فرصت سوزی دولت در ترمیم کابینه و معرفی وزراء/ خبرهای ناخوشایند از معرفی گزینه های تکراری و ناکارآمد

گروه سیاسی الف،   3970718184 ۲۵ نظر، ۲ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرصت سوزی دولت در ترمیم کابینه و معرفی وزراء/ خبرهای ناخوشایند از معرفی گزینه های تکراری و ناکارآمد

در حالی که چند ماه از تاکیدافراد مختلف بر تغییر وزرا و مدیران ناکارآمد می گذرد اما عملا اتفاق خاصی رخ نداده است. در این بین اختلافات بین جریانات و حامیان سیاسی دولت و نگاه و افق دید محدود دولت در انتخاب وزرا نیز باعث شده نه تنها گزینه های جدیدی مطرح نشوند بلکه ظاهراً قرار است برخی افراد از یک وزارتخانه به وزراتخانه دیگر بروند؛ امری که بدون شک می تواند تبعات ناگواری به همراه داشته باشد.

به گزارش الف، سریال انتشار خبرها درباره ترمیم کابینه تمامی ندارد اما در عمل بعد از مدت ها گمانه زنی های مختلف اتفاقی تا کنون رخ نداده است. این در حالی است که از چند ماه گذشته لزوم تغییر برخی اعضای کابینه توسط اصلاح طلبان، اصولگرایان، نمایندگان مجلس و حتی خود حسن روحانی، اسحاق جهانگیری و محمود واعظی مطرح شده بود.  

تعلل و کندی عجیب دولت در ترمیم کابینه موجب شد نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای ایجاد تحرک و کارآمدی خود دست به کار شوند. اما نمایندگان مرداد ماه در گام اول به جای اینکه سراغ وزرای اقتصادی دولت بروند تا در عمل سامانی به بازارهای آشفته مسکن، خودرو، ارز و طلا بدهند پیگیر استیضاح علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شدند و در نهایت وی را از کابینه کنار گذاشتند. نمایندگان سپس در اوایل شهریورماه حکم به برکناری مسعود کرباسیان از وزرات اقتصاد دادند.

در ادامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به سراغ وزارتخانه های صنعت و راه و شهرسازی رفتند اما بازی اعلام استعفا شروع شد و محمد شریعتمداری و عباس آخوندی به بهانه های مختلف از حضور در جلسات کمیسیون  برای پاسخ به سوالات نمایندگان و بررسی محورهای استیضاح سرباز می زدند.  و خبرهای غیر رسمی از استعفای این دو منتشر شد .

در این راستا برخی اخبار حاکی از این است که قرار است محمد شریعتمداری به وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی برود و آخوندی نیز توسط اصلاح طلبان و در خارج از مجموعه دولت در تشکیلات شهرداری تهران به کار گرفته شود. اتفاقی که در صورت وقوع تبعاتی را با خود به همراه داشت که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

دلیل تاخیر دولت در معرفی وزرای پیشنهادی

رئیس جمهور قصد داشت در پایان هفته ای که گذشت وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی نماید اما این اتفاق رخ نداد. در این راستا روز چهارشنبه محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور عنوان کرد در اولین روزی که مجلس شورای اسلامی بعد از تعطیلات تشکیل جلسه دهد وزرای پیشنهادی معرفی خواهند شد.

 احتمالاً با احتساب یک هفته تعطیلی مجلس،این امر روز یکشنبه 29 مهرماه اتفاق خواهد افتاد. در این بین در حالی واعظی بهانه تعطیلی نمایندگان مجلس را برای تعویق وزرای پیشنهادی بیان می کند که قبل تر احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته بود چنانچه دولت گزینه های خود را برای وزارتخانه ها معرفی نماید تعطیلی مجلس که برای سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه است لغو خواهد شد.

همچنین واعظی در پاسخ به این سوال تلویحی که چرا بعد از گذشت چند ماه، دولت اخیراً به تکاپو افتاده تا وزراء را معرفی نماید عنوان می کند دولت منتظر تعیین تکلیف لایحه تغییر ساختار بوده است. رئیس دفتر رئیس جمهور در حالی از تفکیک وزارتخانه ها صحبت کند که اصرار بر عملیاتی شدن چنین ایده ای در این مقطع زمانی که نیاز به مدیریت و کنترل شرایط، ابتکار عمل و جسارت دولت در تصمیمات و سیاست گذاری ها است چندان مشخص نیست. بماند که در اسناد و قوانین بالادستی به صراحت گسترش ساختار و تشکیلات دولت منع شده است.

