فرمول کاخ سفید نشینان و مذاکره به سبک دونالد ترامپ/ سرانجام توافق آمریکا و کره شمالی چه خواهد شد؟

گروه جهان الف،   3970621025 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرمول کاخ سفید نشینان و مذاکره به سبک دونالد ترامپ/ سرانجام توافق آمریکا و کره شمالی چه خواهد شد؟

کاخ سفید تلاش دارد پشت میز مذاکره حداقل امتیاز را بدهد و بیشترین امتیاز را بگیرد و در این راه با اعمال تحریم‌های فزاینده اقتصادی کشور هدف را پشت میز گفت‌وگو بنشاند، فرمول کاخ سفید نشینان برای مذاکره در امتیاز نقد گرفتن و تعهد سپاری قسطی، مدتهاست که دستور کار مذاکرات آمریکایی را تعیین می‌کند، با ادامه این روند احتمالا کره شمالی دوباره آزمایش‌های هسته‌ای خود را کلید خواهد زد.

حدود دو ماه پیش نقطه ای در جنوب شرق آسیا تمرکز جهان را به خود جلب کرد، رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی سرانجام پس از ماهها جنگ لفظی میز مذاکره در هتل کاپلای جزیره سنتوزا را برای دیدار هم انتخاب کردند و سنگاپور میزبان یک نشست تاریخی در قرن بیست و یکم شد.

ترامپ و کیم جونگ اون پس از دو ساعت مذاکرات محرمانه، قدم زنان بر روی فرش قرمز در برابر لنز دوربین خبرنگاران حاضر شدند و در حالی که لبخندی بر چهره داشتند دست یکدیگر را به نشانه پایان جنگ و آغاز صلح فشردند، در این میان بسیاری از کارشناسان دیدار واشنگتن-پیونگ یانگ را یکی از تحولات مهم در عرصه سیاست جهانی تعبیر کرده و از این دیدار به عنوان نمونه موفق دیپلماسی چندگانه نام بردند، چراکه ترامپ در نهایت توانست جوان ماجرا جو را پای میز مذاکره بکشاند؛ از سوی دیگر رییس جمهور تندرو آمریکا هم از مذاکره با کیم جونگ اون به عنوان یک الگو یاد کرد و خطاب به منتقدان و رقبای حزبی اش گفت که می خواهد به آنها بگوید مذاکرات خوب یعنی چه! اما همه چیز آن طور که مورد انتظار بود، پیش نرفت و به دنبال بد عهدی های انجام شده از جانب طرف غربی، آتش روابط پیونگ یانگ- واشنگتن باردیگر با هیزم شک و تردید و بد عهدی شعله ور شد.

امضای سند صلح با بندهایی مبهم و کلیبر اساس مفاد سندی که ترامپ و اون در سنگاپور امضا کرده بودند، آمریکا به ارائه «تضمین‌های امنیتی» به کره شمالی و برقراری «یک رابطه جدید» بین دو کشور متعهد شد، درمقابل هم خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره در دستور مذاکره سران دو کشور قرار گرفت و پیونگ یانگ ملزم به امتناع از ادامه آزمایش های هسته ای شد تا جایی که آمریکا به کره شمالی قول برادری داد که دیگر رزمایش‌های نظامی مشترکی با متحدین منطقه‌ای خود از جمله سئول و توکیو انجام ندهد.

با امضای این سند ماه عسل روابط ترامپ و اون به قدری خوش بینی را در شرق و غرب ایجاد کرده بود که وانگ یی، وزیر امور خارجه چین با استقبال از توافق بین ترامپ و کیم جونگ اون این مذاکرات را یک توافق تاریخی در جهت عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته‌ای و رفع تنش از منطقه شرق آسیا توصیف کرد؛ ترامپ هم در جریان امضای این سند ادعا کرد کار برای اجرای مفاد آن به زودی آغاز خواهد شد.

