باهنر: اصلاح‌طلبان در حال فرار از روحانی هستند/ اقتصاد ما ۲۵ درصد تورم دارد

گروه سیاسی الف،   3970710131 ۶ نظر، ۱۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
باهنر: اصلاح‌طلبان در حال فرار از روحانی هستند/ اقتصاد ما ۲۵ درصد تورم دارد

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید: امروز اصلاح‌طلبان در حال فرار به جلو هستند که حساب خودشان را از دولت روحانی جدا کنند.

محمدرضا باهنر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفت و گو با تسنیم نظرش درباره عملکرد دولت، وضعیت کنونی اقتصاد کشور و برنامه اصولگرایان برای انتخابات را بیان کرد که در ادامه میخوانید.

با توجه به التهاباتی حاکم بر اقتصاد کشور به ویژه پس از خروج آمریکا از برجام، مردم این دل‌مشغولی را دارند که با بازگشت دوباره تحریم‌های آمریکا در آبان ماه  شرایط  اقتصادی دچار نابسامانی‌های بیشتری شود. از سویی دیگر انتظار از دولت این بود که تیم اقتصادی کابینه را که انتقادات زیادی به آن وارد می‌شود با تغییراتی همراه باشد که به عنوان مُسکن در بازار اقتصادی کشور عمل کند. با توجه به این توضیحات شرایط کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا دولت توان مدیریت اوضاع اقتصادی کشور را دارد یا اینکه باید منتظر بروز ناآرامی‌هایی مشابه ناآرامی‌های دی ماه سال گذشته باشیم؟ 

باهنر: سوال شما جنبه‌های مختلفی دارد. اولا برای همگان روشن است آمریکا جنگ اقتصادی تمام عیاری را علیه جمهوری اسلامی به راه انداخته و ما هم یک فرصتی را به آمریکا داده بودیم که اگر علاقه مند به رابطه با ایران است در یک بازی برد-برد شرکت کند که منافع همه جوانب امر تامین شود اما با توجه به سابقه آمریکا از قبل نیز قابل  پیش بینی بود که مذاکره با آمریکا به جایی نخواهد رسید و آمریکا حاضر نیست در هیچ بازی برد بردی شرکت کند و استراتژی آمریکا در قبال ایران اساسا چیز دیگری است و ما نیز باید در برابر توطئه‌ها و نقشه‌هایی که دولت آمریکا علیه ایران به کار می‌بندد کاملا هوشیار باشیم.

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که امروز همه ما درگیر یک جنگ هستیم و اصولا "جناح بازی" و "فرافکنی" درباره اینکه چه کسی مقصر وضعیت امروز اقتصاد کشور است کمکی به منافع ملی نمی‌کند و باید این بحث‌ها کنار گذاشته شود و اینکه بعضی افراد بخواهند از دولت طلب‌کار باشند کار درستی نیست و به گونه‌ای باید رفتار شود که از شرایط خطیر امروز نیز به سلامتی عبور کنیم. 

امروز وظیفه رسانه‌های داخلی این است که  اگر یک جایی هم ناکارآمدی وجود داشت باید ابتدا این رسانه‌ها با مسئولان کشور جلسات خصوصی داشته باشند و این مشکلات را بی واسطه به مسئولان منتقل کرده  و به آن‌ها مشورت بدهند و در صورت عدم پاسخ مناسب مسئولان، آنوقت این مشکلات را آنطور که هست رسانه‌ای کنند نه اینکه با بزرگنمایی ده برابری برخی بی تدبیری‌ها، فضای عمومی کشور را تحت تاثیر قرار دهند. 

رهبر معظم انقلاب نیز در سخنرانی اخیرشان بیان کردند که در کنار جنگ اقتصادی تمام عیاری که از سوی دشمنان علیه کشور به راه افتاده یک جنگ روانی جدی نیز در حال دنبال شدن است. از شاخصه‌های این جنگ روانی نیز ناکار‌آمد جلوه دادن نظام است. در این مسیر ممکن است که مستقیما به ناکارآمدی نظام اشاره‌ای نکنند ولی یک عده می‌گویند مجلس ناکارآمد است، یک عده دولت را ناکارآمد می‌دانند و گروه دیگری قوه قضاییه را ناکارآمد نشان دهند و  برآیند این نظرات، ناکارآمدی نظام را به اثبات می‌رساند. این بیان  ناکارآمدی‌ها مستقیما در افکار عمومی تبلیغ می‌شود و در نهایت به ناکارآمدی نظام ختم می‌شود. بنابراین این نوع دیدگاه رسانه‌ها را باید اصلاح کرد.

