فرمول کاخ سفید نشینان و مذاکره به سبک دونالد ترامپ/ سرانجام توافق آمریکا و کره شمالی چه خواهد شد؟

گروه جهان الف،   3970621025 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرمول کاخ سفید نشینان و مذاکره به سبک دونالد ترامپ/ سرانجام توافق آمریکا و کره شمالی چه خواهد شد؟

کاخ سفید تلاش دارد پشت میز مذاکره حداقل امتیاز را بدهد و بیشترین امتیاز را بگیرد و در این راه با اعمال تحریم‌های فزاینده اقتصادی کشور هدف را پشت میز گفت‌وگو بنشاند، فرمول کاخ سفید نشینان برای مذاکره در امتیاز نقد گرفتن و تعهد سپاری قسطی، مدتهاست که دستور کار مذاکرات آمریکایی را تعیین می‌کند، با ادامه این روند احتمالا کره شمالی دوباره آزمایش‌های هسته‌ای خود را کلید خواهد زد.

حدود دو ماه پیش نقطه ای در جنوب شرق آسیا تمرکز جهان را به خود جلب کرد، رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی سرانجام پس از ماهها جنگ لفظی میز مذاکره در هتل کاپلای جزیره سنتوزا را برای دیدار هم انتخاب کردند و سنگاپور میزبان یک نشست تاریخی در قرن بیست و یکم شد.

ترامپ و کیم جونگ اون پس از دو ساعت مذاکرات محرمانه، قدم زنان بر روی فرش قرمز در برابر لنز دوربین خبرنگاران حاضر شدند و در حالی که لبخندی بر چهره داشتند دست یکدیگر را به نشانه پایان جنگ و آغاز صلح فشردند، در این میان بسیاری از کارشناسان دیدار واشنگتن-پیونگ یانگ را یکی از تحولات مهم در عرصه سیاست جهانی تعبیر کرده و از این دیدار به عنوان نمونه موفق دیپلماسی چندگانه نام بردند، چراکه ترامپ در نهایت توانست جوان ماجرا جو را پای میز مذاکره بکشاند؛ از سوی دیگر رییس جمهور تندرو آمریکا هم از مذاکره با کیم جونگ اون به عنوان یک الگو یاد کرد و خطاب به منتقدان و رقبای حزبی اش گفت که می خواهد به آنها بگوید مذاکرات خوب یعنی چه! اما همه چیز آن طور که مورد انتظار بود، پیش نرفت و به دنبال بد عهدی های انجام شده از جانب طرف غربی، آتش روابط پیونگ یانگ- واشنگتن باردیگر با هیزم شک و تردید و بد عهدی شعله ور شد.

امضای سند صلح با بندهایی مبهم و کلیبر اساس مفاد سندی که ترامپ و اون در سنگاپور امضا کرده بودند، آمریکا به ارائه «تضمین‌های امنیتی» به کره شمالی و برقراری «یک رابطه جدید» بین دو کشور متعهد شد، درمقابل هم خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره در دستور مذاکره سران دو کشور قرار گرفت و پیونگ یانگ ملزم به امتناع از ادامه آزمایش های هسته ای شد تا جایی که آمریکا به کره شمالی قول برادری داد که دیگر رزمایش‌های نظامی مشترکی با متحدین منطقه‌ای خود از جمله سئول و توکیو انجام ندهد.

با امضای این سند ماه عسل روابط ترامپ و اون به قدری خوش بینی را در شرق و غرب ایجاد کرده بود که وانگ یی، وزیر امور خارجه چین با استقبال از توافق بین ترامپ و کیم جونگ اون این مذاکرات را یک توافق تاریخی در جهت عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته‌ای و رفع تنش از منطقه شرق آسیا توصیف کرد؛ ترامپ هم در جریان امضای این سند ادعا کرد کار برای اجرای مفاد آن به زودی آغاز خواهد شد.