اما سیب سیاست برای دو سوی کره زمین در شرق و غرب طور دیگری چرخید؛ رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی در شکلی کلی و مبهم به آزمایش های هسته‌ای پیونگ یانگ و رزمایش های نظامی آمریکا در منطقه اشاره کرده بودند به طوری‌که تنها با بیان کلیات، در اقدامی لفاظانه بر ایجاد یک صلح پایدار و کاهش سطح تنش در شبه جزیره کره تاکید و در مورد جزییات بحثی به میان نیاورده بودند، لذا این کلی گویی ها در مورد خطوط قرمزی که امنیت و منافع ملی هر دو طرف را تحت تاثیر قرار می داد، موجب شد آنها در ادامه راه با مشکل مواجه شوند، می توان گفت سند امضا شده در سنگاپور دارای دو ایراد اساسی بود: یک اینکه بر روی جزییات توافق تمرکز خاصی صورت نگرفته و تنها کلیات بیان شده است، و دوم اینکه موضوعات مطرح شده بین دو طرف به قدری دارای ابعاد ماهوی بود که عقب نشینی هر یک از آنها نسبت به مواضع خود، به معنای خلع سلاح و چشم پوشی از قدرت منطقه ای محسوب می شد.

سنگاپور، خط شروع بازی راهبردی ترامپ و کیم جوانترامپ و کیم جونگ اون با امضای سند صلح در هتل کاپلا وارد یک بازی راهبردی شدند، چراکه دو طرف در شرایطی قرار گرفتند که خیانت هر کدام به معنای ایجاد خطر مهلک برای دیگری بود؛ برای مثال فرض کنید ترامپ برای نشان دادن حسن نیت خود رزمایش های نظامی با سئول را متوقف می کند و سعی در آرام کردن اوضاع دارد، اما به یکباره کره شمالی بدون اعتنا به متن توافق دست به آزمایش های اتمی بزند! و یا بالعکس کره شمالی آزمایش های خود را متوقف و به خواسته های ترامپ در زمینه هسته ای عمل کند، اما ناگهان صبح خود را با غرش جنگنده های آمریکایی بر فراز شبه جزیره آغاز کند که تحت چنین شرایطی پیونگ یانگ در یک غافلگیری راهبردی اسیر می شود؛ در واقع آنچه که در مذاکره بین واشنگتن و پیونگ یانگ آشکار است این بوه که مبنای توافق بین دو کشور اعتماد به یکدیگر بوده‌است که از قضا دیوار چندان بلندی هم ندارد!

دونالد ترامپ تنها چند روز پس از بازگشت از سنگاپور، زودتر از آن چیزی که انتظار می رفت دست به کار شد، در حالی که پیونگ یانگ طبق وعده هایی که داده بود سایت هسته‌ای خود را منفجر، زندانیان آمریکایی را آزاد کرد و جسد مفقودین آمریکایی راهم به کشورشان بازگرداند، آمریکا بر روی خط بی تعهدی و بی مسئولیتی حرکت کرد، برای مثال "دونالد ترامپ" در جریان دیدار ماه ژوئن خود با "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی در سنگاپور اظهار کرده بود که به زودی بیانیه‌ای را امضا خواهد کرد که در آن پایان جنگ کره را اعلام می کند، ولی از آن زمان تاکنون دولت ترامپ چندین بار از پیونگ یانگ خواسته ابتدا بخش عمده ای از زرادخانه هسته ای خود را از بین ببرد تا بعد از آن چنین سندی امضا شود، اما ترامپ قرارش برای مذاکره مجدد با کره شمالی را لغو کرد تا بد عهدی خود را بهتر به نمایش بگذارد تا جایی که در چند روز گذشته خبر برگزاری دوباره رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی از سوی رسانه‌ها منتشر شد.

