سوئیفت؛ ترامپ در دو راهی

احمد نیکنام،   3970719072 ۱۲ نظر، ۳ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
سوئیفت؛ ترامپ در دو راهی

اگر چه با سروصدا و هیاهوی فراوان و تهدید شدید اروپا و کشورهای مختلف جهان به مجازات های اقتصادی درصورت مراوده با ایران از برجام خارج شد، اما هر چه به موعد اجرای مرحله دوم تحریم ها یا همان تحریم نفتی و بانکی نزدیک تر می شویم به نظر می رسد دیگر خبری از اولتیماتوم های آتشین ترامپ و دیگر مقامات واشنگتن نیست.

به نظر می رسد که تصمیم قاطع اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و اتخاذ سازوکار لازم برای استقلال مالی از آمریکا در زمینه دور زدن تحریم ها و مراوده با ایران، پیام های معناداری برای دونالد ترامپ رییس جمهور افراطی آمریکا و دیگر مقامات این کشور مخابره کرده است.

ترامپ روز سه شنبه 18 اردیبهشت ماه 1397 به رغم مخالفت های جهانی به ویژه اتحادیه اروپا، از برجام خارج شد و اعلام کرد که طی دو مرحله تحریم های یکجانبه قبلی علیه ایران را باز خواهد گرداند و به شدت تهدید کرد که پس از آغاز تحریم های یکجانبه واشنگتن هر کشوری با ایران مراواده اقتصادی داشته باشد منجازات خواهد شد. بر این اساس مرحله اول تحریم های یکجانبه آمریکا روز سه‌شنبه (۱۶ مرداد 1397/ ۷ اوت)، به اجرا در آمد که شامل تحریم مبادلات دلاری و ریالی، معامله بین‌المللی طلا و سایر فلزات گرانبها، تحریم صنایع خودروسازی ایران و تحریم تامین قطعات و خرید فروش هواپیماهای مسافربری است. مرحله دوم تحریم‌ها نیز قرار است روز ۱۳ آبان سال جاری به اجرا در ‌آید که فعالیت‌های صنایع نفت و گاز، کشتیرانی و خدمات بیمه را شامل خواهد شد.

این درحالی است که ترامپ و مقامات دولت آمریکا اعلام کرده بودند تصمیم دارند نگذارند حتی یک قطره نفت از سوی ایران صادر شود که اگر چه با واکنش معروف رییس جمهور کشورمان مواجه شد، اما قضیه به اینجا ختم نشد و حتی همپیمانان اروپایی وی وقعی به این تهدیدات ننهاده و با نزدیک شدن به زمان اجرای تحریم نفتی ایران اعلام کردند که از طریق سازوکار جدید مالی به مراوده اقتصادی با ایران و به ویژه خرید نفت از کشورمان ادامه خواهند داد.

به این مساله نیز باید این را اضافه کرد که دراین اثنا شکایت ایران ازآمریکا به دیوان بین المللی دادگستری در خصوص نقض پیمان مودت ۱۹۵۵میان دو کشور و اعمال تحریم های یکجانبه ضد بشری که در نهایت روز چهارشنبه (11 اردیبهشت ماه 1397) منجر به صدور رای اولیه به نفع کشورمان شد، ترامپ و مقامات خزانه داری این کشور را پس از اتحادیه اروپا اکنون در مقابل نهاد بین المللی دادگستری نیز قرار داده است.  

تا پیش از این اتفاقات ترامپ همواره بی مهابا بر طبل تهدید اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان در خصوص معامله اقتصادی و خرید نفت از ایران می کوبید و آشکارا خشم خود را از این مساله ابراز می کرد.

اروپا در مسیر استقلال مالی از آمریکا

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه جمعه (6 مهر ماه) در جمع خبرنگاران ایرانی مقیم سازمان ملل متحد با اشاره به بسته برجامی اتحادیه اروپا، بر اجرایی شدن کامل این بسته برای حفظ منافع تجاری و بانکی کشورمان تاکید و آن را مهمترین گام اروپا تاکنون در قالب ایجاد مجموعه ای ویژه برای ارتباط بانکی با ایران عنوان کرد.

ظریف افزود: این بسته ای است که چندی پیش بر سر آن توافق کردیم؛ ما اکنون شاهد گام هایی هستیم که آنها برای اجرای این بسته بر می دارند. مهمترین گام تاکنون از جمله ایجاد سازوکار ویژه ای ( Special-purpose vehicle ) است که خیلی از بانک های مرکزی اروپایی عضو آن هستند.