فارغ از مسئله ای که به آن اشاره شد این انتظار وجود دارد دولت بدور از مسائل جناحی، سیاسی و باندی در معرفی وزرای جدید عمل کند و صرفاً بر کارآمدی، بکارگیری نیروهای جوان نسبت به میانگین سنی کابینه و افراد داری برنامه تاکید کند. این امر زمانی اهمیت دو چندان پیدا می کند که به اذعان همگان و حتی اعضای اصلی دولت با خروج ترامپ از برجام، آمریکا جنگ اقتصادی و رسانه ای گسترده ای را علیه ایران آغاز نموده است.

اما دولت اعتدال در برخی از مهمترین منصب ها و پست ها مانند سخنگویی، وزیر اقتصاد، کار و برخی سفرا همچنان بلا تکیف است . بدیهی است  اگر کشور در وضعیت عادی قرار داشت صبر و انتظار دولت برای بررسی های کارشناسی و انتخاب وزرا در مدت مقرر یعنی سه ماه قابل توجیه بود اما در شرایط کنونی اداره وزارتخانه ها با سرپرست یا مسئولان ناامید موجه نیست.

انسجام کابینه؛ تعویض وزرا و دعوای اعتدال و توسعه و کارگزاران؟

در این بین وقوع دو اتفاق، نگرانی هایی را نسبت به سرانجام تغییرات کابینه در راستای بهبود و مدیریت وضعیت اقتصادی بوجود آورده است.

اولین موضوع زمزمه هایی است که درباره لیست گزینه های پیشنهادی برای وزراتخانه ها مطرح است. ظاهراً دولت قصد دارد برخی وزرای برکنار شده را دوباره بکار گیرد یا مثلاً از محمد شریعتمداری که دوران تصدی گری وی در وزارت صمت با حرف و حدیث هایی فراوانی(از واردات خودرو تا دریافت کنندگان ارز) همراه شده برای وزارتخانه تعاون معرفی نماید؛ اتفاقی که در صورت وقوع بدون شک با واکنش نمایندگان مجلس روبه رو خواهد شد چرا که در حال حاضر نیز شریعتمداری اگر در وزارت صنعت باقی بماند احتمال استیضاح و برکناری راو وجود دارد.

بنابراین باید دولت  وزرایی مقتدر ،با انگیزه و بابرنامه را به مجلس معرفی  و بدلیل شرایط ویژه فرصت را از دست ندهد  تا بتواند نظر حمایتی نمایندگان را نیز  بدست بیاورند.

دومین مسئله درگیری بین حزب اعتدال و توسعه و کارگزاران است که عملاً  نگرانی های جدی نسبت به یکدستی، اتحاد و انسجام کابینه بوجود آورده و هر روز نیز ابعاد جدیدتری پیدا می کند. به نظر می رسد اراده ای نیز وجود ندارد  تا به این تشتت و از هم گسیختگی در دولت که بدون شک پیامدهای مخربی به همراه دارد پایان دهد. تنش و جدالی که به رسانه ها نیز کشیده و هر از گاهی بیانیه ها یا انتقادهای تندی طرفین نسبت به هم عنوان می کنند.

در آخرین مورد در مطلبی که روزنامه سازندگی رسانه وابسته به حزب کارگزاران روز چهارشنبه 18 مهر ماه منتشر کرد به صراحت نسبت به اخبار و شایعات مطرح شده در فضای سیاسی کشور نسبت به گزینه های احتمالی واکنش نشان داد و انتقادات تندی را نسبت به افزایش قدرت نوبخت مطرح ساخت( بر اساس حدس و گمانه زنی ها قرار است علی‌اکبر حاج‌محمدی برای وزارت راه و شهرسازی، فرهاد دژپسند برای وزارت اقتصاد، محمد شریعتمداری برای وزارتخانه تعاون و رضا ویسه برای وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت معرفی شوند).