مذاکرات سنگاپور، تلاش برای الگو سازی روی خوش نشان دادن دونالد ترامپ برای مذاکره با اون تا حدودی تحت تاثیر تصمیمش در خصوص برجام بود، این جمهوری خواه تندرو تمایل داشت به همه منتقدان ثابت کند یک توافق خوب چگونه می تواند باشد، او در حقیقت به دنبال الگو سازی برای مذاکره بود؛ بنابراین تمام تلاش خود را به کار گرفت تا هر اتفاقی که مربوط به مذاکره با کره شمالی می شد را به یک پیروزی و موفقیت بزرگ تعبیر کند، به طوری که پس از آزادی سه شهروند آمریکایی که به اتهام جاسوسی درکره شمالی زندانی بودند، ترامپ در سخنانی درمراسم استقبال از آنها گفت، "پر افتخارترین دستاورد من، خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره خواهد بود. این چیزی است که افراد برای مدت‌های طولانی به دنبال آن بودند."

از سوی دیگر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اوایل مرداد ماه ۱۳۹۷ در واکنش به اقدام کره شمالی مبنی بر انهدام سایت و تونل های آزمایش هسته ای، این اقدام پیونگ یانگ را در ارتباط با تعهد آنها درجریان نشست با ترامپ ارزیابی کرد و گفت که خلع سلاح هسته ای کامل کره شمالی را ضروری دانست.

این موارد اقداماتی است که رئیس کیم به آن متعهد شده است، همچنین در مقابل انتقادات کره شمالی نسبت به بدعهدی آمریکا درخصوص کاهش تحریم ها، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم ها علیه پیونگ را گسترش و یک فرد و سه شرکت مرتبط با کره شمالی را در فهرست تحریم‌ها قرار داد، خزانه‌داری آمریکا ادعا کرد این تصمیم در راستای «تعهد ادامه‌دار» این کشور برای جلوگیری از سرازیر شدن منابع مالی به سمت برنامه تسلیحاتی کره شمالی اتخاذ شده است تا جایی که "استیون منوچین"، مدعی شد، خزانه‌داری به اجرای تحریم‌های موجود علیه کره شمالی ادامه خواهد داد و جلوی فعالیت شرکت‌ها، بنادر و کشتی‌های دخیل در انتقال محموله‌های غیرقانونی به کره شمالی را گرفته و آنها را در فهرست تحریم‌ها قرار خواهد داد.».

کاخ سفید تلاش دارد پشت میز مذاکره حداقل امتیاز را بدهد و بیشترین امتیاز را بگیرد و در این راه با اعمال تحریم های فزاینده اقتصادی کشور هدف را پشت میز گفت‌وگو بنشاند.

شیطنت ترامپ برای شعله ور کردن آتش خشم کره شمالی 

خیانت زود هنگام رئیس جمهور ترامپ، حاکی از شیطنت وی برای بهانه جویی و دامن زدن به بحران در منطقه شرق آسیا است. به نظر می رسد دونالد ترامپ می خواهد بهانه لازم را برای تحت فشار قرار دادن بیش از حد کره شمالی به دست آورد او در حالی که تا چند ماه پیش میز مذاکره با پیونگ یانگ را مثبت ارزیابی می کرد، حالا به دنبال امتیاز گیری از راه دور است.

صحبت نکردن در مورد جزییات، این فرصت را در اختیار آمریکا قرار داده تا طبق استراتژی همیشگی خود به صورت گام به گام امتیاز های مهمی را ازکره شمالی بگیرد، بنابراین بد عهدی و مشروط سازی های پی در پی حاکی از آن است که آمریکا می خواهد پیونگ یانگ را یک پا در هوا نگه دارد، همچنان که در جدیدترین بیانیه خود اعلام کرده که در تدارک دومین دیدار بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور، و کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی است و این خبر باز هم در شرایطی است که آمریکایی ها انتظار دارند پیونگ یانگ صد قدم بر دارد و واشنگتن نیم قدم؛ فرمول کاخ سفید نشینان برای مذاکره در امتیاز نقد گرفتن و تعهد سپاری قسطی، مدتهاست که دستور کار مذاکرات آمریکایی را تعیین می‌کند، اگر این روند در مذاکره با کره شمالی همچنان ادامه پیدا کند، آستانه تحمل پیونگ یانگ به اوج خواهد رسید و احتمالا تحت چنین شرایطی دوباره آزمایش های هسته ای خود را کلید خواهد زد و این بار دیگر ترامپ بهانه لازم برای اقدام نظامی را خواهد داشت چراکه راه دیپلماسی را یکبار رفته است!! با توجه به این موضوع باید گفت عاقبت مذاکره مستقیم با آمریکا همین است و بس!