وی خاطرنشان کرد که فکر می کنم این گام ها به آمریکا نشان می دهد که اجازه نمی دهند وی برای آینده مالی آنها تصمیم گیری کند.

خشم ترامپ از نظام ویژه مبادله اروپا با ایران

پس از اظهارات ظریف درخصوص بسته برجامی اتحادیه اروپا، رادیو بین المللی فرانسه روز یکشنبه (8 مهر ماه) خبری را منتشر کرد مبنی بر این که اتحادیه اروپا برای جلب اعتماد ایران به منظور ماندن در برجام، یک نظام ویژه مبادله نفت در مقابل کالا با این کشور ابداع کرده که این موضوع به شدت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور را نگران و خشمگین کرده است.

در مقابل فدریکا موگرینی مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که این فرایند به خوبی در برابر تهدیدهای آمریکا کارایی دارد و از نوامبر آینده به اجرا گذاشته خواهد شد.

در همین حال امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، در واکنش به ابراز خشم آمریکا خاطرنشان کرد که این فرایند هیچ تاثیری بر تحریم های آمریکا علیه ایران ندارد اما با این حال مشوق خوبی برای تهران است تا در توافق هسته ای وین باقی بماند.

این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا در نشست روز چهارشنبه (4 مهر ماه 1397/ 26 سپتامبر) شورای امنیت هشدار داده بود که هر کس تحریم های نفتی و مالی آمریکا را علیه ایران نقض کند، خود را در معرض پیامدهایی سنگین و خطرناک قرار خواهد داد.

فرانسه: تحریم‌های ایران فرصتی برای خودمختاری مالی اروپا از آمریکا است

یک هفته پس از اظهارات ظریف در خصوص بسته برجامی اتحادیه اروپا، برونو لی‌مایر وزیر امور دارایی فرانسه روز جمعه (13 مهرماه) طی اظهار نظری تحریم‌های آمریکا علیه ایران را فرصتی توصیف کرد که کشورهای اروپایی می‌توانند از آن برای تشکیل نهادهای مستقل مالی استفاده کنند.

به نوشته رویترز، لی‌مایر که در اجلاسی در اسلووکی صحبت می‌کرد گفت: "من معتقدم که نتیجه بحران ایران، فرصتی برای اروپا خواهد بود تا نهادهای مالی مستقل خودشان را ایجاد کنند تا بتوانیم با هر کسی که می‌خواهیم تجارت کنیم.قرار نیست واشنگتن تصمیم بگیرد که آیا ما مجاز به تجارت با ایران هستیم یا خیر."

حالا به نظر می رسد که مقامات آمریکا پی به وخامت اوضاع و مخمصه ای که در آن قرار گرفته اند، برده اند به همین دلیل مقامات خزانه داری این کشور خواستار ماندن ایران در سیستم مالی بین المللی سوئیف شده اند زیرا در این غیر این صورت می تواند به رویایی این کشور با اروپا منجر شده و زیان هنگفتنی را متوجه واشنگتن نماید.

خزانه داری آمریکا خواستار حفظ دسترسی ایران به سوئیفت شد

به دنبال این تحولات تارنمای «واشنگتن فری بیکن» روز دوشنبه (16 مهر ماه) نوشت: برخی مقام های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تلاش می کنند تا دسترسی ایران به بازارهای مالی بین المللی را حفظ کنند.

به گفته منابع آگاه، مقام های سوئیفت هفته گذشته در واشنگتن دیدارهایی با مقام های دولت آمریکا انجام دادند تا اطمینان حاصل کنند که ایران همچنان به سیستم بانکی بین المللی دسترسی خواهد داشت.

این منابع گفته اند، درحالی که ترامپ و مقام های ارشد امنیت ملی در کاخ سفید مانند جان بولتون اعلام کرده اند که سوئیفت و اروپایی ها باید تعاملات بازرگانی خود را با ایران پایان دهند، گروهی از مقام های وزارت خزانه داری قاطعانه با این اقدام مخالفت هستند. این مساله در آستانه دور بعدی تحریم های آمریکا علیه ایران که 13 آبان اعمال می شود، به اختلافات شدید داخلی در دولت آمریکا دامن خواهد زد.

برخی جزئیات این اختلاف های داخلی در دولت ترامپ توسط روزنامه واشنگتن پست افشا شده بود. این روزنامه از «استیو منوچین» وزیر خزانه داری به عنوان مقامی نام برده که پیشتاز تلاش ها برای حفظ دسترسی ایران به سیستم مالی بین المللی است.

