فرصت سوزی دولت در ترمیم کابینه و معرفی وزراء/ خبرهای ناخوشایند از معرفی گزینه های تکراری و ناکارآمد

گروه سیاسی الف،   3970718184 ۲۵ نظر، ۲ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرصت سوزی دولت در ترمیم کابینه و معرفی وزراء/ خبرهای ناخوشایند از معرفی گزینه های تکراری و ناکارآمد

در حالی که چند ماه از تاکیدافراد مختلف بر تغییر وزرا و مدیران ناکارآمد می گذرد اما عملا اتفاق خاصی رخ نداده است. در این بین اختلافات بین جریانات و حامیان سیاسی دولت و نگاه و افق دید محدود دولت در انتخاب وزرا نیز باعث شده نه تنها گزینه های جدیدی مطرح نشوند بلکه ظاهراً قرار است برخی افراد از یک وزارتخانه به وزراتخانه دیگر بروند؛ امری که بدون شک می تواند تبعات ناگواری به همراه داشته باشد.

به گزارش الف، سریال انتشار خبرها درباره ترمیم کابینه تمامی ندارد اما در عمل بعد از مدت ها گمانه زنی های مختلف اتفاقی تا کنون رخ نداده است. این در حالی است که از چند ماه گذشته لزوم تغییر برخی اعضای کابینه توسط اصلاح طلبان، اصولگرایان، نمایندگان مجلس و حتی خود حسن روحانی، اسحاق جهانگیری و محمود واعظی مطرح شده بود.  

تعلل و کندی عجیب دولت در ترمیم کابینه موجب شد نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای ایجاد تحرک و کارآمدی خود دست به کار شوند. اما نمایندگان مرداد ماه در گام اول به جای اینکه سراغ وزرای اقتصادی دولت بروند تا در عمل سامانی به بازارهای آشفته مسکن، خودرو، ارز و طلا بدهند پیگیر استیضاح علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شدند و در نهایت وی را از کابینه کنار گذاشتند. نمایندگان سپس در اوایل شهریورماه حکم به برکناری مسعود کرباسیان از وزرات اقتصاد دادند.

در ادامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به سراغ وزارتخانه های صنعت و راه و شهرسازی رفتند اما بازی اعلام استعفا شروع شد و محمد شریعتمداری و عباس آخوندی به بهانه های مختلف از حضور در جلسات کمیسیون  برای پاسخ به سوالات نمایندگان و بررسی محورهای استیضاح سرباز می زدند.  و خبرهای غیر رسمی از استعفای این دو منتشر شد .

در این راستا برخی اخبار حاکی از این است که قرار است محمد شریعتمداری به وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی برود و آخوندی نیز توسط اصلاح طلبان و در خارج از مجموعه دولت در تشکیلات شهرداری تهران به کار گرفته شود. اتفاقی که در صورت وقوع تبعاتی را با خود به همراه داشت که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

دلیل تاخیر دولت در معرفی وزرای پیشنهادی

رئیس جمهور قصد داشت در پایان هفته ای که گذشت وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی نماید اما این اتفاق رخ نداد. در این راستا روز چهارشنبه محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور عنوان کرد در اولین روزی که مجلس شورای اسلامی بعد از تعطیلات تشکیل جلسه دهد وزرای پیشنهادی معرفی خواهند شد.

 احتمالاً با احتساب یک هفته تعطیلی مجلس،این امر روز یکشنبه 29 مهرماه اتفاق خواهد افتاد. در این بین در حالی واعظی بهانه تعطیلی نمایندگان مجلس را برای تعویق وزرای پیشنهادی بیان می کند که قبل تر احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته بود چنانچه دولت گزینه های خود را برای وزارتخانه ها معرفی نماید تعطیلی مجلس که برای سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه است لغو خواهد شد.

