فرمول کاخ سفید نشینان و مذاکره به سبک دونالد ترامپ/ سرانجام توافق آمریکا و کره شمالی چه خواهد شد؟

گروه جهان الف،   3970621025 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرمول کاخ سفید نشینان و مذاکره به سبک دونالد ترامپ/ سرانجام توافق آمریکا و کره شمالی چه خواهد شد؟

کاخ سفید تلاش دارد پشت میز مذاکره حداقل امتیاز را بدهد و بیشترین امتیاز را بگیرد و در این راه با اعمال تحریم‌های فزاینده اقتصادی کشور هدف را پشت میز گفت‌وگو بنشاند، فرمول کاخ سفید نشینان برای مذاکره در امتیاز نقد گرفتن و تعهد سپاری قسطی، مدتهاست که دستور کار مذاکرات آمریکایی را تعیین می‌کند، با ادامه این روند احتمالا کره شمالی دوباره آزمایش‌های هسته‌ای خود را کلید خواهد زد.

حدود دو ماه پیش نقطه ای در جنوب شرق آسیا تمرکز جهان را به خود جلب کرد، رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی سرانجام پس از ماهها جنگ لفظی میز مذاکره در هتل کاپلای جزیره سنتوزا را برای دیدار هم انتخاب کردند و سنگاپور میزبان یک نشست تاریخی در قرن بیست و یکم شد.

ترامپ و کیم جونگ اون پس از دو ساعت مذاکرات محرمانه، قدم زنان بر روی فرش قرمز در برابر لنز دوربین خبرنگاران حاضر شدند و در حالی که لبخندی بر چهره داشتند دست یکدیگر را به نشانه پایان جنگ و آغاز صلح فشردند، در این میان بسیاری از کارشناسان دیدار واشنگتن-پیونگ یانگ را یکی از تحولات مهم در عرصه سیاست جهانی تعبیر کرده و از این دیدار به عنوان نمونه موفق دیپلماسی چندگانه نام بردند، چراکه ترامپ در نهایت توانست جوان ماجرا جو را پای میز مذاکره بکشاند؛ از سوی دیگر رییس جمهور تندرو آمریکا هم از مذاکره با کیم جونگ اون به عنوان یک الگو یاد کرد و خطاب به منتقدان و رقبای حزبی اش گفت که می خواهد به آنها بگوید مذاکرات خوب یعنی چه! اما همه چیز آن طور که مورد انتظار بود، پیش نرفت و به دنبال بد عهدی های انجام شده از جانب طرف غربی، آتش روابط پیونگ یانگ- واشنگتن باردیگر با هیزم شک و تردید و بد عهدی شعله ور شد.

امضای سند صلح با بندهایی مبهم و کلیبر اساس مفاد سندی که ترامپ و اون در سنگاپور امضا کرده بودند، آمریکا به ارائه «تضمین‌های امنیتی» به کره شمالی و برقراری «یک رابطه جدید» بین دو کشور متعهد شد، درمقابل هم خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره در دستور مذاکره سران دو کشور قرار گرفت و پیونگ یانگ ملزم به امتناع از ادامه آزمایش های هسته ای شد تا جایی که آمریکا به کره شمالی قول برادری داد که دیگر رزمایش‌های نظامی مشترکی با متحدین منطقه‌ای خود از جمله سئول و توکیو انجام ندهد.

با امضای این سند ماه عسل روابط ترامپ و اون به قدری خوش بینی را در شرق و غرب ایجاد کرده بود که وانگ یی، وزیر امور خارجه چین با استقبال از توافق بین ترامپ و کیم جونگ اون این مذاکرات را یک توافق تاریخی در جهت عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته‌ای و رفع تنش از منطقه شرق آسیا توصیف کرد؛ ترامپ هم در جریان امضای این سند ادعا کرد کار برای اجرای مفاد آن به زودی آغاز خواهد شد.