اما سیب سیاست برای دو سوی کره زمین در شرق و غرب طور دیگری چرخید؛ رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی در شکلی کلی و مبهم به آزمایش های هسته‌ای پیونگ یانگ و رزمایش های نظامی آمریکا در منطقه اشاره کرده بودند به طوری‌که تنها با بیان کلیات، در اقدامی لفاظانه بر ایجاد یک صلح پایدار و کاهش سطح تنش در شبه جزیره کره تاکید و در مورد جزییات بحثی به میان نیاورده بودند، لذا این کلی گویی ها در مورد خطوط قرمزی که امنیت و منافع ملی هر دو طرف را تحت تاثیر قرار می داد، موجب شد آنها در ادامه راه با مشکل مواجه شوند، می توان گفت سند امضا شده در سنگاپور دارای دو ایراد اساسی بود: یک اینکه بر روی جزییات توافق تمرکز خاصی صورت نگرفته و تنها کلیات بیان شده است، و دوم اینکه موضوعات مطرح شده بین دو طرف به قدری دارای ابعاد ماهوی بود که عقب نشینی هر یک از آنها نسبت به مواضع خود، به معنای خلع سلاح و چشم پوشی از قدرت منطقه ای محسوب می شد.

سنگاپور، خط شروع بازی راهبردی ترامپ و کیم جوانترامپ و کیم جونگ اون با امضای سند صلح در هتل کاپلا وارد یک بازی راهبردی شدند، چراکه دو طرف در شرایطی قرار گرفتند که خیانت هر کدام به معنای ایجاد خطر مهلک برای دیگری بود؛ برای مثال فرض کنید ترامپ برای نشان دادن حسن نیت خود رزمایش های نظامی با سئول را متوقف می کند و سعی در آرام کردن اوضاع دارد، اما به یکباره کره شمالی بدون اعتنا به متن توافق دست به آزمایش های اتمی بزند! و یا بالعکس کره شمالی آزمایش های خود را متوقف و به خواسته های ترامپ در زمینه هسته ای عمل کند، اما ناگهان صبح خود را با غرش جنگنده های آمریکایی بر فراز شبه جزیره آغاز کند که تحت چنین شرایطی پیونگ یانگ در یک غافلگیری راهبردی اسیر می شود؛ در واقع آنچه که در مذاکره بین واشنگتن و پیونگ یانگ آشکار است این بوه که مبنای توافق بین دو کشور اعتماد به یکدیگر بوده‌است که از قضا دیوار چندان بلندی هم ندارد!

دونالد ترامپ تنها چند روز پس از بازگشت از سنگاپور، زودتر از آن چیزی که انتظار می رفت دست به کار شد، در حالی که پیونگ یانگ طبق وعده هایی که داده بود سایت هسته‌ای خود را منفجر، زندانیان آمریکایی را آزاد کرد و جسد مفقودین آمریکایی راهم به کشورشان بازگرداند، آمریکا بر روی خط بی تعهدی و بی مسئولیتی حرکت کرد، برای مثال "دونالد ترامپ" در جریان دیدار ماه ژوئن خود با "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی در سنگاپور اظهار کرده بود که به زودی بیانیه‌ای را امضا خواهد کرد که در آن پایان جنگ کره را اعلام می کند، ولی از آن زمان تاکنون دولت ترامپ چندین بار از پیونگ یانگ خواسته ابتدا بخش عمده ای از زرادخانه هسته ای خود را از بین ببرد تا بعد از آن چنین سندی امضا شود، اما ترامپ قرارش برای مذاکره مجدد با کره شمالی را لغو کرد تا بد عهدی خود را بهتر به نمایش بگذارد تا جایی که در چند روز گذشته خبر برگزاری دوباره رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی از سوی رسانه‌ها منتشر شد.