در بخشی از این مطلب که با تیتر « تکثیر نوبخت در دولت» منتشر  شده آمده است: « وزرای پیشنهادی فاقد جذابیت رسانه ای و راهبردی هستند.... به طور مشخص دو فرد پیشنهادی برای وزارتخانه های اقتصاد و راه تقریباً جز نزد یاران دکتر محمدباقر نوبخت ناشناخته اند... اگر این فهرست تایید شود آنچه در عمل رخ خواه داد«تکثیر بی رویه نوبخت در دولت» است.... ایشان فرمانده مناسبی برای برون رفت از این بحران اقتصادی نیستند...».

در نهایت باید گفت حتماً یکی از دلایلی بی رمق بودن و عدم تحرک دولت نیز به همین اختلاف احزاب و جریانات سیاسی که از حسن روحانی در انتخابات حمایت کردند برمی گردد که لیدری برای مدیریت این اختلاف نظرها و پاسخگویی نسبت به اقدامات و کارکردهای دولت وجود ندارد. اما به نظر می رسد در این شرایط برجسته کردن اختلافات توسط احزاب سیاسی نتیجه ای جز گسترش تضادها و اوج گیری جنگ قدرت ندارد که دود آن به چشم مردم خواهد رفت و نان آن نصیب عده ای اندک و انگشت شمار خواهد شد. بنابراین معقول و منطقی آن است  بعد از مدت ها این اختلافات و نزاع ها به شیوه معقولی حل و فصل شود و گرنه ادامه این درگیری می تواند کل دولت را زمین گیر کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۰۹۳۷۰۷:۳۳:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۲۱
اگر در کشور ما دولتمردان واقعا مدیر بودند قیمت دلار به 18 هزار تومان افزایش پیدا نمی‌کرد و قیمت اجناس چند برابر نمی‌شد. مدیر نیستند که هر کس هر کاری می‌خواهد انجام می‌دهد.
ناشناس۵۹۱۱۵۵۱۰:۱۶:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۱
مملکت که قحط الرجاله . مردم هم که برای شنیدن ربنا و اینجور قصه ها رای میدن . دیگه چه انتظاری میشه داشت ؟
ناشناس۵۹۱۲۹۳۱۱:۴۰:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۲۱
کاش مثل آقای آذری جهرمی ازچهره های جدید استفاده بشه دیدن چهره های تکراری خسته کننده شده
هموطن۵۹۱۵۸۳۱۴:۰۸:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۲۱
بیچاره مردم با داشتن این همه پارازیت و قطعی اینترنت و هزینه های موبایل و.....تازه دلمان به جهرمی هم باید خوش باشد ! ماه گذشته 50تومان پول اینترنت دادم برای یک ماه ولی سرجمع یک روز هم نت نداشتم ایا این ها حق الناس نیست ؟ قیمت رب هم که بماند توی یک ماه 4برابر شد
ناشناس۵۹۱۷۷۳۱۵:۵۷:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۲۱
البته سکته نزده باشه بهتره
ناشناس۵۹۱۵۹۱۱۴:۱۱:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۲۱
دولت 5 سال با برجام فرصت سوزی کرد و کار نکرد حالا هم می خواهد 3 سال با تعلل در ترمیم کابینه فرصت ها را بسوزاند.
ناشناس۵۹۰۹۳۸۰۷:۳۳:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۲۱
رسانه ملی به جای اینکه حامی ملت باشد این روزها در قامت سخنگوی دولت ظاهر می‌شود تا کی قرار است صدای ملت حتی در رسانه ملی سانسور شود؟
ناشناس۵۹۱۲۰۸۱۰:۵۷:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۱
بابخش اول موافقم دومی جناحی است موافق نیستم!
ناشناس۵۹۰۹۴۱۰۷:۳۶:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۱
سیف، ربیعی، طیب‌نیا، نعمت‌زاده، آخوندی، شریعتمداری و... پس از پنج سال که اوضاع کشور را در حوزه خود به لبه پرتگاه بردند یکی یکی کنار می‌روند!
ناشناس۵۹۱۰۳۲۰۸:۵۹:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۲۱
لطفا اسم شریعتمداری را به زبان نیاورید که به من برمیخورد ایشان انتصابی است نه انتخابی
ناشناس۵۹۱۱۵۸۱۰:۱۹:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۲۱
لابی ها ، بنگاهها ، دلالها ، و ... . اینها وزارت خونه های صنعت و مسکن رو اداره میکنن . همینها هم نمیذارن که وزرای مربوطه استیضاح بشن . نگاه کنین به قیمت سرسام آور ماشین و خونه در این چند سال تا بفهمین حضور شریعتمداری و آخوندی ، چه سود سرشاری نصیب یک عده خاص کرده
ناشناس۵۹۲۴۳۵۰۷:۳۵:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۲۲
دقیقا
تبریزی۵۹۰۹۸۸۰۸:۲۰:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۲۱
