مسائل زناشویی علت نیمی از خودکشی‌ها/ وقوع بیش از ۳ هزار خودکشی در یکسال گذشته

گروه اجتماعی الف،   3970619045

مدیرکل دفتر آسیب های اجتماعی بهزیستی به مناسبت روز جهانی «پیشگیری از خودکشی» به ارائه آمارهایی از وضعیت خودکشی در ایران پرداخت و گفت: متاسفانه اقدام به خودکشی در میان گروه سنی جوانان و زنان بیش از مردان است.

مسائل زناشویی علت نیمی از خودکشی‌ها/ وقوع بیش از ۳ هزار خودکشی در یکسال گذشته

فارس نوشت: ۱۰ سپتامبر به نام «روز پیشگیری از خودکشی» نام گرفته این درحالی است که ۱۰ درصد از مرگ‌های جهان مربوط به خودکشی است.

به گفته کارشناسان اجتماعی معمولا اقدام به خودکشی در زنان بین دو تا سه برابر مردان است اما فوت در مردان بین ۳ تا ۴ برابر زنان است.همچنین در دنیا گفته می شود ۱۰ درصد مرگ و میر افراد ۱۵ تا ۲۹ سال بر اثر خودکشی است و خودکشی جزو ۱۰ عامل اصلی در مرگ و میر افراد جوان محسوب می شود و این درحالی است که سن خودکشی در حال کاهش است و این مساله فقط خاص کشور ما نیست.

بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور در سال گذشته مجموع تلفات خودکشی‌ها ۴۶۲۷ نفر بوده که نسبت به سال ۹۵ افزایش ۵ درصدی را نشان می‌دهد. از بین تعداد خودکشی‌های منجر به فوت ۳۲۶۲ مورد مربوط به مردان و ۱۳۶۵ مورد مربوط به زنان بوده است. 

بر اساس گزارش سالنامه آماری پزشکی قانونی کشور در سال گذشته نیز مقایسه استان‌ها از نظر تعداد متوفیات مشکوک به خودکشی نشان می‌دهد که استان تهران با ۷۹۶ مورد، فارس با ۳۴۸ مورد، خوزستان با ۳۰۶ مورد، آذربایجان شرقی با ۲۷۶ مورد و کرمانشاه با ۲۳۵ مورد، پنج استان نخست به لحاظ دارا بودن تعداد بیشتر خودکشی‌ها در کشور هستند. همچنین خراسان شمالی با ۱۷ مورد، سمنان با ۱۸ مورد و یزد با ۳۱ مورد کمترین میزان خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند.

عوامل مختلفی هم در آن دخیل هستد که بخشی از آن به شرایط کلان جامعه برمی‌گردد، به طوریکه نمی‌توانیم تاثیر محیط را نفی کنیم و بخشی هم مربوط به یادگیری است که در مورد روش‌های خودکشی بیشتر خود را نشان می‌دهد.

با این حال،وضعیت خودکشی در ایران هرچند خیلی بالا نیست اما نیازمند مداخلات تخصصی است و در این زمینه اورژانس اجتماعی به عنوان متولی رسیدگی به آسیبها در کشور،آمار دقیقی از وضعیت خودکشی دارد.به همین دلیل با رئیس اورژانس اجتماعی در این زمینه به گفت‌وگو نشستیم.

* تعریف علمی خودکشی

رضا جعفری در رابطه با آمار مربوط به خودکشی و افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند، گفت: درصدی از آمار مربوط به کسانی که اقدام به خودکشی می‌کنند منجر به فوت نمی‌شود و برخی نیز اقدام به خودکشی کرده و آن را اعلام نمی‌کنند و به طور مثال می‌گویند یک تصادف اتفاق افتاده در حالی که از نظر علمی خودکشی به عملی گفته می‌شود که «خودخواسته بوده و با میل و با دست خود فرد انجام می‌شود.»