همچنین واعظی در پاسخ به این سوال تلویحی که چرا بعد از گذشت چند ماه، دولت اخیراً به تکاپو افتاده تا وزراء را معرفی نماید عنوان می کند دولت منتظر تعیین تکلیف لایحه تغییر ساختار بوده است. رئیس دفتر رئیس جمهور در حالی از تفکیک وزارتخانه ها صحبت کند که اصرار بر عملیاتی شدن چنین ایده ای در این مقطع زمانی که نیاز به مدیریت و کنترل شرایط، ابتکار عمل و جسارت دولت در تصمیمات و سیاست گذاری ها است چندان مشخص نیست. بماند که در اسناد و قوانین بالادستی به صراحت گسترش ساختار و تشکیلات دولت منع شده است.

فارغ از مسئله ای که به آن اشاره شد این انتظار وجود دارد دولت بدور از مسائل جناحی، سیاسی و باندی در معرفی وزرای جدید عمل کند و صرفاً بر کارآمدی، بکارگیری نیروهای جوان نسبت به میانگین سنی کابینه و افراد داری برنامه تاکید کند. این امر زمانی اهمیت دو چندان پیدا می کند که به اذعان همگان و حتی اعضای اصلی دولت با خروج ترامپ از برجام، آمریکا جنگ اقتصادی و رسانه ای گسترده ای را علیه ایران آغاز نموده است.

اما دولت اعتدال در برخی از مهمترین منصب ها و پست ها مانند سخنگویی، وزیر اقتصاد، کار و برخی سفرا همچنان بلا تکیف است . بدیهی است  اگر کشور در وضعیت عادی قرار داشت صبر و انتظار دولت برای بررسی های کارشناسی و انتخاب وزرا در مدت مقرر یعنی سه ماه قابل توجیه بود اما در شرایط کنونی اداره وزارتخانه ها با سرپرست یا مسئولان ناامید موجه نیست.

انسجام کابینه؛ تعویض وزرا و دعوای اعتدال و توسعه و کارگزاران؟

در این بین وقوع دو اتفاق، نگرانی هایی را نسبت به سرانجام تغییرات کابینه در راستای بهبود و مدیریت وضعیت اقتصادی بوجود آورده است.

اولین موضوع زمزمه هایی است که درباره لیست گزینه های پیشنهادی برای وزراتخانه ها مطرح است. ظاهراً دولت قصد دارد برخی وزرای برکنار شده را دوباره بکار گیرد یا مثلاً از محمد شریعتمداری که دوران تصدی گری وی در وزارت صمت با حرف و حدیث هایی فراوانی(از واردات خودرو تا دریافت کنندگان ارز) همراه شده برای وزارتخانه تعاون معرفی نماید؛ اتفاقی که در صورت وقوع بدون شک با واکنش نمایندگان مجلس روبه رو خواهد شد چرا که در حال حاضر نیز شریعتمداری اگر در وزارت صنعت باقی بماند احتمال استیضاح و برکناری راو وجود دارد.

بنابراین باید دولت  وزرایی مقتدر ،با انگیزه و بابرنامه را به مجلس معرفی  و بدلیل شرایط ویژه فرصت را از دست ندهد  تا بتواند نظر حمایتی نمایندگان را نیز  بدست بیاورند.

دومین مسئله درگیری بین حزب اعتدال و توسعه و کارگزاران است که عملاً  نگرانی های جدی نسبت به یکدستی، اتحاد و انسجام کابینه بوجود آورده و هر روز نیز ابعاد جدیدتری پیدا می کند. به نظر می رسد اراده ای نیز وجود ندارد  تا به این تشتت و از هم گسیختگی در دولت که بدون شک پیامدهای مخربی به همراه دارد پایان دهد. تنش و جدالی که به رسانه ها نیز کشیده و هر از گاهی بیانیه ها یا انتقادهای تندی طرفین نسبت به هم عنوان می کنند.

در آخرین مورد در مطلبی که روزنامه سازندگی رسانه وابسته به حزب کارگزاران روز چهارشنبه 18 مهر ماه منتشر کرد به صراحت نسبت به اخبار و شایعات مطرح شده در فضای سیاسی کشور نسبت به گزینه های احتمالی واکنش نشان داد و انتقادات تندی را نسبت به افزایش قدرت نوبخت مطرح ساخت( بر اساس حدس و گمانه زنی ها قرار است علی‌اکبر حاج‌محمدی برای وزارت راه و شهرسازی، فرهاد دژپسند برای وزارت اقتصاد، محمد شریعتمداری برای وزارتخانه تعاون و رضا ویسه برای وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت معرفی شوند).