دولت بارها اعلام کرده است که انبارهای کشور از کالاهای اساسی پر است و حداقل به اندازه یک سال ونیم کشور هیچ مشکلی برای تامین کالاهای اساسی ندارد. اما اینکه حالا به یک باره مسئله پوشک در کشور مطرح می‌شود نشان می‌دهد که عده‌ای در حال ایجاد التهاب در فضای روانی کشور هستند. کسی که می‌خواهد سرمایه‌ خود را تبدیل به کالایی کند که از آن سود ببرد قطعا اگر در سکه سرمایه‌گذاری کند سود بیشتر به نسبت خرید انبوه پوشک و احتکار آن خواهد برد بنابراین حتما در کنار جنگ اقتصادی عوامل دیگری در تلاش‌اند تا با ایجاد التهاب در بازار اقتصادی فضای روانی کشور را به هم بریزند. 

متاسفانه فضاسازی‌های روانی علیه دولت در سطوح مدیریتی کشور نیز اتفاق می‌افتد.  اگر به تریبون مجلس نگاه کنید موافق و مخالف دولت هر دو می‌گویند که دولت ناکارآمد است و قوه قضاییه هم مصر است که ما یکسری دانه‌درشت‌ها را گرفته‌ایم و بقیه را هم می‌گیریم و افکار عمومی هم احساس می‌کند که هر کس مسئولیتی در کشور دارد،  فاسد است. 

آیا مردم از ادبیات  مسئولان دولتی رضایت دارند؟ به طور مثال زمانی که  آقای واعظی در پاسخ به سوالی درباره راه‌های دولت برای برون رفت از شرایط کنونی تنها به این جمله بسنده می‌کند که " وضعیت امروز مردم را می‌بینیم و می‌دانیم که یک مقدار در سختی هستند" ولی راهکاری  برای حل مشغله‌های اقتصادی مردم بیان نمی‌کنند، آیا این نوع ادبیات بر شائبه ناکارآمدی دولت نمی‌افزاید؟

باهنر: اگر بخواهیم به مسائل با دید ملی نگاه کنیم مهم این است که ما  بفهمیم هیچ راه حل اقتصادی وجود ندارد که منافع تمامی اقشار جامعه را تامین کند. راه حل‌هایی وجود دارد که  منافع 25 ساله را هدف قرار می‌دهد و راه حل‌‌هایی هم وجود دارد که  هدف‌های هفتگی و شبانه‌روزی را مورد هدف قرار می‌دهد بنابراین  حکمرانی خوب این است که از داخل اینها یک سبد دربیاورد که مجموعاً منافع مردم و منافع ملی تامین شود. یک روز دولت به این جمع بندی می‌رسد که وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی را از هم جدا کند ولی دستگا‌ه‌های دیگر این مسئله را  سیاسی کرده و اداره کشور را برای دولت  سخت می‌کنند.

 بعضی‌ها نسخه می‌پیچند که برای تعدیل قیمت ارز، حجم وسیعی از ارز کشور را به بازار تزریق کنیم. اما دیگر حساب این را نمی‌کنند که آیا تزریق حجم وسیع ارز در بازار منافع ملی را به خطر می‌اندازد یا خیر؟ بانک مرکزی می‌تواند 30 درصد از ارز خود را  ظرف یک هفته به بازار تزریق کند و به طور مقطعی قیمت‌ها را تعدیل کند ولی با افزایش احتمالی قیمت ارز در  هفته‌های بعد آن چه کند؟ بنابراین این فضا  را باید تغییر دهیم.

 یک روز با نماینده یکی از پارلمان‌های خارجی صحبت می‌کردم و از  او پرسیدم  که آنها چگونه مطالبات مردم را   متوجه می‌شوند. او به من پاسخ داد که خیلی ساده از وقتی مجلس جدیدشان  تشکیل می‌شود احزاب مختلف که  دارای نماینده در پارلمان هستند با محوریت حزب حاکم کشور دور هم جمع می‌شود و در یک هم اندیشی مطالبات اقشار مختلف مردم را که زیر مجموعه آنها هستند جویا می‌شوند.  