در همین حال گفته می شود که ترامپ و سران کنگره آمریکا از این تلاش ها مطلع بوده و با آن مخالف هستند.

اما روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش داده که مکانیزم مالی جدید مورد بررسی اروپا برای کمک به ایران موجب تضعیف برتری مالی آمریکا و همچنین تسهیل فروش اقلام غذایی و دارویی به ایران خواهد شد.

فرانسه، آلمان و انگلیس که در سال 2015 توافق هسته‌ای را با ایران امضا کردند، ناخرسندی خود را از ناکامی‌شان در قانع کردن دولت ترامپ در مستثنی کردن "جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی" (سوئیفت) از تحریم‌های ایران اعلام کرده اند.

در همین خصوص فایننشال تایمز گزارش داده که وزرای دارایی اتحادیه اروپا می‌کوشند در نشست هفته جاریِ صندوق بین‌المللی پول در بالی و در ملاقات با "استیون منوچین" وزیر خزانه‌داری آمریکا، دولت ترامپ را قانع کنند دسترسی ایران را به سامانه سوئیفت قطع نکند.

پیروزی حقوقی ایران بر آمریکا در لاهه

به این کشمکش ها باید تحولات میان ایران و آمریکا از منظر دعوای حقوقی بین المللی را نیز اضافه کرد.

دیوان بین‌المللی دادگستری (لاهه) روز چهارشنبه 11( مهر ماه 1397) رای موقت خود را درباره شکایت ایران از آمریکا در ارتباط با پیمان مودت صادر کرد.

براین اساس رییس دیوان اعلام کرد، «دیوان معتقد است که بر اساس تعهدات مصرح در پیمان مودت، ایالات متحده باید به نحو مقتضی محدودیت‌های اعمال‌شده در زمینه اقلام دارویی، بشردوستانه، هوانوردی و کشاورزی بر اساس تصمیم ۸ می ۲۰۱۸ (برای خروج برجام) علیه ایران را رفع کند و در ارتباط با اقلام و خدمات فوق‌الذکر، مجوزها و تاییدیه‌های مورد نیاز صادر شده و پرداخت‌ها و دیگر انتقال‌های منابع تحت هیچ محدودیتی نباشند.

هرچند دیوان تمام تدابیر مورد درخواست ایران را نپذیرفت، اما واشنگتن را به رفع بخش قابل توجهی از تحریم‌های ایران ملزم کرده است. همچنین بند سوم تصمیمات دیوان عملا آمریکا را از اعمال تحریم‌های بیشتر از جمله احیای تحریم‌های یکجانبه نفتی که می‌تواند دامنه مناقشه را گسترش دهد، منع کرده است.

از سوی دیگر اگر مقامات خزانه داری آمریکا و اتحادیه اروپا نتوانند ترامپ را متقاعد کنند که ایران در سوئیفت بماند، آن وقت آمریکا ممکن است سوئیفت را تحریم کند که این اقدام می تواند برای منافع آمریکا مضر باشد چرا که اروپا بیش از آمریکا در شبکه پرداخت های جهانی سوئیفت که در بروکسل مستقر است، نفوذ دارد.

این سیستم در دهه 1970 میلادی توسط گروهی از بانک های بین المللی تاسیس شد که خواهان استاندارد سازی شیوه اشتراک گذاری اطلاعات مبادلات بانکی بودند تا اجازه ندهند که هر کشوری یا حتی بانک های بزرگ استانداردهای خودشان را بر این حوزه تحمیل نمایند.

سوئیفت متعلق به اعضای آن است و ستون فقرات بانکداری مدرن بین المللی را تشکیل می دهد به طوری که روزانه بیش از 30 میلیون تراکنش مالی در میان 11 هزار بانک جهان از طریق این شبکه انجام می پذیرد. از آنجایی که مقر این شبکه در بروکسل قرار دارد، سوئیفت از قوانین اتحادیه اروپا تبعیت می کند.

هرچند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد که آمریکا را از توافق هسته ای ایران خارج می کند و تحریم ها علیه تهران را مجددا بر می گرداند، اما اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه همچنان اعضای این توافق بین المللی باقی مانده اند.

با توجه به مواضع اتحادیه اروپا در خصوص برجام و عملکرد آن در ارایه بسته برجامی برای مبادله مالی با ایران و همچنین با توجه به مواجهه حقوقی ایران با آمریکا به نظر می رسد که ترامپ در آستانه اتخاذ تصمیم های سخت و دردناک قرار دارد و باید منتظر ماند تا موعد مقرر فرار برسد.