مذاکرات سنگاپور، تلاش برای الگو سازی روی خوش نشان دادن دونالد ترامپ برای مذاکره با اون تا حدودی تحت تاثیر تصمیمش در خصوص برجام بود، این جمهوری خواه تندرو تمایل داشت به همه منتقدان ثابت کند یک توافق خوب چگونه می تواند باشد، او در حقیقت به دنبال الگو سازی برای مذاکره بود؛ بنابراین تمام تلاش خود را به کار گرفت تا هر اتفاقی که مربوط به مذاکره با کره شمالی می شد را به یک پیروزی و موفقیت بزرگ تعبیر کند، به طوری که پس از آزادی سه شهروند آمریکایی که به اتهام جاسوسی درکره شمالی زندانی بودند، ترامپ در سخنانی درمراسم استقبال از آنها گفت، "پر افتخارترین دستاورد من، خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره خواهد بود. این چیزی است که افراد برای مدت‌های طولانی به دنبال آن بودند."

از سوی دیگر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اوایل مرداد ماه ۱۳۹۷ در واکنش به اقدام کره شمالی مبنی بر انهدام سایت و تونل های آزمایش هسته ای، این اقدام پیونگ یانگ را در ارتباط با تعهد آنها درجریان نشست با ترامپ ارزیابی کرد و گفت که خلع سلاح هسته ای کامل کره شمالی را ضروری دانست.

این موارد اقداماتی است که رئیس کیم به آن متعهد شده است، همچنین در مقابل انتقادات کره شمالی نسبت به بدعهدی آمریکا درخصوص کاهش تحریم ها، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم ها علیه پیونگ را گسترش و یک فرد و سه شرکت مرتبط با کره شمالی را در فهرست تحریم‌ها قرار داد، خزانه‌داری آمریکا ادعا کرد این تصمیم در راستای «تعهد ادامه‌دار» این کشور برای جلوگیری از سرازیر شدن منابع مالی به سمت برنامه تسلیحاتی کره شمالی اتخاذ شده است تا جایی که "استیون منوچین"، مدعی شد، خزانه‌داری به اجرای تحریم‌های موجود علیه کره شمالی ادامه خواهد داد و جلوی فعالیت شرکت‌ها، بنادر و کشتی‌های دخیل در انتقال محموله‌های غیرقانونی به کره شمالی را گرفته و آنها را در فهرست تحریم‌ها قرار خواهد داد.».

کاخ سفید تلاش دارد پشت میز مذاکره حداقل امتیاز را بدهد و بیشترین امتیاز را بگیرد و در این راه با اعمال تحریم های فزاینده اقتصادی کشور هدف را پشت میز گفت‌وگو بنشاند.

شیطنت ترامپ برای شعله ور کردن آتش خشم کره شمالی 

خیانت زود هنگام رئیس جمهور ترامپ، حاکی از شیطنت وی برای بهانه جویی و دامن زدن به بحران در منطقه شرق آسیا است. به نظر می رسد دونالد ترامپ می خواهد بهانه لازم را برای تحت فشار قرار دادن بیش از حد کره شمالی به دست آورد او در حالی که تا چند ماه پیش میز مذاکره با پیونگ یانگ را مثبت ارزیابی می کرد، حالا به دنبال امتیاز گیری از راه دور است.

صحبت نکردن در مورد جزییات، این فرصت را در اختیار آمریکا قرار داده تا طبق استراتژی همیشگی خود به صورت گام به گام امتیاز های مهمی را ازکره شمالی بگیرد، بنابراین بد عهدی و مشروط سازی های پی در پی حاکی از آن است که آمریکا می خواهد پیونگ یانگ را یک پا در هوا نگه دارد، همچنان که در جدیدترین بیانیه خود اعلام کرده که در تدارک دومین دیدار بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور، و کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی است و این خبر باز هم در شرایطی است که آمریکایی ها انتظار دارند پیونگ یانگ صد قدم بر دارد و واشنگتن نیم قدم؛ فرمول کاخ سفید نشینان برای مذاکره در امتیاز نقد گرفتن و تعهد سپاری قسطی، مدتهاست که دستور کار مذاکرات آمریکایی را تعیین می‌کند، اگر این روند در مذاکره با کره شمالی همچنان ادامه پیدا کند، آستانه تحمل پیونگ یانگ به اوج خواهد رسید و احتمالا تحت چنین شرایطی دوباره آزمایش های هسته ای خود را کلید خواهد زد و این بار دیگر ترامپ بهانه لازم برای اقدام نظامی را خواهد داشت چراکه راه دیپلماسی را یکبار رفته است!! با توجه به این موضوع باید گفت عاقبت مذاکره مستقیم با آمریکا همین است و بس!

