فرمول کاخ سفید نشینان و مذاکره به سبک دونالد ترامپ/ سرانجام توافق آمریکا و کره شمالی چه خواهد شد؟

گروه جهان الف،   3970621025 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرمول کاخ سفید نشینان و مذاکره به سبک دونالد ترامپ/ سرانجام توافق آمریکا و کره شمالی چه خواهد شد؟

کاخ سفید تلاش دارد پشت میز مذاکره حداقل امتیاز را بدهد و بیشترین امتیاز را بگیرد و در این راه با اعمال تحریم‌های فزاینده اقتصادی کشور هدف را پشت میز گفت‌وگو بنشاند، فرمول کاخ سفید نشینان برای مذاکره در امتیاز نقد گرفتن و تعهد سپاری قسطی، مدتهاست که دستور کار مذاکرات آمریکایی را تعیین می‌کند، با ادامه این روند احتمالا کره شمالی دوباره آزمایش‌های هسته‌ای خود را کلید خواهد زد.

حدود دو ماه پیش نقطه ای در جنوب شرق آسیا تمرکز جهان را به خود جلب کرد، رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی سرانجام پس از ماهها جنگ لفظی میز مذاکره در هتل کاپلای جزیره سنتوزا را برای دیدار هم انتخاب کردند و سنگاپور میزبان یک نشست تاریخی در قرن بیست و یکم شد.

ترامپ و کیم جونگ اون پس از دو ساعت مذاکرات محرمانه، قدم زنان بر روی فرش قرمز در برابر لنز دوربین خبرنگاران حاضر شدند و در حالی که لبخندی بر چهره داشتند دست یکدیگر را به نشانه پایان جنگ و آغاز صلح فشردند، در این میان بسیاری از کارشناسان دیدار واشنگتن-پیونگ یانگ را یکی از تحولات مهم در عرصه سیاست جهانی تعبیر کرده و از این دیدار به عنوان نمونه موفق دیپلماسی چندگانه نام بردند، چراکه ترامپ در نهایت توانست جوان ماجرا جو را پای میز مذاکره بکشاند؛ از سوی دیگر رییس جمهور تندرو آمریکا هم از مذاکره با کیم جونگ اون به عنوان یک الگو یاد کرد و خطاب به منتقدان و رقبای حزبی اش گفت که می خواهد به آنها بگوید مذاکرات خوب یعنی چه! اما همه چیز آن طور که مورد انتظار بود، پیش نرفت و به دنبال بد عهدی های انجام شده از جانب طرف غربی، آتش روابط پیونگ یانگ- واشنگتن باردیگر با هیزم شک و تردید و بد عهدی شعله ور شد.

امضای سند صلح با بندهایی مبهم و کلیبر اساس مفاد سندی که ترامپ و اون در سنگاپور امضا کرده بودند، آمریکا به ارائه «تضمین‌های امنیتی» به کره شمالی و برقراری «یک رابطه جدید» بین دو کشور متعهد شد، درمقابل هم خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره در دستور مذاکره سران دو کشور قرار گرفت و پیونگ یانگ ملزم به امتناع از ادامه آزمایش های هسته ای شد تا جایی که آمریکا به کره شمالی قول برادری داد که دیگر رزمایش‌های نظامی مشترکی با متحدین منطقه‌ای خود از جمله سئول و توکیو انجام ندهد.

با امضای این سند ماه عسل روابط ترامپ و اون به قدری خوش بینی را در شرق و غرب ایجاد کرده بود که وانگ یی، وزیر امور خارجه چین با استقبال از توافق بین ترامپ و کیم جونگ اون این مذاکرات را یک توافق تاریخی در جهت عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته‌ای و رفع تنش از منطقه شرق آسیا توصیف کرد؛ ترامپ هم در جریان امضای این سند ادعا کرد کار برای اجرای مفاد آن به زودی آغاز خواهد شد.