اقدام به خودکشی در خفا

وی ادامه داد: گاهی خودکشی مشخص و بارز نیست و گاهی در خفا انجام می‌شود و گزارشی از آن اعلام نمی‌گردد بر این اساس با تفاهم‌نامه‌ای که در سطح استان‌ها داشته‌ایم قرار شده سامانه‌ای مشترک میان اورژانس اجتماعی، آتش‌نشانی، پلیس و اورژانس ایجاد شود و موارد  اقدام به خودکشی شناسایی و حضور هماهنگ این نهادها بر سر صحنه اتفاق بیفتد چرا که بسیاری از آمارها دیده نمی‌شود.

مدیرکل دفتر آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در رابطه با آمار خودکشی در سال گذشته نسبت به سال 95، گفت: به دلیل توسعه اورژانس اجتماعی مداخلات بهنگام در بحث خودکشی بیشتر شده در نتیجه دسترسی برای شناسایی افراد افزایش یافته است و دولت هم این واقعیت را پذیرفته که ساماندهی آسیب‌های اجتماعی توسط اورژانس اجتماعی انجام شود وسازمان‌ها باید رویکرد هم‌افزا داشته باشند.

پیشگیری از 8500 خودکشی در سال گذشته 

جعفری تصریح کرد:‌در سال گذشته مجموعه اقداماتی که اورژانس اجتماعی بهزیستی در بحث خودکشی داشته 8500 مورد بوده است گاهی نیز افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند به تیم‌های سیار بهزیستی مراجعه می‌کنند ،‌کارشناس پس از اطلاع از ماجرا بر سر صحنه می‌رود و بسیاری از افرادی که اقدامات پیشگیرانه می‌خواهند به مراکز مداخله در بحران فرستاده می‌شوند.

وی گفت: جلسه‌ای نیز با وزارت بهداشت داشته و درخواست کردیم تا بسیج منابع اجتماعی انجام دهیم؛ زیرا به نظر می‌رسد در حوزه خودکشی، انشقاقی بین سازمان‌های متولی پیشگیری و مداخله در خودکشی، وجود دارد.

جعفری افزود: خودکشی شامل یک طیف است که چندین مرحله دارد. این طیف شامل افکار خودکشی، تهدید به خودکشی، و اقدام به خودکشی است که گاهی منجر به فوت و یا منجر به مصدومیت یا بیماری می‌شود. مداخله اورژانس اجتماعی مربوط به مرحله دوم، یعنی زمانی است که فرد تهدید به خودکشی می کند، ولی اورژانس اعلام آمادگی کرده است تا در مرحله سوم هم مداخله کند.

وقوع ۳۶۰۰ مورد خودکشی در سال ۹۶

وی با بیان اینکه دو درصد این افراد در مراکز ما نگهداری می‌شوند و مابقی به صورت روزانه و سرپایی خدمات می‌گیرند، گفت: 3400 مورد گزارش خودکشی در سال گذشته داشته‌ایم که با گزارش پایگاه موجود در حاشیه شهرها و مناطق آسیب‌خیز در مجموع به 3600 مورد می‌رسد.

انجام ۷۳.۵درصد خودکشی‌ها توسط زنان

رئیس اورژانس اجتماعی در مورد تفکیک جنسیتی افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند، گفت: زنان با 73.5 درصد و مردان با 26.5 درصد اقدام به خودکشی  می‌کنند در واقع زنان بیشتر از مردان در این راه قدم می‌گذارند و این موضوع در همه جای دنیا اینگونه است.

علت خودکشی‌های موفق میان مردان

جعفری در پاسخ به اینکه چرا گفته می‌شود مردان خودکشی موفقی دارند، گفت: خودکشی موفق در مردان بیش از زنان است چرا که مردان عمل‌گرا هستند و برای تهدید کردن یا اینکه دنبال حامی باشند و یا به دنبال احساسات زودگذر اقدام به خودکشی نمی‌کنند.