اما سیب سیاست برای دو سوی کره زمین در شرق و غرب طور دیگری چرخید؛ رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی در شکلی کلی و مبهم به آزمایش های هسته‌ای پیونگ یانگ و رزمایش های نظامی آمریکا در منطقه اشاره کرده بودند به طوری‌که تنها با بیان کلیات، در اقدامی لفاظانه بر ایجاد یک صلح پایدار و کاهش سطح تنش در شبه جزیره کره تاکید و در مورد جزییات بحثی به میان نیاورده بودند، لذا این کلی گویی ها در مورد خطوط قرمزی که امنیت و منافع ملی هر دو طرف را تحت تاثیر قرار می داد، موجب شد آنها در ادامه راه با مشکل مواجه شوند، می توان گفت سند امضا شده در سنگاپور دارای دو ایراد اساسی بود: یک اینکه بر روی جزییات توافق تمرکز خاصی صورت نگرفته و تنها کلیات بیان شده است، و دوم اینکه موضوعات مطرح شده بین دو طرف به قدری دارای ابعاد ماهوی بود که عقب نشینی هر یک از آنها نسبت به مواضع خود، به معنای خلع سلاح و چشم پوشی از قدرت منطقه ای محسوب می شد.

سنگاپور، خط شروع بازی راهبردی ترامپ و کیم جوانترامپ و کیم جونگ اون با امضای سند صلح در هتل کاپلا وارد یک بازی راهبردی شدند، چراکه دو طرف در شرایطی قرار گرفتند که خیانت هر کدام به معنای ایجاد خطر مهلک برای دیگری بود؛ برای مثال فرض کنید ترامپ برای نشان دادن حسن نیت خود رزمایش های نظامی با سئول را متوقف می کند و سعی در آرام کردن اوضاع دارد، اما به یکباره کره شمالی بدون اعتنا به متن توافق دست به آزمایش های اتمی بزند! و یا بالعکس کره شمالی آزمایش های خود را متوقف و به خواسته های ترامپ در زمینه هسته ای عمل کند، اما ناگهان صبح خود را با غرش جنگنده های آمریکایی بر فراز شبه جزیره آغاز کند که تحت چنین شرایطی پیونگ یانگ در یک غافلگیری راهبردی اسیر می شود؛ در واقع آنچه که در مذاکره بین واشنگتن و پیونگ یانگ آشکار است این بوه که مبنای توافق بین دو کشور اعتماد به یکدیگر بوده‌است که از قضا دیوار چندان بلندی هم ندارد!

دونالد ترامپ تنها چند روز پس از بازگشت از سنگاپور، زودتر از آن چیزی که انتظار می رفت دست به کار شد، در حالی که پیونگ یانگ طبق وعده هایی که داده بود سایت هسته‌ای خود را منفجر، زندانیان آمریکایی را آزاد کرد و جسد مفقودین آمریکایی راهم به کشورشان بازگرداند، آمریکا بر روی خط بی تعهدی و بی مسئولیتی حرکت کرد، برای مثال "دونالد ترامپ" در جریان دیدار ماه ژوئن خود با "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی در سنگاپور اظهار کرده بود که به زودی بیانیه‌ای را امضا خواهد کرد که در آن پایان جنگ کره را اعلام می کند، ولی از آن زمان تاکنون دولت ترامپ چندین بار از پیونگ یانگ خواسته ابتدا بخش عمده ای از زرادخانه هسته ای خود را از بین ببرد تا بعد از آن چنین سندی امضا شود، اما ترامپ قرارش برای مذاکره مجدد با کره شمالی را لغو کرد تا بد عهدی خود را بهتر به نمایش بگذارد تا جایی که در چند روز گذشته خبر برگزاری دوباره رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی از سوی رسانه‌ها منتشر شد.

مذاکرات سنگاپور، تلاش برای الگو سازی روی خوش نشان دادن دونالد ترامپ برای مذاکره با اون تا حدودی تحت تاثیر تصمیمش در خصوص برجام بود، این جمهوری خواه تندرو تمایل داشت به همه منتقدان ثابت کند یک توافق خوب چگونه می تواند باشد، او در حقیقت به دنبال الگو سازی برای مذاکره بود؛ بنابراین تمام تلاش خود را به کار گرفت تا هر اتفاقی که مربوط به مذاکره با کره شمالی می شد را به یک پیروزی و موفقیت بزرگ تعبیر کند، به طوری که پس از آزادی سه شهروند آمریکایی که به اتهام جاسوسی درکره شمالی زندانی بودند، ترامپ در سخنانی درمراسم استقبال از آنها گفت، "پر افتخارترین دستاورد من، خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره خواهد بود. این چیزی است که افراد برای مدت‌های طولانی به دنبال آن بودند."