اما سیب سیاست برای دو سوی کره زمین در شرق و غرب طور دیگری چرخید؛ رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی در شکلی کلی و مبهم به آزمایش های هسته‌ای پیونگ یانگ و رزمایش های نظامی آمریکا در منطقه اشاره کرده بودند به طوری‌که تنها با بیان کلیات، در اقدامی لفاظانه بر ایجاد یک صلح پایدار و کاهش سطح تنش در شبه جزیره کره تاکید و در مورد جزییات بحثی به میان نیاورده بودند، لذا این کلی گویی ها در مورد خطوط قرمزی که امنیت و منافع ملی هر دو طرف را تحت تاثیر قرار می داد، موجب شد آنها در ادامه راه با مشکل مواجه شوند، می توان گفت سند امضا شده در سنگاپور دارای دو ایراد اساسی بود: یک اینکه بر روی جزییات توافق تمرکز خاصی صورت نگرفته و تنها کلیات بیان شده است، و دوم اینکه موضوعات مطرح شده بین دو طرف به قدری دارای ابعاد ماهوی بود که عقب نشینی هر یک از آنها نسبت به مواضع خود، به معنای خلع سلاح و چشم پوشی از قدرت منطقه ای محسوب می شد.

سنگاپور، خط شروع بازی راهبردی ترامپ و کیم جوانترامپ و کیم جونگ اون با امضای سند صلح در هتل کاپلا وارد یک بازی راهبردی شدند، چراکه دو طرف در شرایطی قرار گرفتند که خیانت هر کدام به معنای ایجاد خطر مهلک برای دیگری بود؛ برای مثال فرض کنید ترامپ برای نشان دادن حسن نیت خود رزمایش های نظامی با سئول را متوقف می کند و سعی در آرام کردن اوضاع دارد، اما به یکباره کره شمالی بدون اعتنا به متن توافق دست به آزمایش های اتمی بزند! و یا بالعکس کره شمالی آزمایش های خود را متوقف و به خواسته های ترامپ در زمینه هسته ای عمل کند، اما ناگهان صبح خود را با غرش جنگنده های آمریکایی بر فراز شبه جزیره آغاز کند که تحت چنین شرایطی پیونگ یانگ در یک غافلگیری راهبردی اسیر می شود؛ در واقع آنچه که در مذاکره بین واشنگتن و پیونگ یانگ آشکار است این بوه که مبنای توافق بین دو کشور اعتماد به یکدیگر بوده‌است که از قضا دیوار چندان بلندی هم ندارد!

دونالد ترامپ تنها چند روز پس از بازگشت از سنگاپور، زودتر از آن چیزی که انتظار می رفت دست به کار شد، در حالی که پیونگ یانگ طبق وعده هایی که داده بود سایت هسته‌ای خود را منفجر، زندانیان آمریکایی را آزاد کرد و جسد مفقودین آمریکایی راهم به کشورشان بازگرداند، آمریکا بر روی خط بی تعهدی و بی مسئولیتی حرکت کرد، برای مثال "دونالد ترامپ" در جریان دیدار ماه ژوئن خود با "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی در سنگاپور اظهار کرده بود که به زودی بیانیه‌ای را امضا خواهد کرد که در آن پایان جنگ کره را اعلام می کند، ولی از آن زمان تاکنون دولت ترامپ چندین بار از پیونگ یانگ خواسته ابتدا بخش عمده ای از زرادخانه هسته ای خود را از بین ببرد تا بعد از آن چنین سندی امضا شود، اما ترامپ قرارش برای مذاکره مجدد با کره شمالی را لغو کرد تا بد عهدی خود را بهتر به نمایش بگذارد تا جایی که در چند روز گذشته خبر برگزاری دوباره رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی از سوی رسانه‌ها منتشر شد.

مذاکرات سنگاپور، تلاش برای الگو سازی روی خوش نشان دادن دونالد ترامپ برای مذاکره با اون تا حدودی تحت تاثیر تصمیمش در خصوص برجام بود، این جمهوری خواه تندرو تمایل داشت به همه منتقدان ثابت کند یک توافق خوب چگونه می تواند باشد، او در حقیقت به دنبال الگو سازی برای مذاکره بود؛ بنابراین تمام تلاش خود را به کار گرفت تا هر اتفاقی که مربوط به مذاکره با کره شمالی می شد را به یک پیروزی و موفقیت بزرگ تعبیر کند، به طوری که پس از آزادی سه شهروند آمریکایی که به اتهام جاسوسی درکره شمالی زندانی بودند، ترامپ در سخنانی درمراسم استقبال از آنها گفت، "پر افتخارترین دستاورد من، خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره خواهد بود. این چیزی است که افراد برای مدت‌های طولانی به دنبال آن بودند."