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۴۴۵۸۱۰۷:۱۸:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۲۱
کیم تلاش دارد با ملاقات متعدد و مذاکره مسئله خلع سلاح هسته ای خود را مرور زمان کند. مانند مدیر جهانی و مشاوران او که می گفتند هسته ای تمام شد بیایید در مورد مدیریت جهان صحبت کنیم. این بندگان خدا واقعا تصور می کنند همه دنیا ایران و کره شمالی است که بتوانند با در اوردن پیراهن زندان خود ساخته همه مسایل را دور بزنند و امر به انها مشتبه شده. دنیا اینگونه نیست که برای همه چیز راهی باشد. در مورد ۵۹۸ و هسته ای دیدیم و حالا متاسفانه با تحریم خرید نفت بسیار خواهیم دید. ما مومنان خوبی نیستیم که اگر بودیم از یک راه که ضربه خورده بودیم یعنی تحریم خرید نفت دوباره صدمه بسیار بزرگتر نمی دیدیم
ناشناس۵۴۴۷۰۵۰۹:۲۴:۱۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
قرار نیست اتفاق خاصی بیفته ، کیم جونگ اون مامور سازمان سیا هست
ناشناس۵۴۴۷۰۹۰۹:۲۷:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
شما غصه بدعهدی ترامپ را نخور. ترامپ نشان داده که اگر در هیچ موضوعی انسان شاخصی نیست ولی در مذاکره استاد مسلم است. ترامپ به خوبی می داند که یک دعوای چند دهه ای ایدئولوژیک را نمی توان در یک سفر و جلسه مشترک حل کرد. بنابرین از این مرحله طرفین شروع به دادن امتیازات کوچک و گام به گام به یکدیگر می کنند تا نشان دهند که فضا ارتباط رو به بهبود است. من فکر می کنم حداقل 5 سال طول می کشد تا روابط در صورت عزم رهبران به یک حد متعارف برسد. البته اگر ... آتش بیاران ذینفع دو طرف بگذارند.
ناشناس۵۴۴۷۹۴۱۰:۲۷:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
نابودى امريكا بدست امام الزمان نزديك است شايد اين جمعه مى آيد
ناشناس۵۴۴۹۰۴۱۱:۳۰:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
خیلی بی ربط بود.
ناشناس۵۴۴۸۹۷۱۱:۲۹:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
کره شمالی ته چاهه. جای دوری نمیتونه بره. خیلی هم بخواد قلدری کنه، آمریکا به کره جنوبی و ژاپن و تایوان هم اجازه تولید بمب اتمی رو میده. اونوقت دیگه قیافه کره شمالی و چین و روسیه تماشایی خواهد بود.
ناشناس۵۴۴۹۴۸۱۱:۴۵:۲۳ ۱۳۹۷/۶/۲۱
ترامپ آمریکا را به سقوط خواهد کشاند.

پربحث‌های امروز

 1. بارش سنگین برف در گردنه‌های لرستان

 2. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 3. طلای جهانی گران‌تر شد

 4. هفته گذشته آمریکا در دیرالزور سوریه 44 کودک را کشت

 5. امروز تمام دنیا با نگاه صدق و امانت به جمهوری اسلامی نگاه می کنند

 6. قیمت نفت بازهم افزایش یافت

 7. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 8. راه روسیه از اوپک جدا می‌شود؟

 9. باید و نبایدهای زندگی خوابگاهی

 10. بحرین 912 میلیون دلار بالگرد تهاجمی از آمریکا می‌خرد

 11. کاهش ۳۰ درصدی تولید آیفون ارزان قیمت

 12. مورد عجیب «خانم یایا»

