در سکوت ناظر و مفسر؛ سایه سنگین اماواگرها بر سر شفافیت!/ اجرای ماده ۲۹ برنامه ششم به کجا رسید؟

پویا یگانگی،   3970615072 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
در سکوت ناظر و مفسر؛ سایه سنگین اماواگرها بر سر شفافیت!/ اجرای ماده ۲۹ برنامه ششم به کجا رسید؟

با توجه به وظایف و اختیارات نظارتی قابل‌توجهی که از سوی قانون اساسی به عهده مجلس گذاشته شده، شاهد سکوت اکثریت نمایندگان مجلس در خصوص ماده ۲۹ قانون برنامه ششم در راستای شفافیت هستیم و اگر سایه شفافیت بر سر خود مجلس بیافتد، شاهد نظارت بهتر و زمینه پیاده‌سازی این ماده قانونی خواهیم بود.

در سال گذشته بود که پس از طرح مسئله فیش‌های نجومی، عرصه اجتماعی دچار تلاطم‌هایی از نوع کاهش اعتماد عمومی به مدیران شد.

به دنبال جنجال‌های صورت گرفته، تمهیدی قابل‌توجه در خصوص جلوگیری از این‌گونه مسائل برای آینده طرح و تلاش شد در حوزه شفافیت ماده ‌قانونی‌ در قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه گنجانده شد.

براساس ۲۹ قانون برنامه ششم سامانه‌ای پیش‌بینی شده که حقوق و مزایای دریافتی مسئولان کشوری باید در آن ثبت و در اختیار نهادهای نظارتی و عموم مردم قرار گیرد..

طبق ماده ۲۹ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، دولت مکلف است طی سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام کند و امکان تجمیع کلیه پرداخت‌ها به مقامات، روسا، مدیران کلیه دستگاه‌های اجرائی شامل قوای سه‌گانه را فراهم نماید؛ به‌نحوی‌که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از افراد فوق مشخص و امکان دسترسی برای «نهادهای نظارتی و عموم مردم» فراهم شود.

نکته قابل‌توجه در این قانون امکان دسترسی دادن به عموم مردم در خصوص اطلاعات مربوط به حقوق و مزایایی است که مسئولان کشوری دریافت می‌کنند، البته اهمیت ماده ۲۹ بر کسی پوشیده نیست، چراکه گامی بسیار مهم برای تقویت اعتماد و صداقت به‌عنوان برخی از مقوله‌های سرمایه اجتماعی در جامعه و میان مردم و مسئولان است.

اما متاسفانه با توجه به لزوم توجه روزافزون به این مسئله، باگذشت بیش از یک سال از قانون برنامه ششم توسعه، هنوز از سوی دولت این امر مورد توجه جدی قرار نگرفته است، در حالی که به گفته انصاری، رئیس سازمان اداری و استخدامی، در دی‌ماه۹۶ قرار بود سامانه ثبت حقوق و مزایای کارکنان دولت تا پایان سال اول اجرای قانون برنامه ششم توسعه اجرایی ‌شود. در مقابل با ورود به سال ۹۷ نه‌تنها این سامانه راه‌اندازی نشد، بلکه شاهد آن بودیم که متن نهایی آیین‌نامه که در تاریخ ۱۶ فروردین‌ماه ۹۷ نهایی شده بود، با درخواست معاون رئیس‌جمهور در تاریخ ۴ اردیبهشت ماه، قرار بود دوباره مجددا بررسی شود.

علی‌رغم صراحتی که این ماده‌ ‌قانونی در خصوص نحوه دسترسی عموم به اطلاعات دارد، مشکل دیگر در خصوص اجرای این قانون برخورد با سد تفاسیری است که در خصوص اجرای این قانون صورت پذیرفته است. برای نمونه، نخست مسئله احراز هویت بود که از سوی انصاری طرح شد.

وی در مورد دسترسی عموم مردم به سامانه حقوق و مزایا، گفته بود: «بر اساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، دسترسی‌ها برقرار می‌شود. وقتی می‌خواهید به اطلاعات دسترسی یابید، باید احراز هویت شوید که شما چه کسی هستید». در تفسیری دیگر ایشان گفته بودند که اطلاعات سامانه حقوق و مزایا را فقط به دستگاه‌های نظارتی می‌دهند که می‌خواهند اطلاعات کل سیستم را داشته باشند.