بعد با دولت صحبت می کنیم و مطالبات را در میان می‌گذاریم. در این میان  یکسری از مطالبات واقعی بوده که حق مردم است و باید سریعا پیگیری و به سرانجام برسد ولی  یکسری از مطالبات هم وجود دارد که با وجود اینکه حق مردم است اما در کوتاه مدت نمی‌توان به آن پاسخ داد. برخی از  مطالبات هم هست که به طور کلی حق مردم نیست چون امکان اینکه حاکمیت به آن مطالبات  پاسخ دهد وجود ندارد که درباره دسته سوم مطالبات  حتی نماینده هم حق ندارد آن را دوباره مطرح کند و اگر مطالب را دوباره بگوید مسئله امنیتی می‌شود.

در کشور ما هم اکنون 400 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام دولتی  وجود دارد که مجلس در خوشبینانه‌ترین حالت 30 هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی در نظر می‌گیرد. در این میان هر 290 نماینده مجلس توقع دارند که دولت ابتدا پروژه‌های شهرستان‌های حوزه انتخابیه آنها را به اتمام برساند. همچنین  انتظار دارند که علاوه بر آن بودجه‌ای ویژه برای آبادانی مناطق محروم اختصاص داده شود که اگر این بودجه اختصاص نیابد می‌گویند دولت ناکارآمد است یا بی عرضه است یا بلد نیست. 

ما متاسفانه خیلی سیاست‌زده شده‌ایم. من که این حرف‌ها را می‌زنم مشهورم به اینکه در یک جناح سیاسی هستم و موضع خود را دارم و در انتخابات رقابت می‌کنم. همه اینها سر جای خودش! اما بارها و بارها مثال زده‌ام رقابت انتخاباتی مثل بازی فوتبال  است. دولت که مستقر شد دیگر تیم ملی می‌شود همه باید از آن حمایت کنیم حتی یک طرفه همه ما موظفیم دولتی که مستقر است را حمایت کنیم.

ما باید باور داشته باشیم که یک جنگ تمام عیار با دشمن داریم که لبه رویین آن جنگ اقتصادی و لبه زیرین آن جنگ روانی است ما باید در مقابله با این جنگ روانی هر چه داریم به میدان بیاوریم. 

آقای پزشکیان اخیرا گفته بود که جنگ، ستاد جنگ می‌خواهد ولی متاسفانه در کشور توجهی به تشکیل ستاد جنگ اقتصادی نمی‌شود.

باهنر: از آقای پزشکیان باید پرسید که آیا مجلس این ستاد جنگ را تشکیل داده است؟ آقای پزشکیان و آقای لاریجانی وظیفه دارند که امروز یک ستاد جنگ در مجلس تشکیل دهند و  در قالب این ستاد به نمایندگان مجلس بگویند که امروز زمان شعله ور کردن  مطالبات مردم نیست. متاسفانه امروز تریبون مجلس آزادانه در اختیار نمایندگان است تا مطالبات غیرضروری مردم را فریاد بزنند و این باور وجود ندارد که کشور درگیر یک جنگ تمام عیار است.

جریان اصلاحات  به عنوان بزرگترین حامی دولت در تلاش است حساب خود را از آقای روحانی جدا کند  تا  برای سال 1400 دستش باز باشد چون با اوضاع و احوال کنونی قطعاً دورنمایی برای 1400 ندارد. اما در مقابل فعالیت اصلاح طلبان، انفعال در اردوگاه اصولگرایی مشهود  است و احساس می‌شود که اصلاً به عنوان جناح رقیب در بین مردم بودن و فضاسازی برای انتخابات مجلس وجود ندارد. آیا اصولگرایان برنامه‌ای برای حضور در انتخابات آینده ندارند؟

باهنر: من واقعا موافق این کار هستم چراکه امروز زمان انتخابات نیست. ما  6 سال پیش در مجلس نهم  قانونی را  تصویب کردیم و در مجمع بردیم  تا فضای روانی کشور هر سال درگیر انتخابات نباشد.  قبل از این قانون  هر سال یک انتخابات داشتیم. ریاست جمهوری، شورای شهر، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان. در مملکت ما مردم روی انتخابات حساس‌اند دلیلش هم روشن است چون می‌بینند که نتیجه انتخابات در آینده زندگیشان اثر دارد. بنابراین مردم حساس هستند و اگر اسم انتخابات را زلزله بگذاریم، پیش از این در کشور  شش ماه پیش لرزه داشتیم و شش ماه پس لرزه.