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۴۴۵۸۱۰۷:۱۸:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۲۱
کیم تلاش دارد با ملاقات متعدد و مذاکره مسئله خلع سلاح هسته ای خود را مرور زمان کند. مانند مدیر جهانی و مشاوران او که می گفتند هسته ای تمام شد بیایید در مورد مدیریت جهان صحبت کنیم. این بندگان خدا واقعا تصور می کنند همه دنیا ایران و کره شمالی است که بتوانند با در اوردن پیراهن زندان خود ساخته همه مسایل را دور بزنند و امر به انها مشتبه شده. دنیا اینگونه نیست که برای همه چیز راهی باشد. در مورد ۵۹۸ و هسته ای دیدیم و حالا متاسفانه با تحریم خرید نفت بسیار خواهیم دید. ما مومنان خوبی نیستیم که اگر بودیم از یک راه که ضربه خورده بودیم یعنی تحریم خرید نفت دوباره صدمه بسیار بزرگتر نمی دیدیم
ناشناس۵۴۴۷۰۵۰۹:۲۴:۱۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
قرار نیست اتفاق خاصی بیفته ، کیم جونگ اون مامور سازمان سیا هست
ناشناس۵۴۴۷۰۹۰۹:۲۷:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
شما غصه بدعهدی ترامپ را نخور. ترامپ نشان داده که اگر در هیچ موضوعی انسان شاخصی نیست ولی در مذاکره استاد مسلم است. ترامپ به خوبی می داند که یک دعوای چند دهه ای ایدئولوژیک را نمی توان در یک سفر و جلسه مشترک حل کرد. بنابرین از این مرحله طرفین شروع به دادن امتیازات کوچک و گام به گام به یکدیگر می کنند تا نشان دهند که فضا ارتباط رو به بهبود است. من فکر می کنم حداقل 5 سال طول می کشد تا روابط در صورت عزم رهبران به یک حد متعارف برسد. البته اگر ... آتش بیاران ذینفع دو طرف بگذارند.
ناشناس۵۴۴۷۹۴۱۰:۲۷:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
نابودى امريكا بدست امام الزمان نزديك است شايد اين جمعه مى آيد
ناشناس۵۴۴۹۰۴۱۱:۳۰:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
خیلی بی ربط بود.
ناشناس۵۴۴۸۹۷۱۱:۲۹:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
کره شمالی ته چاهه. جای دوری نمیتونه بره. خیلی هم بخواد قلدری کنه، آمریکا به کره جنوبی و ژاپن و تایوان هم اجازه تولید بمب اتمی رو میده. اونوقت دیگه قیافه کره شمالی و چین و روسیه تماشایی خواهد بود.
ناشناس۵۴۴۹۴۸۱۱:۴۵:۲۳ ۱۳۹۷/۶/۲۱
ترامپ آمریکا را به سقوط خواهد کشاند.