 13. گوترش خواهان مجازات عاملان قتل خاشقجی شد

 14. افراد "درون‌گرا" و "برون‌گرا" چه ویژگی‌هایی دارند؟

 15. آیا بحران نفتی سال ۲۰۱۴ تکرار می‌شود؟

 16. انتقاد واتیکان از تحریم های امریکا علیه ایران

 17. چهارمین کنگره حزب اتحاد برگزار شد

 18. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 19. کردستان عراق واردات از ایران را تکذیب کرد

 20. دسترسی کودکان و بزرگسالان به اینترنت باید متفاوت باشد

 21. رای مثبت سازمان ملل به قطعنامه حمایت از حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین

 22. تونل کارون 4 در در محور شهرکرد - خوزستان بسته شد

 23. عفو بین الملل: نتایج تحقیقات دادستان عربستان نامعتبر است

 24. روسیه میزبان والیبال قهرمانی جهان ۲۰۲۲ شد

 25. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 7. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 8. میوه‌ای که سرخوشتان می‌کند

 9. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 10. همدردی ایران با مردم آمریکا

 11. کاهش ۶۸۰هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار ۸درصد ارزان شد

 12. سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند

 13. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 14. اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد

 15. چگونه بهبود زخم‌ها را سرعت بخشیم؟

 16. سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

 17. مرگ یک یوزپلنگ در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو

 18. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 19. تیراندازی در مراسم عزاداری در شادگان

 20. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 21. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 22. انحراف اتوبوس در کاشان ۲۷ مصدوم برجای گذاشت

 23. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 24. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

 25. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های اخیر

 1. هفته گذشته آمریکا در دیرالزور سوریه 44 کودک را کشت

 2. بحرین 912 میلیون دلار بالگرد تهاجمی از آمریکا می‌خرد

 3. گوترش خواهان مجازات عاملان قتل خاشقجی شد

 4. انتقاد واتیکان از تحریم های امریکا علیه ایران

 5. کردستان عراق واردات از ایران را تکذیب کرد

 6. رای مثبت سازمان ملل به قطعنامه حمایت از حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین

 7. عفو بین الملل: نتایج تحقیقات دادستان عربستان نامعتبر است

 8. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 9. آخرین رهبران خمرهای سرخ به حبس ابد محکوم شدند

 10. بالا گرفتن جنگ لفظی استرالیا و مالزی بر سر طرح انتقال سفارت استرالیا به قدس

 11. آمریکا علیه حاکمیت ارضی سوریه بر جولان رای می دهد

 12. ارتش آمریکا برخلاف ترامپ مهاجران را دشمن نمی بیند

 13. اسرائیلی‌ها خواهان استعفای نتانیاهو شدند

 14. ۵۵ درصد کره‌ای‌ها مالک مسکن هستند

 15. پامپئو: آمریکا همچنان به تحقیقات درباره قتل خاشقجی ادامه می‌دهد

 16. الجبیر: سیاسی کردن پرونده خاشقجی و دخالت در امور عربستان را نمی‌پذیریم

 17. هر زن آفریقایی روزی 6 کیلومتر برای تهیه آب شرب راه می‌رود

 18. آمریکا 17 مقام سعودی را در ارتباط با قتل خاشقجی تحریم کرد

 19. گوترش خواهان مجازات عاملان قتل خاشقجی شد

 20. واشنگتن پست: بن سلمان دستور ربودن خاشقجی را داده بود

 21. لغو سفر بنیامین نتانیاهو به اتریش

 22. بیش از 100 مسلمان در قایقی در میانمار دستگیر شدند

 23. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 24. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 25. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

پربحث‌های دیروز

 1. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 2. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 3. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 4. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 5. همدردی ایران با مردم آمریکا

 6. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 7. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 8. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 9. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

 10. رئیس جمهور عراق شنبه به ایران سفر می‌کند

 11. سنای آمریکا به قطعنامه «قطع فروش سلاح به بحرین» رای نداد

 12. سردار سلامی: دورریز غذای ایرانی‌ها‌ 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می‌کند/ طرح صفر کردن صادرات نفت ایران شکست خورد

