یک خطای راهبردی در قضیه FATF

محسن زنگنه،   3970716029 ۸ نظر، ۵ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
یک خطای راهبردی در قضیه FATF

لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله‌با تامین‌مالی تروریسم (Combating the Financing of Terrorism) یا CFT  از جمله شرایط کارگروه اقدام مالی، (Financial Action Task Force) یا FATF  روز گذشته در مجلس بعد از بحث و گفت وگوهای فراوان به تصویب رسید.

در سخنان مخالفان و موافقان این لایحه، در روزهای گذشته و نیز در مابین سخنان موافقان و مخالفان پیوستن ایران به این کنوانسیون، بارها شنیده شد که قیمت ارز و سکه در کشور به اف ای تی اف گره زده شده است.

موافقان مدعی بودند که تصویب نشدن CFT (یا بنا بر عرف همان FATF)، باعث رشد مجدد دلار می شود و به کانال بالای ۲۰ هزار تومان خواهد برگشت.

مخالفان پیوستن ایران به اف ای تی اف، استدلال می‌کردند که علت گرانی ارز در هشت ماه گذشته، انجام بیش از ۹۰ درصد تعهدات اف ای تی اف توسط دولت در دو سال گذشته ( و پس از تعهد وزیر اقتصاد وقت ) بوده که موجب محدودیت در ورود ارز به کشور شده است.

فارغ از مزایا یا مضرات احتمالی پیوستن ایران به اف ای تی اف و فارغ از این که ادعاهای مطرح شده، صحیح باشد یا خیر (که نگارنده قصد پرداختن به آن را در این مجال ندارد)، یک خطای راهبردی در هر دو استدلال وجود دارد و آن «گره زدن افزایش یا کاهش قیمت دلار به اجرای اف ای تی اف » است.

موافقان دولت، بدشان نمی آید که افزایش قیمت دلار را به هر چیزی غیر از خود دولت گره بزنند و بدین گونه، شانه خود را از زیر بار مسئولیت افزایش افسارگسیخته دلار طی چند ماه گذشته خالی کنند و با حذف نقش دولت، افزایش و کاهش قیمت دلار را به عامل خارجی پیوند بزنند.

منتقدان دولت هم که مخالف تصویب اف ای تی اف در مجلس بودند نیز به نظر می رسد دچار خطای راهبردی شده و در همان مسیر گره زدن قیمت دلار به عامل خارجی حرکت کردند. البته ممکن است گفته شود که سیاست های منطبق با شرایط FATF توسط دولت به بالا رفتن قیمت دلار منجر شده است که حتی اگر چنین هم باشد باز هم به نوعی قیمت ارز را به FATF گره زده ایم ( مانند گره زدن قیمت دلار به برجام).

اما واقعیت آن است که نه افزایش قیمت دلار طی چند ماه گذشته و نه کاهش آن طی یک هفته اخیر و نیز طی روزهای آینده ،ارتباطی به اف ای تی اف ندارد.عامل اصلی افزایش قیمت دلار طی هشت ماه گذشته، سیاست ها، برنامه ها، اقدامات و بخشنامه های بانک مرکزی و وزارتخانه های اقتصادی دولت بوده است.

مسلم است که اگر در هر کشوری، تقاضا تحریک و در مقابل عرضه محدود شود، بازارهای رسمی بسته شود، از ابزارهای پولی و بازار سرمایه به درستی استفاده نشود، نظارت و کنترل صحیحی بر شرکت های دولتی صادر کننده صورت نگیرد، موضع گیری ها و سخنان نسنجیده توسط مدیران پولی به طور متعدد انجام شود، اطلاع رسانی دقیق و شفاف صورت نگیرد، سیستم مبارزه با فساد و رانت ارزی مختل باشد و در نهایت سرمایه اجتماعی دولت کاهش یابد، قطعا ارز افزایش خواهد یافت به خصوص که آن کشور در معرض تهدیدات اقتصادی خارجی باشد و وجود یک قرارگاه فرماندهی منسجم و هماهنگ با دیگر قوا در بدنه دولت ضرورت می یابد و طی این هشت ماه، شاهد این امر ( به جز طی هفته های اخیر) نبوده ایم.