به هر حال  مملکت غیر از انتخابات کارهای مهم دیگری هم دارد. بنابراین  ما انتخابات ها را دوتا دوتا بر هم منطبق کردیم و الان هر دو سال یک انتخابات داریم.  اصولش این است که چهار ماه مانده به انتخابات وارد رقابت‌ شویم. امروز  اصلاح طلب‌ها در حال  فرار به جلو هستند که حساب خودشان را از دولت جدا کنند.

در  اوضاع و احوال کنونی کشور "که بود که بود ما نبودیم" نداریم. چراکه بخشی از مشکلاتی که کشور با آن درگیر است به پنج سال اخیر برمی‌گردد و بخش دیگر به  هشت سال قبل آن برمی‌گردد. بنابراین نباید عده‌ای از زیر بار مسئولیت  شانه خالی کنند. در زمان ریاست جمهوری مرحوم هاشمی، کشور  تورمی 49 درصدی را تجربه کرد. در دوره آقای خاتمی نیز  توسعه سیاسی و قتل های زنجیره‌ای بیشتر مطرح بود. در دوره دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد،  تورم شدیدی را داشتیم به طوری که  دلار 1200 تومانی در مدت کوتاهی به  3200 تومان رسید. دوره آقای روحانی هم که دلار 3000 تومانی به  بیش از 12 هزار تومان رسیده است

به نظر من این افزایش قیمت‌ها مانند یک "ژن" می‌ماند و ربطی هم به اصولگرا و  اصلاح طلب ندارد. در اقتصاد ما یک ژنی وجود دارد که تحریک می شود و موجب ترکیدن تورم می‌شود. اقتصاد ما 25 درصد تورم دارد، بعضی از دولتها این را سرکوب می‌کنند و تلاش می‌کنند تا تورم را مدتی در کانال  10 درصد نگه دارند ولی این تورم به یکباره می‌ترکد. ما باید ریشه‌هایی را که تورم  25 درصدی در اقتصاد  به وجود آورده پیش بینی و حل کنیم و  سرکوب کردن اقتصاد کار درستی نیست.

دولت آقای روحانی  از ابتدا اعلام کرد که سیاست راهبردی‌اش رساندن تورم به زیر 10 درصد است. ما از همان روز اول گفتیم اقتصاد کشور نمی‌تواند تورم تک رقمی داشته باشد و به دولت پیشنهاد دادیم که تورم 42 درصدی به جای مانده از دولت قبل را با برنامه ریزی درست به  20 درصد برسانند و در همین حد نگه دارند  ولی مسئولان دولت مصر بودند که تورم را به زیر 10 درصد برسانند.

من نمی‌خواهم دولت را مبرا از مشکلات بدانم و در اینکه دولت مستهلک  است و بعضی از وزرا حالِ کار کردن ندارند بحثی نیست.  ولی ما شاهد بودیم که در دولت آقای  احمدی نژاد نیز که خیلی از وزرا جوان و قبراق بودند بالا رفتن نرخ تورم اتفاق افتاد  بنابراین ریشه‌ نوسانات نرخ تورم عوامل دیگری است که باید این عوامل را مورد بررسی قرار داد اینکه چون دولت آقای روحانی دارای مشکل است برویم بگوییم الحمدلله که زمینه برای ما در مجلس آینده در حال فراهم شدن است و بنده می‌توانم دوباره به عنوان نایب‌رئیس مجلس رای بیاورم، این‌ها ظلم به نظام و انقلاب است. اصلا مهم نیست در آینده چه کسی به مجلس برود مهم این است که ما این جنگ تمام عیار را که آمریکا با ما آغاز کرده دست به دست بدهیم و از آن عبور کنیم. همانطور که در جبهه‌ها تقسیم بندی  اصلاح طلب و اصولگرا  وجود نداشت.

