یک خطای راهبردی در قضیه FATF

محسن زنگنه،   3970716029 ۸ نظر، ۵ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
یک خطای راهبردی در قضیه FATF

لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله‌با تامین‌مالی تروریسم (Combating the Financing of Terrorism) یا CFT  از جمله شرایط کارگروه اقدام مالی، (Financial Action Task Force) یا FATF  روز گذشته در مجلس بعد از بحث و گفت وگوهای فراوان به تصویب رسید.

در سخنان مخالفان و موافقان این لایحه، در روزهای گذشته و نیز در مابین سخنان موافقان و مخالفان پیوستن ایران به این کنوانسیون، بارها شنیده شد که قیمت ارز و سکه در کشور به اف ای تی اف گره زده شده است.

موافقان مدعی بودند که تصویب نشدن CFT (یا بنا بر عرف همان FATF)، باعث رشد مجدد دلار می شود و به کانال بالای ۲۰ هزار تومان خواهد برگشت.

مخالفان پیوستن ایران به اف ای تی اف، استدلال می‌کردند که علت گرانی ارز در هشت ماه گذشته، انجام بیش از ۹۰ درصد تعهدات اف ای تی اف توسط دولت در دو سال گذشته ( و پس از تعهد وزیر اقتصاد وقت ) بوده که موجب محدودیت در ورود ارز به کشور شده است.

فارغ از مزایا یا مضرات احتمالی پیوستن ایران به اف ای تی اف و فارغ از این که ادعاهای مطرح شده، صحیح باشد یا خیر (که نگارنده قصد پرداختن به آن را در این مجال ندارد)، یک خطای راهبردی در هر دو استدلال وجود دارد و آن «گره زدن افزایش یا کاهش قیمت دلار به اجرای اف ای تی اف » است.

موافقان دولت، بدشان نمی آید که افزایش قیمت دلار را به هر چیزی غیر از خود دولت گره بزنند و بدین گونه، شانه خود را از زیر بار مسئولیت افزایش افسارگسیخته دلار طی چند ماه گذشته خالی کنند و با حذف نقش دولت، افزایش و کاهش قیمت دلار را به عامل خارجی پیوند بزنند.

منتقدان دولت هم که مخالف تصویب اف ای تی اف در مجلس بودند نیز به نظر می رسد دچار خطای راهبردی شده و در همان مسیر گره زدن قیمت دلار به عامل خارجی حرکت کردند. البته ممکن است گفته شود که سیاست های منطبق با شرایط FATF توسط دولت به بالا رفتن قیمت دلار منجر شده است که حتی اگر چنین هم باشد باز هم به نوعی قیمت ارز را به FATF گره زده ایم ( مانند گره زدن قیمت دلار به برجام).

اما واقعیت آن است که نه افزایش قیمت دلار طی چند ماه گذشته و نه کاهش آن طی یک هفته اخیر و نیز طی روزهای آینده ،ارتباطی به اف ای تی اف ندارد.عامل اصلی افزایش قیمت دلار طی هشت ماه گذشته، سیاست ها، برنامه ها، اقدامات و بخشنامه های بانک مرکزی و وزارتخانه های اقتصادی دولت بوده است.

مسلم است که اگر در هر کشوری، تقاضا تحریک و در مقابل عرضه محدود شود، بازارهای رسمی بسته شود، از ابزارهای پولی و بازار سرمایه به درستی استفاده نشود، نظارت و کنترل صحیحی بر شرکت های دولتی صادر کننده صورت نگیرد، موضع گیری ها و سخنان نسنجیده توسط مدیران پولی به طور متعدد انجام شود، اطلاع رسانی دقیق و شفاف صورت نگیرد، سیستم مبارزه با فساد و رانت ارزی مختل باشد و در نهایت سرمایه اجتماعی دولت کاهش یابد، قطعا ارز افزایش خواهد یافت به خصوص که آن کشور در معرض تهدیدات اقتصادی خارجی باشد و وجود یک قرارگاه فرماندهی منسجم و هماهنگ با دیگر قوا در بدنه دولت ضرورت می یابد و طی این هشت ماه، شاهد این امر ( به جز طی هفته های اخیر) نبوده ایم.

حتی موافقان و برخی کارشناسان و مدیران دولت و بانک مرکزی نیز به این خطاهای در تصمیمات و اقدامات اذعان دارند و بهترین دلیل بر ضعف دولت و بانک مرکزی در کنترل قیمت ارز ، برکناری رئیس سابق بانک مرکزی، دستگیری معاون ارزی آن و استیضاح وزیر اقتصادی است. و اما کاهش قیمت ارز نیز از ۷ مهرماه جاری،عمده دلیلش، اقدامات خوب و هماهنگ دولت و بانک مرکزی و دیگر قواست.