وی افزود: در بررسی این موضوع که چرا مردان بیش از زنان خودکشی منجر به فوت دارند، باید تمام نشانه‌های رفتاری بررسی شود. عمل خودکشی شامل افکار، رفتار و اقدام می‌شود و در این اقدام یا با مداخله به موقع ناموفق خواهد بود یا منجر به مرگ می‌شود.

جعفری گفت: طی ۱۰ سال گذشته براساس آمار پزشکی قانونی،موارد مشکوک به خودکشی ۳۸ هزار و ۵۶۰ نفربوده که (۹.۸ درصد) مرگ ها را شامل می شود و همچنین بیشترین میزان خودکشی در شش ماهه نخست سال اتفاق می‌افتد به طوری که بین سال‌های ۸۷ تا ۹۶ بیشترین میزان خودکشی مربوط به تیرماه و کمترین میزان خودکشی مربوط به آذرماه بوده است.

شیوع بالای خودکشی در بین جوانان و زنان

مدیرکل دفتر آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در مورد میانگین سنی افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند،‌گفت: متاسفانه اقدام به خودکشی در میان گروه سنی جوانان و زنان بیش از مردان است اما خودکشی‌هایی که موفق بوده‌اند در سنین بالا و در گروه مردان بیشتر رخ می‌دهد.

فقط ۲۰درصد خودکشی‌ها منجر به مرگ شد

جعفری با اشاره به تاثیرات و مداخلات اورژانس اجتماعی در کاهش خودکشی‌ها گفت: با اقدامات پیشگیرانه و توسعه اورژانس اجتماعی 82 درصد مانع انجام خودکشی شده‌ایم و فقط 20 درصد منجر به مرگ شده است در میان مواردی که اقدام به خودکشی بوده اما ناموفق  گزارش شده مسمومیت و معلولیت هم وجود دارد.

تاثیر مصرف روانگردان‌ها بر افزایش خودکشی/۷درصد خودکشی‌ها مربوط به موادمخدر است

وی با بیان اینکه سوء مصرف موادمخدر به ویژه مصرف روان‌گردان‌ها در افزایش آمار خودکشی تاثیر بسزایی دارد،‌گفت: متاسفانه تصمیم‌گیری‌های نادرست و توهم‌زایی به هنگام مصرف موادمخدر یکی از دلایل اقدام به خودکشی در جوانان است که 7 درصد خودکشی‌ها را شامل می‌شود.

مسائل زناشویی علت نیمی از خودکشی‌ها

رئیس اورژانس اجتماعی گفت:‌ بر خلاف تصور عامه مردم که بیکاری و فشارهای مالی عامل بالایی در موارد خودکشی محسوب می‌شود، اینگونه نیست و در مواردی اقدام به خودکشی رتبه بالایی ندارد اما در مقابل مسائل خانوادگی و زناشویی با 50 درصد تاثیر، بیشتر دلیل خودکشی به شمار می‌رود.

جعفری گفت: باید خانواده‌ها به فرهنگ خدمات مشاوره ایمان بیاورند، متاسفانه هنوز به تاثیر مثبت این مشاوره‌ها باوری نداریم و خانواده‌ها سعی می‌کنند به صورت سنتی مشکلات خود را به ویژه در مورد مسائل زناشویی برطرف کنند. نمی‌گوییم ریش‌سفیدی بد است اما باید ترکیبی از روش‌های سنتی و مشاوره‌های تخصصی را داشته باشیم.