در بحث انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و مطرح شدن جمنا، بنده سه چهار ماه قبل از انتخابات گفتم که با این وضعیت 25 درصد بیشتر رای در کشور نداریم. بنابراین  یا باید ادبیاتمان را درست کنیم یا گفتمان را اصلاح کنیم. البته اقدام مثبتی که جمنا انجام داد آن بود که  آرای پراکنده اصولگرایان در سال 92 را متمرکز کرد و به 40 درصد رساند که از این نظر قدم بسیار سنگینی رو به جلو بود اما برای این که این 40 درصد به 51 درصد برسد باید خیلی کارهای دیگری صورت گیرد و لازم است که گفتمان و ادبیات  اصولگرایی اصلاح کرده و حساسیت‌های مردم را درک کنیم.

تسنیم: شما به لزوم بازنگری در فعالیت‌ها سیاسی و گفتمان اصولگرایی اشاره کردید. مدتی است  بحث نواصولگرایی از سوی  آقای قالیباف مطرح می‌شود و مانیفستی هم از این طرح ارائه شده. آیا این طرح می‌تواند باعث ایجاد تغییرات مورد نظر شما  شود؟

باهنر: من ایده نواصولگرایی  را می‌پسندم اما این ایده باید به یک سری برنامه تبدیل شود و این  برنامه‌ها نباید صرفا جنبه شعاری داشته باشد و در تدوین این برنامه  باید همه مسائل به دقت مورد بررسی قرار گیرد. به عنوان مثال در کاندیداتوری آقای رئیسی، کسانی  رئیس ستاد آقای رئیسی شدند که مردم تصور کردند  اینها مخالف برجام‌اند. جناح رقیب نیز این فرضیه را تقویت کرد و در نهایت این گونه القا شد که  رقابت انتخاباتی بین دو طیف طرفدار جنگ و صلح است و در نهایت تمام اشتباهات دولت‌های نهم و دهم روی سر آقای رئیسی آوار شد.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۰ مهر ۱۳۹۷نماینده مجلس: روحانی می‌خواهد به هر قیمتی دِینش را به شریعتمداری ادا کند
۳۰ مهر ۱۳۹۷«بازگشت» جهانگیری و سرانجام اصلاح طلبان و روحانی
۳۰ مهر ۱۳۹۷وزیر پیشنهادی اقتصاد برنامه‌هایش را تشریح کرد؛ از ایجاد ثبات اقتصادی تا عبور از تلاطم
۳۰ مهر ۱۳۹۷ماموریت واعظی برای محدود کردن اصلاح‌طلبان از طریق جهانگیری/ پشت‌پرده نقش رئیس دفتر روحانی در اختلافات
۳۰ مهر ۱۳۹۷با مظلوم نمایی نمی‌شود از بار مسئولیت افتضاح به بار آمده شانه خالی کرد آقای جهانگیری  
۳۰ مهر ۱۳۹۷نقوی حسینی: آب و نان مردم ارتباطی به آمریکا ندارد‌
۳۰ مهر ۱۳۹۷آیا درب خروج پاستور منتظر جهانگیری است؟
۳۰ مهر ۱۳۹۷آقایان به امید دولت اوباما ماندند/ می‌گفتند کشور را گلستان می‌کنیم، گلستان امروز برای همه قابل ارزیابی است
۲۹ مهر ۱۳۹۷فعال اصلاح‌طلب: نیمی از کابینه اعتقادی به روحانی ندارند
۲۹ مهر ۱۳۹۷کلیدواژه جدید اصلاح‌طلبان برای پمپاژ ناامیدی
۲۹ مهر ۱۳۹۷جهانگیری خطاب به شریعتمداری: پشت تریبون حرف می‌زند و می‌گوید بیکارم؛ در حالی است که همین امروز مطمئن شد وزیر بعدی است
۲۹ مهر ۱۳۹۷حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۷۶۰۴۸۱۴:۱۵:۲۳ ۱۳۹۷/۷/۱۰
ملت نه از اصولگراها خیری دیدند و نه از اصلاح طلب ها. ملت دنبال تغییر ساختار هستند
ناشناس۵۷۶۱۹۷۱۵:۱۹:۳۴ ۱۳۹۷/۷/۱۰
حالا داره محاسبه میکنه که انتخابات سال دیگه قطعا ما اصولگراها رای میاریم
ناشناس۵۷۶۳۳۲۱۶:۱۳:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۱۰
100 در صد گرانی هست اقا میگه 25 درصد ایشان حتی نمیدونه تورم چقدر است و فقط به اماری که دولتیان میدهند ان را تکرار میکنه ان وقت اینها میخوان دوباره برگردن و دوباره مردم را بدبخت کنند
ناشناس۵۷۶۴۲۱۱۶:۴۸:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۱۰
یا مفهوم تورم را نمی داند یا نفسش از جای گرمی بلند می شود
ناشناس۵۷۶۴۲۹۱۶:۵۲:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۱۰
درود بر آقای باهنر انسانی منطقی با درک صحیح از مسایل به دور از مسایلی جناحی کاش همه مثل شما فکر می کردند
ناشناس۵۷۶۷۱۲۲۰:۲۵:۳۵ ۱۳۹۷/۷/۱۰
هیچ وقت ما آقای روحانی و رو اصلاح طلب نمیدونستیم،به نظرم تا این حلقه سیستمی 500الی 600نفره ای که از ابتدا انقلتب بر قدرت چمباتمه زده اند پابرجا هستند و میدان داری میکنند وضعیت پابرجاست
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 3. واکنش روزنامه‌ها به صحبت‌های روز گذشته جهانگیری؛ بفرمایید منزل سوپرمن هیچکاره  