از سوی دیگر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اوایل مرداد ماه ۱۳۹۷ در واکنش به اقدام کره شمالی مبنی بر انهدام سایت و تونل های آزمایش هسته ای، این اقدام پیونگ یانگ را در ارتباط با تعهد آنها درجریان نشست با ترامپ ارزیابی کرد و گفت که خلع سلاح هسته ای کامل کره شمالی را ضروری دانست.

این موارد اقداماتی است که رئیس کیم به آن متعهد شده است، همچنین در مقابل انتقادات کره شمالی نسبت به بدعهدی آمریکا درخصوص کاهش تحریم ها، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم ها علیه پیونگ را گسترش و یک فرد و سه شرکت مرتبط با کره شمالی را در فهرست تحریم‌ها قرار داد، خزانه‌داری آمریکا ادعا کرد این تصمیم در راستای «تعهد ادامه‌دار» این کشور برای جلوگیری از سرازیر شدن منابع مالی به سمت برنامه تسلیحاتی کره شمالی اتخاذ شده است تا جایی که "استیون منوچین"، مدعی شد، خزانه‌داری به اجرای تحریم‌های موجود علیه کره شمالی ادامه خواهد داد و جلوی فعالیت شرکت‌ها، بنادر و کشتی‌های دخیل در انتقال محموله‌های غیرقانونی به کره شمالی را گرفته و آنها را در فهرست تحریم‌ها قرار خواهد داد.».

کاخ سفید تلاش دارد پشت میز مذاکره حداقل امتیاز را بدهد و بیشترین امتیاز را بگیرد و در این راه با اعمال تحریم های فزاینده اقتصادی کشور هدف را پشت میز گفت‌وگو بنشاند.

شیطنت ترامپ برای شعله ور کردن آتش خشم کره شمالی 

خیانت زود هنگام رئیس جمهور ترامپ، حاکی از شیطنت وی برای بهانه جویی و دامن زدن به بحران در منطقه شرق آسیا است. به نظر می رسد دونالد ترامپ می خواهد بهانه لازم را برای تحت فشار قرار دادن بیش از حد کره شمالی به دست آورد او در حالی که تا چند ماه پیش میز مذاکره با پیونگ یانگ را مثبت ارزیابی می کرد، حالا به دنبال امتیاز گیری از راه دور است.

صحبت نکردن در مورد جزییات، این فرصت را در اختیار آمریکا قرار داده تا طبق استراتژی همیشگی خود به صورت گام به گام امتیاز های مهمی را ازکره شمالی بگیرد، بنابراین بد عهدی و مشروط سازی های پی در پی حاکی از آن است که آمریکا می خواهد پیونگ یانگ را یک پا در هوا نگه دارد، همچنان که در جدیدترین بیانیه خود اعلام کرده که در تدارک دومین دیدار بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور، و کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی است و این خبر باز هم در شرایطی است که آمریکایی ها انتظار دارند پیونگ یانگ صد قدم بر دارد و واشنگتن نیم قدم؛ فرمول کاخ سفید نشینان برای مذاکره در امتیاز نقد گرفتن و تعهد سپاری قسطی، مدتهاست که دستور کار مذاکرات آمریکایی را تعیین می‌کند، اگر این روند در مذاکره با کره شمالی همچنان ادامه پیدا کند، آستانه تحمل پیونگ یانگ به اوج خواهد رسید و احتمالا تحت چنین شرایطی دوباره آزمایش های هسته ای خود را کلید خواهد زد و این بار دیگر ترامپ بهانه لازم برای اقدام نظامی را خواهد داشت چراکه راه دیپلماسی را یکبار رفته است!! با توجه به این موضوع باید گفت عاقبت مذاکره مستقیم با آمریکا همین است و بس!