منبع: العالم

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۹۰۹۱۱۰:۵۶:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
چی فکر میکنیم چی میشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
majid r۵۸۹۱۸۴۱۲:۲۹:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۱۹
واقعا برجام یک پیروزی بزرگ دیپلماتیک بود. از تحریم های فصل هفتمی شورای امنیت ، یعنی همه کشورها دنیا پشت آمریکا و ر‍ژیم صهیونیستی علیه ایران تبدیل شدیم به همه کشورهای دنیا پشت ایران علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی.
محمد قاسمی۵۸۹۶۰۳۱۹:۰۵:۱۲ ۱۳۹۷/۷/۱۹
عه پس کشورهای دنیا نفت امریکا رو نمی خرن ؟ خدایا شکرت خدایا سپاس به نظرم به زودی حق وتو هم خواهیم گرفت
ناشناس۵۸۹۶۵۵۱۹:۵۳:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
برجام برای لغو کردن تحریمها بود نه منزوی کردن امریکا و انزوای امریکا هم نتیجه سیاست های غلط ترامپ در جهان است و به برجام ربطی ندارد.
ناشناس۵۹۰۱۶۴۱۱:۳۳:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
راستمیگیا!!!!!فقط من نمیدونم چرا بعد از خروج این کشور منزوی از برجام اکثر شرکتها همکاریشون رو با ایران متوقف کردن و از ایران خارج شدندو خیلی از کشورهای مشتری نفت ایران به تبعیت از این آمریکای منزوی خرید نفتشون از ایران رو صفر کردند
بورامینی۵۸۹۱۸۸۱۲:۳۲:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
چند روز بیش مدیر عامل توتال با توجه به افزایش قیمت نفت در بازار های جهانی بمیزان 84 دلار واظهار نا رضایتی ازافزایش نرخ نفت تا این میزان وبیشتر ابراز کرده بود قیمت نفت حدود 50 دلار برای تولید وفروش نفت در سطح جهانی از منظر اقتصادی توتال مطلوب است که خبر ان در سایت الف نیز منعکس گردید وعلت افزایش قیمت نفت را مناقشات زیو بلتیک(jeo polotic) در سطح جهان عنوان کرده بود که بنظر می رسد منظور او تنش افرینی دولت ترامب وامریکا در سطح جهان در شبه جزیره کره وچین در موضوع تعرفه تجاری وتا حدودی با اروبا و بی ثبات سازی منطقه خاور میانه و همچنین بعید نیست موضوعات دیگری نظیر مشاجرات اب وهوایی وسایر تنش افرینی های ترامب در رابطه با زیر با گذاشتن توافق برجام وقواعد بین المللی وموضوعات متعدد دیگر را نیز بتوان بدان اضافه نمود عدم کاهش قیمت نفت با وجود افزایش تولید روسیه وعربستان مدعا و دلیلgeo poloticمدیر عامل توتال را برای افزایش قیمت نفت قابل تامل وباور بذیر تر میکند ادامه دارد
ناشناس۵۸۹۳۴۶۱۴:۲۸:۲۴ ۱۳۹۷/۷/۱۹
دلار چند ؟
بورامینی۵۸۹۳۵۳۱۴:۳۲:۴۹ ۱۳۹۷/۷/۱۹
در سایت موسسه مطالعات دین واقتصاد مورخ 2018/08/19 نویسنده در لابلای مطالب اصلی خود به مواردی تاریخی نیز اشاره میکند چنین مطرح می شود که با اشاره به این که درسال1982بحران جهانی بدهی های کشور های جهان سوم مطرح می شود در این سال مکزیک اعلام میکندکه ما ور شکسته هستیم وامکان برداخت بدهی ها را نداریم ان زمان این رقم برای مکزیک 97 میلیارد دلار وبرای برزیل که اولین هست107 میلیارددلار است چون مبالغ وام هایی که توسط کشور های جهان سوم گرفته شده بود از بانکهای اروبایی وغربی تامین مالی شده بود غربی ها از ترس اینکه کشور های دیگر هم به مکزیک ببیوندند واعلام ور شکستگی کنند وبگویند ما نمی توانیم بدهی های خود را بدهیم چیزی که برای اقتصاد غرب می توانست بسیاربحران زا باشد .
علی۵۸۹۳۷۴۱۴:۴۹:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
اینقدر ساده به ماجرا نگاه نکنید با اولین اخم ترامپ قطعا اروپا ولمون میکنه
ناشناس۵۸۹۷۹۹۲۲:۳۴:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
در همین حال امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، در واکنش به ابراز خشم آمریکا خاطرنشان کرد که این فرایند هیچ تاثیری بر تحریم های آمریکا علیه ایران ندارد اما با این حال مشوق خوبی برای تهران است تا در توافق هسته ای وین باقی بماند. ایم بسته چطور میتونه برای سیستم بانکی و معاملات تجاری ایران راهگشا باسه با این تفسیر آقای مکرون؟؟
ناشناس۵۸۹۹۱۶۰۴:۰۹:۰۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تجربه ثابت کرده ست که اروپا و آمریکا در نهایت بر علیه ایران با هم هماهنگ هستند ولو رنگ یکی زرد است و با دیگری تفاوت دارد.
بورامینی۵۹۰۲۷۱۱۳:۰۰:۲۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
درست کلمه geopolitics جغرافیای سیاسی می باشد سیاست هایی که بر اساس موقعیت جغرافیایی اتخاذمی شود