از سوی دیگر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اوایل مرداد ماه ۱۳۹۷ در واکنش به اقدام کره شمالی مبنی بر انهدام سایت و تونل های آزمایش هسته ای، این اقدام پیونگ یانگ را در ارتباط با تعهد آنها درجریان نشست با ترامپ ارزیابی کرد و گفت که خلع سلاح هسته ای کامل کره شمالی را ضروری دانست.

این موارد اقداماتی است که رئیس کیم به آن متعهد شده است، همچنین در مقابل انتقادات کره شمالی نسبت به بدعهدی آمریکا درخصوص کاهش تحریم ها، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم ها علیه پیونگ را گسترش و یک فرد و سه شرکت مرتبط با کره شمالی را در فهرست تحریم‌ها قرار داد، خزانه‌داری آمریکا ادعا کرد این تصمیم در راستای «تعهد ادامه‌دار» این کشور برای جلوگیری از سرازیر شدن منابع مالی به سمت برنامه تسلیحاتی کره شمالی اتخاذ شده است تا جایی که "استیون منوچین"، مدعی شد، خزانه‌داری به اجرای تحریم‌های موجود علیه کره شمالی ادامه خواهد داد و جلوی فعالیت شرکت‌ها، بنادر و کشتی‌های دخیل در انتقال محموله‌های غیرقانونی به کره شمالی را گرفته و آنها را در فهرست تحریم‌ها قرار خواهد داد.».

کاخ سفید تلاش دارد پشت میز مذاکره حداقل امتیاز را بدهد و بیشترین امتیاز را بگیرد و در این راه با اعمال تحریم های فزاینده اقتصادی کشور هدف را پشت میز گفت‌وگو بنشاند.

شیطنت ترامپ برای شعله ور کردن آتش خشم کره شمالی 

خیانت زود هنگام رئیس جمهور ترامپ، حاکی از شیطنت وی برای بهانه جویی و دامن زدن به بحران در منطقه شرق آسیا است. به نظر می رسد دونالد ترامپ می خواهد بهانه لازم را برای تحت فشار قرار دادن بیش از حد کره شمالی به دست آورد او در حالی که تا چند ماه پیش میز مذاکره با پیونگ یانگ را مثبت ارزیابی می کرد، حالا به دنبال امتیاز گیری از راه دور است.

صحبت نکردن در مورد جزییات، این فرصت را در اختیار آمریکا قرار داده تا طبق استراتژی همیشگی خود به صورت گام به گام امتیاز های مهمی را ازکره شمالی بگیرد، بنابراین بد عهدی و مشروط سازی های پی در پی حاکی از آن است که آمریکا می خواهد پیونگ یانگ را یک پا در هوا نگه دارد، همچنان که در جدیدترین بیانیه خود اعلام کرده که در تدارک دومین دیدار بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور، و کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی است و این خبر باز هم در شرایطی است که آمریکایی ها انتظار دارند پیونگ یانگ صد قدم بر دارد و واشنگتن نیم قدم؛ فرمول کاخ سفید نشینان برای مذاکره در امتیاز نقد گرفتن و تعهد سپاری قسطی، مدتهاست که دستور کار مذاکرات آمریکایی را تعیین می‌کند، اگر این روند در مذاکره با کره شمالی همچنان ادامه پیدا کند، آستانه تحمل پیونگ یانگ به اوج خواهد رسید و احتمالا تحت چنین شرایطی دوباره آزمایش های هسته ای خود را کلید خواهد زد و این بار دیگر ترامپ بهانه لازم برای اقدام نظامی را خواهد داشت چراکه راه دیپلماسی را یکبار رفته است!! با توجه به این موضوع باید گفت عاقبت مذاکره مستقیم با آمریکا همین است و بس!