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ترامپ بازهم چین را تهدید کرد
۳۱ شهریور ۱۳۹۷ذوالنور: کسی حق مذاکره با آمریکایی‌ها به امید واهی آب کردن یخ رابطه را ندارد
۳۱ شهریور ۱۳۹۷نیویورک‌تایمز گزارش داد: معاون دادستان کل آمریکا نقشه‌ای برای عزل ترامپ در سر داشت
۳۱ شهریور ۱۳۹۷قائم مقام وزارت خارجه دولت اوباما: هدف دیپلماسی آمریکا دست‌یابی به توافق بهتر با ایران نیست
۳۱ شهریور ۱۳۹۷ظریف: تعامل، به اراده برای پایبندی به تعهدات نیازمند است
۳۰ شهریور ۱۳۹۷ترامپ به بولتون: اجازه جنگ با ایران را نداری
۳۰ شهریور ۱۳۹۷ترامپ: ورود اوباما به تبلیغات انتخاباتی خبر خوبی است
۳۰ شهریور ۱۳۹۷ترامپ صادرکنندگان نفت خاورمیانه را تهدید کرد
۳۰ شهریور ۱۳۹۷ترامپ استراتژی ملی امنیت سایبری آمریکا را امضا کرد
۳۰ شهریور ۱۳۹۷انتقاد کنگره آمریکا از تصمیمات ترامپ علیه مردم فلسطین
۳۰ شهریور ۱۳۹۷نیکی هیلی: ترامپ هرگونه درخواست روحانی برای دیدار را بررسی می‌کند
۳۰ شهریور ۱۳۹۷بزرگترین اشتباه تاریخ آمریکا از نظر ترامپ

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۴۴۵۸۱۰۷:۱۸:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۲۱
کیم تلاش دارد با ملاقات متعدد و مذاکره مسئله خلع سلاح هسته ای خود را مرور زمان کند. مانند مدیر جهانی و مشاوران او که می گفتند هسته ای تمام شد بیایید در مورد مدیریت جهان صحبت کنیم. این بندگان خدا واقعا تصور می کنند همه دنیا ایران و کره شمالی است که بتوانند با در اوردن پیراهن زندان خود ساخته همه مسایل را دور بزنند و امر به انها مشتبه شده. دنیا اینگونه نیست که برای همه چیز راهی باشد. در مورد ۵۹۸ و هسته ای دیدیم و حالا متاسفانه با تحریم خرید نفت بسیار خواهیم دید. ما مومنان خوبی نیستیم که اگر بودیم از یک راه که ضربه خورده بودیم یعنی تحریم خرید نفت دوباره صدمه بسیار بزرگتر نمی دیدیم
ناشناس۵۴۴۷۰۵۰۹:۲۴:۱۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
قرار نیست اتفاق خاصی بیفته ، کیم جونگ اون مامور سازمان سیا هست
ناشناس۵۴۴۷۰۹۰۹:۲۷:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
شما غصه بدعهدی ترامپ را نخور. ترامپ نشان داده که اگر در هیچ موضوعی انسان شاخصی نیست ولی در مذاکره استاد مسلم است. ترامپ به خوبی می داند که یک دعوای چند دهه ای ایدئولوژیک را نمی توان در یک سفر و جلسه مشترک حل کرد. بنابرین از این مرحله طرفین شروع به دادن امتیازات کوچک و گام به گام به یکدیگر می کنند تا نشان دهند که فضا ارتباط رو به بهبود است. من فکر می کنم حداقل 5 سال طول می کشد تا روابط در صورت عزم رهبران به یک حد متعارف برسد. البته اگر ... آتش بیاران ذینفع دو طرف بگذارند.
ناشناس۵۴۴۷۹۴۱۰:۲۷:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
نابودى امريكا بدست امام الزمان نزديك است شايد اين جمعه مى آيد
ناشناس۵۴۴۹۰۴۱۱:۳۰:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۱
خیلی بی ربط بود.
ناشناس۵۴۴۸۹۷۱۱:۲۹:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۲۱
کره شمالی ته چاهه. جای دوری نمیتونه بره. خیلی هم بخواد قلدری کنه، آمریکا به کره جنوبی و ژاپن و تایوان هم اجازه تولید بمب اتمی رو میده. اونوقت دیگه قیافه کره شمالی و چین و روسیه تماشایی خواهد بود.
ناشناس۵۴۴۹۴۸۱۱:۴۵:۲۳ ۱۳۹۷/۶/۲۱
ترامپ آمریکا را به سقوط خواهد کشاند.
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های اخیر