پربحث‌های امروز

 1. عوارض مصرف نمک های دریایی

 2. اطلاعیه مهم بانک ملی در خصوص گروه ملی فولاد

 3. بازماندگان سرطان سینه در معرض خطر پوکی استخوان

 4. یک هشدار آبی!

 5. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 6. کاهش ۷۶۰ واحدی شاخص صنعت در بورس تهران

 7. خطرات مصرف گوشت قرمز

 8. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 9. نگاهی به نوسانات نرخ دلار پتروشیمی‌ها در سامانه نیما

 10. احتمال افزایش سهمیه زنان در انتخابات مجلس

 11. اقدام ضد یمنی مجلس نمایندگان آمریکا

 12. آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد

 13. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 14. مقادیر مختلف شاخص کیفیت هوا چه پیامی دارند؟

 15. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 16. آخرین عناوین روزنامه‌های ورزشی

 17. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 18. نمایندگان مجلس چقدر مهریه دادند و گرفتند؟   

 19. پمپئو: برنامه موشک ایران از کنترل خارج شده است!

 20. هافبک تیم ملی فوتبال ایران جام ملت‌های آسیا را از دست می‌دهد؟

 21. ۵۵ درصد صادرات ایران، پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است

 22. معامله مسکن در بورس شدنی است؟

 23. پرس‌وجوی پیامکی، طرح دولت برای حذف فقر آموزشی

 24. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 25. آخر هفته تلویزیون؛ «خواستگاری» فخیم‌زاده، «سرب» کیمیایی و «مسافر ری» میرباقری شبکه‌های مختلف سیما

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 4. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 5. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 6. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 7. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 8. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 9. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 10. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 11. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 12. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 13. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 14. دلار ۹ هزار تومان شد

 15. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 16. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 17. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 18. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 19. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 20. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 21. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 22. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 23. جدال ضرغامی و آشنا در توئیتر؛ زنونابین  

 24. توییت میرسلیم از زمان بر حق بودن FATF  

 25. آیت‌الله جنتی: دولت موانع تولید را به طور جدی رفع کند/ علت نابسامانی اوضاع کشور باید بررسی شود

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 12. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 16. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 17. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 18. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 19. حرف های یک مهندس برق مملکت

 20. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 21. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 22. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 23. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 24. چند نکته در مورد بازار خودرو

 25. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

پربحث‌های اخیر

 1. اقدام ضد یمنی مجلس نمایندگان آمریکا

 2. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 3. پمپئو: برنامه موشک ایران از کنترل خارج شده است!