 4. تحلیل عباس عبدی از انتقادات دیروز معاون اول رئیس جمهور: دیر شده آقای جهانگیری

 5. اولین تصویر از مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

 6. واکنش وزارت خارجه به خبر کناره‌گیری ظریف: خبرسازی متوهمان ارزش تکذیب هم ندارد

 7. آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

 8. پادشاه و ولیعهد عربستان مرگ خاشقجی را به خانواده‌اش تسلیت گفتند

 9. نشست سرّی حاکمان سعودی برای حل ماجرای خاشقچی/ راه حل های ملک سلمان برای رهایی از بحران/ آینده ولیعهد چه خواهد شد؟

 10. کیهان: آقای جهانگیری! «یادتان هست»؟!/ سوپرمن امروز اظهار عجز و ناتوانی می‌کند

 11. آقایان به امید دولت اوباما ماندند/ می‌گفتند کشور را گلستان می‌کنیم، گلستان امروز برای همه قابل ارزیابی است

 12. مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد

 13. وزیر بهداشت: سرانه مصرف لبنیات در کشور پایین است

 14. اجازه آقای "رئیس" !؟

 15. تزریق ۴میلیارد یورو در بازار ثانویه/۶۰۰ میلیون یورو بدون مشتری ماند+جدول

 16. درسی که باروز به کشتی‌ ایران داد

 17. خبر نماینده مجلس از امتناع دولت در مورد حفظ کارت سوخت

 18. نقوی حسینی: آب و نان مردم ارتباطی به آمریکا ندارد‌

 19. امیرعبداللهیان: ترامپ باید به خاطر ماجرای خاشقچی به جهان پاسخ دهد

 20. آخوندی رفت ولی دیر رفت!

 21. احمد توکلی مطرح کرد: ۲۰ میلیارد دلاری که پتروشیمی‌ها به بازار عرضه نکردند  

 22. نماینده مجلس: دولت باید حقوق کارگران را هم افزایش دهد

 23. گاردین: فرستاده سلمان، به ترکیه التماس می‌کرد

 24. دور زدن تحریم با نفتکش های ارواح

 25. رادار ۲۰۳۱ موشک کروز نور + عکس

پربحث‌های دیروز

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 3. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 4. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 5. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 6. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 7. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 8. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 9. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 10. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 11. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 12. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 13. محسنی اژه ای: حکم اعدام سلطان سکه و محمد سالم در دیوان عالی کشور تایید شد

 14. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 15. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 16. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

 17. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 18. قهر جهانگیری با دولت؟/ نارضایتی اصلاح طلبان از وزرای پیشنهادی/ روایت جلیلی از گلابی، هلو و لولو/ واکنش وزیر اصلاحات به نامزدی لاریجانی برای انتخابات 1400

 19. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 20. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 21. سهم زنان از آینده کمتر از مردان نیست!