 1. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 2. پیام سفیر انگلیس در تهران در خصوص حمله تروریستی اهواز

 3. داعش مسئولیت «حمله تروریستی اهواز» را بر عهده گرفت

 4. نخستین اعترافات سخنگوی گروهک تروریستی الاحوازیه به انجام حمله تروریستی صبح امروز در رژه نیروهای مسلح در اهواز  

 5. جانباز ۷۵ درصدجنگ تحمیلی حاج حسین منجزی در حادثه تروریستی شهر اهواز به فیض شهادت نائل شد  

 6. فداکاری برای نجات در حمله تروریستی اهواز  

 7. حمله تروریستی اهواز تاکنون ۲۹ شهید و ۵۷ زخمی برجا گذاشته است

 8. سفیر ایران در انگلیس اقدام "ایران اینترنشنال" را محکوم کرد   

 9. دستور روحانی به دستگاه‌های امنیتی برای پیگیری حمله تروریستی اهواز

 10. هر ۴ تروریست‌ حادثه تروریستی اهواز به هلاکت رسیدند

 11. جانبازِ شهید حادثه تروریستی امروز چه کسی بود؟

 12. ماجرای حضور سعید مرتضوی در دسته عزاداری + عکس

 13. اظهارنظر وقیحانه مشاور ولیعهدابوظبی درباره حادثه اهواز

 14. فیلمی متفاوت از صحنه درگیری ماموران با تروریستها در اهواز   

 15. سکه ۴ میلیون و ۴۷۵ هزار تومان شد/ آخرین قیمت دلار و ارز در بازار

 16. وقتی حادثه تروریستی، حمله مسلحانه نام می‌گیرد + عکس

 17. معاون سیاسی سپاه: تروریست ها تاوان سنگینی پرداخت خواهند کرد

 18. سعید مرتضوی به زندان برگشت

 19. عدم افزایش قیمت ۲۷ قلم کالای اساسی با «کالا کارت»

 20. دادستان تهران خبر داد: کشف صد تن مواد پتروشیمی در انباری در شورآباد

 21. آخرین قیمت انواع خودروهای داخلی در بازار + جدول

 22. ۴ عامل بیکار شدن شاغلان/ ۱.۸ میلیون بیکار شاغل ۱۰ ساله و بیشتر بوده‌اند

 23. آدرس غلط ندهید! مافیای FATF ترور کنندگان دانشمندان هسته‌ای ما بودند

 24. حدادعادل:‌ آمریکا، عربستان و صهیونیست‌ها بدانند حادثه اهواز مردم ایران را متحدتر می‌کند

 25. گروهک «الاهوازیه»؛ از کپنهاگ تا به‌رگبار بستن مردم بی‌گناه

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 2. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 3. تصویر عوامل تروریستی امروز رژه اهواز  

 4. سپاه پاسداران: عناصر مسلح حمله تروریستی اهواز وابسته به جریان "الاحوازیه" هستند

 5. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

 6. فیلم واضح از تیراندازی شدید به رژه نیروهای مسلح در اهواز  

 7. لطفا ریز جزئیات مخارج زندگی ما رو بخونین

 8. اجاره قاتل ۳ میلیونی در تهران + عکس

 9. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 10. افزایش ۱۴.۷ درصدی دخل‌وخرج خانوار ایرانی در ۵ ماه + جزئیات

 11. لحظه مطلع کردن روحانی از حمله تروریستی اهواز هنگام سخنرانی امروز در مراسم رژه تهران  

 12. وزیر آموزش و پرورش: چشم‌های برخی کلاس اولی‌ها پف دارد و باید یواش یواش سحرخیزتر باشند

 13. پیام سفیر انگلیس در تهران در خصوص حمله تروریستی اهواز

 14. حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز  

 15. یادداشت روحانی در روزنامه واشنگتن پست/ پیشنهاد ترامپ برای مذاکره صادقانه نیست/ایران تسلیم تحریم نمی‌شود

 16. داعش مسئولیت «حمله تروریستی اهواز» را بر عهده گرفت

 17. نخستین اعترافات سخنگوی گروهک تروریستی الاحوازیه به انجام حمله تروریستی صبح امروز در رژه نیروهای مسلح در اهواز  