وی گفت:‌تهدید به خودکشی از سوی خانواده‌ها باید جدی گرفته شود و خدمات تخصصی را باور کنیم و هرگونه رفتاری مشکوکی را نشانه بیماری بدانیم و ما مسئولان نیز در مقابل روی خانواده‌ها سرمایه‌گذاری کنیم چرا که آسیب‌های اجتماعی بسیاری که اکنون شاهد آن هستیم ناشی از کارکرد نامناسب خانواده‌ها است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

  2. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

  3. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

  4. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

  5. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

  6. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

  7. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

  8. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

  9. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

  10. اجرای طرح محدودیت تردد در عوارضی قم - تهران

  11. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

  12. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

  13. رونمایی از نخستین آزمایشگاه سیار کرونا

  14. موسوی: نامه ۸ کشور به سازمان ملل برای رفع تحریم ایران اقدامی بی‌نظیر است

  15. دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

  16. مخالفت ستاد ملی کرونا با پیشنهاد تعطیلی مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران

  17. ۱۱ سناتور آمریکایی خواستار معافیت ۹۰ روزه ایران از تحریم‌ها شدند

  18. طعم کرونا به کام کودکان

  19. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

  20. آمار ابتلا به کرونا در کشور به ۳۵۴۰۸ نفر رسید/ غربالگری بیش از ۷۰درصد مردم

  21. «رستم امامعلی» نماینده مجلس ملی تاجیکستان شد

  22. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

  پربحث‌های هفته

  1. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

  2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

  3. هنگامه حیرانی است...!

  4. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

  5. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

  6. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

  7. وزیر سابق بهداشت: از اواخر آذر نگرانی خود را از کرونا به رییس جمهور رسانده ام؛ اکثر تلاشهایم کم ثمر بوده

  8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

  9. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

  10. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

  11. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

  12. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

  13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

  14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

  15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

  16. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

  17. زیر پوست پایتخت...

  18. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

  19. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

  20. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

  21. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

  22. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

  23. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

  24. مطهری: اگر رئیسی رأی آورده بود شاید FATF به اینجا نمی‌رسید

  25. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

   2. هنگامه حیرانی است...!

   3. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

   4. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

   5. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

   6. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

   7. ستاد مقابله با کرونا: نگران اوج گرفتن کرونا در بازگشت مسافران تهرانی هستیم

   8. نمکی : موج اول اپیدمی کرونا را مهار کردیم

   9. اطلاعیه شماره یک کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا

   10. ایجاد سامانه سفربرگ/ تردد همه خودروها به خارج از استان تهران ممنوع شد

   11. بازگشایی ادارات و بانک‌های استان تهران از فردا / مراکز تجاری و پاساژ‌ها تا ۱۳ فروردین تعطیلند

   12. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

   13. فاصله‌گذاری اجتماعی از صبح جمعه ۸ فروردین آغاز می‌شود

   14. جزئیات طرح فاصله‌گذاری اجتماعی؛ توقیف یک ماهه خودرو و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی در انتظار قانون شکنان

   15. ۸ نفر در گناباد بر اثر کرونا جان باختند/ مخالفت اهالی روستاها با تدفین متوفیان

   16. رئیس پلیس راه راهور: خروجی تمام استانها محدود می‌شود

   17. کیت‌های تشخیص کرونا «ایران ساخت» شد/تولید هفته‌ای ۸۰ هزار کیت

   18. هزینه درمان بیماران کرونا / ماجرای حضور پزشکان بدون مرز فرانسه در ایران

   19. حمله به آمبولانس در محمودآباد / فرماندار: موضوع ربطی به کرونا نداشت

   20. تلویزیون و کاهش احساس ناخشنودی مردم از ماندن در خانه

   21. سردار فتحیان، مدیر هماهنگی ستاد ملی کرونا: احتمال حمله بیولوژیک کرونا علیه ایران در حال بررسی است

   22. وقتی دقیق نیستیم!؟ / فرق قرنطینه من با قرنطینه تو

   23. آموزش و پرورش و سال جهش تولید

   24. استاندار تهران: بررسی توقف فعالیت مترو در جلسه فردا ستاد ملی مقابله با کرونا

   25. اطلاعیه وزارت آموزش و پرورش درباره شایعه تمدید تعطیلی مدارس

   آخرین عناوین