حتی موافقان و برخی کارشناسان و مدیران دولت و بانک مرکزی نیز به این خطاهای در تصمیمات و اقدامات اذعان دارند و بهترین دلیل بر ضعف دولت و بانک مرکزی در کنترل قیمت ارز ، برکناری رئیس سابق بانک مرکزی، دستگیری معاون ارزی آن و استیضاح وزیر اقتصادی است. و اما کاهش قیمت ارز نیز از ۷ مهرماه جاری،عمده دلیلش، اقدامات خوب و هماهنگ دولت و بانک مرکزی و دیگر قواست.

باز گذاشتن دست بانک مرکزی در استفاده از ابزارهای در اختیار برای بازارگردانی و کنترل بازار ارز، بازگرداندن ظرفیت صرافی ها، تامین ارز مورد نیاز توسط بانک های عامل، ارائه تسهیلات برای ورود سرمایه خارجی ، شفافیت در اعلام شرکت های دریافت کننده ارز دولتی، اطلاع رسانی هماهنگ و تک صدایی در دولت و قوای دیگر، تسهیل در خروج کالا از گمرک ، افزایش نظارت و بازرسی بر فرایندهای مرتبط با ارز و... از اقدامات و سیاست هایی است که موجبات کاهش قیمت ارز را فراهم آورد و بعد از این هم ادامه همین روال می تواند در روند کاهش نرخ ارز موثر باشد.

هرچند اقتصاد یک امر خطی نیست و دیگر مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاست خارجی و به ویژه رسانه در تعیین شاخص های کلان اقتصاد کشور تاثیر گذار است اما در مسائل اخیر، قطعا سهم سیاست ها و اقدامات و تدابیر داخلی به مراتب بیش از دیگر علل است و اصولا قبول کردن تاثیر پذیری اقتصاد از عوامل خارجی و بی تاثیر دانستن عوامل داخلی، بر خلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی است ضمن آن که واقعیت هم این نیست.

بنابراین دولت می تواند با استفاده از ابزارهای موجود و یک برنامه هدفمند و جامع، قیمت ارز را به قیمت اصلی خود که به عقیده نگارنده بسیار پایین تر از کانال ۹۰۰۰ تومان است، بازگرداند و حتی اگر به رغم تصویب FATF  باز هم ، دشمنان ، ما را در فهرست به اصطلاح سیاه خودشان قرار دهند (که محتمل هم هست)، به لطف خدا و با اتکا به ظرفیت های درونی و اعتماد و حمایت مردم، بر مشکلات اقتصادی غالب شود.

 

منبع: خراسان

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۰ مهر ۱۳۹۷سکه ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد + آخرین قیمت دلار و ارز
۳۰ مهر ۱۳۹۷تزریق ۴میلیارد یورو در بازار ثانویه/۶۰۰ میلیون یورو بدون مشتری ماند+جدول
۳۰ مهر ۱۳۹۷ وقتی بخشنامه کانون صرافان یک روزهم اجرایی نشد!
۲۹ مهر ۱۳۹۷متن کامل بیانیه پایانی نشست اکتبرFATF درباره ایران
۲۹ مهر ۱۳۹۷تزریق ۶۹ میلیون یورو ارز به بازار ثانویه؛ کاهش ۵۰۰ تومانی قیمت ارز صادراتی
۲۹ مهر ۱۳۹۷تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز
۲۸ مهر ۱۳۹۷رئیس بانک مرکزی: ورود ارز به بازار ثانویه طی هفته‌های آینده شتاب می‌گیرد
۲۸ مهر ۱۳۹۷تبعات نوسانات ارزی دامن‌گیر دانشجویان دکتری متقاضی فرصت مطالعاتی
۲۸ مهر ۱۳۹۷عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم
۲۷ مهر ۱۳۹۷ محمود صادقی: فراکسیون امید تاکنون چه کرده است؟ / شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»واقعی است
۲۷ مهر ۱۳۹۷ گروه ویژه اقدام مالی تا فوریه 2019 به ایران مهلت داد
۲۷ مهر ۱۳۹۷آیت‌الله خاتمی: سازمان‌های بین‌المللی قابل اعتماد نیستند/ مشکلات کشور با عصبانیت حل نمی‌شود