پربحث‌های امروز

 1. کودتا در ونزوئلا علیه مادورو/ کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد/ گوآیدو: نروید!/ حمایت چین، روسیه و ایران از دولت و ملت ونزوئلا

 2. ونزوئلا روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع کرد/مادورو: تسلیم نمی‌شوم

 3. «مرضیه هاشمی» بعد از ۱۱ روز بازداشت در آمریکا آزاد شد

 4. روسیه و حملات رژیم صهیونیستی به مواضع ایران در سوریه

 5. آشوب در ونزوئلا‎  

 6. اشتباه رسانه‌ها در انتشار تصویر همسر شاهزاده سعودی+ عکس

 7. فساد آمریکا از این سیستماتیک‌تر؟!

 8. اصطلاحاتی که فقط سربازها می‌دانند!

 9. مشروعیت‌زدایی به سبک اینستاگرام!

 10. بیشتر چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟

 11. گام پنجم ایران برای قهرمانی در آسیا با طعم انتقام ۱۵ ساله/ شکست چین به لذت یک ضربه «چیپ»

 12. ابراز تمایل فیلیپ ششم برای سفر به ایران

 13. واکنش کشورهای آمریکایی به اعلام ریاست‌جمهوری گوآیدو در ونزوئلا

 14. نماینده مجلس: سهمیه‌بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

 15. راه‌آهن تهران - مشهد کی برقی می‌شود؟

 16. عامل انتحاری پمپ بنزینی در لنگرود فاقد سلامت روان بوده است

 17. آلومینیوم المهدی به مدیریت جدید تحویل داده شد

 18. پمپئو: دیپلمات هایمان را از کاراکاس خارج نمی کنیم

 19. خواهش فوتبالیست ساکن واشنگتن از کادر فنی تیم ملی

 20. بیماری های عامل چاقی را بشناسید

 21. آمریکا به دنبال مجاب کردن فرانسه برای تحریم هواپیمایی ماهان است

 22. فرانسه: درباره ونزوئلا با شرکای اروپایی رایزنی می‌کنیم

 23. پلیس اصفهانی چک سفید امضا را به مالکش بازگرداند

 24. تصویربرداری «دنگ و فنگ روزگار» به نیمه نزدیک می‌شود+ تصاویر جدید

 25. پایان پرونده جنایت به‌دلیل رابطه نامشروع زن شوهردار

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 5. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 6. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 7. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 8. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 9. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 10. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 11. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 12. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 13. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 14. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 15. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 16. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 17. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 18. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 19. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 20. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 21. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 22. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 23. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 24. بطحایی: تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

 25. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 16. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 17. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 18. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 19. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 21. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 22. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

پربحث‌های اخیر

 1. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 2. کودتا در ونزوئلا علیه مادورو/ کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد/ گوآیدو: نروید!/ حمایت چین، روسیه و ایران از دولت و ملت ونزوئلا

 3. ونزوئلا روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع کرد/مادورو: تسلیم نمی‌شوم

 4. «مرضیه هاشمی» بعد از ۱۱ روز بازداشت در آمریکا آزاد شد

 5. روسیه و حملات رژیم صهیونیستی به مواضع ایران در سوریه

 6. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 7. اشتباه رسانه‌ها در انتشار تصویر همسر شاهزاده سعودی+ عکس

 8. فساد آمریکا از این سیستماتیک‌تر؟!

 9. مشروعیت‌زدایی به سبک اینستاگرام!

 10. ابراز تمایل فیلیپ ششم برای سفر به ایران

 11. واکنش کشورهای آمریکایی به اعلام ریاست‌جمهوری گوآیدو در ونزوئلا

 12. پمپئو: دیپلمات هایمان را از کاراکاس خارج نمی کنیم

 13. آمریکا به دنبال مجاب کردن فرانسه برای تحریم هواپیمایی ماهان است

 14. فرانسه: درباره ونزوئلا با شرکای اروپایی رایزنی می‌کنیم

 15. اعتراض آمریکایی‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی+عکس

 16. عکس‌های ترامپ فتوشاپی از آب درآمد! +عکس

 17. جزئیات دیدار پوتین و اردوغان درباره سوریه

 18. ترامپ برابر کنگره کوتاه آمد

 19. لارپوبلیکا: نتانیاهو فقط به می اندیشد

 20. موضع گیری اردوغان در برابر کودتا علیه مادورو

 21. قطر خواستار گفت وگوی مثبت با ایران شد

 22. ترامپ: تمام گزینه‌ها علیه ونزوئلا روی میز است

 23. لغو شهادت کوهن از ترس ترامپ!