برنامه دولت افزایش نارضایتی و تحریک مردم به شورش قبل از عیده. می خوان قدرت رو به دست بگیرن و همه کاره کشور بشن. اولین کاری که این دولت به محض به قدرت رسیدن کرد حذف خدمات دندانپزشکی و چشم پزشکی از بیمه، کاهش سود بانکی و ارائه آمارهای دروغ از تورم بود بود. بقیه رفتارهاشون رو هم مرور کنین. از روی کار آوردن ناکارآمدترین وزرای تاریخ ایران سر کار و اصرار بر موندن اونها با تطمیع و تهدید نمایندگان مجلس. دهن کجی های پی در پی رئیس دولت و وزیرانش به مردم. بالا بردن عمدی قیمت ارز و سکه و گرون کردن همه اجناس و خدمات. افزایش ندادن سود بانکی و دستمزدها و حالا هم برنامه گرون کردن بنزین. برجامی هم که منعقد کردن کاستی های زیادی داشت که تازه دارن رو می شن مثل این مورد که همه کشورها می تونن از این توافق بدون دادن هزینه خارج بشن به جز ایران! هدف دولت ظاهرسازی و آوردن رای برای دور دوم بود تا بتونه برنامه اش رو پیاده کنه. بخت باهاش یار بود و پیروزی ترامپ و برگشتن تحریم ها هم بهترین برگ برنده اشه. دقیقا همون چیزی که می خواست. اگه از روی این همه شواهد به نتیجه ای غیر از این برسین واقعا جای تعجبه.
حمید۵۹۱۰۴۰۰۹:۰۴:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۱
اگه به حرفم نمی خندین پیشنهاد میکنم معاون اول دولت را یه ژاپنی انتخاب کنند تا لا اقل یه الگویی باشه برای سایر وزرا و این دولت از بی حالی و رخوت در بیاد
ناشناس۵۹۱۱۸۰۱۰:۳۳:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۲۱
مگه ژاپنی تو این بلبشو میتونه کار کنه ؟؟؟؟
ناشناس۵۹۱۰۴۹۰۹:۰۸:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۱
آخوندی و شریعتمداری کارایی ندارند و واقعا دولت باید چند تا وزیر جهادی سریعا جایگزین آنها نماید. اصلا خود این نوبخت یکی از معظلات اقتصادی می باشد
ناشناس۵۹۱۰۷۰۰۹:۲۵:۰۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
آخوندی چه زمانی عزل و به علت فجایع و قیمت وحشتناک مسکن و اجاره و بدبختی مردم محاکمه میشود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۵۹۱۰۸۴۰۹:۳۳:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۲۱
بنا بر اخبار موثق از درون وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، چندتن از معاونین وزیر صمت از جمله پارلمانی و اداری و مالی، در حال چیدن نیروهای نزدیک به خود در شرکتهای مختلف خودروساز، صندوق ضمانت صادرات و ... هستند. با توجه به تغییر وزرای اقتصاد و صمت در هفته آتی، این تغییرات بسیار شائبه انگیز بوده و باید جلو آن گرفته شود.
ناشناس۵۹۱۰۸۹۰۹:۳۸:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۱
چه فرقی می کند وزارت خانه وزیر داشته باشد یا نداشته باشددر عمل توفیقی ندارد
ناشناس۵۹۲۴۳۸۰۷:۳۶:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۲۲
اگه نباشن بهتر اداره میشه
ناشناس۵۹۱۱۲۹۱۰:۰۱:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۲۱
اینا نمی خوان کار بکنن ،دولت تن پرور!!!
ناشناس۵۹۱۱۳۶۱۰:۰۷:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۲۱
الآن دوبی به واسطه مدیریت خارجی ها دوبی شده است. وقتی انتخاب مربی خارجی برای تیم های اشکالی نداشته باشد، پس چرا نتوان وزیر خارجی برای برخی وزارتخانه ها انتخاب کرد؟
ایرانی۵۹۱۱۹۴۱۰:۴۱:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۲۱
مگر قحط الرجان است ؟ عمو آدمای کار بلد وارد صحنه کنید، اگر اینان کار بلد بودند که حال و روزمون این نبود. بدانید مشکلات تلمبار شده.
ارش۵۹۱۵۰۷۱۳:۲۶:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
بیچاره این مردم نجیب
علیرضا۵۹۲۲۵۶۲۲:۵۸:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
سلام. با افزایش قیمت دلار خیلی از کالا واجناس گران شده که نتیجه ان مربوط به تحریم به خصوص تحریم نفتی می باشد. اما یه سوال ؟؟؟ اگر قرار است نفت ما را کسی نخره پس چرا هروز قیمت قیر و مشتقات نفتی گران می شود. حالا خوب این مواد بیش از ۸۰ در صد صادراتی است و حالا که صادر نمی شود باید به شدت قیمتش بیاد پایین. باز هم پای دولت در میان است