در بخشی از این مطلب که با تیتر « تکثیر نوبخت در دولت» منتشر  شده آمده است: « وزرای پیشنهادی فاقد جذابیت رسانه ای و راهبردی هستند.... به طور مشخص دو فرد پیشنهادی برای وزارتخانه های اقتصاد و راه تقریباً جز نزد یاران دکتر محمدباقر نوبخت ناشناخته اند... اگر این فهرست تایید شود آنچه در عمل رخ خواه داد«تکثیر بی رویه نوبخت در دولت» است.... ایشان فرمانده مناسبی برای برون رفت از این بحران اقتصادی نیستند...».

در نهایت باید گفت حتماً یکی از دلایلی بی رمق بودن و عدم تحرک دولت نیز به همین اختلاف احزاب و جریانات سیاسی که از حسن روحانی در انتخابات حمایت کردند برمی گردد که لیدری برای مدیریت این اختلاف نظرها و پاسخگویی نسبت به اقدامات و کارکردهای دولت وجود ندارد. اما به نظر می رسد در این شرایط برجسته کردن اختلافات توسط احزاب سیاسی نتیجه ای جز گسترش تضادها و اوج گیری جنگ قدرت ندارد که دود آن به چشم مردم خواهد رفت و نان آن نصیب عده ای اندک و انگشت شمار خواهد شد. بنابراین معقول و منطقی آن است  بعد از مدت ها این اختلافات و نزاع ها به شیوه معقولی حل و فصل شود و گرنه ادامه این درگیری می تواند کل دولت را زمین گیر کند.