باز گذاشتن دست بانک مرکزی در استفاده از ابزارهای در اختیار برای بازارگردانی و کنترل بازار ارز، بازگرداندن ظرفیت صرافی ها، تامین ارز مورد نیاز توسط بانک های عامل، ارائه تسهیلات برای ورود سرمایه خارجی ، شفافیت در اعلام شرکت های دریافت کننده ارز دولتی، اطلاع رسانی هماهنگ و تک صدایی در دولت و قوای دیگر، تسهیل در خروج کالا از گمرک ، افزایش نظارت و بازرسی بر فرایندهای مرتبط با ارز و... از اقدامات و سیاست هایی است که موجبات کاهش قیمت ارز را فراهم آورد و بعد از این هم ادامه همین روال می تواند در روند کاهش نرخ ارز موثر باشد.

هرچند اقتصاد یک امر خطی نیست و دیگر مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاست خارجی و به ویژه رسانه در تعیین شاخص های کلان اقتصاد کشور تاثیر گذار است اما در مسائل اخیر، قطعا سهم سیاست ها و اقدامات و تدابیر داخلی به مراتب بیش از دیگر علل است و اصولا قبول کردن تاثیر پذیری اقتصاد از عوامل خارجی و بی تاثیر دانستن عوامل داخلی، بر خلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی است ضمن آن که واقعیت هم این نیست.

بنابراین دولت می تواند با استفاده از ابزارهای موجود و یک برنامه هدفمند و جامع، قیمت ارز را به قیمت اصلی خود که به عقیده نگارنده بسیار پایین تر از کانال ۹۰۰۰ تومان است، بازگرداند و حتی اگر به رغم تصویب FATF  باز هم ، دشمنان ، ما را در فهرست به اصطلاح سیاه خودشان قرار دهند (که محتمل هم هست)، به لطف خدا و با اتکا به ظرفیت های درونی و اعتماد و حمایت مردم، بر مشکلات اقتصادی غالب شود.

 

منبع: خراسان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۴۲۷۵۰۸:۳۲:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۱۶
کواکبیان: اطلاع چندانی از FATF ندارم ، اما باید بهانه رو از دشمن گرفت !! ایشون عضو کمیسیون امنیت ملیه!
ناشناس۵۸۴۷۹۷۱۲:۱۸:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
... اصلاح طلبان فایده ندارد حرص خوردن فقط امتیاز نقد به خارجی میدهند بدون ثمر ولی مشکلات مردم را نمیبینند
مهران۵۸۴۲۷۹۰۸:۳۴:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
ببینید به نظر من در کشور ما درست بحث نمیشود مخصوصا در مورد این سازمان FATF بعضی از طرفداراش میگن دیگه پول از کشور خارج نمیشه مخالفاش میگن بر اساس این لایحه ای که تصویب شد سپاه و ... هم باید از درون کشور تحریم شود و... اما باید ببینیم هدف از تصویب این لایحه چیست ؟ شخص آقای ظریف و موافقین میگن برای حل مشکلات پولی و بانکی باید عضو شویم خب یه سوال ساده رئیس این سازمان FATF کیست؟ مارشال بیلینگسلیا که مسئول تحریم بانکی و مالی ایران در خزانه داری آمریکاست رئیس این سازمان هست حالا به نظر دوستان حضور ما و دادن تمام اطلاعات مالی بانکی کشور به این سازمان از نظر حل مشکل مالی بانکی به نفع ماست یا برعکس اونها با داشتن اطلاعات ما بهتر میتونند ما رو تحریم کنند و راه های دور زدن تحریم های ما رو ببندن در مورد بحث مبارزه با تروریست هم که کاملا واضح است تعریف ما و اونا از تروریست کاملا متفاوت هست وقتی اسرائیل و عربستان عضو ناظر FATF هستند دیگه خیلی خنده دار هست
ناشناس۵۸۴۴۵۳۰۹:۵۹:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۱۶
دوست عزیز ریاست فتف دوره ای هست و سال بعد چین ریاست ان را عهده دار خواهد شد. اما مسئله اصلی این قسمت است که بانک های چینی و روسی و اروپایی که قصد دارن امکان مبادلات ایران و دور زدن تحریم هد را ایجاد کنند اگر ایران در لیست سیاه قرار گیرد نمی توانند با ایران مبادله بانکی داشته باشند یعنی تصور کنید که اگر چین بخواهد پول نفت را به یورو و حتی یوان پرداخت کند نخواهد توانست. این قسمت اصل قضیه هست.
امیر۵۸۴۲۸۱۰۸:۳۶:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
یاحق بابا مردم خسته شدن از همه دروغ، کجا قیمت ارز به سیاست های دولت ربط داره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟ چطور دولت احمدی نژاد تونست ارز از ۸۴ تا ۸۹ ثابت نگه داره؟ چطور دولت روحانی تونست از ۹۲ تا ۹۶ ارز ثابت نگه داره؟ تو هر دو دولت بعد از تحریمها یکباره مشکلات بوجود آمد؟؟؟ اونم از جنس سیاست های غلط!!! تمام کنید این حرفها رو!!؟؟
ناشناس۵۸۴۴۹۶۱۰:۱۲:۴۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
به عنوان یک شهروند دلم می خواهد در کشور من هم مثل بسیاری از کشورها ثبات نسبی برقرار باشد. فکر نمی کنم با نپیوستن به کنوانسیونی که اکثر کشورها پیوسته اند ثبات ایجاد شود .حالا اگر با پیوستن ما باز هم مشکلات ادامه پیدا کند نقص از جای دیگست. نباید مغلطه کرد .همانطور که برخی بالا رفتن قیمت دلار را به برجام نسبت می دهند در صورتی که منطق اقتصادی علل دیگری را با بالا رفتن دلار مرتبط می داند.
ناشناس۵۸۴۷۹۴۱۲:۱۶:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۱۶
باید برای مردم توضیح داد که سیستم بانکی ما در رابطه با نقل و انتقال پول مردم برای دنیا قابل قبول نیست ما باید بپذیریم که ادامه این روش جریان گردش اسکناس در معاملات باید منسوخ شود چون براحتی پول ناشی از عملیات خلاف میتواند وارد شبکه بانکی شود فرض بر اینستکه پول موجود در حساب بانکی پول سالم است چون بانک کار گزار برای دریافت آن ضوابط را منظور داشته .
ناشناس۵۸۴۹۷۴۱۳:۳۷:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
تحریم ها کاغذ پاره مگه نبود ؟