 18. جانباز ۷۵ درصدجنگ تحمیلی حاج حسین منجزی در حادثه تروریستی شهر اهواز به فیض شهادت نائل شد  

 19. نرخ سود برخی بانک‌ها ۲۳ درصد شد + جزئیات

 20. استاندارد دوگانه بی‌بی‌سی فارسی در استفاده از واژه «تروریستی»  

 21. فداکاری برای نجات در حمله تروریستی اهواز  

 22. حمله تروریستی اهواز تاکنون ۲۹ شهید و ۵۷ زخمی برجا گذاشته است

 23. جهانگیری: بخش خصوصی، سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند

 24. سفیر ایران در انگلیس اقدام "ایران اینترنشنال" را محکوم کرد   

 25. تصویر حفاظت از یک کودک در حمله تروریستی امروز اهواز  

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 3. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 4. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 5. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 6. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 7. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 8. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 9. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 10. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 11. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 12. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 13. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 14. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 15. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 16. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 17. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 18. آقای سازور غلط می‌کند فقط مداحی کند/ جمله جالب محمود کریمی درباره حاج منصور

 19. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 20. توهین عضو اصلاح طلب شورای شهر نیشابور به عزاداران حسینی +عکس

 21. آخوندی: شرکت هواپیمایی ATR غرامت پرداخت نمی‌کند

 22. فیروزآبادی: اگر اینستاگرام همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود/ وزارت ارتباطات فیلترینگ را شُل کرده است

 23. واکنش ثبت احوال به تعویض نام خانوادگی توسط آقازاده‌ها

 24. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 25. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

پربحث‌های اخیر

 1. پیام سفیر انگلیس در تهران در خصوص حمله تروریستی اهواز

 2. داعش مسئولیت «حمله تروریستی اهواز» را بر عهده گرفت

 3. اظهارنظر وقیحانه مشاور ولیعهدابوظبی درباره حادثه اهواز

 4. وقتی حادثه تروریستی، حمله مسلحانه نام می‌گیرد + عکس

 5. معاون سیاسی سپاه: تروریست ها تاوان سنگینی پرداخت خواهند کرد

 6. حدادعادل:‌ آمریکا، عربستان و صهیونیست‌ها بدانند حادثه اهواز مردم ایران را متحدتر می‌کند

 7. گروهک «الاهوازیه»؛ از کپنهاگ تا به‌رگبار بستن مردم بی‌گناه

 8. تحریف سخنان ظریف توسط رئیس مرکز مطالعات ایران در عربستان

 9. نمایش «شگفت انگیز» نتانیاهو در سازمان ملل درباره ایران

 10. واکنش‌‌های خارجی به حمله ترویستی اهواز

 11. سکوت دولت‌های عربی و شیطنت رسانه‌های غربی در قبال حادثه تروریستی اهواز

 12. سفرای هلند، دانمارک و کاردار انگلیس به وزارت امورخارجه احضار شدند

 13. امیرعبداللهیان: مثلث ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان به دنبال ناامنی در ایران هستند

 14. «عصری جدید» در روابط آلمان و ترکیه

 15. اصرار نماینده آمریکا در امور ایران بر بستن «پیمان» با ایران

 16. فرانسه حمله تروریستی در اهواز را محکوم کرد

 17. گزافه‌گویی پمپئو: آمریکا مصمم است رفتار ایران را تغییر دهد!

 18. واکنش مضحک آمریکایی‌ها به حمله ترویستی اهواز

 19. رهبر کره‌شمالی به کره‌جنوبی سفر می‌کند

 20. واکنش لاریجانی به جنایات اهواز

 21. واکنش رسانه‌های خارجی به حادثه تروریستی اهواز

 22. خطرناک ترین شهر اروپا معرفی شد

 23. فراری آمریکایی که «ترامپ» را به قتل تهدید کرده بود، دستگیر شد

 24. پیام بشار اسد به روحانی در پی حادثه تروریستی اهواز

 25. ترکیه حمله تروریستی به اهواز را محکوم کرد

پربحث‌های دیروز

 1. پیام سفیر انگلیس در تهران در خصوص حمله تروریستی اهواز

 2. داعش مسئولیت «حمله تروریستی اهواز» را بر عهده گرفت

 3. اظهارنظر وقیحانه مشاور ولیعهدابوظبی درباره حادثه اهواز

 4. وقتی حادثه تروریستی، حمله مسلحانه نام می‌گیرد + عکس

 5. معاون سیاسی سپاه: تروریست ها تاوان سنگینی پرداخت خواهند کرد

 6. حدادعادل:‌ آمریکا، عربستان و صهیونیست‌ها بدانند حادثه اهواز مردم ایران را متحدتر می‌کند