این تفاسیر همان‌گونه که اشاره شد در حالی عنوان می‌شود که اگر به متن قانون مراجعه شود با صراحت بر دسترسی عمومی به اطلاعات بدون هیچ‌گونه قید و شرطی تصریح‌ شده است.

برخی از تجارب جهانی در حوزه شفافیت
این طفره‌روی‌ها و تعلل‌ها درروند شفاف‌سازی در صورتی در حال اتفاق افتادن است که ما تا رسیدن به ایده آل‌های مطلوب و شایسته جامعه اسلامی و همچنین تجارب جهانی در این حوزه فاصله زیادی داریم و اعلام عمومی حقوق و مزایا از سوی مسئولان، تنها یک‌قدم از مجموعه قدم‌هایی است که کشورهای دیگر در حوزه شفافیت برداشته‌اند.

در ادامه به برخی از محورهای شفافیت در تجارب سایر کشورها اشاره خواهد شد.

به‌عنوان نمونه جدولی که در پایین آمده است برخی از محورهای شفاف شده در کشور های اروپایی را نشان می‌دهد.

با توجه به جدول بالا شاهد هستیم که در پنج محوری که برای شفافیت در این جدول ذکرشده است کشورهایی مثل ایرلند و چک قرار دارند که در همه این محورها دست به شفافیت زده‌اند.

علاوه بر این در پاره‌ای از موارد نیز بر دارایی مسئولان موردنظر، شفافیت دارایی همسر و فرزندان نیز صورت می‌پذیرد. در داده نمایی که در ادامه خواهد آمد وضعیت کشورها نسبت به این نوع از شفافیت مشخص‌شده است.

همان‌گونه که شاهد هستیم در این میان کشور ایران با که بارنگ قرمز مشخص‌شده که در هیچ‌کدام از این دو نوع شفافیت در آن صورت نمی‌گیرد.

سکوت ناظر و مفسر بحثی که در این خصوص وجود دارد آن است که باوجود گذشت بیش از 4 ماه از پایان مهلت قانونی دولت برای اجرای ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه و اظهارات مکرر انصاری برخلاف نص این قانون، اکثریت نمایندگان مجلس در این زمینه سکوت اختیار کرده‌اند و اجرای این ماده را به‌صورت جدی از دولت مطالبه نمی‌کنند.

