت...  

 22. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 23. دودو کردن نمایندگان هنگام اعلام نام شریعتمداری/ مخالفت مجلس با وزیر پیشنهادی کار

 24. ماموریت لاریجانی به عارف برای حل مشکل اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد

 25. مشمولان بسته حمایتی دولت کدامند؟/ از قلم‌افتاده‌ها به بهزیستی و کمیته امداد بروند

پربحث‌های دیروز

 1. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 2. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 3. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 4. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 5. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 6. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 7. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 8. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 9. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 10. گزارش از پادگان 08 خاش/ سربازانی با ریش‌های سفید+ عکس

 11. همنشینی ۲ بازیگر با مجرم آشوب‌های پاسداران + عکس

 12. رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء: شهرداری بدهی‌اش به سپاه را با املاک پرداخت کند

 13. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 14. مثله کردن آنجلینا جولی و آزمون اردوغان

 15. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 16. رئیس جمهور استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت/ انتصاب سرپرست برای وزارتخانه های راه و شهرسازی و صمت

 17. وزیر کشور هم آمار نجومی داد؛ در دوران مسئولیت من ۷۰۰ هزار معتاد کم شد

 18. نظر علی علیزاده درباره قتل جمال خاشقچی  

 19. چرا افشانی برای ماندن دست و پا میزند؟  

 20. حضور زنان در ورزشگاه‌ها دغدغه عموم مردم ایران نیست

 21. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 22. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 23. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 24. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 25. آخوندی: امروز آخرین روز کاری‌ام است

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 8. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 9. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 10. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 11. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 12. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 13. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 14. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 15. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 16. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 17. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 18. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 19. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 20. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 21. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 22. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 23. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 24. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 25. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 2. سه احتمال الجزیره درباره سرنوشت جسد جمال خاشقچی

 3. عبدالباری عطوان: تازه اول ماجرای خاشقچی هستیم

 4. عناصر برکنارشده شاه سعودی کیستند؟

 5. ارتش توئیتری عربستان علیه منتقدان

 6. اردوغان: به ملک سلمان گفتم کنسول عربستان رفتار بی‌پروایی دارد/ ریاض باید تمام ابهامات را رفع کند

 7. ۸ پرسش که در روایت عربستان سعودی از قتل خاشقچی بی‌پاسخ ماند

 8. ترامپ: از موضع عربستان درباره مرگ خاشقجی راضی نیستم

 9. حمایت اتحادیه عرب از عربستان در پرونده خاشقجی

 10. پاریس: هنوز بسیاری از سوالات مربوط به قتل خاشقچی بدون جواب مانده است

 11. رئیس کمیته خارجی سنا: بن‌سلمان قتل «خاشقچی» را مدیریت کرده است

 12. تبعات تحریم نفتی ایران برای چین

 13. واکنش وزیر خزانه داری آمریکا به اعمال تحریم علیه عربستان

 14. روایت تازه سعودی‌ها از قتل خاشقچی: می‌خواستیم ساکتش کنیم، اما مُرد!

 15. روسیه: در صورت خروج یکجانبه آمریکا از توافق‌ها، اقدام تلافی‌جویانه انجام می‌دهیم

 16. ترامپ: دموکرات‌ها می‌خواهند آمریکا را به ونزوئلا تبدیل کنند

 17. موج تازه انتقادها علیه پسر نتانیاهو

 18. رد ادعای فاکس‌نیوز در خصوص انتقال سلاح از تهران به بیروت

 19. انگلیس: ارائه توضیحات کامل درباره مرگ خاشقچی بسیار مهم است

 20. شاهزاده سعودی: بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است

 21. ترامپ تهدید کرد: از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد خارج می‌شود

 22. آدام شیف: خاشقجی در کنسولگری عربستان برای حفظ جانش جنگیده

 23. نماینده آمریکا: به تمامیت ارضی سوریه پایبندیم/ ۴۰ درصد خاک سوریه خارج از کنترل اسد است