 7. گروهک «الاهوازیه»؛ از کپنهاگ تا به‌رگبار بستن مردم بی‌گناه

 8. تحریف سخنان ظریف توسط رئیس مرکز مطالعات ایران در عربستان

 9. افشاگر مسائل خاندان سعودی: بن‌سلمان از ترس جانش بیشتر وقت خود را در کشتی‌اش سپری می‌کند

 10. بندهای توافق روسیه و ترکیه درباره ادلب

 11. بازی جدید مقتدی صدر به نتیجه می‌رسد؟

 12. سفرای هلند، دانمارک و کاردار انگلیس به وزارت امورخارجه احضار شدند

 13. امیرعبداللهیان: مثلث ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان به دنبال ناامنی در ایران هستند

 14. «عصری جدید» در روابط آلمان و ترکیه

 15. اصرار نماینده آمریکا در امور ایران بر بستن «پیمان» با ایران

 16. فرانسه حمله تروریستی در اهواز را محکوم کرد

 17. گزافه‌گویی پمپئو: آمریکا مصمم است رفتار ایران را تغییر دهد!

 18. واکنش مضحک آمریکایی‌ها به حمله ترویستی اهواز

 19. رهبر کره‌شمالی به کره‌جنوبی سفر می‌کند

 20. واکنش لاریجانی به جنایات اهواز

 21. واکنش رسانه‌های خارجی به حادثه تروریستی اهواز

 22. خطرناک ترین شهر اروپا معرفی شد

 23. فراری آمریکایی که «ترامپ» را به قتل تهدید کرده بود، دستگیر شد

 24. پیام بشار اسد به روحانی در پی حادثه تروریستی اهواز

 25. ترکیه حمله تروریستی به اهواز را محکوم کرد

پربحث‌های هفته

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 3. ملاقات‌های کری و ظریف پرونده قضایی شد

 4. درخواست امارات برای حضور دولت‌های عربی در مذاکره جدید با ایران

 5. وزیر دفاع روسیه: عملیات نظامی در ادلب انجام نخواهد شد

 6. جان کری: از پیروزی روحانی و انتصاب ظریف خیالمان آسوده شد

 7. دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد

 8. عراق، سفیر خود در ایران را فراخواند

 9. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 10. راز سکوت سوریه در مقابل حمله رژیم صهیونیستی چه بود؟

 11. روحانی اول مهر ماه به نیویورک سفر می کند

 12. ترامپ به بولتون: اجازه جنگ با ایران را نداری

 13. حمله موشکی سپاه به مقر حزب دموکرات کردستان و پیام جمهوری اسلامی به آمریکا و متحدانش

 14. پیام سفیر انگلیس در تهران در خصوص حمله تروریستی اهواز

 15. واشنگتن: خواهان توافقی جامع با ایران هستیم

 16. داعش مسئولیت «حمله تروریستی اهواز» را بر عهده گرفت

 17. جزئیات برنامه های روحانی در سفر به نیویورک

 18. قانونی شدن ماری‌جوآنا منجر به کاهش زمان تحصیل می‌شود

 19. گفت‌وگو با معترضی که نشست ضدایرانی را بر هم زد: «تحریم‌ها مردم ایران را هدف گرفته»

 20. نصرالله: اسرائیل بداند کار تمام شده و مقاومت موشک نقطه‌زن دارد

 21. اعتراض به سیاست‌های ضدایرانی واشنگتن سخنرانی مقام آمریکایی را مختل کرد+ فیلم

 22. وندی شرمن: در مذاکرات با ایران مظلوم‌نمایی می‌کردم

 23. ترامپ: هفته آینده رییس جلسه شورای امنیت درباره ایران خواهم بود

 24. آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

 25. بعیدی نژاد: سیاسی کردن سفر ایرانیان به میهن خود محکوم به شکست است

آخرین عناوین