عناوین مرتبط

۲۴ آبان ۱۳۹۷گمانه زنی ها درباره تغییرات جدید در کابینه/ احتمال تغییر آرایش دولت چقدر است؟
۲۴ آبان ۱۳۹۷سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند
۲۳ آبان ۱۳۹۷روحانی: راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است و حتماً شکست می‌خورند/ جوان‌ها باید مدیریت‌ها را برعهده بگیرند
۲۳ آبان ۱۳۹۷آیت‌الله جنتی: با احساس وظیفه مسئولان ‌می‌توان مشکلات را رفع کرد
۲۳ آبان ۱۳۹۷دولت سر مردم را به حضور مردم در ورزشگاه‌ها گرم نکند/ مسئولان کاری برای گرانی‌های روزافزون کنند
۲۳ آبان ۱۳۹۷کاسبی قدیمی دولت
۲۳ آبان ۱۳۹۷اعتبار دولت و کارنامه مدیریت لیبرالی
۲۲ آبان ۱۳۹۷روحانی: چه ایرادی دارد بخشی از استادیوم ورزشی به بانوان اختصاص یابد
۲۱ آبان ۱۳۹۷باهنر: دولت مخالفت خود را با انتخاب آخوندی به شورای شهر رسانده است
۲۰ آبان ۱۳۹۷سفر روحانی به آذربایجان غربی به تعویق افتاد
۱۹ آبان ۱۳۹۷طرح کامل نمایندگان برای استانی شدن انتخابات
۱۹ آبان ۱۳۹۷روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۰۹۳۷۰۷:۳۳:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۲۱
اگر در کشور ما دولتمردان واقعا مدیر بودند قیمت دلار به 18 هزار تومان افزایش پیدا نمی‌کرد و قیمت اجناس چند برابر نمی‌شد. مدیر نیستند که هر کس هر کاری می‌خواهد انجام می‌دهد.
ناشناس۵۹۱۱۵۵۱۰:۱۶:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۱
مملکت که قحط الرجاله . مردم هم که برای شنیدن ربنا و اینجور قصه ها رای میدن . دیگه چه انتظاری میشه داشت ؟
ناشناس۵۹۱۲۹۳۱۱:۴۰:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۲۱
کاش مثل آقای آذری جهرمی ازچهره های جدید استفاده بشه دیدن چهره های تکراری خسته کننده شده
هموطن۵۹۱۵۸۳۱۴:۰۸:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۲۱
بیچاره مردم با داشتن این همه پارازیت و قطعی اینترنت و هزینه های موبایل و.....تازه دلمان به جهرمی هم باید خوش باشد ! ماه گذشته 50تومان پول اینترنت دادم برای یک ماه ولی سرجمع یک روز هم نت نداشتم ایا این ها حق الناس نیست ؟ قیمت رب هم که بماند توی یک ماه 4برابر شد
ناشناس۵۹۱۷۷۳۱۵:۵۷:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۲۱
البته سکته نزده باشه بهتره
ناشناس۵۹۱۵۹۱۱۴:۱۱:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۲۱
دولت 5 سال با برجام فرصت سوزی کرد و کار نکرد حالا هم می خواهد 3 سال با تعلل در ترمیم کابینه فرصت ها را بسوزاند.
ناشناس۵۹۰۹۳۸۰۷:۳۳:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۲۱
رسانه ملی به جای اینکه حامی ملت باشد این روزها در قامت سخنگوی دولت ظاهر می‌شود تا کی قرار است صدای ملت حتی در رسانه ملی سانسور شود؟
ناشناس۵۹۱۲۰۸۱۰:۵۷:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۱
بابخش اول موافقم دومی جناحی است موافق نیستم!
ناشناس۵۹۰۹۴۱۰۷:۳۶:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۱
سیف، ربیعی، طیب‌نیا، نعمت‌زاده، آخوندی، شریعتمداری و... پس از پنج سال که اوضاع کشور را در حوزه خود به لبه پرتگاه بردند یکی یکی کنار می‌روند!
ناشناس۵۹۱۰۳۲۰۸:۵۹:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۲۱
لطفا اسم شریعتمداری را به زبان نیاورید که به من برمیخورد ایشان انتصابی است نه انتخابی
ناشناس۵۹۱۱۵۸۱۰:۱۹:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۲۱
لابی ها ، بنگاهها ، دلالها ، و ... . اینها وزارت خونه های صنعت و مسکن رو اداره میکنن . همینها هم نمیذارن که وزرای مربوطه استیضاح بشن . نگاه کنین به قیمت سرسام آور ماشین و خونه در این چند سال تا بفهمین حضور شریعتمداری و آخوندی ، چه سود سرشاری نصیب یک عده خاص کرده
ناشناس۵۹۲۴۳۵۰۷:۳۵:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۲۲
دقیقا
تبریزی۵۹۰۹۸۸۰۸:۲۰:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۲۱