 22. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 23. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 24. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 25. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 8. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 9. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 10. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 11. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 12. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 13. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 14. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 15. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 16. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 17. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 18. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 19. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 20. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 21. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 22. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 23. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 24. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 25. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های امروز

 1. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 2. تحلیل عباس عبدی از انتقادات دیروز معاون اول رئیس جمهور: دیر شده آقای جهانگیری

 3. اولین تصویر از مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

 4. واکنش وزارت خارجه به خبر کناره‌گیری ظریف: خبرسازی متوهمان ارزش تکذیب هم ندارد

 5. کیهان: آقای جهانگیری! «یادتان هست»؟!/ سوپرمن امروز اظهار عجز و ناتوانی می‌کند

 6. آقایان به امید دولت اوباما ماندند/ می‌گفتند کشور را گلستان می‌کنیم، گلستان امروز برای همه قابل ارزیابی است

 7. نقوی حسینی: آب و نان مردم ارتباطی به آمریکا ندارد‌

 8. امیرعبداللهیان: ترامپ باید به خاطر ماجرای خاشقچی به جهان پاسخ دهد

 9. آخوندی رفت ولی دیر رفت!

 10. دستگیری یک زن مرتبط با حمله تروریستی اهواز

 11. آخوندی با شرمساری رفت

 12. جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به نامه آخوندی پاسخ داد

 13. فرار بزرگ قالیباف

 14. سفر تعدادی از نمایندگان مجلس به برزیل + تصاویر

 15. ماموریت واعظی برای محدود کردن اصلاح‌طلبان از طریق جهانگیری/ پشت‌پرده نقش رئیس دفتر روحانی در اختلافات

 16. با مظلوم نمایی نمی‌شود از بار مسئولیت افتضاح به بار آمده شانه خالی کرد آقای جهانگیری  

 17. کدام افراد قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را دور می‌زنند؟

 18. سردار نجات: ربودن مرزبانان میرجاوه کاری پست و کثیف بود

 19. حضرتی: جهانگیری به احتمال زیاد از دولت می‌رود

 20. رهبر انقلاب: مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند

 21. گزارش روزنامه ابتکار درباره «درگذشت» امام حسین(ع)!  

 22. جهانگیری؛ شکست دیرهنگام سکوت

 23. چهار تفاوت بیانیه جدید FATF با بیانیه قبلی

 24. وصله پینه کابینه با وزیری که می‌خواهد نباشد!

 25. واکنش‌ها به اظهارات جهانگیری/ آخوندی، وزیر جمهوری اسلامی یا مرید نئولیبرالیسم؟ / علی مطهری و معضل سخنان نسنجیده

پربحث‌های دیروز

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 3. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 4. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 5. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 6. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 7. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 8. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 9. قهر جهانگیری با دولت؟/ نارضایتی اصلاح طلبان از وزرای پیشنهادی/ روایت جلیلی از گلابی، هلو و لولو/ واکنش وزیر اصلاحات به نامزدی لاریجانی برای انتخابات 1400

 10. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 11. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 12. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 13. آخوندی رفت...  

 14. لجاجت منتظری در برابر نصیحت‌های امام خمینی (ره)

 15. دودو کردن نمایندگان هنگام اعلام نام شریعتمداری/ مخالفت مجلس با وزیر پیشنهادی کار

 16. ماموریت لاریجانی به عارف برای حل مشکل اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد

 17. هشدارپوتین به آمریکا

 18. دوباره نگویید اگر "گلابی" و "هلو" نیامد "لولو" می خواهد بیاید...  

 19. سوابق اجرایی ۴ وزیر پیشنهادی دولت به مجلس

 20. ترقی: جابجایی شریعتمداری از وزارت صمت به وزارت کار مشکلی را حل نمی‌کند

 21. ارز جهانگیری خلق الساعه نبود؟  

 22. جهانگیری خطاب به شریعتمداری: پشت تریبون حرف می‌زند و می‌گوید بیکارم؛ در حالی است که همین امروز مطمئن شد وزیر بعدی است

 23. تغییر کابینه به سبک دولت دوازدهم!

 24. معاون قوانین مجلس: شهردار فعلی تهران باید استعفا دهد

 25. طرح مستثنی کردن برخی مدیران از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان منتفی شد

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 3. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 4. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 5. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 6. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 7. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 8. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 9. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 10. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 11. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 12. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 13. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 14. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 15. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 16. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 17. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 18. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 19. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 20. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 21. طرح جدید نمایندگان برای ادامه کار استانداران بازنشسته

 22. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 23. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 24. تحلیل عباس عبدی از انتقادات دیروز معاون اول رئیس جمهور: دیر شده آقای جهانگیری

 25. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

آخرین عناوین