با توجه به وظایف و اختیارات نظارتی‌ وسیعی که قانون اساسی ( همچون اصول ۸۴، ۸۸، ۸۹، ۷۶قانون اساسی) در خصوص اجرای قوانین بر عهده این قوه گذاشته‌شده است، انتظار می‌رود، شاهد این‌همه طفره‌روی در اجرای این قانون نباشیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۳۴۲۱۷۱۰:۳۹:۲۵ ۱۳۹۷/۶/۱۵
این جدولها را حتما به بزرگان مملکت نشان بدهید.
ناشناس۵۳۴۲۷۷۱۱:۰۱:۰۷ ۱۳۹۷/۶/۱۵
من خودم از نماینده دولت در مجلس شنیدم که فریاد می زد که سامانه در اردیبهشت آماده ی دریافت اطلاعات بوده ولی غیر از قوه ی مجریه هیچ کس تا کنون کوچکترین اقدامی نکرده، نه مجلس نه قضائیه نه نهادها.. این کارها چه معنایی دارد؟ مگه حضرت علی نفرمودند هیچ گاه فرمانی ندادم مگر اینکه قبل از آن خودم انجام دادم
ناشناس۵۳۵۸۲۲۱۱:۱۰:۱۶ ۱۳۹۷/۶/۱۶
تو فکر می کنی اینا روش زندگیشون حضرت علیه؟ اینا کوچکترین اعتقادی به چیزی ندارند و مشکل همنجاست شما اعتقاد داری ولی اینها ندارند و اونها از اعتقاد تو سو استفاده می کنند
ناشناس۵۳۴۳۲۲۱۱:۱۹:۵۱ ۱۳۹۷/۶/۱۵
باسلام خدمت نگارنده محترم با خواندن این متن یه سوالی برای اینجانب ایجاد شد. اینکه نگارنده یکبار متنی رو که نوشته با دقت خوانده است یاخیر؟؟!! گذشته از پس و پیش شدن متن و جدول ، اون جدولی که می فرمایید ایران در آن با رنگ قرمز نشان داده شده است کجاست؟؟!!
ناشناس۵۳۴۳۷۵۱۱:۴۷:۰۴ ۱۳۹۷/۶/۱۵
شفافیت در جایی معنی دارد که عدالت اجتماعی به طور نسبی برقرار باشد یعنی درآمد بیشتر مردم آن کشور یکسان یا مشابه باشد نه در کشوری که یه عده بیکفایت سر کارند و درآمدشان سر به فلک میکشد و خدماتشان و سطح علم و آگاهیشان پشیزی نمی ارزد .مسئولی که یک قدم برای رفاه مردمش بر نمی دارد ولی حقوق چند ده میلیونی میگیرد آشکار است که به شفافیت تن در نمی دهد هر وقت بارش را بست سر خرش را کج میکند به سمت کانادا و امثالهم و ما ملت بیچاره میمانیم و مشکلاتی که روز به روز بیشتر و بزرکتر میشوند
ناشناس۵۳۴۴۴۱۱۲:۱۸:۰۴ ۱۳۹۷/۶/۱۵
بی خود نیست که رتبه ۱۳۹ در فساد هستیم ..منافع مدیران ارشد و صاحبان قدرت با شفافیت در تضاد است و آنکه متضرر میشود اموال مردم و خزانه کشور است که بطور امانت اختیار آن دست این افراد است و بعنوان ارث پدری آنرا بخشی از حق خود در سفره انقلاب میدانند ..
ناشناس۵۳۴۷۲۱۱۴:۱۲:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۱۵
جمهوری چک همه گزینه رو داشت بعد از اون آلمان کشور پیشرفت نمیکنه مگر اینکه قانون شفافیت تصویب و به شدت و بدون اغماض اجرا شود وگرنه با دزد دزد گفتن دزد دست از دزدی نمیکشد
به آفرید۵۳۵۰۵۲۱۷:۵۲:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۱۵
حاجی دست از سر مجلس بردارید، طفلیا خسته شدن ، اصلا حرف از شفافیت نزن که خدایی ناراحت میشن، بعضی از این طفلیا کلی عرق ریختن تا به این صندلی رسیدن، حقوقشونم که کفاف نمیده تبلیغات کنن برا خودشون مجبورن با چوب لای چرخ مردم کردن کمی جبران کنن.

پربحث‌های امروز

 1. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 2. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 3. آزادی «غیریواشکی» در شورای شهر شیراز

 4. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 5. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 6. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 7. فروش صندلی رشته پزشکی در دانشگاه ؛ شایعه یا افشای حقایق تلخ؟!

 8. دانشجوی قلابی یا صندلی پولی؟  

 9. صندلی فروشی به سبک مافیای کنکور پزشکی + تصاویر

 10. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 11. علیرضا فغانی در استرالیا چقدر حقوق می‌گیرد؟

 12. شلیک همزمان چندین آتش‌بار سنگین روسیه  

 13. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 14. هزینه تحریم بانک مرکزی ایران پای کیست؟

 15. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

 16. عملیات تکاوران نیروی دریایی سپاه و ارتش  

 17. قالیباف: اداره کشور خون تازه می‌خواهد  

 18. دومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده‌/ لشگری‌پور: نعمت‌زاده برایم ویزای اسپانیا و تولد گرفت و آیفون هدیه داد

 19. واکنش مهدی رسولی به سخنان یکی از مسئولان علیه هیئت  

 20. روحانی درگذشت والده وزیر بهداشت را تسلیت گفت

 21. بازوان حامی فرهنگ  

 22. 14 اشکال حقوقی به يك مصوبه هيئت دولت درباره رمز ارزها

 23. بیانیه ارتش به مناسبت هفته دفاع مقدس

 24. استراماچونی:تساوی عادلانه بود/نیمه دوم خوب نبودیم

 25. آمریکا 200 کامیون سلاح دیگر به شرق سوریه فرستاد

پربحث‌های دیروز

 1. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 2. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 3. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 4. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

 5. چرا باور نمی‌کنیم دختر وزیر ۵ سال بیکار بوده است؟

 6. راهروهای سازمان ملل و ظریف‌کاری‌ هیئت ایرانی/ سفر روحانی به آمریکا با دستانی پُر