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۴۴۵۸۱۰۷:۱۸:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۲۱
کیم تلاش دارد با ملاقات متعدد و مذاکره مسئله خلع سلاح هسته ای خود را مرور زمان کند. مانند مدیر جهانی و مشاوران او که می گفتند هسته ای تمام شد بیایید در مورد مدیریت جهان صحبت کنیم. این بندگان خدا واقعا تصور می کنند همه دنیا ایران و کره شمالی است که بتوانند با در اوردن پیراهن زندان خود ساخته همه مسایل را دور بزنند و امر به انها مشتبه شده. دنیا اینگونه نیست که برای همه چیز راهی باشد. در مورد ۵۹۸ و هسته ای دیدیم و حالا متاسفانه با تحریم خرید نفت بسیار خواهیم دید. ما مومنان خوبی نیستیم که اگر بودیم از یک راه که ضربه خورده بودیم یعنی تحریم خرید نفت دوباره صدمه بسیار بزرگتر نمی دیدیم
ناشناس۵۴۴۷۰۵۰۹:۲۴:۱۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
قرار نیست اتفاق خاصی بیفته ، کیم جونگ اون مامور سازمان سیا هست
ناشناس۵۴۴۷۰۹۰۹:۲۷:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
شما غصه بدعهدی ترامپ را نخور. ترامپ نشان داده که اگر در هیچ موضوعی انسان شاخصی نیست ولی در مذاکره استاد مسلم است. ترامپ به خوبی می داند که یک دعوای چند دهه ای ایدئولوژیک را نمی توان در یک سفر و جلسه مشترک حل کرد. بنابرین از این مرحله طرفین شروع به دادن امتیازات کوچک و گام به گام به یکدیگر می کنند تا نشان دهند که فضا ارتباط رو به بهبود است. من فکر می کنم حداقل 5 سال طول می کشد تا روابط در صورت عزم رهبران به یک حد متعارف برسد. البته اگر ... آتش بیاران ذینفع دو طرف بگذارند.
ناشناس۵۴۴۷۹۴۱۰:۲۷:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
نابودى امريكا بدست امام الزمان نزديك است شايد اين جمعه مى آيد
ناشناس۵۴۴۹۰۴۱۱:۳۰:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
خیلی بی ربط بود.
ناشناس۵۴۴۸۹۷۱۱:۲۹:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
کره شمالی ته چاهه. جای دوری نمیتونه بره. خیلی هم بخواد قلدری کنه، آمریکا به کره جنوبی و ژاپن و تایوان هم اجازه تولید بمب اتمی رو میده. اونوقت دیگه قیافه کره شمالی و چین و روسیه تماشایی خواهد بود.
ناشناس۵۴۴۹۴۸۱۱:۴۵:۲۳ ۱۳۹۷/۶/۲۱
ترامپ آمریکا را به سقوط خواهد کشاند.

پربحث‌های امروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. انتقاد سخنگوی وزارت خارجه چین از اقدام تحریک آمیز واشنگتن

 17. حدادعادل: اول از همه دولت باید امر به معروف شود

 18. دفاع پامپئو از سیاست‌های ترامپ علیه ایران علی‌رغم حملات دموکرات‌ها

 19. احساس شرم کارگردان اتریشی از سیاست‌های خصمانه علیه ایران

 20. بیمار مرگ مغزی جان 4 نفر را نجات داد

 21. امام جمعه اصفهان: قضات بر روی یک شمشیر دولبه حرکت می‌کنند

 22. مسیر دریایی هندوستان- قشم افتتاح شد

 23. رای‌گیری برای انتخاب اعضای پارلمان اروپا آغاز شد

 24. نماینده مجلس: افزایش حقوق کارمندان شفاف سازی شود

 25. ارتش سوریه درباره آغاز نبرد بزرگ هشدار داد

پربحث‌های دیروز

 1. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 2. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 3. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 4. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 5. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 6. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 7. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 8. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 9. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 10. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 11. فیلم | بیرانوند به این دلیل تا اطلاع ثانوی محروم شد!  