برنامه دولت افزایش نارضایتی و تحریک مردم به شورش قبل از عیده. می خوان قدرت رو به دست بگیرن و همه کاره کشور بشن. اولین کاری که این دولت به محض به قدرت رسیدن کرد حذف خدمات دندانپزشکی و چشم پزشکی از بیمه، کاهش سود بانکی و ارائه آمارهای دروغ از تورم بود بود. بقیه رفتارهاشون رو هم مرور کنین. از روی کار آوردن ناکارآمدترین وزرای تاریخ ایران سر کار و اصرار بر موندن اونها با تطمیع و تهدید نمایندگان مجلس. دهن کجی های پی در پی رئیس دولت و وزیرانش به مردم. بالا بردن عمدی قیمت ارز و سکه و گرون کردن همه اجناس و خدمات. افزایش ندادن سود بانکی و دستمزدها و حالا هم برنامه گرون کردن بنزین. برجامی هم که منعقد کردن کاستی های زیادی داشت که تازه دارن رو می شن مثل این مورد که همه کشورها می تونن از این توافق بدون دادن هزینه خارج بشن به جز ایران! هدف دولت ظاهرسازی و آوردن رای برای دور دوم بود تا بتونه برنامه اش رو پیاده کنه. بخت باهاش یار بود و پیروزی ترامپ و برگشتن تحریم ها هم بهترین برگ برنده اشه. دقیقا همون چیزی که می خواست. اگه از روی این همه شواهد به نتیجه ای غیر از این برسین واقعا جای تعجبه.
حمید۵۹۱۰۴۰۰۹:۰۴:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۱
اگه به حرفم نمی خندین پیشنهاد میکنم معاون اول دولت را یه ژاپنی انتخاب کنند تا لا اقل یه الگویی باشه برای سایر وزرا و این دولت از بی حالی و رخوت در بیاد
ناشناس۵۹۱۱۸۰۱۰:۳۳:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۲۱
مگه ژاپنی تو این بلبشو میتونه کار کنه ؟؟؟؟
ناشناس۵۹۱۰۴۹۰۹:۰۸:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۱
آخوندی و شریعتمداری کارایی ندارند و واقعا دولت باید چند تا وزیر جهادی سریعا جایگزین آنها نماید. اصلا خود این نوبخت یکی از معظلات اقتصادی می باشد
ناشناس۵۹۱۰۷۰۰۹:۲۵:۰۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
آخوندی چه زمانی عزل و به علت فجایع و قیمت وحشتناک مسکن و اجاره و بدبختی مردم محاکمه میشود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۵۹۱۰۸۴۰۹:۳۳:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۲۱
بنا بر اخبار موثق از درون وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، چندتن از معاونین وزیر صمت از جمله پارلمانی و اداری و مالی، در حال چیدن نیروهای نزدیک به خود در شرکتهای مختلف خودروساز، صندوق ضمانت صادرات و ... هستند. با توجه به تغییر وزرای اقتصاد و صمت در هفته آتی، این تغییرات بسیار شائبه انگیز بوده و باید جلو آن گرفته شود.
ناشناس۵۹۱۰۸۹۰۹:۳۸:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۱
چه فرقی می کند وزارت خانه وزیر داشته باشد یا نداشته باشددر عمل توفیقی ندارد
ناشناس۵۹۲۴۳۸۰۷:۳۶:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۲۲
اگه نباشن بهتر اداره میشه
ناشناس۵۹۱۱۲۹۱۰:۰۱:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۲۱
اینا نمی خوان کار بکنن ،دولت تن پرور!!!
ناشناس۵۹۱۱۳۶۱۰:۰۷:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۲۱
الآن دوبی به واسطه مدیریت خارجی ها دوبی شده است. وقتی انتخاب مربی خارجی برای تیم های اشکالی نداشته باشد، پس چرا نتوان وزیر خارجی برای برخی وزارتخانه ها انتخاب کرد؟
ایرانی۵۹۱۱۹۴۱۰:۴۱:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۲۱
مگر قحط الرجان است ؟ عمو آدمای کار بلد وارد صحنه کنید، اگر اینان کار بلد بودند که حال و روزمون این نبود. بدانید مشکلات تلمبار شده.
ارش۵۹۱۵۰۷۱۳:۲۶:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
بیچاره این مردم نجیب
علیرضا۵۹۲۲۵۶۲۲:۵۸:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
سلام. با افزایش قیمت دلار خیلی از کالا واجناس گران شده که نتیجه ان مربوط به تحریم به خصوص تحریم نفتی می باشد. اما یه سوال ؟؟؟ اگر قرار است نفت ما را کسی نخره پس چرا هروز قیمت قیر و مشتقات نفتی گران می شود. حالا خوب این مواد بیش از ۸۰ در صد صادراتی است و حالا که صادر نمی شود باید به شدت قیمتش بیاد پایین. باز هم پای دولت در میان است