 24. موضع گیری مراکش درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

 25. محمد قوچانی و خزان لیبرالیسم اروپایی

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 2. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 3. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 4. دستور رئیس‌جمهور ونزوئلا برای بازنگری کامل در روابط با آمریکا

 5. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 6. اتاق فکر احمق‌ها

 7. وحشت صهیونیستها از تهدید بشار الجعفری علیه تل آویو

 8. وال‌استریت سقوط کرد

 9. اعتراض آمریکایی‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی+عکس

 10. تحرک مشکوک سامانه‌های گنبد آهنین ارتش صهیونیستی

 11. هشدار پلیس لندن درباره بازگشت تروریست‌ها به بریتانیا

 12. اتهام‌زنی امارات علیه ایران در شورای امنیت

 13. دادگاه‌های آمریکا فقط تا ۸ روز دیگر بودجه دارند

 14. نشست لهستان یا عقبه ناتوی عربی؟

 15. کشته شدن ۳۰ شبه‌نظامی در جنوب عربستان

 16. قطر: بحران با ۴ کشور حل نمی‌شود

 17. ترامپ: همه گزینه‌ها علیه ونزوئلا روی میز است

 18. گاردین: آمریکا تلاش می‌کند که اروپا دست از حمایت برجام بردارد

 19. خط‌دهی پامپئو به مخالفان ونزوئلا برای تشکیل دولت انتقالی در این کشور

 20. درخواست آلمان از روسیه درباره معاهده تسلیحات هسته‌ای

 21. رئیس رژیم صهیونیستی در پاریس: ایران دشمن ماست

 22. پوتین: اجرای طرح خروج آمریکا از سوریه قدمی مثبت است

 23. آمریکا برای استقرار نیروهایش در کره جنوبی 1.2 میلیارد دلار درخواست کرد

 24. لغو برخی تحریم‌های کره شمالی از سوی شورای امنیت سازمان ملل

 25. بری: دولت لبنان طی یک هفته آینده یا کمتر تشکیل می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 4. کودتا در ونزوئلا علیه مادورو/ کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد/ گوآیدو: نروید!/ حمایت چین، روسیه و ایران از دولت و ملت ونزوئلا

 5. ونزوئلا روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع کرد/مادورو: تسلیم نمی‌شوم

 6. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 7. «مرضیه هاشمی» بعد از ۱۱ روز بازداشت در آمریکا آزاد شد

 8. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 9. دونالد ترامپ و حنایی که دیگر رنگی ندارد/ آیا سال ۲۰۱۸ نقطه اوج سقوط آمریکا بود؟

 10. ترامپ: کاری که با ایران کردم، معجزه‌آسا بود

 11. جنگ یمن چه تاثیری بر آینده جهان خواهد داشت

 12. روسیه و حملات رژیم صهیونیستی به مواضع ایران در سوریه

 13. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 14. ۳عامل موثر در موشک پرانی‌های نتانیاهو

 15. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 16. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 17. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 18. از ملانی فرانکلین تا مرضیه هاشمی

 19. ترامپ به پرتاب ماهواره‌بر ایرانی واکنش نشان داد

 20. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 21. هایکو ماس تحریم هواپیمایی ماهان را برای امنیت آلمان ضروری خواند

 22. عراقچی: اجازه ائتلاف سازی علیه منافعمان را به هیچ کشوری نمی‌دهیم

 23. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 24. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 25. جان کری: «دونالد ترامپ» باید استعفاء دهد

آخرین عناوین