 24. اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق

 25. تردید اروپا در روایت ریاض درباره قتل خاشقچی/ تهدید برلین به قطع معاملات تسلیحاتی

پربحث‌های دیروز

 1. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 2. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 3. ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم

 4. بن سلمان بر این باور است که ترامپ ریاض را از بحران نجات می هد/ اردوغان در حال مدیریت ماجرای خاشقچی است

 5. متن بیانیه رسمی عربستان درباره کشته شدن خاشقچی

 6. عربستان به قتل «خاشقچی» اعتراف کرد

 7. آلمان: توضیحات ریاض کافی نیست

 8. قانون «احمقانه‌ای» که مانع ازسرگیری روابط ایران-کانادا شد

 9. مقام سعودی: تیم اعزامی عربستان خاشقچی را در کنسولگری خفه کردند

 10. واکنش مجتهد به اعتراف عربستان به کشته شدن خاشقچی

 11. اظهارات یک مقام سعودی درباره جسد خاشقچی

 12. پاریس: هنوز بسیاری از سوالات مربوط به قتل خاشقچی بدون جواب مانده است

 13. دبیرکل سازمان‌ملل: عاملان قتل «خاشقجی» باید مجازات شوند

 14. شلیک موشک «زلزال۱» به سمت مواضع شبه‌نظامیان ائتلاف سعودی

 15. ادعاهای متوهمانه مقامات آمریکایی درباره دخالت ایران در انتخابات کنگره

 16. اروپا: تحقیقات بین‌المللی درباره قتل «خاشقجی» فورا آغاز شود

 17. هشدار پاکستان به هند درباره خرید اس-۴۰۰ از روسیه

 18. خاشقچی، از مَحرم تا مقتول خاندان سعودی

 19. واکنش کاخ‌سفید به تائید کشته شدن خاشقچی از سوی عربستان

 20. مسکو: آمریکا به دنبال بهانه برای تحریم روسیه می گردد

 21. تعطیلی مرکز ملک عبدالله در وین به دلیل قتل خاشقجی

 22. اشپیگل: بن سلمان از قاتلان خواسته بود قتل خاشقچی وحشتناک باشد

 23. گفتگوی وزرای کشور ایران و پاکستان درباره مرزبانان ربوده‌شده

 24. ترامپ: درباره تنظیم قوانین مهاجرتی جدید، با من تماس بگیرید

 25. شرکت هواپیمایی لبنان؛ هواپیمای ایرانی ادعایی فاکس نیوز حامل سلاح نبود

پربحث‌های هفته

 1. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 2. اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی + جزئیات

 3. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 4. شاخ و شانه العربیه برای ترامپ؛ نفت 200 دلاری در انتظارتان است

 5. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 6. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 7. آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

 8. چالش ناپدید شدن خاشقچی و آینده سیاسی ولیعهد عربستان/ آیا محمدبن سلمان قربانی می شود؟

 9. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 10. عربستان در سراشیبی سقوط

 11. توضیح سناتور آمریکایی درباره سخنان توهین‌آمیز علیه ایرانی‌ها: جوک گفتم

 12. ایران ناگهان بزرگترین خریدار سویای آمریکا شد

 13. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 14. پلیس ترکیه: خاشقچی در داخل ساختمان کنسولگری سعودی کشته شده است

 15. وزیر خارجه انگلیس: اگر خاشقچی را نکشته‌اند، پس او کجاست؟

 16. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 17. پوتین: روسیه اجازه نداد که دولت سوریه سقوط کند

 18. واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی

 19. ظهور شاهزاده تاریکی از استانبول؛ ادامه زنجیره ناکامی‌های ولی‌عهد جوان سعودی

 20. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 21. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 22. ترامپ: ایران باید با ما توافق واقعی کند نه معامله‌ای طنز مثل برجام

 23. ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم

 24. بن سلمان بر این باور است که ترامپ ریاض را از بحران نجات می هد/ اردوغان در حال مدیریت ماجرای خاشقچی است

 25. موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود

آخرین عناوین