پربحث‌های اخیر

 1. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 2. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از لزوم پاسخگویی اصلاح‌طلبان درباره عملکرد دولت و عذرخواهی بابت ادعای تقلب در سال ۸۸ تا اعدام سلطان سکه و انتخاب شهردار تهران

 3. مرگ یک یوزپلنگ در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو

 4. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 5. تیراندازی در مراسم عزاداری در شادگان

 6. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 7. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 8. انحراف اتوبوس در کاشان ۲۷ مصدوم برجای گذاشت

 9. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 10. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

 11. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

 12. پلیس کودک‌آزاری در یکی از پارک‌های تهران را تکذیب کرد

 13. پیمان معادی کنار رایان رینولدز ستاره سینمای هالیوود

 14. اولین واکنش شریعتمداری به درگذشت مدیرعامل و معاون تامین اجتماعی

 15. صحبت‌های نورافکن درباره بازگشت به استقلال

 16. لاریجانی درگذشت نوربخش و معاونش را تسلیت گفت

 17. رئیس جمهور عراق شنبه به ایران سفر می‌کند

 18. کودک‌آزار شوشتری دستگیر شد

 19. اتفاقات فینال لیگ قهرمانان آسیا به بازی تیم ملی کشید/درگیری کروز با یک خبرنگار

 20. سنای آمریکا به قطعنامه «قطع فروش سلاح به بحرین» رای نداد

 21. سردار سلامی: دورریز غذای ایرانی‌ها‌ 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می‌کند/ طرح صفر کردن صادرات نفت ایران شکست خورد

 22. فیلم/ نوربخش و تاج‌الدین در محل حادثه علائم حیاتی نداشتند  

 23. کاخ سفید استرداد «فتح‌الله گولن» را بررسی می‌کند

 24. عفو بین‌الملل: تحقیقات عربستان سعودی در مورد قتل خاشقچی فاقد اعتبار است

 25. هشدار آمریکا به بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی درباره مبادله با ایران

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 7. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 8. میوه‌ای که سرخوشتان می‌کند

 9. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 10. همدردی ایران با مردم آمریکا

 11. کاهش ۶۸۰هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار ۸درصد ارزان شد

 12. سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند

 13. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 14. اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد

 15. چگونه بهبود زخم‌ها را سرعت بخشیم؟

 16. سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

 17. مرگ یک یوزپلنگ در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو

 18. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 19. تیراندازی در مراسم عزاداری در شادگان

 20. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 21. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 22. انحراف اتوبوس در کاشان ۲۷ مصدوم برجای گذاشت

 23. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 24. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

 25. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. همدردی ایران با مردم آمریکا

 3. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 4. طی پیامی؛ روحانی درگذشت رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی راتسلیت گفت

 5. سرلشکر موسوی: رژیم صهیونیستی از دسترسی جبهه مقاومت به مناطق اشغالی هراسناک است

 6. سردار شریف: اطلاعات آزادی مرزبانان را طرف پاکستانی داده است

 7. پوتین: با ترامپ درباره ایران صحبت کردم

 8. امیرآبادی: در زمینه برخورد با فساد با هیچکسی رودربایستی نداریم

 9. نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ظریف

 10. حسین شریعتمداری خطاب به ظریف: چرا خودتان به دست دشمن بهانه می‌دهید؟!

 11. روحانی با استعفای مسعود نیلی موافقت کرد

 12. سرلشگر جعفری: پنج نفر از مرزبانان میرجاوه آزاد شدند

 13. کیهان: چرا 3 کشور اروپایی عضو برجام میزبانی کانال مبادلات مالی را نمی‌پذیرند؟

 14. گمانه زنی ها درباره تغییرات جدید در کابینه/ احتمال تغییر آرایش دولت چقدر است؟

 15. کره‌جنوبی روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت می‌تواند از ایران خریداری کند

 16. سردار حاجی‌زاده: قدرت ایران را از زبان ترامپ بشنوید

 17. ایران هیچ تعهدی برای افشا اطلاعات بانکی خود به وزارت خزانه داری آمریکا نداده است

 18. شایعه فروش نفت در برابر غذا صحت ندارد

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های هفته

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 3. سوت و کف به افتخار ظریف

 4. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 5. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 6. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 7. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 8. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 9. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 10. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 11. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 12. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 13. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 14. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 15. آقایان! عذرخواهی کنید

 16. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

 17. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 18. دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات‌های جوان افغانستانی+ عکس

 19. تاملی بر یک مصاحبه

 20. امیرآبادی: ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

 21. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 22. ظریف به مجلس احضار شد

 23. جهانگیری: راهکارهایی برای کاهش فشار اقتصادی و آثار تحریم داریم

 24. پسر "علی مطهری" پُست گرفت

 25. چهار هزار و 500 زندانی مهریه در پی افزایش قیمت سکه/مجلس به دنبال کاهش آمار زندانیان

آخرین عناوین