 13. کاخ سفید استرداد «فتح‌الله گولن» را بررسی می‌کند

 14. عفو بین‌الملل: تحقیقات عربستان سعودی در مورد قتل خاشقچی فاقد اعتبار است

 15. هشدار آمریکا به بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی درباره مبادله با ایران

 16. دوما، توافق منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیا را تصویب کرد

 17. اتحادیه اروپا و آفریقای جنوبی در بیانیه مشترک، از برجام حمایت کردند

 18. واکنش دادستان کل ترکیه به اظهارات وزیر خارجه سعودی

 19. پاکستان: ۵ مرزبان آزادشده میرجاوه به ایران تحویل داده شدند

 20. عراقچی: از اتحادیه اروپا انتظار داریم به تعهدات اقتصادی خود در برجام عمل کند/ اقدامات هنوز به راه حل عملی منجر نشده است

 21. خزانه‌داری آمریکا ۱۷ سعودی را به دلیل قتل خاشقچی تحریم می‌کند

 22. الجبیر: مخالف سیاسی کردن قضیه قتل خاشقچی هستیم

 23. در دیدار هیئت سوری با امیرعبداللهیان چه گذشت؟

 24. نشست چهارجانبه آمریکا، انگلیس، عربستان و امارات درباره یمن

 25. ولخرجی عجیب شاهزاده بحرینی برای دیدار با ستاره‌های بالیوود

پربحث‌های هفته

 1. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 2. علت اصلی مشکلات اقتصادی ایران چیست؟/ بسیار بعید است تحریم‌ها باعث مشکلی حاد برای ایران شود

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. اولین پرواز اردوغان با هواپیمای اهدایی امیر قطر+عکس

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. افشاگری خبرنگار گاردین: قتل خاشقچی به‌دلیل افشای حمایت بن‌سلمان از ایران‌اینترنشنال/ خطر تهدید جانی خبرنگار گاردین/ واکنش سفیر ایران

 7. اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، این کار را غیرقانونی می‌کردند

 8. ظریف: علیرغم تلاش‌های آمریکا به پیشرفت خود ادامه می‌دهیم

 9. آیا پاکستان میزبان جت نتانیاهو شده است؟ + تصاویر

 10. بن‌سلمان: پرونده «خاشقچی» نباید جهان را از ایران غافل کند!

 11. خرازی: تاکنون صبوری به خرج داده و در برجام مانده‌ایم/ مدارک علیه زاغری، باقر و سیامک نمازی‌ علنی می‌شود

 12. تهران طی دو هفته آینده درباره اروپا تصمیم بگیرد

 13. توطئه عربستان برای پیروزی در جنگ یمن و شکست انصارالله

 14. قدرت شلیک حزب‌الله بیش از ۹۵ درصد ارتش‌های جهان است

 15. لودریان خطاب به ظریف: باید راهی برای معامله با ایران پیدا کنیم

 16. واکنش سفیر ایران در لندن به شروط 12گانه آمریکا

 17. طرح سعودی‌ها برای ترور دشمنان ایرانی و برگزاری نشستی در ریاض برای بررسی امکان ترور سردار سلیمانی

 18. مرکل: یمن شاهد بدترین فاجعه انسانی در کره‌زمین است

 19. وزیر انرژی سابق آمریکا: هیچ حمایت بین‌المللی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران وجود ندارد

 20. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 21. رژیم صهیونیستی ساختمان شبکه الاقصی را با خاک یکسان کرد/ حزب‌الله: تجاوز اسرائیل اقدام تروریستی وحشیانه است

 22. ترامپ: کشورهای ثروتمند باید به آمریکا پول بدهند

 23. آخرین حرف‌های خاشقچی قبل از کشته شدنش؛ "دارم خفه می‌شم"

 24. ترامپ: ایده ماکرون برای ایجاد ارتش اروپایی بسیار توهین‌آمیز است

 25. بولتون: امکان اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران وجود دارد

آخرین عناوین