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۴۲۷۵۰۸:۳۲:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۱۶
کواکبیان: اطلاع چندانی از FATF ندارم ، اما باید بهانه رو از دشمن گرفت !! ایشون عضو کمیسیون امنیت ملیه!
ناشناس۵۸۴۷۹۷۱۲:۱۸:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
... اصلاح طلبان فایده ندارد حرص خوردن فقط امتیاز نقد به خارجی میدهند بدون ثمر ولی مشکلات مردم را نمیبینند
مهران۵۸۴۲۷۹۰۸:۳۴:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
ببینید به نظر من در کشور ما درست بحث نمیشود مخصوصا در مورد این سازمان FATF بعضی از طرفداراش میگن دیگه پول از کشور خارج نمیشه مخالفاش میگن بر اساس این لایحه ای که تصویب شد سپاه و ... هم باید از درون کشور تحریم شود و... اما باید ببینیم هدف از تصویب این لایحه چیست ؟ شخص آقای ظریف و موافقین میگن برای حل مشکلات پولی و بانکی باید عضو شویم خب یه سوال ساده رئیس این سازمان FATF کیست؟ مارشال بیلینگسلیا که مسئول تحریم بانکی و مالی ایران در خزانه داری آمریکاست رئیس این سازمان هست حالا به نظر دوستان حضور ما و دادن تمام اطلاعات مالی بانکی کشور به این سازمان از نظر حل مشکل مالی بانکی به نفع ماست یا برعکس اونها با داشتن اطلاعات ما بهتر میتونند ما رو تحریم کنند و راه های دور زدن تحریم های ما رو ببندن در مورد بحث مبارزه با تروریست هم که کاملا واضح است تعریف ما و اونا از تروریست کاملا متفاوت هست وقتی اسرائیل و عربستان عضو ناظر FATF هستند دیگه خیلی خنده دار هست
ناشناس۵۸۴۴۵۳۰۹:۵۹:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۱۶
دوست عزیز ریاست فتف دوره ای هست و سال بعد چین ریاست ان را عهده دار خواهد شد. اما مسئله اصلی این قسمت است که بانک های چینی و روسی و اروپایی که قصد دارن امکان مبادلات ایران و دور زدن تحریم هد را ایجاد کنند اگر ایران در لیست سیاه قرار گیرد نمی توانند با ایران مبادله بانکی داشته باشند یعنی تصور کنید که اگر چین بخواهد پول نفت را به یورو و حتی یوان پرداخت کند نخواهد توانست. این قسمت اصل قضیه هست.
امیر۵۸۴۲۸۱۰۸:۳۶:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
یاحق بابا مردم خسته شدن از همه دروغ، کجا قیمت ارز به سیاست های دولت ربط داره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟ چطور دولت احمدی نژاد تونست ارز از ۸۴ تا ۸۹ ثابت نگه داره؟ چطور دولت روحانی تونست از ۹۲ تا ۹۶ ارز ثابت نگه داره؟ تو هر دو دولت بعد از تحریمها یکباره مشکلات بوجود آمد؟؟؟ اونم از جنس سیاست های غلط!!! تمام کنید این حرفها رو!!؟؟
ناشناس۵۸۴۴۹۶۱۰:۱۲:۴۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
به عنوان یک شهروند دلم می خواهد در کشور من هم مثل بسیاری از کشورها ثبات نسبی برقرار باشد. فکر نمی کنم با نپیوستن به کنوانسیونی که اکثر کشورها پیوسته اند ثبات ایجاد شود .حالا اگر با پیوستن ما باز هم مشکلات ادامه پیدا کند نقص از جای دیگست. نباید مغلطه کرد .همانطور که برخی بالا رفتن قیمت دلار را به برجام نسبت می دهند در صورتی که منطق اقتصادی علل دیگری را با بالا رفتن دلار مرتبط می داند.
ناشناس۵۸۴۷۹۴۱۲:۱۶:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۱۶
باید برای مردم توضیح داد که سیستم بانکی ما در رابطه با نقل و انتقال پول مردم برای دنیا قابل قبول نیست ما باید بپذیریم که ادامه این روش جریان گردش اسکناس در معاملات باید منسوخ شود چون براحتی پول ناشی از عملیات خلاف میتواند وارد شبکه بانکی شود فرض بر اینستکه پول موجود در حساب بانکی پول سالم است چون بانک کار گزار برای دریافت آن ضوابط را منظور داشته .
ناشناس۵۸۴۹۷۴۱۳:۳۷:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
تحریم ها کاغذ پاره مگه نبود ؟
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 3. واکنش روزنامه‌ها به صحبت‌های روز گذشته جهانگیری؛ بفرمایید منزل سوپرمن هیچکاره  