 7. حکم اعدام محمدعلی نجفی باطل شد

 8. تصاویری از تاسیسات نفتی آسیب دیده آرامکو عربستان   

 9. نوآوری‌های دستورالعمل رئیسی/ آیا جمعیت زندانیان کاهش می‌یابد؟

 10. فرد آزاد دهنده حیوان در بهشهر شناسایی شد

 11. دستور فوری ریاست جمهوری در خصوص هپکو

 12. یک قصه تکراری: کارگر حقوق ندارد

 13. احتمال باهنر از رئیس جمهور شدن یک شومن/ مخالفت دوباره علی مطهری با شفافیت آرای نمایندگان/ تحلیل ربیعی از خودسوزی سحر خدایاری

 14. فیلم منتشر نشده از رژه خونین اهواز  

 15. تمسخر ترامپ توسط مجری سرشناس آمریکایی به خاطر تهدید ایران  

 16. قیمت روپوش مدارس: ۱۷۵ هزار تومان/ رئیس اتحادیه خیاطان: منصفانه است!

 17. یک نماینده: حقوق‌مان از ۵ تا ۸ میلیون تومان است

 18. نظر ۲۹۰ نماینده مجلس درباره شفافیت آرا چیست؟ + جدول

 19. خاله بازی توئیتری سلبریتی‌ها/ دعوای افشار و آهنگرانی بالا گرفت؟

 20. مخالفان شگفت انگیز یک طرح / به جای شفافیت، طلب صداقت کنیم

 21. ماجرای ویزای روحانی و ظریف  

 22. سياسيون! لطفا اميد مردم به مبارزه با فساد را از بين نبريد

 23. آمریکا ویزای چندین دانشجوی ایرانی را لغو کرد

 24. ادعاهای پسر پادشاه عربستان علیه ایران

 25. محسنی اژه‌ای: باید با کسانی که به خاطر جیب خود به مردم ظلم می‌کنند مبارزه کرد

پربحث‌های هفته

 1. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 2. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 3. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 4. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 5. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 6. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 7. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 8. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 9. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 10. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 11. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 12. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 13. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 14. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 18. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 19. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 20. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 21. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 22. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 23. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 24. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 25. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

پربحث‌های اخیر

 1. قالیباف: اداره کشور خون تازه می‌خواهد  

 2. بیانیه ارتش به مناسبت هفته دفاع مقدس

 3. محدودیت‌های هیات همراه رئیس جمهور در سفر به نیویورک

 4. توئیت ظریف به مناسبت سالروز آغاز جنگ تحمیلی  

 5. یک مقام سپاه: تهدیدات دشمن در حد توئیت است

 6. بازدید برخی نمایندگان از تاسیسات گداخت هسته‌ای تهران

 7. آنچه در رژه امروز تهران گذشت: از خروج اس ۲۰۰ و اس ۳۰۰ تا ورود «طوفان» + تصاویر

 8. مردم می‌پرسند چرا مسئولی که راه را برای سلطان سکه باز کرد محاکمه نمی‌شود؟/ روزی که جماران‌نشینی شروع شد باید حسّاس می‌شدیم

 9. اطلاعیه دبیرخانه خبرگان به اعضای این مجلس

 10. درخواست ترامپ از مکرون در «بیاریتز» چه بود؟

 11. سامانه ثبت دارایی مقامات رونمایی شد/ فرصت یک ماه برای مسئولان جهت ثبت اموال

 12. سامانه باور ۳۷۳ در رژه امروز به‌نمایش درآمد

 13. نگاهی به یک حمله تروریستی در ایران/ در رژه ۹۷ اهواز چه گذشت؟

 14. رژه شناورهای سطحی و زیرسطحی ارتش و سپاه در خلیج‌فارس

 15. لاریجانی: نیروهای مسلح ما قدرتمندتر از گذشته امنیت ایران و منطقه را برقرار کرده‌اند