پربحث‌های امروز

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 3. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 4. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 5. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 6. ساختمان های خالی دانشگاه آزاد را به کسب و کارها بدهید، نه دانشجویان پولی

 7. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 8. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 9. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 10. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 11. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 12. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 13. مردم خواهان اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب‌ها شدند/ درآمد یک پزشک یک میلیون تومان است!

 14. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 15. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 16. روحانی در واکنش به گزارش تخلف دارویی: ان‌شاءالله که صحت ندارد

 17. نظرسنجی AFC بین بیرانوند و دروازه‌بان عربستان + لینک

 18. جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی؛ وی از صبح روز گذشته متواری شده بود

 19. خط فقر در تهران ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان است

 20. افشای لیست موسسات فرهنگی که کمک دریافت کرده‌اند  

 21. پوری حسینی: به من نگفته‌اند ممنوع‌الخروجم

 22. پست اینستاگرامی کی‌روش پس از پیروزی مقابل تیم ملی فوتبال عمان

 23. چرا بازرگان نتوانست با انقلاب همراه باشد؟

 24. ۴۰ سال پس از پیش‌بینی درست کارتر

 25. سکه ۴ میلیون و ۶۸ هزار تومان شد/ دلار ۱۱۶۵۰ تومان

پربحث‌های دیروز

 1. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 2. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 5. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 6. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 7. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 8. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 9. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 10. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 11. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 12. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 13. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

 14. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 15. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 16. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 17. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 18. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 19. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 20. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 21. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 22. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 23. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 24. معصومه ابتکار در BRT  

 25. سرقت مسلحانه در رشت  

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 16. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 17. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 18. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 19. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 20. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 21. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 22. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 23. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 24. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 25. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

پربحث‌های امروز

 1. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 2. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 3. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 4. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 5. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 6. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 7. جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی؛ وی از صبح روز گذشته متواری شده بود

 8. چرا بازرگان نتوانست با انقلاب همراه باشد؟

 9. ۴۰ سال پس از پیش‌بینی درست کارتر

 10. صورت دارایی خاندان پهلوی به نقل از خبرگزاری آمریکایی

 11. وقتی هشتگ سازی بی بی سی به نفع جمهوری اسلامی تمام شد!

 12. آصفی: شکست نشست ضد ایرانی لهستان حتمی است/ آمریکا با اجرای شو ورشو چه می‌خواهد؟/ مردم با اصل نظام مشکل ندارند؛ اما...

 13. توصیه تاجیک به رئیس دولت اصلاحات/ دلیل عدم شرکت روحانی در جلسات مجمع تشخیص/بازدید مسئولین از مناطق محروم همراه با تشریفات!