 4. اولین تصویر از مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

 5. تحلیل عباس عبدی از انتقادات دیروز معاون اول رئیس جمهور: دیر شده آقای جهانگیری

 6. واکنش وزارت خارجه به خبر کناره‌گیری ظریف: خبرسازی متوهمان ارزش تکذیب هم ندارد

 7. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 8. پادشاه و ولیعهد عربستان مرگ خاشقجی را به خانواده‌اش تسلیت گفتند

 9. نشست سرّی حاکمان سعودی برای حل ماجرای خاشقچی/ راه حل های ملک سلمان برای رهایی از بحران/ آینده ولیعهد چه خواهد شد؟

 10. کیهان: آقای جهانگیری! «یادتان هست»؟!/ سوپرمن امروز اظهار عجز و ناتوانی می‌کند

 11. آقایان به امید دولت اوباما ماندند/ می‌گفتند کشور را گلستان می‌کنیم، گلستان امروز برای همه قابل ارزیابی است

 12. مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد

 13. وزیر بهداشت: سرانه مصرف لبنیات در کشور پایین است

 14. اجازه آقای "رئیس" !؟

 15. تزریق ۴میلیارد یورو در بازار ثانویه/۶۰۰ میلیون یورو بدون مشتری ماند+جدول

 16. درسی که باروز به کشتی‌ ایران داد

 17. خبر نماینده مجلس از امتناع دولت در مورد حفظ کارت سوخت

 18. نقوی حسینی: آب و نان مردم ارتباطی به آمریکا ندارد‌

 19. امیرعبداللهیان: ترامپ باید به خاطر ماجرای خاشقچی به جهان پاسخ دهد

 20. آخوندی رفت ولی دیر رفت!

 21. احمد توکلی مطرح کرد: ۲۰ میلیارد دلاری که پتروشیمی‌ها به بازار عرضه نکردند  

 22. نماینده مجلس: دولت باید حقوق کارگران را هم افزایش دهد

 23. گاردین: فرستاده سلمان، به ترکیه التماس می‌کرد

 24. دور زدن تحریم با نفتکش های ارواح

 25. رادار ۲۰۳۱ موشک کروز نور + عکس

پربحث‌های دیروز

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 3. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 4. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 5. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 6. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 7. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 8. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 9. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 10. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 11. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 12. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 13. محسنی اژه ای: حکم اعدام سلطان سکه و محمد سالم در دیوان عالی کشور تایید شد

 14. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 15. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 16. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

 17. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 18. قهر جهانگیری با دولت؟/ نارضایتی اصلاح طلبان از وزرای پیشنهادی/ روایت جلیلی از گلابی، هلو و لولو/ واکنش وزیر اصلاحات به نامزدی لاریجانی برای انتخابات 1400

 19. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 20. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 21. سهم زنان از آینده کمتر از مردان نیست!

 22. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 23. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 24. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 25. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 8. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 9. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 10. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 11. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 12. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 13. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 14. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 15. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 16. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 17. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 18. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 19. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 20. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 21. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 22. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 23. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 24. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 25. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های امروز

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 3. مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد

 4. تزریق ۴میلیارد یورو در بازار ثانویه/۶۰۰ میلیون یورو بدون مشتری ماند+جدول

 5. خبر نماینده مجلس از امتناع دولت در مورد حفظ کارت سوخت

 6. نماینده مجلس: دولت باید حقوق کارگران را هم افزایش دهد

 7. دور زدن تحریم با نفتکش های ارواح

 8. وزیر نفت: ترامپ دست از تحریم بردارد

 9. پرداخت ارز مسافری در خاک عراق از ساعت ۸ تا ۲۰ و تحویل در ۵۱ نقطه

 10. شورای عالی کار منتظر وزیر جدید/ مزد کارگران افزایش می‎یابد؟

 11. قیمت نجومی بلیط پرواز اربعین/ با گرانفروشان برخورد می‌شود؟ +اسناد

 12. وضعیت قرمز در فضای کسب و کار  

 13. وزیر پیشنهادی اقتصاد برنامه‌هایش را تشریح کرد؛ از ایجاد ثبات اقتصادی تا عبور از تلاطم

 14. وزیر نیرو: در بخش برق نیازمند مدیریت مصرف هستیم

 15. مذاکرات آمریکا با سوئیفت برای قطع دسترسی ایران

 16. توزیع سبد کالا آغاز شد + جزئیات

 17. واردات پوشاک ممنوع شد ولی قاچاق متوقف نشد

 18. آخرین وضعیت پرداخت ارز اربعین

 19. اژه‌ای: اخلالگران اقتصادی در سایر استان‌ها به زودی محاکمه می‌شوند

 20. میزان خسارت مالی قابل پرداخت به خودروها صرفاً تا میزان متناظروارده به گرانترین خودروی متعارف پیش بینی شده است

 21. رویداد بین المللی «اینوکس کیش 2018 » کلید خورد

 22. اسماعیلی: زمان اعدام سلطان سکه و سالم هنوز مشخص نشده است

 23. ریزش ۱۷۰۰ واحدی شاخص بورس

 24. سکه ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد + آخرین قیمت دلار و ارز

 25. ۲۵ مهر ۹۶ چه اتفاقی در کشور افتاد ؟

پربحث‌های دیروز

 1. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 2. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 3. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 4. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 5. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 6. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 7. محسنی اژه ای: حکم اعدام سلطان سکه و محمد سالم در دیوان عالی کشور تایید شد

 8. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

 9. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 10. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 11. سرپرست وزارت صنعت خبر داد: اختصاص ۱۰ میلیارد دلار به تولید داخل

 12. کالاهای دریافت‌کننده یارانه ارزی تا 74درصد گران شدند

 13. پورمختار: جایگزین سوئیفت راه اندازی می‌شود/ سیاسی کاری‌های واشنگتن عامل انزوای سوئیفت می‌شود

 14. ارزشمندترین برندهای خودرویی جهان را بشناسید

 15. وام مسکن ۳۰۰ میلیون تومان می‌شود؟

 16. نامه مرغداران به روحانی: مرغ‌ها گرسنه‌اند

 17. تقدیر جهانگیری از صادرکنندگان نمونه کشور

 18. تقوی نژاد خبرداد: ارائه پیشنهاد کاهش ۵ درصدی از مالیات تولید و بسته معافیت‌های مالیاتی به دولت/ بررسی صددرصد پرونده های مالیاتی در سامانه سنیم

 19. رییس‌جمهور: صادرکنندگان امین کشور، سرداران عرصه مقابله با تحریم هستند

 20. دو مدیرکل جدید بانک مرکزی منصوب شدند

 21. استعفای مدیرعامل ایمیدرو پذیرفته شد

 22. از سلاطین سکه و دلار چه می‌دانید؟  

 23. آغاز ممنوعیت فروش پوشاک خارجی و برند

 24. قیمت برخی خودروهای تولید داخل در بازار + جدول

 25. تزریق ۶۹ میلیون یورو ارز به بازار ثانویه؛ کاهش ۵۰۰ تومانی قیمت ارز صادراتی

پربحث‌های هفته

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 3. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 4. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 5. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 6. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 7. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 8. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 9. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 10. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 11. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 12. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 13. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 14. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 15. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 16. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 17. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 18. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 19. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 20. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 21. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 22. محسنی اژه ای: حکم اعدام سلطان سکه و محمد سالم در دیوان عالی کشور تایید شد

 23. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 24. خادمی: بنزین با فعال شدن کارت سوخت "دو نرخی" می‌شود

 25. پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

آخرین عناوین