 12. مادر تهرانی به زندگی خود و پسرش پایان داد

 13. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 14. پهلوی چگونه بحرین را واگذار کرد؟

 15. رئیس قوه قضائیه: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

 16. خطر محرومیت از میزبانی و پاداش‌های فیفا در انتظار فوتبال ایران/ "با این شرایط فقط باید جام رمضان را برگزار کنیم!"

 17. مطالباتی فراتر از اینستکس

 18. ظریف: آمریکا باید جنگ اقتصادی علیه ایران را متوقف کند

 19. همتی به ادعای نامه‌نگاری هادی رضوی با بانک مرکزی پاسخ داد

 20. مهم‌ترین انگیزه‌ "شریعتمداری" برای وزیر رفاه شدن

 21. وزیر علوم: آمریکا برای اساتید ایرانی تله گذاشته است

 22. رهبر انقلاب: مشکلات نظام پارلمانی از نظام ریاستی بیشتر است/ گاهی اشتباه کارگزاران در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می‌کند/الزامات و راههای ورود نسل جوان حزب‌اللهی به مدیریت کشور

 23. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 24. ورود گردشگران به ابیانه بدون راهنمای محلی ممنوع شد + عکس

 25. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. حضور دو بازیگر مشهور در افطاری احمدی‌نژاد  

 4. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 5. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 6. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 7. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 10. صدای خاموش تجرد قطعی

 11. افشاگری دختری که همراه مهدی قائدی در ارابه مرگ بود/ خانم «ل» سکوت خود را شکست!

 12. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 13. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 14. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 15. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 16. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 17. کشف اسکلت ۲۰۰۰ ساله شاهزاده ایرانی  

 18. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 19. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 20. اظهارات عجیب استاندار خوزستان درباره کمک رسانی در سیل  

 21. بخشی از حقوق‌بگیران از مصوبات حقوق سال ۹۸ مستثنی شدند+سند

 22. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 23. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 24. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 25. نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

پربحث‌های امروز

 1. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 2. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 3. انتقاد سخنگوی وزارت خارجه چین از اقدام تحریک آمیز واشنگتن

 4. دفاع پامپئو از سیاست‌های ترامپ علیه ایران علی‌رغم حملات دموکرات‌ها

 5. رای‌گیری برای انتخاب اعضای پارلمان اروپا آغاز شد

 6. ارتش سوریه درباره آغاز نبرد بزرگ هشدار داد

 7. عراقچی با تأکید بر پایان خویشتنداری ایران، تعهدات اروپا در برجام را یادآور شد

 8. بسته مشکوک در لندن/ وایت هال بسته شد

 9. آخرین نظرسنجی درباره محبوبیت ترامپ در آمریکا

 10. روایت تیلرسون از دیدار ترامپ با پوتین

 11. پشت پرده جنگ تجاری چین و آمریکا

 12. آمریکا برای مبارزه با چین یار جمع می‌کند

 13. بهانه جدید ترامپ برای فروش سلاح به عربستان

 14. آمریکایی ها به نوری المالکی گفتند دنبال جنگ نیستند

 15. پاکستان یک موشک بالستیک جدید آزمایش کرد

 16. اظهارات مضحک سفیر آمریکا در اسرائیل

 17. پلیس بد سیاست خارجی آمریکا

 18. پمپئو ادعاهای ضد ایرانی خود را تکرار کرد

 19. ترزا می احتمالا فردا استعفای خود را اعلام می‌کند

 20. آمریکا نظامیان خود را در عراق افزایش می‌دهد

 21. دلیل کناره گیری وزیر مهاجرت هلند

 22. ترامپ: دموکرات‌ها آمریکا را متلاشی می‌کنند

 23. سناریوی تکراری غرب برای فرار از شکست در سوریه

 24. چرا ترامپ مودب شده است؟

 25. چین، آمریکا را تهدید کرد

پربحث‌های دیروز

 1. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 2. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

 3. شاناهان: حضور نیروهای آمریکایی در منطقه برای جنگ با ایران نیست

 4. پامپئو: ایران هیچ‌کدام از خواسته‌های دوازده‌گانه ما را اجرا نکرده است/ اتهام‌زنی در ارتباط با حادثه فجیره