 16. حمله به آرامکو و بحران امنیت رژیم صهیونیستی

 17. روحانی: اهل تعظیم و ذلت نیستیم/ حاضریم از خطاهای همسایگان بگذریم

 18. خانزادی: در صورت تهاجم کوبنده‌ترین عکس‌العمل را نشان خواهیم داد

 19. نقوی‌حسینی: تحریم بانک مرکزی تحریم دوباره‌ای است

 20. آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح با حضور رئیس‌جمهور

 21. ظریف: یمنی‌ها پالایشگاه سعودی را زدند اما یک غیرنظامی را هم به قتل نرساندند

پربحث‌های دیروز

 1. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 2. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 3. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 4. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

 5. چرا باور نمی‌کنیم دختر وزیر ۵ سال بیکار بوده است؟

 6. راهروهای سازمان ملل و ظریف‌کاری‌ هیئت ایرانی/ سفر روحانی به آمریکا با دستانی پُر

 7. یک قصه تکراری: کارگر حقوق ندارد

 8. احتمال باهنر از رئیس جمهور شدن یک شومن/ مخالفت دوباره علی مطهری با شفافیت آرای نمایندگان/ تحلیل ربیعی از خودسوزی سحر خدایاری

 9. یک نماینده: حقوق‌مان از ۵ تا ۸ میلیون تومان است

 10. نظر ۲۹۰ نماینده مجلس درباره شفافیت آرا چیست؟ + جدول

 11. مخالفان شگفت انگیز یک طرح / به جای شفافیت، طلب صداقت کنیم

 12. ماجرای ویزای روحانی و ظریف  

 13. سياسيون! لطفا اميد مردم به مبارزه با فساد را از بين نبريد

 14. کدخدایی: شورای نگهبان به عنوان باشگاه سیاسی عمل نمی‌کند/ نظارت استصوابی باید وجود داشته باشد

 15. انحصار اطلاع رسانی در بازار بورس و از بین رفتن سرمایه های مردم /تذکر به وزیر اقتصاد

 16. عرف: ستاد انتخابات در قبال عبور از خطوط قرمز انتخابات مماشات نمی‌کند

 17. 500 استاد دانشگاه ایرانی: تعطیلی پارلمان انگلیس بحران قانون اساسی در بریتانیا را یادآوری کرد

 18. مخالفان شگفت انگیز طرح شفافیت

 19. لاریجانی: نیرو‌های مسلح ایران مدافع امنیت منطقه هستند

 20. سرلشکر باقری: اجازه نخواهیم داد به امنیت اربعین خدشه‌ای وارد شود/همکاری سپاه و حشدالشعبی برای تامین امنیت راهپیمایی اربعین

 21. جهانگیری: باید در مقابل توطئه‌ها در منطقه هوشیار باشیم

 22. نیروهای مسلح خاک ایران را قتلگاه متجاوزان خواهند کرد

 23. جزئیات جلسه امروز شورای عالی هماهنگی سران قوا

 24. سلحشوری: ماساژوری که می‌گویند برادرزاده‌ من نیست/ این موضوع سازمان‌یافته است/ خدا جای حق نشسته

 25. واکنش ظریف به تحریم بانک مرکزی

پربحث‌های هفته

 1. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 2. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 3. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 4. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 5. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 6. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 7. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 8. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 9. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 10. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 11. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 12. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 13. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

 14. اعتراض روحانی به رئیسی درباره روند دادگاه‌های مفاسد اقتصادی/ پای پرونده حسین فریدون در میان است؟

 15. چرا باور نمی‌کنیم دختر وزیر ۵ سال بیکار بوده است؟

 16. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 17. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 18. آمریکا بشدت نگران پیشرفت فضایی ایران است

 19. راهروهای سازمان ملل و ظریف‌کاری‌ هیئت ایرانی/ سفر روحانی به آمریکا با دستانی پُر

 20. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 21. پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما

 22. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 23. اعتراض روحانی به رئیسی درباره مبارزه با فساد/ آمار وزیر کشور از حجاب/ گزینه جدید برای ریاست آینده صدا و سیما

 24. توضیح درباره حجاب شبنم نعمت‌زاده/ دوقطبی‌ خوب و بد از نگاه عباس عبدی/ روایتی از صحبت‌های رئیسی و روحانی درباره مبارزه فساد

 25. پناهیان: برخی نمایندگان تهمت‌های رذیلانه می‌زنند/ دلیل اصرار روحانی بر مذاکره با آمریکا چیست؟

آخرین عناوین