 4. ترزا می: در انتخابات پارلمانی بعدی نامزد نمی‌شوم

 5. زخمی شدن ۲ شهرک‌نشین در عملیات استشهادی یک فلسطینی

 6. استعفای مشاور نتانیاهو در پی متهم شدن به آزار جنسی

 7. سناتور آمریکایی: برجام پولی به ایران نداد/دارایی‌های خودشان را آزاد کردیم

 8. یورش نظامیان صهیونیست به دانشگاه القدس

 9. گرجستان برقراری رژیم ویزا با ایران را رد کرد

 10. مادورو:جان بولتون نقشه ترور من را کشیده بود

 11. «پرونه» سفیر ایتالیا در ایران می‌شود

 12. هشدار روسیه نسبت به تضعیف برجام در شورای امنیت

 13. ظریف و لاوروف درباره سوریه تلفنی گفتگو کردند

 14. طرف‌های مذاکره کننده یمن پیش‌نویس 4 توافقنامه را دریافت کرده‌اند

 15. «ترزا می» پیش از انتخابات کناره‌گیری می‌کند

 16. کشف موشک‌های ساخت رژیم صهیونیستی در جنوب سوریه

 17. آل‌حبیب: ایران بر سر امنیت و توانمندی دفاعی متعارف خود مصالحه نمی‌کند

 18. وکیل سابق ترامپ به 3 سال زندان محکوم شد

 19. ۸ کشور اروپایی در بیانیه‌ای خواستار اجرای کامل برجام شدند

 20. ادعاهای ضد ایرانی پمپئو در نشست شورای امنیت/دفاعیه نماینده اروپا، فرانسه، چین و روسیه از برجام و ایران

 21. آمریکا می‌خواهد پول جنگ یمن را از عربستان بگیرد

 22. گروه‌های مذاکره‌کننده یمنی توافق کردند

 23. پاکستان «صدای‌آمریکا» را خاموش کرد

 24. مسافرت به گرجستان سخت‌تر می‌شود

 25. توافق در ریاض برای تاسیس رژیم دریای سرخ و خلیج عدن

پربحث‌های دیروز

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 3. زخمی شدن ۲ شهرک‌نشین در عملیات استشهادی یک فلسطینی

 4. استعفای مشاور نتانیاهو در پی متهم شدن به آزار جنسی

 5. سناتور آمریکایی: برجام پولی به ایران نداد/دارایی‌های خودشان را آزاد کردیم

 6. یورش نظامیان صهیونیست به دانشگاه القدس

 7. گرجستان برقراری رژیم ویزا با ایران را رد کرد

 8. مادورو:جان بولتون نقشه ترور من را کشیده بود

 9. «پرونه» سفیر ایتالیا در ایران می‌شود

 10. هشدار روسیه نسبت به تضعیف برجام در شورای امنیت

 11. ظریف و لاوروف درباره سوریه تلفنی گفتگو کردند

 12. طرف‌های مذاکره کننده یمن پیش‌نویس 4 توافقنامه را دریافت کرده‌اند

 13. «ترزا می» پیش از انتخابات کناره‌گیری می‌کند

 14. کشف موشک‌های ساخت رژیم صهیونیستی در جنوب سوریه

 15. آل‌حبیب: ایران بر سر امنیت و توانمندی دفاعی متعارف خود مصالحه نمی‌کند

 16. وکیل سابق ترامپ به 3 سال زندان محکوم شد

 17. ۸ کشور اروپایی در بیانیه‌ای خواستار اجرای کامل برجام شدند

 18. ادعاهای ضد ایرانی پمپئو در نشست شورای امنیت/دفاعیه نماینده اروپا، فرانسه، چین و روسیه از برجام و ایران

 19. آمریکا می‌خواهد پول جنگ یمن را از عربستان بگیرد

 20. گروه‌های مذاکره‌کننده یمنی توافق کردند

 21. پاکستان «صدای‌آمریکا» را خاموش کرد

 22. مسافرت به گرجستان سخت‌تر می‌شود

 23. توافق در ریاض برای تاسیس رژیم دریای سرخ و خلیج عدن

 24. ادعای عجیب ترامپ درباره رابطه دموکرات ها با ایران

 25. سفر ناگهانی هیات کویتی به عربستان پس از نشست ریاض

پربحث‌های هفته

 1. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 2. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 3. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 4. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 5. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 6. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 7. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 8. اما و اگرها درباره کانال ویژه مالی اروپا/ واکنش ایران به بسته پیشنهادی اروپایی ها چه خواهد بود؟

 9. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 10. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 11. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 12. انتشار تصاویر بازداشت دانش‌آموزان فرانسوی خشم افکار عمومی را برانگیخت+ عکس

 13. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 14. بازی خطرناک نتانیاهو و بن سلمان برای فرار از بحران/ پیام مهم حزب الله لبنان به اسرائیل/ احتمال شروع یک جنگ تمام عیار وجود دارد

 15. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 16. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 17. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 18. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 19. مذاکرات اوپک درباره کاهش تولید نفت به بن‌بست خورد

 20. زنگنه در اوپک: کاهش تولید نفت، خط قرمز ایران است

 21. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 22. واکنش ظریف به حمله تروریستی چابهار: تروریست‌ها را به سزای اعمالشان می‌رسانیم

 23. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 24. توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش تولیدنفت/ ایران معاف شد

 25. دلیل تحریم هواوی از نظر بعیدی نژاد

آخرین عناوین