 14. کرباسچی به خانه بازگشت/ اجرای حکم محکومیت پس از تایید در دیوان عالی

 15. گزارشی از بلاتکلیفی اروپا بعد از برجام با ایران  

 16. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 17. رئیس قوه قضاییه: دادستان کل کشور اقدامات قانونی برای آزادی مرضیه هاشمی انجام دهد/ استفاده ابزاری آمریکا و غرب از حقوق بشر

 18. علت محکومیت غلامحسین کرباسچی چیست؟

 19. شمخانی: ایران برای تقویت بنیه دفاعی سوریه به دمشق رفت/ مذاکره با آمریکا بی‌فایده است

 20. درخواست نماینده مجلس از "روحانی" درباره شفاف‌سازی بودجه دولت

 21. کرباسچی به اوین منتقل شد

 22. راهکار جهانگیری برای عبور از مشکلات

 23. اعلام عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ + جدول

 24. واکنش سخنگوی وزارت خارجه خبر احضار کاردار ایران در آلمان

 25. چرا اصلاح‌طلبان به واعظی می‌تازند؟

پربحث‌های دیروز

 1. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 2. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 3. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 4. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 5. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 6. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 7. با نهادهای موازی چه کنیم؟/ سهمیه‌ بنزین برای هر فرد در دستور کار مجلس/ فائزه هاشمی و مطالبه حقوق زنان در گفت‌وگو با بهاره رهنما!

 8. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 9. سردار نقدی: هیچ بن‌بستی در کشور ‌نداریم

 10. خرازی: انقلاب تا یمن بینش و آگاهی به مردم داده است/ صفارهرندی: آمریکا هربدلی زدشکست خورد

 11. روسای قوا برای کمک به اشخاص چقدر بودجه می‌گیرند؟

 12. دهباشی: دولت فعلی بی‌جنبه است/ از نوشتن نطق روحانی پشیمان شدم

 13. صالحی در واکنش به اظهارات بولتون: مگر آقای بولتون حرف راست هم می‌زند؟

 14. حکم حبس حسین دهباشی قطعی شد  

 15. سرلشکر باقری: دشمن می خواهد رویکرد انقلابی جامعه ما را تغییر دهد

 16. «حاج قاسم» چگونه قدرت نظامی ایران را چند برابر کرد + عکس و فیلم

 17. فلاحت‌پیشه: مخالفان حق شرط‌های صیانتی قوی برای «CFT» ایجاد کردند/ از مخالفان تشکر می‌کنم

 18. انتقاد لاریجانی از برخورد غیرقانونی با خبرنگار پرس‌تی‌وی: آمریکا حقوق بشر را برای دیگران می‌سراید

 19. طرف تعمد دارد در جهل بماند اما نقد کند...  

 20. نقوی‌حسینی: اجلاس ضد ایرانی لهستان پروژه شکست خورده آمریکاست

 21. لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت رفت + جزئیات

 22. هیات وزیران تایید نهایی لایحه الحاق به کنوانسیون «پالرمو» را ضروری دانست

 23. بعیدی نژاد: زاغری در دوران بازداشتش ۲۰۱ بار با دخترش ملاقات کرد

 24. آیت‌الله علم‌الهدی: تلاش دشمن قرار دادن مردم مقابل ولایت است

 25. تجمع دانشجویان مقابل سفارت سوئیس در تهران

پربحث‌های هفته

 1. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 2. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 3. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 4. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 5. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 6. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 7. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 8. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 9. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 10. جدال دیپلماتیک ایران و آمریکا در عراق/ معنای سفر ظریف و پمپئو به بغداد چیست؟

 11. از خلع لباس تا خلع اعتماد

 12. روحانی: کشور در شرایط سخت قرار دارد/ نمی توان مشکلات را صفر کرد

 13. عارف: اگر مصمم باشیم تحریم‌ها اثری نخواهد داشت

 14. اختلاف هاشمی و رهبری درباره مشارکت مردم در انتخابات/ پاسخ داماد روحانی به اصلاح‌طلبان/ تغییر شرایط حصر موسوی و کروبی

 15. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 16. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 17. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 18. واکنش روزنامه شرق به افشاگری موسوی خویینی‌ها درباره هاشمی رفسنجانی؛ شما هم رادیکال بودید!

 19. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 20. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 21. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 22. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 23. روحانی: ملّت قدرشناس ایران در ۲۲ بهمن پاسخ قاطعی به دشمنان خواهد داد

 24. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 25. سفرهای ظریف و تغییر نگاه در دستگاه دیپلماسی/ همزیستی با همسایگان؛ خوب یا بد؟

آخرین عناوین