پربحث‌های اخیر

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 3. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 4. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 5. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 6. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 7. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 8. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 9. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 10. بدترین کسی که روی زمین گام برمی‌دارد...  

 11. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 12. اداره سانسور چین فیلم لانتوری را بخاطر دینی بودن ممنوع کرد

 13. قرارداد عراق با آمریکا برای واردات گندم و برنج

 14. افزایش اعتراض ها در اردن، دستور پادشاه در عفو هزاران زندانی

 15. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 16. وزیر بهداشت در هند: جهان به ایران و ایران به جهان نیاز دارد

 17. ترکش افزایش قیمت خودرو برتن مددجویان کمیته امداد

 18. صادرات محصولات گروه ملی فولاد از سر گرفته می‌شود

 19. مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است

 20. سرنوشت قهرمانی نیم‌فصل در دست سپاهانی‌ها

 21. آتش‌سوزی در بیمارستان امام حسین (ع) محمدشهر

 22. ۱۵ جلسه محرومیت برای یک خط

 23. واعظی: توسعه روابط و همکاری‌های ایران و ترکیه به نفع دو ملت است

 24. چین افزایش تعرفه واردات بر کالاهای آمریکایی را به تعویق انداخت

 25. ثبت اضطراری دو ساختمان از دوره پهلوی‌ها در خیابان جمهوری

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 6. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 7. رمز پیروزی

 8. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 9. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 10. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 11. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 16. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 17. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 18. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 19. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 20. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 21. بدترین کسی که روی زمین گام برمی‌دارد...  

 22. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 23. برای درد زانو تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

 24. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 25. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 20. حرف های یک مهندس برق مملکت

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 23. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 24. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 25. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

پربحث‌های دیروز

 1. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 2. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 3. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 4. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 5. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 6. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 7. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 8. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 9. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 10. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 11. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

 12. قرارداد عراق با آمریکا برای واردات گندم و برنج

 13. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 14. ترکش افزایش قیمت خودرو برتن مددجویان کمیته امداد

 15. لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس

 16. هند از لیر ترکیه و وون کره در تجارت استفاده می کند

 17. احتمال توافق با آمریکا برای معاف شدن از تحریم های ضدایرانی

 18. احداث شهرک های صنعتی مشترک با عراق راه حل مشکل کولبری

 19. پورابراهیمی: پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد

 20. ضرورت کاهش بیشتر تولید نفت اوپک در آینده

 21. پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده

 22. رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه‌های وارداتی

 23. سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی

 24. بودجه در شرایط جنگ اقتصادی منعکس‌کننده تصمیمات مالی نظام است

 25. جزئیات پرداخت تسهیلات ارزی در ۹ بخش بزرگ اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 10. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 11. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 12. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 13. دلار ۹ هزار تومان شد

 14. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 15. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 16. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 17. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 18. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 19. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 20. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 21. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 22. توضیحات معاون ایران خودرو درباره فروش تحویل فوری ۴ محصول

 23. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 24. خطیبی: اوپک تصمیم اقتصادی گرفت؛ فشار‌ آمریکا جواب نداد/ نباید نگران سقوط قیمت طلای سیاه باشیم/ پیش‌بینی نفت ۷۰ دلاری/ قیمت و میزان فروش نفت در بودجه محقق می‌شود؟

 25. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

آخرین عناوین