 5. روسیه: آمریکا مسبب تشدید وخامت اوضاع درباره برجام و ایران است

 6. کره‌شمالی جو بایدن را "بی‌شعور" خواند

 7. آلمان: برای حل اختلافات با ایران تلاش می‌کنیم

 8. کابینه سعودی: هر اقدامی را برای جلوگیری از جنگ انجام می‌دهیم

 9. خشم صهیونیست‌ها از دیدار نماینده سازمان ملل با معاون نصرالله

 10. درخواست آلمان از ترکیه درباره خرید سامانه اس-۴۰۰

 11. ترامپ اختیار آغاز جنگ را نخواهد داشت

 12. بازرس تسلیحاتی سابق سازمان ملل : آمریکا دنبال جنگ با ایران نیست

 13. نظر چامسکی درباره شخصیت ترامپ و چرایی فشار آمریکا علیه ایران

 14. رایزنی نخست وزیر عراق با امیر کویت

 15. توضیحات یوسف بن علوی درباره سفر اخیرش به تهران

 16. سفارت آمریکا در بغداد: عراق می‌تواند از ایران انرژی خریداری کند

 17. ترامپ: گزارش مولر تلاش‌ها برای سرنگونی من را ناکام گذاشت

 18. آلمان پناهجویان اخراجی را به افغانستان بازگرداند

 19. نشست استماع کیفرخواست نتانیاهو ۳ ماه به تأخیر افتاد

 20. سنای آمریکا ممنوعیت اقدام نظامی علیه ایران را بررسی می‌کند

 21. اولتیماتوم مشاور ترامپ به فلسطینی‌ها درباره نشست «منامه»

 22. فرانسه هم درباره حملات ادعایی شیمیایی به سوریه هشدار داد

 23. لقب پیونگ‌یانگ به «جو بایدن»؛ شخصی احمق با بهره هوشی پایین

 24. عربستان سعودی نیز در نشست ضد فلسطینی منامه شرکت می‌کند

 25. یک سناتور دیگر ادعای ترامپ علیه جان کری و ایران را تکرار کرد

پربحث‌های هفته

 1. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 2. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 3. ترامپ: کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شوم/ جنگ به اقتصاد ضربه می‌زند

 4. ترامپ: تصمیم نهایی درباره ایران را خودم خواهم گرفت

 5. ایران در برابر سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکا منفعلانه رفتار نمی‌کند

 6. ژاپن «خویشتنداری» ایران را خواستار شد

 7. پاسخ اسپانیا به فراخوان ناو جنگی این کشور از همراهی با ناو امریکایی

 8. اخبار ضدونقیض درباره وضعیت همسر بشار اسد

 9. خطوط وساطت آمریکا با ایران...

 10. ترامپ: اگر ایران آماده مذاکره نیست، تماس نگیرد

 11. همراهی دوباره انگلیس با دروغ‌پردازی‎های آمریکا علیه ایران

 12. فرانسه: هیچ ضرب‌الاجلی را برای اجرای برجام نمی‌پذیریم

 13. عضو فعال تیم ب جا زد

 14. ادعای ترامپ: ایران هر وقت آماده باشد با ما تماس خواهد گرفت

 15. چرا ترامپ از سناریوی جنگ طلبان علیه ایران عقب نشینی کرد؟

 16. چند سال دیگر باقی مانده؟!

 17. «سهامداران جنگ» و حادثه بغداد

 18. نامزد خاشقچی در آغوش نانسی پلوسی  

 19. واشنگتن پست: ترامپ از مشاوران ارشدی که آمریکا را به سوی تقابل با ایران می برند ناامید شده است

 20. قنادباشی: کشورهای مرتجع عربی دنبال ایجاد صف‌بندی جدیدی علیه ایران هستند/ ایران هیچ‌گاه به دنبال جنگ نبوده و نیست/ پشت چهره برخی مقامات عربی ترس و نگرانی وجود دارد

 21. ادامه مواضع ضدونقیض ترامپ همزمان با درخواست مکرر برای مذاکره با ایران

 22. ظریف: تنها راه حفظ برجام عادی‌سازی روابط اقتصادی ایران است

 23. عقب‌نشینی ترامپ از لفاظی علیه ایران

 24. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 25. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

آخرین عناوین